agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Resulgur / Bahçe, Sera (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/40464.htm)

Resulgur 20-08-2017 21:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi intibah (Mesaj 1516024)
Maşallah susuz yetişen domatesler çok güzel olmuş. Ben de suladım ama çeri domates gibi oldu fazla büyümedi.

Sn. intibah bu yere ilk defa domates dikildi ben ona bağlıyorum. 1 2 kök de dediğiniz gibi minik domatesler var yuvarlak, sizin çeşidiniz ondan olabilir.

thunderon 21-08-2017 09:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1514849)
Daha önce 2. sıradaki domates çeşidimizi açıklamıştık. Şimdi seneye ekilecekler arasında ilk sırada yer alan domates çeşidimizi paylaşıyorum. Sera içerisinde yetiştirdiğimiz domateslerde verim :D

İnce kabuklu, yumuşak etli dokusu, verimi ve lezzetiyle bizi fazlasıyla memnun etti ;)

Eklenti 654957

Eklenti 654958

Eklenti 654959

Eklenti 654960

Tohumlar Sn. bahcedenn den gelmişti , buradan selamlar.

Selamlar,

Bu domateslerin çeşidi neydi?

Resulgur 21-08-2017 22:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi thunderon (Mesaj 1516044)
Selamlar,

Bu domateslerin çeşidi neydi?

Sn. thunderon Domates çeşitlerimiz den oturak olan Bursa Dağlı Kırmızı sırık olan çeşit ise Blue Beauty dir.

Resulgur 22-08-2017 17:13

Bostan

2 Eklenti(ler)
03.08.2017 den ;

Daha önce koparmadan resmini çektiğimiz yerel çeşit kavunumuzu hasat ettik , sanırım erken davranmışız şeker oranı istediğimiz gibi değildi beklentilerimi karşılamadı bu yüzden tohum almadım.

Eklenti 655988

Niksar da yetiştirilen yerel bir karpuz çeşidi , Adana da meşhur Salbaş karpuzu derler bol sulu ve şekerli olur , salbaş karpuzunun üzerine bu karpuzu yedim , tadı harika şeker oranı bayağı yüksek salbaştan bir tık üstün şekerli ve sulu bir yapısı var , seneye yerini garantiledi :cool:

Eklenti 655989

Resulgur 22-08-2017 17:16

Tinytim Domates

2 Eklenti(ler)
Tiny tim domateste verim.

Tiny tim saksı domatesimiz bu yılda göz doldurdu , kapladığı küçük alanda onlarca domates veriyor. Onlarca fideyi eşe dosta dağıtıp kalan fidelerden sera içerisinde 2 kök dikmiştik , seneye yine ekeriz nasip olursa ;)

Eklenti 655990

Eklenti 655991

anarius 22-08-2017 20:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1516181)
Tiny tim domateste verim.

Tiny tim saksı domatesimiz bu yılda göz doldurdu , kapladığı küçük alanda onlarca domates veriyor. Onlarca fideyi eşe dosta dağıtıp kalan fidelerden sera içerisinde 2 kök dikmiştik , seneye yine ekeriz nasip olursa ;)

Eklenti 655990

Eklenti 655991

Maşallah.

Yaprağındaki morluk neyin işareti? Fosfor eksikliği mi?

Resulgur 23-08-2017 19:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anarius (Mesaj 1516186)
Maşallah.

Yaprağındaki morluk neyin işareti? Fosfor eksikliği mi?

Sn. anarius üzgünüm ama bende bilmiyorum. Bahçeye sadece 1 kez yaprak gübresi attım, başka da gübreleme yapmadım bu tarz eksiklikleri normal karşılıyorum. Başka bir çeşitte de aynı hastalık gözlemledim.

Resulgur 26-08-2017 13:31

Jalapeno Biber

3 Eklenti(ler)
Orta acılıktaki Jalapeno Scoville ölçeğine göre 2500 - 8000 SHU (Scoville heat units) değer aralığında olan etli yapılı acılı ağzı yakmayan yoğun bir tada sahip olan bu biberi seneye daha fazla yetiştirmeyi düşünüyorum.

