agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2008, 08:42   #61
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Tüh . Yine mi beklemem gerekiyor.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 11:06   #62
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ben yeni bir çalışma yaptım. Bu sefer epey bir incelemede bulunduktan sonra denemeye karar verdim. Dün fidanlığa gidip bir sürü fidan aldım. Sağolsun fidancı elinden geleni esirgemiyor. Bonsai saksım olmadığı için gaz beton alıp onu kaya formuna sokmaya çalıştım. Şimdi yaptıklarımı adım adım göstereyim. Yorumlarınızı bekliyorum.

Eski 19-10-2008, 11:11   #63
Ağaç Dostu

susam's Avatar

orman stili bonsai çalışması

Malzemelerimi (testere, tornavida, bıçak, pense) hazırladıktan sonra, gazbetondan gerekli gördüğüm genişlikte kestim. Daha sonra kaya katmanları elde edebilmek için yaklaşık 1 cm derinliğinde parçalar kestim.

Bu arada fotoğraf kalitesi için şimdiden özür dilerim. Fotoğraf makinem arızalı olduğundan mp3 le çekilmiş resimler bunlar. Gece çekimleri kötü oluyor.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0041.jpg (30.0 KB, 81 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0042.jpg (26.5 KB, 77 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0044.jpg (27.7 KB, 76 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0045.jpg (32.8 KB, 78 views)
Eski 19-10-2008, 11:16   #64
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Kestiğim parçaların kenarlarını pense ve bıçak yardımıyla şekillendirdim. Ve en alta bütün parçayı koyup kat kat yapıştırdım. Ortası oyuk olacak biçimde. Büyük parçalardan kaya formları yapıp onları da sıcak slikonla yapıştırdım.
Fotoğraflar gerçekten çok kötü. Vazmıgeçsem acaba .

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0046.jpg (39.5 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0054.jpg (33.6 KB, 80 views)
Eski 19-10-2008, 11:20   #65
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Hazırladığım plartformun tabanında tornavidayla delikler açtım. Ağaç köklerini sabitlemek için telleri geçirdim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0057.jpg (34.8 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0059.jpg (38.5 KB, 77 views)
Eski 19-10-2008, 11:25   #66
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Aldığım fidanların köklerini budayıp, yerleştirirken fidan seçiminde zorluk çekmemek için boy sırasına dizdim. Kayanın üstüne yerleştirip sabitledim ve toprağını koydum. Yerleştirme sırasında üçgen formu oluşturmasına dikkat ettim. Daha sonra yüzeysel bir budama yaptım. Yerleştirme ve köklerini tellemeyle ilgili çektiğim fotoğraflar bunlardan da kötü olduğu için koymuyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0061.jpg (37.8 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0066.jpg (34.8 KB, 78 views)
Eski 19-10-2008, 11:30   #67
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Fidanlara gevşek bir telleme yapıp son şekillerini verdim. Sulama işlemi yapmadım. Sanırım Ali Bey'in bir yazısında okumuştum. 2 gün bekleyeceğim. Küçük mineler diktim. Fidancı bu fidanların köklenme zamanı olduğunu söylediği için beklemeye gerek görmedim. Umarım yanlış bir şey yapmamışımdır. Bu arada en kısa zamanda yosun ve küçük bitkiler bulup son şeklini vereceğim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fd.jpg (69.1 KB, 79 views)
Dosya Türü: jpg er.jpg (56.1 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg df.jpg (70.2 KB, 78 views)
Eski 19-10-2008, 11:55   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Hatcee hanim iyi gunler. Oncelikle agacklarinizi hemen sulayiniz. Benim bir yerlerde 2 gun sulamayin diye yazdigimi belirtip agaclari sulamamissiniz. Sanirim bir yanlis anlasilma var agaclarinizi diktikten sonra sulayip yari golge bir yere aliniz ve ozellikle sulamaya ozen gosteriniz.(yanlislikla, agaclarinizi dikimden sonra iki gun sulamayin diye bir bilgi vermissem ve nerede oldugunu hatirliyorsaniz bana bildiriniz o yanlisi duzelteyim.)

