agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2010, 16:45   #2101
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Hayırlı, uğurlu olsun.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 19:58   #2102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rüzgargülü Mesajı Göster
ve mutlu son 6 aylık zorlu yolculuğun sonu geldi çattı poşetteki 300 gojim köydeki topraklarla buluştu değerli arkadaşlarımla resimleri paylaşmak istedim
gojiler ekildi can suları verildi ve üstlerine hayvan gübresi bizim buralarda kemre denir atıldı akşamada az yağmur serpti hadi hayırlısı olsun bakalım umarım kışın sogukta donmazlar bizim buralarda rakım 1000 kışta soğuk geçiyor 1.5 ayda umarım donmayacak kadar kök salarlar ...aslında nisanda ekmek isterdim ama çok aşırı büyüdüler ve kışın bunlar poşette dışarıda donarlar........
Hayırlı olsun bol bereketli ürün hasat etmenizi dilerim. Etrafta yiyecek azalınca yoğun bir serçe saldırısı oluyor gojilere, hem meyveye hem yaprağına..Serçelere karşı şimdiden bir çare düşünmemiz gerek..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 20:32   #2103
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Dikmekten bahsettiğim kendi yetiştirdiğim goji fidanlarından bazı fotoğrafları paylaşmak istedim..
Poşette çok güzel olmuşlar. Benimkilerin yaprakları zayıf, meyveler de cok cılız oluyor.

Siz fotoğraflarda ki poşetlerde nasıl bir toprak karışımı uyguladınız? Hangi gübre veya besini verdiniz?

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 23:37   #2104
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avcı66 Mesajı Göster
selam bi mesajda yozgattan arkadaşlar 1 sene önce aldığım 10 adet fidan bu sene gayet güzel büyüdü ve meyve vermeye başladı özellikle havalar serinledikten sonra benim derdim gojilerin yaprak sararması ve dökülmesi sürgünlerin en ucunda meyve salkımlarının olduğu yer hariç hiç yaprak kalmadı bide benim gojiler aşırı dikenli sn meyvelitepe ve diğer resimlerden pek anlayamadım ama sizinkilerde dikenlimi acaba gojileri çiftlik gübresi haricinde başka bi gübre ile gübrelemedim yerleri iyi güneş alıyor ve havadar ama şu an hiç yaprak kalmadı neden acaba
acaba başka kimsenin gojisi yaprak dökmüyormu döken ve çözüm bulan varsa lütfen yazsın

avcı66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 19:16   #2105
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Poşette çok güzel olmuşlar. Benimkilerin yaprakları zayıf, meyveler de cok cılız oluyor.

Siz fotoğraflarda ki poşetlerde nasıl bir toprak karışımı uyguladınız? Hangi gübre veya besini verdiniz?
Sayın Nariçi,toprak karışımı 1/3 yanmış ahır gübresi 2/3 alüvyonlu toprak..Besin olarak başka hiç bir madde kullanmadım, yeraltı suyu ile suladım, ayrıca zararlıya karşı da ne ev yapımı ne de kimyasal hiç bir ilaç uygulamadım. Denebilirse, neredeyse organik yetiştirmeye özen gösterdim.Tek tük rastladığım çekirgelerle salyangozları toplayıp tavuklara yem ettim.Böyle gelişmelerindeki en etken unsur bence Güneş. Bardaktan poşete alınca, kırk dereceleri bile gören temmuz ağustos güneşinin altında tam gün kaldılar ve gölgeleme de yapmadım. Yani 30 cm olana kadar sabah ve akşam güneşi, sonrasında tam gün güneş aldılar...

Bu yıl tohumdan yetişen fidanlarınızın meyvelerinden bahsediyorsanız cılız olmasına pek aldırmayın bence. Kalıcı yerlerinde toprakla buluştuklarında fidanlar daha da güçlenecek ve gelecek yıl daha iri meyveler olacaktır.

