agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2010, 15:10   #1801
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Tohumdan yetiştirdiğim her iki tür goji fidelerini yabancı kaynaklarda önerildiği üzere, erken yaşta tepe budaması yaparak dallandırdım. Yan dal oluşumu ile hem erken yaşta meyve aldım hem fidan gövde kalınlığı artmış oldu. Geçen sene daha 2 yaşını doldurmamış fidandan bir avuç dolusu meyve almak nasip oldu. Aynı zamanda ektiğim ve hiç budama yapmadığım 2 adet fide ise kamçı fide olarak uzamaya devam ediyorlar. Herhangi bir çiçeklenme belirtisi de yok. Bence de erken yaşta tepe budaması bu bitkiye iyi geliyor.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:30   #1802
-

Giriş Tarihi: 30-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulşen Mesajı Göster
Afiyet olsun sayın meyvelitepe darısı bızım basımıza dıyecegım ama sanırım benım ıcın cok zor gojıberım nedense kötüye gidiyor
gojımın son durumu tepe budaması yaramadımı acaba
İŞTE YUKARIDA SÖYLEDİKLERİMİN, Bİ ÖLÇÜDE KANITI diyebiliriz bu uygulamaya ...Goji nin böyle erken tepelerinin koparılması bıtkinin normalde gelişimini engellemek değilde NEDİR ACABA? sorum , bu tepe budamasını 30-50-70-80 cm lerde ÖNERENLERE 'dir...ASLINDA burada uygulanan TEPE BUDAMASIDA DEĞİL , TÜM GENÇCECİK SÜRGÜNLERİN TEPELERİNİN KOPARILMASIDIR, AĞAÇCIĞIN BOĞAZLANMASIDIR.........TEPE BUDAMASI APAYRI Bİ KONUDUR, burada GULŞEN HANIMIN dediği , bıldiği vede uyguladığı DEĞİLDİR......GULŞEN HANIM; SIZIN BURADAKİ OLAYINIZ, tepe bana göre fidenizi boğazlamanız yanında fotağraftan algılayabildiğim kadarıyla; bahçede drenajı kotü bi yerde dikim yapmışsınız, DRENAJ ŞARTLARI İYİ OLMAYAN yerde zayıf düşen fideciği bide BOĞAZLAMIŞSINIZ (Tepe budaması yapayım derken).... sorunun çözümü ;uygulama şartlarını iyileştirmenizden geçer, bılmem anlatabildimmi ???

emekl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 15:42   #1803
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn emekl, goji bitkisinin bahsettiğiniz küçük boylardayken tepesinin alınmasını aslında biz değil, gojinin gerçek anavatanında yetiştirenler öneriyor. Goji bitkisi meyvesini ana dal üzerinde değil de genellikle yan dal üzerinde ve uçlarında verdiğini gözlemledik 3 yıldır. Yan dal oluşumunu teşvik amacıyla kırbaç şeklinde uzayıp giden fidenin uç kısmı koparıldığında( tepe budaması diyor buna dış kaynaklar) kısa süre içinde yan dal oluşuyor ve Sn Meyvelitepe' nin de belirttiği üzere çok erken yaşta bile meyve alınabiliyor.

2 adet bitkiyi sizin dediğiniz gibi kendi haline bıraktım, kamçı fide olarak sadece uzama yapıyor. Tepe budamasını yaptığım tüm goji fidelerim (14 adet) çiçekli ve çok sağlıklı durumda. Bunlar 3 yılda edindiğim gözlemlerim.

Eski 02-07-2010, 15:50   #1804
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirdiğim her iki tür goji fidelerini yabancı kaynaklarda önerildiği üzere, erken yaşta tepe budaması yaparak dallandırdım. Yan dal oluşumu ile hem erken yaşta meyve aldım hem fidan gövde kalınlığı artmış oldu. Geçen sene daha 2 yaşını doldurmamış fidandan bir avuç dolusu meyve almak nasip oldu. Aynı zamanda ektiğim ve hiç budama yapmadığım 2 adet fide ise kamçı fide olarak uzamaya devam ediyorlar. Herhangi bir çiçeklenme belirtisi de yok. Bence de erken yaşta tepe budaması bu bitkiye iyi geliyor.
Ben TEPE BUDAMASI YAPILMASIN demiyorum, yazılarımı dikkatlice okursanız bu anlaşılır. TEPE BUDAMASININ ZAMANLAMASI ve UYGULANIŞ ŞEKLİ ÖNEMLİ , yukarıdaki yazımda kötü örnek TEPE BUDAMASI DEĞİLDİR....ama vatandaş böyle algılamış anlatılanlardan.......ayrıca şunu belirteyim: sızın tepe budaması yapıp meyve aldığınızdan bahsettiğiniz gojıleri kaç cm.de nasıl budadınız bilmiyorum amma şunua İNANIYORUM; 2 senedir budamadığız ve meyve almadığınızı söylediğiniz , iki adet kamçı gibi uzayan fidelerinizi USULUNE KAİDESİNE UYGUN TEPE BUDAMASINI ayrıca YAN DAL BUDAMALARINI ve DİP SÜRGÜNLERİNİ (PİÇLERİ) ZAMANINDA ALIN , SENEYE GÖRÜŞELİM !!!!!?????????
SON SÖZ: KÖTÜ EMSAL TEŞKİL ETMEZ.........

.

Eski 02-07-2010, 15:56   #1805
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yetiştirdiğim gojiler üzerindeki tepe budamalarını yapmış olduğum zaman ve fide boyları geçmiş mesajlarda mevcut.

Kamçı fide olarak uzayan 2 fide için de dediğiniz gibi yapalım, gerçi ne yan dal ne de dip sürgünü mevcut. Zaten tümü aynı yerde yan yana gelişiyorlar. Ölmez sağ kalırsak gelişimini buradan bildiririz artık.

Eski 02-07-2010, 16:00   #1806
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Gülşen hanımın sorusunu alıp tepe budamasına getirirseniz konu yu değil anlamak daha da anlaşılmaz duruma geliriz, tepe budaması farklı şeydir, kök sistemindeki hatalar farklı şeylerdir.

Ayrıca yazım kurallarına uyarsanız seviniriz.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 16:08   #1807
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Herkes aynı şeyi söylüyor ama anlaşılamıyor nedense.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 16:15   #1808
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Sn emekl, goji bitkisinin bahsettiğiniz küçük boylardayken tepesinin alınmasını aslında biz değil, gojinin gerçek anavatanında yetiştirenler öneriyor. Goji bitkisi meyvesini ana dal üzerinde değil de genellikle yan dal üzerinde ve uçlarında verdiğini gözlemledik 3 yıldır. Yan dal oluşumunu teşvik amacıyla kırbaç şeklinde uzayıp giden fidenin uç kısmı koparıldığında( tepe budaması diyor buna dış kaynaklar) kısa süre içinde yan dal oluşuyor ve Sn Meyvelitepe' nin de belirttiği üzere çok erken yaşta bile meyve alınabiliyor.