Kok budamasi, topragini degistirdiginiz agaclariniza 2-4 hafta gubre(besin) vermeyiniz.

Orman calisman bir ilk olmasina ragmen iyi gorunuyor.
Asagidaki linkte, 34. mesajda yazilanlara bir goz atarsan ve uygulamaya calisirsan istedigin duzeyde orman tarzlari yapman daha kolay olacak.
Gülşen /cüce nar,şimşir,

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 12:35   #69
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ali Bey çok teşekkür ederim. Yüzlerce sayfa okudum. Ama hala kaçırdığım sayfalar var. Sayenizde sürekli bilgim artıyor. Hemen sulama yapıyorum. Gübre hadisesini de not ediyorum. Bu arada köpükten oluşturduğunuz kaya formları müthiş. En kısa sürede denemek istiyorum. Tekrar teşekkürler.

Eski 19-10-2008, 15:46   #70
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Artık benimde bir ormanım var!

Ve sözünüzü tuttum. Ormanımı suladım. Sulayınca böyle oldu. Sizce güzel olmuş mu?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0041.jpg (69.0 KB, 77 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0043.jpg (50.9 KB, 78 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0045.jpg (71.9 KB, 73 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0044.jpg (70.3 KB, 74 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0048.jpg (69.4 KB, 73 views)
Eski 19-10-2008, 15:48   #71
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ağaçlar yorulmuştur diye telleme yapmadım. Daha sonraya bıraktım. Umarım doğrusu budur.

Eski 19-10-2008, 15:53   #72
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bu bitki nedir? Hangi tarz yapılır?

Bu arada yeni bir bitki aldım. Adını bile bilmiyorum. Sizce bu bitkiyle ne yapılabilir?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0053.jpg (70.4 KB, 76 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0050.jpg (41.8 KB, 76 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0052.jpg (42.5 KB, 74 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0049.jpg (68.4 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0051.jpg (37.4 KB, 75 views)
Eski 19-10-2008, 16:24   #73
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Nariçi ilgilendiğin için çok teşekkür ederim. İlk yaptığımı değiştirdim. Değiştirince nasıl olmuş bir bak bakalım.

Eski 19-10-2008, 16:24   #74
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu grimsi bitki 'kül çiçeği', haziran- Temmuz ayında sarı çiçekler açar. Bizim bahçede var. aynı renkte şimdilik üç çeşidi var, sizin ki boylu olan birde orta boy yaprakları daha sırlı tarakdişi gibi formda olanla daha bodur küçük pulcuk yaprakları olanlar var. Bununla traşlıyarak yazı veya başka formlarda veriliyor. Bahçelerde bölüm veya gezi patikaları kenarına çit olarak da kullanılıyor.

Bonsai çalışmalarınız güzel olmuş elinize sağlık, ben tekniğinden henüz anlamıyorum. Ancak fotoğraflarda güzel fakat ilk fotoğraftaki çalışmalardaki ağaçcıklar iki yana doğru yatık gibi geldi, sondaki fotoğraftakiler ise güzel. Bu kullandığınız fidan cinsi nedir ? arikarya mı?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 16:35   #75
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bir bilsem. Dün bir çok bitki aldım. Ve hepsinin adını karıştırdım. Ayıp olacak ama bilen varsa bana da söylese. İlk fotoğraflardaki ağaçları sıkı tellememiştim. Mutlaka hatalarım olacaktır diye. Ağaçları söküp yeniden şekillendirdim. Ama bu sefer kalıcı. Bu teknik işinden ben de pek anlamıyorum. Anlayıp gideceğiz inşallah. Gerçekten sağol. Biri birşey söylemese çatlayacaktım.

Eski 20-10-2008, 00:12   #76
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın hatcce

Gördüğüm kadarıyla el işçiliğinde yeteneğiniz var lakin ben yine belirtmek zorundayım.
Çok acele ediyorsunuz.
Forumda ki tüm yazıları okumuş olduğunuzu belirtiyorsunuz lakin atladığınız bir nokta var.

Bakın kendimden bir örnek vermek istiyorum.
Lütfen dikkatli okuyun.

