agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   selenn / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/17597.htm)

selenn 11-12-2009 14:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi lale76 (Mesaj 543913)
İkisini de kucaklayasım geldi, çok şirinler.
Crassula ovata nın yaprak rengi değişimi çok güzel duruyor.

Lale Hanım teşekkürler. Ovata'nın güneş gördüğü zamanki yaprak rengi daha güzeldi. Baharla birlikte güneşlendikten sonraki halini tekrar fotoğraflar ve paylaşırım.

Güler 11-12-2009 15:46

Sevgili selenn, Deniz'i çok özlemişim.
Bu serası olan bey aynı zamanda şişe mantarı kolleksiyonu da mı yapıyor?

COYOTE 11-12-2009 22:30

Sevgili Selenn hepsine bayıldım ama en çok barklyi ye:Dha bir de 97 mesaj 4.resim onlar ne şirin şeyler öyle sedum mu ki?????

Tam görsel şölen, ama kıskanmadım desem:(yalan vallahi....

selenn 12-12-2009 02:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güler (Mesaj 544769)
Sevgili selenn, Deniz'i çok özlemişim.
Bu serası olan bey aynı zamanda şişe mantarı kolleksiyonu da mı yapıyor?

Evet mantarlar benim de dikkatimi çekti. Şarap şişesi mantarları galiba:))

Az kaldı teyze, gün sayıyoruz son 5 gün...

selenn 12-12-2009 02:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 544964)
Sevgili Selenn hepsine bayıldım ama en çok barklyi ye:Dha bir de 97 mesaj 4.resim onlar ne şirin şeyler öyle sedum mu ki?????

Tam görsel şölen, ama kıskanmadım desem:(yalan vallahi....

Sevgili Coyote,

Crassula Moonglow'un fotoğrafını yükleyip mesajımı yazarken kulaklarını çınlatmıştım. Sizin balkonunuzdaki harika Moonglow'un güzelliği aklıma gelmişti.

Barklyi'yi ben de çok seviyorum, umarım çoğalır, gelişir de paylaşabilirim.
97 no'lu mesajdaki 4. fotoğraftaki bitkinin cinsi ve türü Deuterocohna chloracantha. Çok büyük bir saksı içerisine öyle güzel yayılmıştı ki benim de çok beğendiğim türlerden biri oldu.

Biraz araştırdım ama internette bu türle ilgili bir bilgi bulamadım. İngiltere'de de yetiştiriliyormuş demek ki yağış alan iklimlere ve soğuğa dayanıklı bir tür.

COYOTE 13-12-2009 00:24

Teşekkür ederim:))moonglow tam gaz büyüyor.

Hımmm acaba nasıl okunuyor, zor gibi Deuterocohna chloracantha:(tam Giresun'lukmuş bakalım o da gelir elbet bu taraflara bir gün.....resimsiz bırakma bizi:)))

COYOTE 15-12-2009 23:38

Haber vermeden edemeyeceğim. Yakında bir barkyli'm ve bir buddha's temple'ım olacak:D:Dgelir gelmez fotoğraflayacağım.

agozce 16-12-2009 00:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sabah (Mesaj 530100)
Kaktüslerinize bakarken ben de bu pembe çiçeği çok beğenmiştim. Adını buldum.:rolleyes:
Eklenti 113472
Curcuma alismatifolia

-Siyam (Tayland) lalesi, yaz lalesi-

http://davesgarden.com

Merhaba, bu zerdecal değil mi? Ben kübadan getirmiştim. 2 tane yumru. Ankara havasında zor gibi . Çok sıcak ve nem istiyor. Yani bende var. Çoğalırsa size de verebilirim.( Fotosu- link yazamadım- Bu bitki-çiçeğin adı nedir bölümünde 1. sayfa 36 nolu mesajda var)

selenn 16-12-2009 00:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 547385)
Haber vermeden edemeyeceğim. Yakında bir barkyli'm ve bir buddha's temple'ım olacak:D:Dgelir gelmez fotoğraflayacağım.

Gözün aydın sevgili Coyote, çok sevindim. Sipariş mi verdiniz? Ben ne zaman sipariş versem bitkiler gelene kadar sabırsızlanıyorum.:D Tahmin ediyorum ki siz de öylesinizdir. Eminim balkonunuzda çok keyifli gelişeceklerdir.

