agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni5035Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2015, 14:05   #361
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Sayın Muda; Siz 2-0 öndesiniz:

1. soğanlarınızı derinliği olan bol toprak bahçeye diktiniz.

2. Sizin soğanlarınızı açık alan bahçede doğal kış yorganı KAR korudu donlardan. Kar soğuğu da zaten soğanların asıl ihtiyacı değil mi.

Tabii ki sizin soğanlar % 100 yaşayacaklar ve de çiçeklenecekler.

Benim soğanlarım da yaşayacaklar.. umudediyorum. Allah büyüktür!

Tohum konusunda verdiğiniz yönlendirme ve yardımlara teşekkür ederim. Evet bazı to

humların soğuk katlamasını okudum. Bendeki Akçaağaç tohumu sadece o işlemden geçecek sanıyorum.

Diğerlerini de ekmek isterdim ama en kritik zamanlarında taşımaktan korkarım, onunçin

Asıl yerimizde çimlendireyim diye düşünüyorum.

YeniGine, Muda ve Milla beğendi.
asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2015, 14:38   #362
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili asmalıtepe,aldığın tohumlar hepsi çok güzel. hayırlı olsun.inşalla başarıyla çimlendirir,güle güle büyütürsün.tabi el birliği ile büyütürüz.ben de sizin kadar meraklanıyorum.birde şu aldığınız güzellerin fotoğraflarını paylaşsan ne iyi olacak.sevgiler...
Sevgili kardeşim Münevver, sizin gül hatırınız mı kalsın. Daha önce tohumların bir kısmını eklemiştim sayfama şimdi tamamını ekliyorum bütün hazırlıklarla..

Önerinizi bekliyorum hangisiyle başlarsam başarıyı yakalayabilirim. Ben bir roka- tere diyorum bir de Ballıca kolay diye yazıyor ne dersiniz?

YeniGine ve münevver48 beğendi.
Eski 14-01-2015, 15:09   #363
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Herzaman yüklediğim yoldan fotoğraf yükleyemedim. Bir sorun var sanırım. Beklemedeyim.

münevver48 beğendi.
Eski 14-01-2015, 20:12   #364
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

nihayet..

tohumların tamamı

Eklenen Resimler

Eski 14-01-2015, 20:17   #365
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Teçhizat tamam

çimlendirme kabı seçenekleri..

Eklenen Resimler

Eski 14-01-2015, 20:30   #366
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Atlas mı Yılbaşı çiçeği mi..

Her türlü çiçeğe bakıyorum ya, İşte bunlar da O çiçeklerin çiçeklerinden..

(Sen anladın onu sevgili Münevver)

Dilerim köklenir yılbaşı. Bebe kaktüs köklüydü.

Eklenen Resimler

Eski 15-01-2015, 09:16   #367
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
Her türlü çiçeğe bakıyorum ya, İşte bunlar da O çiçeklerin çiçeklerinden..

(Sen anladın onu sevgili Münevver)

Dilerim köklenir yılbaşı. Bebe kaktüs köklüydü.

sevgili asmalıtepe,evet canım bak bu çiçeklere bakılır. ayrıca çiçeklerin çiçekleri olması da güzelmiş.kaktüsün leş kaktüsü türünü bilemiyorum balkonumda var.çiçeği bronş gibi çok gösterişli ve güzel. kokusu biraz nahoş diğeri evet yılbaşı ama bunlarında türleri var.sizinki hangisinden olduğunu bilmiyorum.tohumlar da ekilecek yerlerde hazır.hadi bakalım kolay gelsin.sevgiler.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 11:02   #368
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevigili asmalıtepe, hastanıza çok geçmiş olsun diyorum.Allah şifasını versin.ablam önce sağlık diyoruz hep, sonrası bir şekilde oluyor. sevgilerimle selamlar

asmalıtepe beğendi.
Eski 15-01-2015, 16:24   #369
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Cok gecmis olsun Allah acil sifalar versin Sizin plan Mevla gorelim neyler neylerse guzel eyler akibetine ugramis

samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2015, 18:57   #370
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samur Mesajı Göster
Cok gecmis olsun Allah acil sifalar versin Sizin plan Mevla gorelim neyler neylerse guzel eyler akibetine ugramis
Hak şerleri hayreyler

Ârif ânı seyreyler

Zan etme ki gayreyler

Mevla görelim neyler

Neylerse güzel eyler.

Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri

Sevgili Samur teşekkür ederim şifa dilekleriniz için.

