agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2014, 19:48   #421
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
tourkana / Dağ Muşmulası (Cotoneaster)
Benim dağ muşmulası çalışmasına bir bakın, toprak formülünüz bu ağaç için uygundur, gübreyi ise dikimden en az 1 ay sonra vermelisiniz.
Buralara ilkbahar geldi ,ağaçlar uyandı artık saksılama için geciktik ama Kars'ı bilemiyorum, çevrenize bakın, ağaçlar henüz uyanmadılarsa budama ve sığ alıştırma saksısına alabilirsiniz.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 19:59   #422
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Merhabalar sayın ufuk36,

Bonsaiden fazla anlamam ama ağaç hakkında bilgi verebilirim. 50yi aşkın muşmula ağacımız var tecrübelerimi yazayım.

Kesinlikle toprak ayrımı yapmıyor, şuan kara toprak, yağlı toprak ve tınlı toprakta olarak 3 ayrı yerde fidanlar var. Hepsi aynı verimle ürün veriyor. Suyu seven ve dayanıklı bir bitki.

Özel olarak ilaç ve gübre kullanmanıza gerek yok. Her sene saksınıza yanmış gübre kullanmanız dahi yeterli olacaktır.

Bonsai incelikleri hakkında diğer arkadaşlar bilgi verecektir

Düzenleyen İsmail Kuzucu : 25-03-2014 saat 19:59 Neden: Alıntı silindi..
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 20:05   #423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2014
Sn. tourkana ve İsmail bey cevaplar için teşekkürler.

Buralara bahar gelmedi hala , sağda solda erimekte ola kar kümeleri bulunmakta ama çokta zaman kalmadı açıkçası bahara.

Asıl sorunlardan bir tanesi belkide en önemlisi fide temini, nasıl temin edebilirim.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Toprak olayı çözüldü gibi, oranlar için yeterli dediniz.

Saksı olayı diğer bir konuda en büyük saksı en iyi saksımıdır

ufuk36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 14:02   #424
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufuk36 Mesajı Göster
Sn. tourkana ve İsmail bey cevaplar için teşekkürler.

Buralara bahar gelmedi hala , sağda solda erimekte ola kar kümeleri bulunmakta ama çokta zaman kalmadı açıkçası bahara.

Asıl sorunlardan bir tanesi belkide en önemlisi fide temini, nasıl temin edebilirim.Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Toprak olayı çözüldü gibi, oranlar için yeterli dediniz.

Saksı olayı diğer bir konuda en büyük saksı en iyi saksımıdır
Cevaplanmamış sorularınız için:

Fidanınız ne kadar genç ise, hızlı gelişmesi amacıyla saksının da o kadar büyük olmasında fayda var. Ancak eğer amacınız küçük boy bir bonsai elde etmek ise bunun çok büyük önemi kalmıyor.

İnternetten sipariş olayına gelince; güvenilir bir siteden sipariş ettikten sonra sorun olmaz, tanımadığınız kişi ve sitelere çok aşırı itimat etmeyin. Fidan fiyatı da çok yüksek olmadıktan sonra büyük problem olmaz. gittigidiyor'u güvenle kullanabilirsiniz, ayrıca sitemizde fidan satan arkadaşları da tercih edebilirsiniz.

Toprakları katman-katman değil, homojen karıştırmalısınız.

Gübre oranları belirttiğiniz şekilde iyi.

Cevaplanmamış soru kalmadı sanırım

ufuk36 beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 20:58   #425
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Merhaba

Merhaba ;
Bende yeni başlıyorum bonsai ile rahatlamaya.Birkaç gündür uygun fidan arıyordum.Birkaç tane buldum ama çok yorgunum haftasonu bebeklerimle ilgileneceğim.Çok degerli fikir ve önerilerinizi bekliyorum...ALdığım fidan ve köklenmeye bıraktığım fidanlarım.Begonvil, cinsini bilmediğim çam ve çelikleyip köklenmeye bıraktığım kauçuk, incir, defne, isimlerini bilmediğim 2 adet (şimşir olabilir) köklü,dikim ve bonsai haline getirmek için aldığım fidanlar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140328_212826.jpg (43.1 KB, 255 views)
Dosya Türü: jpg 20140328_212653.jpg (43.8 KB, 254 views)
Dosya Türü: jpg 20140328_212601.jpg (32.3 KB, 254 views)
Dosya Türü: jpg 20140328_212747.jpg (47.1 KB, 254 views)
Dosya Türü: jpg 20140328_212812.jpg (33.5 KB, 255 views)
insupinar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 21:40   #426
Yeni Üye

