agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2017, 14:49   #61
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
bir işi yapmaya karar verdikten sonra temeline inmek gerek

temiz tarım düşüncelerime başlayalı 5 ay kadar oldu ancak bu sürede gözlemlediğim kadarıyla pek çok hata yaptım. öğrenmek zaman alan bir şey fakat tecrübe kazanmak daha daha zaman alan bir şey o nedenle yaşanmış tecrübelerden faydalanmak her zaman daha kolay ve kullanışlı oluyor.

öncelik olarak bir işi yaparken tecrübesinden doğrudan faydalanabileceğiniz kimseniz yoksa ya çok vakit ayırıp gözlemlemek gerekiyor ya da en kısadan kitabını alıp okumak gerekiyor.
Name:  dene.jpg
Views: 919
Size:  63.0 KB

bu düşünceyle oluşturmak/yaşamak istediğim sistemin kitabını yani "PERMAKÜLTÜR" yaşamının temellerinden başlamaya karar vererek BILL MOLLISON Permakültüre Giriş kitabını aldım. bugün elime geçti 10 sayfa kadar okudum ve gerçekten kitap hep sormak istediğim soruların cevabını verir nitelikte. güzel bir kitap okuyup uygulamak isteyenlerde memnun kalacaktır kanaatindeyim.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 16:35   #62
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Gerçekten her şey çok güzel görünüyor biberler bizde de aynı durumda kabaktan sanırım bizde bıktık yeter artık dedim ve bugün söktüm artık...

Satışa geçmenize çok sevindim bir zamanlarda kolu komşuya kova kova ürün verirdim bedava verince bile hep bir kusur bulurlardı... Artık satıyorum ve artık beğenmeme huyları kalmadı para verince değerini anladılar sanırsam...

Allah bol bol kazançlar versin.. Benden size tavsiye seneye bol bol fasulye ekin derim para fasulyede ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 23:03   #63
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Geçte olsa bahçe sayfanız la tanışma fırsatı bulabildim. Gelecek vaad eden bir bahçe; çok güzel paylaşımlarda bulunacağınız inancındayım.

Hayırlı olsun.

Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 07:46   #64
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
Gerçekten her şey çok güzel görünüyor biberler bizde de aynı durumda kabaktan sanırım bizde bıktık yeter artık dedim ve bugün söktüm artık...

Satışa geçmenize çok sevindim bir zamanlarda kolu komşuya kova kova ürün verirdim bedava verince bile hep bir kusur bulurlardı... Artık satıyorum ve artık beğenmeme huyları kalmadı para verince değerini anladılar sanırsam...

Allah bol bol kazançlar versin.. Benden size tavsiye seneye bol bol fasulye ekin derim para fasulyede ^^
dongyul kesinlikle öyle. seneye annemle konuştuk bakalım köyümüzün verimli fasulye dedikleri fasulyesinden ekeceğiz. annem 2 karıktan bi toplamada 1 çuval çıkar diyor. insan ürünlerini satınca emeğinin değerli olduğunu görünce daha bi hevesle yapıyor.

Alıntı:
Geçte olsa bahçe sayfanız la tanışma fırsatı bulabildim. Gelecek vaad eden bir bahçe; çok güzel paylaşımlarda bulunacağınız inancındayım.

Hayırlı olsun.
Sayın Telato sayfamı gezmenizden çok mutlu oldum. dediğiniz gibi ileride daha güzel şeyler planlıyorum. inşallah güzel şeyleri de paylaşacağım.
şuan bahçeyi büyütmek için çabalıyorum anlaşabilirsek seneye daha derli toplu güzel bir bahçe hedefliyoruz.

Eski 10-08-2017, 13:54   #65
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
dongyul kesinlikle öyle. seneye annemle konuştuk bakalım köyümüzün verimli fasulye dedikleri fasulyesinden ekeceğiz. annem 2 karıktan bi toplamada 1 çuval çıkar diyor. insan ürünlerini satınca emeğinin değerli olduğunu görünce daha bi hevesle yapıyor.

