agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni377Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2021, 19:03   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2021
Kavun, karpuz, kabak ve mor lahanaların gelişimleri güzel gidiyor. Fide olarak satın aldığım salatalıkları bir süredir tüketiyoruz. Ancak atalık tohumdan ve diğer tohumlardan yetiştirdiğimiz salatalıklar yeni yeni çiçekte ve küçük küçük meyvelerini görmeye başladık. Ancak fotoğraf çekmeyi unutmuşum. Bir daha ki sefere artık Bizim memlekette salatalıkları iple asmazlar. Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz şekilde (gerçi geniş açıdan çekmemişim) sergen adı verilen bir asmalık yapılır ve salatalık tevekleri (ya da kolları) bu sergene sarılır. ürünler toprağa değmediği için kopartıp yemesi çok keyifli olur.

Eklenen Resimler

fdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2021, 19:09   #62
Ağaç Dostu

Bundan öncekiler güzel haberlerdi. Şimdi gelelim kötü duruma. Domateslerin durumu vahim. Ne yapacağımı bilemiyorum ve tecrübelerinize-tavsiyelerinize ihtiyacım var. Domatesin yaprakları pas lekesi gibi lekelenip kuruyor. Üzerinde meyveler varken hastalanıp kuruması çok üzüyor. Böyle olanları hemen kökünden söküp bahçeden iyice uzaklaştırdım ki diğer bitkilere de bulaştırmasın. Tarım ilacı kullanmak istemiyorum ama zor durumda kalırsam kullanabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 22-06-2021, 14:07   #63
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Resimlerden pek bir şeye benzetilemiyor. Mantar olabilir, netten domates mantar hastalıkları diye aratıp bakın, eğer doğruysa tespitimiz sistemik etkili mantar ilacı alın.

fdemir beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2021, 14:54   #64
Ağaç Dostu

Tesekkurler Sayın TCM

Eski 24-06-2021, 08:30   #65
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Sayın fdemir; Ben domateslerinizin hastalık durumunu baktariyel leke hastalığına benzettim. Ev yapımı olarak ilaç muadili olmadığını biliyorum lakin yapraklardan alıp ziraatçilere danışabilirsiniz.

feyzi_48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 08:50   #66
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzi_48 Mesajı Göster
Sayın fdemir; Ben domateslerinizin hastalık durumunu baktariyel leke hastalığına benzettim. Ev yapımı olarak ilaç muadili olmadığını biliyorum lakin yapraklardan alıp ziraatçilere danışabilirsiniz.
Çok teşekkür ederim sayın Feyzi.

feyzi_48 beğendi.
Eski 24-06-2021, 10:35   #67
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdemir Mesajı Göster
Bundan öncekiler güzel haberlerdi. Şimdi gelelim kötü duruma. Domateslerin durumu vahim. Ne yapacağımı bilemiyorum ve tecrübelerinize-tavsiyelerinize ihtiyacım var. Domatesin yaprakları pas lekesi gibi lekelenip kuruyor. Üzerinde meyveler varken hastalanıp kuruması çok üzüyor. Böyle olanları hemen kökünden söküp bahçeden iyice uzaklaştırdım ki diğer bitkilere de bulaştırmasın. Tarım ilacı kullanmak istemiyorum ama zor durumda kalırsam kullanabilirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Bende de oluyor. Resimlediklerinizden daha çok yaprak sararıyor. (Her fidede 3-4 dal olabiliyor.) Onları kesip uzaklaştırıyorum. Gübre desteği ve susuz bırakmama önlemleri alıyorum. Güçlü bitkiler atlatıyor. Daha güdük kalmış fideler epey uğraşıyor. (Çok sık olmamakla birlikte ölen de oluyor.) Genellikle mevsimi tamamlıyorlar.
Tüm anlattıklarım ağır etkilenmeme üzerine. İlaçlamadan deneyebilirsiniz. Yaprakları gösterdiğim 3 ziraat mühendisi ayrı tanılar koymuştu. Bende bu yolu seçmiştim. Üç yıldır uyguluyorum.