Vazgeçtim 2 saattir resim koymak için uğraşıyorum.Aynı şey balkon sayfamda da oldu.Hepsini yan koymuşum.Çok çalışmam lazım çoookkk.Daha fazla resim nasıl koyabilirim?Tabii düzgün olarak : ))

Düzenleyen insupinar : 29-03-2014 saat 09:02
Eski 30-03-2014, 22:58   #427
Yeni Üye

zor sanat

Begonvilim...Nasıl bir yol izlemeliyim?Saksısına diktim son hali

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140330_231730~2~2~2.jpg (51.1 KB, 248 views)
Dosya Türü: jpg 20140330_231707~2~2~2.jpg (47.7 KB, 247 views)
Eski 30-03-2014, 23:05   #428
Yeni Üye

Cinsini bilmediğim çam ağacım.Ama öyle yorgunumki kaba bir budama yaptım sizin tavsiyelerinize göre tel ve budama yapıcam

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140330_231536~2~2.jpg (71.6 KB, 251 views)
Dosya Türü: jpg 20140330_231523~2~2.jpg (71.5 KB, 250 views)
Eski 30-03-2014, 23:11   #429
Yeni Üye

Bu da adını bilmediğim başka bir ağaç.Başlangıç aşsması için seçtim.yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140330_231612~2~2.jpg (66.0 KB, 249 views)
Dosya Türü: jpg 20140330_231600~2~2.jpg (70.3 KB, 248 views)
Eski 30-03-2014, 23:15   #430
Yeni Üye

Bu arada arkadaşlar marmariste bana yardımcı olabilecek bir bonsai sever bulma şansım var mı??

Eski 31-03-2014, 13:37   #431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Insupinar, iyi gunler.
Oncelikle sun kavramalisin ki bonsai, sihirli degnek deymis gibi birden bire hic bir fidan bonsai olmaz.( cok uygun fidanlarla ve iyi bir calisma ile belki daha cabuk bonsai elde edilebilir) Bonsaide yapmakm istediginiz traza gore fidan secmek cok onemlidir, iyi bir fidan secimi hem sizin hem de fidanin isini kolaylastirir!

Gelin duvagi'nin kivrimli dalini birakip(uzerinde ince bir dal olan) digerini budayabilirsiniz. Belki 1-2 yil yalniz sulayip besin vererek hem kok sisteminin hem de dal ve dalciklarinin iyice gelismesini beklemelisiniz. Bu gelisme olduktan sonra agacinizdaki istediginiz dallarini telleyip dallari istediginiz yonlere yerlestirebilirsiniz..
Yani su anda gelinduvagi icin, beklemekten baska yapilacak bir sey yok!

insupinar beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 13:46   #432
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Cam agaci diye dusundugunuz bir ardic olabilir..
govde uzerinde, en alttaki 3 dali budayip govdeyi ortaya cikariniz. Cevrenizdeki agaclara ve bonsai fotograflarina bakiniz onlardan alacaginiz ilhamla siz de agacinizin uzerindeki dallari bir agac gorunumu alacak sekilde telleyip bukunuz ve gerekirse budayiniz..

Not: bunu yapmadan once agacinizin on yuzunu belirlemelisiniz, bu konu hakkinda yazilar vardir dilerseniz onlar bir bakiniz..

Son eklediginiz agacin ne oldugunu bilmiyorum. Belki bir bilen cikar ve size bilgi verir.. O yuzden size bir oneride bulunamaycagim. Eski yerlerinden surgun verme yetegi olan bir cinsse derin bir budama ile dallarini iyice kisaltabilirsiniz. Ama ne oldugunu ogrenmeden ve hakkinda bilgi edinmeden bunu yapmayiniz belki bir derin budamaya cevap verecek bir cesit degildir ve yasamini yitirebilir.