2 adet bitkiyi sizin dediğiniz gibi kendi haline bıraktım, kamçı fide olarak sadece uzama yapıyor. Tepe budamasını yaptığım tüm goji fidelerim (14 adet) çiçekli ve çok sağlıklı durumda. Bunlar 3 yılda edindiğim gözlemlerim.
YİNE KENDİMİ ANLATMADIM ANLAŞILAN!! kardeş yabancı kaynaklar doğru söylemiş vede doğru zamanda doğru uygulamayla işi çözmüşler, bende onu söylüyorum....ben 1,5-2 yaşından evvel yapılacak TEPE BUDAMASININ VERİMLİLİĞİ AZALTACAĞINI SÖYLÜYORUM..... siz erken dallanma ve çiçek dolayısıyla meyve almak istersenız tepe budamasını erken yapın kardeşim, sizin bileceğiniz iş...amma usulune uygun tepe budaması vede yan dal budaması ( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!) BİR EVVELKİ YAZIMLA BUNU BIRLİKTE DEĞERLENDİRİN ,SENEYE GÖRÜŞÜRÜZ, OLDUMU ? kardeş..... ah bu arada şunu belirteyim SAYIN MEYVELİTEPE ile hemfikirim tepe budamasındaki uygulamasından yanlış anlamadıysam oda en azından BİR YAŞINDAN SONRA ÖNERİYOR TEPE BUDAMASINI !!!!, yan dal ve piçlerin alınması farklı şey tepe budaması farklı şeyyyy.. KARIŞTIRMAYALM.....

Eski 02-07-2010, 16:26   #1809
-

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Gülşen hanımın sorusunu alıp tepe budamasına getirirseniz konu yu değil anlamak daha da anlaşılmaz duruma geliriz, tepe budaması farklı şeydir, kök sistemindeki hatalar farklı şeylerdir.

Ayrıca yazım kurallarına uyarsanız seviniriz.
Gulşen hanıma verdiğim cevabı ve çözüm önerimi iyi okumanızı , algılamanızı tavsiye ederim...iki ayrı konu ama birbirinle bağlantılı !?

Eski 02-07-2010, 16:42   #1810
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

emekl
Alıntı:
( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!)
Kimseye herhangi bir şey uygulatmış değilim. Bizler bitkiler hakkındaki gözlemlerimizi yazıyoruz, ilaç reçetesi değil. Zaten mesajları dikkatlice okursanız hobi amaçlı amatörce çalışmalar olduğunu göreceksiniz. Ben 30 cm. den budama yapıp meyve aldığım bitkiye nasıl bir uygulama yaptığımı belirttim, üstelik yapmış olduğum uygulama kaynaklarda tavsiye edildiği şekilde. Bu kaynaklarda 1 yaşından önce uygulanması sakıncalıdır diye belirtmediği gibi çok erken zamanda öneriliyor. Goji yetiştiren üyelerimizin neredeyse tamamına yakını aynı uygulamaları yapmış durumda ve herhangi bir sorun yok.

Eski 02-07-2010, 17:03   #1811
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emekl Mesajı Göster
Gulşen hanıma verdiğim cevabı ve çözüm önerimi iyi okumanızı , algılamanızı tavsiye ederim...iki ayrı konu ama birbirinle bağlantılı !?
İki ayrı konuysa ki, öyle, tepe budaması ile kök sistemindeki rahatsızlığın bir biri ile bağlantısını anlatırmısınız. Çok özür dilerim algılamam da zayıf olduğu için algılayamadım.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 17:15   #1812
Ağaç Dostu

gulşen's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2010
Galeri: 5
( yukarıdakı -zannedersem gulşen hanıma - uygulattığınız şekilde değil !!)
ilginize, verdiğinız cevap ve önerilere teşekkür ederim.önerilerinizi en kısa zamanda yerıne getiricem.
yanlız sunu belırtmek ısterım ben hobı amaclı ve ılk defa gojı ile ilgileniyorum hiç kimsenin bana tepe budaması yapın dıye bir önerisi olmadı internetten edindiğim bilgi doğrultusunda böyle bir işleme giriştim...
bunu belirtmek istedim yorumlarınız için teşekkürler

gulşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2010, 19:04   #1813
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn emekl, sizin de herşey gönlünüze göre olsun. Dilerim İzmir' de 2. Goji kapama bahçesini siz tesis edersiniz de, en azından Ege bölgesinde bu ürünü rahatça bulma şansımız olur. Yazdıklarım tamamen deneyim ve gözlemlerime dayanıyor. Hareket noktam ise yine yetiştiricilik yapanların önerileri. Ülkemizde yeni bir bitki olduğu için (L. Barbarum-L. Chinense) maalesef yerli kaynak yok. Araştırma sonuçlarında da bitkinin en az 7-8 yaprak olduğunda ucunun alınması şeklinde. Tabii ben bu boyda değil de en az 20-25 cm. olduğunda uyguladım. Sonuçlarını da buraya taşıdım.

