agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni335Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2007, 23:57   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
Peki bakımı ve nasıl yetiştirildiğine dair bilgi alabilir miyiz acaba?
Teşekkürler.

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2007, 23:26   #62
dal
Ağaç Dostu

dal's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agartha Mesajı Göster
Peki bakımı ve nasıl yetiştirildiğine dair bilgi alabilir miyiz acaba?
Teşekkürler.
n Turan arkadaşımla aynı şeyleri yapıyordum bende aynı gül gibi budayarak dalların güneş alma mesafesini ve birbirbirini engellememesini hesaba katıyordum.Çok arsız bir çalı türü bende kırmızı ve üzüm gibi olanı var çokta güzel tadı.Ama benim bilmek istedigim çoğaltmayı nasıl yapacağımız?

dal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 14:54   #63
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi n_turan Mesajı Göster
3 yıldan daha yaşlı dalları dipten budayarak yeni sürgünler elde edebilirsiniz. Benim de Ankara'da yetiştirdiğim frenk üzümünde uyguladığım yöntem şu: Dalların arasında kadeh şeklinde bir açıklık yaratarak (aynen gül budaması gibi) sağlam dallardan oluşan 3-4 dal bıraktım. Bu yıl çok güzel sürgün verdi. Eski dallarda meyve var ancak yeni dürgünlerden gelecek yıl meyve verecek.
Frenk üzümünde merak ettiğim hususlar var;

-Meyve veren dal ertesi yıl yine meyve veriyor mu?Yoksa meyvesini aldıktan sonra budamalıyız mı?

-3 yıllık dalları budamazsak o dal kendiliğinden ölür mü?

Düzenleyen denizakvaryumu : 06-07-2007 saat 21:26
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 22:40   #64
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2007
Galeri: 11
Ölmüyor ancak verimi düşüyor. Yaşlı odun haline gelen dalların kaldırılması, genç dalları daha da coşturuyor. Yeni sürgünlerin oluşmasını sağlıyor. Bir süre sonra aynı işlemi şu an güzel meyve veren ama verimi dişen diğer dallara da yapmak gerekiyor.
Yaşam döngüsü böylece devam ediyor.
Avrupa'da boyu 2 metreye ulaşan çalılar gördüm. Ama genellikle ortaları açık, yan dallar da sağlıklıydı.
Verimi arttırmanın bir başka yöntemi de, ana dallar (lider) üzerindeki yan dallarda budama yapmak. Bu dallarda haziranda meyve aldıktan sonra 4 yaprak bırakarak budama yapabilirsiniz.
Bu budama dal uçlarında oluşan bitki biti vb zararlılardan temizlik de sağlar.

n_turan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 22:56   #65
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Frenk üzümünüzden yeni bitkiler üretin!

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dal Mesajı Göster
n Turan arkadaşımla aynı şeyleri yapıyordum bende aynı gül gibi budayarak dalların güneş alma mesafesini ve birbirbirini engellememesini hesaba katıyordum.Çok arsız bir çalı türü bende kırmızı ve üzüm gibi olanı var çokta güzel tadı.Ama benim bilmek istedigim çoğaltmayı nasıl yapacağımız?
Çoğaltmada benim uyguladığım iki yöntem var.

Birincisi, daldırma yöntemi.

Yere yakın, yatmaya elverişli bir dal seçin. Rahatça yere yatırdığınızda dalın toprağa değdiği yeri U şeklini verdiğiniz bir telle toprağa sabitleyin ve üzerine toprak atın. Dalın ucunu yukarı bakacak şekilde kaldırın ve yanına bir destek dikerek bu seteğe bağlayın.
B
u işlemi sonbaharda yaparsanız, ertesi yıl mart-nisanda toprağa yatırdığınız bölümü açın ve köklerin başladığı yerden itibaren keserek ana daldan ayırarak dikmek istediğiniz (daha önce hazırladığınız) yere dikin.

İkinci yöntem çelikle üretim.

