agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   selenn / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/17597.htm)

Adalet Yağcı 06-11-2009 10:54

Sevgili Selenn, ta uzaklardan bizlerin gözlerini şenlendirmişsiniz, o ne güzellikler öyle, yüklediğiniz ilk kaktüs fotoğrafı çok güzel, hani şu kat kat açan.

Çiçekçideki fotoğraflar da harika, güllere hasta oldum, onlar kesilmiş çiçekler mi yoksa saksıda mı açmışlar, saksıda iseler ben gül yetiştirmemişim hiç diye hayıflanacağım :(
Paylaşımınız için teşekkürler, bol fotoğraf bekliyoruz, gördüğünüz her güzelliği paylaşmanız dileği ile.

selenn 07-11-2009 12:50

Sevgili hozat,

Şiirinize bayıldım, çok teşekkür ederim. Verdiğim bilgilerle faydalı olduğumu bilmek ve sizlerle paylaşımda bulunmak beni çok mutlu ediyor.

Sevgili Adalet Hanım,

Üzülmeyin güller saksıda değiller, kesme hepsi. Rengarenk görüntüleri çok cezbedici ama kokusu hiç yok. Sizlerin bahçelerinizdekiler gerek kokularıyla, gerekse gördükleri ilgiyle çok daha güzeller.

selenn 09-11-2009 15:20

2 Eklenti(ler)
Uzun zamandır aralıksız yağan yağmurlar sebebiyle bahçedeki sukulentlerimden zarar görebilecek olanları daha fazla ilgilenebilmek için ev içerisine almıştım.

Bu seferde oda ısısı ve nemli olan toprak sebebiyle saksı etrafında minik siyah sinekler uçuşmaya başladı. Zerre kadar ufaklar ama o kadar çoğaldılar ki rahatsız olmaya başladım. Ne yaptıysam sineklerden kurtulamadık.

Aslında bitkiye bir zararı yok ama oda içerisinde sineklerin uçuşması rahatsız ediyor.

Geçenlerde bir yapı marketin çiçek bölümünü dolaşırken bir ürün dikkatimi çekti. Sarı yapışkanlı etiketleri altındaki sivri olan bölümden saksı toprağına daldırdığınızda uçuşan sinekler bu banta geldiğinde yapışıp kalıyorlar. Biraz zalimce gibi ama sayıları gün geçtikçe arttıktan sonra yapacak pek birşey kalmadı.

1 yıl etkisini koruyabiliyor ama sinekler yapıştıktan sonraki görüntüsü pek iç açıcı olmadığından 1 yıl bu görüntüye herhalde tahammül edilemez...

Bu konunun hangi başlıkta konuşulduğunu bulamadım ama aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara bir fikir olsun diye paylaşmak istedim.

Eklenti 113467

Eklenti 113468

Sevgi Durul 09-11-2009 15:50

Evdeki çiçek sayısı çok olunca zaman zaman bu sinekler rahatsızlık verici derecede artıyor sevgili Selen. Bu yapışkan bant çok iyi bir fikir. Türkiyede de bulunur mu acaba?

bahtiyar02 09-11-2009 15:54

Yapışkan kağıt işlemini kendinizde yapabilirsiniz.
1 adet fare için kullanılan yapıştırıcı ve sarı ince karton.
saygılar

sabah 09-11-2009 17:20

1 Eklenti(ler)
Kaktüslerinize bakarken ben de bu pembe çiçeği çok beğenmiştim. Adını buldum.:rolleyes:
Eklenti 113472
Curcuma alismatifolia

-Siyam (Tayland) lalesi, yaz lalesi-

http://davesgarden.com

selenn 10-11-2009 14:27

Sayın SDurul, Türkiye'de belki yapı marketlerde bulunabilir ama internette araştırınca bu sitede satışı yapıldığını farkettim.

Ebat olarak benim kullandıklarımdan biraz büyük, kesilerek altına da saksıya saplanacak bir çubuk iliştirilip kullanılabilir. Ya da Bahtiyar Bey'in de önerdiği gibi kendimiz de hazırlayabiliriz.

selenn 10-11-2009 14:29

Sayın sabah teşekkürler, artık ismini bildiğimize göre bu güzel bitkiyi bulmamız kolaylaşacak.

selenn 10-11-2009 14:35

1 Eklenti(ler)
Sansevieria'lar...

En öndeki Sansevieria cylindirca'nın 3 numaralı mesajımda bahsettiğim örülmemiş hali.

