agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni377Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-04-2021, 22:21   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Fasülye ve kabak dışında bahçeye bamya, mısır, ayçiçeği, kavun, karpuz ve kudret narı ektik. Kudret narından çok ümidim yok açıkçası. Tohum çimlensin diye bir kaç gün ıslak peçetede bekletmiştim ama hiç bir gelişme göstermemişti. Annem "sen toprağa at gerisini Allah'a bırak" der, öyle yaptık
Bunların dışında çilek de ektik. Çilek fidelerini yan bahçe sahibinden temin ettik. Çileklerini seyreltiyormuş biz de değerlendirdik. Umarım toprağa ve yaşama tutunurlar. Havalar sıcak gidiyordu ve her gün bahçeye gidip sulayamıyordum ama çilekleri ve sebzeleri diktikten ertesi gün güzel yağmur yağdı.

Eklenen Resimler

Muda, feyzi_48 ve E.Kahraman beğendi.
fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2021, 22:27   #32
Ağaç Dostu

Bu arada eriklerimiz meyve tutmuş, kayısı ve şeftalide meyve tutulumu yoktu, armutta da meyve oluşacak gibi duruyor bakalım. Diğer meyve ağaçlarını ise bekliyoruz
Daha önce ektiğimiz sebzeler çok güzel gelişmeye başladı. Bu gidişle 1 hafta 10 güne ıspanak ve roka yemeğe başlarız. Turplar ise yumru oluşturmadan tohuma çıkmaya başladı. Nedenini bilmiyorum ama sanırım mevsimi olmadığından ya da tohumdan kaynaklı da olabilir. Oysa annem biz çocukken bahçeye ekerdi ve mayıs haziran gibi fındık turp yerdik. Su gibi kütür kütür olurdu

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2021, 22:37   #33
Ağaç Dostu

Bunların dışında altın çilek yetiştirmeye çalışıyorum. Doğrudan viyollere ektiğim tohumlardan çimlenen olmadı. Ben de nemli bir peçetenin arasında çimlendirip kök oluşumu olanları bir peynir kabındaki çiçek ve bahçe toprağı karışımına aktardım. Peynir kabının kapağını ara sıra açtım ve toprağın nemini kaybetmemesine dikkat ettim. Veee yüzümü güldüren gelişmeler oldu Şimdi fidelerin güçlenmesini bekliyorum, sonra toprakla buluşacaklar.
Neden viyol değil de peynir kabı diyebilirsiniz. Öncelikle boş viyolüm kalmadı alacak da fırsatım olmadı İkincisi annem tüm tohumlarını böyle yetiştiriyor. Hem de ıslatmadan, çimlendirmeden. Doğrudan peynir kabına koyduğu öyle özel olmayan bir toprağa tohumları atıyor ve %100'e yakın çimlenme oranı yakalıyor. Aşağıda annemin peynir kabında yetiştirdiği biber fideleri var. "Anne bunlar çok sık, tek tek olacak şekilde ya viyollere **** pet bardaklara aktaralım" dedim "Hiç gerek yok 1 hafta sonra ben onları bahçeye dikicem" dedi. Tecrübeli kadın karışmamak lazım Biberlerin türlerini yine bilmiyorum anneme sorduğumda "karışık" dedi. Görücez

