View Single Post
Eski 12-03-2012, 01:01   #5465
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Teşekkür ederim.
Kalabalık forumlarda zaman zaman can sıkıcı olayların olması tabiidir, olmasa çok daha iyi ama, oluyor işte.

Bahçemde 165 kök gülüm vardı, dün bunların içinden çok ihtiyarlamış olanlarını gençleştirme budaması yaptım ama ne olur ne olmaz diye de takviye ettim yani 23 adet daha yeni gül ektim. Niyetim 200 köke tamamlamak.

Genelde periyodik ilaçlama yapmaya gayret ediyorum. Yani hastalıklar görülmeden evvel ilaçlıyorum bunun tercih edilmediğini de biliyorum ama bende çok gül olduğu için hastalık baş gösterdiğinde çabucak yayılma gösteriyor. O yüzden engellemek istiyorum.

Bu ilaçlama normalde 21 günde bir yapılır diye biliyorum ama bazen bu süre biraz aşabiliyor. Ancak zararlılar için böyle değil, onları gördüğümde ancak ilaçlama yoluna gidiyorum.

Karaleke, pas ve külleme için fungasit grubu ilaçları 21 günde bir kullanıyorum.
İnsektisiti ise zararlı görüldüğünde yapıyorum.

Daha evvel bordo bulamacı da atıyordum ama iki senedir atmadım.
Ancak sezonda 2 defa 3x15 gübre veriyorum, zaten yanık hayvan gübresi takviyesi de kışa girerken yapılınca yetiyor.

Yaprakların durumuna göre de bir ike defa yaprak gübresi ile de takviye ettiğim oluyor.

Ben böyle yapıyorum ama sizin güllerinizde sorun varsa mutlaka hocalarımıza danışmakta fayda var.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön