agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni1033Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-12-2008, 05:15   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ayy, ne kadar heyecanlandım bilemezsin. Bir an, oniki sene evvel kendi bahçemi tanzim etmeye başladığım zamanlar canlandı gözümde. Allah kolaylık versin Nurbahar işin zor ama bir o kadar da keyifli. Hele böyle bile bile bilinçli işe başlamak.....
Seninle daha evvel de konuştuk ya, bahçenin C bölümüne mutlaka yeni bir oturma ünitesi yap, arkadaki duvara da güzel sarkan çiçekleri bulunan saksılar koyabilir, oturduğunuz alanın üstüne, açılıp kapanan tente monte edebilirsin.
Yazacağım daha çok şeyler var, ama arkadaşlar da fikirlerini versin, daha sonra yine buluşur, kâğıt kalemi elimize alırız, ne dersin?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 09:23   #62
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Güler Hanım, bahsettiğiniz köşeyi çizmek için sabırsızlanıyorum ama önce çimin sınırlarını kesinleştirmem gerekecek. Oturma alanı da çim üzerinde mi olsun dersiniz?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 09:30   #63
Moderatör

Güler's Avatar

Çim üzerinde olursa çok ezilme oluyor, ben Silivri'deki Salkım söğütten biliyorum.
Aralarından hafifçe çim gözüken geniş kayrak taşları olabilir meselâ.

Eski 16-12-2008, 09:35   #64
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Haklısınız, biçmek de zor olacak. Bu bölgenin, A bölgesi ve yürüyüş yollarıyla da uyumlu malzemeden olması gerekiyor sanırım.

Eski 16-12-2008, 09:35   #65
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Çok güzel başlangıç yapmışsınız, eminim bahçeniz de çok güzel olacak.

A alanındaki yosunlanmayı avantaja çevirmek için siz de yosun kullanılan bir düzenleme yapsanız nasıl olur?
Gölge bitkileri, taş ve yosunlar kullanılan örnek düzenlemelere bakalım derim. Beğendiğim bazı düzenlemelerde yosun kullanıldığı için ben hayıflanıyorum, bizde gölge bile zor bulunuyor. Ayrıca C'ye oturma alanı yaptığınızda A'da seyirlik bir köşeniz de olur.

B alanı için çimle uğraşmamak çok mantıklı.

Not:
1) Benim daha önce beğendiğimi söylediğim merdivenler hangi bölgede kalıyor?

2) Çizimler, güneşli alan gösterimleri çok güzel olmuş. Hem sizin alanı anlamak hem de bizim daha iyi çizim yapmamız için fikir verici oldu.

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 09:42   #66
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Yosun ve taşlar da güzel fikir Sabah Hanım, bunu araştırayım.

Planda üst solda yukarıya çıkan merdivenler ve yanında yeşilliklerin olduğu setler var. (1. no mesajda verdiğim)

Çiçekli merdivenler ise daha yukarıda, evin giriş kapısından arka bahçeye inişte.(2 no.lu mesaj).

Eski 16-12-2008, 16:20   #67
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Çim sınırı için alternatif 2:
Sağ üst tarafa yakın güzel bir ağaç düşünebilirim (mavi ile işaretli). Daha önce aşılı mavi ladinim vardı, kurudu. Yine mavi ladin ya da tek başına güzel vurgu yapabilen, yaprak dökmeyen (kırmızı yapraklı akçaağaç döker ama onu da çok severim), rüzgara karşı çok hassas olmayan bir ağaç oabilir belki.

Çim sınırını da biraz değiştirdim ama hâlâ içime sinmiş değil.

