agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yarım Kalmış Bonsailer (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/)
-   -   albiza / Berberis, Hanımeli, Ardıç, Cotoneaster, Morsalkım, Leylak, Köknar, Ateş dike (http://www.agaclar.net/forum/yarim-kalmis-bonsailer/1631.htm)

albiza 01-08-2006 11:07

albiza / Berberis, Hanımeli, Ardıç, Cotoneaster, Morsalkım, Leylak, Köknar, Ateş dike

merhaba,

ben bonsai işiyle yeni uğraşmaya başladım.meslek olarak bitki bilgisi olan biriyim.fakat şekil ve stiller hakkında çok bilgim yok.sitelerden ve internetten taradığım kadar biraz bilgim oldu diyebiliriz.fakat uzman yardımı almanın başlangıç için daha mantıklı olduğu düşüncesi ile yeni fidanlarımın fotolarını gönderiyorum ve yardımlarınızı talep ediyorum.birlikte şekillere karar verelim istiyorum.şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.fotoları da yükleyeceğim ama boyutlarını küçültmem gerekiyormuş.daha sonra göndereceğim.

bonsaireef 01-08-2006 17:58

Merhaba albiza.Aramıza hoşgeldiniz.:p

Öncelikle belirtmek istediğim bir nokta var ki anlayışla karşılayacaksınızdır:
Biz site olarak Türkçeyi daha doğru kullanmaya çalışıyoruz.Bu mükemmel kullanıyoruz demek değil ama elimizden geldiği kadar düzgün kullanmaya gayret ediyoruz.O yüzden *** değilde merhaba derseniz daha iyi olacak. :)
Kızdığımızı sakın düşünmeyin ;)

Kısa olması gereken uzun muhabbetten sonra gelelim asıl konumuza.Ağaçlarınızın resimlerini dört gözle bekliyoruz.Burada herkesin size seve seve yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.Bu arada sizde sitede yazılanları okumayı ihmal etmeyin.Çok faydalı bir bilgi birikimi olduğunu düşünüyorum.

Sizi bundan sonra daha sık görmeyi isteriz.Tekrar hoşgeldiniz.:p

gallus 02-08-2006 01:09

Benden de merhabalar Albiza hoşgeldin.
Evet fotoğraflarını sabırsızlıkla bekliyoruz

albiza 04-08-2006 17:18

2 Eklenti(ler)
merhaba!
Uyarı için teşekkürler:(
İlk fotoğraflarımı gönderiyorum.Fidan Berberis buxifolia .Sizce nasıl bir şekillendirme düşünmeliyim.Teşekkürler
Eklenti 3004
Eklenti 3005

albiza 04-08-2006 18:28

Yardım

2 Eklenti(ler)
İkinci fidanım Lonicera nitida-Küçük Yapraklı Hanımeli.Bunu nasıl şekillendirmeliyim.
Eklenti 3006
Eklenti 3007

albiza 04-08-2006 18:33

Bonsaireef merhaba .Resimleri nasıl görünür şekilde ekleme yapabilirim seni de uğraştırmak istemem.Açıklarsan sevinirim.

bonsaireef 04-08-2006 18:56

Sevgili albiza resimleri görünür şekilde eklemekle ilgili yazmıştım.Buraya bakarsanız kendiniz yükleyebilirsiniz.Yine anlamadığınız yer olursa çekinmeden sorun.

bonsaireef 04-08-2006 19:03

1 Eklenti(ler)
Berberis çok fazla dallanmış.Bunların hepside köke yakın kısımda.Süpürge stili için uygun görünmüyor.Yalnız kök kısmını net göremiyorum.Kök kısmının toprağı azıcık eşelenirse belki alt tarafta biraz daha gövdenin devamı vardır.Yeterli uzunlukta gövde varsa süpürge stili yapılabilir.

Ben bütün dalların köke yakın kısımdan ayrıldığını varsayarak böyle bir ağacın bonsaisinin resmini yolluyorum.Buna benzer birşey yapabilirsiniz.Yok eğer hoşuma gitmedi derseniz biraz dal azaltması yapmak gerekecek.Hatta hepsini kesip bir tanesi bile bırakılabilir kıvrımlı dik stil için.Tabi bunun için dip kısımdan yakın ve ayrıntılı çekim gerekecek.