Size guzel calismalar diliyorum.

insupinar beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 08:55   #433
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Bonzai Yardım

Merhaba,
Forumlardaki Bonsai çalışmalarını görünce ben de bu işe başlamaya karar verdim.
Bahçede kenarda duran bodur şimşirlerden bir tanesini saksıya alıp işe başladım.Bu benim ilk Bonsai tecrübemdi.Mutlaka yanlışlarım var biliyorum.Sizlerin yönlendirmelerinizle bunu başarabileceğime inanıyorum.Şimdiden teşekkürler...
Resimler aşağıda....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20140404_082908.jpg (71.0 KB, 236 views)
Dosya Türü: jpg 20140404_082912.jpg (73.3 KB, 233 views)
Dosya Türü: jpg 20140404_082930.jpg (72.0 KB, 232 views)
Dosya Türü: jpg 20140404_082939.jpg (64.9 KB, 234 views)
erdemt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2014, 14:52   #434
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Sn.erdemt.
Öncelikle aramıza hoşgeldiiz. Umarım güzel bonsailer elde edersiniz.
Bence şimşir başlangıç için iyi bir ağaç değil. Küçük yapraklarına bakacak olursak bir avantaj gibi görünsede çok yavaş büyümesi işi biraz tatsızlaştırıyor. Hele birde işin doğası gereği yeni başlayanların çok fazla hata yaptıklarını düşünürsek...
Gelelim ağacınıza. Ağacınız boyu aşırı uzun, bence daha alttan kesmeniz gerekiyor. Bu durumda ağacınızda dal ve yaprak kalmayacak ama yeni gelen sürgünlerle tekrar dal oluşumu sağlıyabilirsiniz.

Sakaki beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 12:59   #435
Ağaçsever

böörtlen's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2014
Merhaba,

Ben bonsai'ye tohumdan erguvan yetiştirmekle başladım, lakin onlar henüz çok küçük ve bu yüzden daha hızlı ilerleyebileceğim söğüde geçtim, söğüt dallarım suda köklendikten sonra nihayet bugün toprakla buluştu, bunu sizinle de paylaşmak istedim. Önceliğim köklenmesi ve toprağa alışması olduğundan budamaya konusunda size danışmak istedim, sanırım sonbaharda şeklini alabileceği budama yapmam gerekecek, o vakte kadar bu şekilde beklemesinin sakıncası var mıdır?

Sn. Sakaki hocam, toprak; torf, kil ve kum karışımı yani öğrendiğim kadarıyla söğüdün sevdiği karışım

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0086.jpg (29.4 KB, 211 views)
Dosya Türü: jpg Fotoğraf0087.jpg (28.8 KB, 210 views)
Sakaki beğendi.
böörtlen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 15:06   #436
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Merhaba sn böörtlen,

Bu sene hiç dokunmayın, bırakın önümüzdeki bahara kadar iyice köklensin ve güçlensin. Üzerinde çalışmaya başlamanız gereken zamanı ağaç zaten size söyleyecektir. Söğüdünüzü aşırı güneş almayan ama havadar bir yere konumlandırın, suyunu eksik etmeyin. Henüz kök sistemi yok denecek seviyede olduğundan, sarsmamaya özen gösterin.

Bu arada gövdeye sardığınız şey tel mi, tam anlayamadım?

Eski 08-04-2014, 15:59   #437
Ağaçsever

böörtlen's Avatar

Söğüdüm, direk güneş almayan havadar bir yerde hocam. Su konusunda sıkıntısı da olmayacak sadece haftasonu yanında olmayacağım o dönem içinde damlama türünde bir sistemle sulanacak.

Üzerine sardığım tel değil, ince söğüt dallları iki tane, kaynaşırsa kıvrık bir gövdesi olur diye düşündüm. Sayın Malina' da görmüştüm sanıyorum, benim aklımda örgü yapmak vardı ama gövde kalın olunca bu şekilde yaptım bende

Eski 08-04-2014, 16:43   #438
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.böörtlen.
Bende o ince şeyleri ilk gördüğümde merak etmiştim. Bence ana gövdeye sarmış olduğunuz o ince dalları çıkartın. Bu tür kaynaştırma uygulamaları bazı bonsai'lerde yapılmıyor değil ama bu şekilde değil. Sizin uygulamanızda doğal olmayan bir durum var. Oysaki bu tür uygulamalarda doğal bir görsellik aranmaktadır.

Eski 08-04-2014, 16:51   #439
Ağaçsever

böörtlen's Avatar

Sn.badrobot,

sanırım haklısınız çünkü gidip gelip bakıyorum ve pek içime sinmiyor, ağacı doğal gelişimine bırakmak daha sağlıklı olacak, teşekkür ederim

Eski 26-05-2014, 10:30   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2014
Thumbs up Fide hakkında ( Kırmızı yapraklı süs eriği )

Merhaba arkadaşlar, aranıza henüz yeni katıldım.