Eklenen Resimler

Asia, Muda, _violet ve 4 kişi beğendi.
Eski 26-05-2021, 20:14   #34
Ağaç Dostu

herkese tekrar merhaba;
bir süredir fırsat bulup da ne paylaşım yapabildim ne de sitede gezinebildim. Bu süre zarfında bahçeyle ilgilenmekten geri durmadık ama. Toprak özelliklerini ve iklim şartlarında neyi nasıl yetiştireceğimizi deneye yanıla öğreniyoruz. Örneğin bahçeye ektiğimiz bazı tohumlar (maydonoz, soğan, pırasa, semiz otu, çan çiçeği) çıkmadı sayılır. Tohumlar ya kuraktan dolayı çıkamıyor ya da karıncalar topluyor 3 kere maydanoz ektim, bir kaç tane çıkmış.
Bu sene inanılmaz bir kuraklık var. DSİ de sulama kanallarına suyu geç verdi ve su kısıtlamasına gidiyor. Bu nedenle ekilen dikilen ürünleri yetiştirmek biraz sıkıntılı. Biber ve patlıcan iki kere diktim çünkü ilk diktiklerim ertesi gün yandı. Sıcaklığın en yoğun olduğu gün dikmişiz. Daha önceden diktiklerim vardı onlar çok sağlıklı ve hatta çiçekte.
Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz salatalıkları yetiştirmek ise tam bir kaos oldu benim için. Önce tohumu doğrudan viyole ektim, çıkmadılar, Sonra çimlendirip öyle viyole ektim, büyük çoğunluğu çıktı ama bu defa fide boyutuna gelip de bahçeye dikince büyük çoğunluğu öldü. Daha sonra yeniden tohum çimlendirip doğrudan bahçeye ektim, sadece yarısı çıktı. Tekrar çimlendirip bahçeye ekicem Vazgeçmek yok. O salatalıklar yetiştirilecek Ne olur ne olmaz diye bir kaç fide almıştım, gördüğünüz gibi onlar çiçekte

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 20:46   #35
Ağaç Dostu

Domates fidesi yetiştirmeye çalıştım ama çok da başarılı olamadım maalesef. Annemin çimlendirip bahçeye ektiler var ancak henüz fide boyutuna gelmedi. Yakında yetişir ama.
Aşağıdaki fotoğraflar hazır alıp diktiğim fidelerden bir kaçı. Çoğu çiçekte. Sırık domateslere sırıkları diktim ama koltuk alma konusunda çok tecrübesizim. Yanlış bir şey yaparım diye çok korkuyorum Şu an koltuk alma yapılır mı? Yardımcı olursanız sevinirim. Koltuk alma yaptıktan sonra sırıklara bağlayacağım.
Bir kaç gün önce cherry fidesi de dikmiştim ama fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. Bir daha ki sefere artık

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 20:51   #36
Ağaç Dostu

Fasülyeler yetişti. Bir kısmının sırıkları dikildi, bir kısmının ki de dikilecek bekliyor. Börülceyi biraz geç ektim, ektiklerimin de yarısı çıktı sadece. Dediğim gibi ya topraktan dolayı bir türlü tohum çıkamıyor ya da karıncalar böcekler topluyor. Bu fotoğrafta börülceyle birlikte geç kalmış bir bezelye de var
Ayçiçeklerimiz ise çok sağlıklı ve mutlu görünüyor tabi ben de onları görünce mutlu oluyorum

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 20:54   #37
Ağaç Dostu

bezelyeler ve bahçede kendiliğinden çıkan baklalar meyveye durdu. Patatesler de çok güzel görünüyor ama bir kaç patates böceği gördüm bugün. Bir çaresine bakmak lazım.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 21:00   #38
Ağaç Dostu

Daha önce bahsetmiştim bahçeyi işlerken sağda solda çıkan marulları bir kenara ekmiştik. Uzun zamandır o marulları tüketiyoruz. İyice büyüyünce bir kaç tohumluk bırakıp gerisini topladık ve tüm apartmanda dağıttık
Kabaklar da çok iyi görünüyor. Ve yine bahçede kendiliğinden çıkan dere otları Bizim ektiklerimiz çıkmadı.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 21:03   #39
Ağaç Dostu

Çiçeğe durmuş biberler ve pırasalarımız.
Bir de 40 günlük fasülyelerimizde koyu renkli bit veya afit var. Karıncalar da sanırım onları yemeğe geliyor ama fasülyelere zarar verir mi bilemiyorum. Eğer verirse ne önerirsiniz?

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 21:07   #40
Ağaç Dostu

Ektiğim çiçek tohumlarının da çoğu çıkmadı. Mesela cosmos dan bir kaç tane var, sabah sefası ve kadife çiçekleri nispeten daha iyi çıktı, çan çiçeklerinden ise hiç çıkmadı. Kadife çiçeğinin ve akşam sefasının fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.
Ancak bahçede bir köşede papatyalar açmış

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2021, 21:08   #41
Ağaç Dostu

Burada da iki kere diktiğimiz biberler ve bir türlü büyümeyen bamyalar.