Name:  bahcecımoran00002.JPG
Views: 7614
Size:  43.2 KB

Ayazkızı beğendi.
Eski 16-12-2008, 16:52   #68
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Nurbahar, çok kıskandım valla.
Demek bahçe düzenlemesi benim bildiğimden daha ciddi bir işmiş, öyle güzel bir çalışma hazırlamışsınızki, her şeyi ince ince düşünmüssünüz.
Bu aşamada ben hiç karışmayacağım, bu konu beni aşar, Sevgili Güler hanım ve sevgili Sabah bu işte uzmanlar, onların yanında fikir yürütmek ne haddime, uslu uslu oturup seyrederim, bir şeyler öğrenirim.
Ama derseniz ki, şu tohum lazım, elimden geleni yaparım, neyim varsa paylaşırım.
Ellerinize sağlık, Allah kolaylık versin.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 16:53   #69
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

A alanını aşağıdaki gibi çakıllı yapıp, üzerine gölge çiçekleri yerleştirebilirim.Kaplumbağa da çok hoş, yapabileceğimi sanıyorum.
Name:  kayayosunbahce00001.jpg
Views: 8047
Size:  32.9 KB

A alanında duvar dibinin böyle de olmasını çok isterdim ama gölgede her zaman böyle güzel açan çiçekler bulmak zor
Name:  kayayosunbahce00002.jpg
Views: 7887
Size:  38.4 KB

Çeşme yanının zamanla bu şekilde dolmasını istiyordum. Yer nedeniyle bankı çeşmenin karşına değil de yanına (C alanına) koymayı düşünüyorum.
Name:  kayayosunbahce00003.jpg
Views: 7312
Size:  32.6 KB

A alanına serpiştirilecek taşlarda yosun da yetiştirilebilir
Name:  kayayosunbahce00004.jpg
Views: 7193
Size:  27.0 KB

Ayazkızı ve Vegy beğendi.
Eski 16-12-2008, 17:09   #70
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Adalet Hanım, böyle düşünürseniz oyun bozanlık yapmış olursunuz Ben eğlenceli bir oyun olarak görüyorum. Bunu zaten profesyonelce yapmıyoruz, hem araştırıp öğreniyoruz, deniyoruz, hem de kendi dünyamızı kendimiz yaratıyoruz, bunun da zevki burada. . Katılmanız sizinki için de prova olur

Herkesin fikrine açığım, her konuda aklınızdan geçeni yazabilirsiniz. Sonuçta kendime uyan, mantığıma ters düşmeyen seçimlerden birine karar vermek durumundayım. Aklıma gelip, yazamadan unuttuğum çiçekler var, pratik çözümler olabilir, bazılarımız kendi deneyimlerinden örnekler verebilir, bazı fikirlerim çok yanlış olabilir ama ben farkında olmam,...

Yanlış da olsa dünyanın sonu değil, o probleme çözüm aramak da bizi güzel oyalar

aleydi beğendi.
Eski 16-12-2008, 18:25   #71
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Galeri: 637
Nurbahar hanım A Alanının duvar dibine Orman Gülü çeşitlerinden dikebilirsiniz. (Gölge bir bölüme ben de dikmek istiyorum)
Name:  ormanguluk.jpg
Views: 10134
Size:  42.8 KB

Name:  rhododendron1.jpg
Views: 11914
Size:  67.2 KB

Oturma bölümünün duvar kısmına da şöyle bir çeşitleme nasıl olur?
Name:  12163.jpg
Views: 8939
Size:  35.9 KB
Ağaç olarak ben olsam çiçek açan yaprak dökmeyen ağaç türlerinden tercih ederdim. Mesela Mimoza...

Ayazkızı ve aleydi beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2008, 18:29   #72
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Evet Limon, ben de çok seviyorum ve almıştım ama maalesef yaşatamadım. Aldığımda da iyi durumda değildi.

A alanının verandaya yakın yerinde (giriş yolunda) düşünüyorum. Uygun fiyatlı bulursam alacağım ya da daha ileride almak üzere yerini ayıracağım. Senin araştırman da haberdar olmak isterim, teşekkürler.

Eski 16-12-2008, 18:34   #73
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Duvar kısmı için gönderdiğin fotoğraf çok güzel. Duvarın ölçülerine göre bitki adedine karar vermem gerekiyor, yakında çizeceğim. Aklımdakiler; sarmaşık gül, clematis, yasemin, küçük yapraklı hedera,sabah sefası, yıldız çadırı,... Duvarım çok ama bunların çoğu güneş seviyor, bakalım nelere yer olacak? Başka ne olabilir?