Yaşadığım yerin çevresinde yol ortasına dikilmiş " Kırmızı yapraklı süs eriği " ağaçlarının bazılarının dibinde boyları 15cm ile 40cm arasında değişen gövde çapları 0,5 cm i geçmeyen fideler gördüm bu sabah.

1) Bonsai için uygun bir bitki midir?
2) O fideleri kökü ile mi çıkarmalıyım, yoksa belli bir oranda kesip evde köklendirebiliyor muyum?
3) Eğer uygunsa ne kadar derinlikte ve genişlikte bir kapta yetiştirmeliyim? Çünkü evde değil ofiste yetiştirmeyi düşünüyorum. Gün ışığı açısından öğlenden sonra tüm gün güneş alabilme ihtimali var.

Henüz çok yeni olduğum için bazı terimleri anlayamayabiliyorum. Açıklayıcı cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden

müzisyen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 10:54   #441
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.müzisyen.
Heyecanınızı çok iyi anlıyorum. İnsan bir kere bu işe bulaştımı gözlerimiz artık etrafa daha farklı bakıyor ve hep bir arayış içinde oluyor. Her malzemeyle "acaba bununla bir şey yapabilirmiyim?" diye soruyor kendi kendine insan.
Sizin sorularınıza hemen cevap vereyim.
-Kırmızı süs eriği hiç çalışmadığım ama çalışmayı çok arzu ettiğim bir ağaç. Genel anlamda eriklerle çalışmak çok keyifli zaten.
-Şu an ağaç sökme mevsiminde değiliz. Bu tip dip fışkınları dahi sökerken ağaçların uyku dönemini, (hatta uyku döneminin sonu olan Şubat sonu-Mart başı) kışı beklemelisiniz. Zira söktüğünüz ağacın yaşama şansı sıfır denecek kadar az.
-Gelelim kap meselesine ve en önemli konuya. Yüklediğiniz resme bir daha bakın. Ortada dikili olan büyük anaç ağaçlar toprağa ekili, yani saksı falan değiller. Bu şu demek; kök sistemlerini uçsuz bucaksız bir şekilde geliştirebilecekleri sonsuz toprağa sahipler. Siz ise minicik bir fideyi tamamen sığ bir saksının içinde ne kadar geliştirebilirsiniz ki...
İşin mantığını şöyle özetliyeyim; aslında gelişmiş bir ağacı alıp onu büyük saksı veya topraktan çıkarıp sığ saksıya alıyoruz. O aşamada bonsai için eğitmeye başlıyoruz, gibi bir şey...

Öneri; Fidanlıklara veya devlet orman fidanlıklarına gidin. Oralarda bu ağaçlardan çok var. Bu kalınlıklarda bulabileceğinizi düşünüyorum. Konikliği, nebarisi ve kalınlığı belli bir olgunluğa gelmiş olan birini satın alın. Boyunu oranlama yöntemiyle düzgünce kesin ve aşı macunuyla kapatın. Ağaç bu mevsimde tekrar patlayacaktır. Yana çıkan dalları hemen yatırabilirsiniz ama zirveyi bir süreliğine ellemeyin ve konikliği pekiştirin. Seneye ağaca benzemeye başlayacaktır bile. Eriğin gelişim hızını düşünüsek...

Sakaki beğendi.
Eski 26-05-2014, 11:21   #442
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Sn müzisyen
Sn badrobot konuyu çok güzel açıklamış bende bir katkı olur düşüncesiyle birşeyler eklemek istedim ...
Öncelikle bu süs eriklerinden benim yaşadığım yerde de bu sene oldukça fazla diktiler .... sizin fide dediklerinizin aslında dipten süren dallar olduğunu tahmin ediyorum yani onlar kendi başına yetişen ağaççıklar değiller ... ana gövdeden ve ya ana ağacın kökünden çıkıyorlar ... bu nedenle bir kez daha iyice bakmanızı tavsiye ederim ...
diğer bir konuda ankarada bulunan fidancıların bir çoğu fidanlarının yüklüce bir kısmını sakaryadan alıyorlar ... eğer yaşadınız şehir sakarya ise fidan bulma konusunda çok şanslı olduğunuzu düşünüyorum ... çalışmalarınızda başarılar dilerim...

meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 09:24   #443
Yeni Üye

Acemiliğime verin anladığım kadarıyla;

