agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni5035Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2014, 20:01   #91
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Gazanyalarım

Aldığımda açık çiçekleri geçti yeni tomurcukları var.

Eklenen Resimler

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 20:06   #92
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Aşılı Güllerim

Sarı gül boynunu büküyor neden ki..

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2014, 22:36   #93
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Sevgili Münevver; Sizin bu yüreklendirici yaklaşımınızı çok sevdim. Gerçekten size çok teşekkür ediyorum. Fikirler örtüşüyor muhakkak.
Hakikaten çok güzeller aşılı güller. çok gösterişli, ve zarifler.Hele renkleri, şekilleri itibarıyla oya gibiler. Emek veren ellerin de çok maarifeti var, ama(cümlenin burasına ''ama,, yazdığım için bağışlayın.) sanki canlı değiller seramikler bana göre.
Ya da bu aşısız ve kokulu olanlar bize çocukluğumuzu gençliğimizi getiriyorlar sanki. İşte ne derseniz.. Siz anladınız onu.
Evet budanması belki şimdiden gerekliydi de korktum yer değişikliği ile zaten şaşalamıştır.
Pembesi de var evet hele sizde en güzelleri var. çok güzel bir bahçeniz var. elllerinize sağlık. Bizimki çıraklık sizlerin yanında. Sürekli yanında olamadığınız, rüzgarların, güneşlerin altında, bol taşlı bir toprakta ne kadar olursa işte.
Olduğu kadar olmadığı kader diyelim..

sevgili asmalıtepe,bahçem için güzel övgü dolu sözleriniz için teşekkür ederim.evet bahçemde oldukça kokulu güllerim var.özellikle kokulu olanları yetiştirme gayreti içerisindeyim.mor tonlarındaki pembe, beyaz,turuncu ve bordo bir gülüm var ısparta gülü gibi kokuyor.ha ısparta gülüm de var.bodrum kurak ve çok sıcak.ben de küçük bir beldesinde oturmaktayım.daha sıcak.bu yüzden bahçemde güle çok yer verdim.bazen şartlara göre seçim yapmak zorunda kalıyorsun.bir küpe çiçeği dikiyorum. yaz sıcaklarına kurban gidiyor bakalım bu yıl ne olacak. keşke size daha yakın olsaydım.güllerimden paylaşırdım.genede bir isteğiniz olursa elimden geleni yapmaya çalışırım.
yeni aldığınız güllerde çok güzel.inşallah kokuları azda olsa vardır.yukarıda sardunya diye yazmışsınız galiba begonyadan söz ediyorsunuz.yaprak sararmasından bahsediyorsunuz.hava ve güneş alma durumu nasıl suyumu fazla geliyor acaba. şimdilik iyi akşanlar..

YeniGine beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2014, 23:45   #94
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili asmalıtepe; sardunya saksılarının altındaki saksıları al, sudaki sardunyalarını o saksılara dik. Hiç zahmetsizce, kolaylıkla kökleniyorlar.
Rastgelsin inşallah...
Hanımelinin kokusu muhteşem, senin hanımeline de maşallah!..

asmalıtepe beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 07:25   #95
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Sevgili asmalıtepe; sardunya saksılarının altındaki saksıları al, sudaki sardunyalarını o saksılara dik. Hiç zahmetsizce, kolaylıkla kökleniyorlar.
Rastgelsin inşallah...
Hanımelinin kokusu muhteşem, senin hanımeline de maşallah!..
Sevgili YeniGine doğrudur Begonya diyeceğime Sardunya telaffuz etmişim. Düzelttim teşekkürler. Bilmiyorum suyu fazla mı verdik ki. Bizim evde bitki çok yaşamaz geçmişte de çok salon çiçeğim zayi olmuştur. Ben sularım, eşim de gidip gelip sular. bu konuda bir türlü koordine olamadık. Bir de geçen kış eve taşıdık yarı açık balkonda tuttuk, cam arkasından evimizin tek güneş aldığı yerde acaba fazla güneşe maaruz mu bıraktık.Ya da yine yerleri mi yetmiyor daha mı genişletsem ki?
minik bahçeme övgüleriniz için de teşekkürler.

