agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2010, 19:02   #31
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Bu portulacaria afra ile bugün bonsai çalışmalarına başladım. Çeliklerinden kolayca üretilebilen bir sukulent oluğu için budadığım dalları da ileride başka çalışmalar yapmak üzere köklendirmek ve bitkiye kendini toparlaması için şans vermek adına yaz sonuna kadar uzun aralıklarla budamalar yapmayı ve yan dallarda uç alma ile dallanmaya teşfik etmeyi planlıyorum.
Eklenti 131188
Bu bitki ile ilgili bazı işlemler hakkında yeterli bilgi bulamadım fakat dal aşılama ve air layering ile ilgili yeterli bilgi bulabilirsem, yaz sonuna kadar en az 3-4 bonsai adayı elde etmiş olurum diye ümit ediyorum.

Eklenti 131186
Bitki dalı kalın da olsa çok çabuk kökleniyor.
İnce, 3-10 cm.lik, 0,5 cm.den daha kalın olmayan dallar kesim yerinin birkaç gün kuruması için bekler ve hafif, çok aşırı ıslak olmayan bir karışıma, ılık ortamda dikerseniz hemen köklenir. Kalın çelikler daha uzun sürede köklenebiliyor. Büyük bir saksıda perlit,kum,topraktan oluşan ve saksı altının 5 cm. kadar çakıl ve kum ile doldurulduğu saksıda, 10 cm uzunluğunda nisan ayında diktiğim bir çelik 2 yılda 3 cm.gövde çapına ve 1 m.boya ulaştı.(Telle dik olmasını sağladım, olduğu gibi bırakırsanız dal ve gövdeleri sürekli yanlara doğru eğilir)
Havai köklendirme yapılsa kesilen yerin çürüyeceğini sanıyorum.
İnternette 45-50 yaşlarında P.afra bonsaileri var.
http://www.theatons.com/disneys-bons...lots-of-photos bu sitedeki bonsai 55 yaşındaymış.

http://knowledgeofbonsai.org/article...ulacaria-afra/
Bu sitenin altındaki linklerde bu bitki ile ilgili çok detaylı bilgiler var. Tercüme ederseniz diğer arkadaşlar için de çok faydalı olacaktır.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 19:05   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Ağacın nebarisi hoş gözüküyor. Bence boyunu uzun bırakırsanız bu nebari kendini pek göstermez gibi geldi fotoğraftan. (Demek fidanlıkta gezdiniz )

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 19:24   #33
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sn izzeterisen,

Tavsiyeniz için teşekür ederim. İnce çelikleri daha önce köklendirdim ama kalın çeliklerin(2-3cm'den daha kalın) dediğiniz gibi daha zor kökleneceği için riske girmemek adına havai köklendirmeyi merak ettim. Siz muhtemelen biliyorsunuzdur adeniumlarda Thai-Style daldan denilen köklendirme uyguluyorlar ve bölgeye su koyulmadığından çürüme olmuyor( http://home-and-garden.webshots.com/...57974457UiLFFG buradan görebilirsiniz). Acaba bunun gibi bir uygulama yapılıyor mu diye araştırdım ama bir sonuca varamadım.

Sn yasemin,

Boy-gövde kalınlığı oranını düşünecek olursak da kesmek daha estetik bir sonuç çıkaracak gibi ama değişik görüşler almak önemli ve ağaç üzerinde aklıma gelmeyen daha farklı uygulamalar yapılabilir.

( Ayrıca kıskandırmak gibi olacak ama "fidanlıklar"da gezdik )

Düzenleyen jeomeo : 23-03-2010 saat 19:26 Neden: Yazım yanlışı
jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 22:34   #34
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
İncirleri de söyleseydin.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 08:00   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
kalın çeliklerin(2-3cm'den daha kalın) dediğiniz gibi daha zor kökleneceği için riske girmemek adına havai köklendirmeyi merak ettim.
Jeomeo yesimlerin kalin govde ve dallarini da kolaylikla koklendirebilirsiniz. Kolay koklendikleri icin havai koklendirme yapmiya gerek yok. Koklendireceginiz yaprak, dal ve ya govdelerin kesik yerlerinin kurumasi icin bir iki gun beklettikten sonra topraga dikiniz.(kesik yerler kurumadan topraga dikilirse curume olasiligi cok yuksektir).