chelik26 ve feyzi_48 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2021, 08:51   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Bende de oluyor. Resimlediklerinizden daha çok yaprak sararıyor. (Her fidede 3-4 dal olabiliyor.) Onları kesip uzaklaştırıyorum. Gübre desteği ve susuz bırakmama önlemleri alıyorum. Güçlü bitkiler atlatıyor. Daha güdük kalmış fideler epey uğraşıyor. (Çok sık olmamakla birlikte ölen de oluyor.) Genellikle mevsimi tamamlıyorlar.
Tüm anlattıklarım ağır etkilenmeme üzerine. İlaçlamadan deneyebilirsiniz. Yaprakları gösterdiğim 3 ziraat mühendisi ayrı tanılar koymuştu. Bende bu yolu seçmiştim. Üç yıldır uyguluyorum.
Teşekkürler sayın Portakal rengi. Ben de gülleci bulamacı hazırlayıp uygulamıştım. Mevcut hastalıklı olanları iyileştirmiyor ama yeni fidelere de sıçramasını engelledi gibi. Tam emin olamıyorum. Önümüzdeki bir kaç gün daha net bir şey söyleyebilirim. Hastalanmış olanlarda da hastalığın yayılması yavaşladı ama durmadı. Bu nedenle ben de fideyi kökünden söküp bahçeden dikkatlice uzaklaştırdım ki eğer bakteriyel veya mantarsa sağlıklı diğer fidelere bulaşmasın. İlerleyen günlerde hastalık yayılırsa sayın Feyzi'nin tavsiye ettiği gibi sistemik etkili bir ilaç da uygulayabilirim.

feyzi_48 beğendi.
Eski 01-07-2021, 10:57   #69
Ağaç Dostu

Daha önce bahsettiğim domateslerdeki hastalık iyiye gitmeyince bir örnek alıp ziraatçileri dolaştım. Viral olduğunu söylediler ve bakır içeren bir ilaç verdiler. Umarım kalan domateslerin hastalanmasını engelleyebilirim.
Yine daha önce bahsettiğim salatalıklarım ürün vermeye başladı. Annem "ilk meyveler tohumluk ayrılır" dediği için içim gitse de kopartmıyorum.
İlk fotoğraf Trabzon dan gelen tohumlar. Bu salatalık türü kısa ve tombul olur.
Diğerleri Samsun'dan (memleket ) gelen atalık olduğunu düşündüğüm tohumlardan. Onlar da tohumluk olarak ayrılmış durumda.

Eklenen Resimler

İSAK, Atilgan, Muda ve 5 kişi beğendi.
Eski 01-07-2021, 11:00   #70
Ağaç Dostu

Patlıcanlar da ilk meyvelerini gösterdi.
Biberleri ve bamyaları da toplamaya başladık ancak fotoğraflarını çekmeyi unutmuşum
Bu Bodrum papatyası yıllardır balkondaydı ama o kadar keyifsiz ve cılızdı ki ne yaptıysam iyileştirememiştim. Bahçeye aktarınca coştu, üzerinden çiçekleri hiç eksik olmuyor. Çok canlı ve çok mutlu

Eklenen Resimler

Eski 02-07-2021, 07:06   #71
Ağaç Dostu

Alıntı:
Daha önce bahsettiğim domateslerdeki hastalık iyiye gitmeyince bir örnek alıp ziraatçileri dolaştım. Viral olduğunu söylediler ve bakır içeren bir ilaç verdiler. Umarım kalan domateslerin hastalanmasını engelleyebilirim.
Yine daha önce bahsettiğim salatalıklarım ürün vermeye başladı. Annem "ilk meyveler tohumluk ayrılır" dediği için içim gitse de kopartmıyorum.
İlk fotoğraf Trabzon dan gelen tohumlar. Bu salatalık türü kısa ve tombul olur.
Diğerleri Samsun'dan (memleket ) gelen atalık olduğunu düşündüğüm tohumlardan. Onlar da tohumluk olarak ayrılmış durumda.
Ben en çok bu fotoğrafı beğendim, salatalıklar çok güzel cacık olur gibiler. Özellikle nane ve zeytinyağ eşliğinde.