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2010, 22:03   #2106
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Hayırlı uğurlu olsun.İnşallah sonuçta güzel olur.İyi bir hasat yaparsınız.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 13:00   #2107
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun.İnşallah sonuçta güzel olur.İyi bir hasat yaparsınız.
sevgili hemşerim oguzhan teşkkürler eflaniye dikim yaptım inşaallah meyveler bol bol olurda birgün meyve bahçesine gezmeye gelrisiniz bol bol yeriz

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 13:28   #2108
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Arkadaşlar,
Sayın MeyveliTepe,
Benim GOJİ de inanılmaz bir gelişim gösterdi,boyu yaklaşık 2,5 m ulaştı 3-4 yaşların da .Geçen yıl ciddi bir budama yaptım,bol çiçek bol meyve ancak meyveler leblebi büyklüğünde kaldı,gelecek yıl Vınas ekstresinden(Bu arada!!!ne olduğu ve nasıl temin edeceğim konusunda en ufak bilgim yok) ben de uygulasam başarılı olur mu?

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 13:31   #2109
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Uzun süredir meyve veriyorsa evet. Topraktaki potasyumu tüketmiştir. Şimdilik bir avuç odun külü de verebilirsiniz. Müthiş bir potasyum kaynağıdır. Yanlız ikinci kere vermeyin bu sefer toprağı fazla alkali yapar.

Eski 29-09-2010, 13:38   #2110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Goji alkali toprakları seviyor bildiğim kadarı ile.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 14:00   #2111
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Onun için bir avuç dedim Fazlası, fazla alkali yapar. 8.5 PH'dan yukarı çıkarsa bitkiyi öldürebilir, en azından bitkinin diğer elementleri almasını engeller. Azı karar yani.

Odun külü doğrudan potasyum kaynağı olarak kullanılabilir ama önceden başka bir yerde kükürtlü toprak ile hazırlanması gerekir. Bu da bir kaç ay zaman alabilir.

Eski 29-09-2010, 22:54   #2112
Ağaç Dostu

bayindirmevki's Avatar

Giriş Tarihi: 22-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster

Odun külü doğrudan potasyum kaynağı olarak kullanılabilir ama önceden başka bir yerde kükürtlü toprak ile hazırlanması gerekir. Bu da bir kaç ay zaman alabilir.
Nasıl. Detaylandırabilir misiniz?

bayindirmevki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2010, 23:22   #2113
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Arkadaşım rüzgar hayırlı uğurlu olsun,inşallah emeğinin karşılığını alırsın ilk hasad da ilk müşterin benim şayet satarsan tabi senden 1kg taze goji talep ediyorum ,fiyatı sana kalmış,inşallah ticari olarak da şayet umuyorsan tabi umduğunu bulursun ...saygılarımla..

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2010, 20:01   #2114
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
Arkadaşım rüzgar hayırlı uğurlu olsun,inşallah emeğinin karşılığını alırsın ilk hasad da ilk müşterin benim şayet satarsan tabi senden 1kg taze goji talep ediyorum ,fiyatı sana kalmış,inşallah ticari olarak da şayet umuyorsan tabi umduğunu bulursun ...saygılarımla..
kardeş öncelikle mesajın için teşkkürler ancak son cümleler anlatım bozukluğu olmuş anlaşılmıyor )) umarım büyürler tamamen doğal ortam ve organik yollarla büyüteceğim can suyundan 4 gün sonra ikinci yağmuruda yediler artık tek sorunları soğuk olacak gerisi allah kerim meyve satışına gelince dereyi geçmeden paçayı sıvamayalım önce bir görelim tutuyormu fidanlar tuttuktan sonra meyve veriyormu meyve veririse tadı nasıl olacak ????
bu meyveyi yetiştirmekteki birinci sebebim kimsenin yürümediği kumsallarda dolaşmak ve ülkeme değerli bir meyveyi kazandırmak. kanser hastalarına deva olabilmek ailemde dahil buna...son olarakta olursa işin ticari yönü ama dediğim gibi önümüzde uzun ince bir yol var bakalım en zahmetli 6 ayı aştık tohumdan fidana getirdik bundan sonrasını allah utandırmasın
ben bir fen bilgisi öğretmeniyim işim gereği deneylere gözlemlere yeni projelere alışığım ancak çevremdeki arkadaşlarım geyik yapıyorlar gojide neymiş diye halime gülüyorlar ama rüyalar gercek olursa asıl ben o insanlara güleceğim

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 11:19   #2115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2010
bu gojilerden kayseride yetitiren varmı aceba?

Sakarağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 11:24   #2116
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakarağaç Mesajı Göster
bu gojilerden kayseride yetitiren varmı aceba?
Merhaba sayın Sakarağaç ben yetiştiriyorum.Size nasıl yardımcı olabilirim.

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 11:40   #2117
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilaburu Mesajı Göster
M erhaba bende kızılörende denemek istiyorum. iklim ve toprak tohum uyumu hakkında bilgi almak istiyorum.

Eski 05-10-2010, 11:52   #2118
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Alıntı:
M erhaba bende kızılörende denemek istiyorum. iklim ve toprak tohum uyumu hakkında bilgi almak istiyorum.

Tamam sayın Sakarağaç Goji berry kayseri iklimine uygun bir bitki çünkü soğuktan etkilenmiyor.Özel bir toprak isteği yok.Çoğu toprak çeşitinde yetişebiliyor.

Eski 05-10-2010, 11:58   #2119
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilaburu Mesajı Göster
sizinle nasıl tanışabilirim.
teşekürler.

Eski 05-10-2010, 14:28   #2120
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Alıntı:
sizinle nasıl tanışabilirim.
teşekürler.
Msn adresimi ekleyin ordan görüşelim veya telefondan arayın görüşelim.

Msn adresim :gojibery@windowslive.com

Telefon numaram : 0537 669 09 06

iyi günler

Eski 08-10-2010, 11:19   #2121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2010
istanbuldan yazıyorum.gojiberry ve yerkirazı fidanı yetiştiriyorum.isteyen arkadaşlara il dışındakilere kargo ile istanbul içine adrese getirebilirim. ayrıca özel ev yapımı %50 meyve oranı olan gojiberry reçeli ve marmelatı yapıyorum.isteyen arkadaşlar arayabilirler. yasin ince 0.544.5156663

yasin ince Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2010, 12:46   #2122
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Uzun süredir meyve veriyorsa evet. Topraktaki potasyumu tüketmiştir. Şimdilik bir avuç odun külü de verebilirsiniz. Müthiş bir potasyum kaynağıdır. Yanlız ikinci kere vermeyin bu sefer toprağı fazla alkali yapar.
Sayin Meyveli Tepe,
Teşekkür ederim,hemen uyguladım, umarım seneye daha güzel meyveler alırım.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 22:40   #2123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2010
arkadaşlar bu meyvenin kilosu ne kadar ? en hesaplı şekilde nasıl temin edebilirim ? bahçem falan yok ekimini falan yapamam. babam için almak istiyorum. bazı sağlık sorunlarına iyi gelebilceğini düşünüyorum

onur85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2010, 22:56   #2124
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onur85 Mesajı Göster
arkadaşlar bu meyvenin kilosu ne kadar ? en hesaplı şekilde nasıl temin edebilirim ? bahçem falan yok ekimini falan yapamam. babam için almak istiyorum. bazı sağlık sorunlarına iyi gelebilceğini düşünüyorum
Merhaba sayın onur85 goji berry meyvesinin kilosu 50-60 lira arasında satılıyor diye biliyorum.

Eski 12-10-2010, 23:01   #2125
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bazı kuruyemişçiler kurusunu 60 liradan satıyormuş. Gelip toplarsanız tazesi bir defaya mahsus bedava. Üstüne de bir bardak çay ikram ederiz.