Ha şimdi erken yaşta uç aldım bunun karşılığını da çok kısa zamanda yan dallanma, çiçek ve meyve olarak gördüysem ve bunları aktardıysam sanırım ben de yanlış bir şey yapmadım. Belki bu kadar erken yaşta tepe almak bitkinin ömrünü yarı yarıya kısaltacaktır, belki hastalıklara direncini azaltacak, belki erken ürün verip bir süre sonra ekonomik olarak vadesini tamamlayacaktır. Bunların cevaplarını ilerideki yıllarda alabileceğiz.

Yazdıklarınızın şahsıma yönelik olduğunu düşünmedim ama sorularınızı tepe budamasını belli ölçüler altında yapıp bunu önerenlere yönlendirdiğiniz için mecburen cevap verme durumunda hissettim kendimi. Çünkü ben yaptım ve çok olumlu sonuçlar aldım. Bunu da site sakinleriyle paylaşmaktan büyük mutluluk duydum.

Yolunuz ve bahtınız açık olsun...

Belki bana düşmez ama yazım kuralları, kullandığımız uslup sitemizin vazgeçilmezi. Bence çok da yerinde bir hassasiyet, üstelik biz ileri yaştakilerin( yaşlı demeye dilim bir türlü varmamıştır ) bu konu hakkında örnek olmamız gerekir diye düşünüyorum hemşehrim...

Eski 03-07-2010, 11:22   #1814
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Benim iki yaşındaki gojim neden büyümüyor, durduğu gibi duruyor demiştim, Güler ablacığım.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 14:06   #1815
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Balıkçı, hiç bilmediğim konu olan Goji'de de olsa sizi görmek güzel. Bu konuda size cevabı ne yazık ki ben veremeyeceğim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 21:45   #1816
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Benim iki yaşındaki gojim neden büyümüyor, durduğu gibi duruyor demiştim, Güler ablacığım.
Sevgili balıkcı, resim ekleme şansımız var mı?

Büyümemenin bir çok sebebi var.
1- köklenme sorunu,
2- Kimyasal - orgaanik bitki beslemedeki eksik veya fazlalık,
3- Bitki hastalıkları,
4- Zararlılar. gibi.

köklenme ve sürgün vermeyi teşvik etmek için hümük asit ve map kullanabilirsiniz.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 23:09   #1817
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
egetropical

Teşekkürler, fotoğraf koymaya çalışacağım, 3 ve 4 akla yakın görünüyor, bakımsızlık da değişmez durum.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2010, 18:07   #1818
Ağaçsever

Sahil Deniz Ö.'s Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Galeri: 9
Tufan Beyden aldığım goji berrylerim hızla büyümekte ve sanırımki biraz önce farkettiğim 8-9 tane meyveleri var.

Eklenen Resimler

Sahil Deniz Ö. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 10:11   #1819
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Goji budama konusuna dönersek...

Gözden kaçan önemli bir konuyu hatırlatmak isterim. Gojinin hangi amaçla ve nasıl bir ortamda yetiştirilmek istendiği en önemli konudur.