Ekim ayında, bu sezonun yeni kurşun kalem kalınlığındaki dallarından 10 cm uzunluğunda çelikler kesin.
Çeliklerin tepe kısmını eğimli, dip kısmını gözün hemen altından dikine kesin.
Toprakta V şeklinde bir kesik açarak dibine kum koyun.
Çelikleri birbirinden 15 cm aralıkla üstten iki göz dışarıda kalacak şekilde dikine bu kesiklere yerleştirin.
Toprağı doldurarak ve sıkılaştırarak kesiği kapatın.
Gelecek yıl ekim ayında köklenmiş çelikleri sökün ve yerlerine dikin.
Dikim sırasında çelikleri 5 cm'ye kadar budayın.

Püf noktası: köklenme olasılığını arttırmak istiyorsanız: Kış ayarında çeliklerin üstüne dibini kestiğiniz litrelik pet şişeleri geçirin.

aydemiraydın beğendi.
Eski 06-07-2007, 08:33   #66
Ağaç Dostu

İskoçya Mahsul Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Derek Stewart’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre,

İskoçya Mahsul Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Derek Stewart’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre, frenk üzümünün insan sağlığına en yararlı meyve olduğu açıklandı.

Elma, çilek, tropikal kiraz, nar, portakal ve muz gibi egzotik meyvelerin birçoğundan besin değerleri açısından daha üstün olan frenk üzümü, ayrıca içinde barındırdığı doğal antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarından kansere, Alzheimer’dan diyabete kadar pek çok hastalığa yakalanma riskini de azaltıyor.

http://www.imeskom.com/haber_detay.php?haber_id=2894

Siyah frenk üzümü böbrek taşını önlüyor
hurriyet.com.tr, 30.10.2002

Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, günde bir bardak siyah frenk üzümü suyu içmek böbreklerde taş oluşumu riskini azaltıyor.

Almanya'da yaşları 18 ile 38 arasında değişen 12 sağlıklı erkek üzerinde yapılan araştırmada, deneklere haftanın belirli günlerinde frenk üzümü suyu verildi. Yapılan tahlillerde deneklerin meyve suyu içtiği günlerde, idrarlarının Ph seviyelerinin yükseldiği görüldü.

Uzmanlara göre düşük Ph seviyesi, idrardaki asit miktarını artırıyor ve bu da ürik aside bağlı böbrek taşının oluşumuna yol açabiliyor. Böbrek taşlarının yüzde 10'luk bir kısmını ürik asit nedeniyle meydana gelen taşlar oluşturuyor. Siyah frenk üzümünün idrardaki Ph düzeyini yükseltmesi, bu tür taşların oluşması riskini azaltıyor. Uzmanlar bu araştırmanın sadece sağlıklı erkekler üzerinde yapıldığını hatırlattı.

Kaynak: hurriyet.com.tr, 30.10.2002

http://www.hayyam.com/basin/hurriyet...renk-uzumu.php

Avrupa ve Amerika'da artık doktorlar alerjik astımı kortizon veya aşıyla değil, Frenk üzümü ile tedavi ediyorlar. Frenk üzümü vücudun kendisinin kortizon yapmasını sağlıyor ve direnci arttırıyor. Hatta bu üzümünün tomurcuğundan çıkarılan su, şişe içinde eczanelere veriliyor. Böylece tüketiciye kullanım kolaylığı sağlanıyor.

http://www.milliyet.com.tr/ekler/gaz...aber/hab1.html

Düzenleyen denizakvaryumu : 06-07-2007 saat 15:41
Eski 06-07-2007, 08:40   #67
Ağaç Dostu

Rüyada frenk üzümü görmek, beyaz üzüm gibi tabir olunur. Ancak frenk üzümünün tadinda bir dereceye kadar eksilik oldugu için delalet ettigi mal haramdir.

