agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni58Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2016, 17:06   #1
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
dusunenadam / Acer Palmatum Bloodgood

Bu aceri 2015 Haziran ayında almıştım. Sadece saksının dibini akadama ile besleyip olduğu gibi bırakmıştım. Malum, yazın yaprakları kurudu. Şimdiki hali bu.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160124_142025.jpg (68.4 KB, 233 views)
Dosya Türü: jpg 20160124_142137.jpg (68.2 KB, 227 views)
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 17:15   #2
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Bu baharda kök budaması yapmayı planlıyorum. Daha sonra biraz daha saçak kök elde etmek için işaretlediğim yerden telle boğup bütün nebariyi toprağın altına alacağım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160124_142029.jpg (25.8 KB, 226 views)
Eski 24-01-2016, 17:22   #3
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

2017 baharında okla gösterdiğim yerden matkap aşı yapmayı planlıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160124_142025.jpg (67.9 KB, 226 views)
Eski 24-01-2016, 17:28   #4
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

2018 baharında ise şuradan havai köklendirme yapmayı planlıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160124_142029-1.jpg (40.0 KB, 225 views)
tourkana ve Alper beğendi.
Eski 24-01-2016, 17:32   #5
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Planlar böyle... Yalnız malzeme Bloodgood olunca bütün bu planlarımın tutacağına kendim de pek inanamıyorum Kırıkkale'nin sıcak ve kuraklığında bu varyeteyi hayatta tutabilmek dahi büyük başarı.
Değerli usta ve arkadaşların önerilerine açığım.

Eski 24-01-2016, 20:21   #6
Ağaç Dostu

nervus opticus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2011
Merhabalar Sayın dusunenadam,
matkap aşıdan bahsetmişsiniz, nasıl bir uygulama olacağını merakla bekliyorum.kolay gelsin şimdiden.

dusunenadam beğendi.
nervus opticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 20:26   #7
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Teşekkür ederim sn nervus opticus. Sitede bol miktarda fotoğraflı anlatımlar var. Güzel bir uygulama. Gövdeyi delip yeni çıkmış bir sürgünü eğerek o delikten geçiriyorsunuz kısaca. Aşı tutunca da asıl dalla bağlantısını kesiyorsunuz.

Eski 24-01-2016, 22:34   #8
Ağaç Dostu

boguz's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2015
Sn. düsünenadam
Aceriniz ile bol şans. 2017-2018 planlarınızı görünce, şimdiden sabrınız için tebrik ediyorum

dusunenadam beğendi.
boguz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2016, 22:54   #9
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boguz Mesajı Göster
Sn. düsünenadam
Aceriniz ile bol şans. 2017-2018 planlarınızı görünce, şimdiden sabrınız için tebrik ediyorum
sn boguz, teşekkür ederim.
O kadar çok acer kaybettim ki buranın ikliminde. İnanın fidanın yüzüne bakmaya bile korkar oldum. Eğer yaşarsa bu acerimi 2025-2030 gibi gururla sergilerim artık

Eski 02-02-2016, 13:01   #10
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Nem sağlama yollarıyla ilgili bir arama yaptım birkaç pratik öneri sunmuşlar internette

1-Biraz pahalı olan ilk çözüm su fıskiyeleri portatif satılanları var su tesisatı istemeyip mevcut 2-3 litre suyu çevirenlerinden etrafındaki 1,5-2 metre alanı nemlendirir.

2-Aynısının ev yapımı basit akvaryum hava motoru , motorun suyu üflediği yerin kalınlığında hortum, boru ve leğen veye uygun bir kap

3-Saksıdan daha büyük bir leğenin içini çakıl taşlarıyla doldurun ve içine taşları örtmeyecek şekilde su koyun.(Taşlar Hava sıcaklığına göre daha yüksek miktarda suyun buharlaşmasına katkı sağlarlar) Saksının dibi su ile temas etmeyecek şekilde üzerine koyun gayet nemli bir ortam olur.

