agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1033Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2008, 19:39   #31
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ezgili Dünyam, güzel dilekleriniz için teşekkürler. Sizin emekleriniz de ortada, aynı dilekleri bende sizin için diliyorum.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2008, 21:04   #32
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Nurbahar hanim bahcenizdeki degisimleri resimlerden izlerken inanin yasadiklarinizi o kadar iyi anladim ki... Bir toprak parcasini bahceye dönüstürmek cok büyük caba gerektiriyor vé size katiliyorum hersey bir arada olmuyor. Belki de böylesi daha keyiflidir. Insanin emeginin yeserdigini yavas yavas izlemesi cok güzel bir swey.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2008, 22:54   #33
Ağaç Dostu

Mermaid's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2008
Galeri: 4
Sn. Nurbahar;
Harika bir bahçe olmuş kutlarım sizi. Ne kadar emek ve sevgi verdiğiniz belli oluyor fotograflardan elinize sağlık. Ve insanoğlunun severek neler yapabileceğinin kanıtı olmuş bahçeniz. Üstelik kendinizin yetiştirip bahçenize hayat katmak istemeniz de çok güzel.
Arzu ederseniz bende çok azda olsa sardunya tohumu var bahçenizin bir köşesin de yetiştirmek isterseniz seve seve gönderebilirim.(Ben sardunyaları çok severim hoş çoğu insanda sevmez kokusundan hoşlanmaz)

Allah bu güzel bahçenizde sağlik sıhat ve ağız tadıyla oturmanızı nasip etsin

Mermaid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 07:30   #34
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Mermaid, teşekkür ederim.

Sardunya tohumları teklifin çok güzel ama ben de sardunyaları çok sevdiğim için bu sene tohumdan bir miktar ürettim ve elimdekilerin bir kısmı da tohum veriyor. Belki başka bir arkadaş bu cazip teklifine talip olabilir.

Eski 04-08-2008, 15:34   #35
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili Nurbahar, bahçende hiç şimşir kullandın mı? Belirli yerlerde yuvarlak hatlar top gibi mesela düşünüyorsan Osmanlı şimşirini bir dene. Biraz zor büyür ama güzel bir top görünümü verir. Eğer, çit gibi alçak bir yer, mesela daire veya kare gibi bir alan yapıp içine çiçek ekmek istersen, buna kara şimşir çok uygun. Hem de istediğin gibi budayabilirsin. Ortasına da gül veya başka çiçekler ekebilirsin. Ben bahçemde yaptım. İç içe iki daire yaptım. İç daire içine şebboy, dıştaki daire içine ateş çiçekleri ekiyorum. Ateşler bütün yaz boyu açıyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 16:57   #36
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Güler Hanım merhabalar, bahçenizdeki şimşirli uygulamayı gördüm sanırım, doğru bitkileri hatırlıyorsam çok da güzel görünüyordu.

Bahçemde altı adet şimşirim var. Yan setlerdeki köşelere dikmiştim ama bazılarının yerlerini değiştirmem gerekecek çünkü bir kısmı diğer bitkiler tarafından ikinci plana itildi.

Dediğiniz düzenleme için ön bahçede alanım yok, tek olabilecek yer hiç güneş almıyor, içindeki çiçeklerin seçiminde problem yaşayabilirim.

Ama önerinizi arka bahçe için seneye düşüneceğim. Sebze kısmı, bir kaç meyve bodur ağacı ve gelecek köpeğimizin yerinden sonra kalan kısmı planlamak istiyorum. Şu anda, bu sene yaptığım göbek var ama sebze kısmını biraz daha genişletmek için bu göbeği seneye taşımak istiyorum.
Fikir verdiğiniz için teşekkür ederim.

Eski 04-08-2008, 17:32   #37
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Geçen sene verandanın bir kenarına diktiğim cam güzelleri beni çok mutlu etmişlerdi. Yaz sonunda aldığım tohumlardan bir sürü fidem olunca yine değerlendirmek istedim.

