agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2016, 18:58   #31
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn.alper mikoriza bende var geçen sene her saksıya eklemiştim bu sene toprak değiştirdiklerimizde anlarız faydasını.

dusunenadam ve Alper beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 19:02   #32
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Karışımımda su tutan malzeme sadece torf ,birazda aquaclay.pomza ile lav taşı drenajı güzel ama nem ve oksijende tutuyor.saksılarda drenajı gözlemleyip öyle oranladım ,ve büyük kökleri çok küçültüğümüz içinde biraz gevşek karışım daha mantıklı geldi bana ama hayırlısı deneyerek bulacağız kendi ortamımıza uygun olanı.

Eski 05-02-2016, 19:15   #33
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Karışımımda su tutan malzeme sadece torf ,birazda aquaclay.pomza ile lav taşı drenajı güzel ama nem ve oksijende tutuyor.saksılarda drenajı gözlemleyip öyle oranladım ,ve büyük kökleri çok küçültüğümüz içinde biraz gevşek karışım daha mantıklı geldi bana ama hayırlısı deneyerek bulacağız kendi ortamımıza uygun olanı.
Deneyin bakalım. Dikkatle takip ediyorum sizi. Ben de aşağı yukarı sizin karışımın tam tersini planlıyorum. Yani organik ve oldukça su tutan bir karışım. Hangisi faydalı olursa onunla devam ederiz.

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 19:15   #34
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Alıntı:
sn.alper mikoriza bende var geçen sene her saksıya eklemiştim bu sene toprak değiştirdiklerimizde anlarız faydasını.
İnşallah etkili olur.

dusunenadam beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 19:18   #35
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Linkini verdiğiniz küçük ponza taşı çok hoşuma gitti. Ben de alacağım.

Alper beğendi.
Eski 05-02-2016, 19:27   #36
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

turface bulamadım bende karışım için ilk başladığım zamanlar forumda okuduğumda.
Forumda yazılan toprak karışım önerileri büyük çoğunlukla bonsailer için bizim henüz bonsaimiz yok Ağaçları bonsai saksısına geçirmediğimizden çok özenli olmaya gerek yok bu konuda torf-ponza veya lava taşı ve dere kumu iş görür sanki belki birazda solucan gübresi eklenebilir.

dusunenadam beğendi.
Eski 05-02-2016, 19:44   #37
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Tesekkür ettim sn çağlar.iyi çalışmalar dilerim.

Alıntı:
selam

evet aynı ürünler,şu satıcıdan almıştım değişik ölçülerde mevcuttu.

Akvaryum Kumu 4-10 Mm Pomza Taşı Lav Ponza 10 Kg GittiGidiyor'da 200254357

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 21:39   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Deneyin bakalım. Dikkatle takip ediyorum sizi. Ben de aşağı yukarı sizin karışımın tam tersini planlıyorum. Yani organik ve oldukça su tutan bir karışım. Hangisi faydalı olursa onunla devam ederiz.
Yazıları okudum önemli olan toprağın geçirgen olması. Suyu döktüğümüzde her yerine gitmesi lazım. Ama bir yandan da su tutması da lazım.

Bence yarı yarıya torf ve ince voklanik tüfü koymak gerekir.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 21:57   #39
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

baltık torfu kullanmadım okuduğum kadarıyla oldukça su tutucu ve drenajı yüksek yazılıyor satıcıları tarafından, büyük çaplı bir saksı değişimide yapmadım Afra'nın toprağını ve saksısını değiştirmiştim ilk geldiğinde göz kararı 3 birime ayırırsam 1,5 torf 1 dere kumu 0,5 te lava taşı(ince) karıştırdım suyu döktüğümde saksı altından çıkması uzun sürmüyor 17-18 günde bir suluyorum Afra için şuan iyi gidiyor bu karışım Bir yerde toprağı asidik yapmak için kahve telvesi ve çay eklenebileceğini okumuştum belki bir tatlı kaşığı bu çarşamba sularken eklerim.