Eklenti 656109

Eklenti 656110

Tohumları alınan biberlerin bir kısmı turşu içerisine katılıp bir kısmı da ipe dizilerek kurutmalık ayrıldılar. ;)

Eklenti 656111

Resulgur 26-08-2017 20:52

Bahçede Son Durumlar

4 Eklenti(ler)
Hanım evde domates bitti deyince daldım bahçeye ne varsa topladım 1 kasa doldurdum domates biber patlıcan semizotu soğan yumurtalarda saman yığınlarının içerisinde çıktı tavuklar kaçamak yapıp folluklardan başa bir yere yumurtlamışlar.

Eklenti 656122

Bu yıl en çok verim aldığım domates Deşti oldu. Bol bol konserve sos yaptık. ;)

Eklenti 656123

Bahçemizdeki en verimli biberlerden Bhut Jolokia lar oldukça geççi bir çeşit toplanmayı bekliyorlar.

Eklenti 656124

Yeşilken tadına baktım öksürttü beni farklı bir acısı var . Bir de kızarınca tadına bakmayı düşünüyorum :cool:

Eklenti 656125

Resulgur 27-08-2017 23:03

Acı Biberli Domates turşumuzu da yaptık

2 Eklenti(ler)
Domates ve biberi bol hasat ettiğimiz şu günlerde domatesli turşumuzu da yapalım dedik. :D

Eklenti 656176

Eklenti 656177

Tarifi ; http://www.agaclar.net/forum/1516459-post8.htm burada :cool:

YeniGine 27-08-2017 23:22

Süper!.. Afiyetle tüketesiniz inşallah Sayın Resulgur.

Resulgur 28-08-2017 00:24

Günün Bereketi

1 Eklenti(ler)
Konserve işini bitirdikten sonra her gittiğimde tek kasayı karışık mahsullerle doldurup eve getiriyorum. Kurutmalık domateslerden biraz fazla topladım. Hava bugünlerde kapalı olduğundan fırında kurutma işlemi yapmayı düşünüyoruz.

Domateslerin hepsini toplamadık tabi bir arkadaşımız gelip toplayacak en son topladığımızda 5 kasa çıkmıştı, artık kaç kasa çıkarsa o günün mahsülü onun olacak nasip ;)

Eklenti 656179

Resulgur 28-08-2017 00:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1516461)
Süper!.. Afiyetle tüketesiniz inşallah Sayın Resulgur.

Sn. YeniGine çok teşekkür ederim. Merakla bekliyoruz bakalım .. nasıl olacak :D

Resulgur 08-09-2017 16:09

Hasata Devam

5 Eklenti(ler)
Uzun zamandır kasa kasa domates hasat ediyoruz. Bir kaç kasa da eşe dosta hediye ettik ve hatta kendileri gelip kasalarını doldurup gidenler de oldu ;)

Adana ya bile 12 tane 1lt lik domates konservesi , kasa kasa da domates gönderdik. Allah bin bereket versin.

Eklenti 656832

Mutfağımıza hatta buzdolabının içerisine kadar giren bu küçük misafirlerle sürekli karşılaşıyoruz . İlaçlama yapmadığımdan bir çok zararlı türedi ve bu miniklerle tanışma imkanı bulduk , çokta iyi oldu. Sera içerisinde ve bahçede rengarenk kelebekler dolaşıyor :D

Eklenti 656833

Eklenti 656834

Sıcak havalardan sonra sera içerisindeki Ali's pembe kiraz domatesler atağa geçtiler. Sanki bahar gelmişcesine yeniden çiçeklerle donandılar . :cool:

Eklenti 656835

Çiçek salkımlarından tutup şöyle biraz salladım, bakalım meyve tutumu olacak mı ?

Eklenti 656836

Resulgur 08-09-2017 16:18

Sera İçinde Temizlik

2 Eklenti(ler)
Artık yavaş yavaş sera içerisini boşaltmaya başladık. Üzerinde meyve adeti az olan domatesler , çok fazla irileşen kadife çiçekleri domateslerin arasında cılız kalan ve boyu 2 metreyi bulan biberleri ve diğerlerini söküp attık .. ;)

Eklenti 656837

Bu havada asılı olan gövdesi ağaç gibi kalınlaşan kadife çiçeği 2 metreye yakın boylandı seneye seraya çiçek ekmeyi düşünmüyorum.

Eklenti 656838

Sökülen alanlara kış için Maydanoz, yeşil soğan, marul , tere , roka ,dereotu ekmeyi düşünüyorum.