Yesimlernizi budamakatan korkmayiniz telleyip sekillendirebilirsiniz de.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 10:10   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Alıntı:
Sn izzeterisen,

( Ayrıca kıskandırmak gibi olacak ama "fidanlıklar"da gezdik )
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
İncirleri de söyleseydin.
İncirler tatlı niyetine olmuş galiba Bu kadar kıskançlık bende hazımsızlık yaptı bilesiniz. Siz niye birbirinize yakın oturuyosunuz kiii ve bana 50 km uzaktasınız yaa....

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 13:27   #37
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın Ali H. Ali,

İlginiz ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Mayıs veya haziran gibi havalar iyice ısınınca budama işlemlerine devam edeceğim.

Sayın yasemin ve tourkana,

Yasemin hanım bizi kıskanmanıza gerek yok bir haftasonu da beraber gezeriz fidanlıkları. Biz de yurt dışındaki kolayca akadama, biogold, saksı vs. bulan bonsai ile uğraşan insanları kıskanıyoruz

İncirler yeşillenmeden söylemek istememiştim ama madem bahsi açıldı, en yakın zamanda incirlerden ve sedumlardan da fotoğraf ekleyeceğim.

Eski 24-03-2010, 14:29   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili jeomeo; Ağacınız bence yazın meyve veren ağaçlardan değil, çünkü bu tür ağaçlar şu anda çiçeklenme aşamasında ve sizin ağacınız tomurcuklanma durumunda.
Benim düşünceme göre sanki ıhlamur' a çok benziyor gibi.
En güzel ön yüzü sen belirleyebilirsin.
Kolay gelsin.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 19:47   #39
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın kalambaklı,

Ağacı alırken kestiğimiz üst kısmında açmış yaprakları vardı. Kırmızı eriğe benzer yaprakları vardı. Aynı gün başka bir ıhlamur da gördüm ama gövdesi farklıydı. Tam bilemiyorum haklı olabilirsiniz.

Şu an için bana en uygun gelen ağacın boyunu kısaltıp hemen hemen aşağıdaki gibi bırakıp kıvrımlı dik tarzda çalışmak.

pıy.jpg

Keseceğim gövdede debırakacağım ölü dal kısmının provasını yapmayı düşünüyorum.

Sevgilerle

Düzenleyen jeomeo : 24-03-2010 saat 21:10 Neden: fotoğraf eklendi
Eski 25-03-2010, 14:05   #40
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Bugün erik olduğunu tahmin( kalambaklı haklı ise ıhlamur) ettiğim ağacımın üzerindeki çalışmaya devam ettim. Boyunu kısaltıp ölü dal görünümü kazandırmaya çalıştım. Bıraktığım ölü kısım biraz gereğinden büyük gibi fakat bunun şu aşamada problem olacağını düşünmüyorum. Ağacın alacağı şekle göre bir iki yıl sonra küçültebilirim diye düşünüyorum.

Ağaç gerçekten çok yumuşak bir ağaç testere ile çok kolay kesilebiliyor. Iskarpela ve elle çok rahat soyulup lif lif ayrılabiliyor.

DSCN0629.jpg

Soyma ve oyma işleminin ardından biraz budama makası ile uzun kıymıkları kestim ve zımpara ile hatları bıraz yumuşattım.

DSCN0631.jpg

Ardından bir kulak pamuğu yardımı ile lime-sulphur sürdüm. Daha önce fırça kullandığımda lime sulphur biraz yoğun olduğu için homojen olmuyor tortu bırakıyordu, bir de pamukla deneyeyim dedim sonuçları görücez.

DSCN0632.jpg

Kullandığım lime-sulphur ise bu. Şişenin içinde kırmızı duruyor havaya temas eder etmez sararıyor 3-4 saat içinde de beyazlaşıyor.

DSCN0628.jpg

Eski 26-03-2010, 08:46   #41
Ağaçsever

TreePedagogue's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Ağacın kesinlikle Ihlamur..
Çok esnek bir yapısı vardır, yaprakları oldukça büyüktür ancak küçültmesi de bir o kadar kolaydır.