Eklenen Resimler

Muda, TCM, mutlu_inan ve 1 kişi beğendi.
Eski 27-05-2021, 10:14   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdemir Mesajı Göster
Çiçeğe durmuş biberler ve pırasalarımız.
Bir de 40 günlük fasülyelerimizde koyu renkli bit veya afit var. Karıncalar da sanırım onları yemeğe geliyor ama fasülyelere zarar verir mi bilemiyorum. Eğer verirse ne önerirsiniz?
Sayın fdemir; öncelikle emeğinize sağlık, bahçenizdeki bit ve basraların taşıyıcısı karıncalar olup onların şekerli sıvılarından faydalanırlar. Şöyleki bahçenizdeki bitkinin herhangibirinde karınca yoğunluğu varsa orada bit, basra veya afit olabilir. Bunlarla mücadelede eğer bulabilirseniz uğur böceği sebzelerin üzerine bırakabilirsiniz. Ben hobi bahçeme yakın yerde bulunca sebzelere bırakırım ve çok etkili doğal yöntem olduğu tecrübemle sabittir. Fakat uğur böceği denk gelmeside zordur. Benim bu gibi durumlarda kullandığım yöntem; acı biberi kaynatırım ve içine el sabunu rendeleyip katıp fısfısla sorunlu bölgeye uygularım. Bu yöntem benim tecrübe ettiğimdir.

TCM ve fdemir beğendi.
feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2021, 15:26   #43
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Ektiğim çiçek tohumlarının da çoğu çıkmadı. Mesela cosmos dan bir kaç tane var, sabah sefası ve kadife çiçekleri nispeten daha iyi çıktı, çan çiçeklerinden ise hiç çıkmadı. Kadife çiçeğinin ve akşam sefasının fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.
Ancak bahçede bir köşede papatyalar açmış
Öncelikle bahçeniz hayırlı olsun.

Akşam sefası pancar köklü ve çok yıllık bir bitki, dökülen tohumlardan çoğalarak istilacı olabiliyor. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

fdemir beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2021, 18:02   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Sayın fdemir; öncelikle emeğinize sağlık, bahçenizdeki bit ve basraların taşıyıcısı karıncalar olup onların şekerli sıvılarından faydalanırlar. Şöyleki bahçenizdeki bitkinin herhangibirinde karınca yoğunluğu varsa orada bit, basra veya afit olabilir. Bunlarla mücadelede eğer bulabilirseniz uğur böceği sebzelerin üzerine bırakabilirsiniz. Ben hobi bahçeme yakın yerde bulunca sebzelere bırakırım ve çok etkili doğal yöntem olduğu tecrübemle sabittir. Fakat uğur böceği denk gelmeside zordur. Benim bu gibi durumlarda kullandığım yöntem; acı biberi kaynatırım ve içine el sabunu rendeleyip katıp fısfısla sorunlu bölgeye uygularım. Bu yöntem benim tecrübe ettiğimdir.
Sayın feyzi yardımınız için teşekkürler. Bahçede bir kac ugur böceği görmüştüm. Bir daha ki gidişimde toplarım acı biberli karışım da denerim

feyzi_48 beğendi.
Eski 27-05-2021, 18:05   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Öncelikle bahçeniz hayırlı olsun.

Akşam sefası pancar köklü ve çok yıllık bir bitki, dökülen tohumlardan çoğalarak istilacı olabiliyor. Dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Sayın dutlubahce ne kadar yayılıci olduğunu biliyorum. Zaten bizim bahcedekiler de yan bahçeden sıçramış tohumlardan yetişti. İlginize teşekkürler

Dutlubahçe beğendi.
Eski 07-06-2021, 08:38   #46
Ağaç Dostu

Herkese merhaba;
Daha önce bahsetmiştim viyollerde fide yetiştirmeyi başaramayınca annem domates tohumlarını çimlendirip bahçeye açık alana ekti ve o fideler yetişip bahçedeki kalıcı yerlerine alındı.
Bahçemizden ürün almaya da başladık. Kabak, salatalık ve çilek. Çileklerin altına çam iğnesi veya saman serecektim ama fırsat bulamadım bir türlü. Yağmur da yağınca meyveleri toprağa bulandı. İşte fotoğraflar.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2021, 20:23   #47
Ağaç Dostu

Bugün meyve ağaçlarımızdan bir kaç fotoğraf paylaşmak istedim. Armutta bir tane meyve var. Bu erik türünde ise sadece iki tane var. Elmalarda da bir veya 2 şer adet meyve var sadece. Vişneler olgunlaşmaya başladı bile ancak meyveleri çok küçük. Belki türü böyledir. bahçede iki farklı tür erik daha var ama birinin meyvelerinin hepsini yedik Diğerinin fotoğrafını çekmeyi unuttum.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2021, 20:28   #48
Ağaç Dostu