Eski 17-12-2008, 07:36   #74
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Orman Gülü için şu anda ben de bütçe ayıramıyorum, orta büyüklükte keyifli bir bitkinin fiyatı 60 YTL'den başlıyor.

Bence yaprak dökmeyen sarmaşıkların arasına kokulu çiçekleri olan türlerden de dikebilirsin. Hanımeli(Kırmızı çiçeklisi de çok güzel oluyor), Mor Salkım vb...

Name:  chinesewisteria4.jpg
Views: 13393
Size:  68.5 KBName:  wisteria20sinensis.jpg
Views: 10409
Size:  56.4 KB

Beyaz salkım çiçekli bitkinin ne olduğunu bilmiyorum ama beyazla morun beraber çok güzel göründüğünü düşünüyorum.
Name:  13566.jpg
Views: 7091
Size:  38.4 KB

Ayazkızı, aleydi ve Vegy beğendi.
Eski 17-12-2008, 07:46   #75
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Günaydın Limon,
Duvar dibi aynı zamanda oturulacak bir köşe de olduğu için kokulu arayışı içindeyim aynı zamanda. Burası için hanımeli kökletmiştim. Morsalkım da köklendi ama çok yer istediği için ve çimlere yaprak döküleceği için sarmaşık şeklinde değil de, uygun bir yer bulursam budayarak ağaç şeklinde yetiştirmeyi düşünüyorum??? Yukarıdaki fotoğraflar çok güzel.

Aslında en kısa zamanda duvar çizimini yapıp, sarmaşıklara karar vermek gerekiyor galiba. Gönül hepsini istiyor ama duvar ne der bakalım Çim sınırına karar verince de sarmaşıkların önündeki çiçekleri hesaplamaya sıra gelecek.

Bu arada mimozayı araştıracağım. Sevdiğim bir ağaç ama bakalım o, bu köşeyi sever mi?

Teşekkürler Limon, çim sınırı için de fikrini yazarsan sevinirim

Eski 17-12-2008, 08:08   #76
Moderatör

Güler's Avatar

Mor salkımı ben de çok seviyorum ama arkadaşımız Ferda, oturma ünitesi üstünde olanlarının çok yaprak ve çiçek döküntüleri olduğunu ve daima temizlik istemelerinden şikâyetçi.
Bu yüzden daha ilerde ama görüntüsünün güzelliğini seyredebilecek bir yerde olması tavsiyedir.
Mimozayı 4-5 sefer denedim, hem de boy boy fidan alarak. Ama ben de muvaffak olamadım derken bir tanesinin dibinden süren gürgün yüzümü güldürdü. Şimdilerde boyu 5 m yi geçti. Ama bu sefer de ben kırpıyorum. Zira sürgün verenin yeri en az istediğim mekândı. Bir de benim allerji sorunum var ya.... ne kadar kokusunu seversem seveyim, biraz dikkat etmem gerekiyor, elim yüzüm şişiyor.

Eski 17-12-2008, 08:16   #77
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Oturma köşesinin zemini için de bir önerim var. (Sıfırdan bir bahçe yapacak olursam uygulamak istiyorum) Oturma köşesinin zeminin önce aydınlatma tesisatlarını döşemek gerek, sonra üzerine yabani ot çıkmaması için serdiğimiz siyah mebran türü bir malzeme ile kaplayıp, üzerine beyaz veya istediğimiz renkte mıcır büyüklüğünce taş seriyoruz. Diyelim ki oturma alanımız 3 x 5 metre. Taşları serdikten sonra, 2,5 x 4,5 metre ebadında, yüksekliği 8-10 cm olarak hazırladığımız dış mekana uygun ahşaptan yapılmış zemini taşların üzerine ortalayarak yerleştiriyoruz. Gece ahşabın altından aydınlatması olacak. (Yazarak anlatmak zor geldi, en iyisi çizmek )

Eski 17-12-2008, 08:19   #78
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Hanımelinin de döküntüsü olur. Güler Hanım'ın yazdığı gibi tam oturma köşesine değil ama oradan rahat görülecek ve kokusu gelebilecek bir yere dikmek gerek. Bahçede güzel kokulu bitkiler olmazsa olmaz bence

Eski 17-12-2008, 08:34   #79
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Anlatmak istediğim uygulamaya benzerini buldum. Ahşap zemin düz olduğundan masa, sandalyeyi rahat kullanırsınız. Kayrak taşı vs.. malzemelerde zemin çok düzgün olmadığından kullanım rahatlığı olmuyor.

