agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Bahçeleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/)
-   -   Resulgur / Bahçe, Sera (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-bahceleri/40464.htm)

Resulgur 29-12-2016 00:43

Resulgur / Bahçe, Sera

Değerli agaclar.net dostlarım. Daha önce de balkon sayfası açmıştım. Agaclar.net ile içimdeki tutku giderek büyüyor. İleri ki yaşamımda bir değişiklik yapmak istiyorum ve çok sabırsızlanıyorum. Şartlar ve beklentiler karşılandığında beklenen gün gelecektir! inanıyorum. Kendimi daha da geliştirmek adına yeni yerimiz Tokat/Niksar da işten başımızı kaldırıp fırsat bulduğumuz zamanlarda ve uygun bulduğumuz yerlerde yaptıklarımızı paylaşıma açıyoruz. Bu saye de siz değerli dostlarımızla yanlışlarımızı ve doğrularımızı görüp istişare ederek kendimizi daha da geliştirebiliriz.
Hayallerimizi gerçekleştirmemiz dileğiyle, mutlu kalın.

Bahçenin bulunduğu şehir : Tokat/Niksar

Bahçenin büyüklüğü : 1000 metre

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Genellikle güneşli, orta derece yağışlı

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 8a

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut, hobi, ticari işyeri.

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Daha önce yem bitkisi ekilmiş

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 3 yıldır.

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır , almadım.

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : Yok

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel) Kişisel olarak yapılıyor.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? Sebzelik , Sera , Kavaklık

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Eko Çiftlik kurmayı planlıyorum.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : Kavaklar ve Sebzeler

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Domates , biber

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Evet, tohumdan ve çelikle üretim yapıyoruz.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Sondaj tipi damlama sulama

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama sulama

Toprak özellikleri : Alüvyal toprak, eski ırmak yatağı

Kompost yapıyor musunuz? : Evet

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Evet oldu , hastalıklı domates fidesi almıştım. O yıl tüm emekler boşa gitmişti

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Evet yapıyorum. Isırgan özütü, arap sabunu ve süt kullandım. Ayrıca istemeyerek te olsa kimyasal yaprak biti ilacı kullandım.

Bahçeniz organik mi? : Hayır

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Genelde hayvan gübresi / kuş,koyun,inek ve yeşil gübre

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Var

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama sulama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : Niksar Ovası, evet alıyor.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Sera

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Daha önce olmuştum.

Resulgur 29-12-2016 01:46

Niksera

4 Eklenti(ler)
İlk Seramızı Aldık

Niksar a geleli 3 buçuk ay oldu. Genelde seracılık yapılan ve iklimi seracılığa müsait olan, devlet destekleriyle 17000 TL ye 1000 dönüm sera verilen bir yer. YeşilNiksar diye geçiyor adı, her yer yemyeşil ve bazı yerlerde sondajla 3 metreden su çıkabiliyor.

Biraz araştırma yaptıktan sonra çıkma sera almayı düşündüm. Sanayide eni 6 boyu 20 metre olan 120 metre karelik bir sera için anlaştım 1200 TL ye 3 parçada ödemeyi bile kabul etmişti ancak son zamanlarda giderlerim fazla olduğundan, alamadım. Niksar daki seracılık kursundan tanıştığım Dursun abi bana bir yerde çıkma sera olduğunu söyledi ve almaya gittik.

Eski inşaat ustası Emekli Haydar amcanın kendi imkanlarıyla yapmış olduğu 3 metre eninde 9 metre boyunda olan ve artık ilgilenemediği serasını 2 yıl kullanılmış olan sera örtüsü ve kapısı ile birlikte 300 TL ye satın aldım.

Eklenti 636365

Kayın babamla Haydar amca sağ olsunlar serayı birlikte söktük .

Eklenti 636366

Eklenti 636367

Sera demirlerini toprağa çakmak ve sökmek için Haydar amca bir çıkıntı yapmış, sökerken fazla zorlanmadık :D

Eklenti 636368

Şu anda uzunluğu 6 metre olan 13 boy demir var. Haydar amca bahçesi küçük olduğundan rast gele ortalama 1 er metre arayla çakmış demirleri ve tellerle destekleyerek çekmiş örtüsünü ..

Ben 1,5 metre arayla demirleri yerleştirmeyi düşünüyorum. En olarak ta 3,5 metre olabilir. Daha tam karar vermedim ne yapsam bilmiyorum. Bakıcaz ;)

İsmail Kuzucu 29-12-2016 08:13

Hayırlı uğurlu olsun. :) Sera ile başlamak kesinlikle çok doğru bir karar olmuş.

kerkenez 29-12-2016 08:34

Bahçenizde keyifli günler geçirmeniz dileğiyle hayırlı olsun.

