agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Ribes (Frenk Üzümü) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/2227.htm)

bonsade 31-10-2006 10:49

Ribes (Frenk Üzümü)

Bahçeme dikmek için.Siyah sarı kırmızı renklerde frenk üzümü arıyorum.

Hasan Lalezar 15-12-2006 23:16

ben frenk üzümü diye bir şey aldım aoç den ama sanırım süs bitkisiymiş SayınHümeyra ozdamar'ın sitesindekine bnzemiyor.

Balıkcı 09-02-2007 21:09

Bu mu?

http://img115.imageshack.us/img115/715/frenkzmbu6.jpg

Mine Pakkaner 09-02-2007 23:53

Öncelikle frenk üzümü ile kuş üzümünün aynı şeyler olmadığını belirtelim ki, bilmeyen üyelerimizde kavram kargaşası yaratmasın. Frenk üzümü bir Ribes sp. Kuş üzümü ise (Korint üzümü) partenokarpik yani döllenmeden meyve bağlayan küçük bir üzüm türüdür Yani Vitis sp. .

sukranayalp 10-02-2007 08:48

Sn Balıkçı sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki kırmızı meyveli Frenk üzümü.
Bu konuda
ÇİLEK
AHIDUDU
BÖĞÜRTLEN
BEKTAŞİ ÜZÜMÜ
KIRMIZI FRENK ÜZÜMÜ
SİYAH FRENK ÜZÜMÜ
birbirlerine benzeyen ve karıştırılabilen bitkilerdir. Elbette yerde yayılıcı özelliği ile en aşina olduğumuz çilektir.
Ondan sonra böğürtlen gelir.Böğürtlen sık dallı , dikenli, sürgünleri tüylü yabani bir bitkidir.
Ahududu çileğe çok benzeyen hatta duta da benzeyen yapıdadır. Meyve üzerinde (dut kabarcıkalrı üzerinde) kılçıklar bulunur.
Bektaşi üzümüFrenk üzümüne benzese de tüylü kırmızı meyveleri ile frenk üzümünden ayrılırlar. Frenk üzümü ise sizin yukarda gösterdiğinizdir. Bunun meyvelerinde tüy yoktur. Siyahı, sarısı, pembesi de olmaktadır.

Oğuzhan 10-02-2007 09:34

Sayın Balıkçı sabah sabah canım çekti.Meyveler gel beni ye diyor.:)

Hasan Lalezar 10-02-2007 09:50

Sn Balıkçı gösterdiğiniz fotografa pek benzemiyor benimki . Çalı formunda ve siyahımsı meyveleri oluyor.

sukranayalp 10-02-2007 11:00

Sn Hasan Lalezar
sizin elinizdeki meyve çileğe mi, duta mı, üzüm salkımına mı yoksa ferdi bir üzüm tanesine mi benziyor. Bunu açıklarsanız sanırım yardımcı olabileceğim.

sukranayalp 10-02-2007 11:11

Sn Hasan Lalezar sakın bahsettiğiniz bitki ayı üzümü : çoban üzümü: yaban mersini : likapa : Vaccinium olmasın. Mora çalar gri kabuklu, küçük, yuvarlak tek tane meyveli ve buruk tatlı bir bitkidir.

Balıkcı 10-02-2007 19:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Lalezar (Mesaj 74245)
Sn Balıkçı gösterdiğiniz fotografa pek benzemiyor benimki . Çalı formunda ve siyahımsı meyveleri oluyor.

Sukranayalp kardeşimin dediği gibi benimki Frenk Üzümü.

Sgörünüş arkadaşım arıyorum diyordu da bundan mı arıyorsun, demek istedim.

Elfogi dostum, bunları yiyebiliriz, tabii benim torun bırakırsa . :p

Selam ve sevgiler.

Hasan Lalezar 10-02-2007 19:50

Aslında meyve verdiğinde fotoğrafını çekmiştim ama ulaşamadım şimdi. AOÇ den almıştım. Frenk Üzümü yazıyordu etiketinde ama süs dediler yenilmez bunlar demişti satıcısı.

Halit Togay 10-02-2007 20:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş (Mesaj 47900)
Bahçeme dikmek için.Siyah sarı kırmızı renklerde frenk üzümü arıyorum.

Herşey tamam da burası Meyve Ağaçları ; frenk üzümü sarılıcı değil miydi?

