agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen tourkana

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2007, 20:18   #1
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Tourkana/twin trunk (ikili gövde)

bunun adı burda gelin kaynana olarak geçse de bu isim bana bonsai felsefesinden biraz uzak geldi...

bu haftasonu bir aksilik çıkmazsa büyük ihtimalde iki çam fidanında ikili gövde deneyeceğim....(olursa larix,bulamazsam Sedir deneyeceğim)
yalnız bunu stili daha önce denemiş,bonsai toplantılarından bizlere teknikleri aktaracak büyüklerimizin yardımlarını da bekliyorum....

Düzenleyen tourkana : 13-02-2007 saat 10:09
tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 08:01   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Iyi gunler Tourkana,
Bonsainin cikis yeri olan Cinde, cift govdeli agaclara genelde "ANNE OGUL" veya "BABA OGUL" diyorlar. Annenin ve Babanin ogullara karsi olan sevgisini simgelemek icin. Ben de bundan esinlenerek, geleneksel gelin kaynana surtusmesinin artik olmamasini gelinlerin ve kaynanalarin sevgi ile birlikte yasayabildiklerini simgelesin diye cift govdeli agaclara GELIN-KAYNANA ismini onerdim. O gunden bu yana zaman, zaman bu ismi benimseyip kullananlar oldu.
GELI-KAYNANA ismini kimse kullanmak zorunda deyildir. Yalniz bonsai felsefesine ters dustugunu yazmaniz ve bu ismi de ben onerdigim icin size yazma geregini duydum.
Once Cinde sonra Japonya ve diger uzak dogu ulkelerinde, ikinci dunya savasindan hemen sonra da, bati ulkelerinde ve kisa bir sure once de Turkiyede ogrenilmeye basliyan bonsai gerek tarzlara, gerekse ozel bonsailere, hep siirsel ama tarz veya agacla uyusan isimler verilmistir. Bonsaideki terimleri Turkceye uygularken, Cince veya Japoncadan ingilizceye cevrilmis deyimleri, ingilizceden bire bir cevirmek yerine, kendi uretecegimiz ama, terimlerle ortusen turkce kelimeler bulmak hepimizin ortak dusuncesiydi.
Bu durumda GELIN- KAYNANA adinin cift govdeli agaclarda kullanirsak bonsai felsefesine ters dusecegini dusunmuyorum.

Ben zor bir insan deyilim, GELIN-KAYNANA nin bonsai felsefesinin neresinde ters dustugunu anlatir ve beni ikna edersen, GELIN-KAYNANA adini cift govdeli agaclarda ben de kullanmam.

Yapacagin gelin-kaynana tarzinda sana kolayliklar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2007, 09:27   #3
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

ali bey, ben de (sanırım bu Algılama psikolojisi)Gelin kaynana diye duyduğumda hep aklıma kavga etmeye hazır,birbirinin hatasını gözleyen iki kişi geliyordu,ve bu durumun yaşadıkları süre boyunca yan yana duracak iki gövdenin duruşuna ters düşeceğini düşünüyordum...
ama sizin önerdiğiniz bu isim ve altında yatan temenniyi okuyunca çok hoşuma gitti doğrusu....ben de asla sabit fikirli biri değilimdir,ben bu ismi bu mantığı anladıktan sonra seve seve kullanırım,ama Anne-Oğul ismi ne yalan söyleyeyim daha çok hoşuma gitti.....
Aslında gövdelerin durumuna göre de bu isimler değiştirilebilir,bazen bir gövde diğer gövdeden kaçarcasına ayrı veya kıvrık duruyor ,buna Gelin-kaynana denebilir,ama ben aralarında küçük bir farkla ayrılmış bir ikili gövde yapacağım ..bu da Anne-Oğul a benzeyecek...
size de iyi çalışmalar diler,uyarınız için teşekkür ederim...

