agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni2181Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2008, 00:54   #391
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Hımmm Ankara'lı üzümsü bitki severler olarak,

turfanda böğürtlen ve ahududunun tadına bakmaya size geleceğiz artık

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2008, 16:54   #392
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Merhaba,

Önceki mesajlarda Bauhaus'la görüşme konusu geçmişti. Bu ya da başka konuda Bauhaus'la herhangi bir görüşme yapan oldu mu?

Ankara'lı agac.netliler olarak gelecek çeşitler, önceden haberdar edilmek, detaylı bilgilendirilmek vb noktalar için görüşmek yararlı olabilir. Koçtaş ve Praktiker için de önerim geçerli.

Bunlardan biri müşterileri için inşaat ile ilgili toplantılar düzenliyordu. Demekki böyle şeyler düşünüyorlar.

Ne dersiniz?

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 19:36   #393
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Denizakvaryumu, balkona çıkıp bakmadınız mı ne alemdeler diye?

Mart ayını beklememe gerek kalmadı. Ben aslında galiba kurtuluyor diye haber vermek için bekliyordum ama bu gün bir de baktım ki, Tayberry dipten yeni bir sürgün vermiş

İyi mi yoksa kötü mü yaptım soğuklardan korumakla bilmiyorum. Doğal gelişimlerine müdahale etmenin (gerçi Ankara'nın soğukları naylon falan da tanımıyor ya) sonuçlarını bu yıl meyve zamanı göreceğiz.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2008, 19:52   #394
Ağaç Dostu

Balkondaki otuza yakın saksıda en ufak yaşam belirtisi yok

Sizin verdiğiniz lale soğanları başta olmak üzere dikili elliye yakın soğanda da bir belirti yok

Sadece calamondininin üzeri ful çiçekle dolu en iyi haber şimdilik bu

Eski 08-02-2008, 16:18   #395
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2007
Galeri: 8
Sevgili arkadaşlar, böğürtlenimizin şu an ki durumu bu. Dibinden de yeni sürgünler veriyor. Budama, besleme konusunda yapmam gereken bir şey var mı?

şükran ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2008, 08:31   #396
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Şükran'cığım bu (dikensiz) Loganberry'mi?

Aslında budama ve gübreleme işlemlerini Mart ayında yapmamız gerektiği yazıyordu ama bu dışardakileri ilgilendiriyor sanırım. Bizimkiler uyandığına göre gübreleme işini yapsanız iyi olur. Budamaya gerek olduğunu düşünmüyorum, bunlar zaten yeni fidanlar. Olsa olsa kuru yaprak ve dal varsa onlar temizlenebilir. Geçmiş sayfalardaki yazışmaları okudum. NTuran bir mesajında, böğürtlen ve ahududuların diplerinin, Şubat ayında kalın bir gübre tabakası ile kaplanması gerektiğini yazmış.

Kapalı yerde tutulanlar baharı erken getirdi. Benimkiler de sürgün verip duruyor. Benim galiba 6'da 6 olacak. Yani firem yok gibi görünüyor şimdilik. Japon, Tayberry, Loganberry, Evergreen, NT'uran'ın verdiği (Himalaya Giant olabilir) ve Alanya'dan getirdiğim yabani.

Eski 11-02-2008, 10:47   #397
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sevgili Nevsun, evet tahmin ettiğin gibi Bahuas'tan sezon sonunda aldığım loganberry. seninde yazdığın gibi kuruyan yaprakları temizleyip; mart ayında da ( bana göre şu an erken gibi) saksısını değiştirip gübrelemek. Çünkü saksısı hem çok küçük hemde kök saçaklarından neredeyse toprak yok gibi. Buna uygulayacağımız gübre ne olmalı ?

Eski 11-02-2008, 12:53   #398
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Doğal gübre kullanın. Meyveler daha lezzet li olur .
Yanmış koyun ya da inek gübresi bulabilirseniz saksı değiştirirken toprağına karıştırın.
Siz şanslısınız büyük marketlerde hazır poşetli doğal gübreler varmış.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 13:18   #399
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sevgili Oğuzhan, çok sağol. Yanmış koyun **** inek gübresi bahçemizde bir çuval var ondan kullanabiliriz o zaman. Bahçedeki güller için her sene eşim tanıdık gübreciden alır.

Eski 11-02-2008, 13:33   #400
Ağaç Dostu

Şükran Hanım böğürtleni saksıda tutmak yerine neden bahçenize dikmiyorsunuz?

Eski 11-02-2008, 13:47   #401
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
******* Şükran Abla bahçede daha mutlu olur .

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2008, 14:43   #402
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sevgili deniz akvaryumu ve Oğuzhan, bende sizin gibi düşünüyorum. Yalnız şu an toprak malum don durumda, ancak mart sonu veya nisan başı gibi bahçeye aktarabiliriz. Zaten böğürtleni kışa girerken almıştıkve balkonda kışı geçirmesini bekliyoruz. Merak etmeyin onun mutluluğu benim mutluluğum demek ...Teşekkürler.