Eski 03-07-2021, 16:53   #72
Ağaç Dostu

Sayın Feyzi aynen öyle çok güzel cacık oluyor Ama bunlar tohumluk ayrılmış durumda. Yakında döküm miktarı artar ve yemeğe hatta eşe dosta dağıtmaya başlarız bile

İSAK ve feyzi_48 beğendi.
Eski 05-10-2021, 13:23   #73
Ağaç Dostu

Öncelikle herkese tekrar merhaba diyerek söze başlamak istiyorum. Bazı sağlık ve iş problemleri yüzünden bir süredir forumla ilgilenemiyordum. Hatta bahçeyle dahi çok fazla ilgilenemedik. Buna rağmen yine de güzel ürünler aldık ve almaya devam ediyoruz. Bazı sebzeleri yetiştirmede başarısız bazılarını yetiştirmekte ise başarılı olduk. Bu başarısızlığın ardında bahçenin yanlış yerine dikmek, toprak ve su ihtiyaçlarını karşılayamamak gibi problemler yatıyor. Tabi bunların hepsi tecrübe hanesine artı olarak da eklenmiş oldu. Gelecek sezonda daha bilinçli ekim-dikim yapmaya çalışacağım.
Öncelikle başarısızlıklardan bahsetmek istiyorum. Bal kabaklarından sadece 1 tane ürün alabildik onun da fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. Daha sonra fotoğraf çekip atarım. Kabaklar bahçenin en alt sınırındaydı ve bu sınırda her ne kadar kullanılmasa da çok derin olmayan, DSİ yapımı küçük bir sulama kanalı bulunuyor. Biz de dahil tüm bahçe sahipleri salma su verdikleri için fazla su bu kanalda birikti ve kabakların tevekleri su içinde kalıp çürüdü. Kabak alamasak da çiçeklerinden bol bol dolmasını yaptık.
Bahçenin daha üst taraflarına süs kabağı denilen bir tür kabak da ekmiştim. Bu kabak türü yenmez ve normalde çok daha küçük olurken bizim bahçede daha iri oldu. Dalda iken yeşil, kopartıp bekletildiğinde sarı-turuncu bir renk alır. Biz çocukken neredeyse her köy evinde dantel serili yuvarlak kahve sehpasının üstündeki yapma çiçek içeren küçük vazonun yanına konurdu Daldaki hali var, kurumuş halinin fotoğrafını daha sonra çekip yükleyeceğim.
Kavun ve karpuz da bahçenin yanlış yerine ekilmiş. Onlar da fazla su içerisinde kalıp ürünlerin çürümesine neden oldu. Yine de bir kaç küçük kavun yiyebildik. Gerisini de toplayıp kelek turşusu yaptık
Fasulyeler başlangıçta yeterli su almasına rağmen ürün dökümü fazla olmadı. Gerçi diğer bahçe komşularımız ve köyden konuştuğumuz bazı kişiler de fasulyelerin dökümünün bu sene az olduğunu söyledi. Belki iklimsel bir durumdur. Diktiğimiz fasulye miktarına göre çuval çuval fasulye toplarız diyorduk ama yine de yedik, komşularla dostlarla paylaştık, eşe dosta dağıttık ve biraz da kışlık hazırlığına kullandık. Daha sonra zaten bahçeyle ilgilenemeyince çoğu kurudu.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2021, 13:47   #74
Ağaç Dostu