Ben düşünülebilecek stilin resmini ekliyorum.Bunun için dalları biraz kısaltmanız ve güzelce tellemeniz yeterli olacaktır.
Eklenti 3008
http://www.kaizenbonsai.com/shop/ima...eris_ts117.jpg

bonsaireef 04-08-2006 19:11

Hanımeli için gövdeyi daha iyi gösteren yakın çekim resim varsa daha iyi olur.İkiz gövde düşünebiliriz.

bonsaireef 16-08-2006 06:37

Albiza bu başlıkta sizi görmez olduk. Nerelerdesiniz? Neler yaptınız?
Ben çok meraklı bir insanımdır, meraktan çatlarım sonra :D

albiza 16-08-2006 22:04

İstemiş olduğun fotoğrafları çekeceğim.Makineyi bir arkadaşa vermiştim,yeni aldım.En kısa zamanda çekip yükleyeceğim;)

Ali H. ALI 17-08-2006 05:09

iyi gunler albiza,
Hanimeli icin bir iki oneride benden, Bonsaireef in dedigi gibi cif govdeli bir tarz olabilir[kaynana gelin]yalniz bu cinns hanimelinin iki yasindan buyuk dallarini telleyip sekil vermek zorlasiyor yapacagin tarza karar verip yeni surgunleri telleyip istedigin sekli verebilirsiz sonra yeni cikacak surgunleri istemezseniz dibinen istiyorsaniz surekli kisa tutup buyuyen uclari kesmelisiniz boylece agaciniz daha toplu ve daha guzel gorunecektir.Ilk firsatta bir iki resim gonderecegim belki size yardimci olur.[budaycaginiz surgunleri atmayin cok kolay koklenen bir bitki koklendirme tozu falan da istemiyor elde edecegin yeni fidanlardan bir orman tarzi bile yapmak mumkun]simdiden kolay gelsin ve bir omur boyu bonsai ile dop dolu olunuz.

albiza 18-08-2006 14:47

yeni fotoğraflar

2 Eklenti(ler)
merhaba
umarım istediğin fotoğrafları çekebilmişimdir.
Berberis:
Eklenti 3244
Eklenti 3245

albiza 18-08-2006 14:50

fotoğraf

3 Eklenti(ler)
Bunalarda diğerleri!
Hanımeli:
Eklenti 3249
Eklenti 3247
Eklenti 3248

bonsaireef 18-08-2006 14:54

albiza fotoğrafları görünür şekilde ekledim.Nasıl yapıldığını öğrenmek için fotoğrafları görünür şekilde eklemek ile ilgili 6. mesajı okumalısın.

albiza 18-08-2006 15:05

Tellemede ilk denemem

4 Eklenti(ler)
Ardıçda telleme yapmaya çalıştım bilmem becerebildim mi!Görüşlerinizi bekliyorum bir de nasıl bir şekil vermeliyim.
Eklenti 3250
Eklenti 3251
Eklenti 3252
Eklenti 3253

albiza 18-08-2006 15:10

cevap

o mesajdaki uayrıları dikkate alarak yapıyorum ama.acaba nerede yanlıçş yapıyorum.Eklentilere tıklıyorum,oradan açılan pencerede gözat -yükle son olarak ta cevabı gönder butonuna tıklıyorum.Başka başlıklarda bu şekilde yapmış ve rersim görünür şekilde eklemiştim .şimdi neden olmadı dersin.http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1720 burada mahonya resmini aynı şekilde eklemiştim.

bonsaireef 18-08-2006 15:14

Albiza fotoğraflarını yükledikten sonra ataçı tıklayıp oradan eklemen gerekiyor.Benim anlattığım resimlerde de görünüyor.

