agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Yarım Kalmış Bonsailer
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-10-2008, 01:48   #1
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
susam / Çam / Ardıç / Şimşir

Merhaba Ali Bey. Ben daha önce hiç bonsai görmemiştim. Bu siteye üye olduktan sonra tesadüfen bu konuya girdim ve şimdi çıkamıyorum. Bu gün üç tane bitki edindim. 2-3 yıllık bitkiler. Biri çam, diğeri top şimşir, bir diğeri de ardıç. Yarım yamalak bilgilerimle ilk denemelerimi yaptım. İlk önce köklerini budadım. Hayali bir daire çizermiş gibi yaptım bunu. Daha sonra fazla dalları budayıp, yaprakları temizledim. Uçlarda çok az yaprak bıraktım. Demir teliyle kendime göre şekillendirdim. Keşke fotoğraflarını yükleyebilmem mümkün olsaydı. Ama en kısa sürede yüklemeye çalışacağım. Toprak olarak torf kullandım. Normal saksılara diktim. Dikerken kökleri derine gömmemeye çalıştım. Bundan sonra ne yapmalıyım? (Tabi bu sıraladıklarımla ağaçcıklarımı katletmemişsem...) Gübre olarak ne kullanılıyor? Gübre çeşitlerini bilmiyorum. Tek bildiğim çiçek coşturanlar . Sanırım bunlar kullanılmıyor. Sanırım birde çakıl koymak gerekiyormuş. Ben koymadım. Bonsai başlıklı yazıları okurken beynim uyuştu. Kaç gecedir inceliyorum. Ama okuduklarım hep birbirine karıştı. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ağaçlarım ölürse çok üzülürüm. Şimdiden teşekkür ederim.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 09:52   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
İlk denemelerde başarısız olursanız , bu yeni denemeler başlamak için size azim vermeli.
Kök budaması için biraz acele etmişsiniz. Şimdilik gübre vermeyin. Bahara kadar gübre konusunda bir kaç konu okumuş olursunuz.
Tellemeyi bakır tellrale yapmalısınız. Fakat şimdi demir teli söküp, yerine bakır tel sarmayın Ağaç yaşadığı sarsıntıyı atlatmadan yeniden sarsılmasın. Toprak karışımı için, torf çakıl, ponza, kum gibi çeşitli karışımlar var. Okudukça göreceksiniz. Şimdilik tekrar toprak değiştirme yoluna gitmeyin.
Ben hazır aldığım bir benjaminin toprağı çok kötü olduğu halde, bahara kadar değiştirmeyeceğim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 13:51   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatcce Mesajı Göster
Merhaba Ali Bey. Ben daha önce hiç bonsai görmemiştim. Bu siteye üye olduktan sonra tesadüfen bu konuya girdim ve şimdi çıkamıyorum.
Hatcce hanim sizde iyi bonsailer yapana kadar buradan cikmayiniz hatta iyi bonsailer yaptiktan sonra bile cikmayiniz baskalarina nasil bonsai yapilacagini ogretmek icin.

Benim yazacaklarimi Memet yazmis, ekliyecek baska birsey yok. Yalniz yapacaginiz tarzi belirlerseniz agaclariniz uzerinde daha bilincli calisip istediginize daha cabuk ulasirsiniz.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2008, 21:04   #4
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Mehmet Bey ve Ali Bey. Her ikinize de çok teşekkür ederim. Ali Bey tarzlar konusunda da pek bilgim yok. Tellerken en çok dikkat ettiğim şey, ağacın izin verdiği yönde ve ölçüde onu zorlamak oldu. Doğrumu yaptım acaba

Eski 11-10-2008, 21:42   #5
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bonsai denemelerimi resmetmeyi başardım. Fotoğraflarda olduklarından daha kötü çıkmışlar. Gerçekleri daha güzel.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg çam bonsai.jpg (32.5 KB, 215 views)
Dosya Türü: jpg çam bonsai 2.jpg (36.0 KB, 208 views)
Dosya Türü: jpg çam bonsai 3.jpg (36.9 KB, 200 views)
Dosya Türü: jpg çam bonzai 1.jpg (32.5 KB, 193 views)
Dosya Türü: jpg ardıç bonsai 1.jpg (25.0 KB, 206 views)
Eski 11-10-2008, 21:45   #6
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bunlarda diğer resimler:

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ardıç bonsai 2.jpg (26.8 KB, 202 views)
Dosya Türü: jpg ardıç bonsai 3.jpg (24.4 KB, 189 views)
Dosya Türü: jpg şimşir bonsai 1.jpg (27.8 KB, 197 views)
Dosya Türü: jpg şimşir bonsai 2.jpg (26.2 KB, 188 views)
Dosya Türü: jpg şimşir bonsai 3.jpg (29.3 KB, 191 views)
Eski 11-10-2008, 21:47   #7
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Fotoğraflara baktım da akşam karanlığında pek belirgin çıkmamış. Ben en iyisi yarın gündüz gözüyle yeniden fotoğraf çekeyim.

Eski 12-10-2008, 13:26   #8
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bonsai denemesi 1!!!

Gündüz gözüyle ilk işim bonsai adaylarımın resmini çekmek oldu. Bakalım bu sefer güzel çıkmışlar mı?
Ali Bey bir baksanız da birşeyler yazsanız bana. Meraktan ölüyorum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg PIC_0049.jpg (58.4 KB, 201 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0050.jpg (60.7 KB, 192 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0051.jpg (48.3 KB, 194 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0053.jpg (49.1 KB, 187 views)
Dosya Türü: jpg PIC_0054.jpg (49.6 KB, 191 views)
Eski 13-10-2008, 09:27   #9
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ali Bey! Mehmet Bey! Siteyi mi terkettiniz? Nerelerdesiniz? Bir baksaydınız benim bonsaiciklerime. Vallahi meraktan ölecem.. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Eski 13-10-2008, 13:13   #10
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
bana göre çok karmaşıok ve düzgün olmayan bir telleme yapmışsınız. Ama yinede anladığım bu karışıklıktan ve dalgalı dallardan çok hoşlanıyorsunuz.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2008, 14:57   #11
Ağaç Dostu

Hatcee hanim aramizda 8 saatlik bir zaman farki var yeni eklediginiz resimlerinizi ben simdi gordum. Memet de herhalde baliktaydi, balik yakalamissa onlari mangala da atmistir

Daha once de soyledigim gibi agaclariniz uzerinde bir calisma yapmadan once ne yapmak istediginizi bilirseniz(nasil bir tarz) ne agaclariniz ne de siz yorulursunuz ve istediginize de daha cabuk kavusursunuz.

Picea Pungen'sin de belirtigi gibi agaclarinizin dallari cok karisik bir sekilde tellenip kivrilmislar.

Ornegin ilk resimdeki cam agacinizi bir kivrimli dik tarz olarak dusunursek asaagidaki kurarllara Uymaniz gerekirdir(en azindan kurallara yakin uygulamalar yapilmaliydi ama bu sizin moralinizi kirmasin unutmayin ogrenme asamasindasiniz Hic bilmeden bunlari yapabilmisseniz ogrendikten sonra cok guzel calismalar yapacaksiniz.)

ilk dal agacin sagindan ve ya solundan agac boyunun 3/1 gibi bir yerinden cikmali

Iknci dal ilk dalin ters yonune ve ya arkaya cikmali

Ucuncu dal da, ikinci dal geri cikmissa, o da ilk dalin ters yonunden cikmali

dorduncu dal hafif sag veya soldan one dogru cikmali ve diger dallar da alta kalan iki dalin arasindaki boslugu dolduracak sekilde cikar.

Dallar arasi mesafe ve dal boylari agac govdesinde yukarilara ciktik sonra kisalmalidir.

Dallar agacin govdesindeki disa donuk kivrimlardan cikmali.

Iki dal govde uzerinde ayni hizadan cikmamali(genelde)

Agac karsidan bakani kucaklaycakmis gibi geriye degil one dogru egik olmali.

Ayrica telleme konusunu da bir gozden gecirmeniz gerekecek.
Size guzel bonsai calismalari diliyorum.

Eski 13-10-2008, 19:01   #12
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Bu mesajları , üyelerin çalışmaları bölümüne taşısak mı?

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 10:53   #13
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Ali Bey'e teşekkürler...

Sabırsızlığımın kusuruna bakmayın. Birde dikkatsizliğim yüzünden memleket sınırları dışında yaşadığınızı gözümden kaçırmışım. Söylediklerinizi elimden geldiğince uygulamaya çalışacağım. Bu arada bu ağaçcıkların tellerini söküp yeniden mi telleyeyim? Yoksa başka ağaçcıklar mı katledeyim? Bir de gübre koyayım mı? Koyacaksam ne gübresi koyayım? Ve hala bana tahammül ettiğiniz için (en azından öyle tahmin ediyorum ) ayrıca teşekkürler.

Eski 14-10-2008, 10:56   #14
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Picea pungens Mesajı Göster
bana göre çok karmaşıok ve düzgün olmayan bir telleme yapmışsınız. Ama yinede anladığım bu karışıklıktan ve dalgalı dallardan çok hoşlanıyorsunuz.
Aslında bu karışıklıktan doğal ne var? Okuduklarım o kadar birbirine girdi ki... Birde günlük hayatın karmaşası... Dolayısıyla ben epey karışık bir durumdayım. Olan bu zavallı ağaçcıklara oldu. Acaba bu karışık görünüm yeni bir tarz olamaz mı? Pes etmiyorum. Benimle birlikte bonsailerimde zamanla bu depresif hali atlatacaklardır diyerek çalışmalarıma devam ediyorum. Bilgilerinize her zaman ihtiyacım var. Beni desteksiz bırakmazsanız sevinirim. Çok teşekkürler.

Eski 14-10-2008, 11:40   #15
/

Giriş Tarihi: 15-08-2008
http://www.bonsaitr.com/forum/forum_...123&KW=telleme konusu okursanız faydalı olacağını düşünüyorum.Sayın ade1 burada ayrıntılı olarak anlatmış.

keçi boynuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2008, 11:58   #16
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Teşekkürler Keçi Boynuzu. Hemen inceledim. Ve sanırım dayanamayıp benimkilerin tellerini söküp yeniden telleyeceğim.

Eski 14-10-2008, 12:44   #17
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Ben çamı beğendim değişik bir tasarım olmuş. Klasik bonsailerden farklı.

Eski 14-10-2008, 13:56   #18
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

sayın hatcce telleri sökmeyin ve toplantıya arkadaşlarıda getirin hep birlikte bakalım gelmenizin dualara kaldığını belirtmişsiniz saatin önemi yok biz en azından 3-4 saat oralarda oluruz ( sohbetler ve uygulama çalışmaları yapacağımız için )

Eski 14-10-2008, 15:08   #19
Ağaç Dostu

Hatcee hanim Trabzon'da olmaniz bir ayricalik. Mutlaka bonsai toplantisina gitmelisiniz

Eski 14-10-2008, 17:02   #20
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Hatcee hanim Trabzon'da olmaniz bir ayricalik. Mutlaka bonsai toplantisina gitmelisiniz
Kesinlikle gitmeliyim. Yoksa bunu kaçırdığım için birilerinin başının etini yiyeceğim kesin

Eski 14-10-2008, 17:08   #21
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Picea pungens Mesajı Göster
sayın hatcce telleri sökmeyin ve toplantıya arkadaşlarıda getirin hep birlikte bakalım gelmenizin dualara kaldığını belirtmişsiniz saatin önemi yok biz en azından 3-4 saat oralarda oluruz ( sohbetler ve uygulama çalışmaları yapacağımız için )
Sayın Picea pungens. Telleri sökmeyin demişsiniz ama maalesef çoktan sökmüş ve de hatta dahi yeniden tellemiş bulunmaktayım. Bu sefer fazla tel kullanmadım. Bir de kızımın okulda yaptığı takı kutularını bonsai saksısı yaptım(sanırım ben iflah olmam). Bu fotoğraflara da bir baksanız ... İlk gelenler ardıç. Rüzgardan eğilmişler güya. Şimşire ise fazla birşey yapmadım. Çünkü önceki tellememden dolayı epey bi forma girmişler. Bir de benim güzel çam ağacım artık bu halde...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg ardıç.jpg (37.3 KB, 164 views)
Dosya Türü: jpg ardıç 1.jpg (40.0 KB, 160 views)
Dosya Türü: jpg ardıç 2.jpg (39.8 KB, 155 views)
Dosya Türü: jpg ardıç 4.jpg (40.0 KB, 149 views)
Dosya Türü: jpg ardıç 5.jpg (40.0 KB, 156 views)
Eski 14-10-2008, 17:10   #22
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Garibim çam ağacım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg çam.jpg (45.2 KB, 158 views)
Dosya Türü: jpg çam 1.jpg (41.0 KB, 153 views)
Dosya Türü: jpg çam 3.jpg (44.3 KB, 156 views)
Eski 14-10-2008, 17:12   #23
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bunlar da doğal formlu şimşircikler

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg şimşir 1.jpg (36.3 KB, 161 views)
Dosya Türü: jpg şimşir 2.jpg (32.4 KB, 157 views)
Dosya Türü: jpg şimşir 3.jpg (33.8 KB, 154 views)
Eski 14-10-2008, 17:18   #24
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Ben çamı beğendim değişik bir tasarım olmuş. Klasik bonsailerden farklı.
Ah Vyssera! Ben o çama ne emekler harcamıştım bir bilseniz. İşin kötüsü o haline kanım ısınmıştı. Aslında olabildiğince küçültebilmek için o kadar dürüp-bükmüştüm. Ama artık böyle bir hal aldı. Tabi bu demek değil ki ben yine onu bu halde bırakacağım. Tabi ölmez sağ kalırsa. Bu arada sanırım benim fidancı sizden bahsetmişti. Hadi hayırlısı. Bu halleri nasıl? Biriniz olsun acilen fikrinizi beyan edin. Yoksa çatlarım .

