agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-08-2006, 22:59   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Teşekkür

Merhaba Bonsaireef ve Sule.
Öncelikle uğraşıp benim için resimlerinizden birini seçip önerdiğiniz için teşekkür ederim.Açıkçası bu fidanı yukarı doğru şekillendirmede biraz zorlanacağımı düşünüyorum.Aslında budamadan önce bu şekil düşünülmüş olsaydı yukarı bağlayarak daha kolay yönlendirilebilirdi ama acemi bonsai ici olunca uçalrından budamıştım.Ama genede deneyeceğim alternatif bir şekille karşılaşmaz isem.Bonsaireef fidanım Cotoneaster horizontalis-Yaprak döken yayılıcı dağ muşmulası.(Bugün bir tane Mor salkım fidanı almıştım,Bonsai için.Senin morsalıkm hakkındaki düşünceni öğrenince en kısa zamanda fotoğraflarını çekip önerini bekleyeceğim.)

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2006, 23:23   #62
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2005
Albiza aslında bir alet var ondan olsa şekillendirme zor olmazdı.Şimdi resmini bulamadım.Belki görmüşsündür.Üç vidalı bir sistem.Sağ ve sol kenardaki vidalar dala tutunup destek sağlıyor.Ortadaki vidada dala aslıyor ve dalı kendine doğru çekiyor.Neyse anlatamadım resmini bulunca ekleyeyim.

bonsaireef Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2006, 23:41   #63
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Buldum.Bonsai jack diye geçiyor.

Link vereyim:
http://images.google.com.tr/images?s...+Jack&btnG=Ara

Ben ters söylemişim.Ortadaki çekmiyor itiyormuş.

Eski 26-08-2006, 23:46   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Soldaki dalı kaldırmak yerine sağdaki kalın dalı kaldırsak daha iyi olur. Hem o dal daha kalın hem de soldaki daldan daha üstte yer alıyor.
Ben de kalınlıklarının fotoğraftaki bonsaiye benzemediğini farkettim. Ancak yanlış görmüyorsam sağdaki küçük dalda dike yakın bir açıyla kırılma var (yaprakların altında). Albizanın muşmulasının en çok bu şeklini benzetmiş olmalıyım ki, soldaki dedim.

İyi bir çözüm mü bilemiyorum ama Albiza, iplerle dalı kaldırmak istediğin yöne doğru çektir. Bir başka iple de gövdeyi aksi istikamete çektirirsin. Hemen eğilmeyecektir ama sonuçta bu bir canlı, ne tarafa doğru gitmesi gerektiğini anlayacaktır. Yani bir bakıma o yöne doğru dalın elastikiyetini artırırsın. Ben hala tel kullanmış değilim, iplerle çekiştiriyorum dalları.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 00:00   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
şu bonsai jack i eldeki imkanlarla yapmanın bir yolunu arıyorum ama bir türlü aklıma gelmiyor. herhalde bonsai aletleri içerisinde en gerekli olan bu olsa gerek diye düşünüyorum. yokluğunu çok arıyorum vallahi çok ta ucuz yurt dışında namuzsuz.. Türkiye'de bulma imkanı var mı?

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 13:56   #66
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
herkese iyi gunler.
Albiza, gordugun buldugun her agaci bonsai yapmiya calisman cok guzel ve sevindirici bir sey. Moralini kirmak istemiyorum, yinede soylemek sorumlulugunu duyuyorum. Resmini koydugun Cotoneaster harizontalis iyi bir bonsai adayi deyildir govde dum duz cikiyor sonra govdeden iki dal cikiyor biri saga biri sola
Bu durumda hangi tarzi yapmiya calissan govdenin oyle duz cikmaci bonsaini olumsuz etkileycek[bu durumda supurge tarzi yapman gerekecek o iki dali derin budayip cikacak yeni surgunlerle supurge tarzini uygulayabilir ve ya cikacak yeni surgunleri telleyip asagiya dogru egip salkan bir tarz olusturabilirsin yani epey ugrasip zaman harcaman gerekecek bir agac.]
Bonsai yapmak icin agac secerken sectiginiz agaca bakip nasil bir tarz yapabileceginiz dusunun sonra agaci alin. Eger agac istediginiz gibi deyilse almayin. daha baska yerlere bakip uygun bir agac bulun.
her sey gonlunce olsun