Kenarlardaki taşları bu kadar geniş düşünmüyorum. Bu kaplamayı çok beğendim.
Name:  deck bahce içi.jpg
Views: 12552
Size:  43.5 KB

Taşın bu kadar görünmesi yeterli bence.

Name:  deck bahce kenarı-3.jpg
Views: 9536
Size:  27.4 KB
Ne güzel şeyler çıkmış, senin için araştırırken canım sıfırdan ev yapmak istedi Bütçeyi doğrultur doğrultmaz terasın zeminini böyle yaptırmak istedim Pütürlü taşın temizliği öyle zor oluyor ki...
Name:  dsc_0798.jpg
Views: 6827
Size:  32.0 KB

http://www.indeksyapi.com/

Ayazkızı ve Vegy beğendi.
Eski 17-12-2008, 09:30   #80
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Çim alan için C'deki verandaya ya da çeşmeye giden yol ile B bölgesinin önündeki yürüme taşlarını sınır olarak yapmak da fena olmayabilir. Böylece hem çim alan ile diğer bölgeler arasında ayırım yapılmış hem de çakıl ya da yerörtücünün sınırlanması da sağlanmış olur.

Kırmızı bölgedeki duvar önü sağ üst köşe için sedir ağacı da düşünebilirsiniz -bu duygusal bir öneri, ben sediri çok severim de .

B bölgesi için kayalıklı fotoğrafı görünce acaba biriki kaya ile kaya bahçesi gibi düzenleme nasıl olur dedim. Kayaların ardına saksı ile uygun ağaçlar saklanabilir.

Çakılların, taşların fiyatını da hiç bilmiyorum, önümüzdeki yıl mecburen öğreneceğim. Bizim kaya bahçesi bahçede bulduğumuz kayalarla başladı .

*Zar zor zaman ayırarak kendi bahçesini yapmaya çalışan biri olarak agaclar.net'de karşılaştığım kişilerin yanında kendime amatör bile diyemiyorum.

Eski 17-12-2008, 09:35   #81
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Nurbahar hanım , gölge alanınız için benim önerim ,o bölümün yoğunluk kazanması için
eğrelti otları ve iki renkli kurdela çiçeğinden faydalanmanız olacak.Kademeli olarak örneğin
en arkaya müge ,hosta gibi çiçekliler ,aralara eğreltiler ve en alt sırayada kurdela
çiçekleri düşünebilirsiniz.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2008, 11:24   #82
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Ne güzelll ! Bir çok fikir gelmiş.

Sırasıyla,
O bölgede mor salkımın kontrolsüz gelişimi ve yaprağı problem çıkarabilir. Ya sık budayarak ağaç formunu araştıracağım ( Sık budandığında gelecek seneye çiçeklenmeyi kötü etkiler mi? Bildiğim kadarıyla eski sürgünler çiçek açıyor). Ya da zaten yer sınırlı, giriş kapısına diktiğimle yetineceğim.

Mimoza için, mimoza sayfasına sorularımı yazacağım.

Zeminde çakılı çok severim. C bölgesinde sırf çakıl bile hoşuma gider ama daha kullanışlı yapabilmek için Limon'un da tarifindeki gibi düz bir zeminle beraber kullanmam gerekecek. Çakılla beraber ahşabın uyumu çok güzel, büyük taşlar arasında çakıl da kullanılabilir belki. Bunun için fotoğraf ekleyemiyorum, akşama eklerim. Limon, elektrik tesisatı duvar dibinden geçiyor, alttan aydınlatma için fotoğraf araştırayım.

Giriş merdivenlerimde yaprak dökmeyen hanımelim var ama külleme ile uğraştım, bir de enine yayılma da yapıyor, hanımeli konusunu tekrar düşünmem gerekecek.