Fotoğrafları bekliyorum.

skaraca 16-12-2009 08:58

Sayın Selenn

Gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş. Özellikle kaktüs çeşitlerinizin güzelliği göz dolduruyor. Tabi bunda eşinizin çekmiş olduğu fotoğrafların katkısını da belirtmek gerek.

selenn 16-12-2009 14:44

Sayın skaraca, teşekkür ederim. Evet haklısınız eşim fotoğraflarıyla bana çok destek oluyor. Sera gezilerinde özellikle ben bitkilere bakarken, o da fotoğraf çekerken kendimizi kaybediyoruz.

esen 16-12-2009 16:30

Sevgili Coyote nereden sipariş verdiniz?

oki_1655 16-12-2009 17:55

Esen gibi bende merak ediyorum sayın Coyote. Mesaj atarakta sormuştum ama görmediniz sanırım..

hulyam 18-12-2009 14:45

Sevgili Selen,kaktüslerinizden dolayı sizi çok kıskandım:)
Bendeki Crassula Moonglow'un dip tarafında yumuşamalar var, bunun sebebi ne olabilir sizce?

selenn 18-12-2009 23:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 543296)
Sayın hulyam, Moonglow'u acaba fazla sulamış olabilir misiniz?

Alttan yumuşama genelde toprağın çok fazla nemli kalmasından kaynaklanıyor. Sulama sıklığını azaltırsanız bir de saksı altında tabak kullanıyorsanız tabakta su kalmamasına dikkat ederseniz bunun önüne geçmiş olursunuz.

Eğer gövdede yumuşama çok fazla ilerlememişse öncelikle bitkiyi saksıdan çıkartıp birkaç gün kuru biryerde muhafaza edip gözlemleyin. Baktınız ki yumuşama artıyor yumuşamanın üzerinden gövdeyi kesip kurumasını bekleyin. Ardından tekrar bir geçirgen nitelikli bir saksı harcında köklendirebilirsiniz.

Benim Moonglow malesef unlu bit kurbanı oldu. Umarım sizinki kurtulur.

Sayın hulyam sanırım daha evvel yazmış olduğum mesajımı görmediniz. Umarım yardımcı olabilirim size.

hulyam 22-12-2009 09:50

Sayın Selen,
Sanırım 2.söylediğinizi uygulamam gerekecek çünkü sık sulama yapmıyorum hatta son 3-4 haftadır hiç sulanmadı.
İlginiz için teşekkür ederim...

hulyam 22-12-2009 09:55

Selen Hanım , önceki mesajı atlamışım, kusuruma bakmayın..tekrar teşekkür ederim:)

Bahar... 31-12-2009 00:11

Sevgili Selenn ,

Tebrikler kaktüsleriniz çok güzel görünüyorlar...
Paylaşımnız için teşekkürler...

Barçman 31-12-2009 09:44

Bitkiler muşteşem
sizin ufaklık hepsinden muşteşem
Ona kocamaan bir maşallah Allah bağışlasın
Bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler Sevgiler

selenn 05-01-2010 14:32

Sevgili hulyam rica ederim. Umarım bitkiniz kısa sürede düzelir.

Sayın Bahar ve Barçman beğeni mesajlarınız için çok teşekkürler.

Güngör Salman 11-01-2010 21:18

Sevgili Selenn, Kaktüslerin devamını bekliyoruz. :)

kartalpin 12-01-2010 21:47

Sevgili Selen,
Sayfalarınız gittikçe zenginleşiyor. Aslında Ağaçlar net te bir sukulent ansiklopedisi gibi bir bölüm oluştursanız, Her bölümde bir sukulentin fotoğraf, isim ve bakımları hakkında detay bilgiler bulunan zengin bir Türkçe kaynak oluştursanız diyorum. Siz ve Zeynepdinçer kardeşimiz çok şey öğrendiğim Sukulent üstadları oldunuz, İkiniz böyle bir çalışmayı çok güzel yapabilirsiniz diye düşünmekteyim. C.Ovata hakkında yazdığınızı okuyunca ve güzel fotoğrafı da görünce böyle bir fikir uyandı. Tabi diğer bir çok sukulent kaktüs seven ağaçlar net üyesi de sayfaların altına katkılarda bulunurlar değişik kaynaklardan yapılan çeviriler ile... Niye olmasın ?..
Sevgili Selen düşünürmüsünüz böyle bir Net-ansiklopedi oluşturmayı? Böyle bir hayal kurdum anlayacağınız...Sevgiyle kalın

Güler 13-01-2010 12:38

Selenn daha İstanbul'da sanırım Almanya'ya döndüğünde güzel fotoğrafları sizinle paylaşır.

