agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-10-2008, 12:50   #31
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Bir de erken mi saksı değiştim? Tekrar normal saksıya geçireyim mi? Aslında bunları yaparsam bu ağaç yaşar mı?

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 13:30   #32
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Mine çalısı bonsai denemesi

Bonsaisan. Senin ve senin gibi bonsai konusunda tecrübeli olan herkesin söylediklerini aklımda tutmak için üstün çaba gösteriyorum. Ve sürekli buradan, bonsai hakkında ne varsa inceliyorum. Ne olursa olsun vazgeçmeyeceğim. Mutlaka bu sanatı öğreneceğim. Bunları söyledikten sonra gelelim asıl konumuza . Sabahtan beri mine çalısı ile yapmış olduğunuz çalışmalarınızı inceliyorum. Benim en sevdiğim bitkilerden biridir mine. Doğal olarak ta farklı renklerde birkaç tane minem vardı. Dayanamadım. Bir tanesini söktüm. İlk önce kök budaması yaptım. Köklerden ikisi oldukça uzundu. Ve anladığım kadarıyla ana kökler bunlardı. Bunları yeni ince kökler verebilecekleri şekilde budadım. Diğerlerini de kısalttım. Ve yeni mekanına diktim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0041.jpg (37.6 KB, 90 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0042.jpg (32.8 KB, 90 views)

Düzenleyen susam : 16-10-2008 saat 13:47 Neden: Başlık eklemek için düzeltiyorum.
Eski 16-10-2008, 13:38   #33
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Mine çalısı bonsai denemesi

Ardından bitkiyi inceledim. Süpürge tarzı şekillendirmeye karar verdim . Gövdesi düz bir şekilde geliştiği ve gövde bitimindeki dallar eşit açılarla dağılmış oldukları için bu tarzı düşündüm. Umarım doğru düşünmüşümdür.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0047.jpg (34.1 KB, 88 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0046.jpg (30.5 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0045.jpg (30.6 KB, 85 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0043.jpg (38.3 KB, 83 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0044.jpg (34.1 KB, 86 views)
Eski 16-10-2008, 13:38   #34
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
hatcce ilk mesajlarındaki büyük çiçek formlu saksıdaki çam bonsai çok güzel olmuş. Kayın gürgen den yapsanız **** orman gülünden karadenize has iyi olur diye aklıma geldi. başarılar. selam

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 13:44   #35
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ardından fazlaca uzamış olan dalı budadım. Amacım budadıgım dalın yerine diğer dallarla orantılı gelişecek yeni bir dal oluşumu sağlayabilmekti . Bu sefer daha doğru adımlar attım gibi geldi. Eleştirilerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0050.jpg (34.6 KB, 91 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0051.jpg (23.2 KB, 86 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0049.jpg (25.9 KB, 88 views)
Eski 16-10-2008, 13:46   #36
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Teşekkür ederim nariçi. En kısa zamanda bir orman turu yapsam fena olmayacak. Zira fidancıları zengin ettim . Bu durum birilerinin hiç hoşuna gitmiyor . Ama olsun. Bitkiler herşeye değer.

Eski 16-10-2008, 14:35   #37
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatcce Mesajı Göster
Vyssera. Yaptığın çeviriyi okudum. Gerçekten çok önemli bilgiler vermişsin. Özellikle de benim gibi bu işe yeni başlayanlar için çok eğitici. Ama benim asıl merak ettiğim konu başkaydı. Baya dipten budama yapmak istiyorum. Resimde budamak istediğim yeri işaretledim. Eğer ordan budarsam yeni yaprak, tomurcuk, ve dal çıkarmı?