Eski 22-02-2008, 21:46   #403
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
bahause

Bugün bahause bahçe reyonunda bögürtlen ve ahududulara rastladım.2 gün önce gelmişler.Ben şu meşhur sarı ahududulardan alsam ev koşullarında barındırsam bahar ayına kadar dayanır mı sizce gayet saglıklılardı.Bi de karbuz gibi taneleri olan başka bi üzümsü vardı.Bilginize çok hoş görünüyolar.Almayı düşünüyorum siz ne dersiniz?

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 22:04   #404
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Fiyatları neydi?

Eski 22-02-2008, 22:08   #405
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
syn dal sarı ahududunun gelişimi oldukça yavaştır, sarı meyve etine sahip, çok nadir bulunmakla beraber oldukça lezzetli bir çeşittir. Verimi çok düşük olduğu için yetiştiriciliği çok fazla yapılmamaktadır

Emine Akman beğendi.
bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 22:45   #406
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

17 ytl diye okudum yanlış görmediysem.Ama sağlıklı geldiler bana yeni filizlenmişlerdi ama odunsu kısımları gayet iyidi.Birsürü sarı olandan bir de kırmızı pembe gibi yuvarlakça olandan vardı.Bir küçük köşe ayırmışlar işte.Ama yani hava soğuk ya birden çarpılır kurur felan diye düşündüm aslında salon da 1 2 ay idare etse bahçeye dikerim.

Eski 23-02-2008, 15:55   #407
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Ahududu çeşitleri Koçtaş'da da yaklaşık aynı fiyattaydı. Ama Bauhaus'dakiler daha sağlıklı.
Bursa Osmanlı Köyü diye anılan Cumalıkızık köyünden bana verilen ahududum Ankara koşullarına uyum sağladı ve gayet verimli. Bu sene üçiüncü senesi olacak. Sağından solundan ha bire sürgün veriyor. Yani diyeceğim hayata karşı arsız... Aldığınızda toprağını dökmeden az büyük saksıya alır, aydınlık bir köşe de bulursanız sanırım sorun olmaz... Bahara ne kaldı ki?..

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 16:05   #408
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
bauhause ve koçtaşı gezenlere sormak isterim bu yıl hangi çeşitler gelmiş; böğürtlen ve ahududu ve diğer üzümsüler hakında bilgilendirirseniz sevinirim.

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2008, 19:49   #409
Ağaç Dostu

Gözüme ilişenler frenk üzümü (bektaşi üzümü) çeşitleriydi. Kırmızı, sarı, siyah...
Koçtaş'a şimdilik zahmet etmeyin. Bugün baktım, dört tane falan kalmıştı ve hiç biri iç açıcı değildi...

Eski 26-02-2008, 20:27   #410
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Ben sonbaharda taybery almıştım.Geçenlerde yazdığım gibi bauhausa uğradım ve fallgold çeşidinden de almaya karar verdim.Ama nasıl seçeceğimi pek bilemedim gövdesi kalın tek gövdeli bir kaçtane örnek varken nispeten daha zayıfça dalları bulunan çok sürgünlü fideler de vardı.Sizce hangisi daha kuvvetlidir.Gövde önemli midir?

Eski 26-02-2008, 20:57   #411
Ağaç Dostu

Sevgili Dal,
Hani derler ya bakmak gerek diye... Olanları görmeden şu doğrudur demek yanlış... Elbette çok ince gövdelilere de sürgün veriyor diye almak da yanlış.Ben ne yapıyorum biliyor musun?
Önce kendi aralarında ayıklıyorum. O muydu bu muydu derken bir tanesine ısınıveriyorum ve onu alıyorum. Diyeceğim içine sineni al... Yeter ki sağlıklı olsun. Ve benim gibi hata yapma.. Kök toprağını dağıtmadan, kalan boşluğu toprakla besleyerek büyükçe başka bir saksıya alıver...

Eski 26-02-2008, 21:59   #412
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Teşekkürler hassoman.Ben zaten 1-2 ay evde barındırıp havalar yumuşayınca bahçeye dikmek için alacağım.Sonbaharda yetişemediğim için fallgold kalmamıştı.Kısmet bugünlereymiş bakalım sizin dediğiniz gibi ben de içimden hangisi geçerse onu alıcam

Eski 27-02-2008, 18:28   #413
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Kış sonu böğürtlenlerin durumu

Kış başında balkonu naylonla kapatıp, küçük bir sera haline getirmiştim. O sera işlevini gördü. Sonbaharda aldığım ve çok ince gövdeli böğürtlen/ahududu çeşitleri bu serada kışı kolay geçirdiler. Isıtmak için fazla bir önlem almadım, sadece -10 ların altına düştüğünde bir süre geceleri elektrik sobası yaktım.

Bir ara tayberry kuruyor gibi oldu ise de, daha sonra sürpriz yaparak dipten bir sürgün çıkarttı, şu anda çok küçük ikinci bir sürgün görünüyor. Gövdeden mi yoksa, bağımsız bir sürgün mü ilerleyen günlerde belli olacak. Gövdenin üstten kuruması demekki yanıltıcıymış, umutsuzluğa kapılmamak gerekiyor. NTuran'ın daha önceki mesajlarında değindiği gibi sadece dal yanması olabilir, Mart ayındaki budamayla o yanık dalların temizlenmesi gerekecek.