tarla kuşu beğendi.
Eski 27-05-2014, 07:43   #96
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Mini bahçem

Artık elime geçeni buraya mı dikerim ki..Yok canıım.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 07:52   #97
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Deniz evim'in Balkonu

Eskiden ''yazlık ev,, derdik. Şimdi yazların çoğunu Asmalıtepe'de geçirdiğim için artık sadece ''Deniz evi,, sıfatında kalmıştır. Asıl mevzuu balkon çiçeğimdi özür dilerim.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 07:56   #98
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Sahil yolumuz

Haydi bir de sahile doğru yürüyelim.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 08:08   #99
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Palmiyeler

Yolun devamı..

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 08:13   #100
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

ve Kum Zambaklarımız...

İşte ben bunların naçizane jandarmasıyımdır desem yeridir.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 08:26   #101
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Doğa ve kızım

Olmayan kızım yerine koyup 14 yıl baktığım, büyüttüğüm kızım Çiko.
O' da diğer aleme gitti dört yıl önce.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 08:45   #102
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Sy asmalıtepe herşey çok güzel görünüyor...

asmalıtepe beğendi.
emel262 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2014, 09:44   #103
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emel262 Mesajı Göster
Sy asmalıtepe herşey çok güzel görünüyor...
Sayın emel262; Güzel bakan güzel görür,güzel gören güzel düşünür. Teşekkürler..

tarla kuşu beğendi.
Eski 27-05-2014, 19:58   #104
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

doğa gezisi

Bugün güzel bir doğa gezisi yaptım. Bir arkadaşımın kendi bağına.
Bu bağlar şehrin ilk bağları..neredeyse asırlık bağlar. Asırlık çınarlar, ceviz ağaçları, koca koca incir ağaçları, dut ağaçları..Yeryüzü şekli de ilginçti. Silifke,Anamur taraflarının daha doğrusu Torosların;tabandan akarsular geçen derinmi derin Kanyonları vardır. çok riskli yollarına rağmen, inersiniz bol ormanların içinden tabana, orada sizi muhteşem bir manzara, buz gibi şelale, şelale akan çağlayan akarsu ve üzerine kurulmuş çardaklar, piknik masaları karşılar...
İşte bugün gördüğüm bu bağ beni birazcık o kanyon vadilere götürdü sanki: çok yaşlı ağaçlar bir küçük vadinin iki yanına birikmişler en derinden de küçük te olsa kaynaksu akıyor. bağevlerinin içinden de bu kaynak suyu bahçelerde akıyor. Doğal su doğal hayat ve yeşilin her tonu bu suyla coşmuş. yerlerde bitkiler, çiçekler coşmuş.Çok güzeldi çok. İşte isbatı, yarın Asmalıtepe'de dikeceğim onları. Yine bir sarmaşık, papatya, adını hatırlayamadım, şifalı bir ot.

Eski 27-05-2014, 20:15   #105
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

yenilerim

açıklamam yukarı mesajdadır

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2014, 20:35   #106
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili asmalıtepe,gezinizden eli boş dönülmemiş.cezayir menekşesi mor çiçekleri açar. iri açan papatya ve yanılmıyorsam şifalı hatmi çiçeği gibi ebegümecinin yapraklarına da benziyor.emin olamadım. inşallah tutarlar.

asmalıtepe beğendi.
Eski 27-05-2014, 21:18   #107
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili asmalıtepe,gezinizden eli boş dönülmemiş.cezayir menekşesi mor çiçekleri açar. iri açan papatya ve yanılmıyorsam şifalı hatmi çiçeği gibi ebegümecinin yapraklarına da benziyor.emin olamadım. inşallah tutarlar.
.Sevgili Münevver hanım evet kısa günün kÂrı iyi oldu. çok güzeller bir de sağ salim dikersem kökleriyle aldım çünki. evet diğeri ebegümeci.Biraz daha yetişeyim de sizlerden de rica edeceğim çiçekler yok değil.Örneğin HASEKİ. Onu da çok beğeniyorum. Şimdilik hayırla kalınız.