4-Ne kadar çok bitki bir arada olursa ortam o kadar nemli olur.

Kısaca bu bilgilere ulaştım Bence 3 ve 4 bir arada uygulanabilir Kuzey tarafta bir balkonda bir gölgelik oluşturarak olur bence.

Saygılar

dusunenadam beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2016, 17:35   #11
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sn Alper. Teşekkür ederim dostum. İyi fikir. Benim acerlerde bu sistemi yapayım bu yaz...

Alper beğendi.
Eski 03-02-2016, 00:02   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Arkadaşlar ben ficuslarda havai kök elde etmek için bizim ufaklığa aldığımız soğuk buhar makinesini kullanıyorum. Tüm gün boyunca 5 lt su verecek şekilde ayarlıyorum. Tavsiye ederim.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2016, 19:02   #13
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
Nem sağlama yollarıyla ilgili bir arama yaptım birkaç pratik öneri sunmuşlar internette

1-Biraz pahalı olan ilk çözüm su fıskiyeleri portatif satılanları var su tesisatı istemeyip mevcut 2-3 litre suyu çevirenlerinden etrafındaki 1,5-2 metre alanı nemlendirir.

2-Aynısının ev yapımı basit akvaryum hava motoru , motorun suyu üflediği yerin kalınlığında hortum, boru ve leğen veye uygun bir kap

3-Saksıdan daha büyük bir leğenin içini çakıl taşlarıyla doldurun ve içine taşları örtmeyecek şekilde su koyun.(Taşlar Hava sıcaklığına göre daha yüksek miktarda suyun buharlaşmasına katkı sağlarlar) Saksının dibi su ile temas etmeyecek şekilde üzerine koyun gayet nemli bir ortam olur.

4-Ne kadar çok bitki bir arada olursa ortam o kadar nemli olur.

Kısaca bu bilgilere ulaştım Bence 3 ve 4 bir arada uygulanabilir Kuzey tarafta bir balkonda bir gölgelik oluşturarak olur bence.

Saygılar
hocam aceri alıp 2 mt karelik sera yapıp işine koyacaksın buhar maki nasını da içine koyup küçük pervane koyacaksın içine bak ki o zaman nasıl coşuyor Kırıkkale havasında

dusunenadam ve Alper beğendi.
Eski 03-02-2016, 22:19   #14
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
hocam aceri alıp 2 mt karelik sera yapıp işine koyacaksın buhar maki nasını da içine koyup küçük pervane koyacaksın içine bak ki o zaman nasıl coşuyor Kırıkkale havasında
Cidden mi ya... Denemek lazım gerçekten. Biraz da soğutmak lazım ama sn reguler. Soğutma işini nasıl yapıcaz?

Eski 04-02-2016, 11:47   #15
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Bence mantara boğarsınız ortamı arkadaşlar)

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 13:03   #16
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Sn düşünenadam ben sizin yerinizde oldam bu canım adayı tereddüt etmeden aşağıdan keserdim. Beyazlığın başladığı yerden itibarendüz bir kesi ile kısaltır sonrasında çıkacak filizlere bakarak verev olarak düzeltirdim. Bu arada baharda daha büyük bir saksıya alır, toprak gereksinimini ağacın ihtiyacı yönünde hazırlardım.
Tabi bunları amatör biri olarak söylediğimi belirtmeliyim. Sadece 3 seneyi böylece daha verimli geçirmiş olursunuz bence. Hem de daha çok bonsaiye benzeyeceği için çalışma şevkinizi artıracaktır kanaatindeyim.

dusunenadam ve reis5534 beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 14:12   #17
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

sn.david dediğiniz yer aşı hizası kesilirse ordan kırmızı yapraklara veda olur.