1991 yılında bonsai ile tanıştım.
Ozaman 15 yaşındaydım.O günde bu güne 18 yıl dolaçak
Ozaman ilk işim kitapda gördüğümü yapmadı.
Fidan al saksıdan çıkar kökleri buda teller iel şekil ver yeni saksıya dik ağacı sula.
Ve sonuç ağaçlarda ölüm.
Peki sebeb neydi her seferinde yapıyorum ama bir türlü ağaçlar canlı kalmıyor.
Kitab da gördüklerimi uyguluyorum aynen ama olmuyor.

Çünkü atladığım şey o zaman şuydu.

Bonsai özeliklede gördüğüm fotoğraflarda ki ağaçlar okadar kısa zamanda olmadığı gibi yanlış mevsimde yaptığım hatalardır.

Bakın bonsai büüyk bir sabır istiyor.

Şu anda örnek olarak sunduğunuz fidanlar yapmakda olduğunuz işleme uygun dediğidir.

Çünkü bu işlemler birbiri ardında uygulanıyor gibi gözüksede aslında bir geçiş evresi süreçi vardır.

SÜreç:

1.Uygun fidan satın alınır.Ve iyice gözlemlenri bir form oluşturulur.
2.Ağaçın uykuda olduğu dönem seçilmelidir.Ocak şubat mart
3.Ocak ortası şubat başı gibi ağaç gereksiz dalarının budanması ile daha önceden belirlenen forma getirilir.Budanan yerler macun ile kapatılır.

4.Ağaçın yaşadığı stresi atması için 1 hafda beklenir.
5.Ağaç güçlü ise aynı gün içinde telleme yapılır ama dalalar hemen şekillendirilmez.Yahut dal yapısı esnek bir tür ile çalşıyorsanız uygun bükülmeler töleranslı bir şekilde bükülür.

6.Ağaç 1 ay dinlendirilir.

7.Püf nokta kural ağacın gövdesinde yaptığımız budamalar ağaçın %100 lük genelinde %60 bir oranda azalma yaptığı için saksı değişimi ve kök budamasında ağacın köklerinde de %60 budama yapmamız bize avantaj sağlıyaçaktır.
8.Budanan ve telene bir fidan 1 aylık dinlemenin ardından tomurçuklar açılmadan mart ortası nisan başında kök budaması yapılarak saksıya alınır.
Kök budaması gelişi güzel yapılmaz.
Bonsaide kazık kök sistemi ile geniş odunsu köklere ihtiyaç duyulmaz çünkü ağaçın üst yapısını dengeleyeçek kökler yerine biz bakır tel kulanarak ağaçın kök sistemini sabitleriz.
9. Saksı değişimiyapılan ağaç gölge bir rüzgarsız ortama alınır.
Bu sırada sık ve bolça sulanmaz çünkü yeni çıkmakda olan kılçal kökler fazla su istemez.

Kök budaması püf nokta kökler kesilirken yere paralel olarak kesilmelidir.
Yanlış kesimde o kök sistemi ölür.
Ayrıca her bir kök kendisi ile aynı eksende bulunan dalı besler eğer yanlış bir kök kesersenzi ağaçın üst yapısında o dalı besleyen kök olmadığı için dal kuruya bilir.
10.SAksı değişimi yapılan ağaç 4 ila 6 hafda gübre verilmez.
Bulnduğu yerden sıksık taşınmaz sarsılmamasına dikkat edilimelidir.

Toprak karışımı çok iyi drenajlı olmalıdır olamaz ise çürüme **** havasızlıkdan boğulma başlar.

Size söylemek istediğim şu yanlış zamanda bir takım uyglamalar yapıyorsunuz.
Eğer ağaç kaybetmeye başlar iseniz bu hobiden soğumaya başlarsınız.

BU yüzden uygulama zamanı için bekleyin.

Bonsai sabır çok önemli.
Sonra benim ilkyılarımda yaptığım hatlar da ki gibi bir çok fidan boşu boşuna ölür.
Bonsai toprak karışımı çok önemlidir.Gelişi güzel harmanlamış bir toprakda bonsai ilkyılı atlatsa bile diğer yıl sorun yaşıyaçakdır.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2008, 13:19   #77
Ağaç Dostu

Hatcee hanim, Bonsaisanin yazdiklari sizin daha iyi bonsailer yapmanizi sagliyacak. Onun ilk gunlerde yaptigi (hepimizin) hatalari, sizi uyararark sizin de ayni hatalari yapmamanizi istiyor.

Artik agaclarinizi sarsmayiniz. Onlari yari golge bir yere alip, Onunuzdeki kis aylarinda da soguktan ve dondan koruyarak onlari yasatmiya calisiniz.

Baharda yeni tomurcuklarla sizlere gulumsemelerini diliyorum.

Agaclarinizi kaya uzerinde ikinci duzenlemeniz ilkinden cok daha guzel olmus diye dusunuyorum.

Eski 21-10-2008, 12:06   #78
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sayın Bonsaisan. Bu çalışmada kullandığım fidanları aldığım fidancı şu anda rahatlıkla budama-kök budaması yapabileceğimi söylediği için bu kadar rahat davranmıştım. Ve sizin sözlerinizden sonra yine hatalı davrandığımı gördüm. Elimde şu an için tuttuğum ve sadece gözlemlemeye ayırdığım 2-3 yaşında ağaçlarım var. Onlara dokunmayı düşünmüyorum. Bu çalışma bu yılın son çalışmasıydı. Birde şunu anladım ki okuduklarımı gerçekten birbirine karıştırıyorum. O yüzden bir defter tutmaya karar verdim. Bu benim daha az hata yapmamı sağlayacaktır.
Sizlerin bize yol göstermenize ihtiyacımız her daim var. Bana kızmayın. Ve önerilerinize devam edin.
Tekrar teşekkür ederim.

Eski 21-10-2008, 12:10   #79
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sayın Ali Bey. Fidanlarım söylediğiniz gibi gölge ve rüzgar almayan bir yerde dinlenmedeler. Kış aylarında da onları soğuktan koruyabileceğim bir sığınak ayarlayacağım.
Bu arada bonsaisanın söylediklerinden sonra yarışma için hazırlayabileceğim bir çalışmanın olamayacağını düşünüyorum. Zira başka fidanları katletmek hatasına düşmek istemiyorum. Bu son çalışmamla katılabilirmiyim onu da bilmiyorum. Bana yol gösterirseniz sevinirim.

Eski 21-10-2008, 12:18   #80
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ali Bey. Size sormak istediğim bir şey daha var. Gövdelerini kalınlaştırmak istediğim ağaçcıklarım var. Bunlar: Bodur limon (henüz 1 yaşında), bodur mandalina (2 yaşında), muşmula (2 yaşında), japon ayvası (2 yaşında), sardunya (cinsini bilmiyorum. Ama oldukça heybetli kalın gövde geliştiriyor. Diğer sardunya cinslerinin yanında oldukça iri bir cins). Bunlarda boğma tekniğini kullansam doğru yapmış olurmuyum? Ve şu zaman doğru bir zaman mıdır? Birde daha önceden buraya resmini koymuş olduğum mine çalısı bitkim var. Onda da gövdeyi çizsem (tekniğin adını unuttum. Yanlış hatırlamıyorsam yere dik olacak şekilde kabuğu ekseni boyunca falçatayla çizmek şeklindeydi) olurmu? Şu an için doğru zaman mıdır? Teşekkür ederim.

Eski 22-10-2008, 13:00   #81
Ağaç Dostu

Hatcee hanim iyi gunler.
Agaclarinizin govdelerini kalinlastirmak icin bu mevsim birsey yapmayiniz. Bitkiler uyku donemine girdikleri icin yaptiginiz islemlerden bir sonuc alamiyacaksiniz. Hangi islemi yapacaksaniz(bicakla cizme, cekiclevurma, telle bogma) baharda agaclarin buyume zamaninda yapmalisiniz.

Govdesinin gelismesini istediginiz fidanlarinizi, imkaniniz varsa ve yere dikersiniz 2-3 yilda istediginiz kalinlikta govdeler elde edebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 22-10-2008, 16:42   #82
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Çok teşekkürler Ali Bey. İlkbaharda bu uygulamaları yapacağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024