agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni4037Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2009, 00:36   #1
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
selenn / Kaktüs ve Sukulentlerim

Bir arkadaşım 2006 yılında bana aşılanmış bir kaktüs hediye etti ve ne olduysa o hediyeden sonra oldu.

Baktım ki çok nazlı değil, ışık görsün, belli aralıklarla sulansın yetiyor hadi dedim bir tane de ben alayım. Derken önce cam içleri doldu, sonra balkona raflar ilave edildi şimdi tabiri caizse hastalık haline dönüştü.

3 seneye yakın bir zamandır ilgimi çeken kaktüs ve sukulent türlerini toplamaya çalışıyorum, buna koleksiyon nedir mi şüpheli çünkü amatörce hala nerede, neyi, nasıl yapacağımı öğrenmeye devam ederek kimi zaman bitkiyi kaybederek, kimi zaman da olduğundan daha iyi hale getirerek devam ediyorum.

Bu siteden çok bilgi edindim, sizlerle bilgi alışverişinde bulunmaya devam ettikçe de öğrenmeye devam ediyorum.

Bu başlıkta sizlerle kaktüs ve sukulentlerime ait birkaç fotoğrafı paylaşmak istiyorum.

Fotoğrafını eklediğim bu kaktüs çok uzun zaman aradıktan sonra tesadüfen bir bitki fuarında karşıma çıktı. Satıcısı yüzümdeki sevinci görünce biraz garipseyince çok sevdiğim ve aradığım bir tür olduğunu izah etmek zorunda kaldım. Çok minik şuanda umarım ileride gelişip çiçeklendiğini görebilirim. İşte Mammillaria luethyii.

Name:  IMG_9149.JPG
Views: 4768
Size:  52.4 KB

Meksika kökenli, tek gövde olarak ya da kümeleşerek gelişen bir tür. Kümeleşirse genellikle 7 gövdeye ulaşabiliyor. Gövde renginin canlı yeşil kalması için aydınlık, bol ışık alan bir yerde konumlandırılması gerekli. Aksi taktirde rengi daha solgun oluyor.

Nisan ayı gibi eflatun tonlarında çiçekleniyor. Kolaylıkla tohumdan yetiştirilebileceği gibi aşı olarak da temin edilebiliyormuş. Daha ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Düzenleyen selenn : 14-10-2014 saat 21:06
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 00:51   #2
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Kalanchoe thyrsiflora

Güney Afrika kökenli ve Crassulaceae familyasına ait bir tür. Güneşli ve yarı gölge ortamlarda rahatlıkla yetiştirilebilir. Kışın susuz ya da az miktarda sulanması gerekiyor.

Yaprakları grimsi yeşil üzeri pudralı gibi ve uçlarındaki kırmızı hat ile Kalanchoelar arasında dikkat çeken bir bitki.

Sonbahardan bahar sonuna kadar sarı açan çiçeklerini görmek mümkün. 1 metre civarında uzayan çiçek sapı çiçekleri geçtikten sonra kuruyor.

Üretimi tohumla ya da yaprak çelikleriyle yapılabilir.

Name:  IMG_9170 (600 x 400).jpg
Views: 5181
Size:  32.1 KB

Eski 06-10-2009, 01:03   #3
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sansevieria cylindrica

Sansevierialar çok sevdiğim türler. Bakımları oldukça zahmetsiz. Yarı gölge yerlerde çok rahat dibinden verdiği yavrularla çoğalıyorlar.

Bu cylindrica'ya yeni sahip oldum. Aldığım yerde biraz bakımsız kalmış ve fotoğrafta da görülebileceği gibi uçlarında kurumalar oluşmuş.

Yaprakları silindir şeklinde ve 1 metreye kadar ulaşabiliyor. Genellikle bu yaprakları örüp uçlarından tutturuyorlar. Aksi taktirde çevresine sert yaprakları ile çok fazla yayılma yapabiliyor.

Dipten çıkan ilk yaprak normal Sansevieria yaprağı gibi düz formda ikinci yapraktan itibaren silindir formuna kavuşuyor.

Name:  IMG_9165.JPG
Views: 5413
Size:  59.8 KB

Eski 06-10-2009, 01:23   #4
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bursa'dan Almanya'ya taşınma durumumuz meydana çıktığında aklıma ilk gelen soru "kaktüslerim ne olacak" idi. Biraz sıkıntılı bir süreç oldu. 6 aylığına Bursa'daki bir yakınım kaktüslerimle ilgilendi ve sonrasında bir nakliye firması ile Almanya'ya bitkilerim geldiğinde birçoğunun durumu kötüydü.

