agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni7758Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2018, 06:24   #631
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlknur44 Mesajı Göster
Merhaba Sayın Lonicera maşallah sayfanıza çiçekleriniz , meyveleriniz hepsi çok güzeller.İnşallah ilerde büyük bir bahçeniz olur.Rabbim Gönlünüze göre versin inşallah .Böyle küçük bahçelerde bukadar çeşit ağaç ve çiçekler yetiştirdiğinize göre büyük bahçede hayal edemiyorum.
Sağlıcakla kalın.
Güzel söz ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Allah herkesin kalbine göre versin.

Bir bahçe hep hayalimiz ama bazen düşünüyoruz da biz küçücük avluda , bu kadar bitkiyle zar zor baş edebiliyoruz. Bahçemiz olsa iş yükü kaç kat artacak acaba diye endişe de duymuyor değiliz. Serde gençlik olmadığı için gözümüz korkuyor. Ama bundan 30 yıl önce olsaydı gözümüzü karartıp dalardık içine.( senin gençliğini de bilirdik diyor hanım yandan)

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 09:14   #632
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Güzel söz ve temennileriniz için çok teşekkür ederim. Allah herkesin kalbine göre versin.

Bir bahçe hep hayalimiz ama bazen düşünüyoruz da biz küçücük avluda , bu kadar bitkiyle zar zor baş edebiliyoruz. Bahçemiz olsa iş yükü kaç kat artacak acaba diye endişe de duymuyor değiliz. Serde gençlik olmadığı için gözümüz korkuyor. Ama bundan 30 yıl önce olsaydı gözümüzü karartıp dalardık içine.( senin gençliğini de bilirdik diyor hanım yandan)
Çok güldüm eşinizin şirin esprisine.. Hakikaten maşallahınız var sayın Lonicera, muhteşem bir bahçe oluşturmuşssunuz. Elinize, emeğinize sağlık.
Bu arada bende tohumunu alıp ektim karakafesleri. Üç tane çıktı. Bakalım bende vira bismillah dedim
Eşinizede sevgi ve selamlar

Lonicera beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 14:33   #633
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bugün kompost çayı için malzemelerin bulunduğu yığına gidip biraz çalıştık. Her türlü bahçe bitki , mutfak artığını bu yığına koyup üstten suluyorum. Kullanacağım zaman toprakla birleştiği yeri hafifçe açıp kullanacağım miktarı alıyorum. Neredeyse 7-8 yıldır bu şekilde kompost yapıp kullanıyoruz. Kullanıldığı yerdeki bitkilerin mutluluğu, canlılığı o kadar belli oluyor ki.

Name:  20180411_093931-min.jpg
Views: 574
Size:  73.1 KB

Name:  20180411_093857-min.jpg
Views: 566
Size:  71.8 KB

Şimdi bu malzeme iri gözlü elekten geçecek. Üstte kalan iri parçalar bahçenin killi yerlerindeki 2 asmanın dibine konup karıştırılacak. Altta birikenler ise saksılara dişli dere kumu, bahçe toprağı ile karıştırılıp koyacağız. Ondan sonra seyreyle şenliği.

Name:  20180411_093926-min.jpg
Views: 581
Size:  68.4 KB

Eski 11-04-2018, 14:39   #634
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Kartopu çiçeklendi...

Name:  20180411_100058-min.jpg
Views: 565
Size:  43.8 KB

Osmanthus toprak ve saksı değişiminden sonra çok güzel gelişim gösterdi.

Name:  20180411_100752-min.jpg
Views: 623
Size:  74.0 KB

Sn TCM' nin etkinlik kapsamında gönderdiği hatmi tohumları çimlenmeye başlamış..Bu yıl için çiçek beklemiyoruz, sağ kalsınlar yeter.

Name:  20180411_095450-min.jpg
Views: 571
Size:  72.5 KB

Ortanca çeliklerimiz köklenmiş.

Name:  20180411_095858-min.jpg
Views: 569
Size:  71.6 KB

Eski 11-04-2018, 14:45   #635
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Anacı bölerek çoğaltmaya aldığım Russian Comfrey Bocking 14 ( karakafes otu) şimdiden saksıyı doldurmuş bile.