Mine Pakkaner 10-02-2007 22:51

Haklısınız Halit Bey, başlığı yeniden değerlendirmemiz gerek, böğürtlen, ahududu gibi çalı ve asma gibi sarılıcıları da burada işledik.

Balıkcı 10-02-2007 23:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay (Mesaj 74375)
Herşey tamam da burası Meyve Ağaçları ; frenk üzümü sarılıcı değil miydi?

Frenk üzümünün ağaç olmadığı kesin de..;)

Bendeki sarılıcı da değil.

Belki çalı.

Sınıflandırma nasıl oluyor bilmem.:p

Selahattin Yılmaz 10-02-2007 23:29

Sevgili sgörünüş, bu gün kalem aşısı ile ceviz üretimi başlığında resimlerini çektiğim fidancıların yanındaydım sabahta bu mesajınız dikkatimi çekti, gittiğimde sordum ellerin de bir kaç renk frenk üzümü varmış linkte malina adres ve telefon vermişti sordum kargoyla gönderebileceklerini söylediler isterseniz bir arayın ulaşamazsanız ben yardımcı olmaya çalışayım...

Hasan Lalezar 11-02-2007 11:13

Bendeki frenk üzümüde sarılıcı değil çalı formunda

Halit Togay 11-02-2007 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 74414)
Haklısınız Halit Bey, başlığı yeniden değerlendirmemiz gerek, böğürtlen, ahududu gibi çalı ve asma gibi sarılıcıları da burada işledik.

Başlığı Meyve Ağaçları ve Meyveler veya Meyveler ve Ağaçları yapabiliriz belki veya dikkate almayabiliriz de.

Hasan Lalezar 11-02-2007 15:45

1 Eklenti(ler)
Eklenti 7152

Şu anda bu halde bizimki...

sukranayalp 11-02-2007 17:19

Frenk üzümü de aynı böğürtlen gibi çalı formunda bir bitkidir. Vitis vinifera ile formel bakımdan benzerliği yoktur. Yani sarılıcı-tırmanıcı değildir.
Sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki bitki frenk üzümüne benziyor ancak yakından tomurcuk yapısını göremediğimden kesin bir şey söyleyemiyorum.

Hasan Lalezar 11-02-2007 18:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 74597)
Frenk üzümü de aynı böğürtlen gibi çalı formunda bir bitkidir. Vitis vinifera ile formel bakımdan benzerliği yoktur. Yani sarılıcı-tırmanıcı değildir.
Sizin gösterdiğiniz fotoğraftaki bitki frenk üzümüne benziyor ancak yakından tomurcuk yapısını göremediğimden kesin bir şey söyleyemiyorum.

Bugün baktım hafif tomurcuklanma var , ama erken sanki önümüzdeki günlerde biraz daha belirginleşince sizden yardım istiycem yeni fotoğrafla.. Teşekkürler.

bonsade 12-02-2007 13:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro (Mesaj 74435)
Sevgili sgörünüş, bu gün kalem aşısı ile ceviz üretimi başlığında resimlerini çektiğim fidancıların yanındaydım sabahta bu mesajınız dikkatimi çekti, gittiğimde sordum ellerin de bir kaç renk frenk üzümü varmış linkte malina adres ve telefon vermişti sordum kargoyla gönderebileceklerini söylediler isterseniz bir arayın ulaşamazsanız ben yardımcı olmaya çalışayım...

Sayın Kılımanjaro Kendimi Bonsai ye kaptırdım.Sizi geç farkettim Frenk üzümü için hemen irtibata geçeceğim.Teşekkür ederim.

bonsade 12-02-2007 13:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 74189)
Öncelikle frenk üzümü ile kuş üzümünün aynı şeyler olmadığını belirtelim ki, bilmeyen üyelerimizde kavram kargaşası yaratmasın. Frenk üzümü bir Ribes sp. Kuş üzümü ise (Korint üzümü) partenokarpik yani döllenmeden meyve bağlayan küçük bir üzüm türüdür Yani Vitis sp. .