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2006, 23:52   #67
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar!
Ali hocam uyarıların için teşekkür ederim.Aslında bu fidanı niçin seçtim diye uyarından sonra düşününce beni o dik açılarla sağa sola giden dallar kandırdı zannedersem.Birde ilk zamanlardaki acemilikle birleşince kurban oldu gariban fidan.
Bonsaireef bonsai jack ı inceledim.Ben galiba bunu yapabilirim diye düşünüyorum.Yapmak için uğraşacağım ve gelişme olursa da fotoğraflarını eklerim.Ama onsuz da bunu yapabilirim diye düşünüyorum.Nasıl olacağı ile ilgili ise fidana işkenceye başlayınca resimleri ile göstermeye çalışırım,şayet bu şekil de bir şekillendirme düşünürsem.Ali hocanın önerisinden sonra netten biraz tarama yaptım ve öneriye uygun birkaç resim buldum .Bunları sizinlede paylaşmak istedim.
Görüşmek dileğiyle herkese iyi geceler.
cot1.jpg
cot2.jpg

Eski 28-08-2006, 00:12   #68
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI
herkese iyi gunler.
Albiza, gordugun buldugun her agaci bonsai yapmiya calisman cok guzel ve sevindirici bir sey. Moralini kirmak istemiyorum, yinede soylemek sorumlulugunu duyuyorum. Resmini koydugun Cotoneaster harizontalis iyi bir bonsai adayi deyildir govde dum duz cikiyor sonra govdeden iki dal cikiyor biri saga biri sola
Bu durumda hangi tarzi yapmiya calissan govdenin oyle duz cikmaci bonsaini olumsuz etkileycek[bu durumda supurge tarzi yapman gerekecek o iki dali derin budayip cikacak yeni surgunlerle supurge tarzini uygulayabilir ve ya cikacak yeni surgunleri telleyip asagiya dogru egip salkan bir tarz olusturabilirsin yani epey ugrasip zaman harcaman gerekecek bir agac.]
Bonsai yapmak icin agac secerken sectiginiz agaca bakip nasil bir tarz yapabileceginiz dusunun sonra agaci alin. Eger agac istediginiz gibi deyilse almayin. daha baska yerlere bakip uygun bir agac bulun.
her sey gonlunce olsun
Sevgili Ali hocam aynı düşünüyoruz. Bu konuda zaman zaman ben de uyarılarda bulunuyorum. Linke bakarsanız(9. mesaj) oktarsın ateş dikeni için aynı uyarıda bulunmuştum. Aslında bu uyarıyı herkese yaptım.

Yazılanlar her zaman işe yaramıyor.Çünkü yazılanlar uygulama esnasında unutuluyor. Pratikler ve yapılan hatalar daha kalıcı.

Albiza eminim oktarsa yazılanları daha önce okumuştur ama uygulamaya gelince böyle bir seçim yaptı.Bu bir hataydı belki ama onun için çok öğretici oldu.Öğretici hataları çok seviyorum.Bu şekilde tecrübe kazanılıyor.

Eski 28-08-2006, 09:26   #69
Ağaç Dostu

Morsalkım

Merhaba Bonsaireef!
Morsalkımın fotoğraflarını gönderiyorum.Sence nasıl bir şekil düşünmeliyim.(Şimdi nasıl bir fidan seçmişim )Sanki kendisi bonsai olmak için büyümüş gibi ne dersin.
Morsalkım.jpg
Morsalkım1.jpg

Eski 28-08-2006, 09:30   #70
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Albiza süper bir morsalkım bulmuşsun.Bu sefer seçim çok iyi.
Bir şey yapmana gerek yok.Zaten bonsai olmuş.Sadece sola giden uzun, gövde devamı gibi olan dalı kesebilirsin.Hani arkaya giden ilk dalı varya ondan sonra.