Name:  Image00001.jpg
Views: 2059
Size:  53.3 KB Yaseminin altında

Name:  Image00002.jpg
Views: 1988
Size:  41.4 KB

Name:  Image00003.jpg
Views: 1929
Size:  30.6 KB

Eski 04-08-2008, 17:42   #38
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

karmakarışık

Bu da karmakarışık köşem, en kısa zamanda toparlamayı istiyorum.

Bahçenin en güneşli kısmı. Sıcak renklerden oluşan ve güneş seven çiçekler için köşeden ve dar bir hat da kenardan çim çıkardım.
Bazı çiçekler tek başına bakılınca güzel de hepsi bir arada felaket oldular.
Manoyla altındaki ateş çiçekleri çok keyifsiz, budamama rağmen çiçeksiz. Sanırım köke yakın diktim çünkü leylak altındaki diğer çiçeklerim de gelişmedi.

Küçücük lavantam bu sene büyüyünce ortada kaldı, başka yere taşımalıyım.
Geçen sene yıldızlarım çok büyüdüler, bu nedenle arka tarafa diktim ama bu sene bodur kaldılar.
Yeni aldığım sarı yıldız tahminimden uzun oldu, ortda tek kaldı, onu da taşımam gerekecek.

Oya çalım keyifli ama arkasındaki nandinanın daha büyümesi lazım.
Glayöl çiçeğinin bu kadar uzayacağını bilmiyordum, renk ve biçim olarak bu köşeye yakıştıramıyorum, beyaz çiçekleri dikeceğim karşı kenara taşıyacağım.

Yaz başında aldığım beyaz begonyalar da köşedeki bütünlüğü bozdu, bunları yakında başka tarafa taşıyıp, çimden biraz daha alarak, tohumdan yetişen sardunyalarımı dikmeyi düşünüyorum.

Ayrıca elime geçen güneş isteyen hangi fide varsa ve bulduğum ipek çiçekleri de burada.

Sabah sefaları manolyayı sardı, sabah çok güzel açıyorlar.

Süs kabaklarının yaprakları kötüolduğu için meyvesiz yerlerini duvardan aşağıya sarkıttım.

Kısaca bu köşe "İmdat, artık beni deneme düzelt ." diyor.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kiraz : 04-08-2008 saat 17:48 Neden: eksikler tamamlandı
Eski 04-08-2008, 18:17   #39
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Nurbahar, eminim ki bahçen gün geçtikçe daha da güzelleşecek. Sana bir tüyo vereyim mi, ben öyle manikürlü tırnak gibi çok düzenli bir bahçeyi de pek sevmem, biraz doğal olmalı. Bu arada bir şey daha hatırlatayım; cam güzellerini her sene aynı yere ekmemelisin. İki üç sene oluyor da daha uzun aynı mekâna ekilen aynı tip çiçekler pek verimli olmuyorlar.

Eski 04-08-2008, 18:32   #40
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Güler Hanım cam güzeli için tavsiyeniz iyi oldu, ben de geçen sene kullandığım yerdekilerin diğerlerine göre zayıf kalmasından şüphelenmiştim. Bahçede doğallığı ben de sevrim aşırı düzen bana göre değil ama benimki de çok felaket, tam deneme tahtası gibi.

Düzenleyen Kiraz : 18-01-2011 saat 11:25
Eski 05-08-2008, 14:47   #41
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Gerçekten de fotoğrafta çok güzel görünüyor.

Glayöl tek başına pek gösterişli durmuyor bence de. En az 10 kök kadar arka planda kalacak şekilde dikseniz nasıl olur? Boyları diğer mevsimliklere göre uzun olduğundan arka planda tek renk Glayöller güzel duracaktır diye düşünüyorum. Ama size bunu önerirken kendi kendime de "Kelin ilacı olsa..." diyorum. İki yıldır bir türlü yer beğenemediğimden saksıda duruyor Glayöllerim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2008, 16:49   #42
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler limon, bu seneki tecrübe bunu öğretti.

6 adet glayöl soğanının 4 adedini duvar tarafına, yer yetmeyince 2 adedi de güneşli tarafa diktim.Duvar dibindeki çok önde olmamasına rağmen ortada çok uzun kaldılar ( en az 120-130 cm) ve kolayca eğildiler. Seneye diğerleriyle beraber tam duvar dibine, hederaların hemen önüne dikmeyi deneyeceğim ve bir destek de gerekecek.