Sabah Hanım, belirttiğiniz sınır bana da mantıklı geliyor ama çim oranını çok düşürmüş olmaz mıyım? Gerçi bu alanda yazın çimler sağlıklı yetişmiyor, onun yerine saksıda gölge çiçekleri ile yeşillendiririm.

B bölgesinde çakıl, kaya, obje kullanabilirim ama çok kayalı bahçelerden çok, bitkilerin arasına bunları serpiştirmek nasıl olur?

Sedir ağacına bakacağım ama büyük olmaz mı? Enine yayılmayan, mümkünse yaprak dökmeyen, kuzey cepheye uygun, biraz rüzgara maruz kalan, kök yapısı duvarlara zarar vermeyen, yarım gün güneş alan, tüm bunların yanında görsel olarak güzel bir ağaç bulmam lazım. Çok şey istiyorum ama

Nurcanabay, dün eğrelti otlarıyla gölge bahçeleri fotoğrafları buldum ve çok hoşuma gitti satılıyor mu bilmiyorum ama benim bahçe için uygun olacağını düşündüm. Kurdele çiçekleri kışa dayanır mı? Hostamın yaprakları tamamen gitti, umarım kışın bu normaldir. Hosta ve kalalarımı bu duvar diplerine düşünüyorum. Mügeyi uzun zamadır arıyorum, edinirsem çok sevineceğim.

Hepinize teşekkür ederim. Yan görünüş bitki çizimleri için sabırsızlanıyorum.

Ayazkızı beğendi.
Eski 17-12-2008, 11:40   #83
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Tekrar merhaba, eğrelti otu satılıyor Urlada seralarda görmüştüm.Kurdela çiçeği ise
çok dayanıklı ( gözlemim İzmir için geçerli )yaz kış yeşil kalması ,gölgeyi çok sevmesi,
kendi kendine yayılıp toprağı kaplaması, hem yerde hem askılı saksılarda hoş durması en
güzelide hiç huysuz olmaması
Okuyanda kurdela çiçeğini ben satıyorum sanıcak

Eski 17-12-2008, 11:49   #84
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Teşekkürler Nurcanabay, evde kurdela çiçeğim var ama İstanbul'da kışı dışarıda geçiremeyebilir, saksıları içeri alarak kullanabilirim belki.

Eski 18-12-2008, 13:49   #85
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Boş duvar. Bu duvar 1. nolu mesajdaki ilk resimde de var (sol yukarıdan çekilmişti).
Name:  duv00001.jpg
Views: 6189
Size:  18.0 KB

Önce arka planı düşündüm.
Elimde olanlar ya da çoğaltacaklarıma öncelik verdim.
1- Sarmaşık gül. Uzun dönem ve bol çiçek açan (kokusuz olabilir)
2-Küçük yapraklı hedera(elimde var, kışın duvarın çıplak kalmaması için)
3- Clematis. Hedera ve güllere sarmak için
4-kırmızı çiçekli sabah sefası (yaprakları çok güzel, çiçekleri yıldız çadırı gibi ama az sayıda açıyor)
5-İri çiçekli sabah sefası
6-Yasemin (elimdekinden çoğaltacağım.)
7-Mavi çan çiçeği (daha önce hiç denemedim, tohum buldum)
8-Çalı şeklinde leylak (elimde var)
9- Filbahri (elimde var, banka otururken kokusunu belki alabilirim)
10-Abelya(elimde köklenmiş var)
11-Ortanca (ölmediyse orada vardı)
12-Alt sınırda leylandiler
13-Hedera (mevcut yerinde var)

Bir de karagözlü suzan tohumum var, buraya olur mu bilmem.

Bankın sağında yaklaşık 4,5 m mesafe var. Şu an duvar olmadığı için gözle de kontrol yapamıyorum ama sanırım daha fazla da dikemem.

Şu an bahçeden sökülmüş 50 cm eninde, bir miktar demir parmaklığım var.Bunu, oturma yerinin üzerine ve yanlarına, duvara monte etmeyi düşündüm. Sarmaşık sardırabilirim, saksı asabilirim, üzerine saksı koyabilirim. Ne dersiniz?