Eski 14-10-2010, 21:42   #2126
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sayın meyveli tepe
bildiğim kadarıyle goji yetiştirme konusunda bilgileriniz ileri düzeyde.
onun için size danışmak istiyorum. benim goji fidanım 2 mt kadar boyda gayet iyi görünümde. üzerinde binlerce çiçek oluştu , ancak 10 kadar meyvesi oldu.

meyveler0,5 cm büyüklüğünde tatları gayet güzel.?
sormak istediğim bu olumsuzluklar yani meyveye yatmayışı saksıya dikili oluşu olabilirmi.

saksı bayağı büyük 70x60 ebadında bundan olabilirmi.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 22:09   #2127
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Saksıda ve iki metre boy yapmış olması önemli bir faktör. Göji çok derin kök yapan, kök gücüne göre de toprak üstü aksamını geliştiren bir bitki. Çok çiçek açmış olması bile bitkinin iyi durumda olduğunu gösteriyor. Fakat meyveye yatması için toprağa dikmeniz, toprağın çık sıkı olmayan ama derin köke elverişli olması, toprakda özellikle potasyumun zengin olması gerekir.

Tabii, bir de budamaya dikkat etmeli. 2 metre boy, ancak kalınlaşmış bir gövde varsa makul olabilir. Tavsiyem, bitkiyi hemen kalıcı yerine dikin. Toprak derinliği olan, yazın günde en az 6-7 saat tam güneş alan ve havadar bir yer olsun.

Şubat sonu gibi derin budama yapın. Tek gövde kalsın. Bu gövdeden sadece bir kaç ana dal bırakın, onları da birer karış kalacak şekilde budayın. Gövdenin yüksekliğini yerden bir metre kadar bırakın, üstünü kesin. Tahmin ettiğim gibi olursa Nisandan itibaren bir sürü yeni dal verecek, bu dallarda Mayıs ortalarından itibaren çiçeklenme başlayacak, Hazirandan itibaren de her çiçek meyveye dönecektir.

Ekim ayının ortasındayız. Haziran başından başından itibaren 4,5 ay geçti. Anlattığım gibi dikilmiş ve bakılmış gojiler hala meyve veriyorlar ve hiç kesintiye uğramadı. Bir buçuk yaşına gelen bu fidanların gövde kalınlıkları iki parmak gibi oldu.

Eski 14-10-2010, 23:19   #2128
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Şubat sonu gibi derin budama yapın. Tek gövde kalsın. Bu gövdeden sadece bir kaç ana dal bırakın, onları da birer karış kalacak şekilde budayın. Gövdenin yüksekliğini yerden bir metre kadar bırakın, üstünü kesin
Ben anlayıncaya kadar birkaç kez okudum, Sanırım şöyle olmalıydı yanlış anlamadıysam yine.

Şubat sonu gibi derin budama yapın. Gövdenin yüksekliğini yerden bir metre kadar bırakın, üstünü kesin, Bu gövdeden sadece bir kaç ana dal bırakın, onları da birer karış kalacak şekilde budayın. Nisandan itibaren bir sürü yeni dal verecek, bu dallarda Mayıs ortalarından itibaren çiçeklenme başlayacak, Hazirandan itibaren de her çiçek meyveye dönecektir.

Sıralamayı inşallah iyi yapmışımdır.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2010, 23:30   #2129
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Evet gerçekten toprağa ekilmede gelişim çok farklı oluyor aynı dönemde tüplere ektiğim gojilerin bir bölümünü toprağa ektim, toprağa ektiklerim açık farkla önde gidiyor tüptekilerin gelişimi daha yavaş.
Toprağa ekilmesinde büyük yarar var, imkanı olmayanlar ise mümkün olduğu kadar derin ve geniş saksı kullanmalarını tavsiye ederim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 21:45   #2130
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Meyveli Tepe çok çok teşekkür ediyorum. ben de kanaat getirdim ki saksı da ne kadar büyük olursa olsun meyve pek oluşmuyor.

verdiğin bilgilere çok teşekkür ediyorum.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024