Name:  20180411_100917-min.jpg
Views: 590
Size:  72.2 KB

Bu da geçen yıl tohumdan yetiştirdiğim karakafes. Çiçeklerin dibinde yeşil yeşil tohum oluşumları vardı. Renk dönüşümünü takip edip önlem alacağız. Bu yılki etkinliğe tohumunu koymak istiyorum. İnşallah tohumunu alıp yetiştiren diğer arkadaşlar da tohum elde ederler ve paylaşıma koyarlar da, daha fazla arkadaşı tanıştırırız bu süper bitkiyle.

Name:  20180411_095542-min.jpg
Views: 565
Size:  69.9 KB

Eski 11-04-2018, 17:36   #636
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Sayın Lonicera, dediğim gibi bende karakafes tohumu alıp ektim. 3 tanecikler.. Onları şaşırtma yapacağımda, biraz büyüdükten sonra ekeceğim saksı büyüklüğü ne olmalı? .. Soruyu toparlamam ne zor oldu))))

Lonicera, Vegy ve İlknur44 beğendi.
Eski 11-04-2018, 18:48   #637
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Selma_321, karakafes otu bahçede çok derin bölgelere kadar inip oradaki besini sömürecek, bu besinleri gövde ve yapraklarında depolayacak. Biz de bunları alıp kullanacağız. Yani toprağın çok derinliklerinde yer alan atıl durumdaki besinleri gün yüzüne çıkarma mantığı söz konusu. Saksıda yetiştirince bu durum ortadan kalkıyor, dolayısıyla saksı içeriğindeki besin değerleri saksı harcındakilerle sınırlı.

Ben sadece çoğaltma amaçlı saksıya koyuyorum. Anaç toprakta bulunuyor. Bu bitkinin yapraklarını kullanıyorum çay olarak.

Siz nihai olarak gübre amaçlı kullanacaksanız bir şekilde saksıda değil, bahçe, tarla vb. gibi derinlere kök salıp çoğalabileceği yer bulmalısınız. Hiç olmadı apartmanda bile oturuyor olsanız civarda bulunan boş bir yere dikin. Bir yıl sonra da yapraklarını kullanabilirsiniz.

Eğer çoğaltma amaçlı soruyorsanız saksı mümkün mertebe bulabildiğiniz en büyük saksılardan olursa iyi olur. Ben olsam çimlenmiş tohumları hiç sarsmadan toprağının hafifçe kurumasına izin verip kalıp şeklinde çıkarır, bu şekilde de bahçeye yoksa en az 20 litrelik bir saksıya aktarırdım. Zaten ilk yıl bu yaprakları kopartmak bitki gelişimini olumsuz etkiliyor diye belirtiliyor internet kaynaklarında.

Eski 11-04-2018, 20:38   #638
Ağaç Dostu

saleri's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2015
Alıntı:
Bugün kompost çayı için malzemelerin bulunduğu yığına gidip biraz çalıştık. Her türlü bahçe bitki , mutfak artığını bu yığına koyup üstten suluyorum. Kullanacağım zaman toprakla birleştiği yeri hafifçe açıp kullanacağım miktarı alıyorum. Neredeyse 7-8 yıldır bu şekilde kompost yapıp kullanıyoruz. Kullanıldığı yerdeki bitkilerin mutluluğu, canlılığı o kadar belli oluyor ki.

Şimdi bu malzeme iri gözlü elekten geçecek. Üstte kalan iri parçalar bahçenin killi yerlerindeki 2 asmanın dibine konup karıştırılacak. Altta birikenler ise saksılara dişli dere kumu, bahçe toprağı ile karıştırılıp koyacağız. Ondan sonra seyreyle şenliği.
Sn Lonicera . Bu yaptığınız soğuk kompost mu ? Yüksekliği ne kadar ? ne kadar sürede bir kompost hasat ediyorsunuz ?

saleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 22:23   #639
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saleri Mesajı Göster
Sn Lonicera . Bu yaptığınız soğuk kompost mu ? Yüksekliği ne kadar ? ne kadar sürede bir kompost hasat ediyorsunuz ?
Hayır, sıcak kompost. Yükseklik en fazla 60-70 cm' dir diye tahmin ediyorum. Süreç havaların da ısınmasıyla hızlanıyor. Kış başından beri biriken tüm malzeme yaklaşık 6 ayda hazır hale gelmiş oluyor. İşlem tamamlandığında tahminimce 5-6 çuval kompost çıkacaktır.