Sıra başarılı olduğumuz sebzelerde. Birkaç farklı çeşit domates ekmiştik. Viyollerde domates fidesi yetiştirmekte başarısız olmuştum. Köylüler erken dese de 23 Nisan dan sonra 5-6 tane pembe domates ve sırık domates fidesi dikmiştim. Pembe domatesler çok erken geçti ama sırık domatesler bol bol ürün veriyor ve çok lezzetli. Daha sonra aldığım hazır fidelerin dikimi ise aşırı sıcaklara denk geldiği için kavrulmuştu. Annem de geç de olsa komşudan gelen tohumlardan bahçede fide yetiştirmişti. Şimdi o domatesler bol bol ürün veriyor. Hatta her hafta kova kova domates toplamaya devam ediyoruz. Bu domateslerden eşe dosta bolca dağıttık, kışlıklar bolca hazırlandı ve sürekli tüketiyoruz. Fotoğrafta üç çeşit domates görülmekte; pembe domates (hazır fide değil), köy domatesi (kırmızı, eğri-büğrü olan) ve diğer bir tür köy domatesi (daha düzgün şekilli). Bunlar bir komşumuzun verdiği tohumlardan yetişti.
Domatesleri dikerken sıra aralarını sık yapmışız. Seneye biraz daha seyrek aralar yapmalıyız. Daha önce bahsetmiştim, fidelerde kuruma problemi vardı. Gülleci bulamacı uygulaması hastalığı yavaşlatsa da durdurmadı ve tavsiyelere uyup bakır içeren bir ilaç alıp uyguladım, iyi geldi.
Biberlerin inanılmaz bir verimi var. Bol bol tükettik, dağıttık, turşular yaptık. Hala daha ürün almaya devam ediyoruz. Birkaç farklı çeşit biber ekmiştik, hepsi hazır fide. Sadece kapyalar kapya çıkmadı İnce kıl biber, Tokat köy biberi (çok lezzetlidir, ince kabuklu, kızartması da olur dolması da), kalın etli ızgaralık biber, iki çeşit acı biber var. Hepsinin fotoğrafı olmasa da diğer fotoğrafları daha sonra çekip yükleyeceğim.
Farklı zamanlarda iki çeşit patlıcan dikmiştik. Erken diktiğimiz bol bol döküyor ama biraz sert. Diğer tür ise daha uzun ve ince (kemer patlıcan sanırım) ve çok daha lezzetli ancak geç döktü. Hatta daha yeni yeni ürün vermeye başladı diyebilirim. Bu çeşidin de fotoğrafını çekmeyi unutmuşum. Bir dahaki sefere artık.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2021, 13:52   #75
Ağaç Dostu

Patatesler biraz küçük olsa da ürün verimi boldu.
Börülcenin kurusunu da tazesini de çok severim. Evde salata yapmak için marketten aldığım paket börülceden deneme amaçlı öylesine ekmiştim. Keşke daha çok ekseydim Burada taze börülce salatası fotoğrafı paylaştım
Havuçlar da bir köşede kendi halince büyüyorlar. Parmak boyutunu geçtiler. Hatta geçen gün bir kaç tane kopartıp yedik.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2021, 13:59   #76
Ağaç Dostu

Ayçiçeği ve mısır da bol bol ürün verenlerden. Ayçiçeğinin tohumu Malatya'dan gelmişti. Burada bahçeden çıkan ürünün sadece 1/3'ünü görüyorsunuz.
Patlak mısırın tohumu da tıpkı börülce gibi marketteki paketten Toplayıp kurutup deneme amaçlı patlattık da çok lezzetli gerçekten. Hiç fire vermeden patlıyor
Diğer mısırların tohumu ise memleketten eski tohumlardan. Fotoğrafta öyle görünmese de iri taneli düzgün sıralı olur. Bol bol haşladık, közde yaptık, tabi ki eşle dostla paylaştık ve dondurucuya da attık. Tazesini tüketemediklerimiz ise mısır unu yapılmak üzere ayıklandı değirmene gitmeyi bekliyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2021, 14:05   #77
Ağaç Dostu

Gelelim meyvelere. Bahçemizdeki ağaçlar henüz 1 ya da 2 yıllık. Bu nedenle çok az ürün veriyorlar.
Üç ağaçtan toplam erik rekoltesi bu kadar. Bunlar da hep kurt doluydu. Yiyemedik.
Üç tevek üzüm var. İkisi toplam 1 kilo kadar üzüm verdi, biri ise hiç meyve vermedi. Çünkü daha çok küçükler. Seneye biraz özen göstermem lazım.
Ayvada ise 3 tane meyve var ve dört gözle olgunlaşmasını bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2021, 14:12   #78
Ağaç Dostu

Salatalıklarda ise ürün azdı ama lezzetliydi. Burada bir kaç çeşidin karışık fotoğrafı var.
Bahçede yavaş yavaş sonbahar hazırlıkları yapılmaya da başlandı. Bir taraftan toplanıp diğer taraftan yeni ürünler ekiliyor. Kuruyan mısır ve fasulyeler toplanıyor. Verim alamadığımız kavun-karpuz alanı toplanıp yerine tere, roka, ıspanak ve marul ekildi. Hatta çıkım da yaptılar ama fotoğrafını çekmeyi unutmuşum.
Bir süre Tokatta değildik, memlekete gitmiştik. Oradan gelirken beyaz lahana ve kereviz fidesi getirdik. Onlar da bahçeye dikildi ve hepsi de tutmuş görünüyor.