Resulgur 08-09-2017 16:24

Jalapenolar Turşu Oldu

3 Eklenti(ler)
Süpermarketlerde sıkça karşılaştığımız jalapeno biber turşusundan biz de yaptık .

Eklenti 656839

Çok şık kalın etli bir iç yapısı olan bu bibere turşu çok yakışıyor. ;)

Eklenti 656840

Duruşunu çok beğendik . :cool: Tarifi Burada ; http://www.agaclar.net/forum/1517188-post303.htm

Eklenti 656841

Resulgur 13-09-2017 22:24

Biberler

5 Eklenti(ler)
Bu yıl ilk defa yetiştirdiğimiz biberlerden verim lezzet ve değerlendirme açısından genel anlamıyla seneye ekeceğimiz çeşitlerimizi belirledik .

Arnavut , Jalapeno , Bhut Jolokia , Akrep Biber , Stocky Red Roaster ve Emcelli beğendiklerimiz.

Eklenti 657172

Tropikal Wave

Eklenti 657173

Bhut Jolokia

Eklenti 657174

Akrep

Eklenti 657175

Eklenti 657178

Resulgur 13-09-2017 22:43

Bamyalar

4 Eklenti(ler)
İlk defa tecrübe ettiğim sebzelerden biri de bamya oldu daha önce bamya yetiştirmemiştim. 2 kez yemek yapıldı , doğal domateslerimiz ile yapılan yemeği muhteşem olmuştu ..

2 çeşit tohum ekmiştik . Tohumdan fide haline getirip fide olarak ektiğim Kınalı ve Sultan bamyalar.

Toplamasını bilmediğimizden ya da vakit ayıramadığımdan bir köşede unutulan 20 kök bamya dallanıp budaklandı da bir çok meyve tohuma kaldı ;)

Eklenti 657185

Kınalı

Eklenti 657186

Eklenti 657187

Kınasız ;)

Eklenti 657188

Musa Gündoğan 14-09-2017 08:03

sayın resulgur kınalı bamya dediğiniz bamyalar girit bamyası, kırmızı bamya isimleri de var mı yoksa bu tamamen farklı mı? bende de bu kırmızı bamyadan var ancak isimlerini ben bu şekilde biliyordum.

Resulgur 14-09-2017 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1517688)
sayın resulgur kınalı bamya dediğiniz bamyalar girit bamyası, kırmızı bamya isimleri de var mı yoksa bu tamamen farklı mı? bende de bu kırmızı bamyadan var ancak isimlerini ben bu şekilde biliyordum.

Sn. Musa Gündoğan bende ilk defa yetiştiriyorum pek bir bilgim yok açıkcası , yerel bir kaynaktan temin ettiğim tohumlar bu isimle geldiler. Dediğiniz gibi kırmızı bamya ismi ile google de bakıyorum bu çeşide çok benziyor. Siz daha tecrübelisiniz anlaşılan ;)

Resulgur 14-09-2017 21:35

Hasata Devam

4 Eklenti(ler)
Daha önce Muş - Bulanık ta yetiştirdiğim mısırların tadına doyamamıştık . Bir arkadaşımla pişirmeden çiğ çiğ yedik . Sanki içine bal dökülmüş gibiydi , uzun zamandır öyle mısır yememiştim. ;)

Muş ta yetiştirdiğim çeşitte 3 4 somak mısır meyve vermişti , bu çeşit ticari tohum sadece tek somak mısır hasat ettik.

Eklenti 657273

Şeker oranını bu kadar beklemiyordum ilk yetiştirdiğim mısırların yanında bile geçemez ama yinede tadı güzeldi, haşlamalık olarak hasat edilen şeker mısırlar aynı gün tüketildiler.

Eklenti 657274

Bugünlerde en fazla hasat ettiğimiz biber çeşidimiz Bhut Jolokialar oldu.

Eklenti 657275

Geçtiğimiz günlerde karakola kendi yetiştirdiğim ürünlerden Deşti Kellog Breakfast, İzmir pempe domates ve karışık biberler ve domateslerin arasında kendine yuva yapan tavukların yumurtalarından yaptığım melemen arkadaşların çok hoşuna gitti gece görevinde fırından getirdiğimiz sıcak ekmeği bandıra bandıra yedik tava yıkanmasa da olurdu arkadaşlar bir güzel temizlediler. ;)

Bhut jolokia yı ortaya koydum ama söylemedim acılığını 2 tanesi yemeye başladı birinin gözleri kızarmaya başladı terledi bu iyiymiş dedi diğer arkadaş temkinliydi kenarından kırparak yedi ama yarısı kaldı yiyemedi :D tam kızarmayan yeşil jolokiaların acılığını da bir nebze keşfetmiş olduk .

