agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni50697Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-03-2012, 17:19   #5461
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili alcen, teşekkür ederim.
Bahçelerde eğer yeriniz müsait ise mutlaka çiçeklerin yanında biraz da sebze ve meyve olmalı diye düşünüyoruz.

Meyvelerin, çiçekten meyveye dönüşmelerini bile izlemek o kadar mucizevî bir güzellik ki anlatmakla olmaz. Hele bir de tadına baktığınızde mest oluyorsunuz.

Eşim, üzüm zamanı sık sık bağa gider, üzümler daha olmamış olsalar bile onları zevkle seyreder. Hele bir de olduklarında o kocaman iri iri harika salkımları zarifçe keserken onu görmelisiniz. Koca salkım bozulmasın diye onu bir avucuna yerleştirir, diğer eliyle tuttuğu makas ile keserken bir yandan da hafifçe alt dudağını emer gibi kemirir. Belli ki büyük ihtimam gösteriyor.
Zaman zaman ona takılırım " bana sarılırken biile bu kadar yumuşak değilsin" derim.

Daha sonra onları kolilere koyup da çocuklara, torunlara, eşe-dosta göndermesi yok mu.... en sevdiği şeydir.

Bu olayı, incir zamanı, ahududuları toplarken sık sık yaşarız.

İnşallah siz de bu keyfi tadarsınız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 17:26   #5462
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili kelebekçalısı, sağ olun. İnşallah yolunuz Manyas'a düşer de ziyaretimize gelirsiniz.

Sabır, sabır ama bizlere göre değil pek diyeceğim ama o da olmuyor. Azimle-sabırla yaparsanız pek çok şeyi halledebiliyorsunuz.
Yorgunluksa diz boyu, ama karşılığını aldığınızda hemen unutuveriyorsunuz bütün yorgunlukları. Bir gülü koklarken veya geçerken bir yerden başını uzatmış bir çiçek sizi hemen mutlu ediyor.
Tabi güzelliklere sahip olmak da zaman istiyor. Ama inanın o da o kadar çabuk geçiyor ki, şaşırıyorsunuz.
İyisi mi, eğer niyetiniz varsa mutlaka erken başlayın.

Eski 03-03-2012, 17:39   #5463
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Doğayla Barış, o kadar keyifle okudum ki mesajını anlatamam.

Ne kadar iyi olur; gelsen de kendi ellerinle çelikleri hazırlasan, tohumlardan toplasan. Ben de sana yardım ederdim. Yorulunca da ya güllü kameriyede oturur ya da hayattaki salıncaklara uzanarak karşı dağları, ovayı, gümüş dereyi seyrederdik, çayımızı yudumlardık.

Bana verdiğin Sığla buhurunu da sağa sola sepiştirirdim ki sen kendini uzaklarda hissetme diye.

Ben de seni çok seviyor ve takdir ediyorum, burada olman da bizlere mutluluk veriyor sevgili Doğayla Barış. Her şey gönlünce olsun.

Eski 11-03-2012, 23:36   #5464
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Sayın Güler hanım,
Bence son günlerdeki can sıkıntısı yaratan olayları unutup, gelen baharın güzelliklerini heyecanla bekleyelim.
Bahçenizi gezdim, çok güzel ve büyük bir emeğin eseri,hayranlıkla izledim.Hele güllerinize bayıldım.Sağlık ve mutlulukla bahçenizin güzelliklerini uzun yıllar yaşamanızı diliyorum.O güzel bahçenize maaşallah demeyi de unutmuyorum.
Bende ciddi manada bir gül meraklısıyım, bahçenizi gezerken bir yerlerde güllerin ilaçlama periyodlarını anlattığınızı görmüştüm.Ama şimdi aradıysam da 190 sayfalık bahçe sayfanızda bu bilgilere ulaşamadım.
Zahmet vermezsem güllerinizi ne şekilde ve hangi periyodlarda ilaçladığınızı anlatabilirmisiniz?Bir de güllerinizde bordo bulamacını hiç kullandınız mı?Kullandıysanız hangi ölçüleri uyguluyorsunuz?Ben ilk kez bu sene uyguladım ama yapraklarda biriken bordo bulamacı her yeri masmavi boyayınca tereddütte kaldım.Sonucunu görecem.Ama sizin ilaçlama deneyimlerinizi de merak ediyorum.
Saygılarımla.