Dutlubahçe 29-12-2016 09:28

Bahçeniz ve seranız ve sayfanız hayırlı olsun.

Mücevher Çalısı 29-12-2016 10:58

Bahçe ve seranız hayırlı uğurlu olsun Sayın Resulgur.
Kolay gelsin. İyi günler...

dongyul 29-12-2016 11:59

Sayın Resulgur; sayfanızı görünce çok mutlu oldum hayırlı olsun bol bol ürünler hasat edersiniz umarım... Çok hızlı çıktınız. Aldığınız serayı nereye kurmayı düşünüyorsunuz?

Sera işine ağırlık vermeniz çok iyi olmuş iyi bir karar seranız da hayırlı olsun...

Eğer aldığınız serayı bahçenize kuracaksanız ilk olarak o seraya 1 ve ya 1.5 metre yüksekliğinde ayaklar yaparsanız seranızın yüksekliğini arttırırsınız siye düşünüyorum ayrıca seranın ayaklarını toprağa gömmek yerine ayaklarına beton atıp gömülürse çürüme olmaz uzun yıllar kullanırsınız... Şuan söyleyeceklerim bunlar...

Daha güzel haberlerinizi bekliyoruz..

telato 29-12-2016 15:42

Hayırlı olsun Resulgur kardeş.

Şimdi hatırlıyorum da ekecek yerin olmadığı halde, balkabağını balkonda yetiştirip, balkondan aşağı salıyordun:D
Ama bak; şimdi seran bile oldu. Çok iyi oldu çoook..
Güle güle kullan:D

ibocandan 29-12-2016 15:48

Bahçeniz hayırlı uğurlu ve bol hasatlı olsun.

YeniGine 29-12-2016 23:52

1 Eklenti(ler)
Bir de böyle seramız vardı...

Eklenti 636480

Sayın Resulgur yeni sayfanız hayrlı ve gönlünüze göre olsun inşallah!..

Şimdi ben anlayamadım yeni bir sera edindiniz, bu serayı nereye kuracaksınız?

Resulgur 30-12-2016 02:20

Değerli arkadaşlar ilginize çok teşekkür ederim.

Sn. İsmail Kuzucu bilgilerinizden çok faydalanıyoruz. Teşekkürler
Sn. Telato neydi o günler , balkonda bal kabağı bile yetiştirdik ;)
Sn. YeniGine güldürdünüz beni çok yaşayın emi :D

Seramızı seracılık kursundan tanıştığım ve bu serayı bulan Dursun abimizin yerine kurmayı düşünüyoruz. Yukarıda bahsetmiş olduğum 1 dönüm devlet destekli serasını almış ve daha yolun başında pek bilgisi de yok işin gerçeği , bu sayede birbirimize destek olup birlikte bir şeyler yapmak istiyoruz.

Sn. Dongyul un dediği gibi seramızın sağlam olması açısından yay demirlerini beton dökülecek 5 Litrelik teneke kutu içerisine 1 metre boru geçirip borulara da yay demirleri monte edip yükselterek kurmayı planladık .. Serayı Ocak ayının 15 inden sonra kurmayı düşünüyorum.

Bakalım zaman neyi gösterecek, neler değişecek ...

YeniGine 30-12-2016 03:50

Siz de çok yaşayın inşallah Sayın Resulgur... Yani oturduğunuz evin kıyısı-köşesi değil?

Resulgur 30-12-2016 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine (Mesaj 1491169)
Siz de çok yaşayın inşallah Sayın Resulgur... Yani oturduğunuz evin kıyısı-köşesi değil?

Sn. YeniGine malesef değil arabamla gidip geliyorum. ;)

sevgihoca 31-12-2016 20:38

Çok sevindim,Resulgur.Hayırlı olsun.

Resulgur 07-01-2017 16:35

Sera Kurulacak Alan

3 Eklenti(ler)
Seramızı kuracağımız yere gittik elimizde mevcut olan malzemelerle neler yapabiliriz diye çevremizden görüş aldık, bir kaç ölçüm yaptık . Teferruatlı olmasa da fazla masrafa girmeden bir şeyler yapmaya çalışacağız.

Yüksek Tünel Seramız ; En: 3,20 - Uzunluk : 9 - Yükseklik : 2 metre
Yön : Doğu - Batı şeklinde olacak şimdilik düşüncemiz bu şekilde ..