Buna karar verdikten sonra budama veya budamama kolayca verilebilecek bir karardır. Örneğin, kapama bahçe kurulacaksa yüksekten tepe alımı ve komşu bitkilerle uyum içinde yan dallar oluşturulması stratejisi izlenmelidir. Saksıda yetiştirmek hedef ise bitkinin ihtiyaçları ve gelişimi ve yaşadığı zorluklar farklı olacağından aşağıdan birkaç ana gövde oluşturacak şekilde dallandırılması gerekir. Yok orman ağaçlandırması şeklinde doğal bir ortam oluşturmaksa amaç fidan bile dikmeksizin sadece tohumları ekerek hangilerinin çimleneceği, hangilerinin sağ kalacağı, hangilerinin boylanacağı, hangilerinin rüzgarla veya bir keçinin koparmasıyla budanacağına doğanın karar vermesini sağlamak gerekir diye düşünüyorum.

Herkese kolay gelsin

ENERJİİ beğendi.
magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2010, 18:09   #1820
Ağaçsever

Sahil Deniz Ö.'s Avatar

Daha çiçeklenecekler şu anda tomurcuklar başlarını gösterdi. Bu sene meyve alabilirmiyim acaba bende ?

Eski 10-07-2010, 10:59   #1821
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
herkes taile çıktı zannedersem deneme amaçlı fide poşetlerindeki üç goji mi dün bahçeye ektim bugün baktıgımda gayet sağlıklı görünüyorlar fotoları çekip bir ara yollarım arkadaşlar

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2010, 15:15   #1822
Ağaçsever

mbdeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Benimkilerin bir çoğunun tadına güvercinler bakmış ve beğenmişler. Tepe budamasını falan yapmışlar. Sağlam fide sayım azaldı

mbdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2010, 17:30   #1823
Ağaçsever

Sahil Deniz Ö.'s Avatar

Ve ilk çeçeğini açmış yakında diğerleride açar. Bir şeyin senin sayande büyümesi gelişmesi ne kadar güzelmiş.

Eski 10-07-2010, 20:19   #1824
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Arkadaşlar benim gojim bu sene 2 tane meyve verdi ama meyvelerin ikiside dökülmüş nedenini bilen varmı acaba?

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 13:59   #1825
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Meyva yemeye az kaldi:

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 14:03   #1826
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bence en guzel fotografi:

Eklenen Resimler

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 14:35   #1827
Ağaçsever

mbdeniz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2010
Haklısınız ne kadar güzel. Darısı bizimkilerin başına. Dışardan güvercinler, evden tavşanımız çok seviyor Goji'yi (yaprak ve gövde dahil). Bizlerde (tüm aile 4 kişi) yaklaşık 2 aydır tüketmekteyiz. Günde 7.5-10 gram tüketmekteyiz. Bazen sabah kahvaltı öncesi, bazen sabah ve akşam 2 öğünde tüketiyoruz bu miktarı. Ara sıra değişik bitkilerden oluşmuş bitki çayı içeriğine ekleyerek, üzümlü kekin üzümü yerine de kullanıp tükettiğimiz oluyor. Gözle görülür, hisedilebilir bir etki duyduğumuzu söyleyemem ama oğlum, kürek antremanlarının yorucu etkisini azalttığını söyledi.

mbdeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 14:53   #1828
Ağaçsever

Sahil Deniz Ö.'s Avatar

Dün akşam saydığımda 11 tane çiçeği vardı. Bugün hiç bakamadım. Eee yakında bizde yeriz heralde meyvelerimizi

Eski 15-07-2010, 14:54   #1829
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Gojiniz çok güzel açmış .
Benim ilgimi daha çok o değişik arı çekti.

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 14:56   #1830
Ağaçsever

Sahil Deniz Ö.'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tropik Mesajı Göster
Arkadaşlar benim gojim bu sene 2 tane meyve verdi ama meyvelerin ikiside dökülmüş nedenini bilen varmı acaba?
Ben tufan beyin önerilerine uydum. Azotlu fosforlu gübre verdim. Ve her sulamadan önce azotu suyla eritip az miktarda ilave ediyorum. Şu anda gayet sağlıklı görünüyor. Denemenizi tavsiye ediyorum.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024