agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2015, 17:30   #1291
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Teşekkür ederim Sn. Lonicera.. Sonbahardan önce çilek vermezler demek oluyor bu, anladığım kadarıyla. Öyle mi acaba?

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 17:47   #1292
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Yok , iyi bir bakımla yavrulardan değil ama bahsettiğiniz anaç olandan çilek alabilirsiniz. Ancak stalonların çıkıp köklenmesine müsaade etmemelisiniz. Onlar çoğalıp köklendikçe çiçeklenme kolay kolay başlamaz. O yüzden ticari üretimlerde de stalonların çıkmasına izin verilmez. Yoksa bitki bütün gücünü bunlara harcayacaktır. Küçük veya büyük, nasıl olursa olsun mis kokulu kendi çielklerinizi yemenin keyfi bir başka olacaktır. Kolay gelsin.

Jakin ve Arakil beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 17:55   #1293
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Stalon dediğiniz sürgünlerdeki düğüm noktaları galiba. Onları oluşmadan koparacak mıyız? Çok soruyorum kusura bakmayın lütfen..

Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2015, 19:21   #1294
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Stalon denilen şey çilek fidesinden bitkinin çoğalabilmek için uzatmaya başladığı ip gibi uzantılar. Bu bölüm üzerinde yeni çilek fide taslağı oluşuyor. Herhangi bir köklenecek ortam bulursa orada kökleniyor. Sizin anaçtan çıkmış olan tüm sarmaşığımsı dokuların hepsi birer stalon.

Bu ip gibi yeşil aksam burada da durmuyor uzamaya ve yavru çilek fideleri oluşturmaya devam ediyorlar. Siz şimdi değil ama size yeterli geleceğini düşündüğünüz miktardaki bu küçük fidecikleri köklendirdikten sonra bu kolların gövdelerden çıkmasına müsade etmeyeceksiniz. Yeni köklenmiş fideciğinizden çıkan bu ipliksi dokuyu görür görmez gövdeye yakın yerden kesip atacaksınız.

Şu resimdeki uzantıların hepsi stalon. Siz bunların gövdeden çıkmasına müsaade etmeyecek ve koparacaksınız. Ama ne zaman? Yeterli miktarda stalondan fide ürettikten sonra. İşte bu özellik yüzünden ticari üretimde kol atmayan türler tercih ediliyor.

Ben de profosyonel çilek üreticisi değilim, umarım sizi yanlış yönlendirmiş olmam. Uzun süredir hem fide hem tohumdan kendi ihtiyacıma göre çilek yetiştiriyorum. Burada yazdıklarım kendi deneyimlerimin özeti sadece. Kolay gelsin.

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 21:01   #1295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2015
İyi akşamlar arkadaşlar en iyi 7 veren çilek fidesi hangisidir acaba? Yeni FIDE alicam biraz daha 7 veren olarak ne tavsiye ederseniz?

gk070 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2015, 21:04   #1296
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
İklime göre farklılık gösterebilir ama aromas gayet iyi bence

erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 21:04   #1297
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İkinci posta çilekler yolda ramazan ayında balkonunda çilek yiyebilmek gibisi varmı?İkinci postadaki çilekler herzaman daha iri oluyor.Benim boru düzeneğindeki çileklerden bir kaç resim

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2015, 22:08   #1298
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar,çileğin kökünden yeni fide elde edebilir miyiz ? edersek nasıl olur yardım bekliyorum

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2015, 16:23   #1299
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2015
Merhabalar arkadaşlar 3 ay önce diktigim çilek fidelrinden 7 veren hepsi albion. Aromas ve sarmaşık fidelerimden ilk dikimden sonra bir buçuk ay sonra meyve aldım sonra meyve vermeyi kesti neredeyse 1 aydır meyve alamiyorum bi problemmi? Var acaba nornalmi? Böyle olması? 7 verende bu sekildemi? Oluyor arkadaslar