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 01:01   #5465
Moderatör

Güler's Avatar

Teşekkür ederim.
Kalabalık forumlarda zaman zaman can sıkıcı olayların olması tabiidir, olmasa çok daha iyi ama, oluyor işte.

Bahçemde 165 kök gülüm vardı, dün bunların içinden çok ihtiyarlamış olanlarını gençleştirme budaması yaptım ama ne olur ne olmaz diye de takviye ettim yani 23 adet daha yeni gül ektim. Niyetim 200 köke tamamlamak.

Genelde periyodik ilaçlama yapmaya gayret ediyorum. Yani hastalıklar görülmeden evvel ilaçlıyorum bunun tercih edilmediğini de biliyorum ama bende çok gül olduğu için hastalık baş gösterdiğinde çabucak yayılma gösteriyor. O yüzden engellemek istiyorum.

Bu ilaçlama normalde 21 günde bir yapılır diye biliyorum ama bazen bu süre biraz aşabiliyor. Ancak zararlılar için böyle değil, onları gördüğümde ancak ilaçlama yoluna gidiyorum.

Karaleke, pas ve külleme için fungasit grubu ilaçları 21 günde bir kullanıyorum.
İnsektisiti ise zararlı görüldüğünde yapıyorum.

Daha evvel bordo bulamacı da atıyordum ama iki senedir atmadım.
Ancak sezonda 2 defa 3x15 gübre veriyorum, zaten yanık hayvan gübresi takviyesi de kışa girerken yapılınca yetiyor.

Yaprakların durumuna göre de bir ike defa yaprak gübresi ile de takviye ettiğim oluyor.

Ben böyle yapıyorum ama sizin güllerinizde sorun varsa mutlaka hocalarımıza danışmakta fayda var.

Eser İlhan, Kiraz ve jineop beğendi.
Eski 12-03-2012, 08:03   #5466
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Ben bordo bulamacının yapraklarda bıraktığı rengide seviyorum.
200 tane gül amma çokmuş. Ve gönderdiğiniz yüzlerce celikten yetişenleri düşünürsek elinizden hayat bulanlar binlerle... Kocaman maşallah ... Güzel yüreğinizden öpüyorum hem de kocaman.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 08:27   #5467
Moderatör

Güler's Avatar

Sağol sevgili jineop, elimdeki bitki çeşitlerini,tohumları paylaşmayı hep sevmişimdir.
Hani bir arkadaştan bir yemek tarifi alırsınız ve not defterinize kaydederken " börek jineop" diye yazarsınız ya ben de gönderdiğim bitkiler için arkadaşların " Güler'in mavişi, Güler'in aloeverası, gülü" diye andıklarını düşünüyor ve göçüp gittikten sonra da anı olacağını farzediyorum.
Esasında çeşitlerin kaybolmaması açısından da güzeldir, paylaşım.
Birileri sizden çok daha iyi yapar, daha başarılı olabilir.

Ama buna artık devam etmek isteyip, istemediğime de karar veremedim, belki de yoruldum belki de kırıldım.

Eski 12-03-2012, 10:38   #5468
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
'Bilmem, belki de yaşım gereği yorulduğumu hissediyorum'

Siz bu sitede gencim diye düşünen bir çok insandan daha genç, gayretlisiniz.

Sizi okudukça kalk işe koyul bak Güler hanım, neler yapıyor diye kendimi motive ediyorum.