- Fidanlığa gidiyorum ve Kırmızı süs eriği fidesi satın alıyorum.
- Diyelim ki ortalama 2 metrelik bir fide düşünelim, bunu oranlama yöntemi ile tam olarak neresinden kesmem gerekiyor? Sıkıntı bu noktada

- Ya da direk fidanlıkta kestirsem? Adam anlar mı o işlerden ?
- Kesim sonrasında alt kısmı dikili olduğu saksısıyla beraber alıyorum eve geliyorum...
- Abi kafam karıştı biri bana tel no su versin de bir görüşelim

Eski 27-05-2014, 10:15   #444
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi müzisyen Mesajı Göster
Acemiliğime verin anladığım kadarıyla;

- Fidanlığa gidiyorum ve Kırmızı süs eriği fidesi satın alıyorum.
Eğer ağacın boyunu hiç kısaltmadan eve götürebilecekseniz evet! Çünkü bu işlem için artık geç kaldınız.

Alıntı:
- Diyelim ki ortalama 2 metrelik bir fide düşünelim, bunu oranlama yöntemi ile tam olarak neresinden kesmem gerekiyor? Sıkıntı bu noktada
Kurallara göre bitmiş bir bonsainin genişlik/boy oranı 1/6 olmalı ama koniklik çalışmalarını da hesaba katarsanız boyunu daha da kısa tutmanızda fayda var, 1/5 veya 1/4 gibi. ANCAK bu işlemi şimdi yapmıyorsunuz, bu işlem badrobotun da dediği gibi kış sonu yapmanız gereken bir işlem. Şu anda yapmanız ağacın ölmesi anlamına gelebilir.

Alıntı:
- Ya da direk fidanlıkta kestirsem? Adam anlar mı o işlerden ?
Hayır

Alıntı:
- Kesim sonrasında alt kısmı dikili olduğu saksısıyla beraber alıyorum eve geliyorum...
Yukarıda da dediğim gibi sert budama için zaman çoktan geçmiş durumda, bunu seneye erteleyin bence.

Alıntı:
- Abi kafam karıştı biri bana tel no su versin de bir görüşelim
Bütün sorularınıza cevap alıyorsunuz işte, tel'e hala gerek var mı?

Eski 27-05-2014, 10:36   #445
Yeni Üye

Bilgilendirmeniz için gerçekten çok teşekkür ederim...

Birşey bilmeden geçen ay direk internetten " bonsai tohumu " ( Burada gülebilirsiniz ) satın alıp ekmiştim. Onların filizlenmesini beklemekten başka yapabilecek birşeyim yok sanırım bu dönemde... Ya da kafayı kırıp 1 metreye yakın bir fide bulursam, onu önümüzdeki kış çıkışında budayana kadar eve götürüp büyütebilirim... Ancak apartmanda sanırım bu işlem zor olacak...

Sanırım önümde bonsaiye başlamak için 11 ay var

Sakaki beğendi.
Eski 30-05-2014, 22:46   #446
Yeni Üye

shellomen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Arkadaşlar herkese merhabalar. Maalesef bu hastalığa bende bulaştım yaklaşık 2 ay oldu. İş yerimin bahçesinde FENER AĞACI diye hoş bir ağaç vardı ve her yıl binlerce tohum döker toprağa. Bonsai işine herkes gibi bende tohumdan başlanacağı konusunda bir fikir uyanmıştı. O kadar çok araştırma yaptım ki kafam allak bullak oldu açıkçası. Her neyse uğraşa uğraşa en nihayetinde kabuk yapısı çok kalın olan o tohumlardan 8 tanesini çimlendirmeyi başardım. Boyları şu anda yaklaşık 10 cm yi buldular. Bu arada durmadan araştırmalara da devam ediyorum. Çok uzun bir süreç ama ben bunları ne zaman saksıya alayım boylarını nasıl kısa tutacağım ve ne tür toprak kullanacağım. Yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada Ankara da yaşıyorum çok uygun bir fidanlık buldum. Her türlü yetişmiş ağaç çeşitleri ister 1 metrelik ister 10-20 cm lik hazır yetişmiş fidanlar hemde çok uygun fiyata kısa zamanda ziyaret edeceğim. Eğer işe yarar bişeyler tespit edersem buradan Ankara da yaşayanlara belki faydamız olur.