Ben ikisini de Currant kuş üzümü diye biliyordum.Birazda konuya açıklı getirilmesi için böyle bir başlık attım.Kuş üzümü arıyorum diye .

bonsade 12-02-2007 13:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Balıkçı (Mesaj 74140)

Ta kendisi dedim fakat bu diğil benziyor.Sayın balıkcı

KUMRU 12-02-2007 21:44

Hayli faydalıymış:

Sağlıkla ilgili okuduğum bir makalede Cranberry’nin türkçesi Yaban mersini **** Kızılcık diye yazılmıştı. Hiç alakaları yok, çünkü Türkiyede bu bitkinin ismi yok! Meyveleri biraz benziyor o kadar!…Cranberry doğada bir zaman bataklık gibi su basmış alanlarda kalmaktan hoşlanıyor. Soğuğa çok dayanıklı. Daimi yeşil, Blueberry gibi yaprağını dökmüyor. Eminim Karadeniz bölgesinde uygun alanlar bulunsa Cranberry’de yetişir. (İsmi ne olacak peki?)

Cranberry’nin suyu çok kıymetli. Kanserede iyi geldiği söyleniyor. Böbrek hastalıklarına, mesane iltahaplanmalarına, taş düşürmeye, boğazda habisleşmiş iltahaplanmalara iyi geliyor. (Ben Boğazımdakilerden bu sularla kurtuldum, Doktorum hala bana inanmıyor.)

Belki duymuşunuzdur **** tatmışınızdır, yılbaşında ve Amerikalıların Şükran gününde pişen hindiye Cranberry sosu dökülür. İstanbuldaki bazı marketlerde Ocean Sprey markasıyla satılmakta.

Murat Pilevneli.

Mine Pakkaner 12-02-2007 23:49

Sayın Kumru, Tarım Bakanlığı tebliğlerinde bu bitkiyi bataklık yaban mersini olarak adlandırıyor. Botanik adı da Vaccinium macrocarpon.

sukranayalp 19-02-2007 12:20

Arkadaşlar :
Kuş üzümü diye bildiğimiz bitkinin Frenk üzümü olduğunu yeni öğrendim.
Daha önceden Mine hanım gibi ikisinin farklı şeyler olduğunu düşünüyordum ama bilgim olmadığı için bu konuda bir şey söylemek istemedim.
Kuş üzümü : Currant üzümü : Corint üzümü : Frenk üzümü : Ribes rubrum + Ribes nigrum + ....(anlayacağınız farklı renkleri oluyor ve bizim meşhur iç pilavda , zeytinyağlı dolmada kullandığımız üzüm frenk üzümü oluyor)
Saxifragacea familyasına bağlı , Vitaceae değil. Normal üzümler Vitaceae familyasına bağlıdır ve bağ üzümü hariç diğerleri sarılıcıdır. Cabarnet sovignon şarabının yapımında da bu üzüm belli oranda kullamnılıyormuş. Büyük ihtimalle Fransa da yaygın bir tür olduğu için bize gelirken FRENK ÜZÜMÜ adını almış olabilir.

Mine Pakkaner 19-02-2007 12:53

Şükran Hanım, bu bilginizin kaynağının ne olduğunu bilmiyorum, ancak bize bağcılık derslerimizde verilen eğitimlerde öğreniriz ki, Korint üzümü ya da kuş üzümü diye anılan üzümler birer çekirdeksiz üzüm çeşididir. Burada herzaman olduğu gibi bir meyveye birçok yerel isim konmasından kaynaklanan bir sorun olabilir.

sukranayalp 19-02-2007 13:01

Google kanalı ile araştırma yaparak , ilgili linklerin çoğuna bakarak ben de öğrendim. Ve gerçekten çok da şaşırdım. Hem yerli hem de yabancı kaynaklara baktım. Siz de bakın. Frenk üzümü diye aradım, karşıma Currant üzümü çıktı. Currant üzümü diye ardım karşıma Frenk üzümü çıktı.

Mine Pakkaner 19-02-2007 13:07

Şükran Hanım, arama makinalarının bizi herzaman doğru sonuçlara ulaştırmadığı kesin. Şu anda evimde olmadığım için size zirai döküman kaynağı sunamıyorum Ancak belki bu bile yeterli

Determination of Salt Tolerance in Some Grapevine
Cultivars (Vitis vinifera L.) Under in vitro Conditions

Burada bazı üzüm çeşitlerinin in vitro koşullarda tuz toleransı ile ilgili bir araştırma okuyacaksınız. Burada da Korint üzümünün Vitis sp. olup incelendiğini görürsünüz.

Mine Pakkaner 19-02-2007 13:08

Ayrıca tarım bakanlığı da tebliğlerinde bu bitkiyi Vitis. sp. olarak alır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024