Bence şu sıra ağaca başka bir işlem yapma. Dinlensin . Eğer yaşamaya devam ederse, o kısımdan kesersen, çevresinden bir kaç sürgün verebilir. En alt soldaki dalın kaldığını varsayıyorum. Eğer dal kalmazsa ağaç da ölür. Canlı iğne kalması lazım. Yapraklı ağaçlar gibi değil. Saksı değişimini de ilkbahara yakın yapmalıydın. Aynı anda birçok işlemi yapmak ağacı yorar. sevgiler.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 15:35   #38
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Teşekkür ederim vyserra. Nedense benim ağacım yaşayacakmış gibi hissediyorum. Bekleyip emin olduktan sonra budamayı yapacağım. Soldaki dala dokunmayacağım. Bu arada biraz önce kendime yeni kurbanlar buldum . Biraz sonra bi incelemeye alacağım. Bakalım onlardan neler olabilir? En azından şunu anlamış durumdayım. Ağacı al. Buda. Telle. Bonsain hazır olmuyormuş. Artık budayıp geliştirerek, sabırla, yavaş yavaş ilerlemek gerekiyormuş. Biraz geç oldu ama olsun. Zararın neresinden dönersen kardır değil mi?

Eski 16-10-2008, 17:40   #39
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Evet haklısın, şu şekilde ifade edeyim, benim bonsaiye en uygun ağacımın bile bonsai haline gelebilmesi için 1-1 bucuk yıl gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Onu da tanıtacağım forumda. Bu yüzden acele etmemek gerek. Bunun yanında 5-6 yıl boyunca çalışılması gereken ağaçlar da oluyor. Şekillendirmenin yanında bakım da ön plana çıkıyor bir süre sonra. Toplantıda bonsainin temel aşamaları hakkında da bilgi veririm. Sevgiler.

Eski 16-10-2008, 17:59   #40
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Önerim yanlış anlaşılmasın hatcce, dağdan fidan sökerseniz tutma olasılığı çok zayıf. Ben tür olarak önermiştim. Sekoya da yapabilirsin fidanlıklarda var. Diğer ağaçlarda da doğal landan sökme başarlı olmaz herhalde. Ben bahçete diktim sekoya, Rize'den getirmiştim. tepe ve yan dallarda kırılma olsada ni sürgün verme kabiliyeti güzel.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 18:56   #41
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Hatcce önümüzdeki bahar başından itibaren mine bitkine bonsai gübresi kullanabilirsin.Kullanma talimatına uygun olarak düzenli kullanırsan dallanmayı arttırırsın.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 00:19   #42
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın hatcce
Heyecan ve cabanız anlaşılır.Lakin bonsai sabır istediği gibi daha önceki yazmda belirtiğim gibi bir kaç ufak temele dayanır.
Bu temelin başında ağaçlar üzerinde yapılması gereken uygulamaların doğru zamanda ve doğru şartlarda yapılmasıdır.

Bazı türler zamansız bir takım işlemler konusnda töleranslı olsada bazı türler bu konuda pekde töleranslı değildir.

Yanlış zamanda yapılan bir işlem sadece ağaçın kaybı ile sonuçlanmadığı gibi asıl değerli olan zaman konusnda sizi geriye götürür.

Çünkü uygulamda ki zamanlamanız yanlış olduğudna ağaç ilk başda kendi enerjisi ile biraz idare eder ama daha sonra 3 **** 4 ayda bir anda ölür ve siz bu 4 aylık bir zamanı kaybedersiniz.

BU yüzden kök budama dal budama saksılama teleme gibi temel uygulamaların doğru zaman süreçinde yapılması gerekir.,,

Şu anda yapmış olduğunuz bir takım işlemler zaman acısnda sorunlu.Yani bazı ağaçlarınız bunu kaldırmaya bilir.

Çamlar enerjilerini diğer türlere oranla farklı bir şekilde korurlar yani aldatıcıdırlar.
İlk başda her şey yolunda gibi görünürken 1 hafda iinde iğnelerin uçdan itibaren kurması ile ölürler.

Çamlar bu mevsimde geleçek ilkbahar ayı için sürgün topları ibreler oluşturular ama bu ibreler haziran ayında açılaçaklardır.Ve her bir ibre yeni iğneler demektir.

Çamlarda ağaç sağlıklı ise ve yıpratılmadıysa içinde buluduğumzu dönemde ufak kök budamasına dayana bilirler.Ama daha büyük bir kök budamasını kaldıramazlar bu yüzden yoğun bir kök budamsı içi uygun zaman mart ortası gibi bir zamandır.

