agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni5035Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2014, 16:13   #301
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi münevver48 Mesajı Göster
sevgili asmalıtepe,evet çözüm üretme fikrine katılıyorum.öncelikle seçtiğimiz bitkinin isteklerini çok iyi bilmemiz gerekiyor.iyice araştırıpdan sonra edinmeliyiz.begonvil denilince akla ilk önce bodrum gelir. benim bahçemde binbir nazla oluyor.gözünün içine bakıyorum.mesele kışın bir iki gün eksileri görüyoruz.denize 35, 40km içeride oturuşumuz.öldürmemek için ne cefalar çekiyorum bilemessiniz.bunun gibi bir kaç örnek yaşadığım oldu.yolun altındaki bahçe ile üstündeki bahçede bile çok büyük farklar oluyor.işte bunları zamanla kendiniz tecrübelerinizle keşvk etmiş oluyorsunuz.şimdi sizin sorularınızı gelince ben hiç torf kullanmadım.ama dediğiniz gibi organizma olabilir.belki bu organizmaya alarjiniz vardır.eldiven kullanmıyormusunuz.benim alerjik astımım var.ben eldiven ve bazen duruma göre maske kullanıyorum.bahçemdeki her tür bitki çiçek ne varsa saksı çiçeklerimde yanmış çiftlik gübresi kullamaktayım.bir miktarda orman gübresi karıştırıyorum.öyle suni gübre falan hiç kullanmadım. sadece bu yıl gardenyama demir sülfat kullandım.çok az henüz bir iyileşme görmedim.sevgiler...
Teşekkür ederim Sevgili Münevver cevaplarınız için.

Evet asıl mesele o galiba bitkileri iklime göre seçmek, Şartlara göre seçmek. Ama işte bilirsiniz çiçek sevgisi hepsinden olsun doyumsuzluğu.

Ben de suni gübre falan kullanmadım ama sadece torf ta yetmiyormuş hem okudum hem çiçeklerin durağanlığından anladım. Ve bu gün gene onlara müthiş bir kırılma noktası yaşatarak hepsini evin doğusundaki sofada duvar dibine yerleştirdim.

Amaç rüzgardan korunaklı açık hava yarım gün güneş. Alışırlar umudundayım hem de yanmış keçi gübresi şerbeti yaparak üç saat bekletip çiçeklere verdim. Dur bakalım ya çok iyileşecekler ya da..Düşünmek bile istemiyorum.

Bir sayfadan okumuştum demirtozu, yanmış gübre şerbetlenip çiçeklere verilebilirmiş.

Ben sade torfa güvenmekle hata yapmışım. Kesinlikle yanmış gübre de normal toprak ta eklemek lazımmış. Neyse düşe kalka öğreniyoruz.

Dediğiniz gibi benim de astımım, alerjim var. Bu yaşadıklarımdan sonra ömrüm olursa torfu ekarte ederim. Gelecek bahara inşallah.

Sevgiyle kalın.

asmalıtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2014, 13:45   #302
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

merdivenden taşındık

Merdivenin yeni yerleşimcileri montajlanınca;

Eklenen Resimler

Düzenleyen asmalıtepe : 13-07-2014 saat 14:26 Neden: harf tamamlama
Eski 13-07-2014, 13:54   #303
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Yeni yerlerimiz

Şimdi artık sabit yeri bulduk gibi. Rüzgarı da var güneşi de, rüzgara kapalılığı da var gölgesi de.

İlk karedeki yer rüzgara açık ama hercai menekşeler bile alıştılar ve direniyorlar.

Ful Yasminler de iyilerdi bura da.. O halde yeni gelenler de alışır umuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 14-07-2014, 08:43   #304
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asmalıtepe Mesajı Göster
İyiler iyiler..o rüzgarlar hepsinin boynunu vurabilirdi ama iyiler çok şükür.

Arada bazı küçük arazları saymazsak. Bilenlerden ricamızdır domateslerin ve benim. Ne ola ki bu lekeler?
Sayın asmalıtepe,
Öncelikle çalışmalarınız için sizi kutluyorum. Bu görünenler lekeler kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Yapraktan kalsiyumlu gübre uygulayabilirsiniz. Dikkat ettim ki organik tarıma yatkınsınız. O zaman size tarım kirecini öneririm. İçeriğinde magnezyum ve molibden barındıran tarım kireçlerinden kullanmanızı tavsiye ederim. Organik tarım hakkında da size şunu söyleyeyim. Organik tarım asla bir ağacı veya bir bitkiyi dikip, haline terkedip, meyveleri olduğunda meyvelerini toplamak kesinlikle değildir. Organik tarım ; bitki bakımını ve beslemesini organik şekilde yaparak ürün yetiştirmektir. İlaçlar konusunda ise ev yapımı ilaçlara göz atmanızı öneririm. Ayrıca bahar başlangıcında meyve ağaçlarına özellikle elmalara %2, sebzelere de fide döneminde ve takibinden 1 ay sonra %1 lik bordo bulamacı uygulamanızı öneririm. Böylece daha sağlıklı ürün elde eder, mantari hastalıklara karşı koruyucu önleminizi almış olursunuz. Bereketli günler dilerim. Sağlıcakla kalın.