Eski 28-08-2006, 09:35   #71
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Düşündümde kesmeden sola giden o dalı sola iyice yatırıp kullanabilirsin.Morsalkımda bu tür stiller uygulanıyor.Hem çiçekler salkım şeklinde aşağıya sarkıp harika görüntü oluşuyor.

Burada 3. mesaja bak. Sola giden dalı kesersen 3. resimdeki gibi, kesmez sola iyice yatırırsan son resimdeki gibi bir bonsain olur.Hem de çok yakında.

Eski 28-08-2006, 09:50   #72
Ağaç Dostu

Bonsaireef merhaba!
beni öyle bir tiryakiliğe alıştırdınız ki birsürü işim olmsaına rağmen yapamıyorum,hep aklım bonsailerde
Her iki öneriyi de dikkate alarak şekillendirme yapacağım.Sola giden dalı iyice yatıracağım ve tekrar resimlerini göndereceğim o zaman birlikte karar veririz şekle.Şu anda karar veremedim zira gövdenin yatıklığı ve kavisleri karar vermemde beni zorluyor.Sanki dediğin gibi sola giden dalı tamamen keserde sağdaki dalı boylandırırsam gövde de daha ön plana çıkacak gibi geliyor .

Eski 28-08-2006, 10:48   #73
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Biz seni tiryakiliğe alıştırmadık.Senin içinde bu arzu olmazsa biz ne kadar uğraşsak seni alıştıramazdık.O nedenle de biz olmasak bile sen bu tiryakiliğe devam edeceksin.Bağımlılık yaptı bir kere.Keşke her bağımlılık yapan madde bonsai gibi olsa.

Sana iki çizim yaptım.Kafanda bir plan oluşturmanı sağlayabilir.
morsalkımlar2.jpg

Eski 28-08-2006, 12:47   #74
Ağaç Dostu

mehaba bonsaireef!
Çizimler için teşekürler.Eline sağlık.

Eski 28-08-2006, 13:00   #75
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Peki hoşuna gitti mi? Hangisini deneyeceksin? Yoksa kafanda başka planlar mı var? Merak ettim sadece

Eski 28-08-2006, 13:09   #76
Ağaç Dostu

Yeni Aday

Merhaba Arkadaşlar!
Bonsai de fidan sayısı fazla olsun deniliyor ya! ben de ona uydum,sonuçda böyle oldu.Elimde bir sürü kobay fidan oldu.İşte bu da onlardan biri;Leylak .Budanmış halini koyuyorum.(Merak edenler için elimde kobay daha çok ama sırayla gidiyorum,öneriler doğrultusunda çözerek yola devam ediyorum.)
Leylak.jpg
Öncelikle leylakta kırmızıile çizdiğim kökler gövdeye yakın ,kalın ve aşağıya doğru.Aslında toprağını biraz daha boşaltsam daha da net görülebilirdi ama fidanı risketmek istemedim.Gelecek yıl ilkbahar ile birlikte bu köklerin altına bir kaya yerleştirerek o şekilde yeni saksına almak istiyorum.Bonsai saksına alsam erken mi davranmış olurum ilkbaharda.

Eski 28-08-2006, 13:20   #77
Ağaç Dostu

Merhaba Bonsaireef!
Daha tam karar vermiş değilim,düşünüyorum.Şu anda soldaki dalı kesmeyi düşünmüyorum,telleyip senin şekildeki gibi eğmeyi düşünüyorum.Zira kesersem dönüşü yok dalı kaybetmiş olacağım.O yüzden acele etmeyeceğim,Zamanla karar vereceğim.Benim kafamdan da şöyle bir şekil geçti ne dersin?
Morsalkım1.jpg

Eski 28-08-2006, 13:59   #78
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Olabilir.Rüzgar stili benzeri bir stil.Mor salkımda bu tür stiller salkımların daha iyi görünmesi için iyi oluyor.

Bence bu sene hiç elleme.Bırak dallansın.Sonrasında düşünmesi daha kolay oluyor.Zaten şu an bile bonsai görüntüsü var.