Türkiye ve Almanya arasındaki iklim değişikliğinden henüz tam olarak toparlanmış da değiller. Bu süreçte bir de kırmızı örümcek ile savaş verdik. Neyse ki şimdilik örümcek derdimiz yok gibi. Burada ufak bir bahçemiz var ama kaktüsler için buradaki hava koşulları pek uygun değil. Birçoğu sürekli yağıştan olumsuz etkilendiğinden mecburen bazı türleri evde muhafaza ediyorum. Yer sıkıntısını engellemek için aynı türleri ve benzer istekteki bitkileri bir aranjmanda toplamakla çözüm buldum.

Echeverialardan oluşan bir aranjman...

Name:  IMG_9163 (600 x 400).jpg
Views: 4887
Size:  48.7 KB

Eski 06-10-2009, 01:35   #5
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bu ise eşimin bana süprizi olan Crassula Buddha's Temple. Aradığım bir tür olduğunu bildiğinden Haziran ayında düzenlenen kaktüs fuarından almış.

Formu çok hoşuma gidiyor. Güney Afrika kökenli ve Crassulaceae familyasından. Don olayına karşı hassas. Yarı gölge yerlerde gelişimi daha hızlı oluyor. Susuzluğa toleranslı fakat aşırı susuz dönemlerde yaprak dizilişlerindeki düzen bozulabiliyor. Yazın düzenli sulamak gerekli.

Yaprak çelikleri veya dipten gelen sürgünlerle ürüyor.

Name:  IMG_9183.JPG
Views: 4692
Size:  44.1 KB

Name:  IMG_9196.JPG
Views: 4699
Size:  54.3 KB

Eski 06-10-2009, 09:42   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili selenn, kaktüsler ilgi alanımın dışında olmasına rağmen (esasında çok seviyorum ama baş edemeyeceğimi bildiğim için pek girmek istemiyorum) fotoğraflarını çok beğendim.

Mammilliaria luethyii diye dilinden düşmeyen demek bu, ama ben Kalanchhoe thyrsiflora'yı daha çok beğendim.

Ellerine sağlık.

Maviş ve gülenyüz beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 10:05   #7
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Sevgili selenn harika bir başlık olmuş. Lütfen altına ekleme yapmaya devam et. Bu türleri, hem resimlerden görüp hem de senin bilgilendirmelerin ile tanımış oluyoruz.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 10:17   #8
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sevgili selenn elindeki türleri tanıtman çok hoş olmuş. Zevkle okuyorum devamını da getir mutlaka. Bu arada Mammilliaria luethyii'yi bulmana inanılmaz sevindim. Ben de görsem seninle aynı tepkiyi kesin verir, satıcıyı şaşırtırdım. Crassula Buddha's Temple da çok güzelmiş. Tüm türlerine mutlu mutlu bakmanı dilerim. Sevgiler...

neobonsai beğendi.
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 10:38   #9
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Bu yazı dizisi gibi olmuş Sevgili Selen Hanım

Çok güzel ve bilgilendirici, fotoğrafların çekim kalitesi ayrı bir güzel olmuş zaten. Yeni türlerinizi ve bilgilerinizi merakla bekliyoruz...

Sevgiler

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 11:41   #10
Ağaç Dostu

mehtap051's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Selen kaktüs ve sukulentlerinin devamını bekliyorum.Çok güzeller.Açıklama ve resim de güzel bir düşünce.Bana göre sende daha çok kaktüs ve sukulent var.Bizleri bekletmeden onları da paylaşırsın sanırım.

neobonsai beğendi.
mehtap051 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 11:50   #11
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
kaktüsler ilgi alanımın dışında olmasına rağmen esasında çok seviyorum ama baş edemeyeceğimi bildiğim için pek girmek istemiyorum.
Teyzeciğim tüm ısrarlarıma rağmen bir türlü seni de kaktüslere bulaştıramadım. Nihayet "çok seviyorum" cümlesini duydum ya senden bu da benim için yeterli.

Eski 06-10-2009, 11:55   #12
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Selenn, ben de teyzeniz gibi kaktüslerden uzak olmayı tercih ediyorum
Ama sizin yüklediğiniz fotoğraftakiler gerçekten çok güzeller ve ilginçler, bazı türleri ilk defa görüyorum sayenizde
Sanırım daha pek çok çeşidi sizinle birlikte öğreneceğiz, ellerinize emeğinize sağlık.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 12:05   #13
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili arkadaşlar kaktüs ve sululentlerimi dolayısıyla da açtığım başlığı beğenmeniz beni çok sevindiriyor. Güzel mesajlarınız için teşekkür ederim.