asmalıtepe beğendi.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2014, 09:18   #305
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tWoFuNN Mesajı Göster
Sayın asmalıtepe,
Öncelikle çalışmalarınız için sizi kutluyorum. Bu görünenler lekeler kalsiyum eksikliğinden kaynaklanıyor. Yapraktan kalsiyumlu gübre uygulayabilirsiniz. Dikkat ettim ki organik tarıma yatkınsınız. O zaman size tarım kirecini öneririm. İçeriğinde magnezyum ve molibden barındıran tarım kireçlerinden kullanmanızı tavsiye ederim. Organik tarım hakkında da size şunu söyleyeyim. Organik tarım asla bir ağacı veya bir bitkiyi dikip, haline terkedip, meyveleri olduğunda meyvelerini toplamak kesinlikle değildir. Organik tarım ; bitki bakımını ve beslemesini organik şekilde yaparak ürün yetiştirmektir. İlaçlar konusunda ise ev yapımı ilaçlara göz atmanızı öneririm. Ayrıca bahar başlangıcında meyve ağaçlarına özellikle elmalara %2, sebzelere de fide döneminde ve takibinden 1 ay sonra %1 lik bordo bulamacı uygulamanızı öneririm. Böylece daha sağlıklı ürün elde eder, mantari hastalıklara karşı koruyucu önleminizi almış olursunuz. Bereketli günler dilerim. Sağlıcakla kalın.
Sayın tWoFuNN; İlgilendiğiniz ve bilgilendirdiğinizden dolayı teşekkür ederim. İyi tesbit etmişsiniz kimyasallara karşı fobi oluştu, organik delisi oldum ama bu çağda ne kadar organik imkanı..orası zor. Evet son günlerde araştırıp buldum sitede kalsiyum eksikliği olduğunu da kireçleme konusunda bilgisizdim. Okudum da hangi kireç noktasında çok yardımcı oldunuz. Kimbilir sönmüş inşaat kireciyle hepsini yakabilirdim .

Bordo bulamacı güya yapılıyor da ne kadar ölçülü ne kadar bilinçli yapılıyor emin değilim.

Onu da bizzat kendim yapamadığımdan.

Şimdi bu tarım kirecini galiba ziraai satıcılarda bulabilirim. Allah sizden razı olsun. Sebze bahçem bir de güzel oldu ki pırıl pırıl ne sararma ne kararma var. Ama bazı domateslerin altındaki kara lekeler çok üzüyordu beni. Tekrar çok teşekkür ederim, sağlıkla kalın.

YeniGine ve münevver48 beğendi.
Eski 16-07-2014, 20:49   #306
Ağaçsever

tWoFuNN's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Alıntı:
Moralim çok bozuk hem de çok.

Bu kadar çabuk hüsran beklemiyordum.

İki gün önce iki üç tane hasta domates görüp çok üzülmüştüm.

Bugün giderken tavsiyeler üzre Tarım kireci aradım. Yok öyle birşey dediler.

Çıktım bağa, balkona şöyle bir yüksekten baktım ki kızaranlar var. Bir iştiha ile koparmak için indim daldım aralarına elimi attığım her olgun domatesin altı kocaman çürük. Yani hasar oldukça hızlı ilerliyor.

fotoğraflamaya bile elim varmadı. çok üzüldüm ve korktum.

Bu bana bir işaretmi acaba diye ürktüm, ürperdim hem de.

Çekirdeği yere düşse yetişebilen domatesi ben neden başaramadım diye de kendime çok kızdım şevkim kırıldı desem yeridir.

Ben bu sorunu bir haftadan fazla oldu mesajladım. Sağolsun sn.H-doğan yanıtlamıştı, ilgili sayfaları da irdeledim sanırım bulamadım net bir çözüm açıklaması. Ama dün bir yardım aldım tam olarak mesajdan, bu defa da Tarım kireci diye bir kireç bulamadım. Derken..Yine iki gün ileriye vurdu sorun.