Hımm sanırım atlantis ve ya mina çeşitinden bahsediyorsunuzdur... Evet eğer onlar ise evet anneniz doğru söylemiş onlar çok verimli çeşitler.. ancak bazıları pek tüketmeyi sevmiyor..

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2017, 10:31   #66
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

şükür domatese kavuşturana

uzun zamandır biberdi kabaktı özellikle kabaktan bıkmıştık. domates ve patlıcanlarda gelince artık bahçenin bahçe olduğu belli oldu

ilk büyük hasılata ulaştık toplam 6-7 karıktan toplamda 3 büyük kasa domates çıktı. çerileri toplamak işkence
Name:  fa815bd3-0532-45a1-af41-d7b5ffd8ab4e.jpg
Views: 2399
Size:  72.5 KB
Name:  40570763-3b61-45a8-ad95-aecb88418109.jpg
Views: 765
Size:  55.0 KB

hasılat güzel başladı diyebiliriz
Name:  df22fc66-5535-4abe-add1-e7140ee91cb2.jpg
Views: 769
Size:  75.4 KB

bu bu haftanın en büyük domatesinin içerisi.
Name:  beb5f6be-e55a-4f92-9afb-8de2fab151d0.jpg
Views: 753
Size:  45.2 KB

Eski 28-08-2017, 10:36   #67
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

haydi domates haydi domatessssss

bu haftanın en büyük domatesinin içerisini üstte gösterdim. tadı süper özellikle sanki bu domates melemen için büyümüş
bu domates bu haftanın rekoruydu. hafataya özellikle 1 kilonun üzerinde 1-2 tane domates bekliyorum.
450 gr

Name:  7bd0a0a4-43dc-48a7-b56b-960177df44dc.jpg
Views: 769
Size:  45.9 KB

bu da kendisini domates zanneden minnak çeri. bunları toplamazı çok zahmetli ancak her güzel şey gibi bu da hızlıca tüketiliyor.

2 gr
Name:  8979efda-d8ae-4b48-b41f-8ff2045507e2.jpg
Views: 751
Size:  30.4 KB

ve bu da sonucu. meşhur çakıllı melemeni. tadı köy yumurtasıyla süper oldu
Name:  fc6e0b55-3da5-4081-9431-bb528fef5078.jpg
Views: 768
Size:  73.5 KB

Eski 22-09-2017, 17:02   #68
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

tohumluk domateslerden okka iri sırık domates

tohumluk aldığımdan dolayı kesitini maalesef koyamadım. diğerleri de genel de 500 gr civarında olduğundan dolayı onları da esasen eklemek istemedim. bu domates normalde rahat ve geniş alanda ve iyi ışıkta daha büyük domatesler yapabiliyor.

yarından itibaren elimde olan tohum adedini sayarak diğer domateslerle birlikte paylaşıma ekleyeceğim. domateslerin hepsinde tohum aldıklarım tül izole ile izole edilmişti. umarım çapraz tozlaşma olmamıştır.
Name:  IMG_3628.jpg
Views: 2299
Size:  56.1 KB

çok lezzetli ince kabuklu dışı kıpkırmızı olmuyor ancak içi tam olgunlaşıyor. özellikle melemen ya da sosluk için mükemmel tadı ve dokusu var.

Eski 19-10-2017, 10:57   #69
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

uzunca bir aradan sonra

Name:  1f399259-b2fb-41e3-a37a-281053d6dbad.jpg
Views: 685
Size:  51.5 KB

epeydir ne fotoğraf çekip paylaşabildim ne bahçeyle uğraşabildim. zamanın kısıtlı olmasından dolayı bahçeye bile her hafta gidemez olmuştum. malum okul sezonu açıldı öğrencilere kitaplar hazırlıyoruz. bu nedenle bahçe işleri de sağlıklı ilerleyemedi. ancak bu sürede gidemesem de kendime önceki günlerde başladığım kitabı bitirmek için zaman çıkarmış oldum. permakültür kitabını detaylı detaylı okuyarak notlar aldım. umarım sonraki maceralarımız da uygulamaya koyacağız. bu sürede tarım-doğa ile ilgili pek çok şey öğrendim. okumak kültürdür derlerya bende okuma yönümü geliştirmeye çalışıyorum. diğer kitabım bitince hele de çocuk büyümeye başlayınca işler de o yönde değişmeye başlıyor aslında. bunu düşünerek BEN HEWITT in yazdığı çevirsini ŞULE SEDA AY ın yaptığı okulsuz büyümek kitabıyla bu süreci devam ettirmeye yöneldim. bu kitabı ve diğer kitabı da herkese defalarca okuması için tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.