münevver48 beğendi.
Eski 29-05-2014, 08:01   #108
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

yeni dikimler

Herkese günaydınlar..
Önceki gün muhteşem yerlerinden sökerek götürüp diktiğim o güzelim sarmaşıklar, papatyaların hali böyle oldu. Acaba gövdelerinden yukarısını kesmemmi gerekiyor? Yaşamazlarsa çok veballerinde kalacağım Allah korusun. Çok güzel yerdelerdi yazık olur.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 08:10   #109
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

beyaz sardunya

kolundan kırarak üç beş gün suda bekletip diktim sn. YeniGine'nin önerisi ile.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 08:17   #110
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

uykudan uyanmışlar

Geçen yıldan mevsimliklerin saksılarının arasında bu üçü kendiliğinden yeşerdi ama nedir bilmiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 08:49   #111
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

günbatımında bulutlar

Güneşle bulutların saklambaç oyununda; Karşı dağların gölgelenişi, slueti...

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 08:57   #112
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

fidelerim çiçeklenmek üzre

Domates ve biber çiçeleri yolda

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 09:15   #113
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Ekşi ağaçlarım

Ekşi ağaçları çiçeklendi. Sumakları geçen yıl kesmeyip üstünde bırakmıştık, bu sene sumak vermeyeceğini söylediler çok üzülmüştüm. ama hiç te denilen gibi olmadı.Çok şükür.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 16:10   #114
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

üzümler

Erkenci üzümler tanelendi, diğerleri hÂla çiçek durumda.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 16:15   #115
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

asmalar manzaram

Çiçeklerini gözleriyle sevenler gibidir benim de asmalarıma sevgim. Salonda otururken seyrederim asmalarımı..

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 16:21   #116
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Sukulendler

Bunlar da benim doğal sukulendlerim. Bunları da ben çoğaltmayı,açık yerleri örtmeyi deneyeceğim.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 16:27   #117
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

kendigüzeller

Doğanın kendigüzelleri diyorum ben bunlara...

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 16:39   #118
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Bunlar da güzel

Canlarım bunlar benim...Mutfağımda biraz el altındalarsa da güzel kalabalıklar. O yüzden biraz yükselttim, hem dalları kolları incinmesin diye.
Gazanyaları dışarı çiçekliğe alacağım.

Eklenen Resimler

Eski 29-05-2014, 17:11   #119
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili asmalıtepe,çiçekleriniz yerlerini dikilmişler.hadi hayırlısı olsun.sanırım sarmaşıklarınız yukarıya doğru saran değil de yerde kendi halinde saran bir tür gibi geliyor.bende olmadığı için kesin birşey diyemiyeceğim.fakat çevremde sıkça bunun gibi sarmaşığa raslıyorum.bence sarmaşığıda topraktan 20-25 cm.yukarıdan kesmelisiniz.papatyalarınızın boyu kısa olanların dışında uzunların da üç dört yaprak (boğumdan uç almalısınız)yukarıdan koparmalısınız.başka arkadaşlarında önerilerini olursa onlarıda değerlendirirsiniz.doğal sukuletiniz çok güzel.saksıdaki çiçeklerinizde yıldız çiçeği(dahilla)ya benziyor.ebegümecini dikmedinizmi?aslında pek çok yerde doğal kendiliğinden yetişir. biz yemeğini ıspanak gibi kavururuz.çok da güzel tadı vardır. konuyu nereden nerelere getirtik.yakında yemek tarifide veriyormuşum hiç farkına varmadan.neyse konumuza dönelim,maşallah asmalarınıza pek güzel görünüyor. eh artık bol bol sarma yapıyorsunuzdur.bak yine yemek konusuna geldim.eniyisi ben size sevgilerimi göndererek hoşçakalın diyorum.......