TreePedagogue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 08:59   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Sevgili jeomeo, çok güzel bir çalışma olacağından hiç şüphem yok, eline sağlık şu haliyle bile güzel görünüyor.
Ayrıca dipten fazlaca sürgün verme özelliğinden dolayı, çelikten üretim yapar ve birden fazla bonsai adayları meydana getirebilirsiniz.
Kolay gelsin,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2010, 17:17   #43
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın TreePedagogue,

Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Şimdi gidip bir de erik almak zorunda bıraktınız beni Sizin ıhlamurun güncel halini görme imkanımız varsa onu siteye eklerseniz, özellikle yaprak küçültme konusunda aydınlatıcı olur.

Sayın kalambaklı,

Beğenmenize sevindim. Ağacın üst kısımda neredeyse onda biri kaldığı için kök sisteminin yeterince güçlü besleyeceğini düşünüyorm. Zaten çok büyük bir saksı içinde. Umarım uç almalarla dalcık sayısını arttırabilirim. Eğer herşey güzel giderse mayıs ayında da tellemeyi yaparım.

Sevgilerle

Eski 18-04-2010, 15:27   #44
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Ardıçlar

Dün, Tourkana ile spontane bir fidanlık gezisi yaptık. Niyetimiz açelya almaktı ama malum bonsai ile uğraşan iki kişi olarak fidanlığa gidince neredeyse bütün fidanları tek tek inceledik. En sonunda birer ardıç alarak geri döndük (kime niyet kime kısmet dedikleri böyle olsa gerek).

Benim aldığım saksıda iki fidan vardı, ama kökleri aynı mıydı ayrı mıydı belli olmuyordu. Bugün hazır daha çok geç olmamışken saksı değişimi yaptım ve fidanların umduğum gibi ayrı olması beni sevindirdi.

Çok sıkı formlu bir fidan olduğu için iç taraflarında çok fazla ölü dal ve dalcık vardı onları temizlemenin haricinde bir işlem daha yapmadım.

Bu fidanı kıvrımlı dik tarzda çalışmayı düşünüyorum. Çok fazla ibresi ve dalcığı olması görsel olarak baya avantaj sağlıyor. Eğer saksı değişimini başarılı bir şekilde atlatırsa budama ardından da telleme yaparak formunu kazandırmayı planlıyorum.

DSCN0671.jpg

Bu fotoğrafta gövde biraz daha belirgin.

DSCN0672.jpg

Aşağıdaki de ikinci fidan. Bu fidan ilk saksısının kenarına dayanıp hafif aşağı doğru sarkmaya başlamıştı, alırken yarı-şelale tarzına uygun olabileceğini düşünmüştüm ama fidanı saksıdan çıkarınca, yeni saksısına biraz daha dik koyup yatık tarzda çalışmanın daha estetik olacağına karar verdim.

DSCN0673.jpg

Eski 18-04-2010, 15:40   #45
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Geçen sene yedili olarak aldığım üç dişli akçaağaçlara ekim ayında saksı ve toprak değişimi yapıp iki tanesini ayırmıştım. Vakitsiz yapılan saksı değişimine çok hızlı bir şekilde olumsuz cevap verdiler ve yapraklarını döktüler. Bütün kış öldüklerini düşünmüştüm ama baharın ilk müjdecisi olup beni sevindirdi. O kadar hızlı yaprak açmaya başladı ki neredeyse bir haftada her daldan 3-4 sürgün verdi.

DSCN0682.jpg

Dal ve dalcık sayısını çoğaltmak için yaz sonuna veya önümüzdeki seneye kadar, telleme ve budama yapmamayı düşünüyorum. Yalnız son bir haftada yapraklarında kızarmalar ve yer yer kurumalar başladı. Direk güneş ışığı veya şiddetli rüzgar almıyor. Hemen hemen her gün su fısfıslıyorum ve toprağının tamamen kurumasına izin vermiyorum ama bu hasta yaprak sayısı artıyor.

DSCN0678.jpg

DSCN0681.jpg

DSCN0680.jpg

Bu konuda bilgisi veya önerisi olan var mı?