Düzenleyen tourkana : 13-02-2007 saat 10:58
Eski 13-02-2007, 11:20   #4
Ağaç Dostu

Selamlar Tourkana, daha once de dedigim gibi iki govdeli agac tarzlari icin Cift govde, anne ogul, baba ogul ve gelin kaynana deyislerini kullanabilirsiniz.

Anne ogul deyimini kullanacaginiz bonsai tarzlarinda agac govdeleri bir birinden kacmazlar, buyuk olan govde sevgi ile kucugun uzerine kanat gerer gibi eyilmistir cogu zaman. Bir birini iten birbirinden uzaklasan iki govdeli bir tarza gelin kaynana deyimini hos bulmuyorum. Zaten gelinler ve kaynanalar arasi iyi deyildir bunu yaparsak, sanki yangina korukle gitmis oluruz. Benim dusundugum gelin kaynana tarzi, anlasamayanlara inat, sevgi ve uyum icinde buyuyen iki govdeli bir tarzdi. Simdi deyil, ama ileride bonsai, Turkiyede bircok insan tarafindan bilindigi zaman, belki anlasamiyan gelin ve kaynanalara ornek olur diye dusunmustum.
Sevgi ile kaliniz.

Eski 04-03-2007, 11:39   #5
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

dün budama bugün kısmi telleme ile devam ettiğim, literati(çelebi) formunda ikili gövde anne-oğul ya da gelin-kaynana stili de denilen bonsai adayım(picea abies) huzurlarınızda...üstatlardan yorumlar bekliyorum....

haftaya daha büyük bir saksıya ,yanıbaşımızdaki çam ormanının toprağından ekleyerek nakledip,beklemeye alacağım....umarım güzel bir bonsai olur...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM0069.jpg (48.0 KB, 426 views)
Dosya Türü: jpg HPIM0075.jpg (52.9 KB, 423 views)
Eski 04-03-2007, 11:41   #6
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

hedefim şu formu yakalamak...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg vf1.jpg (23.9 KB, 420 views)
zafer37 beğendi.
Eski 05-03-2007, 10:31   #7
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Buraya aktardım

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2007, 10:56   #8
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

ana gövdenin altında kıvrımdan sonra dümdüz gitmesi mi kıvrımlı mı durması diye düşünürken aslında saksıyı döndürdükçe buna gerek olmadığı kanaatine vardım,çünkü resimdekine göre küçük dalı önünüze alarak baktığınızda ana gövde kıvrım kıvrım aslında,hem sola dönük hem de yukarı aşağıya gidiyor...artık hafta sonuna yeni saksısında görünteleyip huzurlarınıza getirebilirm...

Eski 05-03-2007, 11:33   #9
Ağaç Dostu

Iyi gunler Tourkana, agacin guzel bir bonsai olacak ve iste o zaman sen, marketlerde satilan bonsailerle, senin emek vererek yaptigin bonsai arasinda ne kadar buyuk fark oldugunu goreceksin.

Ornek aldigin ve resmini ekledigin bonsai gibi, agacindaki kucuk govdeyi telleyip buyuk govdeye az yaklastir ve buyuk govde gibi yukselsin, bu arada kucuk govdeyi, buyuk govdenin az gerisine almalisin[tel sardiktan sonra bunu rahatlikla yaparsin]. Kolay gelsin ve artik agacin icin saksi aramaya basliyabilirsin.

Eski 11-03-2007, 13:36   #10
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

ve işte son hali...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg HPIM0078.jpg (45.8 KB, 372 views)
Dosya Türü: jpg HPIM0076.jpg (45.2 KB, 374 views)
Eski 15-03-2007, 15:42   #11
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sevgılı Tourkana

Ağaç hoş lakin eğer fotolar beni yanıltmıyorsa, yakın çekim yaptığın bir çalışmada çözünürlük de aldatıyor olabilir.Aşı macununu kesik yerlere sürülmüş gibi geldi yanılıyor olabılırım.