Eski 15-01-2015, 19:21   #371
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgil asmalıtepe,her şeyin hakkında hayır vardır derler ya,birden karın bastırmasında vardır keramet .hastanızın daha iyi olduğuna sevindim. inşallah daha iyi haberler alırsın. sevgiler

YeniGine ve asmalıtepe beğendi.
Eski 16-01-2015, 13:16   #372
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Beyaz enerji dermişim

Buralarda durum bu

Eklenen Resimler

Eski 16-01-2015, 18:26   #373
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili asmlıtepe,bu soğuk günlerde sokak hayvanlarına da bira daha duyarlı olmamız gerekiyor. ne iyi etmişsiniz sizin oralarda karda kış da hayvancıkların işi daha zor. Allah yardımcıları olsun.tohumlar ekilmiş. inşallah yeşerdiğini de görürüz. hadi hayırlısı olsun.sevgiler...

pria, YeniGine, aleydi ve 1 kişi beğendi.
Eski 22-01-2015, 08:07   #374
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili asmlıtepe,bu soğuk günlerde sokak hayvanlarına da bira daha duyarlı olmamız gerekiyor. ne iyi etmişsiniz sizin oralarda karda kış da hayvancıkların işi daha zor. Allah yardımcıları olsun.tohumlar ekilmiş. inşallah yeşerdiğini de görürüz. hadi hayırlısı olsun.sevgiler...

Teşekkürler kardeşim daha da güzellikleri hepimiz görürüz inşallah. Umutlar yeşerir, korkuları yaşamamışız gibi oluruz inşallah.

Çimlenmiş olarak aldığım soğanlılar büyümeye başladılar. Bir ayrıntı: yaprak uçlarındaki sarılığı saymazsak, sağlıklı görünüyorlar..

Kendim diktiğim soğanlarda da üç filiz var. Donmuş toprakta hayat olduğu emaresi. Çok şükür koruyana diyorum.

YeniGine beğendi.
Eski 22-01-2015, 08:19   #375
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Donmuş saksılar

Filizlenen soğanlar...

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2015, 08:24   #376
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

dikili aldığım saksılar

Bunları soğanları dikilmiş olarak almıştım 1cm falan boydaydılar büyümeye başlamışlar....

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2015, 08:48   #377
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili asmalıtepe, çok sevindim. benimkilerde filizlenmeye başladı. ama bilgisayarımda bir sorunum var fotoğraflarımı yüklemekte sıkıntı yaşıyorum. işin en zor tarafını geçtik.bizi korkuttular ama umutlarımız da filizleriyle birlikte yeşerdi. yaşasın umut,yaşasın hayat diyorum.sevgilerimle selamlar....

Eski 22-01-2015, 17:07   #378
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Teşekkürler....

Sevgili arkadaşlarım; Münevver48, YeniGine, Akçabardak, Muda, Milla, Maya, aleydi, sonkez, İsmail Kuzucu, efeege, Loverforlife, Chimaera, Aysel yavuz, Cumhur tonba, Samur, Emre İlhan, Neşecan ve daha önceki sayfalarda kalan isimler hepinize sayfalarımı ziyaret ederek bıraktığınız beğeniler için çok çok teşekkür ediyorum. Bana moral ve motivasyon zerkediyorsunuz iyi ki varsınız..

Eklenen Resimler

Eski 22-01-2015, 17:21   #379
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Ha unutmadan reklam olmasın da Koçtaş'a çok torf ve tohum, kaktüs gelmiş. Pencere önü için hazırlanmış torflu, tohumlu saksılar, roka tere, maydonoz tohum saksıları..

Belki bakanlar olur diye duyurmak istedim. Benim de torf ihtyacım vardı 20 lt aldım.

ilgilenenlere duyuru..

Eski 24-01-2015, 18:23   #380
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Bugün iki aydan beri göremediğim, gidemediğim Asmalıtepeme çıktım:

Çok özlemişim, soğukuna ve rüzgarına rağmen pırıl pırıl güneşiyle harikaydı. Özlem giderdim, gözlerimle sevdim herşeyini.

Hatta sebze tarhına 1mk tohumluk düzenleyip yerel domates tohumu ektim üstünü de şeffaf naylonla örttüm. Tabandan nemleneceğini umuyorum bir ay sonra tekrar çıktığımda çimlenmişliğini görebileceğimi umuyorum. Denemeydi. Bakacağız.

Orada dışarıda dikili çiçeklerimin Ortanca dışında heder olanı yok çok şükür, hatta güllerim, Hanımellerim (üç-dört ayrı yerde) sarmaşık yıldızım, papatya, cezayir menekşesi, yasemenler sanki daha da yaramış soğuklar...Demekki çok yüksek donlar olmamış sanırım.