Eklenen Resimler

Eski 05-10-2021, 18:20   #79
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Lahana dikimi sanırım çok geç.
Kışlık lahana şuan sarma döneminde.
Aralık içinde hasat ediliyor...

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2021, 19:21   #80
Ağaç Dostu

Sayın Kozanlı ben aslen Samsun/Bafra'lıyım. Bafra ovası ülkemizin en büyük ovalarından biridir. Çok çeşitli sebze yetiştirilir. Bizim oralarda sarmalık lahana Eylül başı gibi dikilir ve Şubat ayından sonra bahar başı hasat edilir. Daha erken dikilen lahana ise sizin de dediğiniz gibi kış aylarında hasat ediliyor. Fideleri lahana üreticisi olan akrabamızdan temin ettik. Onların fide diktiği dönemde alıp 10 gün kadar sonra da bahçemize diktik. Bu sırada da kökleri toprağa gömülü olacak şekilde muhafaza ettik. Diğer tür lahana da dikmiştik ama kezbi denilen zararlı dadandı ve baş toplanması olmadığı için söküp atmıştık.

Eski 06-10-2021, 12:32   #81
Ağaç Dostu

Emeğinize sağlık, bu bilgi paylaşımınız çok güzel olmuş. Olumlu veya olumsuz süreç hakkında bende notlarımı alırım. Bu sezonda notlarımı aldım, gelecek sezon uygulamalarımı bu notlar doğrultusunda yapacağım. Benimde paylaşacaklarım oluyor fakat bahçeye girdiğimde anlatmak istediklerimin fotoğraflarını çekmeyi unutuyorum. Bereketli yeni sezonlar dilerim.

fdemir beğendi.
Eski 12-05-2022, 13:08   #82
Ağaç Dostu

Tüm forum sakinlerine yeniden merhaba diyerek başlamak istiyorum. Herkesin ortak sorunu olan iklimsel sebeplerden dolayı sezonun geç başlaması nedeniyle biz de ekim-dikim işlerine geç başladık. Bir yandan bahçe işleri diğer yandan işte yoğun bir dönem geçirdiğimden forumla pek ilgilenemedim. Ama fırsat buldukça paylaşılanları takip etmeye çalıştım.
Gelelim neler yaptığımıza. Geçen sene viyollerde tohum yetiştirme konusunda tamamen başarısız olduğumdan bu sene iş yoğunluğum sebebiyle de ilgilenemeyeceğimi düşünüp hiç o işe bulaşmadım. Ancak bahçeye doğrudan hayvan gübresiyle güçlendirilmiş toprağa çeşit çeşit domates tohumu ektik ve gelişimleri şimdilik gayet iyi görünüyor.
Bunun yanı sıra maydanoz, beyaz lahana, karadeniz lahanası (kara kelem denir bizim oralarda) tohumları da ektik ve lahanalar kalıcı yerlerine dikilecek boyuta geldiler bile.

Eklenen Resimler

nazlı06 ve mutlu_inan beğendi.
Eski 12-05-2022, 13:11   #83
Ağaç Dostu

Bezelyeler henüz bir karış oldular ama fena görünmüyorlar.
Bezelyelerin kenarında marul dikili. Bu sene bahçede marul, tere, roka, yeşil soğan, ıspanak ve dere otu boldu. Konu komşu, eş dost, arkadaş herkese bol bol dağıttık.

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2022, 13:14   #84
Ağaç Dostu

Geçen sene kayısı ağacı bir tane bile meyve vermemişti. Çok üzülmüştük. Bu sene meyvesi bol
Sarımsaklar ise biraz keyifsiz gibi. Sanırım sık diktik.
Fasülyeler de bir karış oldular ve ilk çapaları yapıldı. İlk fırsatta sırıkları çakılacak.