Olanlar, bir rüzgârdı geldi geçti, güneşi göremeyince moraller bozuluyor, bahar, yaz gelince tazelenecek ruhlar.

hk50 ve dünyam1 beğendi.
mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 12:24   #5469
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sağol sevgili jineop, elimdeki bitki çeşitlerini,tohumları paylaşmayı hep sevmişimdir.
Hani bir arkadaştan bir yemek tarifi alırsınız ve not defterinize kaydederken " börek jineop" diye yazarsınız ya ben de gönderdiğim bitkiler için arkadaşların " Güler'in mavişi, Güler'in aloeverası, gülü" diye andıklarını düşünüyor ve göçüp gittikten sonra da anı olacağını farzediyorum.
Esasında çeşitlerin kaybolmaması açısından da güzeldir, paylaşım.
Birileri sizden çok daha iyi yapar, daha başarılı olabilir.

Ama buna artık devam etmek isteyip, istemediğime de karar veremedim, belki de yoruldum belki de kırıldım.
Sevgili güler abla, sen ve yorulmak bir birine zıt iki kutup bence. Sen bahçenle, toplantıda gözlemlediğim kadarıyla insanlarla konuşmayı yardımcı olmayı seven birisisin. Kırılmakta haklı olabilirsiniz ama affetmekte gerek bazan **** bazı şeyleri o kadarda takmamak. Ben ağaçlar nete senin sayende abone oldum. Bahçeni ve senin yaptıklarını takip etmekteyim. Sen bir nevi yol göstericim oldun farkında olmadan. Çiçeklerine yaptığın bakımlar, güzel uslubun yazıların beni mutlu ediyo. Ha bu arada sakın aklınada yalakalık yapmakta olduğum gelmesin. Atlas çeliği vereceğim diye sana asla yalakalık yapmam. O tür insanlardan asla olmadım. içimden gelenleri yazmak istedim. Var sen eski güler ol boş ver yaşındayıs zaten takma kimseyi bazan en güzel ders insanlara ilgi alaka göstermeklede oluyo. Bahçende kolaylıklar diliyorum. SİTEYİ SENİNLE SEVDİM VE İNAN Kİ SENİ BENİM KADAR SEVEN TAKİP EDEN O KADAR ÇOK KİŞİ VARKİ SENİN KIRILMAYADA YORULMAYADA HAKKIN YOK. Seni bir kardeşin olarak seviyorum . Eşinize ve size sağlıklı günler kolaylıklar diliyorum.

ALLAHA EMANET OLUN

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 17:44   #5470
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-10-2011
Sevgili Güler hanım,
Güzel bahçenize ilk kez yazıyorum, kısmet bugüne imiş...
İlk sizin bahçenizi gezerek başladım siteyi tanımaya. Oluşturacağım bahçemi ve

sil baştan yaratacağım yaşamımı kafamda şekillendirmemde çok etkili oldunuz.

Evet dedim bahçemde danışabileceğim, ruhunu bahçesine yansıtabilmiş, sevgi dolu bir insan var burada...
Daha sonra sizin gibi düzeyli bilgi paylaşımları olan bir çok bahçeyi gezdim, yetiştirdiği bitkide uzman olsun

olmasın, tecrübelerini, heyecanlarını bu kadar yalın dille paylaşan değerli bu site insanlarını da tanıdım.

Siz, burada bir mihenk taşısınız. Pasif bir takipçi olarak sizin sağduyunuza, hoşgörünüze, sımsıcak insan-doğa

sevginize, bitmeyen ve sürekli örnek teşkil eden enerjinizi hayranlıkla izledim. Düzeyli sohbetlerinizi okuma hakkımı benden lütfen almayın. Size henüz kurmadığım bahçem için çok ihtiyacım olacak.

Kısaca güzel insan Güler ablamız, bu site sizsiz olmaz. Sabah kahveleri, ince belden tavşan kanı çaylar boğazlardan geçmez.
Sevgiyle, huzurla aramızda görme dileklerimle...

çisem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 10:36   #5471
Ağaç Dostu

Ana gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Sevgili Güler hanım, sanırım üç yıla yakın siteyi takip ediyor,büyük keyif alıyordum. Sizin ve Adalet hanım gibi birçok affınıza sığınarak, dostumuzun azmine hayran kaldığım için, sadece duygularımı, teşekkürlerimi naçizane iletmek için üye oldum. Yolunuz Kayseri'ye düşerse sizleri ağırlamaktan gurur duyarım.