Tadını beğenmediğim evergreen, adının aksine yaprakları kurudu ve döküldü. Şu anda en yavaş gelişmekte olan cins o. Tadı konusunda biraz erken karar verdik gibi geliyor. Aldığımda üzerinde çiçekleri vardı o çiçeklerin meyveye dönmesini görmüştük. Bu büyük olasılıkla hormon verilerek çabuklaştırılmış bir meyve olabilir. Çünkü o kadar genç ve küçük bir bitkinin meyve vermesi de şaşırtıcıydı zaten. Tadı konusunda kararı bu yıl verelim bence (meyve alabilirsek).

Phoenicolacius (japon), kışın en keyif süren cinsi oldu. Ne kadar naylon kapalı yerde olsa da dondurucu soğuklarda fazla önlem almadığım halde, en soğuk günlerde bile sürgün vermeye başlamıştı. Şimdi her tarafı yeşermiş durumda. Anlaşılan o ki, soğuklardan korkmayan bir cins. Tadı da yazıldığı gibi çıkarsa Ankara için ideal olacak.

Loganberry de soğuktan fazla etkilenmedi. Gövde ve dalları kurumadı. Şu anda her yerinden sürgün vermekte. Ankara için o da iyi bir seçim olabilir.

NTuran'dan aldığım dikenli böğürtlenin cinsini bir türlü öğrenemedim. Onun durumu da çok iyi. Yapraklarda bile fazla bir zayiat vermedi. Kışa girerken dipten sürgün vermişti, kışın durdu bekledi, hava ısınınca büyümeye başladı. Gövdeden sürgünleri çıkıyor. Ankara için bu da iyi bir seçim.(Zaten NTuran bunu belirtmişti)

Sonbaharda Alanya'dan getirdiğim yabani böğürtlen ise kurudu sanırken kışa doğru dipten sürgün vermişti. O da son günlere dek hareketsiz kaldı. Şimdi o sürgün büyüyor.

Sonuç olarak şimdilik kışı rahat geçirmiş böğürtlenler var ama yazın meyve konusunda ne yapacaklarını da o zaman göreceğiz. Yani kışı soğuklayarak mı, yoksa rahat geçirenlerin mi meyve oluşumu daha iyi olacak, gelecek yılın balkon yetiştiricilerine yol gösteren bu yaz olacak.

Eski 27-02-2008, 20:38   #414
Ağaç Dostu

Nevsune Hn.sizin üzümsülerin maşallahı var.İnşallah bu rahatlık onları rehavete itip meyve vermemelerine yol açmaz

Bendeki 7 tür böğürtlen-ahududu , 4 tür frenk üzümü, 2 tür bektaşi üzümü,5 tür asmada ise hiç bir hareket yok.

Bu durumda balkonun kapalı olmasının etkisi açıkça görülmekte.

Eski 28-02-2008, 08:55   #415
Ağaç Dostu

şükran ünal's Avatar

Sevgili arkadaşlar,benimde sezon bitiminde artık bu adam olmaz denecek görüntüde aldığım loganberry kışı camekanlı balkonda rahat geçirdi. Her sabah ve hafta sonları mutlaka balkonu havalandırdım ve şu an dipten yeni sürgünler veriyor. Üst dalları kurumuş asma görünümünde .Nevsune Hanım ın dediği gibi mart ayında budama gerekecek.Hafta sonu balkondakileri sizlere fotoğraflayacağım.

Eski 28-02-2008, 09:20   #416
Ağaç Dostu

Evet kurumuş yerleri budayabilirsiniz artık, sürgün verdiğine göre bulunduğu ortamda donma tehlikesi yok.

Eski 07-03-2008, 20:06   #417
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Dayanamadım 2 hafta önce fallgold alıverdim çok sağlıklı hatta iki de sürgün verdi dipten.Bugün bi baktım tepe sürgünlerinde çiçek tomurcukları var.Ben Ankara'da oturuyorum.Aslında havalar ısınana kadar dikmeyi düşünmüyordum bugün babam çok zorladı bahçeye dikelim mi diye.Sizce çok erken degil mi sürgünleri ani soğuk(bilirsiniz geçdonlar)tan etkilenir mi?Ozamana kadar evde mi bekletiyim napmalıyım?Zaten çiçeklenmiş çok zayıf düşer sanırsam.

Eski 09-03-2008, 20:47   #418
Ağaç Dostu

Bence bekletin,
mart ayında Anakara'da ne olacağı belli olmaz.

Eski 09-03-2008, 21:08   #419
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bence bekletin,
mart ayında Anakara'da ne olacağı belli olmaz.
Bilmezmiyim.Geçen sene nisan başında bile kar yağdı.

Eski 09-03-2008, 22:23   #420
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Selamlar,
2009 yılında böğürtlen fidanı isteyen arkadaş olursa bildirsinler.
Şu aralar bahçemdeki köklü böğürtlenleri verecek kimse bulamadım, çoğunu attım yabana gitti, böğürtlen de gittiği yerde kök salıyor.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ahududu, böğürtlen

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024