Belki uzun dalların uç kısımlarını kesebilirsin.Sarmaşık olduğu için dallanmayıp uzamayı tercih edecektir.Ucunu kesersen dallanma daha kolay olabilir.

Eski 29-08-2006, 11:15   #79
Ağaç Dostu

bonsaireef's Avatar

Leylak hakkında

Albiza leylak çok güzel görünüyor.çok güzel konik bir gövdesi olacak.Kökler Nasıl bilmiyorum.Her yöne kök yoksa belki ilerde her yönden kök çıkmasını sağlayabilirsin.
Bu ağacın kökleri çok kalın.Bu kökleri kayaya sarman imkansız.Kayaya saracağın kökler çok genç olmalı.Zaten bunun gövdesi kalın ve çok güzel bir konikliği var.Neden bu halinin tadını çıkarmıyorsun.Kaya üstü stili için daha uygun adaylar bulabilirsin.

Eski 29-08-2006, 12:02   #80
Ağaç Dostu

Merhaba
Şu anda çok acelem yok zaten.İlkbahar ile birlikte kalın kökleri biraz daha ortay çıkaracağım.Gelecek yıl bonsai saksına alayım mı ne dersin.Biraz acele mi ediyorum yoksa.Ne de olsa ilk bonsailerim olacak ,o yüzden sabırsızlanıyorum galiba.

Eski 29-08-2006, 13:01   #81
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler.
Albiza mor salkimda cok secenegin var guzel bir bonsai olacak. Kesecegin dali veya dallari kesmeden once agacinin nasil olacagini gorebilirsin. Kesmek istedigin dali bir parca kagitla veya bir barca bezle sar yani o dali agacin uzerinde gizle, ort sonrada karsiya gecip agacini seyret icine siniyorsa sevebiliyorsan guzel bir gorunum ortaya cikmissa o zaman dali kesersin. yok olmamissa sevmemissen dali gizleyen kagidi veya bezi ordan alirsin ve agacin uzerindeki dal tekrar yerinde durur.

Leylak icin de bir iki soz soyleyim, govdesi ve kokleri guzel gorunen bir agac, sayin bonsaireefin de belirtigi gibi onu kaya uzerine dikmen zor diksen bile egreti gibi duracak . Belki ,bulursan koklerinin yanina ,guzel gorunumlu bir kaya yerlestirebilirsin. kaya uzerine dikecegin agaclar genc olmali ki kokler kayaya sarilip iyice yerlessin.

Bir de bonsai yapacaginiz agaclari budarken dikkat etmelisiniz. ornegin resimdeki leylak budanirken ilerisi dusunulmeden veya acemilikten yanlis budanmistir . Agacin on cephesinde kesilen kocaman yer bakarkenden goze carpiyor ve bonsai olduktan sonra da agacin o ozuru orda hep olacak, leylagin simdiki onu, arkasi olsaydi, o kesik izini gizlemis olacaktin. Bir daha agac budamasi yaparken mutlaka ilerisini dusunerek yapiniz[belki leylagi cevirip aka tarafini, on yuzu yapabilirsiniz veya daha ileride kurumus govde gorunusu ile o kesik yeri guzellestirebilirsiniz]
Her sey dilediginiz gibi olsun .

Eski 30-08-2006, 21:11   #82
Ağaç Dostu

İşkence

Arkadaşlar merhaba !
Daha önce yüklediğim ve cotoneaster i şekillendirmeye başladım.Gövdeden 90 derece ile çıkan dalları önce birbirine yaklaştıracağım.Daha sonrada dalları aşağı doğru çekerek kavis vereceğim ve şemsiye vari bir bir dallanma yapacağım,şayet başarabilirsem.Belki tam anlatamadım ama ekleyeceğim resim ile daha iyi anlaşılabilir .Bu arada gövdeye de kavis vermeyi düşünüyorum.(Bonsaireef bunu Bonsai Jack ile yapacağım!Jack çok yakında yapıyorum,bu aleti bana gösterdiğin için sana nasıl teşekkür etsem bilemiyorum.Zira bu alet çok lazım olacak bundan sonraki bonsailerimde.)
Cot.horizontalis Son.jpg