Bitkilerle neredeyse ailece haşır neşir olmuş durumdayız. Bitkileri yetiştirmesi benden fotoğraflaması eşimden Bazı fotoğraflar gece çekildiği için biraz karanlık, aslında güneşli bir havada çekebilsek daha doğrusu güneş biraz yüzünü gösterse daha iyi olacak ama napalım...

Sevgili Günüm, Sebahattin Sargın, mehtap051 zamanla yeni resimler eklemeye devam edeceğim. Bilgilendirme konusunda genel birkaç şey yazıyorum. Sadece fotoğraf eklemek bana anlamsız geliyor. Aslında nerede neyi yanlış yaptığımızı da paylaşırsak hep birlikte doğruyu buluruz diye de düşünüyorum.

Sevgili İlkin Mammillaria luethyii'nin karşıma çıktığı yer bir bitki fuarıydı. Pek fazla kaktüs ve sukulent olmadığı için görünce çok şaşırdım. Tepkim galiba biraz fazla kaçtı ki satıcı yüzüme çok şaşırarak baktı. Çok sevdiğim ve istediğim bir tür olduğundan satıcının hakkımda ne düşündüğünü pek de umursamadım

Vegy beğendi.
Eski 06-10-2009, 12:07   #14
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Selenn, ben de teyzeniz gibi kaktüslerden uzak olmayı tercih ediyorum
Ama sizin yüklediğiniz fotoğraftakiler gerçekten çok güzeller ve ilginçler, bazı türleri ilk defa görüyorum sayenizde
Sanırım daha pek çok çeşidi sizinle birlikte öğreneceğiz, ellerinize emeğinize sağlık.
Adalet Hanım kimbilir belki size de sevdirebilirim

Eski 06-10-2009, 16:54   #15
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sedum burrito

Crassulaceae familyasından Meksika kökenli bir sukulent türü. Sarkıcı özelliği ile askılı saksılarda çok güzel duruyor.

Susuzluğa son derece dayanıklı. Güneşli yerlerde hızlı gelişebildiği gibi gölge ve yarı gölge ortamlarda da sorun yaşamıyor. Bol güneş alan bir yerde muhafaza edersek yaprakları yeşilden mavi tonlarına doğru dönüşebiliyor. Kapalı mekanlarda yetiştirmeye uygun. Gübreye çok fazla ihtiyaç duymuyor. Sorunsuz bir sukulent türü.

Sedumlara dokunmak biraz sıkıntılı çünkü üzüm tanesini andıran yaprakların gövdeden kopup düşmesi çok kolay oluyor. Fakat yaprak ya da gövde çelikleriyle üretimi çok kolay olduğundan kopan parçalardan hızla yeni bitki elde edilebilir.

Bahar aylarından itibaren pembe renkli çiçekleri ile daha gösterişli oluyormuş fakat ben henüz çiçeklenmesine şahit olamadım.

Biraz boy attıktan sonra asılabilecek bir saksıya taşımayı düşünüyorum.

Name:  IMG_9171 (600 x 400).jpg
Views: 4679
Size:  36.2 KB

Eski 06-10-2009, 22:06   #16
Ağaç Dostu

M.Sema's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2007
Galeri: 93
Sevgili Selenn, ellerine sağlık çok güzel bir başlık olmuş. Hem gözümüze hem de beynimize hitap etmişsin. Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz.

M.Sema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 23:13   #17
Ağaç Dostu

Nejla K.'s Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Galeri: 17
Sevgili Selen, çok sıcak bir şehirde yaz tatilinde iken bir sürü çiçeğini kaybetmiş biri olarak, birkaç aydan bu yana kaktüs ve sukulentlere merak sarmış biri olarak, sizinkileri çok beğeniyorum. Sizde gördüklerimi buralarda arama çalışmalarım sürüyor. O kadar güzeller ki size kaktüslerinizle mutlu bir hayat diliyorum.

Nejla K. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2009, 23:34   #18
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sayın M.Sema güzel sözleriniz için çok teşekkürler.

Nejla Hanım çiçeklerinizi kaybettiğinize üzüldüm ama eminim kaktüs ve sukulentleriniz Aydın'ın iklim şartlarında çok kolay gelişeceklerdir. Uzun bir müddet susuz kalsalar da bu onlar için çok sorun yaratmaz. Umarım beğendiğiniz türleri en kısa sürede temin edersiniz.