Bunu şunun için yazdım ibreli ağaçlarda kendine ait bir özsu yani reçine bulunur. Bu kesilen yerden sızar ve hava ile temasında sertleşerek bır kabuk oluşturur.
Neyse, dönelim diğer konuya, iiki gövdeli ağaç çalısmanızda ana gövdeyi çok açıkda bırakmışsınız. Yani tüm dallar ağacın üst kısmında kalmıs.

Bonsai de en önemli incelik bir fidanda ya da yamadoride yaşlı bir ağaç görünümü oluşturmak için fidanda yaşlı bir ağacı görmek gerekir. Bu işlem hızlı değil, yavaş yapılmalı yani önce ağacınızı kafanızda tasarlayın. Sonra bonsai için tek bır bakıs açısı seçin. Bu bakış açısını belirlemek içinbakış yönüne bir işaret çubuğu dikin.

Bundan sonra ağacınızın dallarını budarken her yapacağınız kesımde, hangi dalı kesip, hangı dalı telleme ile kontrol edebileceğinize bakın. Birr fidanda oran, ölçü küçültmek yani, şekil vermek bir denge kuralına bağlıdır. Kural uygulanmaz ise ağac dengesiz durur ve yanlış kesiminizi onarmanız için kesilen dala yeni bir dal aşılamanız gerekir. Bu da sizi iki yıl kadar geriye götürür Bu yüzden dolayı;
Fİdandan bonsai yapımında kurallar:

1. Seçtiğiniz fidanın bol ve sık dallı olmasına dikkat edin.

2. Seçilen fidanın kök bölgesindenuç kısmına doğru incelen bir govde yapısı olmalı.

3. Mümkünse seçilen fıdanın satın aldıgınız saksıda saksı değişim süresinin gecmiş olmamasına dikkat edin. Bu sayede kalın bır alt govdeye ve ustte gelişmiş kök yapısına sahip bir bonsainiz olsun.

4. Mümkünse, önce fidanı aldığınız saksıda budamasını yapın.Bır süre bekleiın.

5. Saksıya dikim sırasında, dogru zamanda dikimi gerçekleştirinve yüksek boylu ağacınızı saksıya tele sabitleyin.

6. Tellemeyi bahar aylarında yapın ki ağaç daha esnek olacagından dalların içinde kırlıma olmasın.

7. Ağacınıız saksının tam ortasına değil de, biraz daha kenara yakın dikin.

8. Aşırı uzun boylu ağaçarda sizi rahatsız eden kısmı kesip atmak yerine jin tekniği ile köreltin ya da, kesin ve onun hemen altındakı dalı yukarı doğru dikerek yeni bir boyut kazandırın.

9. Ağacı diker dikmez direk güneş ışığına ve şiddetli rüzgara karşı en az 1 hafta da koruyun.

10. Ağacı diktikten sonra kidört hafta kesinlikle ağaca gübre vermeyin. Bu cok onemlıdır ve hata kabul etmez

11.Fidanın kendı saksısında yapacağınız budama siziboyutu konusunda ya da yuksekliği konusnda yanıltır.
Bu yuzden dolayı budamaya başlamadan önce köklerin nereden başladığını görün çünkü toprak seviyesine göre orantıladığınız budama sonrası fidanı bonsai saksısına alırken bir anda ağacınız daha yüksek bıir yapı kazanabilir. Varsa fıdanıiki hafta öncede üst kısmındaki toprağı seviye olarak kök baslangıcına kadar kademeli azaltın ki ağaç bocalamasın , sizde rahat bir şekilde doğru orantı ile budamanıza başlayın.

Bu teknıkleri herkes okumuştur, ya da bılgısı az da olsa vardır.

Benım burada yaptığım şey eğer bu kurala bu disipline uyarsanız, beş yılda sergilemeye değer bir bonsai yetiştirmek yerine iki yıl gibi süredesergileyebileceğiniz bir bonsai sahibi olmanız adınadır.
İyi çalışmalar dilerim

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2007, 16:05   #12
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

aşı macunu sürdüm evet....Çamlara sürülmeyeceği hakkında bilgim yoktu doğal olarak,ama sürülmesinin de bir zararı yoktur sanırım,sadece gereksiz bir işlem olmuş herhalde..
ayrıntılı ve doyurucu bilgiler için teşekkür ederim...sayende şu 2 günde çok şey öğrendim,ben 1-1,5 metre boylarında minyatür bahçe çamları (bonsai diyemiyorum,kelimenin içinde saksı geçiyormuş) şekillendirmek istiyorum...
buna yönelik çalışmalara başlayacağım ama hangi ağaçlarda yapacağıma karar veremedim...