Velhasıl herşey iyi görünüyor. Ne yazık ki makinam yanımda yoktu, geldiğim yerlerin kışına bakınca memleketimin baharkışını unutup yükseklere çıkabileceğime ihtimal vermemiştim.

Asmalı'dan eve getirdiğim çiçeklerim de kapalı ve güneşli balkonda iyiler.

Şimdi hedefte bu hafta içi tekrar döneceğim karlı kışlı ilçede ev içinde yetiştirmeye çalışacağım Roka, maydonoz, tere gibi mutfak bitkilerim var. Onları fotoğraflar paylaşırım artık.

Eski 30-01-2015, 21:20   #381
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Asmalı'ya dün yine gittim. Neden gittiğim çok önemliydi.

Çoktan beridir sahibolmayı çok istediğim bir ağaç fidanı aldım ve hemen emaneti sahibine, yeni fidanını Asmalıtepe'ye teslim ettim.

Bir ACER RUBRUM-RED MAPLE yani KIRMIZI AKÇAAĞAÇ Fidanı: 1.65 boyunda gibi, 20 kg lık saksısında, 6-7 cm çapı gövdesi ve şu anda yapraklarını dökmüş özel form dallarıyla muhteşem birşey..özleyeceğim onu. mak. yanımda olmadı için çekemedim. İleride paylaşabilmek umuduyla...

Daha önce getirttiğim ACER Kırmızı AKÇAAĞAÇ tohumlarını da bugün ılıktan az sıcak suya ısladım 48 saatten sonra soğuk katlama için buzdolabına bırakacağım. Tabii steril torfa koyarak naylon ambalajda. Sabır istiyormuş en az bir kaç ay..

İşte o sabır bende zayıf olduğundan gidip fidan aldım. İnşallah rengi ve cinsi de istediğim gibi çıkarsa...

Eski 30-01-2015, 21:51   #382
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Güle güle büyütün akçaağaç fidanınızı .Yeşeren her ağaç bir umuttur ,bir nefes ,yeni bir yaşam .Onu eken ellerinize sağlık . Sevdiklerinizle gölgesinde güzel günler geçirmenizi dilerim .

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 07:14   #383
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Çok incesiniz, çok teşekkür ederim içten dileklerinize..En güzel umutlar en güzel sonuçlarla sizin de olsun. Ben sizlerin sayesinde tanıştım bu güzelliklerle..

Bu sitenin kurucularına da, yardımcılarına da ve bütün üyelerine de sizin nezdinizde teşekkür etmek isterim.

Eski 31-01-2015, 10:20   #384
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Roka

Roka tohumları çimlenmiş, Cotyledonlar oluşmuş. Asıl yapraklar bekleniyor.

Biraz sık olmuş seyreltmeye çalıştım. Şimdi iyi ışık almaları için pencere önü yeterli midir, yoksa oda ısısı fazla olabilir mi diye tereddütlüyüm. İlgili sayfaya da sordum ya ben de biraz daha araştırıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2015, 10:25   #385
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Kontenjan dışı kalanlar

Aslında az bile seyrelttim ama kıyamıyor insan.

Birdaha ekerken tek tek ve en az 5cm aralıkla koymalı tohumu sanırım.

Böyle hem için sızlamaz hem israf olmaz.