Ana gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 19:21   #5472
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sen yorulmazsın bilirim, nice gençlere şapka çıkarttırırsın.
Ama, lütfen kırılma, yüz yüze olmadığımız için yanlış anlamalar olabiliyor.

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 22:16   #5473
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2011
Sevgili Güler hanım,benim Güler hanımlar (isim etiketinde öyle yazıyor atlasların),köklendi,canlandı. Hergün kulaklarınız çınlıyor. Hiç kimse sizi isteyerek kıramaz,kırmaz. Burayı sizsiz düşünemeyiz. Takipçinizim.Sevgiyle ve sağlıkla kalın

Dansel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 22:20   #5474
Moderatör

Güler's Avatar

Atlas- Güler'in iyi olduğuna sevindim, güle güle büyütün.

Eski 21-03-2012, 01:11   #5475
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Sayın Güler hanım.

Durumdan en ufak bir bilgi sahibi değilim. Ancak son bir kaç mesajda kırgınlık, yorgunluk gibi ifadelerin yer aldığını üzülerek gördüm. Dostlarınız bu konuda size çok sıcak ve içtenlikle dolu destek ve tavsiyelerde bulunmuşlar zaten. Durumun ne olduğunu bilemediğim için de, çok fazla bir fikir yürütmek istemiyorum.

Reel yaşamda kırıldıysanız, bu konuda öneri ve tavsiyede bulunmak bana düşmez. Ancak forumun bir üyesi veya moderatörü olarak karşılaştığınız bir durum varsa, gülüp geçin, sakın ama sakın ciddiye alıp canınızı sıkmayınız.

Neden mi böyle diyorum? Çünkü bu konuda sizden kat kat tecrübeli ve deneyimli olduğumu düşünüyorum. Daha internet Türkiyede pazara sunulmamışken, görevim gereği internetin içinde idim. Türkçe web sayfası sayısının iki elin parmaklarını geçmediği dönemlerden bahsediyorum. Sene 1994.

O günden beri internetin, sana alemin şimdi de yeni adıyla sosyal paylaşım sitelerinin hep içindeydim. İnsanların bir ekranın karşısına oturup önlerine de bir klavye aldıklarında, ne kadar değişebildiklerini benden daha iyi bilemezsiniz. Gerçek yaşamdaki bastırılmış duyguların, frenlenmiş davranışların ön plana çıktığı bir ortamdır bu sanal iletişim.

Ayrıca hataların, yanlışlıkların, yanlış anlama ve algılamaların çokça yer verildiği bu ortam asla sizi üzmemeli, kırgınlığa sevk etmemeli diye düşünüyorum.

Bu nedenle forum ortamında olumlu da olsa, olumsuz da olsa hiç davranışa gereğinden fazla önem vermeyin, ciddiye almayın ve üzerinde durmayın. Reel yaşam ile özdeş görmeyin bir forum ortamını. Yoksa boş yere üzülen, kırılan siz olursunuz, karşınızdakinin ruhu bile duymaz.

Lütfen moralinizi yüksek tutun, böyle şeyleri kesinlikle ciddiye almayın, değer ve önem vermeyin ve yaşamınıza yaklaştırmayın diyerek, size İkizce’nin Kabasinanlı tepesinden çektiğim bir fotoğrafını sunuyorum.

Name:  ikizce2.jpg
Views: 1575
Size:  30.5 KB

Name:  ikizce.jpg
Views: 1293
Size:  28.6 KB

Saygılarımla.

Dip Not: Bazen kızgın olduğunuzda oturup problem üstünde biraz düşünmek çok işe yarıyor...

Name:  sorun.jpg
Views: 3119
Size:  28.0 KB

Son söz ==> Name:  nasihat.jpg
Views: 7082
Size:  35.3 KB

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 11:33   #5476
Moderatör

Güler's Avatar

Mesajı geç farkettim, şu an hemen çıkmam gerekiyor arkadaşımız Ömer Bey ile buluşacağız. Döner dönmez bu güzel-motive edici ve güç veren mesajınıza cevap yazacağım.