Güngör Salman 13-01-2010 14:01

Sn Güler hanım, doğrusu istanbulda olduğunu bilmediğim için selen'i merakta etmiştim cevap yazmanız iyi oldu, Teşekkürler.

selenn 19-01-2010 15:02

1 aydır İstanbul'daydım ve açıkçası bana ilaç gibi geldi orada olmak. Meğer ne çok özlemişim. Tatil bitti, ailemden ayrılmak yine çok zor geldi ve döndük yine Almanya'ya.

Bu zaman zarfında siteden biraz uzak kaldım. Mesajlarınızı sağolsun teyzem bana iletti fakat cevap veremedim. Artık paylaşımlara devam edebilirim.

Sevgili kartalpin, öncelikle mesajınız beni çok mutlu etti ve gururlandırdı. Bu başlığı takip ettiğinizi ve beğendiğinizi biliyordum. Çok teşekkürler.

Daha evvel de bahsettiğim gibi kaktüs ve sukulentlere ilgim tamamen amatörce. Günden güne ne isterler, ne istemezler ama yanlış yaparak ama doğru yaparak doğruyu bulmaya çalışıyorum. Net ansiklopedi fikri çok güzel. Bahsettiğiniz paylaşımları sitemizin bitki veri tabanı olan agaclar.org adresinde yapabiliriz. Elimdeki kaynaklar doğrultusunda edindiğim bilgileri kaktüs ve sukulent türleri için bitki veri tabanımızda paylaşacağım. Şuana kadar malesef koşturmacalardan çok fazla ilgilenemedim fakat bundan sonra daha çok türe ait bilgileri paylaşmaya özen göstereceğim. Çok güzel bir veri tabanına sahibiz ve günden güne daha fazla bitki türüne ait bilgiye sahip olacağız.

Güzel sözleriniz ve beğeniniz için tekrar teşekkür ederim.

Sevgili Güngör Hanım merak mesajınızı okuyunca mutlu oldum. İstanbul'da siteye pek fazla giremedim ama boş da durmadım. Annemdeki sukulentlerim coşmuşlar. Onların fotoğraflarıyla geri döndüm. Yani fotoğraflara devam edebiliriz. ;)

selenn 19-01-2010 15:11

2 Eklenti(ler)
Kalanchoe aranjmanı

Bu Kalanchoe'leri geçtiğimiz yaz Haziran ayında çelikle üretmiştim. 6 ay sonraki halleri ile ne kadar güzel geliştiklerini gözlemlemek çok keyif veriyor. Kalanchoe longifolia'nın bu kızarmış halini çok beğeniyorum. Kalanchoe blossfeldiana'da tomurcuktaydı. Bir tek Kalanchoe marmorata'nın benekleri kaybolmuş, benekli halini daha çok beğeniyorum.

Buraya gelirken bazı sukulentlerimi anneme bırakmıştım. Annem onlara sanırım benden daha güzel bakıyor, baksanıza ne güzel gelişmişler:)

6 Haziran 2009'daki durum;

Eklenti 122458

13 Ocak 2010;

Eklenti 122459

selenn 19-01-2010 15:17

2 Eklenti(ler)
Kalanchoe tubiflora;

Sevgili Ferda Hanım'ın hediyesi olan Kalanchoe tubiflora da inanılmaz boylanmış. Gözyaşları döküldükleri yerlerde köklenmiş ve yeni bitkiler de hızla büyüyor. O kadar güzel gözüküyordu ki minik bir çam ağacını anımsattı bana...

27 Haziran 2009;

Eklenti 122460

13 Ocak 2009;

Eklenti 122461

selenn 19-01-2010 15:30

2 Eklenti(ler)
Crassula perforata ve Sedum palmeri;

4 Temmuz 2009 ve 18 Ocak 2010 arasında bir hayli değişim olmuş. Sedum palmeri sarı çiçeklerine ait tomurcukalara bürünmüştü fakat çiçeklerini görmek kısmet olmadı...

Eklenti 122463

Eklenti 122464

selenn 19-01-2010 15:38

1 Eklenti(ler)
Kalanchoe blossfeldiana,

Hala balkondalar tabi İstanbul'un iklim şartlarında. Sanırım bahardan kalma günlerde gördükleri güneş ve aydınlık onları çok mutlu etmiş olacak ki üstleri tomurcuk dolu.

Almanya'da balkonda kalsalar çoktan ölmüşlerdi... Burası her ne kadar da sukulentleri memnun edecek bir iklime sahip olmasa da yine inatla çabalıyorum bakalım sonumuz ne olacak:))

Eklenti 122465

selenn 19-01-2010 15:41

3 Eklenti(ler)
Echeverialar ve Kaktüs ve Sukulent Yarışmasına katıldığım aranjmanımın son halleri;

Eklenti 122466

Eklenti 122467

Eklenti 122468

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024