Elimde bulunan Acer'de hala fidancıdan aldığım toprak var zamanında biraz eşelemiştim içinde büyük boy çakıllar ve ponza var saksının altındaki deliklerden onunda kökleri çıkmış durumda şimdiye kadar 2 kere suladım Afra'nn toprağına göre daha az drenajlı geldi bana belki oransal olarak toprak çoktur bilemiyorum.

Mugo Çamı'da hazır geldi henüz sulamadım.

Karışımları deneyenlerin tecrübeleri daha güvenilirdir. önceki mesajımda çok özenli olmaya gerek yok dememdeki amaç rastgele bir şey yapsakta olur demek değil yanlış anlaşılmasın akdama vb. pahalı ürünler bence bu aşamada çok lazım değil ağaçlarımıza az masraflı malzemeler kullanmak daha akıllıca 3-4 bileşenin oranlarıyla oynayarak ister su tutucu ister drenajlı karışımlar elde etmek mümkün

dusunenadam beğendi.
Eski 05-02-2016, 22:44   #40
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
akdama vb. pahalı ürünler bence bu aşamada çok lazım değil ağaçlarımıza az masraflı malzemeler kullanmak daha akıllıca 3-4 bileşenin oranlarıyla oynayarak ister su tutucu ister drenajlı karışımlar elde etmek mümkün
Aynen katılıyorum...

Alper beğendi.
Eski 06-02-2016, 10:22   #41
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Arkadaşlar bendeki yer sıkıntısından ve işyerinde bu durumu sürdürdüğümden büyük fidanlık saksılarıyla bu iş zor benim için. Saksılarım bonsai saksıları ama fidanları 2-3 beden büyük saksılara alıyorum yani bir nevi eğitim saksıları olarak düşünülebilir.Hergün sulama lüksüm var ben olmasamda sulayacak birader var.
Geçen sene gözlemlediğim ilkbahar ve sonbaharda nerdeyse bir haftada topraklar kurumuyordu.Doğru düzgün güneşte görmediği için.Bu doğru bir durum değil.O yüzden bu geçirgen karışımı tercih ettim günde 2 defada sulasam sorun olacağını düşünmüyorum.

Ama kendi büyük saksısında devam edecek olsaydım (büyük fidanlık saksıları birçok hatayı tolere edebiliyor) %50 kaliteli torf %35 pomza (beyaz) gerisinide dere kumu çakıl olarak ayarlardım.
Aslında beyaz pomza acerler için daha uygun asidik olduğu için ama kırmızı pomzadada (lav taşı bazaltik) zengin mineraller var(demir magnezyum çinko potasyum vs.) o yüzden karışım yapılabilir.

selamlar.

Eski 06-02-2016, 18:16   #42
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Ama kendi büyük saksısında devam edecek olsaydım (büyük fidanlık saksıları birçok hatayı tolere edebiliyor) %50 kaliteli torf %35 pomza (beyaz) gerisinide dere kumu çakıl olarak ayarlardım.
Aslında beyaz pomza acerler için daha uygun asidik olduğu için ama kırmızı pomzadada (lav taşı bazaltik) zengin mineraller var(demir magnezyum çinko potasyum vs.) o yüzden karışım yapılabilir. .
Bu çok faydalı olmuş sn caglarxx, teşekkürler.

Ankara'nın yaz günlerine göre bir genelleme yapacak olursak:
Çok ilgiliyim ve hergün sularım: %25 organik %75 taş (en iyisi bu bence)
İlgisizim, sulamayı da unutabilirim: %75 organik %25 taş
Aradaki oranlar ağacın cinsine, hava durumuna ve tecrübeye göre değerlendirilecek...

Çok genel oldu ama...