Toplam alanımız ortalama 1000 Metre kare .. üçgen biçimde daralıyor.

Eklenti 637016

Sağ taraf yol

Eklenti 637017

Sol taraf Kavaklık

Eklenti 637018

Resulgur 07-01-2017 18:39

Niksera Tasarım

1 Eklenti(ler)
Niksera : Niksar'da yakın zamanda kurmayı planladığımız seranın basit çizimi ..

Eklenti 637024

Resulgur 04-02-2017 19:26

Beklemek çok sıkıcı

4 Eklenti(ler)
Pencereden bakakaldık .. ;)

Ocak 15 ten sonra kurmayı düşündüğümüz seramızda halen bir gelişme olmadı, karların erimesini bekliyoruz.

Oturma odamızın penceresinden ..

Eklenti 638224

iki kare resim.

Eklenti 638225

Habire döküp baktığımız tohumlarla planlar yapıp kendimizi avutuyoruz. :rolleyes:

Eklenti 638226

Açık alana ekmeyi düşündüğümüz fasulyeler. Hiç birinin cinsini bilmiyorum? böyle karma pakette duruyor.
Bakalım nasıl sürprizlerle karşılaşacağız.

Eklenti 638227

A_NOMAD 04-02-2017 20:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur (Mesaj 1494198)
...Hiç birinin cinsini bilmiyorum?...

Cinsini bilmem ama o kısa simsiyah fasulyeler -taze fasulye olarak- inanılmaz lezzetli bir tür, aklınızda bulunsun... ;)
(Sağ taraftaki alacalılar barbunya bu arada, onu biliyorum :D)

Kar manzaranız enfesmiş, esarete dönüşünce eminim sinir bozucu olmuştur ama fotoğraflar kartpostal gibi, çok güzel görünüyor.

Resulgur 04-02-2017 20:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD (Mesaj 1494207)
Cinsini bilmem ama o kısa simsiyah fasulyeler -taze fasulye olarak- inanılmaz lezzetli bir tür, aklınızda bulunsun... ;)
(Sağ taraftaki alacalılar barbunya bu arada, onu biliyorum :D)

Kar manzaranız enfesmiş, esarete dönüşünce eminim sinir bozucu olmuştur ama fotoğraflar kartpostal gibi, çok güzel görünüyor.

Sn. A_NOMAD çok teşekkür ederim. Ne yapalım evde tıkalı kalınca bizde manzaranın tadını çıkardık Türk Kahvesi eşliğinde sıcacık odada tatlı sohbetlerimiz oldu ;)

Verdiğiniz bilgiler için de çok teşekkür ederim. Diğer fasulyelerin ne olduğu konusunda bakalım kim neler diyecek merakla bekliyorum. Hoşuma giden fasulyelerden tohum alır sizlere de dağıtırız artık :rolleyes:

Resulgur 07-02-2017 20:26

Hazırlıklar Başladı

3 Eklenti(ler)
Tohumlarımızı çimlendirmek için ithal torf fide kapları ve viyollerimizi temin ettik .. ;)

İthal Torf : 70 LT - 35 TL

45lik ve 85lik fide viyollerimiz. Şimdilik 5 er tane aldık Fiyat 1TL ve 1,1TL olarak.

Eklenti 638388

Köpük viyolümüzü ziraatçi arkadaştan istedim.

Eklenti 638389

Balık satın aldığımız yerden rica ettim 4 adet elimde var şu anda ..

Eklenti 638390

Resulgur 09-02-2017 16:12

2017'nin taze tohumları

1 Eklenti(ler)
Sonunda beklenen tohumlar da geldi.

2017 yılında bahçemize ekeceğimiz tohumlarımız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Bereketli olsun inşallah .. ;)

Eklenti 638521

Resulgur 15-02-2017 15:21

Sevgi Tohumları

3 Eklenti(ler)
2017 Yılının ilk tohum startını 14 Şubat'ta - starting seeds - verdik.

Patlıcanlarla başlangıç yapıyoruz. 5 Çeşit patlıcan tohumu çimlendirme yapılıyor.

Halep Karası , Muğla Yılanı , Alacalı Manisa , Topan Patlıcan ve Patlıcan ? ;)

Peçete arasında fısfıslama yöntemi ile nemlendirip , havlu arasında istediği sıcaklığı sağlanan tohumlar için
mutlu yarınlar bekliyor.

