agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni2181Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2008, 08:58   #451
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu başlık altında, zararlılar için ev yapımı ilaç tariflerini bulabileceksiniz.

Hayırdır, sizde de mi bit salgını var?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 10:57   #452
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.vit-verim.com/tr/nats_tr.htm

http://www.bugday.org/article.php?ID=775

http://www.agr.ege.edu.tr/~guncan/pdf/2004hasad.pdf

Bence en iyisi bu ilacı kullanmak ancak Ankara'da nerede satılıyor bilmiyorum.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2008, 11:36   #453
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

İki kez ilaç yapmama rağmen hala yeşil bitlerin kökünü kurutamadım. Öleceklerine semiriyorlar üstelik. Elle topluyorum artık.

Biraz daha etkili bir ilaç bulmakta yarar var. Neem azal için bir çare düşünsek derim.

Eski 16-04-2008, 12:16   #454
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sonunda berrymin fotoğrafını ekleyebimiyorum. Dibi yeşil yeşil üstü kuru. Ucunu kırıp bakmıştım ama hayat belirtisi yoktu. Biraz daha bekleyeyim dedim. Şimdi bu 2 kuru dalı keseyimmi? kalsın mı?

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 12:46   #455
Ağaç Dostu

Kesin

Eski 16-04-2008, 16:55   #456
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Frenk üzümünde iyi haberler var ama ahududular pek iyi değil , fazla doğal gübre vermekten gelişimde durma var,üst dallar kurudu.

Tayberry-loganberry,matling promise,sarı ahudududa üst dallar tamamen kurudu şimdilerde alttan gelen filizlerle berryleri kurtarmaya çalışıyorum.

Bundan da bir ders çıkarıldı tabi .Doğal gübre de olsa, fazlası ölüm demek
Sorun gübreyle ilgili olmayabilir.

Bendeki haberler de pek parlak değil. O, kış sonu büyük atağa geçenler uzun zamandır beklemeye geçtiler. Tayberry, evergreen, japon hiç iyi durumda değiller. Bit ve ilaçlar yüzünden mi bilemiyorum ama kış sonu çıkan sürgünler kurudu. Yeni oluşumlar varsa da çok cılızlar.

En iyi durumda olan Nurettin beyden aldığım. Loganberry de dayanıklı çıktı.

Eski 16-04-2008, 21:38   #457
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Benim Fallgold'ta aynı durumda önce yaprakları çıtır çıtır olup kurudu uçlardan başlayarak sonrada çürümüş gibi oldu suyu çok verdiğimi düşündüm kestim suyunu ama yinede durum kötüye gidiyor.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2008, 07:52   #458
Ağaç Dostu

"Sorun gübreyle ilgili olmayabilir."

Ben fazla gübreye bağlıyorum, çünkü sizden aldığım lale soğanlarında da; yaprak tamam ,tomurcuk tamam, ama çiçek açmadı ,bu tipik fazla gübreleme işareti.

Ahududuların alttan gelen yeni sürgünlerinin durumuna göre tekrar değerlendirme yapalım, bu arada deneme amaçlı toprak değişimine gittim yani hastaları komadan çıkarmaya çalışıyorum

Eski 01-05-2008, 08:16   #459
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Varan 1: Japon kesin olarak öldü. Hiç umut yok. Daha bir ay öncesine kadar heryerinden fışkırırken bilinmedik bir şekilde kuruyuverdi.

Tayberry fena halde sallantıda. Beklemedeyim.

Umarım bunlar son kötü haberlerim olur.

Eski 01-05-2008, 08:18   #460
Ağaç Dostu

İşin kötü yanı ne japon ne de tayberry bu sene Bauhausda satılmadı , bundan sonra satılıp satılmayacağı belli değil.

Sn.n_turanda haberler nasıl acaba?

Eski 01-05-2008, 09:39   #461
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Benimde saksıdaki fallgold cinsi ahududum öldü gitti.Derken saksıdan çıkartıp bahçeye diktim.Kökü sağlammış demek ki birden diriliverdi.Gerçi kocaman çaldıdan alttan iki yaprak gelen minicik bişey kalması iyi olmuyor ama uzar ekim ayına kadar.

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 10:17   #462
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Ben de loganberry için aynı şeyi yaptım, iki minicik yaprağı kalmıştı en son. Ama bana garip gelen ben çok nadir NPK veriyordum. Yeni sürgünler neden öldü anlamadım. Sadece mini mini 2 yaprak vardı. Kökü ne alemde diye baktım, sonbaharda saksıya sığmayan kök erimiş gitmiş. Ben iyice gelişsin diye büyük saksıya almıştım loganberry gelişmek bir yana mevcut kökleri de büyük aranda erimiş gitmiş. Çürüme yok ama ortada kökler de yok. Bu sene tekrar alıp almamak konusunda kararsız kaldım. Sonuçta Nevsune abla da cam balkonda tuttu berrylerini. Daha nasıl korunabilir ki?