dusunenadam beğendi.
Eski 04-02-2016, 14:21   #18
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Dikkat etmemişim özür dilerim. Siz yazınca farkettim. Matkap aşı meselesi de o yüzden düşünüldü demek ki

dusunenadam beğendi.
david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 19:21   #19
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sn caglarxx, Sn david72, ilginiz için çok teşekkürler arkadaşlar. Evet aşağıda yakın çekim fotoğrafını gönderdiğim yerde "V" şeklinde aşı mevcut. Aşı biraz daha aşağıdan yapılmış olsaydı beyazlığın bittiği yerden keserdim. Ağacın zaten peşinde olduğum kısmı aşıdan üst tarafı. Matkap aşıyla, aşının yerini biraz daha aşağı çekmeyi planlıyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160124_142137-k.jpg (43.1 KB, 168 views)
Eski 04-02-2016, 22:50   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Cidden mi ya... Denemek lazım gerçekten. Biraz da soğutmak lazım ama sn reguler. Soğutma işini nasıl yapıcaz?
Valla denemedim sadece kuraklık için nemlendirmek aklıma geldi.Soğuk buhar makineleri var 80 tl felan. Böceklenme olmasın diyede fan aklıma geldi .

Ama dış mekan bitkilerini kapalı alanda floresan altında döner vantilatör ile yetiştirildiğinin resimlerini felan görmüştüm. birazda oradan esinlendim.

dusunenadam beğendi.
Eski 05-02-2016, 13:26   #21
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Valla denemedim sadece kuraklık için nemlendirmek aklıma geldi.Soğuk buhar makineleri var 80 tl felan. Böceklenme olmasın diyede fan aklıma geldi .

Ama dış mekan bitkilerini kapalı alanda floresan altında döner vantilatör ile yetiştirildiğinin resimlerini felan görmüştüm. birazda oradan esinlendim.
Evde soğuk buhar makinesi var. Denemek lazım aslında. Denemeden bilemeyiz

reguler beğendi.
Eski 05-02-2016, 13:50   #22
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Arkadaşlar, Karşıyaka fidanlıklarını hepiniz gezmişsinizdir. Ben Temmuz-Ağustos aylarında da gezdim. Hemen hemen tüm fidancılarda bulunan acer fidanlarının yaprakları en iyi ihtimalle yüzde 50 oranında yanmıştı. Yalnız bir fidancı var. Görmüşsünüzdür: Yolun altında. Satış ofisinin önünde havuz var. Hatta havuzun üstünde de bir dekoratif köprü. Havuzun kenarına yerleştirdikleri tüm acerler, hatta kırmızı dissectum varyeteleri dahi (tam renklerini almamış olsalar da) o sıcakta oldukça iyi görünüyorlardı. Yani demek ki sürekli nemli ortam acer türünde şart. Ama güneş de şart. Biliyorsunuz kırmızı acerler güneş istiyor. Yapraklar yanmasın diye güneşten uzak tutarsanız da renk almıyor.
Yani hem güneşli, hem serin, hem de nemli ortam istiyor. İstanbul ve çevresi nemli olduğu için oradaki acerlerin şansı daha fazla. Fakat biz burada bir çözüm bulmak zorundayız. Bu yüzden her şeyi deneyelim ve gözlemlerimizi paylaşalım diyorum.

Alper beğendi.
Eski 05-02-2016, 14:04   #23
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

en acımasız fiyatı olanda bahsettiğiniz yer.

Eski 05-02-2016, 14:20   #24
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
en acımasız fiyatı olanda bahsettiğiniz yer.
Aynen...