Rüyasında frenk üzümü yedigini, topladigini veya sıkıp suyunu içtigini görenin eline haram mal geçer ve bundan faydalanir.

http://www.astroloji.us/ruyada_Frenk...BC_gormek.html
http://www.ruyamerkezi.com/frenk-%C3...Cya-tabiri.asp

Biraz da gülelim

Eski 06-07-2007, 08:54   #68
Ağaç Dostu

-------Ülkesel üzümsü meyveler projesinde denemeye alınan çeşitler---

Rosenthals (s)

Silvergieter (s)

Wellington (s)

Tokat 1 (s)

Tokat 2 (s)

Tokat 3 (s)

Mulka (k)

Erzurum 1(k)

Red Lake (k)

Rovada (k)

Tokat 4 (k)

Tokat 5 (p)

Tokat 6 (b)

s:siyah, k:kırmızı, p pembe, b: beyaz

---------------------------------------------------------------------
http://www.berrycrops.net/pages/red.htm
http://shop.garten.ch/shop/rote-joha...at-ch-2-9.html

Bu linkte ülkemizde de satılan çeşitler var.

Düzenleyen denizakvaryumu : 27-07-2007 saat 19:44
Eski 06-07-2007, 09:44   #69
Ağaç Dostu

Arkadaşlar

-Bir de aramızda frenk üzümünü saksıda yetiştiren var mı acaba?

Düzenleyen denizakvaryumu : 06-07-2007 saat 21:25
Eski 06-07-2007, 21:33   #70
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Gilaboru'nun daha farklı bir bitki olduğunu sayın Yusuf Ustaoğlu'ndan öğrendim.
Dikkatli incelendiğinde görünüşte bile çok farklı meyveler oldukları görülüyor.
Gilaboru meyveleri çatallanmış bir salkım üzerinde. Oysa frenk üzümü meyveleri tek bir tel üzerine dizilmiş tesbih taneleri gibi.

Ben frenk üzümünü saksıda almıştım ama daha iyi gelişmesi için bahçeye diktim.
15-20 gün kadar önce Ankara Bentderesi'ndeki fidancılardan Adem'de saksı içinde büyük bir kırmızı frenk üzümü gördüm ve üzerinde meyvesi vardı. Sanırım 3-4 yıllık bir bitki.

Resim 1 :Gilaboru salkımı

Resim 2: Kırmızı Frenk üzümü salkımı

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2007, 21:45   #71
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Ben varım denizakvaryumu. Balkonda saksıda bir frenk üzümüm var.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2007, 22:02   #72
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Ben varım denizakvaryumu. Balkonda saksıda bir frenk üzümüm var.
O zaman hemen fotosunu isteriz Umarım üzerinde meyvesi vardır...nasıl bir bakım uyguluyorsun?

Eski 06-07-2007, 22:04   #73
Ağaç Dostu

Alıntı:
Gilaboru'nun daha farklı bir bitki olduğunu sayın Yusuf Ustaoğlu'ndan öğrendim.
Dikkatli incelendiğinde görünüşte bile çok farklı meyveler oldukları görülüyor.
Gilaboru meyveleri çatallanmış bir salkım üzerinde. Oysa frenk üzümü meyveleri tek bir tel üzerine dizilmiş tesbih taneleri gibi.
Teşekkürler, farkı anladım..gilaboru konusuna resimleri ekledim.

Eski 06-07-2007, 22:14   #74
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Coyote'ciğim
Saksıdaki frenküzümünün resmini bekliyoruz.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2007, 09:09   #75
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Maalesef üzerinde hiç meyve kalmadı,bir güzel yedik ama yukarıdaki saksıda olan frenk üzümden biraz daha büyüktü ve o kadar meyvesi vardı. Daha bu sene aldım. Aldığımda meyveleri yeşildi balkonda kızardılar.Burada böğürtlen gibi özellikle yetiştirildiğini sanmıyorum.
Özel bakım yapmadım desem.
Yanmış gübre bulunca biraz ekleyeceğim.