Kokusu tam toprak kokusu, içerisi eminim solucan gübresi doludur. Olgulaşan kısımda solucan kalmamış, biraz üst bölgede faaliyet gösteriyorlardır tahminimce.

Eski 11-04-2018, 23:39   #640
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Sayın Lonicera verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.. Bana yol göründü en kısa zamanda, memlekete gidip annemin bahçesine ekmek bu değerli bitkiyi

Vegy ve its_just_a_ride beğendi.
Eski 14-04-2018, 14:17   #641
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili Sûz-i Dilârâ' nın göndermiş olduğu frezya tohumlarını ekmiştim, tümü çimlendi ama sadece bir tanesi çiçek verecek olgunluğa erişebilmiş. Yalın kat, mis kokulu...Üstelik elimde olmayan bir renk.))

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2018, 14:19   #642
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Sevgili Lonicera Sedum angelina,baharda çok güzel çiçek açar.Açması yakındır merak etmeyin.Ayrıca -45 e kadar dayanıklıdır.Nerde bilmiyorum ama kışı balkonda da geçirebilir.
Haklıymışsınız , sarı sarı onlarca çiçek tomurcuğu var üzerinde. İlk açmış öncüleri resimledim. Çok hoşumuza gitti bu bitki.

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2018, 16:25   #643
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Toplamda 6 farklı renk sardunyamız var, bunun yeri bambaşka. Rengine doyum olmuyor.

Name:  20180418_105236-min.jpg
Views: 431
Size:  40.2 KB

Amaryllis açtı açacak dedik. İlk gün 2, bir gün sonra 4 ve sanırım yarın da 6 çiçek tamamlanmış olacak.

Name:  20180416_084630-min.jpg
Views: 441
Size:  70.8 KB

Name:  20180418_092950-min.jpg
Views: 439
Size:  64.9 KB

Eski 18-04-2018, 16:29   #644
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hanımeli yine kokusuyla baş döndürüyor.

Bu gülümüz tüm güller içinde favorimiz.

Pembe yoncamız yine coştu. Sonbaharda yanına mor yapraklı olan da gelecek.

Eklenen Resimler

Eski 18-04-2018, 21:38   #645
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Sn. Lonicera, karakafes çayını genç fidelerinize kullandığınız oldu mu acaba? Kullandıysanız seyreltme oranınızı ve gözlemlediğiniz sonuçları paylaşmanız mümkün müdür? Siz de anaerob çay yapıyordunuz diye hatırlıyorum. Kusura bakmayın, özel mesaj gönderilemediği için buradan paylaştım.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 07:11   #646
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Sn. Lonicera, karakafes çayını genç fidelerinize kullandığınız oldu mu acaba? Kullandıysanız seyreltme oranınızı ve gözlemlediğiniz sonuçları paylaşmanız mümkün müdür? Siz de anaerob çay yapıyordunuz diye hatırlıyorum. Kusura bakmayın, özel mesaj gönderilemediği için buradan paylaştım.
Sn its_just_a_ride, ben hem anaerob hem aerob çay yapıyorum. Hatta aerob çayı daha fazla yapıyor ve kullanıyorum. Havalı sistemde yaptığım çayı genç fidelerde(domates,biber,çiçek) 1/5 oaranında kullanmıştım. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Fideler biraz geliştikten sonra yarı yarıya bile kullandığım oldu. Havasız ortamda yaptığım çayı genç fidelerde kullanmadım hiç. Ama kullanacak olsam en az 1/10 ölçüsünü kullanırdım.

Sonuç olarak her ikisini de kullandıktan sonra birbirine karşı üstünlüklerini çıplak gözle görmüş değilim.