bonsaireef 18-08-2006 15:20

3 Eklenti(ler)
Şimdi hanımeline yakından bakınca üç ayrı kök görünüyor.Bu kökleri şubat mart gibi ayırıp 3 ayrı ağaç elde edilebilir.Bu şekilde daha iyi olur.Yok eğer böyle kalsın diyorsan raft stili denenebilir.Şimdilik raftı düşünmedim.Sadece ayrılacak gövdeleri (kırmızı ile gösterdiğim) ayırdıktan sonra ortadakinin mavi ile gösterdiğim dalı kesilerek güzel bir stil elde edilebilir.Hanım ellerini incelersen bu şekilde gövdeler sık kullanılıyor.
Eklenti 3257

Eklenti 3258
http://www.bonsaisite.com/m14.html

Eklenti 3259
http://www.bonsainl.nl/BPG/BS_A0135.HTM

bonsaireef 18-08-2006 15:42

1 Eklenti(ler)
Ardıç için hızlıca bir çizim yaptım.Umarım anlaşılır olmuştur.
Kuru dallardan bir tanesini bırakmalısın.Aynı yerde iki kuru dal doğal olmayacaktır.Kurumayıda köke kadar devam ettirmelisin böylece daha hoş olur.
Stil olarak sarkık **** yarı sarkık olabilir.Bence bu ardıça sarkık yakışır.
Eklenti 3260

bonsaireef 19-08-2006 00:04

Albiza önerdiğim stillere iyi olmuş **** kötü olmuş şeklinde bir cevap bekliyorum ama cevap vermemeyi tercih ediyorsun.Rahatlıkla beğenmedim demelisin.Bu şekilde yaptığım önerilerin nereye gittiğini anlama imkanım olmuyor.

Sonuçta bende bonsaiyi öğrenme aşamasındayım.Bir şekilde bana geri dönüşler olmalı ki bende doğru **** yanlış yaptığımı bilmeliyim.Karşılıklı stilleri tartışmalıyız ki birşeyler öğrenip kendimizi geliştirelim.Ağaç illaki bir şekil alır öyle **** böyle.Burada amacın bu şekillendirme sırasında bir şeyler öğrenmek olması lazım.

Bu şekilde olunca bir şey çiziyorum **** öneriyorum ama olup olmadığını bilmediğim için alternatif öneri bile sunamıyorum.Aslında bir sürü alternatif var ama paylaşım içinde olmadığımız sürece öneride bulunmayacağım.

aybala 19-08-2006 00:23

Bonsaireef senin için zor olmayacaksa lütfen alternatif sunmaya devam et.
Biliyorsun bende de bir ardıç var. Bu şekilde gerçek örnek üzerinde çalışınca şekillendirme konusunda daha net fikir sahibi oluyoruz. Teşekkürler.

malina 19-08-2006 01:51

Alıntı:

Albiza önerdiğim stillere iyi olmuş **** kötü olmuş şeklinde bir cevap bekliyorum ama cevap vermemeyi tercih ediyorsun.
Epeydir aklımdaydı, sanırım yakında kara listeye alınmış üyeler diye bir bölüm oluşturacağım :) Cevap vermeden oraya bir göz atılır. Cevap umurunda olmayan üyelerin yeni sorularına yazmak için enerji harcanmaz.

gallus 19-08-2006 15:15

arkadaşlar aradan yanlızca bir gün geçmiş Albizanın belki nete girme fırsatı olmamıştır diye düşünüyorum. sonuçta hiçbirimiz herzaman bilgisayar başında olamayabiliriz. paylaşım tabii ki de çok önemli. ama bazen fırsat olamayabiliyor.
albizanın kötü bir niyeti ya da umursamazlığı olduğunu ben pek düşünmüyorum.

sevgili Malina eğer şu kara liste konusunda ciddiysen, bana çok korkutucu geldi:( böyle güzel bir sohbet ortamında yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.
bence hiç gerek yok. tabii bu benim fikrim.
sevgiyle kalın:)