Eski 19-10-2017, 12:08   #70
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Merhaba Musa ,kolaylıklar dilerim. Bazen insanın kıpırdayacak zamanı olmuyor. Ben foto ekleyemiyorum hata veriyor bende. Şu sıralar bende yoğun olduğumdan çok katılamıyorum.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 13:50   #71
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Merhaba Celalim

sizinde dediğiniz gibi çok istediğimiz şeyleri zaman yüzünden erteliyoruz. iyi bir şey değil ancak alternatifi olan şeylerde değil.
fotoğraf ekleme de sorun genelde fotoğrafın piksel boyutunun büyük olmasından kaynaklı oluyor. piksel düşürürseniz bu sorun çözülür. en kolay piksel küçültme de whatsappla birisine fotoğrafları gönderin oradan bilgisayardan fotoğrafları yeni boyutlarında kaydedebilirsiniz

Celalim bu arada göndermiş olduğunuz böğürtlenlerin yaprakları kurud fakat sanki yeni yeni yaprak çıkaracak gibi duruyor. ufaktan bi tomurcuklanma sezdim.

Eski 19-10-2017, 14:27   #72
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Umarım kısa sürede kök atar. Benim olay piksel dışı da olabilir çektiğim telefonu kabul etmiyor gibi geldi bana

Eski 19-02-2018, 08:04   #73
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

yeni sezona vira Bismillah

Kış ayları boyunca bahçede biraz babamın biraz da benim gevşekliğimden bir tane kışlık sera yapamadık. neyse bu sene nasip dedik kışın bahçeye gitmedik. fakat bu sürede boş durmadım tarımsal yöntemler üzerine kitaplar okudum. o sırada da tohum paylaşım etkinliği beni geçen seneden bu yana hep bi heyecanlandırdı (anlatılmaz yaşanır türden). tohum paylaşım etkinliği tamamlandığında elime aldığım tohumlar gerçekten insanın her türlü hevesini yeniden canlandıran türden.

aşağıdaki resimde;
Sayın Zekoş'tan gelen Taşköprü sarımsağı; bu koca taneli sarımsaklar umarım bozulmadan büyür. bahçeye götürüp dikme şansım şu aralar olmadığından en azından biraz küflenmeden çimlensin diye saksıya koydum.
Bir diğeri Sayın İntibah'tan gelen turuncu zambak; resimlerini gördüğümde çok beğendim. gelen kökte doğrumu yaptım yanlış mı bilemediğimden 5 yumru kök bir sapta birleşmişti. saplardan 3 ünü kırdım diğer ikisini yeşilli olanda tuttum. umarım doğrudur da hepsinde yeşerme başlar.
Diğeri de Pikan Cevizi; Bir arkadaşım Manisa'dan getirmişti iki tane diktim bakalım.

biraz canlandıktan sonra hepsini bu sene bahçeye taşıyacağım.

Name:  75f6bf98-c42b-4bb2-8971-4970d1d6bf3c.jpg
Views: 592
Size:  74.9 KB

Eski 19-02-2018, 08:07   #74
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Umarım kısa sürede kök atar. Benim olay piksel dışı da olabilir çektiğim telefonu kabul etmiyor gibi geldi bana
sayın Celalim;

Göndermiş olduğunuz böğürtlen fidesini maalesef yaşatamadım. çok uğraştım fakat bir türlü yaşatamadım. yine çok sağolun o kadar emek verdiniz zahmet ettiniz.