Böylece senin de dediğin gibi çiçekler bir arada güzel olur ve beyaz çiçekler yeşil yaprakların önünde daha iyi ortaya çıkarlar diye düşünüyorum.

Saksıda onlarla başa çıkmak daha zor değil mi?

Eski 04-11-2008, 16:22   #43
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Daha önce Bahçe sohbetleri'nde bahsettiğim duvar, on gün içinde yıkılacak. Her ne kadar biz bitkileri çıkartırız dedilerse de güvenmemekle doğru davranmışım. Dün ve bugün, duvar altından geçen kanalizasyonu kontrole geldiler, iyi niyetlerine rağmen duvar dibindeki bazı küçük bitkileri ot sanarak, üzerine iki karış yüksekliğinde söülen sıva parçalarını attılar. Ben söyleyince temizlediler, sağlam kökleri yerden aldım, "Bu otlar için mi temizledik?" der gibi yüzüme baktılar.

İki gündür, bitkileri söküp saksılara koyuyorum, neyse ki bir kısmını saksıda dikmiştim. Sadece hederaları ve narı sökme işini onlara bırakacağım.

Yakında duvarın fotoğrafını sizlerle paylaşacağım, elimdeki bitkilerin listesini çıkarıp, yerleşim planı çıkarmaya çalışacağım. Yani yeni bir sayfa açıyorum ve her aşamasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Yorum ve önerilerinizi bekleyeceğim.

Eski 04-11-2008, 16:56   #44
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Bu sene yol yapımı için bahçemin yan tarafına duvar yaptılar. Ani olarak geldiler, her yer tümsek tümsek toprak taş doldu. Kendi başıma taşıdım el arabasıyla. Bitkileri sökmeye zamanım olmadı zaten. Ne kadar dikkat etmeye çalışsalarda sonuçta çok zarar gördüm. Sana çok kolay gelsin, inşallah en az zararla atlatırsın.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 17:56   #45
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Ezgili Dünyam. Yıkılacak duvar oldukça büyük. Yıkmak, yıkılanı taşıtmak, temele inmek için bahçeyi kazmak, yeni duvar yapmak uzun sürecek. Taşıma sırasında yan bahçem de boylu boyunca kullanılacak. 10kişiden fazla elemanın çalışacağını ve yaklaşık bir ayda toparlanacağını söylediler (hava şartları bakalım ne gösterecek).

Eski 10-11-2008, 12:38   #46
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurbahar Mesajı Göster

Önümüzeki hafta duvar yıkımına başlanacak. Bugün bütün bitkiler saksılara alındı. En başa döndük yine.

Name:  duvar00001.jpg
Views: 3025
Size:  60.8 KB yaz sonu

Name:  duvar00002.jpg
Views: 1905
Size:  59.0 KB bugün

Name:  duvar00003.jpg
Views: 1883
Size:  57.4 KB bugün

Ayazkızı beğendi.
Eski 10-11-2008, 13:20   #47
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Ne kadar kolay gelsin desemde, mutlaka yorulacaksın. Bahçende işcilerin gezmesi bile insanın canını sıkıyor. Ama işin iyi tarafı kış mevsiminde olması. Benim duvar işim baharda, ben her türlü bakımı yaptıktan sonra olmuştu. Genede yazın olmadığına şükretmiştim. Yeni açan çiçeklerim toprak altında kalmıştı. Çam ağacını bile ellerimle toprağı açarak gömüldüğü yerden çıkartmıştım. İnsanın gördükçe içi acıyor.Sana çok çok kolay gelsin, eminim eskisinden daha güzel düzenleme yaparsın.

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 13:24   #48
Ağaç Dostu

bilce's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Hiç moralinizi bozmayın Nurbahar Hanım, bahçenizin önceki ve sonraki hallerinden sizin bu işi ne kadar ustaca yaptığınız aşikar. Yeni deneyimlerle, yeni fikirlerle ve tecrübeyle eskisinden çok çok daha iyi bir bahçe tasarlyacağınızı düşünüyorum.