BU zaman diğer ağaçlar içinde bölgesel farklılklar dışında aynıdır.

Umarım çam bu işlemi kaldırır.Mine çalışmanızda mine bu konuda töleranslı bir türdür.

Ama uygu bir bakımla toplana bilir.

Görüyorum ki kısa zamanda bir bonsai sahip olma isteğiniz çok yüksek lakin.
Kısa vadede bir bonsai elde etmek için bonsai uygun bir adayla başlamak size avantaj sağlar.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 09:14   #43
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Trabzon ekibi hayli heyecanlı bir eleman kazandı sanırım. Sayın vyssera toplantıda size çok işler düşecek

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 13:53   #44
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Evet haklısın, şu şekilde ifade edeyim, benim bonsaiye en uygun ağacımın bile bonsai haline gelebilmesi için 1-1 bucuk yıl gibi bir süre geçmesi gerekiyor. Onu da tanıtacağım forumda. Bu yüzden acele etmemek gerek. Bunun yanında 5-6 yıl boyunca çalışılması gereken ağaçlar da oluyor. Şekillendirmenin yanında bakım da ön plana çıkıyor bir süre sonra. Toplantıda bonsainin temel aşamaları hakkında da bilgi veririm. Sevgiler.
Sevgili vyssera. Sanırım en çok senin başını ağrıttım. Ama dediğim gibi artık en az hata için sabırlı davranacağım. Yeni kurbanlarımı şimdilik sadece diktim. Ve gelişmelerini gözlemleyeceğim. Bu arada karayemişin bonsaisi olurmu? Daha önce denendimi? Denendiyse ve fotoğrafı varsa, sen biliyorsan gösterebilirmisin?

Eski 17-10-2008, 13:55   #45
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Önerim yanlış anlaşılmasın hatcce, dağdan fidan sökerseniz tutma olasılığı çok zayıf. Ben tür olarak önermiştim. Sekoya da yapabilirsin fidanlıklarda var. Diğer ağaçlarda da doğal landan sökme başarlı olmaz herhalde. Ben bahçete diktim sekoya, Rize'den getirmiştim. tepe ve yan dallarda kırılma olsada ni sürgün verme kabiliyeti güzel.
Nariçi. İlgin için çok teşekkür ederim. Sekoya hakkında hiç bir bilgim yoktu. Kimbilir kaç kez yakından gördüm. Ama adını bilmiyormuşum. Şimdi netten inceledim. Notumu aldım. İlk fırsatta bir tane edineceğim. Gerçekten çok görkemli bir ağaç değil mi?

Eski 17-10-2008, 14:08   #46
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Sayın hatcce
Heyecan ve cabanız anlaşılır.Lakin bonsai sabır istediği gibi daha önceki yazmda belirtiğim gibi bir kaç ufak temele dayanır.
Bu temelin başında ağaçlar üzerinde yapılması gereken uygulamaların doğru zamanda ve doğru şartlarda yapılmasıdır.

Bazı türler zamansız bir takım işlemler konusnda töleranslı olsada bazı türler bu konuda pekde töleranslı değildir.

Yanlış zamanda yapılan bir işlem sadece ağaçın kaybı ile sonuçlanmadığı gibi asıl değerli olan zaman konusnda sizi geriye götürür.

Çünkü uygulamda ki zamanlamanız yanlış olduğudna ağaç ilk başda kendi enerjisi ile biraz idare eder ama daha sonra 3 **** 4 ayda bir anda ölür ve siz bu 4 aylık bir zamanı kaybedersiniz.

BU yüzden kök budama dal budama saksılama teleme gibi temel uygulamaların doğru zaman süreçinde yapılması gerekir.,,

Şu anda yapmış olduğunuz bir takım işlemler zaman acısnda sorunlu.Yani bazı ağaçlarınız bunu kaldırmaya bilir.

Çamlar enerjilerini diğer türlere oranla farklı bir şekilde korurlar yani aldatıcıdırlar.
İlk başda her şey yolunda gibi görünürken 1 hafda iinde iğnelerin uçdan itibaren kurması ile ölürler.