Bu kabak tohumunu hazır almıştım yani atalık tohum değil. Geçen gün 2 adet topladım ve tadı çok güzeldi. Bahçenin bir kaç da genel görüntüsünü çektim. Bu sene pek düzenli ekim yapamadık. Kaba saba oldu biraz. Seneye daha düzenli bir bahçe yaparız sanırım

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2021, 20:32   #49
Ağaç Dostu

Bu arada bir de küçük bir ev yaptıralım dedik ve başladık. Önceleri prefabrik yaptıralım dedik kısa sürede bitsin diye ama babam betonarme istedi. Daha sağlıklı ve sağlam olurmuş, terleme yapmazmış, kışın buralar rüzgarlı oluyor prefabrik uygun olmazmış gibi şeyler söylediler diye betonarme işine giriştik.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2021, 22:07   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Bu arada bir de küçük bir ev yaptıralım dedik ve başladık. Önceleri prefabrik yaptıralım dedik kısa sürede bitsin diye ama babam betonarme istedi. Daha sağlıklı ve sağlam olurmuş, terleme yapmazmış, kışın buralar rüzgarlı oluyor prefabrik uygun olmazmış gibi şeyler söylediler diye betonarme işine giriştik.
Allah kolaylık versin, eviniz hayırlı olsun.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 02:57   #51
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Avrupa'da bu tarz işlere "Rus iş" veya "Türkiş" derler.
Benimde kızdığım durumlardan biri.
Tuğlalar arasında boşluk bırakıp sıva ile geçiştirme.
Duvar bağlantısını kesiyorlar.
İtiraz ettin mi, bişey olmaz derler.
İşlerini düzgün yapmıyorlar.
Ama, biz 20-30 yıldır bu işi yapıyoruz derler.
Para veriyorsunuz yazık, işlerini düzgün yapmadıklarını uyarın!
Kendi bildiklerini uyguluyorlar.
Hoşunuza gitmeyen şeyleri anında itiraz edin.
Tuvalet ve banyo gb.yerlerin pencerelerini çok küçük koyuyorlar 80x80 yaparsanız cam olarak 70x70 kalır ve aydınlık olur.
Ustalara bırakmayın.
Örmüşlerse yıktırın.
Ben öyle yaptırdım.
Bu iş bir sefer olur, küçük gördüğünüz hatalar sizi ömür boyu rahatsız eder.
Hayırlı olsun sağlık ve mutlulukla oturun.

Eklenen Resimler

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2021, 07:32   #52
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Allah kolaylık versin, eviniz hayırlı olsun.
Teşekkür ederim Sayın dutlubahce

Eski 11-06-2021, 07:46   #53
Ağaç Dostu

Sayın Kozanli önerilerinizi dikkate alacağım. İnşaat işlerinden anlamam. İşin içine girince yavaş yavaş öğreniyorum. Bahceyi satın aldığımızda mevcut bir temel vardı ancak temel çok düzgün değildi ve karşılıklı kenarlar aynı ölçüde de değildi. Yani yaptıran gonye almadan yaptırmış. Bu nedenle zemin çok uğraştırdi ve o kenarı yapmak zor oldu. Ben prefabrik yaptırıp zemin eşitsizliğini verandaya verelim dedim ama babama dinletemedim maalesef. Temeli yeniden gönye alıp duzelttirelim dedim onu da kabul ettiremedim. Ustalara konuşup bu taraf için ne yapılabilir bakalım.