Eski 30-09-2006, 01:40   #83
Ağaç Dostu

Yardım

Fidanın tam boy görünen fotoğrafın boyutunu küçülteceğim derken fazla uzunmuş gibi görünmüş.Yeniden yükleme yaptım ama eski fotoğraf hala görünüyor.Bilen arkadaşlar yardım eder de silerlerse sevinirim.Teşekkürler

Eski 30-09-2006, 12:48   #84
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
fotoğraf yükleme seçeneğini aç orda dosya linklerinin yanında her foto için silme seçeneğini de göreceksin

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2006, 17:04   #85
Ağaç Dostu

Yeni Denemeler
Arkadaşlar merhaba!
Abies bormülleriana -Uludağ Göknarı fidanı.Bir şeylere benzetmeye çalıştım.Bilmiyorum olmuşmu.Gövdedeki oyuğu açmak için epeyce uğraşmak zorunda kaldım ve bayağı vaktimi aldı.Fakat yeni matkap uçları(Elmas çakı diye geçiyor satıcılarda) aldım ve bundan sonra daha kolay olacağı kanaatindeyim.Gövde deki oyuğada kendi yapımım olan Lime Sülfürüde sürdüm.Zannedersem sıra, baharda uygun bir bonsai saksına almaya geldi.Yoksa bu saksıda bir yıl daha büyümeye mi bırakmalıyım,ne dersiniz?Herkese selamlar!

Göknar.jpg
Göknar1.jpg
Göknar2.jpg
Göknar3.jpg

Düzenleyen albiza : 30-09-2006 saat 17:17 Neden: Yanlış Yükleme
Eski 01-10-2006, 13:36   #86
Ağaç Dostu

Selamlar Albiza.
Ta bastan soyliyeyim, yaptigin calisma icin yazacaklarim seni uzebilir, yalniz ben uzulmen icin deyil birdahaki denemelernde ayni hatayi yapmaman [kimsenin yapmamasi icin]yaziyorum.
Igne yaprakli agaclarla bonsai yaparken dal budamasi cok onemlidir. Igne yaprakli agaclar, genis yaprakli ve yapragini doken agaclar gibi, govdeden gogu zaman yeni surgunler vermiyor ve tum dallar budanirsa agacin yasama sansi azaliyor.[umarim ki Uludag goknarinin surgun verme bicimi diger igne yapraklilar gibi deyildir]

Goknarinin butun dallarini, bir defada budayip kucucuk bir dal biraktin bu agacin tek yasama sansi, boyle bir budama agaci buyuk bir gerilim icerisine sokmustur. Onu golge bir yere alip,yasamasini saglamaya calis. Agac iyice toparlanmadan da onu bonsai saksisina gecirme.

Birdahaki sefere igne yaprakli agaclarin dallarini bir defada budama, agac uzerinde daha fazla dal birak ve istemedigin dallari zaman icerisine yayarak
belli araliklarla bir veya iki sene icerisinde budayabilirsin.

Govde uzerinde budadigin, bazi dallari, govde uzerinde 5-6cm lik bir uzanti birakip budarsan ve o kalan uzantilarin kabuklarini soyup kuruduktan sonra[kurumadan once onlarada tel sarip istedigin yone bukebilirsin] zimparalayip lime sulfur surebilirsin. Agacina lime sulfur surmeden once agacin kabuklarini soydugun yerin kurumasini bekleyip kuruyan yerleri zimparaladiktan sonra lime sulfur surmen daha iyi olur[kabuklarin soyulmasindan sonra kurumus govdeyi zimparalamak puruzsuz, dogadaki gibi bir gorunum alacak. Bir de lime sulfur surulen yer kuru oldugu icin daha erken kuruyacak]
Agacin tepesindeki kesik, dogal bir gorunuste deyil, agacin daha sonra sagligina kavustugu zaman, sivri uclu bir pens kullanip govdenin zirvesini butun cevresinden yukaridan asagiya dogru,parcaciklar kopararak, zirveyi sivri bir duruma getirip daha dogal bir gorunum verebilirsin.
Moralini hic bozma ,her bonsai yapan yanilip hata yapabilir. Yapacagin butun bonsailerinde sana basarilar dilerim.