Eski 02-05-2008, 05:49   #463
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 11
Saksıdaki üzümsülerle ilgili haberler pek iç açıcı değil. Gerçekten üzüldüm. Bahçedeki japon'da sorun yok.
Geçen Aralıkta Bauhaus'ta artık gözden çıkarılmış ve fiyatları 4.5 liraya indirilmiş Frenk üzümü, Taybery, Loganberry, Ahududulardan 5-10 adet almış ve hemen bahçeye dikmiştim. Sadece bir ahududu fire verdi. Diğerleri oldukça sağlıklı.
Thornless olarak satılan (bence Oregon Thornless) böğürtlen anlaşılan Ankara kışına dayanmayacak. Dipten yeni sürgün geliyor ancak üst dallar yandığı için meyve almak mümkün olmayacak.
Benim için en önemlisi biliyorsunuz maviyemişler. Hepsi de kışı yerlerinde ve hiçbir koruma olmadan atlattı. Sadece uçlarda yanmalar oldu. Yerini değiştirdiklerimde bile çiçek var. Şu an daha yeni çiçek açıyorlar.

n_turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2008, 05:51   #464
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Bu arada, bana getirmiş olduğunuz laleler muhteşem kırmızı çiçekler açtı. Maalesef Pasiflora kışı geçiremedi.

Eski 02-05-2008, 09:07   #465
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Bu durumda ya biz kesinlikle bir şeyleri yanlış yapıyoruz, ya da bu bitkiler saksıda yetişmeye uygun değiller (Benim aynı lalelerim açmadan kurudular).

Yanlışlarımızı bulmaya çalışsak iyi olacak.

Yenilerini almayı düşünmüyorum artık. Daha önce yazdığım gibi; ölenler ölür, kalan sağlar bizimdir.

Eski 02-05-2008, 09:35   #466
Ağaç Dostu

Hemen pes etmek yok Önce sorunu açıklığa kavuşturmak gerek

Özellikle lalelerin saksıda açmaması için hiç bir neden yoktu , sizdeki ve bendeki aynı tür laleler yaprak açtı ama çiçek açmadı,n_turanda ise aynı lale çiçek verdi yani soğanlarda problem yoktu, bu durumda berileri etkileyen neden de, lalelerin açmamasına neden olan neden de aynı.

Bana göre kuvvetli doğal gübre, biz saksılara sanki bahçedeymiş gibi doğal gübre verdik üzümsülerle aynı saksıda olan laleler, nergizler yaprak vermesine rağmen açmadı ahududu ve böğürtlenler ise çok daha fazla etkilenerek tabiri yerinde ise yandı

Ben tayberry bulursam bu sene bir kez daha deneyeceğim yok olmadı the end

Eski 02-05-2008, 09:50   #467
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Böğürtlen ve ahududulara gübre şerbeti ve hümik asit, lalelere ise kompoze gübre vermiştim.

Galiba siz bu gübre konusunda haklı çıkacaksınız. Saksılardaki gübre oranını ayarlayamıyor olabiliriz. Geçen yıldan bu yana hiç bir şeyden tam sonuç alamıyorum. Bir süredir de bir yığın çilek fidesini (Hasan Lalezar'ınkiler dahil) telef etmiş bulunmaktayım. Gübre şerbeti verdikten sonra birden öldüler, sadece önceden gelen Güler Hanımınkiler kurtuldu.

Balkonda üzümsü yetiştirmeye çalışıp da başarısız olan diğer arkadaşların da yanlışlarına bakalım bir, onlar ne yapmışlar?

Bu yıl işi biraz daha seyrine bırakmaya karar verdim. Bakalım gün ne gösterecek.

Eski 02-05-2008, 10:26   #468
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Üzümsü konusunda tek denemede başarısız oldum ama genel olarak saksıdaki sebzeler için konuşacak olursak verdiğiniz gübre hakikaten çok olabilir. Ben Karşıyaka'da seradan gübre+toprak karışımı aldım, çilek ve domatesleri bu karışıma ektim. Ek olarak gübre vermedim. Yanlız sulama suyuna çok çok az NPK 20-20-20 veriyordum. 2 defa de yine çok çok seyrek humik asit verdim ama üzeri çiçek dolu. Yani hem temiz toprak, doğal gübre kullanıp hem sürekli takviye ağır gelmiş olabilir. Pek üstlerine gitmemekte fayda var zannediyorum..