Eski 07-10-2009, 17:27   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sevgili Selenn, fotoğraf makinenin markası ne? Macro modunda mı çekiyorsun?

esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 18:02   #20
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Sevgili esen, evde herkesin kendine ait bir hobisi var. Benimkisi malum kaktüs ve sukulentler eşiminki ise fotoğraf çekmek. Üstteki mesajımda da yazdığım gibi bitkileri yetiştirmesi benden fotoğraflaması eşimden)

Bu sayede o da bir şekilde bitkilerle haşır neşir oluyor. Çoğunlukla o fotoğraflarını çekiyor ama onun çekemeyeceği ortamlarda da ben fotoğraflıyorum.

Makinemizin markası ve modeli; Canon EOS 450D. Macro çekim yapıyoruz ve macro çekim için kullandığımız lens Sigma 18-50 mm F:2.8 Macro.

Eski 07-10-2009, 19:25   #21
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Peperomia caerata

Meksika kökenli ve Piperaceae familyasına ait bir tür. Kimi kaynaklarda Afrika kökenli olduğu da belirtiliyor.

Birkaç türü sukulent sınıfına girse de bu türlere seralarda rastlamak nadir bir durum.

Peperomialar arasında ev içerisinde sıklıkla yetiştirilen tür P.caerata. Kalın, koyu yeşil, kıvrımlı yaprak yapısı ile yapraklarının arasından çıkan çiçek sapı güzel bir renk farkı oluşturuyor.

Evimde cama yakın, aydınlık ama direkt güneş almayan bir yerde duruyor.
Yarı gölge ortamları seviyor.

Çok fazla suya da ihtiyaç duymuyor. Altında direnaj deliği olmayan seramik bir saksıda olduğundan su miktarına dikkat ederek suluyorum. Saksı harcının altına da iki sıra çakıl taşı yerleştirdim. Bu sayede kökleri fazla suya maruz kalmıyor.

Üretimi yaprak çelikleri ile yapılabiliyormuş fakat ben henüz üretmedim.

Name:  Peperomia caerata - 5 Ekim 2009.JPG
Views: 6123
Size:  49.5 KB

Eski 07-10-2009, 20:19   #22
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Buna bayıldım sevgili selenn.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 20:19   #23
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Selen bana sorarsan ben buna, otostop çiçeği derdim. Sanki otostop yapan el gibi.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2009, 21:14   #24
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Teyze hiç bu açıdan bakmamıştım. Çok güldürdün beni.

Sevgili Günüm, Bauhaus'da bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Ara sıra gittiğimde orada gördüğü hatırlıyorum.

Eski 08-10-2009, 19:04   #25
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Hoya compacta 'Regalis'

Name:  IMG_9220.jpg
Views: 4574
Size:  30.6 KB

Son olarak Grugapark'da düzenlenen bitki fuarından yaprak formunun güzelliğine kapılıp aldığım bu bitkiyi incelerken davetsiz bir misafirle karşılaştım.

Unlu bit!!! Şuanda çok fazla sarmış durumda değil ama yapraklarının kıvır kıvır ve sık halini göz önünde bulundurunca can sıkıcı. Muhtemelen bitkiyi satın alırken de bitliydi ama dikkat etmemişim. Bu da bir ders oldu.

Genelde Kalanchoe blossfeldianalarda ortaya çıkardı ve Mine Hanım'ın arap sabunlu, yağlı solüsyonu ile kontrole alıyordum.

Burada arap sabunu bulmak biraz güç olduğundan sıvı bir sabunla deneyeceğim formülü. Kontrole almasına alırız ama diğerlerine de geçtiyse zor olacak. Bunu düşünmek bile keyfimin kaçmasına yetiyor.

Eski 08-10-2009, 19:07   #26
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Davetsiz misafirin kendisi ve marifetleri;

Name:  1.jpg
Views: 4492
Size:  32.1 KB

Name:  2.jpg
Views: 4393
Size:  36.7 KB

Name:  4.jpg
Views: 4413
Size:  42.5 KB

Eklenen Resimler

Eski 08-10-2009, 19:13   #27
Ağaç Dostu

samarra's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2007
hepsi çok güzel sağlıkla büyütün

samarra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 19:23   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2009
gercekten cok güzel bir çalışma öncelikle eline saglık.
Kalanchoe thyrsiflora isimli çiçek gercekten muthiş bir bitki cok hosuma gitti alev topu gibi yaprak uçları ne güzel.

ShiN3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 21:37   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-01-2008
İçten olduğu belli olan yazılarınız ve çiçeklerinin güzelliği için size teşekkürler, fotoğrafların güzelliği için de eşinize teşekküler..

Düzenleyen muhikan : 08-10-2009 saat 22:47 Neden: hitap şekli
muhikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2009, 22:06   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Lütfen devam Selen hanım lütfen devam..

kartalpin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024