Eski 01-10-2006, 20:04   #87
Ağaç Dostu

Ali bey merhaba!
Öncelikle öneriler ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Aslında ibrelilerde bu kadar budama yapılmasının yanlışlığını ve kendini yenileme yeteneklerinin çok az olduğunu biliyorum.Ama bir an önce (Bütün ağaçlarımda değil bu ******) bir şeyler yapma arzusu ve bonsaiye sahip olma duygusu bu kıyımlara sebeb oluyor zannedersem.Ama sabırlı olmam gerktiğinin farkındayım.Bu deneme ile yeni almış olduğum elmas çakı ucu da denemiş oldum.
Kabuğunu soymuş olduğumuz dal veya gövdenin tamamen kurumasından sonra mı lime sülfür sürmeliyiz.?Saygılar

Eski 01-10-2006, 20:26   #88
Ağaç Dostu

Yeni Aday

Arkadaşlar merhaba!
BU da yeni bonsai adayı ateş dikenim.Gövdenin altındaki kökler güzel bir bonsai olabilir diye düşünmeme sebep oldu.Bilmiyorum yanlış mı düşünmüşüm.Kırmızı ile işaretli yerden kesmeyi ve yana giden dalı yukarı yönlendirerek şekil vereyim diye düşünüyorum,ama nasıl bir şekil vereceğim konusunda henüz karar vermiş değilim.Üstadların önerilerini bekliyorum.(Kayanın üzerine alalı yaklaşık 5 hafta oldu ve o zamandan bugüne de yaklaşık 3cm gibi boy verdi) Selamlar!
Ateş.jpg
Ateş1.jpg
Ateş2.jpg

Eski 01-10-2006, 23:18   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
merhabalar albiza ağacın kökleri gerçekten çok güzelmiş. yanlız kayanın üzerine alma olayını tam olarak anlamadım.çünkü ağacın kayanın üzerinde durmuyor. yanlış görmüyorsam tabii ki..eğer kayayı koyup ileride köklerin saracağını planlamış isen; bu şekilde olacağını zannetmiyorum. çünkü kökler açıkta kalmış ve kaya köklerin oturudğu alana göre bence biraz küçük. benim fikrim kış sonu gibi saksı değişimi yaparken daha büyük bir kaya parçasına kokleri uygun olarak oturtman. ve Ali Hocanın dediği gibi bir kumaş parçasıyla
sarman ve kökler görünmeyecek şekilde toparak altında bırakman bir sene sonra da toprağı yüzeyden itibaren kademeli olarak azaltman.. bu arada gerçekten çok fazla çalışıyorsun. ileride çok güzel bonsailerin olacağı kuşkusuz

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2006, 01:32   #90
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Albiza
Köknardaki kıymıklar benimde dikkatimi çekti. Ali hocam herzamanki gibi sabırla her konuyu açıklamış. Sağ olsun...Var olsun... Bizler üzerindeki emeği büyük.

Ağaç üzerinde ki (Köknar) yontma işleminden sonra kalan bu kıymıkları ağaçın o bölgesi yaşken zımparalamak zor olabilir. Tüyü yolunmuş tavuğu tütsüler gibi ağaca zarar vermeden hafifce yakarak kurtulman hem zımpara işlemini kolaylaştıracak hemde iri sayılabilecek ağaç kıymıklarından kurtulmanı sağlayacaktır. Ağaca zarar vermeden yakma işlemini ne kadar titiz bir şekilde yapacağına kuşku yok zaten. Bu arada küçük bir dal parçası gibi görünsede canlı bir ağacın gövdesine şekil vermenin ne kadar zor olduğunun ve bu ağacı oyarken ne kadar zorlandığının farkındayım. Eline sağlık. Ağacı kaybetsende ben bu çalışmanın özellikle el becerisi olarak çok faydası olduğundan eminim.

Ateş dikeninin Altına nacizane görüşüm tek parça uygun bir taş bulursan daha hoş görüneceği kanaatindeyim.

Herşey Gönlünüzce olsun.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024