Comfrey çayını kullandıklarımda sağlıklı gelişimi farketmek mümkün. Sebzelerde meyve iriliği ve lezzet, çiçeklerde baş iriliği ilk gözlemleyebildiğim farklılıklar . Bitkinin yeşil aksamı ise mükemmel diyebilirim.

TCM, Vegy, Selma_321 ve 1 kişi beğendi.
Eski 19-04-2018, 13:11   #647
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Sn its_just_a_ride, ben hem anaerob hem aerob çay yapıyorum. Hatta aerob çayı daha fazla yapıyor ve kullanıyorum. Havalı sistemde yaptığım çayı genç fidelerde(domates,biber,çiçek) 1/5 oaranında kullanmıştım. Herhangi bir sıkıntı olmadı. Fideler biraz geliştikten sonra yarı yarıya bile kullandığım oldu. Havasız ortamda yaptığım çayı genç fidelerde kullanmadım hiç. Ama kullanacak olsam en az 1/10 ölçüsünü kullanırdım.

Sonuç olarak her ikisini de kullandıktan sonra birbirine karşı üstünlüklerini çıplak gözle görmüş değilim.

Comfrey çayını kullandıklarımda sağlıklı gelişimi farketmek mümkün. Sebzelerde meyve iriliği ve lezzet, çiçeklerde baş iriliği ilk gözlemleyebildiğim farklılıklar . Bitkinin yeşil aksamı ise mükemmel diyebilirim.
Teşekkürler bilgiler için. Seyreltilmiş halde 200 litreyi aşkın yakın gübre çayımız olacak. Bu sezon için fazlasıyla yeterli olacaktır muhtemelen. Kolaylıklar dilerim.

Lonicera ve saleri beğendi.
Eski 19-04-2018, 13:20   #648
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2015
Sevgili Lonicera,Sedum angelina açmaya başlamış.Bütün dalları açımca harika bir görünüm olur.Pembe yoncanıza diyecek yok maşallah.Bu bahar ben de yeni diktim.Fırtınada hatmi çiçeğim kırılmış,düşünün artık.Oxaliste kurumuş.Dipten verir diye düşünüyorum.Hepsini güle güle büyütün.

Lonicera ve Selma_321 beğendi.
sevgihoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 15:53   #649
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler bilgiler için. Seyreltilmiş halde 200 litreyi aşkın yakın gübre çayımız olacak. Bu sezon için fazlasıyla yeterli olacaktır muhtemelen. Kolaylıklar dilerim.
Tek seferde 200 litre mi elde edeceksiniz yoksa sezon boyunca tahmini üretiminiz mi bu kadar? Sormamın nedeni tek seferde elde edip sezon boyunca kullanmayı düşünüyorsanız bozulmadan nasıl depolayacaksınız merak ettim.

Havalı ya da havasız, en geç 1 hafta içinde tüketmeniz gerek diye biliyorum. Aklımda yanlış da kalmış olabilir. Bunun konsantresini yapıp uzun süre kullanabiliyorlarmış.

saleri beğendi.
Eski 19-04-2018, 15:58   #650
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca Mesajı Göster
Sevgili Lonicera,Sedum angelina açmaya başlamış.Bütün dalları açımca harika bir görünüm olur.Pembe yoncanıza diyecek yok maşallah.Bu bahar ben de yeni diktim.Fırtınada hatmi çiçeğim kırılmış,düşünün artık.Oxaliste kurumuş.Dipten verir diye düşünüyorum.Hepsini güle güle büyütün.
Çok teşekkür ederim sevgili sevgihoca. Tamamının açmasını beklemeden bir kısmını kırıp hoşumuza gitmeyen bir köşeye çelik yaptım. Ama kırmış olduğumuz çeliklerdeki çiçek tomurcukları inadına açmış iyi mi) Tutarsa o köşe çok hoş olacak gibi.

Oxalis de mükemmel bir bitki. Benim istinat duvarı ile asfalt kenarında belediye işçilerine kavga dövüş bıraktırttığımız yarım metre genişlik on metre uzunlukta bir kıyı bölgesini komple oxalis ve akşam sefasıyla kapladık. Oxalis çiçeklenmesini tamamladıktan sonra akşam sefaları uyanıyor, 15-20 gün sonra onlar açmaya başlıyor. O kıyı bölgesi her zaman yeşil ve çiçekli oluyor.''Devir daim''e devam yani))

Eski 24-04-2018, 14:15   #651
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Dün avluda dolanırken karakafes otu tohumlarına şöyle bir baktım. İyi ki de bakmışım, bazılarında renk değişimi olmuş. Zaten tohum bağlayanlar şişmiş, diğerleri kuruyup dökülecek.