Sevgilerle

Eski 18-04-2010, 16:30   #46
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ardıçları dik görünce yeni fidanlar aldın sandım. İkincisi o şekilde çok güzel görünüyor, şelaleden vazgeçmen iyi olmuş.
Diğerlerini de o fidanlıktan kaldıralım müsait olduğumuzda.

Akça lardaki lekeler gübre fazlalığı veya sulama ile ilgili bir durum olabilir mi acaba?

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 17:12   #47
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Muhtemlen gübre ile alakalı... Ama zaten 6-6-6 gübreyi 15-20 günde bir falan veriyorum. Çok olmasından kaynaklanmıyor, aynı gübreyi başka ağaçlarda da kullanıyorum, herhangi bir problem yok. Bir süre gübreyi yapraklara dokunmadan vereyim, sulamayı içme suyuyla yapayım bakalım bir değişiklik olacak mı.

Diğerlerini de kaldıralım kaldırmasına da yer problemini çözelim önce, ya da müdürle konuşup orada çalışalım

Eski 18-04-2010, 17:32   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2010
cok guzeller, hepsi birbirinden guzel

mianyang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 17:54   #49
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mianyang Mesajı Göster
cok guzeller, hepsi birbirinden guzel
Teşekkür ederim.

Eski 18-04-2010, 20:58   #50
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Elime fotoğraf makinasını almışken daha önce bu başlık altında fotoğraflarını paylaştığım çalışmaların yeni hallerini de fotoğraflayayım dedim.

DSCN0691.jpg

Bu karaağaç geçtiğimiz kış zor durumdaydı, fakat şu an baya büyük bir saksı içerisinde yapraklanmaya devam ediyor. Düzenli olarak geri budamalar yaparak dallanmayı arttırmaya çalışıyorum. Üzerindeki air-layering işleminde herhangi bir hareketlilik görünmüyor, muhtemelen başarısız bir girişim oldu ama devamlı nemli tutmaya devam ediyorum.

DSCN0686.jpg

Erik olduğunu sanarak aldığımız ağaç yapraklandı. Sanırım ıhlamur olduğu da kesinleşti. Tüm tomurcukları patladıktan sonra telleme yapacağım.

DSCN0688.jpg

Bu da yaprağından bir fotoğraf.

DSCN0689.jpg

Bu fidanı iki önceki bonsai toplantısına götürmek için almıştım. Gül bitkisi, bonsai için pek uygun bir tür değil, benim de hiç sevmediğim bir tür ama hem kalın gövdesi ve küçük yaprakları, hem de uygun fiyatı beni cezbedince satın almıştım. Tahmin ettiğimden daha hızlı büyüyor, önümüzdeki günlerde biraz daha gelişince budama yapacağım.

DSCN0699.jpg

Bu ardıç fidanı 4 ay kadar önce Tekin Bey'i ziyaretimde şekillenmişti. Ağır tellemenin stresine dayanamayan (veya benim öyle tahmin ettiğim) iki dalı kurudu. Ben de fidanı rüzgar tarzına yönlendirmeye çalışıyorum. Gövdedeki teller henüz yeni söküldüğü için zirvenin düzenlenmesi yeni bir tellemeye kaldı. Şu an sadece alttaki üç dalda büyüme var. Eğer tepe sürgünleri de yaşadıklarına dair bir belirti gösterirlerse yeni bir telleme yapacağım.

Eski 01-05-2010, 15:54   #51
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Kelebek Çalısı ( buddleja davidii )

30. mesajda paylaştığım kelebek çalılarının saksı değişimini yapalı bir buçuk aydan daha fazla oldu ve sağlıklı bir şekilde geliştiklerini gözlemliyorum. Bunu ve havaların ısınmasını fırsat bilerek bu çalıların gövdelerinde yapmayı planladığım jin ,shari ve uro işlemlerinin ilk adımını bugün yaptım. Iskarpela, maket bıçağı, yan keski ve dremel kullanarak yaklaşık 2 saat sürdü.