Eski 05-02-2016, 14:26   #25
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Sn cağlarxx, geçtiğimiz yaz aylarında bu acerin tabağında sürekli su tuttum. Kökleri çürütmek pahasına... Şu an kökler ne durumdadır bilmiyorum. Mart ayında göreceğiz. Nihayetinde ağaç hala yaşıyor. Siz ne diyorsunuz bu duruma?

caglarxx beğendi.
Eski 05-02-2016, 15:06   #26
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

sn.düşünenadam bence çokta doğru bir hareket olmamış.Ağaç yaşar ,aslında bu tür okadarda hassas değil tamam kurtbağrı gibide değil ama.
Kabul ediyorum ben çok fidan kaybettim ama şu noktada tüm yanlışlarımın bilincindeyim.
mesela
zamansız kök budama +saksı değişimi (büyük oranda ölümcül)
saçma sapan toprak karışımı denemeleri
manasız bilinçsiz gübreleme
yapraklar sertleşmeden ve üstü altı budanmış adaydan sürekli uç alarak yaptım bunları.
ha birde 2 kere tümden yapraksızlaştırma,
ama nemden ,güneş gölge vs.den ve rüzgardan kayıp olmadı .
bir bloodgod bir fireglow vardı bende ikiside sağlam.Hatta birinden havai köklendirme aldım.Bloodgod görece ufak ama biraz derin bir saksıda geçen sene kökü ve dalları budayıp dikmiştim bu sene toprak değişim vs.yapıpı kurcalamayacağım.Fireglow ve bu kış başı aldığım bir bloodgood ve 2 güzel gövdeli alttan dallanan skeeter brooms'u ve 2-3 küçük sarı yapraklı adayı (orange dream olabilir)kök budayıp saksılayacağım.Kış başı ağır budamaları yapmıştım kanamasız ve sorunsuz oldu.
Bu sene toprak karışımınıda %30 lavtaşı (2-5 mm)-%30 pomza (küçük)-%25 katkısız gübresiz baltık torfu-%10 aquaclay (küçük kil topları )-%5 te drenaj için quartz kum tabi yaklaşık oranlardır bunlar.
Ebayden japon satıcıdan biogold katı gübre aldım.Bu sene %10 dan fazla fire ye tahammülüm yok
Siz benden daha temkinli ve emin gidiyorsunuz halbuki ,kayıp çok daha az olmalı sizde..Ben yaprakların çok kırmızı olması vs.gibi olayları da bıraktım ilkbahar ve sonbahar görüntüleri yeter sağlıklı gelişsinlerde.

Kök budamasında ne çimento vari topraklar gördüm ağaçlar güzelde yaşıyordu,yani ağaca çok yüklenmezsek oda yaşamak istiyor zaten..

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fidanlık-ko?k-c?amur.jpg (61.2 KB, 155 views)
Dosya Türü: jpg toprak.jpg (65.3 KB, 154 views)
Eski 05-02-2016, 16:13   #27
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Teşekkür ederim. Çok iyi anladım. Ben en çok aceri 2014 yılında kaybettim. Hemen hemen aynı hataları yapmışız. Acerleri diğer ağaçlar gibi zannettim.
2015 yılında da 2 tane acer kaybettim. Bunlara hiçbir işlem yapmamıştım. Ama söylemeliyim, Kırıkkale Ankaradan rakım olarak daha alçak ve yaz aylarında 5-7 derece daha sıcak oluyor.
Şimdi artık gerçekten temkinliyim. Yaprak renginden falan ben de geçtim zaten. Bu aceri aldığımda toprağı çok kötü durumdaydı. Akadama ile besledim ama hataymış. Akadama hiç su tutmayan, çok çabuk kuruyan bir toprak. O kadar çabuk kuruyor ki sulamayı yetiştiremedim diyebilirim. Bu baharda ağacın köklerine bakacağım. Çürüme varsa temizleyip bir daha saksı tabağında su bırakmam. Çürüme yoksa, oldukça su tutan bir toprak karışımı hazırlayacağım. Bahçede gölgede ve büyük saksıda duran acerlere de haliyle dokunmaya korkuyorum. Bir orange dream, bir fireglow, bir kırmızı küçük yapraklı bir varyete ve yeşil yapraklı bir varyete var. Tüm yıl güneş görmemelerine rağmen hepsinin yaprakları yandı. Hem de haziran ayının başında. Yani çok sabırlı olmalı ve her adımı çok bilinçli atmalıyım.
Uzatmayayım, sizin yukarıda bahsettiğiniz toprak karışımlarını çok iyi inceleyerek kararlaştırmış olduğunuzu tahmin edebiliyorum. Ama pek gözümde canlandıramadım. Yüzde 70-75 oranında inorganik toprağa geçiyorsunuz. Bu karışım nemli-serin iklimlerde yetiştirilen ağaçlara göre olacak hissi uyandı bende. Fidancılarda kullanılan topraklar da yüzde 90-95 oranında organik.
Of.. anlatırken bile yoruldum ya. Çok çektim bu ağaçtan çok. Ama her zamanki gibi en güzeli en zoru oluyor...