Eski 07-07-2007, 11:46   #76
Ağaç Dostu

http://www.baldur-garten.com/
Frenk üzümünü ağaç olarak yetiştirmek isteyenler için

Eski 07-07-2007, 12:00   #77
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Coyote'ciğim

Afiyet olsun yedikleriniz. Bir gün ben de yerim umarım

Sn. NTuran ekim ayında çelik demiş. Artık elimdekiler tutmazsa, güz çeliklerini beklerim

Yanmamış gübre istersen göndereyim

Eski 07-07-2007, 12:01   #78
Ağaç Dostu

Yaşasın frenk üzümü kardeşliği

Eski 07-07-2007, 13:03   #79
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Nevsune'ciğim sizdekiler tutmazsa hiç üzülmeyin olmadı benim frenk üzümünü getiririm gelirken
Gübreleyeyim değil mi? Yanmamış gübre sizin dolaptaki gübre hikayesine dönüşmesin sonra

Eski 07-07-2007, 20:37   #80
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ölmüyor ancak verimi düşüyor. Yaşlı odun haline gelen dalların kaldırılması, genç dalları daha da coşturuyor. Yeni sürgünlerin oluşmasını sağlıyor. Bir süre sonra aynı işlemi şu an güzel meyve veren ama verimi dişen diğer dallara da yapmak gerekiyor.
Yaşam döngüsü böylece devam ediyor.
Avrupa'da boyu 2 metreye ulaşan çalılar gördüm. Ama genellikle ortaları açık, yan dallar da sağlıklıydı.

Verimi arttırmanın bir başka yöntemi de, ana dallar (lider) üzerindeki yan dallarda budama yapmak. Bu dallarda haziranda meyve aldıktan sonra 4 yaprak bırakarak budama yapabilirsiniz.
Bu budama dal uçlarında oluşan bitki biti vb zararlılardan temizlik de sağlar
.

3-4 tane ana dal yani lider dal bıraksak,
ve bu lider dallarda meyve alındıktan sonra üzerindeki tüm yan dalları budasak yine de lider dallarda verim düşer mi?

Eski 07-07-2007, 22:58   #81
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Bu söylediğinizi deneme fırsatım olmadı. Ancak, bir organın yaşıyla verimi arasındaki ilişkiyi düşünürsek, her bitkinin bir anlamda bir su tesisatı olduğunu varsaymak gerek. Ana boru üzerinden dağılan çapları daha küçük diğer yan borular, ana borudan gelecek suyun cinsi ve miktarı kadar su yani ürün verebileceğinden, eskiyen, çatlayan ana borunun yenilenmesi herhalde daha yararlı olacaktır.

Eski 07-07-2007, 23:41   #82
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Bugün frenk üzümü hasadı yaptım.
Asıl çalıdan yaklaşık yarım kilo kadar topladım. Sanırım gelecek yıl yeni çalılarla birlikte 1 kiloyu geçmesi gerek.
Evde salkımlardan daneleri bir güzel sıyırdım. Sonra da eşim ve kızımla birer kase kaşıklayarak yedik. Biraz ekşi bir meyve. Daha çok mutfakta kullanılan, taze tüketilmeyen bir meyve. Kalan partiyi üzerine pudra şekeri ekleyerek deneyeceğiz.

Eski 07-07-2007, 23:47   #83
Ağaç Dostu

n_turan's Avatar

Baldur-garten sitesini ziyaret ettim ve Rosalinn adlı yeni frenk üzümü çeşidini hayretle gördüm.
Bildiğimiz çalı veya kordon formunun dışında ağaççık şeklindeki bu çeşit çok ilginç görünüyor. Çocukların bile sevebileceği tatlı bir meyvesi olduğunu da yazıyorlar. Ne yapsak da Almancı bir dostumuza bir kök getirtsek acaba?

Eski 08-07-2007, 00:24   #84
Ağaç Dostu

Denizakvaryumu, ne güzel bir görüntü bu! Frenk üzümü yetiştirmek için gördüğüm en heveslendirici resimlerden biri ...

Eski 08-07-2007, 22:25   #85
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Zamanı değil sanırım ama Sevgili Coyote'den gelen iki çeliğin birisini suya koydum, birisini gübre şerbeti ile ıslattığım toğrağa diktim. Biraz göle maya çalmak gibi oldu ama bir deneyeyim bakalım ne olacak.