Birincisi :
DSCN0708.jpg

İkincisi:

DSCN0712.jpg

Oyulan bölgeden bir detay:

DSCN0717.jpg

Fotoğrafladıktan sonra fidanları yıkayıp yarı gölge bir yere kaldırdım. Bir sonraki aşamada biraz daha zımparalama yaptıktan sonra lime-sulphur sürerek yaralı bölgeleri korumaya alacağım. Bu işlem aynı zamanda görsel güzelliğini de arttırmış olacak.

Eski 03-05-2010, 10:23   #52
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın jeomeo

İşlemler doğru yapıl dı ise gelişmde bir sorun olmayaçaktır.
Lakin işlemde hata olur ise tepki sert olçaktır.
Benim size tavsiyem aslında soyma işlemi yapmadan bu sene gelişmeleri olaçaktı.
Unutmayın kombine çalışmalara sağdece sağlılı ve güçlü ağaçlar güzel sonuçlar verir.

Azimli ilgili ve araştırmacı yapınız bu işe gösterdiğiniz özen gözler önünde umuyorum ki sorunsuz ve güzel bir gelişim görmenizi umuyorum.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2010, 11:34   #53
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın bonsaisan,

İlginiz için teşekkürler. Kırılan, kesilen ve oyulan kısımların tamamına yakını kuru idi. Bu yüzden bu arsız bitkinin gelişiminin çok da etkileneceğini zannetmiyorum. Bugünlerde gübrelemeye başlayıp, biraz daha güneşli bir yere çıkaracağım.

En önemli sorun, bonsai çalışmalarında kullanılmayan bir tür olduğu için, dalcık oluşturma ve yaprak küçültme hakkında pek bilgi bulamamam. Uç alımlarına pek tepki vermiyor, dal üzerinde geriden sürgün oluşturmuyor. Bu sene başka bir işlem yapmayı düşünmüyorum, umarım o zaman kadar bu konuda bilgi toplamış olurum.

Eski 08-05-2010, 14:02   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Merhabalar
Yeşim ağacım var, daha önce hep ikili uzuyordu, sağlı sollu yani.
Şimdi en son zamanda dört yönden çıktı, ve ortasında bir tane daha bu konulara çok yabancıyım..
Ve güneşin geldiği tarafa haftada bir eğiliyor, bir sonraki hafta diğer tarafa çeviriyorum-, yazık çiçeğim bu gidişle yılan gibi bişi olucak.
Saksısı sanırsam yeterli?
Birde her gün suluyorum doğru mu?

Herhangi bir budamaya ihtiyacım yok dimi

Saygılar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg YesimAgaci.jpg (64.1 KB, 221 views)
Chlorophytum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 15:15   #55
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sayın Chlorophytum,

Yeşimler güneşi seven sukkulentlerdir. Yeterince güneş almadıklarında güneşe doğru eğilir, yapraklarını çevirir ve uzar. Her hafta çevirmek bitkinin adaptasyonunu zorlaştırır strese sokar. 40-50 günde bir kez çevirmeni yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Saksınızın boyu yeterli gibi görünüyor. Altında delik yok ise hemen birkaç tane drenaj değili açın ya da delikli bir saksıya alın.

Crassula gibi sukkulent türleri suyu pek sevmezler. her gün sulama yaaprsanız bitkinizin kökleri çürür. Toprak tamamen kurumadan sulama yapmayın. Bitkiniz susuz geçen 20-25 günden daha fazla süreye bile dayanabilir ama 4-5 gün nemli kalan bir toprakta kökleri çürümeye başlayacaktır.

Uçtan yaprak aldıysanız veya en uç yaprağına bir şekilde zarar gelmişse bu şekilde çatallanma yapmış olabilir. Genelde düz yukarı doğru büyüyen bitkilerde pek dallanma yapmazlar.

Ayrıca kendinize ait bir başlık açıp bitkinizin gelişimi ile ilgili yenilikleri orada paylaşabilir diğer üyelerin de fikrini alabilirsiniz.