shellomen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 23:45   #447
Ağaç Dostu

meetoo's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Sn shellomen
öncelikle siz tohumdan ağaç yetiştireceksiniz bonsai değil ... bunu zaten bildiğinize eminim ... yani başlangıçta boyunu kısa tutmanız gibi bir sorununuz yok bırakın serpilsin kalınlaşsın yaşasın ... elinizden geldiğince şartlar el verdiğince büyük saksılara almanız hatta uygun ise bahçeye direk toprağa dikmeniz size inanılmaz avantaj ve zaman kazandırır ... torf bahçe toprağı karışımı şuan işinizi görür ... herşey yolunda gitti ve ağaçlarınız gerekli kök ve gövde yapısını oluşturdu diyelim işte o zaman saksılama toprak telleme şekil verme gübre gibi konuları konuşacağız ...
alternatif olarak siz fidan aldınız fidanı yine bonsaiye hazır hale getirmeniz gerekecek .. ne kalınlıkta ve ne boyda bir bonsai olacağını tasarlayıp ona göre başlayacaksınız işe ... ona göre budama yapacaksınız ..ağacınızın türü çok önemli her türün ihtiyaçlarıda değişik olacak ... eğer olurda fidan alırsanız başlık açıp fotoğraflarını yükleyin türünü boyutlarını yazın üzerinde konuşalım tüm arkadaşlar elinden gelen yardımı yapacaktır ... iyi çalışmalar bol şans dilerim ...

Sakaki beğendi.

Düzenleyen meetoo : 30-05-2014 saat 23:48 Neden: ifade tamamlama
meetoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 08:54   #448
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Sn.meetoo.
Çok güzel açıklama.

meetoo beğendi.
Eski 06-06-2014, 19:27   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2014
İyi günler bonsai ustaları. Ben de yeni başlayacağım bu işe lakin tohumdan başlamak yeni başlayacağım için beni çabuk yıldıracağını düşünüyorum. Bu yüzden fidan dan başlamayı düşünüyorum. Size sorum şu olacak; Bolu'da yaşıyorum ve diyorum ki ormandan uygun bi fidan söksem 1 sene kadar saksıya alıştırsam olur mu?
Eğer olur derseniz söktüğüm fidanın kalın köklerini budayarak mı saksıya yerleştirmeliyim?
Bu arada ben yabani fındık, ardıç, meşe, kızılcık, ça m ,göknar düşünüyorum. Bu ağaçlar ormanda doğal olarak bulunmakta ve bonsaiye uygun fidan bulmak son derece mümkün.
Sizce hangi fidandan sökmeliyim.

Düzenleyen ademcc : 07-06-2014 saat 15:00
ademcc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2014, 13:25   #450
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ademcc Mesajı Göster
İyi günler bonsai ustaları. Ben de yeni başlayacağım bu işe lakin tohumdan başlamak yeni başlayacağım için beni çabuk yıldıracağını düşünüyorum. Bu yüzden fidan dan başlamayı düşünüyorum. Size sorum şu olacak; Bolu'da yaşıyorum ve diyorum ki ormandan uygun bi fidan söksem 1 sene kadar saksıya alıştırsam olur mu?
Eğer olur derseniz söktüğüm fidanın kalın köklerini budayarak mı saksıya yerleştirmeliyim?
Bu arada ben yabani fındık, ardıç, meşe, kızılcık, ça m ,göknar düşünüyorum. Bu ağaçlar ormanda doğal olarak bulunmakta ve bonsaiye uygun fidan bulmak son derece mümkün.
Sizce hangi fidandan sökmeliyim.
Merhaba sn ademcc,

Aramıza hoş geldiniz.
Öncelikle bilmelisiniz ki yetkili makamlardan izin almadan ormandan ağaç sökmek büyük bir suç ve ciddi cezaları var. Öncelikle ilgili makamlardan izin almanız gerekir.
Bunun yerine fidancılardan uygun fidanlar seçebilirsiniz.

Buna ek olarak, bulunduğumuz mevsim sökme, kök budaması gibi işlemler için hiç uygun bir dönem değil, aksi halde alacağınız fidan kesinlikle ölecektir.

En son sorunuzla ilgili olarak ise: Ağacımızı alıştırma saksısına alırken kök durumu elveriyorsa kazık kökü elbette kesmemiz gerekiyor, ama bunu yaparken köklere mümkün olan en az hasarı vermeye ve kılcal kökleri olabildiğince bitki üzerinde bırakmaya ve mümkün olan en fazla topraklı halde kökleri korumaya çalışmamız şart. Zaten en önemlisi mümkün olduğunca topraklı ve kılcal kökleriyle birlikte almak.

Başarılar.

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024