Eski 08-07-2007, 22:27   #86
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bugün frenk üzümü hasadı yaptım.
Asıl çalıdan yaklaşık yarım kilo kadar topladım. Sanırım gelecek yıl yeni çalılarla birlikte 1 kiloyu geçmesi gerek.
Evde salkımlardan daneleri bir güzel sıyırdım. Sonra da eşim ve kızımla birer kase kaşıklayarak yedik. Biraz ekşi bir meyve. Daha çok mutfakta kullanılan, taze tüketilmeyen bir meyve. Kalan partiyi üzerine pudra şekeri ekleyerek deneyeceğiz.
Afiyet olsun,

keşke topladığınız frenk üzümlerinin resimlerini buraya ekleseydiniz...frenk üzümü fanatiklerinin sayısı artabilirdi

Bu arada ben de frenk üzümü hasadı yaptım, Adem'den aldığım teneke frenk üzümünden

Adem'e internetten yerini bulduğumu söyleyince, " demek ki doğru söylemiş, yazacağım demişti, kendisine teşekkür ederim" dedi...

Evet hem ben, hem Adem Bey size teşekkür ediyoruz...Sayenizde yaklaşık 1.50 boyunda 4 senelik Bursa'dan gelen bir frenk üzümüm oldu

Satın aldığım bu üzümde dikkat ettiğim husus ise, bir başka mesajımda da belirttiğim gibi --3 ana dalın budanmayıp, ana dallar üzerindeki tüm yan dalların budanmış olması...böylece ana dallar üzerinde bu senenin üzümleri nerdeyse her taraftan fışkırmış---

Eski 08-07-2007, 22:29   #87
Ağaç Dostu

Alıntı:
Baldur-garten sitesini ziyaret ettim ve Rosalinn adlı yeni frenk üzümü çeşidini hayretle gördüm.
Bildiğimiz çalı veya kordon formunun dışında ağaççık şeklindeki bu çeşit çok ilginç görünüyor. Çocukların bile sevebileceği tatlı bir meyvesi olduğunu da yazıyorlar. Ne yapsak da Almancı bir dostumuza bir kök getirtsek acaba?
Lütfen beni de unutmayın,frenk üzümü kardeşliği adına

Eski 08-07-2007, 22:33   #88
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agartha Mesajı Göster
Denizakvaryumu, ne güzel bir görüntü bu! Frenk üzümü yetiştirmek için gördüğüm en heveslendirici resimlerden biri ...
Frenk üzümü kardeşliğine siz de katılabilirsiniz tek şart en az bir adet frenk üzümünüzün olması...kırmızı tercih sebebi

Ama son çıkan bu ağaç frenk üzümü gerçekten çok muhteşem...umarım yakında Türkiye'ye gelir.

Eski 08-07-2007, 23:54   #89
Ağaç Dostu

Denizakvaryumu, büyük bir mutlulukla katılırım Frenk üzümüm var ancak benimkisi daha çok küçük. Bauhaus'tan aldığımızda toprağı hayvan cenneti halindeydi . Gerçi şimdi temizlendi ve hala kendine gelmeye çalışıyor...

Buraya gelmesini beklemek yerine (ki pek umudum yok) oralardan bunu yollayacak birini bulmaya çalışıyorum. Bu arada Bulgar göçmeni bir arkadaşım, Bulgaristan'da frenk üzümü olarak bildikleri şeyin bu ağaç gibi olduğunu söyledi. Belki oradan da edinmemiz mümkün olabilir.

Herhangi bir şekilde bir yolunu bulduğumda size de yazarım.

Eski 09-07-2007, 01:01   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE Mesajı Göster
Maalesef üzerinde hiç meyve kalmadı,bir güzel yedik ama yukarıdaki saksıda olan frenk üzümden biraz daha büyüktü ve o kadar meyvesi vardı. Daha bu sene aldım. Aldığımda meyveleri yeşildi balkonda kızardılar.Burada böğürtlen gibi özellikle yetiştirildiğini sanmıyorum.
Özel bakım yapmadım desem.
Yanmış gübre bulunca biraz ekleyeceğim.
Benim frenk üzümüm diğer mesajımda söylediğim gibi kendini toparlamaya çalışıyor. Ancak gövdesinin alt tarafında çıkan yaprakları kuruyup dökülüyor. Anlamaya çalıştığım şu: Mevsimiyle alakalı olup olmadığı... (değilse durumu pek iç açıcı sayılamayacak çünkü)

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024