caglarxx beğendi.
Eski 05-02-2016, 18:45   #28
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
lava taşı ve pomza su tutar diye biliyorum baltık torfununda su tutum özelliği yüksek diye biliyorum yanılıyor da olabilirim...Aranızda en aceminiz benim şu mikoriza olayına taktım bende alıpta denersem paşlaşıcam gelişmelerini.Hemen etki etmez ama baharda denemeyi düşünüyorum.

dusunenadam beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 18:53   #29
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
volkanik tüf, cüruf, lav taşı bunlar aynı ürün değiller mi? bir de sn cağlar bu boyutta ki lav taşını nereden aldınız.internet adresi var mı?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
sn.düşünenadam bence çokta doğru bir hareket olmamış.Ağaç yaşar ,aslında bu tür okadarda hassas değil tamam kurtbağrı gibide değil ama.
Kabul ediyorum ben çok fidan kaybettim ama şu noktada tüm yanlışlarımın bilincindeyim.
mesela
zamansız kök budama +saksı değişimi (büyük oranda ölümcül)
saçma sapan toprak karışımı denemeleri
manasız bilinçsiz gübreleme
yapraklar sertleşmeden ve üstü altı budanmış adaydan sürekli uç alarak yaptım bunları.
ha birde 2 kere tümden yapraksızlaştırma,
ama nemden ,güneş gölge vs.den ve rüzgardan kayıp olmadı .
bir bloodgod bir fireglow vardı bende ikiside sağlam.Hatta birinden havai köklendirme aldım.Bloodgod görece ufak ama biraz derin bir saksıda geçen sene kökü ve dalları budayıp dikmiştim bu sene toprak değişim vs.yapıpı kurcalamayacağım.Fireglow ve bu kış başı aldığım bir bloodgood ve 2 güzel gövdeli alttan dallanan skeeter brooms'u ve 2-3 küçük sarı yapraklı adayı (orange dream olabilir)kök budayıp saksılayacağım.Kış başı ağır budamaları yapmıştım kanamasız ve sorunsuz oldu.
Bu sene toprak karışımınıda %30 lavtaşı (2-5 mm)-%30 pomza (küçük)-%25 katkısız gübresiz baltık torfu-%10 aquaclay (küçük kil topları )-%5 te drenaj için quartz kum tabi yaklaşık oranlardır bunlar.
Ebayden japon satıcıdan biogold katı gübre aldım.Bu sene %10 dan fazla fire ye tahammülüm yok
Siz benden daha temkinli ve emin gidiyorsunuz halbuki ,kayıp çok daha az olmalı sizde..Ben yaprakların çok kırmızı olması vs.gibi olayları da bıraktım ilkbahar ve sonbahar görüntüleri yeter sağlıklı gelişsinlerde.

Kök budamasında ne çimento vari topraklar gördüm ağaçlar güzelde yaşıyordu,yani ağaca çok yüklenmezsek oda yaşamak istiyor zaten..

dusunenadam beğendi.
Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 18:57   #30
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

selam

evet aynı ürünler,şu satıcıdan almıştım değişik ölçülerde mevcuttu.

Akvaryum Kumu 4-10 Mm Pomza Taşı Lav Ponza 10 Kg GittiGidiyor'da 200254357

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024