YeniGine ve asmalıtepe beğendi.
Eski 29-05-2014, 18:12   #120
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili asmalıtepe,çiçekleriniz yerlerini dikilmişler.hadi hayırlısı olsun.sanırım sarmaşıklarınız yukarıya doğru saran değil de yerde kendi halinde saran bir tür gibi geliyor.bende olmadığı için kesin birşey diyemiyeceğim.fakat çevremde sıkça bunun gibi sarmaşığa raslıyorum.bence sarmaşığıda topraktan 20-25 cm.yukarıdan kesmelisiniz.papatyalarınızın boyu kısa olanların dışında uzunların da üç dört yaprak (boğumdan uç almalısınız)yukarıdan koparmalısınız.başka arkadaşlarında önerilerini olursa onlarıda değerlendirirsiniz.doğal sukuletiniz çok güzel.saksıdaki çiçeklerinizde yıldız çiçeği(dahilla)ya benziyor.ebegümecini dikmedinizmi?aslında pek çok yerde doğal kendiliğinden yetişir. biz yemeğini ıspanak gibi kavururuz.çok da güzel tadı vardır. konuyu nereden nerelere getirtik.yakında yemek tarifide veriyormuşum hiç farkına varmadan.neyse konumuza dönelim,maşallah asmalarınıza pek güzel görünüyor. eh artık bol bol sarma yapıyorsunuzdur.bak yine yemek konusuna geldim.eniyisi ben size sevgilerimi göndererek hoşçakalın diyorum.......
Canım münevver hanım. Güzel yorumlarınıza ve yardımlarınıza teşekkürler ediyorum. Siz de olmasanız kimse ilgilenmiyor bu çömezle. Beğenilerini yabana atamam arkadaşlarımızın; Allah sizden de onlardan da razı olsun, sizin nezdinizde; Nacizane sayfamı ziyaret eden, beğen butonuna tıklayan, tıklamayan herkese sonsuz teşekkürler ederim. Yüreklendiriyorsunuz. En önemlisi de bu güzellikleri, bu duyguları birileriyle paylaşabilmek bulunmaz bir nimet. Kendinizi ifade edebilmek çok güzel bir imkan.
Sevgili kardeşim; Evet bağın yaprağından sarmaları. üzümünden pekmezi, pekmez sucuklarını, kurutulmuş üzümlerini falan..(ağzınıza lâyık)
Ha bende sınırda diyabet de olsa, azıcık falan..Gerçi inanır mısınız bu doğal şeker hiç şeker değil sanki; çok bozmuyor metabolizmayı.
yeni dikimleri görmüş ve merak ettiğim sorular cevaplamışsınız teşekkür hemen yarın gidip keseyim. Ebegümecini çok otlu bir yerlere diktim ottan utandım çekmedim foto. Bir ara otları biçmeliyim o vakit çekerim. Aynen.Ebegümecini yemek amaçlı diktim. Ben de Adana da öğrendim bazı bitkilerin yemeklerini.
Sarmaşıkları söktüğüm yerler akan su ayağında ağaç diplerindeydi. Her ne kadar suya yakın diksem de o yerleri bulamaz zavallılar. Ama azimle ölmelerine izin vermeyeceğim Allah'ın izniyle. Ha bu çiçeklikte hepsi bir arada nasıl olurlar ama. köklensinler biraz bir iki yıl sonra rahatlatırım sanırım. Rüzgarsız ve suya yakın olsunlar istedim.
Sukulendlerim benim de ilgimi çekti ilk defa gelmişler.Hoşgelmişler..
Birkaç kökünü söküp olmayan taraflara taşımayı düşünüyorum. Doğal çözümler.
Bugün yine marketlere vurdum kendimi,Koçtaş'tan,Migros'tan çiçek tohumu alayım diye ama birkaç hiç tanımadığım çiçek dışında birşey bulamadım yine fidancıdan dolu çıktım. Tohumdan üretmeyi çok isterdim ya, yine bir kaç saksı birşeyler aldım...bu hastalığa yeni düştüm Allah hayır getire...Bir de yazın bir kısmında bizim ev üyelerinin deniz düşkünlüğünden(gerçi benim kadar sevemezler de) Yazlığa gittiğimiz için Asmalıtepe ve çiçeklerim yalnız kalıyorlar.Geçen yıl azdılar komşuya bırakmıştım. bu yıl sabit çiçeklik nasıl kalı bakalım. Gerçi bu sene iş çok sebzelik te var. Artık bir saka falan tutarız dermişim.

Kardeşim kafanızı şişirdimse özür.Kalın sağlıcakla.

Düzenleyen asmalıtepe : 29-05-2014 saat 18:15 Neden: imla

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024