Çamlar bu mevsimde geleçek ilkbahar ayı için sürgün topları ibreler oluşturular ama bu ibreler haziran ayında açılaçaklardır.Ve her bir ibre yeni iğneler demektir.

Çamlarda ağaç sağlıklı ise ve yıpratılmadıysa içinde buluduğumzu dönemde ufak kök budamasına dayana bilirler.Ama daha büyük bir kök budamasını kaldıramazlar bu yüzden yoğun bir kök budamsı içi uygun zaman mart ortası gibi bir zamandır.

BU zaman diğer ağaçlar içinde bölgesel farklılklar dışında aynıdır.

Umarım çam bu işlemi kaldırır.Mine çalışmanızda mine bu konuda töleranslı bir türdür.

Ama uygu bir bakımla toplana bilir.

Görüyorum ki kısa zamanda bir bonsai sahip olma isteğiniz çok yüksek lakin.
Kısa vadede bir bonsai elde etmek için bonsai uygun bir adayla başlamak size avantaj sağlar.
Saygılar.
Bonsaisan. Keşke burada verdiğin bilgilere daha önce ulaşabilmiş olsaydım. Ama yaptık bir hata . Bundan sonra en az hata için söz veriyorum . En azından atacak olduğum adımları bilenlerle birlikte belirlemek için sabredeceğim. (Bu benim için zor olsada ) Mine konusuna gelince. Sizin mine çalışmalarınızı inceledim. Zaten ondan sonra karar verdim. Şimdilik minem dikili olduğu yerde gelişene dek kalacak. Sonra yine sizlere soracağım. Şimdi ne yapayım diye. Acemiler için en ideal bitkilerden biri olduğunu yazmışsınız. Bu da beni cesaretlendirdi. Beklemedeyim. Bundan sonra beni desteksiz bırakmazsanız sevinirim. Ayrı ayrı sayfaların arasında dolanıp durmaktan beynim döndü. O yüzden siz anlatın ben uygulayayım . Çok mu ileri gittim acaba .

Eski 17-10-2008, 14:11   #47
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Picea pungens Mesajı Göster
Trabzon ekibi hayli heyecanlı bir eleman kazandı sanırım. Sayın vyssera toplantıda size çok işler düşecek
Picea pungens. Topu vyssera'ya atarak kurtulamazsın. Sendende destek bekliyorum.

Heyecan konusunda evet. Keşke azıcık daha sakin olabilsem. Ama yapı meselesi. Herkese söz verdim. Sana da söz. Sabırlı olacağım.

Sanırım bu bonsai hadisesi benim kişiliğimi değiştirmeme neden olacak .

Eski 17-10-2008, 14:42   #48
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatcce Mesajı Göster
Picea pungens. Topu vyssera'ya atarak kurtulamazsın. Sendende destek bekliyorum.

Heyecan konusunda evet. Keşke azıcık daha sakin olabilsem. Ama yapı meselesi. Herkese söz verdim. Sana da söz. Sabırlı olacağım.

Sanırım bu bonsai hadisesi benim kişiliğimi değiştirmeme neden olacak .
Bana söz vermenize gerek yok, Yeterki siz iyi bir bonsaici olun Topu sevgili vysseraya atmamdaki sebep ise o gün onun daha çok konuşacağını düşündüğüm için Sonra hocam dururken bana söz düşmez.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 14:56   #49
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Hani bir söz vardır. Kızım sana diyorum gelinim sen işit diye. Aslında size söz vererek kendimi dizginliyorum.

Eski 17-10-2008, 15:08   #50
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa Mesajı Göster
Hatcce önümüzdeki bahar başından itibaren mine bitkine bonsai gübresi kullanabilirsin.Kullanma talimatına uygun olarak düzenli kullanırsan dallanmayı arttırırsın.
Cemboa. Bonsai gübresinin diğer gübrelerden farkı nedir? Birde çok merak ettiğim birşey var. Bonsai adayı bitkilerde gövdeyi kalınlaştırmak için uygulanan teknikler varmı? Ya da bu durum budamaylamı sağlanıyor diye sorayım? Gübrenin gövdenin kalınlaşmasına etkisi oluyormu? Çok mu soru sordum?