Eski 11-06-2021, 08:35   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
herkese tekrar merhaba;
bir süredir fırsat bulup da ne paylaşım yapabildim ne de sitede gezinebildim. Bu süre zarfında bahçeyle ilgilenmekten geri durmadık ama. Toprak özelliklerini ve iklim şartlarında neyi nasıl yetiştireceğimizi deneye yanıla öğreniyoruz. Örneğin bahçeye ektiğimiz bazı tohumlar (maydonoz, soğan, pırasa, semiz otu, çan çiçeği) çıkmadı sayılır. Tohumlar ya kuraktan dolayı çıkamıyor ya da karıncalar topluyor 3 kere maydanoz ektim, bir kaç tane çıkmış.
Bu sene inanılmaz bir kuraklık var. DSİ de sulama kanallarına suyu geç verdi ve su kısıtlamasına gidiyor. Bu nedenle ekilen dikilen ürünleri yetiştirmek biraz sıkıntılı. Biber ve patlıcan iki kere diktim çünkü ilk diktiklerim ertesi gün yandı. Sıcaklığın en yoğun olduğu gün dikmişiz. Daha önceden diktiklerim vardı onlar çok sağlıklı ve hatta çiçekte.
Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz salatalıkları yetiştirmek ise tam bir kaos oldu benim için. Önce tohumu doğrudan viyole ektim, çıkmadılar, Sonra çimlendirip öyle viyole ektim, büyük çoğunluğu çıktı ama bu defa fide boyutuna gelip de bahçeye dikince büyük çoğunluğu öldü. Daha sonra yeniden tohum çimlendirip doğrudan bahçeye ektim, sadece yarısı çıktı. Tekrar çimlendirip bahçeye ekicem Vazgeçmek yok. O salatalıklar yetiştirilecek Ne olur ne olmaz diye bir kaç fide almıştım, gördüğünüz gibi onlar çiçekte
Emeğinize sağlık, ilgili salatalık tohumlarınız atalık tohum mu yoksa hibrit tohum mudur ?

fdemir beğendi.
Eski 11-06-2021, 09:08   #55
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun.

Babanız en doğrusunu düşünmüş. Ben de prefabrik tercih etmezdim. Yıllar önce görev yaptığımız köyde iki sene kadar prefabrik lojmanda oturmuştuk. Kışın ısınmaz, yazın çok sıcak olur. Daha sonra taş duvarlı köy evine geçmiş ve rahat etmiştik.

Kolay gelsin. Sağlıkla bitsin, güle güle kullanmak nasip olsun evinizi. Sevgiyle...

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2021, 08:20   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Emeğinize sağlık, ilgili salatalık tohumlarınız atalık tohum mu yoksa hibrit tohum mudur ?
Sayın Feyzi bir çeşidi Atalık tohum. Henüz çiçeklerini yeni açıyor. Meyveler olgunlasinca fotoğraf paylaşacağım.

feyzi_48 beğendi.
Eski 13-06-2021, 08:29   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul Mesajı Göster
Bahçeniz ve sayfanız hayırlı olsun.

Babanız en doğrusunu düşünmüş. Ben de prefabrik tercih etmezdim. Yıllar önce görev yaptığımız köyde iki sene kadar prefabrik lojmanda oturmuştuk. Kışın ısınmaz, yazın çok sıcak olur. Daha sonra taş duvarlı köy evine geçmiş ve rahat etmiştik.

Kolay gelsin. Sağlıkla bitsin, güle güle kullanmak nasip olsun evinizi. Sevgiyle...
Bize de benzer sorunlardan söz edince babam betonarme yaptıralım dedi. Ustalara uğraşmak malzeme temini vs yorucu oluyor. Bittiğinde tüm yorgunluğumuz geçecek

alperfect beğendi.
Eski 14-06-2021, 08:36   #58
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sayın Feyzi bir çeşidi Atalık tohum. Henüz çiçeklerini yeni açıyor. Meyveler olgunlasinca fotoğraf paylaşacağım.
Sayın fdemir; Atalık salatalıklarınızın gelişim ve verim performasını merak ediyorum. Arayışta olduğum verimi yüksek, reyhası hoş ve dirençli atalık salatalık tohumuna henüz ulaşamadık.

Eski 15-06-2021, 08:21   #59
Ağaç Dostu

Sayın Feyzi bendeki salatalık verimi çok da yüksek olmayabilir ama az da sayılmaz. Hep birlikte göreceğiz ancak tadı çok güzel. Tohum elde edince isteyenlere gönderirim.

feyzi_48 beğendi.
Eski 21-06-2021, 18:55   #60
Ağaç Dostu

Herkese merhaba;
Hafta sonu bezelyeleri topladık. Yaklaşık 6 kilo kadar oldu. İlk fasülyelerimizi de topladık ve yedik Vişneler de olgunlaşmıştı onları da topladık. Mısırlar ve bamyalar çiçeğe durdu

Eklenen Resimler

Kozanli ve feyzi_48 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024