Yeni bahçeniz şimdiden hayırlı olsun

Kolay gelsin.

bilce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2008, 13:36   #49
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkür ederim arkadaşlar, ben de Kasım ayında olduğu için şanlıyım. İlk yaptığımda acemiydim, bu sefer daha iyi olacak diye avunuyorum.

Ezgili Dünyam, senin uğraşılarını da okumuştum, habersiz olması gerçekten kötü. Ben sürekli yönetimi arıyordum, evde yokken bitkileri sökecekler diye endişeleniyordum. Neyse söyledikleri gün birini gönderdiler, sabah 9'da çizmeleri giyip en ufak bitkiye kadar hepsini söktük ve saksılara koyduk. Zaten ben olmasam çoğu ot diye atılacaktı, budayıp atmaya kıyamadığım her dalı toprağa daldırmışım, ne kadar çok köklendirme yapmışım

Eski 29-11-2008, 10:26   #50
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Pencerelerin ve verandanın önü tahta perdelerle kapatıldı, bahçenin büyük kısmı çalışanlara verildi. Sökülen bitkiler saksılarda ve perdenin iç tarfında.
Name:  duvarrr00001.jpg
Views: 2255
Size:  60.2 KB

Duvar kesmeye devam. Kesimden sıçrayan harçlı sıvı, 2. katın pencerelerini tül perde gibi kapladı, boyanın halini görmek istemiyorum.
Name:  duvarrr00002.jpg
Views: 2317
Size:  66.6 KB

Artık yan duvar tamamen kalktı. Bahçe zeminden 2 m aşağı inildi, eski duvarın ayakları kesiliyor. Kesilen bloklar, yola gelen vinçle evin üzerinden taşınıyor.

Bahçe giriş kapısından aşağı kadar her yer çamur ( 43 basamak ve evin girişi), geçen gün kızım çamurka kayıp düştü, artık daha dikkatli.

Name:  duvarrr00003.jpg
Views: 2030
Size:  67.9 KB

Ayazkızı beğendi.
Eski 29-11-2008, 10:52   #51
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Her şeye rağmen, bahçede masanın üzerinde güzel bir şey var, artık pencereden bakınca moralim bozulmuyor

Name:  cicek00001.jpg
Views: 1874
Size:  46.2 KB

Eski 29-11-2008, 11:24   #52
Ağaç Dostu

Minem's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2008
Galeri: 12
Nurbahar hanım Allah kolaylık versin.. Ama inanın eskisinden daha güzel ve muhteşem bir bahçeniz olacak... Önceki fotoğraflarınıza bakıyorum da tabiri caizse yoktan var etmişsiniz... Bunun da üstesinden geleceğinize eminim..

Minem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 11:28   #53
Ağaç Dostu

Baobab's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Zaten... bir bahçe, en sorunlu zamanında bile gene de bir bahçedir!...

Bir de, bizim gibi, her gün, daracık evlerde bir kaç metrekareye nasıl saksı tıkıştıracağım diye düşünüp duran bahtsızlara bakınca, ne kadar sevinseniz yeridir!

Baobab Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2008, 11:55   #54
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Minem ve Baobab.
Haklısınız Baobab, bahtsızlara bakıp sevinmeyeyim de, herşeye rağmen bahçem var diye sevineyim. Bu bahçeye sahip olabilmek için az beklemedim ben de, balkonuma da az saksı taşımamıştım Darısı isteyenlerin başına.

Eski 14-12-2008, 22:15   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Hele bir işler tamamlansın. Sizdeki o azim bir anda ortalığı cennete çevirir.

Selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 07:39   #56
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Cemal Bey, azmim var ama çalışmaya başladığımdan eskiisi gibi zamanım yok

Şu an bahçe çok daha kötü durumda, açılan kuyulardan çıkan topraklar, bahçeye yığılıyor. Bakmamayı tercih ediyorum. Kar yağmadan toparlansa diye dua ediyorum

Düzenleyen Kiraz : 15-12-2008 saat 19:59
Eski 15-12-2008, 12:38   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Yeni işiniz hayırlı olsun o zaman. Vakit buldukça düzeltirsiniz.

Selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 13:06   #58
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Nurbahar, hiç üzülme. Eminim ki sen hakkından gelir, harikalar yaratırsın. Ama şunu da unutma lütfen, ne zaman istersen yardıma hazırız. İmece usulü. Ama bedenen ama fide ve tohumlarımızla, aklında olsun.

Eski 15-12-2008, 19:37   #59
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Güler Hanım çok teşekkürler. Çok kararsızlıklar yaşayacağım, bazı noktalara çözümlerde tıkanabileceğim bir dönem başlıyor. Bugün verilen bilgiye göre kuyuların boşaltılması bitmiş, yaklaşık on günlük işleri var. Dolgudan sonra toprak ne kadar yumuşak olur, üzerinde gezebilir miyim bilmiyorum ama bitkileri rastgele dikip sökmemek için şimdiden plan yapmam gerekiyor.

Hepimiz bitkileri sevdiğimiz kadar, onlarla kendimiz uğraşmayı, kendi zevkimize göre bir şeyler yapmak için çabalamayı da seviyoruz. İşte planlara başladım, en büyük destek hepinizden gelecek fikirlerdir.

Öncelikle bahçe planını çizdim, gölge-güneş durumlarını belirledim, yürüme ve yaşama alanlarını işaretledim. Çim alanını belirlemek için plana başladım.

Bu sene yeni çiçek alamayacağım, öncelikle elimdekileri değerlendireceğim. Bu nedenle çiçeklerimi listeleyeceğim, güneş durumuna göre bahçedeki köşeleri seçeceğim. Daha sonra yan görünüşlerle bitkileri yerleştireceğim.

Her yeni şey çok şey öğretiyor, bu nedenle heyecanlıyım. Yanlışlarımda uyarılarınızı da beklerim

Düzenleyen Kiraz : 16-12-2008 saat 16:00
Eski 15-12-2008, 19:57   #60
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Bahçenin ölçüleri ve yönü:

Name:  bahceolcu00001.jpg
Views: 5271
Size:  62.5 KB

Gölge- güneş durumu. Yan duvarlar ve eğimli araziden dolayı gölge- güneş durumu her saatte değişiyor. Aşağıda yaz mevsimine göre işaretledim, kışın neredeyse güneş almıyor gibi.
Name:  bahcegolge00001.jpg
Views: 4403
Size:  61.4 KB

Name:  bahcecımoran00001.JPG
Views: 4326
Size:  34.6 KB
Bu planda değişiklikler yapmam gerekebilir.
Bitki veritabanında okuduğuma göre çimin bahçeye oranı 3/5 tavsiye ediliyor. Çiçek yetişebilecek sınırlı alanlarda çimden vazgeçip bu orana yaklaşmayı düşündüm.
"B" alanı hiç güneş almıyor, çim yetişmiyor. Bu alana çakıl, taş,...ya da gölgeye dayanıklı bodur yerörtücü düşünebilirim. Nadiren basılıyor, atlama taşları koyulabilir. Kenara (komşu sınırına) ortanca dikmeyi düşünüyorum.

"A" alanı yine güneş almıyor, çok yosun oluyor. Ortanca, akuba,... gibi bitkileri duvar dibine dikmeyi düşünüyorum, duvara hedera tırmanıyor. Yerdeki çim yazın çok kötü oluyor, yürüme alanlarını da hesaba katıp doğal bir şey yapsam mı? (Bina sarı renk, kenarda traverten var). Bunun için ne uygun olabilir? Çakıl, ahşap, her ikisinin karışımı ya da aralıklı taş,...
En çok yürünen yerleri beyazla işaretledim.

Verandada oturamadığımız ikindi saatinde "C" alanı gölge oluyor. Bu alanda küçük bir oturma yeri düşünüyorum.

En sağdaki yeşil alan, alt set ve buralara leylandi dikili.

Kırmızı ile işaretlediğim alanları, çim dışında muhtelif bitkilere ayırmayı düşündüm. Bitkilerin en iyi yetiştiği alanlar da sağdaki bölge (gölge planındaki D ve E).

Daha yolun başındayım

Ayazkızı, pria ve sarigoz beğendi.

Düzenleyen Kiraz : 16-12-2008 saat 09:31

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024