Eklenen Resimler

Eski 31-01-2015, 10:44   #386
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Keşke onları serin bir yere bırakıp tabi güneş de alabileceği gelişmelerini yavaşlatsaydınız. Yavaş yavaş soğuğa alıştırıp dışarı çıkarsaydınız. Roka maydanoz soğuğa dayanıklı bitkiler. Aralarından çıkarmadan üçlü beşli elinize ne gelirse dikseydiniz. Halen de yapabilirsiniz. Tere ve rokayı serpmek yerine birisi tarafından topluca beşerli altışarlı ara vererek dikmeyi önermişti. Bu şekilde daha güzel büyüme ve toplamak mümkün oluyormuş. Benim geçen yıldan diktiğim rokalar kendi tohumlarından çıkanlar yeniden büyüdüler. Bugün gidebilirsem fotoğraflayacağım. Maydanozları sonbahardan ekmiştim. Ancak bu yıl kar çok olunca benim diktiğim yeri sular nerede ise tamamen tahrip etmiş. Muhtemelen yeniden ekeceğim. Onunla beraber ektiğim kara nanelerde ise problem yok görünüyor. Geçen yıl ilkbaharda ektiklerim su alan bir yere ekemeyince istediğim gibi gelişmemişlerdi. Yağmurlarla beraber onlar da canlandılar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 12:56   #387
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Keşke onları serin bir yere bırakıp tabi güneş de alabileceği gelişmelerini yavaşlatsaydınız. Yavaş yavaş soğuğa alıştırıp dışarı çıkarsaydınız. Roka maydanoz soğuğa dayanıklı bitkiler. Aralarından çıkarmadan üçlü beşli elinize ne gelirse dikseydiniz. Halen de yapabilirsiniz. Tere ve rokayı serpmek yerine birisi tarafından topluca beşerli altışarlı ara vererek dikmeyi önermişti. Bu şekilde daha güzel büyüme ve toplamak mümkün oluyormuş. Benim geçen yıldan diktiğim rokalar kendi tohumlarından çıkanlar yeniden büyüdüler. Bugün gidebilirsem fotoğraflayacağım. Maydanozları sonbahardan ekmiştim. Ancak bu yıl kar çok olunca benim diktiğim yeri sular nerede ise tamamen tahrip etmiş. Muhtemelen yeniden ekeceğim. Onunla beraber ektiğim kara nanelerde ise problem yok görünüyor. Geçen yıl ilkbaharda ektiklerim su alan bir yere ekemeyince istediğim gibi gelişmemişlerdi. Yağmurlarla beraber onlar da canlandılar.
Teşekkürler Sn.Muda önerilerinizi uygulamaya çalışacağım. Balkona çıkarmıştım hatta, sonra bulunduğum yerin gündüz sıcaklığı 10 Cderecelerde olduğundan ve geceleri de hala don olabileceğinden korkarak geri aldım odaya. Şu an gördüğünüz yer azami 20 derece. Petek üstü ama pencere soğuk. Yani seyreltme yapmasam da olurdu diye anlıyorum. O zaman da kök ve gövde gelişmiyor deniyor ne dersiniz?

YeniGine beğendi.
Eski 31-01-2015, 16:38   #388
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Sayın Muda'nın dediği gibi önemli olan güneşleme süresi. Toprağın üst yapısı ile bitkinin ilk yaprağı arasındaki mesafe ne kadar kısa olur ise bitkiniz o denli kuvverli olur. Sıcaklık - derecelere düşse bile maydanoz, roka, tere, ıspanak soğuklardan zarar görmeyecektir.

Hatta yeni bir saksıya tohumları ekin ve dışarıda bırakın. Baharla birlikte fideler sağlıklı bir şekilde gelişecektir.

Bu fideleri domates, biber fideleri gibi aşılama yaparsanız (geniş aralıklarla asıl yerine ekme) bitkiler daha dolgun ve bereketli oluyor. Sene sonuna kadar yemekle bitiremezsiniz.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 17:15   #389
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Sayın Muda'nın dediği gibi önemli olan güneşleme süresi. Toprağın üst yapısı ile bitkinin ilk yaprağı arasındaki mesafe ne kadar kısa olur ise bitkiniz o denli kuvverli olur. Sıcaklık - derecelere düşse bile maydanoz, roka, tere, ıspanak soğuklardan zarar görmeyecektir.

Hatta yeni bir saksıya tohumları ekin ve dışarıda bırakın. Baharla birlikte fideler sağlıklı bir şekilde gelişecektir.

Bu fideleri domates, biber fideleri gibi aşılama yaparsanız (geniş aralıklarla asıl yerine ekme) bitkiler daha dolgun ve bereketli oluyor. Sene sonuna kadar yemekle bitiremezsiniz.
Hoşgeldiniz oğlum İsmail Kuzucu. Size oğlum dedim kusura bakmayın. Çünki küçük oğlumdan 10 yaş küçüksünüz. Önce maaşallah diyerek; Hangi ara kazandınız bu kadar deneyimi. Bilgiyi demeyeceğim belki okulundan almışsınızdır. Ne mutlu size; Bizim menzile yaklaşırayak kuyruğundan yakaladığımız bu güzellikleri siz gençler çok erken tanıyorsunuz hem sevinin hem övünün, gururlanın. Keşke benim oğullarım da bilse, farkına varsa doğanın ve bitkilerin. Birgün olur inşallah diye umuyorum.

Rokalar kış sebzesi bilyorum soğukta olurlar zaten de, şu asıl yaprakları bir yakalayabilsem. Şimdi de saksının birindekiler boyun büktüler düzelirler diye umuyorum. Teşekkürler..sevgiler.

Eski 01-02-2015, 16:17   #390
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Maydonoz, Tere, Dereotu

Önce toprak temini; Biraz Asmalıtepe'den yanmış koyun gübreli bahçe toprağı, biraz dere kumu, çok az perlit ve mikro element katkılı bitki torfu.

Sonra ekim kapları ve ekilecek tohumlar toparlandı ekim için hazırlık tamam.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024