Saygılarla

Eski 08-05-2010, 18:38   #56
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Crassula çok yönlü ışık alan gölgede de çok iyi gelişebiliyor. Böyle ortamda uzaması daha iyi oluyor. Böyle bir ortama alırsanız ve toprağına bir o kadar kum koyar (% 50 kum + % 50mevcut toprağı) ve yeniden dikerseniz daha iyi olur. Dikili bulunduğu toprak tamamen torf galiba. Toprağı süzek olması lazım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 22:29   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Alıntı:
Sayın Chlorophytum,

Yeşimler güneşi seven sukkulentlerdir. Yeterince güneş almadıklarında güneşe doğru eğilir, yapraklarını çevirir ve uzar. Her hafta çevirmek bitkinin adaptasyonunu zorlaştırır strese sokar. 40-50 günde bir kez çevirmeni yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Saksınızın boyu yeterli gibi görünüyor. Altında delik yok ise hemen birkaç tane drenaj değili açın ya da delikli bir saksıya alın.

Crassula gibi sukkulent türleri suyu pek sevmezler. her gün sulama yaaprsanız bitkinizin kökleri çürür. Toprak tamamen kurumadan sulama yapmayın. Bitkiniz susuz geçen 20-25 günden daha fazla süreye bile dayanabilir ama 4-5 gün nemli kalan bir toprakta kökleri çürümeye başlayacaktır.

Uçtan yaprak aldıysanız veya en uç yaprağına bir şekilde zarar gelmişse bu şekilde çatallanma yapmış olabilir. Genelde düz yukarı doğru büyüyen bitkilerde pek dallanma yapmazlar.

Ayrıca kendinize ait bir başlık açıp bitkinizin gelişimi ile ilgili yenilikleri orada paylaşabilir diğer üyelerin de fikrini alabilirsiniz.

Saygılarla
Tamam çevirmiyimde yamuk yumuk büyecek diye endişeleniyorum, henüz genç diye yılan gibi hemen güneş tarafına doğru yamuluyor.
Valla 1 aydır her gün düzenli olarak suluyorum, inşallah çürümemiştir..

Ama sağlıklı duruyor, yani belki çürük yoktur henüz.
Peki şimdi bu bitkiye budama gerekmiyor mu, yani bonsai çalışması gibi?
çünki anladığım kadarıyla şekil verdikçe o yöne şekillenen bir bitki.

Edindiğim bilgiye göre Toprak %30, %70 taş.saksının içini taş doldurursam bitkicağız nereye kök salcak taşlar arasında harap olur gider...

evet tamamen torf, torf derken hani paketlerde çiçekler için özel topraklar satılıyor ya işte ondan
Toprak kum koyuyum da taş fikri pek sıcak gelmedi sizce de öyle değil mi?

Chlorophytum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 20:35   #58
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Her ne kadar bonsai için çok uygun bitkiler olmasa da sukkulentlerle çalışmayı seviyorum. Çünkü hemen hemen uzerlerinde her türlü calismaya dayanıp, bir şekilde yaşamaya devam ediyorlar.

Bu alacalı yeşimin saksısını değiştirip bir iki dalını budadım. Önümüzdeki günlerde uç alımları ve telleme yapmayı planlıyorum.

DSCN0761.jpg

Geçen yıldan bu yana üzerinde telleme budama ve uç alımpları yapılan süs narı, ateş dikeni ve çobanpüskülü (ilex) fidanlarımdan genel bir görüntü.

DSCN0764.jpg

Bu karaağaç üzerinde bir dalda köklendirme yapıyordum. Sonra sonuçta elime geçecek olanın yalnızca yaklaşık 10 santimlik bir fidan olacağının farkına varınca o dalı kestim. Ve ilk aldığımda çirkin kıvrımlı bir hazır bonsai olan bu fidanı fotoğrafta görülen köpüğün hızasından köklendirmeye çalışıyorum. Daha sonra en altta sağda görülen sürgünün olduğu yerden ayrılıp biraz daha güzel şekilli bir aday olacağını düşünüyorum.

DSCN0750.jpg

Bu fidan elimdeki en hızlı gelişen fidan. Hemen hemen her hafta iki kere geri budama ve uç alımı yapıyorum. Yukarıda uzayan dal ile oluşturacağım yeni bir yaprak kümesi ile biraz daha sivri bir zirve planlıyorum. Sağa giden dal tam kendini topralamıştı ki köpek kırdı. Ama kendini tekrar toparlayıp üçgenin sağ kısmını oluşturacağını düşünüyorum.