esemeral beğendi.
Eski 19-02-2018, 08:29   #75
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Alıntı:
Eklenti 655272

bu düşünceyle oluşturmak/yaşamak istediğim sistemin kitabını yani "PERMAKÜLTÜR" yaşamının temellerinden başlamaya karar vererek BILL MOLLISON Permakültüre Giriş kitabını aldım. bugün elime geçti 10 sayfa kadar okudum ve gerçekten kitap hep sormak istediğim soruların cevabını verir nitelikte. güzel bir kitap okuyup uygulamak isteyenlerde memnun kalacaktır kanaatindeyim.
Alıntı:
Eklenti 659440

epeydir ne fotoğraf çekip paylaşabildim ne bahçeyle uğraşabildim. zamanın kısıtlı olmasından dolayı bahçeye bile her hafta gidemez olmuştum. malum okul sezonu açıldı öğrencilere kitaplar hazırlıyoruz. bu nedenle bahçe işleri de sağlıklı ilerleyemedi. ancak bu sürede gidemesem de kendime önceki günlerde başladığım kitabı bitirmek için zaman çıkarmış oldum. permakültür kitabını detaylı detaylı okuyarak notlar aldım. umarım sonraki maceralarımız da uygulamaya koyacağız. bu sürede tarım-doğa ile ilgili pek çok şey öğrendim. okumak kültürdür derlerya bende okuma yönümü geliştirmeye çalışıyorum. diğer kitabım bitince hele de çocuk büyümeye başlayınca işler de o yönde değişmeye başlıyor aslında. bunu düşünerek BEN HEWITT in yazdığı çevirsini ŞULE SEDA AY ın yaptığı okulsuz büyümek kitabıyla bu süreci devam ettirmeye yöneldim. bu kitabı ve diğer kitabı da herkese defalarca okuması için tavsiye ediyorum.

İyi okumalar.
Kitaplar ile ilgili genel bir değerlendirme yapabilir misin sevgili Musa?

Bunların haricinde, öncelikle edinin dediğin ya da öncelikle bunu okumanızda fayda var dediğin kitapları da paylaşırsan sevinirim.

g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 11:53   #76
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Kitaplar ile ilgili genel bir değerlendirme yapabilir misin sevgili Musa?

Bunların haricinde, öncelikle edinin dediğin ya da öncelikle bunu okumanızda fayda var dediğin kitapları da paylaşırsan sevinirim.
g.c.
kitapları okurken şöyle bir sıra izledim. önce permakültüre giriş okudum. bunun şöyle bir artısı oldu. bahçecilik anlamında bilgim genel olarak yöremizin bilgisi ve internette merak ettiğim şeyleri öğrendiğim kadardı. ancak kitap okumanın güzel taraflarından birisi de merak edilen şeylere bölük börçük değil toplu olarak ulaşabiliyorsunuz. o nedenle bu kitap gerçek anlamda daha verimli bahçe nasıl yapılır konusunda sindirelerek okunması gereken bir kitap. bu kitabı aldığınızda sineksekiz yayınlarının diğer kitaplarını da merak edersiniz diye düşünüyorum. sineksekiz yayınlarının sahibi İrem Çağıl'ı da instagramda takip etmelisiniz. farklı bir hayatı var.

daha sonra okulsuz büyümek kitabını okudum. okuduğum her kitabı hayatım bir noktasına koymayı hep sevdiğimden öyle olunca çocukluğumda yaptığımız çamurdan arabaları bu kitapta iyice anımsadım diyebilirim. yanlış anlaşılmasın okulsuz bir öğretimin doğru olduğunu savunmuyorum. birazda şöyle bakmak gerek: bir arkadaşımın dediği gibi "okumak cehaleti alır, itaati öğretir". o nedenle bu kitabı okurken yazarın kendi hayatında edindiği tecrübeleri, çocuklarımıza aktararak onları daha kendine güvenen bireyler yapabiliriz.

3. okuduğum kitap: Ekin Sapı Devrimi(yazar masanobu fukuoka) bu da 3. aşama yani son okuduğum kitap oldu. burada da daha kolay nasıl tarım yapılır? doğa ile uyumlu tarım nasıl olmalı? İşinize yarayacak püf noktalarınet bir şekilde deneyerek göstermiş. bu konuları çok güzel görebiliyorsunuz.

bu 3 kitabı kesinlikle alınıp okunması yönünde tavsiye ederim.