Teşekkür ederim.

Eski 21-03-2012, 12:46   #5477
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Aman ablacığım sen yorulursan biz bittik demektir.Kırgınlıkların umarım geçicidir. Zira sana gülmek yakışıyor

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 17:20   #5478
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın s.serdar,
Evet, " forumun bir üyesi veya moderatörü olarak karşılaştığınız bir durum varsa, gülüp geçin, sakın ama sakın ciddiye alıp canınızı sıkmayınız, " diye yazmışsınız.
Bir iki gün sıkılmadım, üzülmedim desem yalan olur. Ama daha sonra geçti.

Üzülmemek mümkün değil, yüz yüze tanışıp, koyu sohbetlere daldıklarınız da sizi suçlayan grup içinde olunca, insan üzülüyor. Hele, hele hiç hak etmiyorsanız.
Bu güzelim sitede neyi paylaşamıyoruz, anlamış değilim.

" Gerçek yaşamdaki bastırılmış duyguların, frenlenmiş davranışların ön plana çıktığı bir ortamdır bu sanal iletişim." Çok doğruymuş, insanı aslan kesiyor, ben neymişim be abi dedirttiriyor herhalde. Bu olur olmaz yazmalar, rahatlatıyor mu acaba?

Her neyse, yazdığınız şeyler kulağıma küpe olacak, teşekkür ederim. Benim bu sanal alemle tanışmam çok yeni olduğu için hem bilmediğim hem de beceremediğim çok şey var.

Fotoğraflar için çok, çok teşekkür ederim. Duygulandım, çocukluğumda eşek arabasının üzerinde ne cirit atardım bu tepelerde..
Ufak bir arabaya eşeği koşardık, teyzemle. Ben 10 yaşında, teyzem benden 2 yaş küçük 8 yaşında (dedem hamaratmiş..)

Eşek bazen inat eder, gitmezdi. Ama kolayını bulmuştuk; kuyruğunun altına bir dal mayıs dikeni (oralarda kangal denilirdi) koyduğumuzda uçar gibi giderdik.
Eşek inat edip de kuyruğunu kıstımı diken batardı, bizi de uçururdu.

Çocukluk işte, bugün torunlarım yapsa kıyameti koparırdım, hayvana günah diye.

Güzel yazınız için tekrar teşekkür ederim sevgili s.serdar.
Ailenizle beraber Manyas'a bekleriz, gelebilirseniz çok mutlu oluruz.

Eski 21-03-2012, 17:22   #5479
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili günebakan, sağ ol. Merak etme rüzgâr gibi geçti.
Ama bazı tedbirleri de öğretti bu arada.

Eski 22-03-2012, 00:03   #5480
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Güler hanım.

“Bir iki gün sıkılmadım, üzülmedim desem yalan olur. Ama daha sonra geçti.” sözünüze çok sevindim. Yaşamımızda o kadar çok sevinecek ve bir o kadar da üzülecek çok şey var ki. Bir de bunlara sanaldan kaynaklanan dertleri eklemek bence hiç doğru değildi. Zaten en doğrusunu ve güzelini de yaptığınız, yukarıda ki cümlenizin son dört kelimesinden yeterince anlaşılıyor.

Bu forumda ki kısacık geçmişim de bile, eğer izin verseydim ve alınganlık gösterseydim; beni kızdırabilecek ya da kırabilecek bazı şeylerin olduğunu saklamanın bir anlamı yok. Ama edindiğim deneyim ve tecrübelerimle buna izin vermiyorum ve vermeyeceğim de.

İnsan davranışları, değer yargıları, tutum ve davranışları üzerine o kadar çok ve güzel ve özlü söz yazılmış ki, şaşmamak elde değil. Var oluşundan beri insanın değişmez yapısı, doğası ve egosu ve yaşanan tecrübeler mayası olmuş bu sözlerin. Bunları tek tek sıralayacak değilim, sakın korkmayın.