Eklenen Resimler

Eski 12-05-2022, 13:22   #85
Ağaç Dostu

Geçen sezon yaptığım hatalardan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Öncelikle bazı ürünler uygun tarihlerde dikilmedi. Örneğin beyaz lahana. Bizim memlekete göre dikmiştik ancak burada özellikle gece ve gündüz sıcaklık farkı çok olduğundan çok uygun düşmedi. Sadece 1 fide baş çevirebildi. Bu sene fideleri yetiştirdik bile, yakında dikeceğiz.
Kerevizler de aynı şekilde güçlü ve güzel yumrular oluşturamadı.
Sonbaharda yemek için turp dikmiştik ancak onda da geç kaldığımızdan onlar da yumru oluşturamadı. Sadece fındık turplar oldu.
Geçen sene domates, biber, patlıcan ve fasülye gibi sebzeleri sık dikmişiz. Bu sene biraz daha seyrek dikiyoruz.
Kavun ve karpuz fazla su istemeyen meyvelermiş ancak bizim diktiğimiz alan çok su aldığı için lezzetli olmadı maalesef. Bu sene dikmiyorum ama her an fikrimi değiştirebilirim
Bakalım bu sene ne gibi hatalar yapıp öğreneceğim

nazlı06, TCM, halcur ve 2 kişi beğendi.
Eski 13-05-2022, 10:44   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Geçen sezon yaptığım hatalardan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Öncelikle bazı ürünler uygun tarihlerde dikilmedi. Örneğin beyaz lahana. Bizim memlekete göre dikmiştik ancak burada özellikle gece ve gündüz sıcaklık farkı çok olduğundan çok uygun düşmedi. Sadece 1 fide baş çevirebildi. Bu sene fideleri yetiştirdik bile, yakında dikeceğiz.
Kerevizler de aynı şekilde güçlü ve güzel yumrular oluşturamadı.
Sonbaharda yemek için turp dikmiştik ancak onda da geç kaldığımızdan onlar da yumru oluşturamadı. Sadece fındık turplar oldu.
Geçen sene domates, biber, patlıcan ve fasülye gibi sebzeleri sık dikmişiz. Bu sene biraz daha seyrek dikiyoruz.
Kavun ve karpuz fazla su istemeyen meyvelermiş ancak bizim diktiğimiz alan çok su aldığı için lezzetli olmadı maalesef. Bu sene dikmiyorum ama her an fikrimi değiştirebilirim
Bakalım bu sene ne gibi hatalar yapıp öğreneceğim
Kavun karpuz ile ilgili bende de aynı durum oldu. Bir arkadaşım sezonda iki üç defa suladım sadece ve 150 civarı kavun topladım ve en küçükleri dahi çok lezzetliydi dedi. Bende dışarıya alıp seyrek sulayarak yetiştirmeyi düşünüyorum bu sene bakalım. Karpuz kavunun kilosu olmuş 15tl yoksa bu sene kavun karpuz yiyemeyeceğiz.

chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2022, 14:11   #87
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ fdemir Ürünler pek güzel elinize sağlık.

@ chntskn06 Böyle devam ederse değil karpuz kavun domates (kilosu 15-20) bile zor.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2022, 21:19   #88
Ağaç Dostu

Sayın chntskn06 ve sayın TCM aynı şeyi düşünüyorum.
Bu sene gerçekten her şey inanılmaz pahalı. Bu nedenle hem doğa için hem fizyolojik ve psikolojik sağlığımız için hem de ekonomi açısından yaptığım en iyi yatırımın bu bahçeyi almak olduğunu düşünüyorum. Ama en çok da doğa ve çevre için.
Küçücük bir toprak parçası ama özellikle bazı ürünlerde çok fazla verim alıyor ve bunları sevdiklerimizle de paylaşıyoruz. Hem taze, katkısız, GDOsuz, ilaçsız, hormonsuz sağlıklı ürünler tüketiyoruz hem de paylaştığımız kişilerden hayır duası alıyoruz. Daha ne olsun

Eski 16-05-2022, 10:49   #89
Ağaç Dostu

Bahçedeki meyve ağaçlarının son durumu böyle. Kiraz geçen sene hiç vermemişti, bu sene bir kaç meyve var. Tadına bakabileceğiz. Elma, can erik ve mürdüm eriğinde de bol meyve görünüyor.

Eklenen Resimler

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 16-05-2022, 10:52   #90
Ağaç Dostu

Bu sene bahçeye böğürtlen ve ahududu diktim. Böğürtlenlerden biri minicik boyuna rağmen meyve veriyor. Ahududunun çiçekleri ise biraz keyifsiz gibi görünüyor ama bakalım meyve verecek mi? Çileklerin yerini değiştirdim bu nedenle toprağa alışma sürecindeler ama meyveler olgunlaşmaya başladı bile

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024