Sadece sarmasiklardan alamadım en iyi verim aramaslardan sadece aramaslardan aldim

msacit beğendi.
gk070 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2015, 13:32   #1300
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
yaw arkadaşlar merhaba :-) benim bi saksı çileğim var. sağlıklı olan çileğimin yaprak kenarları kurumaya başladı bende onları buduyorum. çilek meyve varken sanırım bol su ister. ben yapraklarıda fısfıslıyorum acaba ondan mı kuruma yapıyo ki yardımcı olursanız çok sevinirim

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 12:11   #1301
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi djtunc Mesajı Göster
yaw arkadaşlar merhaba :-) benim bi saksı çileğim var. sağlıklı olan çileğimin yaprak kenarları kurumaya başladı bende onları buduyorum. çilek meyve varken sanırım bol su ister. ben yapraklarıda fısfıslıyorum acaba ondan mı kuruma yapıyo ki yardımcı olursanız çok sevinirim
hiçbir meyve sebzenin yaprakları sulanmaz... yaprakları ıslatttığınızda gun ışığında onların kurumasına sebep olursunuz yani yakarsınız. Bitkinin kökünü sulayın fısfıslamayın suyu toprağa dökün. Çilek suyu çok sever yazın bol bol sulayın.

erkanbey ve mazda_ozan beğendi.
ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 12:16   #1302
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gk070 Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar 3 ay önce diktigim çilek fidelrinden 7 veren hepsi albion. Aromas ve sarmaşık fidelerimden ilk dikimden sonra bir buçuk ay sonra meyve aldım sonra meyve vermeyi kesti neredeyse 1 aydır meyve alamiyorum bi problemmi? Var acaba nornalmi? Böyle olması? 7 verende bu sekildemi? Oluyor arkadaslar

Sadece sarmasiklardan alamadım en iyi verim aramaslardan sadece aramaslardan aldim
Çileğiniz yaşıyorsa herşey normaldir. Gübre verin bol bol sulayın değişimi gözlemleyin.

ayax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2015, 21:59   #1303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-10-2010
benim tercihim dağ çileğinden yana. ama bu sene ne oldu anlayamadım,

benim tercihim dağ çileğinden yana. ama bu sene ne oldu anlayamadım, iri dane oluşturuyor ama sanki üzerinde küfmü desem nedir anlayamadım bir şey oluşuyor.

çilek ocağının üzeinde etafında ağaçlar filan var tam güneş alamıyor, kısmi güneş alıyor, ondanmıdır, yoksa salma sulama yapıyorum ondan mıdır anlayamadım bilen, bilgisi olan arkadaş varmıdır. seneye tedbir almak istiyorum.

Eklenen Resimler

casperia, Milla ve eneskrky beğendi.
maslan41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2015, 01:26   #1304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-10-2015
güzel bilgiler

matkapcidede Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 14:53   #1305
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2015
Merhabalar,

Ben aranıza yeni katıldım. Dünden beri forumu inceliyorum, fazlasıyla faydalı bir forummuş burası. Hepinize çalışmalarınızda başarılar. Umarım emeğinizin karşılığını alırsınız.

Benim bazı sorularım olacaktı. Bakındım ama göremedim, belki benim tembelliğimden belki gözümden kaçtı bilmiyorum.

1- Tuzla/ İstanbul'da arkadaşımın bahçesinden birkaç çilek fidesi söküp kendi saksıma yerleştirdim. Saksıya da oradan aldığım toprağı koydum ama içerisi fazlaca böcek kaynıyor. Daha büyük bir saksıya geçmek istediğim için de koca bir poşet toprak daha almıştım bahçeden ama onu daha hiç açmadım öylece duruyor. Böcekten neyi kastediyorum: Karıncalar, kulağakaçan(şu kıçında kıskacı olan kahverengi kırkayağa benzeyen böcek), küçük sinekler, ufak bit gibi bir şeyler ve tırtıl. Malesef tırtılı geç gördüm, iyi saklanmış kerata, bir gece farkettim ki yapraklarımın çoğunu kemirmiş, görür görmez aldım attım. Yenmiş yaprakların bir kısmını da kestim attım. Henüz solucanla karşılaşmadım.