Eski 15-03-2007, 23:10   #13
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

bunlar bahçe bonsaiları aslında japonyada bir değişik uygulamada vardır.Bu uygulama ağaçın farklı bir şekilde hızlı geliştirilmesine dayanır.Bu basitce ağaç 1 ila 2yılını saksıda dah sonra saksıdan alınarak gene 1 ila2 yılda toprakda yani bahçede daha sonrada tekrar saksıya alınması yöntemidir.Bu ağaçın daha hızlı bir şekilde yetişmesine sebeb verir.Çünkü ağaç serbest toprakda daha hızlı ve daha gür bir gelişme sağlar.Şİmdi size bir teknik daha 2 gövdeli bir ağaç yapmanın başka bir şekli.

Tek gövdeli bir ağaçımız var.
Bu ağaçı tam ortasında bir kama ile kök kısmına kadar keseriz.Daha sonra kesilen kısmları birbiirndne bir dal parçası ile ayırır.Ve açılan yarayı yaprak döken ağaçlarda macunla ibreli ağaçlarda ise kesilen yerler rafya ile daha doğrusu bitkisel rafya ile sararız ama sıkıça .

ibreli ağaç öz suyunu yani recinesini salgılar ve salgı hava ile temas edince setleşir bir yıl sonra rafya söküldüğünde 2 gövdeli bir ağaçımız olur yanlız bu ileriteknik bir bonsai uygulamasıdır.

Ve tam yetişmeden uygulamak ağaçın ölümüne sebep olur.
BUnun gibi birçok teknik uygulama kendi bilgimde ve teorimde var.Saygılarımla.

Eski 16-03-2007, 09:01   #14
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

o halde Bahçe Bonsaileri konusunda biraz daha bilgi sahibi olmalıyım,kitabında onlara da yer vermeni rica ederim,kitabın bu kadar çok bilgiyle bir Bonsai Ansiklopedisi olabilir...

Eski 17-03-2007, 00:24   #15
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Bakalım dediğim gibi bazı onayları almak gerekiryor bu onaylar olursda yayınlamak giib bir sorunyok.Öncelikle içeriği çok iyi kontrol etmek lazım belikide yeni başlayanlar için daha sonraki teknik içerikli daha sonrakide sadece cinsilere özel şimdilik işlerden fırsat bulmak bu arada yarın siteye eklediğim video görüntüsünün devamı olan bir video daha ekliyeceğim burada saksıya dikim tekniği ile ilgili bir takım detayları vermeye çalışaçağım.Meseal saksı dikimi sırasında uygulana kurallar ver teknik bir takım incelikler gibi.
Bahçe bonsai boyut olarak biraz daha büüyk bir sınıfdır.boyları 1 m geçer.
göreselikede daha geniş bir yapıya sahipdirler.Mesela şangay botonik bahçesinde bu tür bonsailere çok raslanıyor.Bilindiği üzere ilk çıkış yeri Çin daha sonra kuralların konulduğu ülke japonya dünyada ilk sergi fransa.Daha sonrada hızla avrupada ayılıyor .Ve Şİmdide ülkemizde.Ama daha çok yol kat etmemiz gerekiyor.İleride olaçakdır.

Eski 17-03-2007, 00:30   #16
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

umarım katederiz...bir ara Japonlar diyarbakır'da bonsai çalışmaları yapacaklar diye yazmıştı ekonomi dergilerinden biri..böyle haberler gerçekleştiği zaman büyük bir ilerleme kaydeder Türk Bonsai Sanatı bence..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024