albiza 19-08-2006 18:24

sitem

Bütün arkadaşlara merhaba!
Bonsaireef öncelikle çok teşekkür ederim,verdiğin ceveplar için.Henüz bonsaide yeni olmam dolayısıyla sana beğendim veya beğenmedim demenin nezaketsizlik olacağı düşüncesi ile fikir beyan etmemiştim.Ama açıkcası bu kadar sitemi de haketmediğimi düşünüyorum.Zira dün 16.10 de eklediğim resimlere (tekrar teşekkürler) öneride bulunmuştun.Ben bunları gece 12 gibi bakabildim ve sonrasında da netten lonicera nitida bonsai diye tarama yaparak biraz inceleme yaptım.Gece çok geç olduğundan da yorum yapamamıştım.Az önce nete girdiğimde maalesef bu sitemlerle karşılaştım.Hatta malina nın tehditiylede hiç karşılaşmak istemezdim,zira sayın malina verilen mesajların satlerini ve tarihlerini inceleme zahmetinde! bulunmuş olsaydı böyle bir mesajın gereksizliğinide anlamış olurdu.Bonsaireef, Seni kırmak adına söylemiyorum bunları.Ama Malina nın mesajını gerksiz bulduğumu söylemek istiyorum.Ayrıca Gallus a da teşekkür ediyorum Su-i zan yerine Hüsnü zan tercih ettiği için.:(

albiza 19-08-2006 18:49

cevap

5 Eklenti(ler)
Bonsaireef merhaba
Hanımeli için verdiğin öneri biraz eksik galiba(kırmadan ne yazacağımı bayağı düşündüm.)Zira senin bana gönderdiğin resimdeki hanımallari Lonicera japonica yani sarmaşık olan hanımelleri.Hani şu açtığında çok güzel kokanlar.Bendeki hanımeli ise Lonicera nitida Küçük yapraklı Hanımeli.Yaprakları çok küçüktür(Şimşirden bile küçük)Çiçek açmaz ve çalı türüdür.Yaprakları kışa girerken biraz kızarır hatta çok soğuklarda yapraklarının büyük bölümünü döker ve yeni çıkan yapraklarıda hafif kırmızıdır. Dünkü netten bulduklarımı seninle paylaşmak isterim.
Eklenti 3296
Eklenti 3297
Eklenti 3298
Eklenti 3299
Eklenti 3300

albiza 19-08-2006 18:51

5 Eklenti(ler)
BUnlarda diğerleri
Eklenti 3301
Eklenti 3302
Eklenti 3303
Eklenti 3304
Eklenti 3305

albiza 19-08-2006 18:53

2 Eklenti(ler)
Kalanlar da Bunlar
Eklenti 3306
Eklenti 3307

bonsaireef 19-08-2006 20:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi albiza
Bonsaireef öncelikle çok teşekkür ederim,verdiğin ceveplar için.Henüz bonsaide yeni olmam dolayısıyla sana beğendim veya beğenmedim demenin nezaketsizlik olacağı düşüncesi ile fikir beyan etmemiştim.Ama açıkcası bu kadar sitemi de haketmediğimi düşünüyorum.
Zira dün 16.10 de eklediğim resimlere (tekrar teşekkürler) öneride bulunmuştun.Ben bunları gece 12 gibi bakabildim ve sonrasında da netten lonicera nitida bonsai diye tarama yaparak biraz inceleme yaptım.Gece çok geç olduğundan da yorum yapamamıştım.Az önce nete girdiğimde maalesef bu sitemlerle karşılaştım.Hatta malina nın tehditiylede hiç karşılaşmak istemezdim,zira sayın malina verilen mesajların satlerini ve tarihlerini inceleme zahmetinde! bulunmuş olsaydı böyle bir mesajın gereksizliğinide anlamış olurdu.Bonsaireef, Seni kırmak adına söylemiyorum bunları.Ama Malina nın mesajını gerksiz bulduğumu söylemek istiyorum.

Sevgili albiza benim bu fikirleri teşekkür almak için verdiğimi düşünmeni istemem.Teşekkür almak gibi bir amacım yok.Sadece paylaşmak istiyorum.Karşılıklı tartışarak doğruyu bulmak istiyorum.Bu karşılıklı paylaşım sırasında hem sen hem ben yeni bir şeyler öğreneceğiz.Doğruyu bulmak için bunu yapmalıyız.Beğendim ya da beğenmedim demek nezaketsizlik değil aksine dememek nezaketsizlik benim görüşüme göre.Dediğim gibi karşılıklı konuşmazsak doğruyu bulamayız.