Sizce bunlardan hangileri benim çileğime zarar verir? karıncalardan çok endişelendim fazlacalar çünkü, küp şekeri koyup sürekli temizliyorum. 20-30 adetinden kurtuldum. kulağakaçanların zararlı olmadığını o bitimsileri yediğini okudum. Sinekler için tek tek gördükçe avlamaktan başka çözüm bulamadım.

Ekte fotoğrafını gönderiyorum çileklerimin. birkaç yeni fide verdi. Bir de diktiğim fidelerden biri yeşermedi, daha doğrusu kurudu. Başka bir sorun ise bazı fideler fazlasıyla tüylendi. Bu acaba neden olur? Bir sorun mudur?

2- Çileğimi camın önüne koydum ancak buraya güneş vurmuyor maalesef. Bu aydınlık hal onun için yeterli midir bu mevsimde? Yapay aydınlatma için ne yapabilirim? forumda nereyi okuyabilirim? Buralarda bir pet shop'a UV ampul sordum 90 lira civarındaydı, bir de gün ışığı yayan bir ampul gösterdi UV'siz 40-45 lira civarındaydı. Normal marketlerde satılan sarı beyaz ışık falan gibi bir şey değilmiş gün ışığı yayan ampul dediği. Bir de çalışma masamda iyice bir led aydınlatma var, bu işimi görür mü onun altına yerleştirsem? Aydınlatma konusunda yardıma ihtiyacım var forumda bu konuda okuyabileceğim bir başlık göremedim?

3- Ebay üzerinden ingilterede bir üreticiden sarmaşık çilek tohumu sipariş ettim, eğer gümrüğe takılmazsa 100 adet tohum gelecek. Sizce bunlar GDO'lu mudur? Forum kurallarına aykırı olabileceğini düşündüğümden linkini buraya atmadım, ama değilse paylaşabilirim görmeniz için. Onlar için de şu cepli saksılardan yapmak istiyorum. Bir videoda plastiğe fön makinesi gibi bir şey ile sıcak hava tutularak eritilip şekil verildiğini gördüm o alet nedir acaba? PVC işleri yapan atölyelerde bulabilir miyim?

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve SambaMustafa beğendi.
Arakil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2015, 20:48   #1306
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Ek olarak:

Fotoğraftaki yapraklardan kesmemi gerektiren var mıdır acaba?

Bir de şu linkte gönderdiğim türden bir şeyi el yordamıyla yapan var mı acaba aramızda? Vertical Composting Garden Garden Tower 2 Free Shipping | eBay

Bir de bu linkteki ceplerin aldığı toprak çileğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte olur mu acaba? ya da ne kadar toprağa ihtiyacımız olur? eksiğini nasıl gideririm? 18 Pocket Hanging Vertical Garden Planter Indoor Outdoor Decoration Herb Pot | eBay

Eski 15-12-2015, 12:04   #1307
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Selamlar,

Aydınlatma ile ilgili sorunlarımı hala çözemedim ama iki önceki yorumda bahsettiğim diğer sorun çözüldü. Bauhausta sordum, ziraat mühendisi biri ilaç verdi, az miktarda kullandım geçti. Şimdi başka bir sorunum var. Çilek hastalıkları adlı bir başlığa yazdım ama kimse görmedi muhtemelen. Belki bilen eden vardır burada. Biraz yardıma ihtiyacım var. Çileklerimin yaprakları büzüşüyor. Alttan yeni filizlenen yaprakların şekilleri çok kel alaka olmaya başladı. Hepsinin fotoğrafı yok ama bir kısmını şurada görebilirsiniz. Acaba yanlış sulamamdan kaynaklı mantar problemi mi yaşıyorum...

msacit beğendi.
Eski 16-12-2015, 21:07   #1308
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Elbet bir gün sorularıma cevap alacağım. N'apayım, başka bilen yok etrafımda

Yeni soru: Çilekten hangi mevsimde çelik alma yoluyla çoğaltma yapabilirim? çilekten nasıl çelik alınıyor?