Akşam hanıma yalvar yakar işe yaramayan parça tül perdeden küçük keseler dikmesini istedim. Bana epey bir takla attırdıktan sonra sağ olsun halletti. Bugün sabahtan tohumları guruplar halinde keselere sokup ağızlarını bağladım. Neme lazım, hem çok değerliler hem sayıca da fazla miktarda değiller.

Sonuçta bitkimiz kına gecesinden çıkmış gelin adayı gibi olmuş, umarım konu komşudan gören olmaz. Zaten sabıkamız hayli kabarık))

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2018, 14:18   #652
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bunlar da paylaşım etkinliğinde Sn ceydoruk' un göndermiş olduğu selluka tohumlarının son hali. Toplam 26 adet tohumdan 2 fire ile 24 tanesi sorunsuzca çimlenmiş oldu. Bunların da bir kısmı bu sezon sonu yolcularından))

Eklenen Resimler

Eski 24-04-2018, 18:17   #653
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2010
Sayın Lonicera, ellerinize sağlık. Gerçekten kınaya çekilmiş gelin gibi olmuş tek eksiği başındaki duvağı o da olsaydı tam olurdu. İzmir de hangi bölgedesiniz.

Lonicera ve Selma_321 beğendi.

Düzenleyen İSAK : 24-04-2018 saat 19:39
İSAK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2018, 00:09   #654
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Dün avluda dolanırken karakafes otu tohumlarına şöyle bir baktım. İyi ki de bakmışım, bazılarında renk değişimi olmuş. Zaten tohum bağlayanlar şişmiş, diğerleri kuruyup dökülecek.

Akşam hanıma yalvar yakar işe yaramayan parça tül perdeden küçük keseler dikmesini istedim. Bana epey bir takla attırdıktan sonra sağ olsun halletti. Bugün sabahtan tohumları guruplar halinde keselere sokup ağızlarını bağladım. Neme lazım, hem çok değerliler hem sayıca da fazla miktarda değiller.

Sonuçta bitkimiz kına gecesinden çıkmış gelin adayı gibi olmuş, umarım konu komşudan gören olmaz. Zaten sabıkamız hayli kabarık))
Geçtiğimiz sezonun kuruyan çiçekleri bunlar sanırım. Officinale'nin dondan etkilenmiyor olması güzel, öte yandan steril olmaması da ayrı sıkıntı. Açık alanda hodan gibi her yerde bitiveriyorlar. Gerçi bana kalsa açık kalmış her peyzajı karakafes ile doldururdum .

O ufaklığa bakım yapıyor musunuz arada? Saçak kökler çok tur atıyor mu saksı içerisinde ?

Eski 25-04-2018, 06:11   #655
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Geçtiğimiz sezonun kuruyan çiçekleri bunlar sanırım. Officinale'nin dondan etkilenmiyor olması güzel, öte yandan steril olmaması da ayrı sıkıntı. Açık alanda hodan gibi her yerde bitiveriyorlar. Gerçi bana kalsa açık kalmış her peyzajı karakafes ile doldururdum .

O ufaklığa bakım yapıyor musunuz arada? Saçak kökler çok tur atıyor mu saksı içerisinde ?
Hayır, çiçekler 18.03.2018 tarihinde oluşan çiçeklenme. Ardından tohumlar oluştu.

Ufaklıktan kastınız bocking 14 çeşidi ise şimdilik kendi haline bıraktım. Sezon sonuna doğru anaç yeniden bölünüp çoğaltıma alınacak. Yeni yavruların akıbeti malum))

Tohum için yetiştirdiğimiz diğer çeşidi ise sezon sonu bocking 14 yanına bahçeye aktaracağım.