Eski 04-05-2008, 01:11   #469
Ağaç Dostu

Creeping Cloudberry - Creeping raspberry

Creeping Cloudberry veya Creeping raspberry

denen bu yayılıcı ahududu çime alternatif olur mu bilmem ama güneşli bahçelerde, hem yayılıcı hem de lezzetli meyvesi olan bir bitki.

http://goddesshobbies.blogspot.com/2...y-picking.html

Eski 04-05-2008, 10:33   #470
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2007
Arkadaslar babam rumdudu diyor baska bisey demiyor... Bu rumdudu ne? Ahududu mu, bogurtlenmi, bildigimiz karadutmu yoksa baska bisey mi

Maydon0z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 20:17   #471
Ağaç Dostu

Valla ben de wintergreen diyorum , başka birşey demiyorum karınca70 in bu tohumları getirmesini bekliyorum

Siz de babanıza sorun bakalım bu rumdudu neyin nesiymiş, neye benzermiş, tadı nasılmış?

Buna göre size yardımcı olalım.

Eski 04-05-2008, 20:29   #472
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2007
Rengi mor siyah arasi. Lekesi cikmiyor. Buyuklugu hormon yemis karadut'a benziyor. Karadut diyorum degil diyor, ahududu/bogurtlen diyorum o da degil? Bu meyvelere benzeyipte bu meyvelerden olmayan bisey varmi aceba?

Maydon0z Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2008, 20:45   #473
Ağaç Dostu

Şifalı mor dut.

Eski 04-05-2008, 21:31   #474
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
dejavu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Maydon0z Mesajı Göster
Rengi mor siyah arasi. Lekesi cikmiyor. Buyuklugu hormon yemis karadut'a benziyor. Karadut diyorum degil diyor, ahududu/bogurtlen diyorum o da degil? Bu meyvelere benzeyipte bu meyvelerden olmayan bisey varmi aceba?
sanırım dejavu dedikleri bu olsa gerek ; hanı bir anı yaşarken ben bunu daha önce yaşamıştım deriz ya hanı bilinç altımız bize oyun oynuyor sanırız . şu anda o tip duyguları yaşıyorum.
sn maydanoz anlattıklarınızı 2 yıl önce babamla aramızda geçen diyalogda hatırlıyorum . Babam ahududu ağacından (franbuaz) bahseder dururdu. 2 yıl australıas morus (avustralya karadutu)na ahududu deyip durdu bir turlu ikna edemedik ne de olsa haklılık payı vardı kendince fidanı aldığı satıcı franbuaz diye tanıtmış ve tadıda keskin boğürtlen tadına benziyordu. ezberimizdeki dut tadı yoktu gerçekten duttan farklı bir meyve olmalıydı. 2 yıl boyunca ismi ahududu kaldı.şimdi anladık ki avustralya karadutu imiş bu esrarengiz meyve
Evet tabiriniz doğru hormon yemiş dut görüntüsü var lekeside normal şartlarda çıkmıyor. ( lekenin yapraklarının sert bir cisimle dövülerek köpürtülüp ortaya çıkan jelle yıkanması haricinde )

Avustralya Karadutu

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2008, 19:50   #475
Ağaç Dostu

Saksıdaki tayberry sağlıklı gözüküyor bu durum saksıda yetiştirilebileceğine güzel bir örnek,meyveli resimlerini de mutlaka ekleyin ki bu sene hata yapanlar gelecek sene için karamsar olmasınlar

Avustralya dutu sanki saksıda dut yetiştirmek isteyenler için en iyi seçim gibi görünüyor.

Çünkü bu boyda bile üstünde dutlar var

Ama kışın dondurucu soğuklarda dışarda kalmaması gerek (ılıman bölgelerin dutu), ev içine de alınamaz.Bu duruma bir çözüm bulabilirsem ben de bir tane alacağım.

Eski 06-05-2008, 11:05   #476
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Saksıdaki tayberry sağlıklı gözüküyor bu durum saksıda yetiştirilebileceğine güzel bir örnek,meyveli resimlerini de mutlaka ekleyin ki bu sene hata yapanlar gelecek sene için karamsar olmasınlar
Saksıdaki Tayberry değil, loganberry. Dolayısıyla karamsarlığım hala sürmekte

Eski 06-05-2008, 11:15   #477
Ağaç Dostu

Loganberry ile tayberry amca oğulları bu nedenle saksıda bu sene de denemeye devam

Eski 06-05-2008, 23:15   #478
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Saksıda böğürtlen
Çiçek tomurcukları iyice belirdi, açmayı bekliyorlar.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 18:56   #479
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Bahara merhaba

Bahçedeki tüm üzümsüler damlama otomatik sisteme dahil edildi.

1. Heritage Ankara için uygun
2. Kırmızı frenk üzümü şimdilik yeşil
3. Beyaz frrenk üzümü bir iki salkımla merhaba
4. Dipten gelen ahududu
5. Maviyemişler kışı çıkardı

Eski 11-05-2008, 19:27   #480
Ağaç Dostu

Geçen sene diktiğiniz mavi yemişlerde hiç meyve yok mu?

Damlama sistemine geçmeniz iyi olmuş.

Otomatik olarak mı yoksa çeşmeye bağlı olarak mı çalışıyor?

Etiketler
ahududu, böğürtlen

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024