Eklenti 113565

selenn 10-11-2009 14:43

1 Eklenti(ler)
Kim demiş Echeverialar yeşil yapraklıdır diye... Düsseldorf'ta bir serada Echeveriaları bitki boyası ile renk renk boyamışlar.

Değişik gözüküyorlar ama ben boyasız hallerini tercih ederim.

Arkadaki Aloe snowflake'yi satın almadığıma pişman oldum. Benekli çok güzel yaprakları var.

Eklenti 113566

selenn 10-11-2009 14:49

1 Eklenti(ler)
Almanya'da kışa dayanıklı kaktüs türleri arasında en çok Opuntia satışı yapılıyor. Meyveli halleri ile bir Opuntia görüntüsü paylaşmak istedim...

Eklenti 113571

selenn 10-11-2009 15:00

4 Eklenti(ler)
Bonsai meraklıları için Düsseldorf'taki bir seradan fotoğraf çekmek isterken serada görevli fotoğraf çekmemen için uyarı yaptı. Alelacele birkaç fotoğraf çektim ama onlar da pek net çıkmamış.

Sukulent bonsai'si sevenler için ilk fotoğrafta Portulacaria afra ve ikinci fotoğrafta Crassula ovata örneği...

Eklenti 113572

Eklenti 113573

Eklenti 113574

Eklenti 113575

selenn 10-11-2009 15:08

2 Eklenti(ler)
Geçenlerde yürüyüş yaparken kaldırım kenarında bu miniğe rastladım. Ona dokunmadım ama ikinci fotoğraftakilerin üzerine sigara izmaritlerinin atıldığını görünce gönlüm razı olmadı şimdi bahçemdeler.

Eklenti 113579

Eklenti 113580

zeynepdincer.k 11-11-2009 11:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 530643)
Kim demiş Echeverialar yeşil yapraklıdır diye... Düsseldorf'ta bir serada Echeveriaları bitki boyası ile renk renk boyamışlar.

Değişik gözüküyorlar ama ben boyasız hallerini tercih ederim.

Arkadaki Aloe snowflake'yi satın almadığıma pişman oldum. Benekli çok güzel yaprakları var.

Eklenti 113566

Aşkolsuun:)

zeynepdincer.k 11-11-2009 11:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 530664)
Geçenlerde yürüyüş yaparken kaldırım kenarında bu miniğe rastladım. Ona dokunmadım ama ikinci fotoğraftakilerin üzerine sigara izmaritlerinin atıldığını görünce gönlüm razı olmadı şimdi bahçemdeler.

Eklenti 113579

Eklenti 113580

Selencim, bahçeye yayıldıklarında ne kadar güzel bir görüntü oluşacak. Eline sağlık.

İlkin 11-11-2009 11:54

Fotoğraflar harika sevgili Selen, ellerine sağlık... :)

selenn 11-11-2009 15:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynepdincer.k (Mesaj 531047)
Selencim, bahçeye yayıldıklarında ne kadar güzel bir görüntü oluşacak. Eline sağlık.

Kışa dayanıklı olacağını düşündüğümden bahçeye diktim ama umarım bol yağıştan zarar görmez. Snowflake'yi almadığıma pişman oldum ama burada bulabileceğim bir tür. Nasıl olsa tekrar karşıma çıkar.

Güngör Salman 11-11-2009 18:12

Sevgili Selenn etkileneceğini sanmam ağustosta almanyadaydım her bahçede vardı. Hatta otopark çatılarında düzenlemeler yapmışlar çok fotoğraf çektim ama bilgisayara yüklerken yanlışlıkla sildim hepsini.:(

selenn 11-11-2009 21:25

Tüh yazık olmuş fotoğraflara. Bir sonraki sefer belki tekrar fotoğraflama imkanınız olur...