Ağaç cinslerine göre organik ve taş yüzdelerini forumda bir yerde görmüştüm ama yedeklememişim. Çok faydalıydı, tekrar bulursam link atarım.
Tüm arkadaşlara selamlar...

caglarxx beğendi.
Eski 29-02-2016, 22:14   #43
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bugün acerin köklerini açtım. Geçen yaz tabağında su tuttuğum için saçak köklerden bir kısmı çürümüş. Kökleri temizledim ve üsten de biraz budama yaptım. Planladığım gibi nebaride çalışma yaptım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160229_121338.jpg (37.0 KB, 97 views)
Dosya Türü: jpg 20160229_121238.jpg (36.4 KB, 97 views)
Eski 29-02-2016, 22:18   #44
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Gövdedeki (aşı yerindeki) ters koniklik hoşuma gitmiyor ama anaç kısımdan da vazgeçmek istemiyorum. Nebari kalınlaşıp eski aşının altındaki kısmı kalınlaştırabilirsem aşıyı şişman yerin altına yapıp o kısmı keseceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160229_121243.jpg (42.7 KB, 96 views)
Alper beğendi.
Eski 04-03-2016, 19:31   #45
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
merhaba sayın caglarxx,
biogold katı gübre aldığınızı belirtmişsiniz,
bunun da adresini verme imkanınız olursa sevinirim ve tabi kullanım için önerilerinizide.Bu ürünün adını sürekli sitede görüyorum ama farklı türleri olabileceğinden hatalı bir ürün temin etmekte istemiyorum.
yine kuvartz kum da bulamıyorum.Aydında gezmediğim yerde kalmadı artık ümidim kırıldı.Bir sitede tohum ekim kiti içinde küçük paketlerde buldum ama kullanışlı olmadığı gibi fiyatıda fazla geldi almamıştım.
saygılar

nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2016, 01:10   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
2018 baharında ise şuradan havai köklendirme yapmayı planlıyorum.
Diğer yapacaklarınız güzel ama havai köklendirme yerine katılmıyorum. Belirttiğiniz yerden köklendirme yaptığınız takdirde ters koniklik oluşacak. Dolayısı ile köklendiremyi her zaman dalların en kalın yerınden yapmak lazım. Sizin ağaçta da dalların ayrım yerinden yapılması gerek diye düşünüyorum.

Köklendirmeyi belirttiğim yerden yaparsanız isterseniz ikiz gövde çalışabilirsiniz . Ya da diğer gövdeyi nebariyi kalınlaştırmak için kurbanlık olarak kullanabilirsiniz. Naçizane tavsilem.

https://www.facebook.com/photo.php?f...0346026&type=3

Resimde görüldüğü gibi mavi yerlerden yapmak en geniş nebariye sahip olmamızı sağlayacaktır.

dusunenadam beğendi.
Eski 05-03-2016, 11:21   #47
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Nervus opticus arkadaşım,
Biogold kullanımı üzerinde yazıyor ama ben yazanın %60 ını kullanıyorum.Kullanıyorum derken yanlış anlaşılmasın şu anda gübre zamanı değil sadece evdeki birkaç küçük uyumayan tür için kullanıyorum.kök ,saksı işi yapılmamışsa tomurcukların açılması ile beraber yarı uyku zamanına kadar (temmuz ağustos) ve sonra yaprakları dökmeye başlayana kadar tekrar.Ağaç ağır işlemden geçmişse 1 ay sonra başlamak daha iyi diye okudum.
Ayrıca saksağan ve serçelerde bazen saksılarımı kurcaladığı için,, gübreye ulaşmamaları amacıyla ve pratik olmasından küçük sepetler aldım karışık boylarda.Küçük saksılara 2 adet küçük sepet ,büyüklerede 4 adet büyük sepet kullanmayı düşünüyorum.
şu satıcıdan aldım biogold(araştırılırsa belki daha ucuzu bulunabilir)

Japanese Bonsai Fertilizer Biogold Original Flower Bio Gold Food Feed Japan | eBay

gübre sepetleri için

Mixed Fertilizer Baskets 50s 50M Orchid Bonsai Osmocote Plants Pot Garden Plants | eBay

kullanım şeklim (küçük saksı)

quartz kum linki (daha ucuzu veya değişik ölçülerde olanı bulunabilir)Ayrıca kum olması da şart değil değişik boylarda çakıllar da bu sitede bol miktarda satılıyor.