Yukarıdaki sarmaşıklardan sizce uygun olmayanları var mı ya da nelerle değiştirebilirim?

Name:  duvr00001.jpg
Views: 5940
Size:  60.2 KB

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-12-2008, 15:41   #86
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Nurbahar hanım ,demir parmaklıkla yapacağınız uygulamanın işlevsel olacağını düşünüyorum ,solanumu sardırmak için bende benzerini yaptırmıştım ,benimki 60 cm enindeydi ,daha enli yaptırmadığıma pişman olmuştum(gölgesinden faydalanamadığım için).
Genişletme imkanınız olursa daha kullanışlı olacağı kanısındayım.

Eski 18-12-2008, 16:50   #87
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Tekrar gibi olacak ama bahçe için düşündüklerinizin çizimi bile güzel...
Sizin bankı görünce aklıma iki fotoğraf geldi birini buldum. Bulamadığım fotoğrafta bankın üstü hanımeli ile kaplıydı.
Name:  bank.jpg
Views: 5773
Size:  14.6 KB

Ayazkızı beğendi.
Eski 18-12-2008, 17:09   #88
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nurbahar Mesajı Göster
..belirttiğiniz sınır bana da mantıklı geliyor ama çim oranını çok düşürmüş olmaz mıyım? Gerçi bu alanda yazın çimler sağlıklı yetişmiyor, onun yerine saksıda gölge çiçekleri ile yeşillendiririm.
O bölge genel bakışın dışında kaldığı için toplamdan düşülebilir

Alıntı:
..çok kayalı bahçelerden çok, bitkilerin arasına bunları serpiştirmek nasıl olur?
Ben de birbirine yakın duran birkaç tane ortaboy (?) kaya düşünmüştüm.

Alıntı:
Sedir ağacına bakacağım ama büyük olmaz mı?.. kök yapısı duvarlara zarar vermeyen...
Sedir ağacı dediğiniz gibi büyük olabilir. Teyit etmek için baktığım agaclar.org'a göre -bu vesileyle emeği geçenlere teşekkürler- genişliği 10 mt oluyormuş. Bizim bahçede de sedir var, o kadar genişlediğini umarım görürüz .

Genel bilgi olsun diye yazıyorum, kontrol ettim sedir'in yüzeysel kökleri zarar vermezmiş.
( www.agaclar.org, kaynak2 )

Eski 18-12-2008, 17:46   #89
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Nurcanabay, işlevselliği gölge açısından mı düşünmüştünüz, başka problemler mi oldu? Eğer gölgeyse, benim için problem değil. Bu bölge belirli saatlerde güneş alıyor ve benim kullanacağım saatlerde koyu gölgede kalıyor.

Sabah Hanım, hanımeli sararsam aslında çok güzel olurdu ve kokusu kuvvetli olduğundan mis gibi de kokardı. Yasemini problemsiz, hastalıksız büyüyor ve döküntü yapmıyor diye tercih edeceğim galiba.

Çim sınırında haklısınız, yürüyüş yoluyla sınırı belirleyeceğim.

Sedir ağaçlarına ben de baktım, muhteşemler ama benim bahçenin tamamına yayılabilir. Bir gün daha büyük bir bahçem olursa neden olmasın. Ya da sizinkinin fotoğraflarına bakıp yetinirim

Bu arada, temelden sonra açılan iki kuyu 8'er m derinlikteymiş. Tamamı boşaltıldı, demirlendi, bugün temele ve kuyulara beton döküldü. Birkaç güne kadar duvarı yapacaklar.

Hafriyat atılıp, toprak düzeltilince bitkileri dikebileceğim ama çim için uzun süre beklemek gerekecek. Toprağın yerine daha çabuk oturması için ne yapılabileceğini firmayla konuşacağım. Oturacak toprak yüzeysel değil, oldukça derin ve geniş bir alanda. Bu konuyu önemsemezsem, zamanla diğer kısımlarla arada seviye farkı çıkar.

Eski 18-12-2008, 18:10   #90
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Gölgesinden faydalanmanız açısından dikkat çekmek istemiştim.Zaten gölgeymiş ,
güzel olacağına eminim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024