Yeni olman konusunu da bu kadar sorun etmene gerek yok. Sonuçta görsel bir şeyler var ve bu sana uygun mu değil mi bunu söyleyebilirsin.

Dün sen bağlıyken ben fikirlerimi belirttim.Sonra sen ara ara girip baktın.O sırada aktif kullanıcılardan da takip ediyordum.Cevap bekliyordum ama cevap gelmedi bende yeni fikirlerimi sunmaktan vazgeçtim.Ardından çıktın.Sonra gecede girdin ve yine cevap yazmadın.Ama gece girip saat 23:19 da Bonsaimin türünü öğrenmek istiyorum başlığında mesaj yazmayı ihmal etmedin.Hem bu sadece dünlük bir durum da değil.
(Sevgili gallus konu hakkında senin yorum yapmana da gerek yoktu bu ilk defa olan bir şey değil.)
Şöyle ufak bir hatırlatma; birkaç hafta öncesine gidersek ben albizanın berberisine yorum yapmıştım.Bu yoruma da cevap gelmedi.Tarih 04.08.2006 mesaj numarası 8 ve 9. Sonra baktım cevap yok sempatik bir cevap daveti yaptım.Tarih 16.08.2006 mesaj numarası 10.Bu davette tam olarak aşağıdakini demiştim tam 12 gün sonra:
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bonsaireef
Albiza bu başlıkta sizi görmez olduk. Nerelerdesiniz? Neler yaptınız?
Ben çok meraklı bir insanımdır, meraktan çatlarım sonra :D

Bu ilk değil bu yüzden kendince haklı olabilirsin ama bizce haklı değilsin.Malinaya da sitem etmen yersiz onunda şakayla karışık bir uyarıda bulunması son derece yerli ve gerekli bir hareketti.Malinaya da teşekkür ediyorum.

Bu tür durumlar hep yaşanıyor.Eğer paylaşım ortamıysa bizimde cevap isteme hakkımız var.Yok eğer paylaşım değil tek taraflı çıkar ortamı olarak görülüyorsa kimse kusura bakmasın kendimi yoramam.Ben bir ağacı şekilendirmek için ne kadar zaman ve emek harcıyorum kimse farkında değil herhalde.Fotoşop kullanıyorum, googlede araştırma yapıyorum.Kendi resimlerimi tarıyorum.Hiçbir şey yapmasam oturup dakikalarca fotoğraflarınızı inceleyip kafa patlatıyorum.Sakın başa kalkma olarak görmeyin zevkle yapıyorum.Amacım hep beraber bir şeyler öğrenmek ve Türkiye de bonsainin bir yerlere gelmesi.

Ben aramıza katılmış bir bonsaiciyi kaybetmek istemem.Zaten çok az kişiyiz.Karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde paylaşımlarımız devam eder.

bonsaireef 19-08-2006 20:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi albiza
Bonsaireef merhaba
Hanımeli için verdiğin öneri biraz eksik galiba(kırmadan ne yazacağımı bayağı düşündüm.)Zira senin bana gönderdiğin resimdeki hanımallari Lonicera japonica yani sarmaşık olan hanımelleri.Hani şu açtığında çok güzel kokanlar.Bendeki hanımeli ise Lonicera nitida Küçük yapraklı Hanımeli.Yaprakları çok küçüktür(Şimşirden bile küçük)Çiçek açmaz ve çalı türüdür.Yaprakları kışa girerken biraz kızarır hatta çok soğuklarda yapraklarının büyük bölümünü döker ve yeni çıkan yapraklarıda hafif kırmızıdır. Dünkü netten bulduklarımı seninle paylaşmak isterim.

Paylaşımdan kastım buydu işte.Bende yeni bir sürü şey öğrendim.Bu mesajı sonradan okuyacak insanlarda bir sürü şey öğrenecek.Bu bilgiler sayesinde yeni şekil düşüneceğiz.Böyle olmasa nasıl doğruyu bulabilirizki.

Öneri konusunda yapılan yoruma, tabi adabıyla yapıldıysa, kimse kırılmaz bende kırılmam.Dediğim gibi mutlu olurum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024