Vitasand Beyaz Kuvars Kum 10 Kg GittiGidiyor'da 204485635

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6803.jpg (64.0 KB, 78 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 05-03-2016, 11:32   #48
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Diğer yapacaklarınız güzel ama havai köklendirme yerine katılmıyorum. Belirttiğiniz yerden köklendirme yaptığınız takdirde ters koniklik oluşacak. Dolayısı ile köklendiremyi her zaman dalların en kalın yerınden yapmak lazım. Sizin ağaçta da dalların ayrım yerinden yapılması gerek diye düşünüyorum.

Köklendirmeyi belirttiğim yerden yaparsanız isterseniz ikiz gövde çalışabilirsiniz . Ya da diğer gövdeyi nebariyi kalınlaştırmak için kurbanlık olarak kullanabilirsiniz. Naçizane tavsilem.

Resimde görüldüğü gibi mavi yerlerden yapmak en geniş nebariye sahip olmamızı sağlayacaktır.
Haklısınız. Teşekkür ederim sn reguler.

reguler beğendi.
Eski 05-03-2016, 11:37   #49
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Nervus opticus arkadaşım,
Biogold kullanımı üzerinde yazıyor ama ben yazanın %60 ını kullanıyorum.Kullanıyorum derken yanlış anlaşılmasın şu anda gübre zamanı değil sadece evdeki birkaç küçük uyumayan tür için kullanıyorum.kök ,saksı işi yapılmamışsa tomurcukların açılması ile beraber yarı uyku zamanına kadar (temmuz ağustos) ve sonra yaprakları dökmeye başlayana kadar tekrar.Ağaç ağır işlemden geçmişse 1 ay sonra başlamak daha iyi diye okudum.
Ayrıca saksağan ve serçelerde bazen saksılarımı kurcaladığı için,, gübreye ulaşmamaları amacıyla ve pratik olmasından küçük sepetler aldım karışık boylarda.Küçük saksılara 2 adet küçük sepet ,büyüklerede 4 adet büyük sepet kullanmayı düşünüyorum.
şu satıcıdan aldım biogold(araştırılırsa belki daha ucuzu bulunabilir)

Japanese Bonsai Fertilizer Biogold Original Flower Bio Gold Food Feed Japan | eBay

gübre sepetleri için

Mixed Fertilizer Baskets 50s 50M Orchid Bonsai Osmocote Plants Pot Garden Plants | eBay

kullanım şeklim (küçük saksı)

quartz kum linki (daha ucuzu veya değişik ölçülerde olanı bulunabilir)Ayrıca kum olması da şart değil değişik boylarda çakıllar da bu sitede bol miktarda satılıyor.

Vitasand Beyaz Kuvars Kum 10 Kg GittiGidiyor'da 204485635
Sn caglarxx, bu ebay'dan aldığınız ürünler ne kadar zamanda elinize ulaşıyor?

Eski 05-03-2016, 11:38   #50
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Sn.Düşünenadam
Köklendirmeyi ne kadar kalın noktadan yapıyorsanız süre okadar uzuyor ve tutmama riskide oluşuyor .(benim japon akçağacında gördüğüm)

reguler arkadaşımızın araştırmacı ,teorik ve deneysel yaklaşımlarını ilgiyle izleyip ,takip ve takdir ediyorum.Şu varki her ağaç türü her uygulamaya kesinlikle aynı şekilde tepki vermiyor.Yani bir japon akçağacının bin türlü sorunu var,
incecik kabuk ,tellemeye kalkasanız çıt kırılır,teli biraz sık akış kesilip komple dal kurur.
Kök çürümesine yatkın,bi boğum garanti verilmeden budansa aşağı kadar kuruyor,güneş olmadan renklenmiyor ,güneş varsa yapraklar yanıyor,nem istiyor nem fazla olsun,biraz güçsüz kalsa anında mantarlar eyleme geçiyor,vesaire vesaire.