Eklenti 657276

Mutfakta domatesleri gören Ali abi de bu çeşitlerin tohumunu istedi biraz da tohum ayıkladık , kendisine Jalapeno biber ve Bhut jolokia biber tohumu da verdim. Sürekli benden tohum ister durur :)

Musa Gündoğan 15-09-2017 07:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1517781)
Sn. Musa Gündoğan bende ilk defa yetiştiriyorum pek bir bilgim yok açıkcası , yerel bir kaynaktan temin ettiğim tohumlar bu isimle geldiler. Dediğiniz gibi kırmızı bamya ismi ile google de bakıyorum bu çeşide çok benziyor. Siz daha tecrübelisiniz anlaşılan ;)

SAyın resulgur o zaman size tavsiyem bu bamyaların en lezzetli olduğu zaman çiçeklerinin kapanır kapanmaz toplandığı zaman. çiçeklerinin dökülmesini beklemeyin üzerinden tutup çektiğinizde çiçekleri çıkıyorsa o bamyaları minnak minnakken toplayın açık yeşil rengindeyken çok lezzetli oluyor.

funku 15-09-2017 08:34

Sayın Resulgur merhaba,

Öncelikle çalışmalarınızı beğenerek ve imrenerek takip ettiğimi belirtmek isterim. Bir çok değerli bilgiyi bizimle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Özellikle susuz yetişen ürünler çok ilgimi çekti. Bu ürünlerin tohumlarından az da olsa temin etme şansımız var mıdır? Bahçemize çok sık gidemediğimiz için bu ürünleri denemek istiyorum. Hatta kısmet olursa tohumlarını çoğaltıp küçük tohum bankamda uzun yıllar saklamak ve paylaşmak isterim. Mümkünse tabi. Selamlarımla.

portorikolu 15-09-2017 09:55

Harika paylaşımlar yapıyorsunuz. Severek takip ediyorum.

Kolaylıklar dilerim.

serdarbey33 15-09-2017 10:03

Sayın Resulgur şu meşhur Bhut jolokia tohumlarından paylaşırsan ben talibim 5-10 kök dikerim sonra milleti ağlatıcam :D baya zevkli olurdu.

Resulgur 15-09-2017 10:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan (Mesaj 1517810)
SAyın resulgur o zaman size tavsiyem bu bamyaların en lezzetli olduğu zaman çiçeklerinin kapanır kapanmaz toplandığı zaman. çiçeklerinin dökülmesini beklemeyin üzerinden tutup çektiğinizde çiçekleri çıkıyorsa o bamyaları minnak minnakken toplayın açık yeşil rengindeyken çok lezzetli oluyor.

Sn. Musa Gündoğan bir daha gittiğimde bu tavsiyeniz üzerine bir kaç çiçekli haldeyken koparıp bakayım küçük bamyalar tahmin ediyorum daha lezzetli olacaktır. ;)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi funku (Mesaj 1517814)
Sayın Resulgur merhaba,

Öncelikle çalışmalarınızı beğenerek ve imrenerek takip ettiğimi belirtmek isterim. Bir çok değerli bilgiyi bizimle paylaştığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Özellikle susuz yetişen ürünler çok ilgimi çekti. Bu ürünlerin tohumlarından az da olsa temin etme şansımız var mıdır? Bahçemize çok sık gidemediğimiz için bu ürünleri denemek istiyorum. Hatta kısmet olursa tohumlarını çoğaltıp küçük tohum bankamda uzun yıllar saklamak ve paylaşmak isterim. Mümkünse tabi. Selamlarımla.

Sn. funku ilginize çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi bahçesine haftada ayda bir gidenler için susuz yetişen çeşitlerin ekimi daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum bende .. Özellikle deşti domatesi sulayarak inanılmaz verim aldık artık domates toplamaktan bıktık , deşti domates sarımsak iriliğinde onlarca domatesi bir yorgan gibi örtüp hem güneşten koruyor hemde kendi nemini altında tutuyor. Hasat süresi de oldukça uzun .. Bu yıl köylülerden yeteri kadar tohum aldım kısmet olursa seneye yetiştirip sizlerle paylaşmak istiyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi portorikolu (Mesaj 1517823)
Harika paylaşımlar yapıyorsunuz. Severek takip ediyorum.