Güngör Salman 11-11-2009 21:31

Evet bende çok üzüldüm.

selenn 16-11-2009 15:15

2 Eklenti(ler)
Crassula 'Moonglow'

Bu güzel bitkinin gelişmiş bir formuna sevgili COYOTE'nin Balkonunda rastlaşmıştık. Yaprak dizilişi çok hoş; hafif tüylü, soluk yeşil renkli yapraklar kat kat karşılıklı dizilerek güzel bir form alıyor.

Crassula deceptor v. arta ve Crassula falcata'nın birleşiminden elde edilen bir tür olduğundan bahsediliyor.

Crassulaceae familyasına ait ve genelde kayalık alanlarda yetişiyor. Ev içerisinde, cam içinde ya da cama yakın aydınlık bir mekanda yetiştirilebileceği gibi kaya bahçesi olan arkadaşların da beğenebileceği bir tür.

Kış boyu ve bahar aylarında turuncu, narin çiçeklerini bize sunuyor. Ama aman dikkat unlu bitle mücadelesi biraz zahmetli. Yapraklar kat kat dizilirken o kadar sıkı bir yapısı var ki yaprağın gövdeye birleştiği yer unlu bitlerin sığınağı oluveriyor.

Bu fotoğrafları çektikten kısa bir süre sonra unlu bitle mücadelemiz başladı. Bir elimde kürdan, bir elimde Mine Hanım'ın solüsyonu hem temizledim hem spreyledim. Fakat yaprakların solüsyona çok iyi bulanması gerek. Yapraklar o kadar etliler ve sıkışıklar ki bir türlü solüsyon yaprak dibine ulaşmadı. Ben de daldırdım olduğu gibi bitkiyi yağlı, arapsabunlu karışıma.

Şimdi beklemediyiz. Yağla bitki parladı, arapsabunu da tertemiz yaptı. Biraz kurusun tekrar saksılayacağım. Sonuçları tekrar paylaşırım.

Eklenti 114368

Eklenti 114369

zeynepdincer.k 19-11-2009 13:27

Sevgili kardeşim, yeni fotolarını merakla bekliyorum.

oki_1655 20-11-2009 08:17

sevgili selen hanım çiçekleriniz mükemmel.bunları görünce kendimi çok şanssız hissettim.hiç almanyaya gitmek istemezdim bugüne kadar ama sadece bu çiçekler için gidilir taa oralara.anlayamadığım böyle çiçekler varken neden bizim üretimci arkadaşlarımız bunlardan türkiyeye getirtmiyo.siz almanyaya gitmeden önce bursadaymışsınız sanırım bende bursalıyım.acaba bursadada bunları bulabiliceğimiz çiçekçiler varda ben mi bilmiyorum.siz biliyosanız lütfen yardımcı olun nerde bulabilirim bunlardan ve bir sorum daha var acaba almanyadan buraya böyle çiçekler kargoyla gelebilir mi?ben 2 gün önce snowman isimli üyeden(yer örtücü ve sukulent satışı başlığı altında) 4 çeşit sukulent almıştım yalovadan buraya gelene kadar kargoda hepsi dağılmış nerdeyse.almanyadan buraya geliyosa öyle sorunlar olur mu ve ücreti çok mu fazla olur acaba lütfen yardımcı olun.umarım çiçeklerinizi sağlıklı büyütürsünüz çok güzeller ve paylaşımlarınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

selenn 21-11-2009 02:44

Sayın oki 1655, kaktüs ve sukulentlerimin birçoğuna Türkiye'deyken sahip oldum. Buradan aldıklarım da son zamanlarda miktarca biraz arttı ama Bursa'da bulmak hakikaten biraz zor. Arada Heykel'deki Çiçek Pazarına bakmanızı tavsiye edebilirim. Ya da İstanbul'a yolunuz düşerse Ünal Sera'da hoşunuza gidebilecek türlere rastlayabilirsiniz. İnternetten sipariş vermeyi düşünüyorsanız da Taner Angay'ın koleksiyonunu inceleyebilirsiniz.

Bu seraların adres bilgileri forumumuzda yer alıyor. Arama yaparsanız kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Aslında Almanya'dan ya da farklı ülkelerden de getirtebilirsiniz. Nakliye masrafları satıcıdan satıcıya değişebiliyor. Ben Türkiye'deyken yurtdışından bitki almamıştım. Fakat birçok kişi satın alıyor ve güzel paketlendiği taktirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Avrupa'da bulunan kaktüs ve sukulent sitelerini taratırsanız ilginizi çekebilecek çok fazla bitki göreceksinizdir. Dediğim gibi gönderim ücreti satıcıdan satıcıya değişebiliyor.