Eski 19-02-2018, 12:52   #77
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Kış ayları boyunca bahçede biraz babamın biraz da benim gevşekliğimden bir tane kışlık sera yapamadık. neyse bu sene nasip dedik kışın bahçeye gitmedik. fakat bu sürede boş durmadım tarımsal yöntemler üzerine kitaplar okudum. o sırada da tohum paylaşım etkinliği beni geçen seneden bu yana hep bi heyecanlandırdı (anlatılmaz yaşanır türden). tohum paylaşım etkinliği tamamlandığında elime aldığım tohumlar gerçekten insanın her türlü hevesini yeniden canlandıran türden.

aşağıdaki resimde;
Sayın Zekoş'tan gelen Taşköprü sarımsağı; bu koca taneli sarımsaklar umarım bozulmadan büyür. bahçeye götürüp dikme şansım şu aralar olmadığından en azından biraz küflenmeden çimlensin diye saksıya koydum.
Bir diğeri Sayın İntibah'tan gelen turuncu zambak; resimlerini gördüğümde çok beğendim. gelen kökte doğrumu yaptım yanlış mı bilemediğimden 5 yumru kök bir sapta birleşmişti. saplardan 3 ünü kırdım diğer ikisini yeşilli olanda tuttum. umarım doğrudur da hepsinde yeşerme başlar.
Diğeri de Pikan Cevizi; Bir arkadaşım Manisa'dan getirmişti iki tane diktim bakalım.

biraz canlandıktan sonra hepsini bu sene bahçeye taşıyacağım.

Eklenti 666498
Sn. Musa Gündoğan start vermişsiniz maşallah, bu yıl sizin için parlak bir dönem olacak diye tahmin ediyorum. Bol ürünlü bir yıl geçirmeniz dileğiyle başarılar dilerim.

Musa Gündoğan ve g.c. beğendi.
Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 14:14   #78
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

@Resulgur
dediğiniz gibi bir heyecan başladık umarım bu sene daha güzel olur. yaklaşık 15-20 yıldır ekip dikmekten uzak kalan annem bile bu sene ayrı bir heyecanlı. bana da bu heyecanı aşılayan sizlersiniz. siz ve dongyul başta olmak üzere sitedeki pek çok kişi yaptıklarıyla beni heyecanlandırıyor mu diyim yoksa çok fena gaza mı geliyorum bilemiyorum.

Güler, esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 19-02-2018, 21:52   #79
Ağaç Dostu

umutyolcusu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Galeri: 19
Einize emeklilerinize sağlık.Bu yıl sebze adaları yapmayı düşünüyor musunuz?

umutyolcusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 06:41   #80
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi umutyolcusu Mesajı Göster
Einize emeklilerinize sağlık.Bu yıl sebze adaları yapmayı düşünüyor musunuz?
iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. sebze adalarını yapmayı aslına bakarsanız bende istiyorum fakat arazimiz buna uygun değil hafif eğimli o nedenle ihtiyacımız olan suyu karık açarak toplamak işimize geliyor. bu şekilde yapmak bizim için daha avantajlı. ancak sebze adası mantığını karıkları biraz daha fazla yükselterek zaten uyguladığımızı da düşünüyorum. @dongyul bununla alakalı olarak hiç çerçeve kullanmadan yükselterek sebze adaları yapmıştı.

bizim buralarda yağmuz mayıs aynın sonuna kadar hatta haziran da dahi yağabilir. o nedenle yağacak az biraz yağmur bile bitkileri uzun süre sulamadan durdurabilmemize yardımcı oluyor.

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 05-03-2018, 05:27   #81
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Alıntı:
sayın Celalim;

Göndermiş olduğunuz böğürtlen fidesini maalesef yaşatamadım. çok uğraştım fakat bir türlü yaşatamadım. yine çok sağolun o kadar emek verdiniz zahmet ettiniz.
Ben burada köklendirip sonrasında size yollamaya çalışırım.Köklendirme çalışması yapayım.Size haber ederim sonra.