Eski 24-05-2010, 21:05   #59
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Elimde iki tane yeşil yapraklı acer palmatum var. Bunları üzerlerindeki köklendirme çalışmaları ile parçalara ayırıp bonsai adayı üretmek amaçlı yetiştiriyorum. Bugün gövdeye dal aşılama işlemi yaparak, ileride bonsai olarak yetiştirlecek ana gövdede dal dizilimini düzenlemeye başladım. Aşı konusu pek bildiğim , hakim olduğum bir konu değil ama internetten araştırmalar yaparak ve acer üstadı bonsaisever'in başını uzun süre şişirerek edindiğim bilgilerle uygulamayı tamamladım. Burada paylaşarak hem bilgilendirmiş hem de yanlışlarımı öğrenmiş olacağımı umuyorum.

DSCN0767.jpg

Bu fotoda, üstteki air layering işleminin, bu uygulama ile bir alakası yok öncelikle onu belirteyim. Dremel kullanarak gövdede deleceğim yeri gösteriyorum. Yabancı kaynaklarda motorlu araçlardan daha çok tırbüşon benzeri el aletleri kullanıyorlar. Motorlu aletlerde ağacı yakma riski olduğundan el aletleri daha zahmetli de olsa daha iyi olur diye tahmin ediyorum.

Delme işlemini dalın çıkacağı noktadan başlatıyorum. Gireceği yerden başlatılırsa tam istenen noktadan çıkması daha zor olabilir.

Dalın geçeceği delik, çıkışa doğru yükselen bir eğim gösterirse, aşılanan yeni dalın gelişimi daha kolay oluyormuş, çünkü yapraklar yukarıya doğru gelişim gösteriyorlar.

DSCN0769.JPG

Gövde içinden geçecek daldaki yapraklar ve yaprak sapları kesiliyor yalnız en uçtaki açmaya başlayan sürgün, henüz delikten geçebilecek büyüklükteyken bu işlem yapıldığında, ucunda sürgün olan dalda kuruma riski azaltılmış oluyor.

DSCN0772.jpg

Deliği açarken devamlı durup su püskürttüm ki yanma olmasın ve kambiyum kaynaşması daha hızlı olsun. Delik açılınca dal fotoğraftaki gibi içinden geçiriliyor.

DSCN0770.jpg

Aşılanan dal deliğe tam oturmuyorsa, küçük bir parça tahta ile dalın sabitlenmesinin faydalı olacağı belirtiliyor. Aynı zamanda dal üzerindeki gözün gövdeye uzaklığının ayarlanması da yapılmış oluyor.
DSCN0774.jpg

İnternetteki kaynaklarda bu aşamada yara kapatıcı macun sürülmesinin faydalı olduğu yazıyor. Şekillerde görülen ise hep gri renkli japon macunları. Bonsaisever bizim kolayca bulduğumuz o kırmızı yapışkan aşı macunun sürgünü yakabileceği konusunda uyardığı için herhangi bir şey sürmedim. Belki yara biraz kapanmaya başlayıp dal biraz kalınlaşırsa bal mumu kullanabilirim diye düşünüyorum.

Bu yöntemin güzel yanı dal girişini ağacınızın arka yüzünde saklayabiliyor sunuz ve gövde üzerinde istediğiniz hemen hemen her yere dal aşılamak mümkün.

Sevgilerle

Eski 25-05-2010, 13:57   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Jeomeo, bu asiyi yaparken, zamanlamayi tomurcuklar acilmadan once yaparsan dali, govde uzerine acacagin delikten daha kolay gecirebilirsin ve deligi de dalin kalinligindan cok az daha buyuk bir ucla acarsan macun surmene ve ya baska bir seyle dali desteklemene gerek kalmaz.

Sozunu ettigin kirmzi macunu oralarda gordum. Kesiklere yaralara kullanilmasa yaranin daha cabuk kapanacagini dusunuyorum. Budadiginiz bir yere macun diger budanmis bir yere de macun surmeden sonucu gozleyebilirsiniz.

Calismalarin guzel bir omur surmesini dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024