Bir tanesini yazıp, konuyu kapatacağım. Konuya ne kadar örnek olur ve özetler pek kestiremiyorum, ama yazamadan da geçmeyeceğim. Bu sözüm özellikle owner ve moderatör konumunda olanlar içindir. “Geminin tek kaptanı olur, gerisi mürettebattır.”

Duruma düzelmiş denir mi bilmem ama sizin açınızdan geçmiş ve kapanmış olmasına çok memnun olduğum gibi eşek hikayenize hem bayıldım hem çok güldüm.

Sağlıcakla kalmanız dilek ve saygılarımla.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 17:00   #5481
Moderatör

Güler's Avatar

On-onbeş gün evvel Manyas'a giderken büyük bir parti çiçeklerimi de götürmüştüm.
Şimdi de bir kısım daha gidecek.

Phal.ler yakında çiçeklerini açacaklar.
Atlas da iyice coştu, o kadar çok tomurcuk var ki, nasıl taşıyacak diye soruyorum kendi kendime.

Name:  P3260114 (600 x 450).jpg
Views: 1478
Size:  47.9 KB

Name:  P3260115 (600 x 450).jpg
Views: 1285
Size:  65.3 KB

Name:  P3260120 (600 x 450).jpg
Views: 1522
Size:  42.8 KB

Name:  P3260119 (600 x 450).jpg
Views: 1505
Size:  69.8 KB

Name:  P3260118 (600 x 450).jpg
Views: 1523
Size:  53.7 KB

Eski 26-03-2012, 17:38   #5482
Ağaç Dostu

Ana gibi's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Güler hanım, sizi eski formunuza dönmüş görmekten mutlu oldum. Atlas bitkinize gübre veriyormusunuz, veriyorsanız hangi dönemlerde? Hiç bu kadar tomurcuklusunu görmemiştim, saygılar.

Ana gibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 20:07   #5483
Moderatör

Güler's Avatar

Senede bekli 3-4 sefer potasyum veriyorum, ama bunu diğer çiçekli bitkilerimde de yapıyorum.

1 tatlı kaşığı kadar potasyum nitratı 10 lite suya koyup, iyice karıştırıyor ve bitkinin son sulamasını yapıyorum.

Eski 26-03-2012, 20:24   #5484
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili Güler Hanım, beğendim atlasınızı ancak yetmedi o kadar güzel ki.....
Bana toplantıda verdiğiniz dalı 4 e bölüp ekmişti. Üçü duruyor, ancak bir milim ilerleme kaydetmedi. Belki bu yıl toparlar kendini...

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:55   #5485
Ağaç Dostu

esk nisagül's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
çiçekli bitkilere besin

Bahçelerin güzel ablası, merhaba.
Az önce geçmiş sayfalarınıza göz gezdirdim. Çiçekli bitkilere npk 15 15 15 verdiğinizi, son sayfada da potasyum nitrat verdiğinizi yazmışsınız. Bunları hangi aralıklarla verdiğini merak ettim, yazabilirsen çok memnun olurum.
Çiçeklerime kendi kafama göre toprak hazırladım, acaba uygun mudur?
Gerçi, keşke baştan size sorsaydım dedim ama geç kaldım galiba.
Kendi sebze bahçemdeki toprağın içine, yanmış koyun gübresi, dere kumu, perlit ve torf karıştırdım. Saksılarım hazır, dikim ayını bekliyor.
İnşallah yanlış bir şey yapmamışımdır, sizin de düşüncenizi alıyım dedim.

Saygılar.

esk nisagül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 09:54   #5486
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili esk nisagül, ben de izninizi almadan ama okumakta zorlandığım için blok halinde yazdığınız mesajınızı düzelterek işe başladım.
Umarım sizi kızdırmamışımdır.
Blok halinde, paragraf yapılmadan yazılan mesajların okunması zor oluyor.

3x15 (15 15 15 ) dediğimiz gübreyi sadece çiçekli bitkilerde değil, düzenleyici olarak her yerde kullanıyorum.
Meyve ağaçlarına da taç izdüşümlerine göre 1 yemek kaşığı kullanırım. 2 ayda bir de olabilir, daha da aralıklı da.