Eski 05-03-2018, 06:39   #82
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Ben burada köklendirip sonrasında size yollamaya çalışırım.Köklendirme çalışması yapayım.Size haber ederim sonra.
Celalim,

çok teşekkürler size gerçekten zahmet verdirmek istemem. vaktiniz müsait olunca yapabilirseniz çok çok mutlu olurum.

Eski 05-03-2018, 06:48   #83
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Hiç sorun değil. Dostlarımız için ,doğamız için mücadele etmekten zevk duyarız.

Eski 05-03-2018, 07:13   #84
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

27 şubatta ektiğim tohumları sitenin server değişikliğinden dolayı kapalı olması nedeniyle paylaşım ancak bugüne nasip oldu.

@Resulgur dan aldığım lettuce lingua di canarino marulları inanılmaz hızlı yeşerdi.
Benim kıvırcık marullarımda onlardan sadece 1 gün sonra yeşerdiler. tahminimce bu hafta sonuna kadar küçük viyollere dikimini yapacak kadar büyürler. sonra hepsi birden bahçeye götürülecek.

Name:  5.jpg
Views: 462
Size:  57.8 KB
Name:  4.jpg
Views: 459
Size:  69.3 KB
Name:  3.jpg
Views: 454
Size:  56.9 KB

2 Martta ilk filizler göründü.
Name:  2.jpg
Views: 507
Size:  72.5 KB

Zekoş'tan gelen Taşköprü sarımsağı ve Sayın İntibah'tan gelen turuncu zambak epey bi yeşerdiler. burada farkettiğim şeyi söylemek istiyorum. intibahtan gelen zambak 5 soğanlı geldi ancak soğanların hepsi bir sapta birleşikti ben 3 nü ayırıp ikisini ayırmadan dikmiştim ayırmadan diktiğim çok güzel yeşerdi fakat diğerleri halen bir yeşerme göstermiyor.
Name:  1.jpg
Views: 474
Size:  74.1 KB

Bugünden itibaren de artık diğer tohumlarımı viyollere ekeceğiz.

Eski 12-03-2018, 08:11   #85
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

bahçe hazırlıkları hızlı başladı

geçen sene yapmak için pek çok deneme girişiminde bulunduğumuz kulübemizi (ortalama 17-18 m2) bu sene itibariyle hızlıca hayata geçirmeye çalıştık.
bu bahçe işlerini herkes sevmiyor fakat toprak, su, yeşil insanı en huzurlu hissettiren öğeler diye düşünüyorum.

öncelikle çardağın direklerinin geleceği yeri babam 1 gün öncesinden hazırladı. sonrasında önce iskeleti ortaya çıkardık.
Name:  DQYA3849.jpg
Views: 375
Size:  74.2 KB

daha sonra çatı kargaslarını döşemeye geçtik. Bu işler elimizden geldiğinden usta vs. çağırmadık.

Name:  GPLL7421.jpg
Views: 389
Size:  59.4 KB

Name:  LCUM5182.jpg
Views: 414
Size:  56.9 KB

çatı için ikinci el temiz bulduğumuz oluklu sacları çatı üzerine yerleştirdik.
bu tür şeyleri resimlerle anlatınca biraz basit görünüyor fakat cidden yorucu işler.

Name:  LDEJ1151.jpg
Views: 424
Size:  73.9 KB

Name:  POBH4224.jpg
Views: 467
Size:  47.4 KB

Eski 12-03-2018, 08:16   #86
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

devam

kapak tahtaları denen hurda tahtaları tanesi 2 liradan Ankara- Kazan ilesi kerestecilerinden temin ettik. bunun artısı dış görünüşü karadeniz evlerine benzetiyor çok güzel oldu.
Name:  WBGX1520.jpg
Views: 464
Size:  55.4 KB

hepsini bir günde bitiremedik ancak epey bir yol katettik. önümüzdeki haftalarda da bir sıra cetveli hazırladık. umarım o sıra cetveline uyabiliriz.