Yani incire veya ligustruma davrandığımız gibi bu türe davranırsak muhtemelen ağacı kaybederiz.Sn.reguler incirle kıyaslayarak yorum yapıyor ama incirin numarası zaten her yerden her şekilde kök fışkırtması Ağaç her şekilde hayatta kalma ve heryere kök salma becerisine sahip.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Dsc00168b.jpg (71.4 KB, 77 views)
Dosya Türü: jpg DSC06568-1.jpg (71.4 KB, 76 views)
Dosya Türü: jpg Ficus elastica_Goree.jpg (72.2 KB, 76 views)
Dosya Türü: jpg 128095092.jpg (37.0 KB, 77 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 05-03-2016, 12:15   #51
Ağaç Dostu

Japon akça ağaçları ile çalışmadım. Nasıl köklenir bilmiyorum doğru. Akça ağacımda ve elma ağacında köklendirmede başarılı olamadım. ficuslar bu konuda çok kolay cevap veriyor doğru.

Ama nereden havai köklendirme yapılır konusunda kesinlikle düşüncem halen daha geçerli. Zamandan tasarruf edip ters konik ağacın olmasından ise sabırla bekleyip daha güzel nebarili bir bonsainin olması daha iyidir diye düşünüyorum.

Eski 05-03-2016, 13:57   #52
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Sn. Düşünenadam 1 hafta ile 15 gün arası ulaşıyor bana.alışverişte püf nokta kargo hariç 75 euroyu geçmezse kapıya gelir.

Ayrıca bu fidan benim olsa idi yapacağım uygulama baharla birlikte köklendirmeyi başlatmak olurdu.altta bi şema çizdim ,olabildiğince riskten uzak ve başarı şansı yüksek olduğunu düşünüyorum.Alt tarafın toprak seviyesini yükseltirken ,toprak altında kalan kısma biraz çizik,üstüne spaghnum ve üstünede toprak ile 1-2 senede verim alınır gibi geliyor.Yukardanda bir ikili gövde çıkar.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg akc?a7.jpg (66.8 KB, 76 views)
dusunenadam beğendi.
Eski 05-03-2016, 15:07   #53
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Bende Tavsiyede bulunayım bari ağacın dal kalınlıklarını bilmiyorum ama çok kalın gibi gözükmüyor resimde bence hiç 1-2 sene kaybetmeyin kesin. Ben öyle yaptım budadım telledim ağaçları öylece kaldım şimdi canım sıkılıyor böyle bir kötülüğü var

dusunenadam beğendi.
Eski 05-03-2016, 15:20   #54
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Alper 2 ağaçla olmaz sıkılır insan ) 30-40 tane olursa hem ağaçları kurcalama döngüsü uzun olur hemde canın sıkılmaz.Beraber gezdik gördün fiyatlar uçmuş artık ,pahalı türlere dikkatle yaklaşmak lazım.

Eski 05-03-2016, 15:26   #55
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Alper 2 ağaçla olmaz sıkılır insan ) 30-40 tane olursa hem ağaçları kurcalama döngüsü uzun olur hemde canın sıkılmaz.Beraber gezdik gördün fiyatlar uçmuş artık ,pahalı türlere dikkatle yaklaşmak lazım.
30-40 tane nereye koyacaz abi çamları alıp alıp arka bahçeye dikebilirim aslında veya bahçeye saksısıyla birlikte konulabilir ama çalarlar bu seferde çam-ardıç vs bunlara bakmak lazım yoksa dediğin gibi uçuyor fiyatlar

dusunenadam beğendi.
Eski 05-03-2016, 21:15   #56
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Değerli arkadaşlar, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. İlk fotoğraflarda görüldüğü gibi, altta 3'e ayrılan köklerin ortadakine tel bağladım. Çok fazla da sıkmadım ama yine de ağacın beti benzi attı gibi Bu sene böylece bırakayım. Bir müdahale daha yaparsam kesin kurur.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160124_142029-2.jpg (35.3 KB, 71 views)
Alper beğendi.
Eski 05-03-2016, 21:20   #57
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Nisan ayı başında yeni evime taşınacağım. Bahçeye dikerim belki.

Eski 01-08-2016, 01:29   #58
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Taşınma esnasında susuz kaldığı için kurudu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024