Eklenti 638865

Eklenti 638866

Eklenti 638867

Resulgur 16-02-2017 19:48

Tohum Etiketleri

3 Eklenti(ler)
Elimizde bulunan tohumların karışmasını önlemek amacıyla tohum etiketleri hazırladık .

Bunun için geri dönüşüm plastik kutulardan etiket çubukları yaptık.

1 kapak tan 12 adet çubuk elde ettik .. ;)

Eklenti 638963

Eklenti 638964

Eklenti 638965

Resulgur 18-02-2017 08:17

8 Çeşit Biber

2 Eklenti(ler)
17.02.2017 tarihi itibariyle 8 çeşit biber tohumlarını yoğunluklu torflu kaplara attık . Tohumları fısfıslama ile üstten nemlendirip daha sonra kapak harcı kattık sonra tekrar fısfıslayarak işlemi sonlandırdık.

Oda sıcaklığında - ortalama 20°C - kalorifer peteği önünde çimlendirilecekler. ;)

Çeşitler ; Jalepano Tam Biber, Trinidad Scorpion (Butch T Soyu),Carolina Reaper Biber,Jimmy Nardello Italian Pepper (bahcedenn) - Tropikal Wave Biber ,Pablano ( Ancho ), Biber Bursa Dağ Köyü,Stocky Red Roaster Biber (birnefestoprak)

Hap Bilgi : 2017 yılı ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde havaya, 26-27 Şubat tarihinde suya, 5-6 Mart tarihinde ise toprağa düşecektir. Kıştan bahara geçişin müjdesi olarak bilinir.

Eklenti 639081

Eklenti 639082

akçabardak 18-02-2017 10:51

Bu sayfanızı hangi ara açtınız :) gözümden kaçmış, daha yeni fark ettim. Hayırlı, bereketi bol olsun.Tohumlar ekilmiş bile, kolay gelsin bol mahsulleriniz olsun.

Resulgur 18-02-2017 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak (Mesaj 1495900)
Bu sayfanızı hangi ara açtınız :) gözümden kaçmış, daha yeni fark ettim. Hayırlı, bereketi bol olsun.Tohumlar ekilmiş bile, kolay gelsin bol mahsulleriniz olsun.

Sn. akçabardak çok teşekkür ederim.

Bu arada sizden gelen tohumları da ekecegim [emoji4]

TCM 18-02-2017 19:03

@ Resulgur, çubukları asetat kalemiyle mi yazıyorsunuz, toprağa dikince de yanına yerleştirmeniz gerekiyordur, bu durumda yazılar silinmiyor mu?

Resulgur 18-02-2017 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi TCM (Mesaj 1495941)
@ Resulgur, çubukları asetat kalemiyle mi yazıyorsunuz, toprağa dikince de yanına yerleştirmeniz gerekiyordur, bu durumda yazılar silinmiyor mu?

Sn. TCM evet asetat kalem. Baskı devre kalemi deriz elektronikciler bilir, yukarıda resmini paylaşmıştım. Denedim az önce ıslatıp elimi sürdüm silinmiyor.

Resulgur 19-02-2017 20:17

Tohum Ekimi Hk.

3 Eklenti(ler)
18.02.2017 tarihinde atılan tohumlar. 9 Çeşit

Çarliston biber , Kekik, Yer Kirazı, Kıvırcık Marul, isot biber , Arnavut Biber, Düz Marul, Emcelli biberi, Cırgalan Biberi

19.02.2017 tarihinde atılan ; 7 Çeşit

Bohca Biberi, Urfa Kirazı, Macar Biberi, Hungarian Hot Wax Biber - Akçabardak - tan. Sarı Turşuluk Biber , Bhut Jolokia Biber, Boğa Kanı Kırmızı Pancar

Bu arada kısa sürede peçete arasında çimlenen patlıcanlar hemen viyollere alındı.

Eklenti 639123

Nazik bir şekilde yuvasına kondu.

Eklenti 639124

Sarı Turşuluk Biber ve Bhut Jolokia Biber 85 lik viyollere ekimi yapıldı.

Eklenti 639125

Resulgur 21-02-2017 20:01

Çimlenen Tohumlar 2

1 Eklenti(ler)
Arnavut Biber, isot Biberler ve marullar 3 günde çimlendiler. Ayrıca Alacalı Manisa Patlıcanı ve Topan Patlıcanlar da aynı sürede çimlenmiş. :D

Peçete arasındaki çimlenen tohumlar torflu kaplara aktarılıyor.

Çimlenen marul tohumlarımız.

Eklenti 639249

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024