Vegy beğendi.
Eski 25-04-2018, 13:52   #656
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Hayır, çiçekler 18.03.2018 tarihinde oluşan çiçeklenme. Ardından tohumlar oluştu.

Ufaklıktan kastınız bocking 14 çeşidi ise şimdilik kendi haline bıraktım. Sezon sonuna doğru anaç yeniden bölünüp çoğaltıma alınacak. Yeni yavruların akıbeti malum))

Tohum için yetiştirdiğimiz diğer çeşidi ise sezon sonu bocking 14 yanına bahçeye aktaracağım.
Tamamen tohum veren varyete (symphytum officinale) üzerine konuşuyorum. Oldukça kısa sürede tohuma kalkmış diyeceğim ama kışın ölmediğini hatırladım sonra officinale'nin. Comfrey Bocking 14 (Symphytum uplandicum)üzerine düşündüğüm için aynı anda, kafa karışıklığı yaşıyorum o nedenle.

Yaklaşık bir ayda tohuma kalkmış oluyor bu durumda. Önemli bir bilgi oldu benim için de. Güzel bir sezon diliyorum size de.

Lonicera beğendi.

Düzenleyen its_just_a_ride : 25-04-2018 saat 13:52 Neden: anlatım
Eski 25-04-2018, 16:15   #657
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Hazır comfreyden bahsetmişken, bu sezonun ilk karakafes otu çayı beslemelerinin resimlerini yükleyeyim. Latinlerde müthiş etki gösterdi. Potasyum fazla olunca çiçeklere etkisi de böyle oluyor. Hele biberlerde çok güzel sonuçlar aldım bir kaç yıldır. Bakalım bu yıl nasıl olacak.

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2018, 15:17   #658
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Yılan kaktüsü geçen yıl daha fazla çiçeklenmişti, belki yeni yerini sevemedi...

Name:  20180428_111614-min.jpg
Views: 225
Size:  54.0 KB

Epey kökleyip kontrol altına almaya çalıştığım pembe ezan çiçeği. Şimdi 3-5 kök kaldı, böylesi daha iyi. Tohuma dönüşmeden dipten budamak lazım, yoksa tohumdan etrafa dökülenler her yeri kaplıyor.

Name:  20180428_095405-min.jpg
Views: 227
Size:  34.5 KB

Begonvil çeliklerinin tamamına yakını köklenmiş. Hatta kristal olan hızını alamayıp çiçek bile çıkarmış))

Name:  20180428_094552-min.jpg
Views: 215
Size:  71.1 KB

Çok alakasız bir yerde olacak ama hanımın gün için yaptığı ve benim kaşla göz arası arakladığım kuş yuvası kurabiye. Şekli çok hoş, o yüzden resimledim. İnşallah saymamıştır diye dua ettim bütün gece)) Böreklerin resmini çekemedim ama yedim, kurabiyeyi de avluya çıkıp bastırsın diye üzerine kapak yaptım. Ne yapayım, hele de boğazlı olmasın insan)

Name:  20180426_190905-min.jpg
Views: 223
Size:  53.1 KB

Eski 29-04-2018, 17:06   #659
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Benim gibi sürekli diyette olanlara çok iştah açıcı görünüyor, yeme de yanında yat Eşinizin ellerine emeklerine sağlık, size de afiyetler olsun, bende olsam bende aşırırdım

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2018, 14:20   #660
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Kaç yıldır yılmadan usanmadan kanatlı bezelye tohumu alıp yetiştiririm. Gel gör ki şimdiye kadar tek bir meyvesini göremedim. Sanırım bu bitkiye merak salan sitedeki diğer arkadaşlardan da ürün alan olmadı. Bu sezon sürekli tohum aldığım arkadaşıma rica ettim, yeni bir varyetesi olan Asparagus pea tohumları getirtti. Yumru yapmayan ve tek yıllık olan bu türü denemeye karar verdim. Çimlendirip 20 cm. boya getirince iyice umutlandım. Bu türü klasik türe göre çok daha küçük yapraklı ve bordo renk çiçekliymiş. Bitkinin tadı da asparagus yani kuşkonmaz lezzetinde olduğu için bu isim verilmiş. Umarım meyvesini görmek mümkün olur.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024