msacit ve erkanbey beğendi.
Eski 16-12-2015, 21:50   #1309
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Fazla uzun yazamayacağım ama çileklerinizi az sulayın gece sulamayın yapraklarını sipreyleyerek sulamayın mantardan çok çekersiniz.En uygun sulama vakti sabah erken saatlerdir yapamıyorsanız akşam üsdü.Çileği çoğaltmanın en kolay yolu kollardan çoğaltmaktır, onunda zamanı geçti temmuz eylül aralığında olur genellikle.Çelikten yapılabiliyor isede çok kolay olacağını düşünmüyorum o kadar eziyete gireceğinize tanesi 1 tl ye gelmiyor netten fide almanızı tavsiye ederim.Çilek yetiştirmek için tohumlada uğraşmayınız dediğim gibi netten kolayca fide bulabilirsiniz aromas çeşidi benim çok hoşuma gidiyor mesela, hem yediverendir de.
Anladığım kadarıyla çilek için düzeneklerlede ilgileniyorsunuz bu konuda benim ve başka arkadaşların baya bir çalışmaları var onları hiç erinmeden okumanızı tavsiye ederim linkinide ekleyeyim.Sorularınızın cevaplarını emin olun bu sayfalarda bulacaksınız.

Çilek yetiştirmek için dikey düzenekler

Arakil beğendi.
Eski 16-12-2015, 21:54   #1310
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Çilek içinde aydınlatma felan uğraşmayın cam kenarı gayet idealdir.Hatta yer sorununuz varsa balkona koyun soğuktan zarar görmez kolay kolay istanbulda.Geçen sene Samsunda sağlam bir don oldu herkesin balkonlarındaki canlılar kurudu gitti genelde olmaz buralarda öyle sert havalar.Çileklerime hiç birşey olmadı böylece çileğin -10 a kadar dayanabildiği bilgisinin doğruluğunuda test etmiş olduk.

Arakil beğendi.
Eski 16-12-2015, 22:41   #1311
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim

Son olarak, bakınmama rağmen göremedim, çilekte mantar sorununun tedavisi nedir acaba? ben tam olarak sizin yapma dediğinizi yaptım. Arap sabunu su karışımı hazırlayıp ufak böceklerden kurtulmaya çalışıyordum, onları spreyledim akşam vaktiyle. Sanırım maruz kaldığım büzüşmelerin sebepleri bu. Nasıl kurtulurum acaba?

bahsettiğiniz bölümün bir kısmını okumuştum, devam ediyorum okumaya... gerçekten çok başarılı olanlar var. Herkesi tebrik ederim.

Eski 16-12-2015, 23:11   #1312
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Bir de son olarak, çilek fidanı alanımız varsa eğer, bana özel mesaj olarak nereden aldığını yazabilir mi reklam olmasın?

Eski 17-12-2015, 22:11   #1313
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Mantar için toz kükürt (sarı renk) kullanın aktarlarda,nişan malzemeleri satan, kınacılarda oluyor.Kullanımı ince kadın çorabının içine koyup bitkinin yapraklarına doğru sallayın veya benim bulduğum bir takdiği söyleyeyim.Bitmiş plastik kolanya şişesini yıkayıp kurutun içine kükürtü doldurun plastik şişeyi sıkın bırakın,pet su şişesi gibi büzüşüp kalmayacaktır,sıkıp bıraktığınızda deliğinden kükürt fışkıracak şişede eski haline dönecektir.Şişenin kolanya çıkan deliğinin büyüklüğü yeterli ayrıca delmenize gerek yok.
İki avuç kükürte bir avuç odun külü karıştırırsanız daha iyi olur.Daha ayrıntılı anlatımlar forumda mevcut.Kolay gelsin...

saleri beğendi.
Eski 17-12-2015, 22:57   #1314
Yeni Üye

Arakil's Avatar

Forumda çilek başlıklarına bakınıp görememiştim, yeterince ilgilenmemişim muhtemelen. Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

Eski 24-03-2016, 20:55   #1315
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Merhaba ,

Albion yediveren cilek türü nasildir kokulu ve iri cilek bakmak istiyorum

Baktigim kadariyla albion,sweet charlie,cabarla,aromas türleri varmis

Tolgahan61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2016, 18:14   #1316
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
Tristan çileği yetiştiren oldu mu hiç forumda göremedim.

Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2016, 22:33   #1317
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Bir gun bir bahce urunleri satan bir dukkandan tam bes adet cilek fidesiyle dondum. Cilekleri bahcemin yabani otlardan arindirdigim bir bolumune araliklarla ektim. Kesinlikle sulama yapmadim, yagmura biraktim. Herhangi kuf veya bir hastalik belirtisine rastlamadim, sadece siyah ve iri yaprak bitleri olustu onlari da portakal yagi ve biber karisimiyla hallettim. Bitkileri aldigimda uzerlerinde uc bes cicek vardi, ilk sene cilek verdi ama baya da yavru verdi. Bicimsiz yere sicrayan cilekleri (cim alani gibi) kesip bos kalan yerlere ektim. Ikinci senenin basinda yaklasik yuz kadar cilek bitkim olmustu. Ikinci sene yavru vermedi, ama inanilmaz miktarlarda cilek aldim. Canimiz cektikce kopardiklarimiz haric her hafta on litrelik kova dolusu cicek aliyorduk. yarisi da toplayamadigimiz ya da biktigimiz icin toprakta curudu. Ikinci senenin sonunda, yasli bitkilerde seyrelme basladi, sonbahara kahverengiye donmus cilek bitkileri ile girdik. Kapladiklari alan seyrelmisti ve aralarinda cikan yabani otlar da bana zor anlar yasatiyordu. Bu sene nisan ayinda capa makinemle cileklerin arasina daldim ve hepsini toprakla karistirdim. Kokunden cikan yabani otlari da topladim. Mayis basinda yani bikac gun once topraktan yine elli kadar yeni cilek fidesinin ciktigini musahade ettim. Kellesen bolgelere de ayni cinsten oniki adet cilek fidesini ektim. Bugun karsilastigim manzara bana ilk seneyi animsatti. Cicek sayisi az, yavru (ben yavru diyorum, anlayin) sayisi da gayet fazlaydi. Sanirim aldigim cicegin boyle iki senelik bir yasam dongusu var. Butun bitkilerime verdigim, evdeki atiklardan yaptigim gubreyi veriyorum. Bu sene ilk defa kompost cayi olarak verdim, bakalim fark yaratabilecek mi. Bu arada bazi arkadaslar cileklerin toppraga deger degmez curudugunu soylemis, benim cileklerim iki hafta hic bozulmadan toprakta kaliyor. Hastalik, kuf gibi seylerle karsilasmadigim gibi kisin da karin altinda yemyesil kaliyorlar. Ayni cilekten, yilbasi zamaninda babama da verdim ama o Izmir'de hic verim alamamis ve bitkiyi karincalar basmis. Sanirim oturdugum Belcikanin sartlarinda bu verimi veren bir tur. Tek kotu tarafi yediveren olmamasi, meyveleri mayis ve haziranda oluyor ondan sonra duruyor. Meyvelerin buyuklugu bazen bir yumurtaya yaklasiyor, rengi de canli kirmizi. Yarin bir fotografini eklemek isterim, simdi hava karardi.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2016, 14:14   #1318
Yeni Üye

Diavolo's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2016
Çileklerim

Eklenen Resimler

Diavolo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2016, 23:48   #1319
Yeni Üye

fatars's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2013
Bu çilek kuleleri ile ugraşan arkadaslara bir sorum olacak.
Kendim yapmadim ama kafama takildi
Bu dikine boruların sulaması borunun **** kulenin tepesinden sulamayla mi oluyor?
Eger öyleyse; kuledeki toprak günden güne aşağı doğru inme eğilimi gösterip, toprak aşağı yönlü sıkışıp çilek yuvalarının bozulmasına sebep olmaz mı?

fatars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 02:55   #1320
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-01-2012
Yıllarca sessiz sedasız bir takipten sonra selam demenın zamanı geldi topraksız tarımda çilek denemeleri yapmak istiyorum hemen hemen herşeyin hazır diyebilirim 1000 adet çilek alacağım ve 2 çeşit olsun istiyorum

1.Albino'yu denemek istiyorum
2. ?

Deneyimli tecrübeli arkadaşlar onerilerinizi alabilir miyim saygılar

murat--59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024