Name:  WHNJ1976.jpg
Views: 431
Size:  51.6 KB
Name:  WHWI5056.jpg
Views: 399
Size:  76.6 KB

çalışmalar bu sene inşallah sonlanacak
Name:  NHFZ9968.jpg
Views: 433
Size:  51.8 KB

Eski 12-03-2018, 08:30   #87
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Kolaylıklar dilerim arkadaşım.
Yakınlarda olmayı o kerestelerden taşıyıp, son halini verince orda bir çay içmeyi nasıl içimden geçirdim bilmezsin. Hepinize selamlar.

Dipnot: Çatı düz olmamış mı kar falan sorun olmasın?

Düzenleyen g.c. : 12-03-2018 saat 08:31 Neden: dipnot
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 10:20   #88
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi g.c. Mesajı Göster
Kolaylıklar dilerim arkadaşım.
Yakınlarda olmayı o kerestelerden taşıyıp, son halini verince orda bir çay içmeyi nasıl içimden geçirdim bilmezsin. Hepinize selamlar.

Dipnot: Çatı düz olmamış mı kar falan sorun olmasın?
g.c. her zaman beklerim ne zaman istersen buyrun gelin. kardeşim pek zor işleri sevmez o bile dün sonunda bi pazar gününü dolu dolu geçirdik, güzel oldu dedi. çalışma arasında seninde istediğin gibi bir semaver çayı güzel oldu. bir de en son paydos dediğimizde çay içtik. keyifler yerinde.

çatı düz olmadı ancak alttan öyle görünüyor. çatıyı çok dik yapmadık ki sebzelerin üzerine gölge yapmasın diye arka tarafta bulunan ağaçların gölgesiyle hemen hemen aynı kaldı diyebiliriz.

resimlerde belirtmedim fakat bu sene bahçelerin hesabıyla kitabıyla baskı kurarak ben uğraşacam. geçen sene herkes karıştığından dolayı çok yorulduk.

esemeral ve g.c. beğendi.
Eski 12-03-2018, 10:44   #89
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Elinize sağlık çokta güzel olmuş. İskelet hallolduğuna göre geriye birşey kalmamış

g.c nin de belirttiği gibi bende çatı eğimine takıldım. kar yağmayan bölge olsa problem olmazda kar yağdığında durum biraz değişebilir. ya da kontrol edip temizlemek zorunda kalabilirsiniz. inşallah böyle birşey olmaz fotoğraftan kaynaklı göz yanılmasıdır bizimki

g.c. beğendi.
blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2018, 12:06   #90
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blick Mesajı Göster
Elinize sağlık çokta güzel olmuş. İskelet hallolduğuna göre geriye birşey kalmamış

g.c nin de belirttiği gibi bende çatı eğimine takıldım. kar yağmayan bölge olsa problem olmazda kar yağdığında durum biraz değişebilir. ya da kontrol edip temizlemek zorunda kalabilirsiniz. inşallah böyle birşey olmaz fotoğraftan kaynaklı göz yanılmasıdır bizimki
Blick teşekkür ederim. ankara da kar kalınlığı yaklaşık 20 senedir 30-40 cm üzerine neredeyse hiç çıkmamış. çıkan da çok az süre o seviyede kalmış. bizim bulunduğumuz bölge özellikle geceleri çok soğuktur. ankara bilindiği üzere karıyla değil soğuyla ünlü. çatı hesaplarımızda 0,5 lik bir eğim çıkıyor. dolayısıyla üzerinde kiremit de olmadığından ve ekstra başka yükte eklemediğimizden yeter diye düşündük. Ayrıca dış ahşap plakaların içerisine ısı yalıtım malzemesi onun önüne de briket koymayı düşünüyoruz. böyle olunca da içerinin ısısı çatıdaki sacların üzerinde biriken karların çabuk erimesine neden olacaktır kanaatindeyiz.

İSAK, sevgihoca, g.c. ve 1 kişi beğendi.

Etiketler
bahçe, computerboy, hasat mevisimi, ilk bahçem, organik

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024