Nakliye bilgileri online satış yapan seraların internet sayfalarında yer alıyor. Bu şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bir de bazı seralar Türkiye'ye gönderim yapmıyor. Buna öncelikle dikkat ederseniz zaman kazanmış olursunuz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

selenn 22-11-2009 03:26

5 Eklenti(ler)
Uhlig Kakteen Almanya'da en eski kaktüs üreticilerinden biri. Çok geniş kaktüs ve sukulent koleksiyonuna sahipler. Seraları da o kadar büyük ki dolaşmak ve bitkileri incelemek bir hayli zaman alır.

Malesef ben gidemedim ama eşim bir iş seyahati dönüşü uğradı ve sizinle çektiği fotoğrafları paylaşmak istiyorum.

Cennet gibi bir sera. Harika bitkileri var. Aslında gitmediğim bir bakımdan iyi oluyor. Bunları görünce insan yer sıkıntısını falan unutuyor. O da olsun, bu da güzelmiş derken ipin ucu kaçıyor.

En iyisi resimlerden izlemek bir süre...

Eklenti 114982

Eklenti 114983

Eklenti 114984

Eklenti 114985

Eklenti 114986

selenn 22-11-2009 03:28

4 Eklenti(ler)
devam...

Eklenti 114987

Eklenti 114988

Eklenti 114989

Eklenti 114990

Güler 22-11-2009 10:53

Selenn iyi ki gitmemişsin. Suat'ı da çıldırtırdın. :p

zeynepdincer.k 22-11-2009 17:16

Selen Budha Temple'daki durumu fotoyu görünce anladım. Bunlar ne biçim satışçı anlamak güç. Bir saksı içinde bir taneden fazla olduğu halde satmayıp anaç demesi sanırım elinde yeteri kadar crassula türünü üretemiyor olmaktan kaynaklı. Ama yine de şu ana kadar fotoladıklarınız/gezdikleriniz içinde Almaya'daki en iyi üretici olmalı. Ayrıca Aeonium Sunburst Cristate'lara bayıldım (IMG_0265 foto).

turko-g 22-11-2009 17:47

Sayın Selenn
Kaktüs ve sukkulentlerden pek haz etmesemde tüm mesajları bir çırpıda okudum. Meğerse ne çok kaktüs ve sukkulentler varmış, hemde güzel. Benim kalancoe çiçeğiminde sukkulent diye bir tür olduğunu bu site sayesinde öğrendim bende.;)
Neyse yeni kaktüs ve sukkulent resimlerini ben de merakla bekleyeceğim. (bende ufaktan ilgileniyormuyum neyim. Koca bir saksı dolusu kırmızı kaloncoe bana yıllardır çiçekleriyle eşlik ettiği için mi acaba:))

selenn 07-12-2009 17:44

5 Eklenti(ler)
Bayramda uzun zamandır tanışmayı çok istediğim Hollandalı kaktüs ve sukulent koleksiyoneri Bay Cok ile tanışıp, harika serasını dolaşma imkanım oldu.

Cok ve eşi Ine 8000'den fazla çeşidin yer aldığı harika bir seraya sahipler. Serada kendilerine ait koleksiyonun yanısıra ürettikleri kaktüs ve sukulentlerin satışını yapıyorlar.

Hollanda'da serayı dolaştıktan sonra Amsterdam'da dolaşmaya vakit kalması için sabah erkenden yola çıktık. Saat 11 gibi seradaydık ama bitkiler arasında kendimizi kaybettik ve Amsterdam plandan vazgeçmek zorunda kaldık.

Benim için çok keyifli olan bu güne ait fotoğrafları umarım beğenirsiniz.

Eklenti 116745

Eklenti 116746

Eklenti 116747

Satış bölümündeki birkiler arasından seçim yapmak bir hayli zor oldu.

Eklenti 116748

Bay Cok; 9 yaşında kaktüs ve sukulentlerle ilgilenmeye ve biriktirmeye başlamış.

Eklenti 116749

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024