Eski 17-10-2008, 16:15   #51
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın hatcce hnm dal ve gövde kalınlaştırma tekniklerini bu başlıkda inceleyebilirsiniz.
Bonsaide, gövde ve dal kalınlaştırmak...

Düzenleyen Harun Parlak : 17-10-2008 saat 17:11
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 16:55   #52
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Tekin. Çok çok çok ve de pek çok teşekkür ederim. Sağolsun Ali Bey çok güzel bilgiler vermiş. Ben daha önce o sayfayı nasıl gözümden kaçırdım anlamıyorum. Tekrar teşekkürler.

Eski 17-10-2008, 17:38   #53
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın hatcce sitemiz bilgi konusunda okadar zenginki buna benzer çok bilgilere daha rastlayacaksınız. Ayrıca tüm üyelerin denemelerini incelerseniz nerelerde hata yapılmış nerelerde olumlu yol alınmış. göreceksiniz ve bizlerin yaptığı hataları görüp siz olumlu çalışmalar yapabilirsiniz.

Eski 17-10-2008, 18:20   #54
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Sevgili Tekin. Şimdi de ne gördüm dersiniz. Ali Bey'in havai köklendirme çalışmasını. Denemek için sabırsızlanıyorum. Yaz boyu ağaç tepelerinden inmedim. Özlemişim. Ne dersiniz bu mevsim ılıman ve yağışlı olan bu bölgede deneme yapmak için nasıl?

Eski 17-10-2008, 18:23   #55
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Hatcce hanım, heyecanını paylaşıyoruz. Aytaç bey olsun ben olayım, sorularını bilgimiz dahilinde cevaplamaktan sıkılmayız, bu şuna benzer: Bildiğin bir yeri bir başkasına gezdirirken de keyif alırsın, sanki sen de tekrar keşfediyormuş gibi olursun. Bu da onun gibi. Tüm üyelerimizin de gördüğüm kadarıyla heyecanınızı paylaşıyor, bunun bir sebebi de şu:

Zaman zaman yeni üyeler gelir, ilk yaptıkları çalışmaların başarısız olmasını takiben pek forumda görünmezler, ama bazı üyelerimiz var, onların ilk çalışmalarından ve ilk hareketlerinden kalıcı olacakları belli olur. Seni de böyle görüyorum.

Aytaç bey Usta falan demiş. Kendisi şaka yapıyor Alacağımız o kadar yol var ki. Atölye çalışmasına 7-8 gün kaldı. Eğer şekil vermek istediğin ağacın olursa, orada beraber çalışabiliriz. Sevgiler.

Eski 17-10-2008, 18:24   #56
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Bu arada hava köklendirmesi için geç bir mevsim. Sıcağa ihtiyaç duyacaktır. Tekin bey yerine cevaplamış olmamdan dolayı özür dilerim.

Eski 17-10-2008, 18:26   #57
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

TÜRKİYE 'nin en şanslı bölgesindesiniz. Bonsai bakımı bitki yetiştirme konusunda.****** havai köklendirme olsun çelikle üretim olsun en uygun ay Şubat Mart ayları. İncir Nar Söğüt bu aylarda da yapabilirsiniz. çelik olarak kalın gövde kullanabilirsiniz bu türlerde.

Eski 17-10-2008, 20:34   #58
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Her ikinize de teşekkürler. Anlaşıldı ben Mart ayını bekleyeceğim. Şu toplantı zamanı bir gelse ne güzel olur değil mi?

Eski 17-10-2008, 20:50   #59
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Şimdi hatırladım. Kayınvalidemin bahçesinde bir incir ağacı vardı . Onu yarın gidip incelemeye alayım. Bu arada dut ağacından olurmu ki. olursa bu mevsimde olurmu?

Eski 17-10-2008, 21:52   #60
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

İlkbahara kısmetse

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024