Kolaylıklar dilerim.

Sn. portorikolu çok teşekkür ederim. Sizlerin bu mesajlarını görünce bende çok mutlu oluyorum. Saygılar

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi serdarbey33 (Mesaj 1517826)
Sayın Resulgur şu meşhur Bhut jolokia tohumlarından paylaşırsan ben talibim 5-10 kök dikerim sonra milleti ağlatıcam :D baya zevkli olurdu.

Sn. serdarbey33 hoş geldiniz. Etkinlikte tohum paylaşımı olacaktır diye düşünüyorum. Çapraz tozlaşma konusunda emin olamadığım için tohumları sadece kendime ayırmayı düşünüyorum. Elde ettiğim biberlerin acılık derecesi bu yıl istenilen düzeydeler , seneye de aynı olursa paylaşım yapılabilir. ;)

Etkinlikte paylaşım olmazsa etkinlik dışı size gönderebilirim. Saygılar

Resulgur 15-09-2017 11:02

Yerli Niksar Kavunu

3 Eklenti(ler)
Bu yıl bir kaç çeşit ekim yaptığım tarlada kavun karpuz da yetiştirdik . Tohumlar yöresel yıllardır ekilen çeşitlerden .. Şeker oranı ve yumuşak iç dokusu olan bu kavunun tohumlarını etkinlikte sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Eklenti 657302

Eklenti 657303

lezzetli , İri çekirdekleri olan iç rengi çok hoş bir kavun.

Eklenti 657304

Resulgur 23-09-2017 13:45

Urfalı Kabak

5 Eklenti(ler)
Aile dostlarımız Şanlıurfalılar. Bizim bahçe işleriyle meşgul olduğumuzu bildiklerinden memlekete gittiklerinde bize bu kabağın tohumunu getirmişler. 2 kök yetiştirdiğim bu kabak türü kendi halinde ilaçlanmadan fazla sulama yapmadan kendi halinde büyüdüler.

2 kök geniş bir alana yayıldılar.

Eklenti 657794

Bal kabağı gibi kol atıp ilerleyen kollarda meyve oluşumu oldu. Verimi de gayet iyi görünüyor.

Eklenti 657795

Hasatta biraz geç kalmışız yumruk iriliğinde topladığımız kabaklar fazla büyüyüp sertleşmiş ;)

Eklenti 657796

Pütürlü şekilsiz yüzeyi ile bu yeni çeşidin tohumları bankamıza girmiş oldu. :cool:

Eklenti 657797

Eklenti 657798

Resulgur 25-09-2017 15:05

Yeşillikler

1 Eklenti(ler)
23.09.2017 den

Kışlık ekim yapmayı bir şeyler yetiştirmeyi düşünmüyordum ama bulunduğumuz yerde yeşillikler çok pahalı ve kısa sürede çürüyor. Son günlerde bulunduğumuz ilçedeki , büyük bir marketten bir kaç defa dere otu ve maydanoz aldım 3 4 günde çürüdü sarardı, rezil bir hale geldiler. Kararımı değiştirdim az da olsa sera içerisine biraz yeşillik tohumu serptim.

Elimde bulunan tohumlardan Kalıcı ıspanak - ıspanak - Kıska Soğan - Tere - Roka - Dereotu - Maydanoz - Fındık Turpu - Pazı - Kara Lahana - Kırmızı Lahana - Marul (3 çeşit) tohumlarının ekimini yaptım.

Düzgün yapılı bir kereste yardımı ile zeminin hem tesviyesi yapıldı hemde tohum yatağını 25 er cm aralıklarla açıp sıralı ekim yaptık . Daha sonra istediğimiz gibi seyreltme işlemlerini yapacağız. :cool:

Eklenti 657863

Tohum ekimlerinde arada bir ay takvimine göz atıp durum değerlendirmesi yapıp tohumlarımızı ona göre ekiyoruz.

Muda 25-09-2017 23:03

Elde sera olduktan sonra yazdığınız yeşillikleri yetiştirmek zor değil. Burada bir kişi serada yetiştirip düzenli olarak otellere satımını yapıyor. Farklı zamanlarda ekim yapıp muhtemelen hasat dönemini de artırabilirsiniz.

Nane de serada nasıl olur denemek lazım.

Kolay gelsin. Afiyet olsun.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024