Güllerin çanaklarına da birer tatlı kaşığı kadar koyuyorum. Sezon boyunca 2 veya 3 defa yaparım. Ancak kışa girerken bunun yerine 3 x 20 kullanıyorum. Çünkü onun suda çözünürlüğü daha geç olduğundan bütün kışın yağmuru-karı ile idare ediyor bitki.

Bütün bunları yaparken köke çok yakın yapmayın, bitki kökünden en az birbuçuk-iki karış açıkta çizeceğiniz bir daire içinde yapın ve toprakla karıştırın.

Potasyum nitratı da su içinde eritip, sulama suyu ile veriyorum. Çiçeklenmeye yakın ve çiçekli iken. Bitkiyi daha güçlendiriyor diye biliyorum.

Bakın size tekrar söyleyeyim; ben bu işin eğitimini almadım. Yazdıklarım bahçemde yaptığım uygulamalar. Siz yine de takıldığınız şeyleri hocalarımıza sorun.

Ben toprak hazırlarken 1/3 oranına dikkat ederim. Yani 1 ölçü yanmış hayvan gübresi (bildiğim kadarı ile koyun gübresi daha kuvvetlidir), yıkanmış dere kumu (yıkamakta fayda var) ve toprak. Siz torf ve havalandırma için de perlit kullanmışsınız çok daha iyi yapmışsınız.

Kolay gelsin.

Eski 27-03-2012, 13:50   #5487
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2011
sevgili Güler bahçenize bayıldım tek kelimeyle harika bahçenizi görünce bende bir bahçem olmasını istiyormuşum haberim yokmuş. Ben çiçekleri çok seviyorum balkonunum küçük olmasına rağmen gördüğüm çiçeğe dayanamıyorum daha çok eskiden annelerimizin yetiştirdiği çiçekleri bulunca hemen bir tane ediniyorum.Bahçenizde huzurlu günler geçirmeniz dileğiyle.

k e r i m e Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 08:46   #5488
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Güler Hanım, Tohum takas etkinliğine Hollanda Zambağı tohumu göndermişsiniz ve 2 adedi de bana kısmet oldu. (Teşekkür ediyorum) Biri çimlendi büyüyor, biri de acaba çimlensem mi diye düşünüp duruyor hâlâ Neyse sadede geleyim, bu zambağı aradım ama bilgi bulamadım. Sizde bir görseli var mı acaba, yani ne renk açar bu zambak ? Merak işte

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2012, 13:16   #5489
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili gülenmelek - hberbul,

Bu çiçek soğanını geçen sene Hollanda'dan almıştım. Ne olduğunu da bilmeden almışım.
Daha sonra ben de araştırdım ama bulamadım. Selenn'e de rica ettim bir öğren bakalım dedim, ama o da tam emin bilgiler elde edemedi.

Soğanı ektikten sonra aynen lale soğanı gibi yapraklar çıkarttı. Galiba lale demiştim ki ortasından up uzun bir sap çıktı ve aynen sarımsak dişleri gibi ufak bir baş yaptı. Daha sonra bu baş iyice büyüdü ve dişler açılarak güzel güzel çiçekler oluştu. Daha sonra da top gibi her tarafı çiçekli güzel bir bitki oldu.

Bahçe sayfalarımda 173. sayfaya gelin 5171 numaralı mesajda göreceksiniz.
daha sonraki halini de fotoğraflamıştım ama nerede bulamıyorum.

jineop beğendi.
Eski 30-03-2012, 15:59   #5490
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Sevgili jineop'un paylaştığı fotoğraflar arasında buldum gelişmişini Şimdi iyice merak ettim adını, hemen forumda sorayım. Umarım bilen çıkar
Güler / Bahçe

Sevgili jineop adını söyledi
Ornithogalum arabicum'muş.
Bu bitkinin, çiçeğin adı budur (Cevaplanmış bitkiler)

Düzenleyen gülenmelek : 30-03-2012 saat 19:59
gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024