Eski 14-10-2008, 17:21   #25
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Bu arada Picea Pungens. Ben dalgalı dallarımı şimdiden özledim.

Eski 14-10-2008, 18:01   #26
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Çamın o halini sevmiştim. İçim gitti desem yalan olmaz. Zira ağacın bu hali ile yapılabilecek şeyler çok sınırlı. Gerideki tüm iğneleri budadığınız için, geriden tomurcuklanma sağlamak çok zor olacak. Toplantıya bir sarıçam getirip, çamlarda geriden tomurcuklanmanın nasıl sağlanacağı konusunda bilgi vermeyi düşünüyorum. Faydalı olacaktır.

Eski 14-10-2008, 18:03   #27
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Yine de tellerin yara yapmaması için söktüğünüz iyi oldu. O kadar kıvrımı ince telle vermek, ağaçta kalıcı izler bırakacaktı. İlerde istediğiniz şekilde yeniden tellersiniz.

Eski 15-10-2008, 12:19   #28
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

vallahi ben bir şey demedim hatta bırakın bile dedim

Eski 15-10-2008, 23:04   #29
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın hatcce

Bir süredir çalışmanızı uğraşınızı emek verdiğiniz ağaçlarınızı inceliyorum aynı zamanda bonsai konusunda sürekli olarak kendinizi geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek için sarfettiğiniz azim ortada.

Çalışmalarınızda ufak tefek hataların dışında temel ana hatalar mevcud lakin bu hatalar bonsai ilk gönül veren herkezde yaşanan hatalar.
Bu hatalar zaman içerisinde forumda yer alan değerli bonsai moderatörü dostlar ve değerli bonsai dostu üyeler ile rayına oturaçakdır.

Gelelim temel hatalarımıza.

Yaprak döken ve herdem yeşil etli yaprklı bitkiler ile bonsai çalışması yapılmayı düşünüldüğünde.
Bonsai ana kuralı olan buda ve geliştir ve sonra tekrar buda mantığıdır.

Yani elinizde ki fidanın dalarının konumunu öyle bir şekilde ayarlamalısınız ki budama sürgün uç kısmına doğru değil geriye doğru budama olmalıdır.
Şİmşirden yola çıkarsak yaprak sürgünlerini dalın em tepe noktasında bırakmışsınız.
Ama bonsai de amaç uç noktadan geriye doğru her dalın ve yaprak dizlimin gerisine doğru budama yaparak bu bölümde ki enerjiyi tetikleyip hem güçlü sürügnler elde etmek hemnde dalın gerisinde yeni sürügnlerin oluşmasını sağlarken ağaçın kullanmadığı ama hala daha aktiv tutuğu gözleri uyandırmaktır.

Çamlar **** ardıçlar gibi ibreli türlerde budamada esas sistem olarak aynıdır.

Güçlü bölgedeki nerjiyi alıp güçsüz bölgeye aktarmakdır.

Bir ibrelide güçlü bölge hep yukarıda ve uç noktadadır.
Güçsüz bölgeler gövdenin altında yahut daha iç notalardır.
Çünkü her ağaç yukarı ve yanlara doğru gelişim gösterir.

Örnek olarak ardıç çalışmanızda budamayı geride kalan ksımlarda yapmış uç kısımlardaki sürgünleri bırakmışsınız.Normalde olabildiğince uç kısımlardaki sürügünleri alıp geride ki sürgünleri aktif tutmanız gerekirdi.
Çam çalışmanızda ise geriden srgün çıkarmak ileilgili bir sorunuz olmuş.
Çamlarda geride ibre oluşması için dal üzerinde aktif durmda olan gözler bulunmalıdır.
Aktif gözler ançak enerjiyi geride ki güçsüz bölgeye doğru yönlendirme ile olur.
Lakin çamlarda iğnelerin tamamının alınması demek o ağaçın yahut dalın ölümü ile sonuçlanır.

Bu güzel hobiye gönül verip korkmadan ve büüyk bir özveri ile güzel ağaçlara sahip olaçağınıza inanıyorum.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2008, 13:48   #30
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Vyssera. Yaptığın çeviriyi okudum. Gerçekten çok önemli bilgiler vermişsin. Özellikle de benim gibi bu işe yeni başlayanlar için çok eğitici. Ama benim asıl merak ettiğim konu başkaydı. Baya dipten budama yapmak istiyorum. Resimde budamak istediğim yeri işaretledim. Eğer ordan budarsam yeni yaprak, tomurcuk, ve dal çıkarmı?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg çam ağacı.jpg (42.0 KB, 135 views)

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024