Vazgeçtim organik morganikten. Rica ederim bir zirai ilaç önersin ustalar çünki domateslerin hepsi gidiyor bu gidişle..
Sayın asmalıtepe,
Sonunda sorunun ne olduğunu bulabildim. Bu sayfaya yazmışsınız sorunun ne olduğunu. Sorun acı benek ve dip çürüklüğü. Yani kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir sorun. Acilen tarım kireci kullanın, daha sonra da 20-20-0 gübresi ile çapa yapın. Yeni çiçeklerde bu sorun daha oluşmayacaktır. Kalsiyum ve Magnezyumlu Gübre - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 171964747 Buradan az önce söyleğim ilanıma bakabilirsiniz. Diğer ilanlarım bölümünden diğer ilanlarıma da bakabilirsiniz. Ayrıca belirtiyim. Tarım kireci organik bir üründür. Kolaylıklar diliyorum, bereketli günler.

asmalıtepe beğendi.
tWoFuNN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 21:00   #307
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tWoFuNN Mesajı Göster
Sayın asmalıtepe,
Sonunda sorunun ne olduğunu bulabildim. Bu sayfaya yazmışsınız sorunun ne olduğunu. Sorun acı benek ve dip çürüklüğü. Yani kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan bir sorun. Acilen tarım kireci kullanın, daha sonra da 20-20-0 gübresi ile çapa yapın. Yeni çiçeklerde bu sorun daha oluşmayacaktır. Kalsiyum ve Magnezyumlu Gübre - Bahçe Malzemeleri sahibinden.com'da - 171964747 Buradan az önce söyleğim ilanıma bakabilirsiniz. Diğer ilanlarım bölümünden diğer ilanlarıma da bakabilirsiniz. Ayrıca belirtiyim. Tarım kireci organik bir üründür. Kolaylıklar diliyorum, bereketli günler.
tekrar teşekkür ederim. İlgili sayfaya da ekledim. Fail leonardit olamaz demek ki.

Eski 03-12-2014, 17:14   #308
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Toprağın bakım vakti. Sonbahar sürümü karasabanla yapıldı.

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2014, 18:40   #309
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Bu yaz; Asmalıtepe' den bir ay ayrı kalmama rağmen, herşey yolundaydı diyebilirim.

Domates biberler az hasarla, ihtiyaçları karşılayacak kadar iyiydiler.

Üzümler pekmeze dönüştü. Mahrabaşı denen cinsler ta ki kasım ayı sonuna dek asmalardaydı.

Ağaçlarda bir tane ceviz, kayısı, badem v.b olmadı.

Çiçekler iyi geliştiler. Umudu kestiğim Gül ağacı birden serpilip dallandı. Hanımeli, Ful Yasemin, Cezayir menekşesi güzel geliştiler. Onlar ve bazıları sabit çiçeklikte kaldı diğerlerini de yine kışlık evin kapalı balkonuna taşıdık donmasınlar diye.

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2014, 20:09   #310
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili asmalıtepe,sizi tekrar aramızda görmekten çok mutlu oldum. çiçekleriniz oldukça sağlıklı görünüyor.inşallah kışı donmadan atlatırsınız.şimdilik hoşça kalın sevgiler.....

YeniGine ve asmalıtepe beğendi.
münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2014, 20:33   #311
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Sevgili Münevver48; Ben de dönmekten mutluyum. Kendimi; Asmalıtepe'ye haksızlık etmekle suçladım. Çünki; Biraz megolomanlık olsa da, güzelim bağlıbahçemi bu ortamdan, faydalı paylaşımlardan mahrum etmeye hakkım yoktu. Tabii sizin de samimi ve içten yaklaşımınız etkisiz kalmadı. teşekkür ederim. Devam ediyoruz..
Çiçekler önümüzdeki bahar daha iyi olacaklar inşallah. Yumru gönderebileceğinizi yazmıştınız. Hala bu şansım var mı? sevgiler..Son açan gazanya size gelsin.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2014, 07:39   #312
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Taşındılar yine..

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2014, 15:21   #313
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Narlar ağaçta küpelenmiş..

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2014, 15:23   #314
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Sevimli ortaklardan artanlar..

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2014, 15:26   #315
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Koparılmasına çok üzüldüm, kuşların ağzından lokmasını almışız gibi...

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2014, 20:09   #316
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili asmalıtepe,gazanyalarınız çok güzel açmışlar. ayrıca ince düşüncenizden dolayı teşekkür ederim.çok naziksiniz.soğanlarıma gelince hepsini dikmiştim.fazlasını komşuma verdim.inşallah önümüzdeki yıl için verebilirim. şimdi herbiri bir karıştan fazla büyüdüler canım.neyse yaseminin güneş görüyormu.birde havadar olması önemli yoksa yaprak bitleri bitkiye zarar verebiliyormuş.bende paylaşmak istedim.seninkini içeride görünce şimdilik hoşçakal sevgiler....

YeniGine beğendi.
Eski 08-12-2014, 16:23   #317
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Selam münevver48; mesajınızı geç okudum. Kayseri'deyim, bakamadım. Özür dilerim.

Soğanları çok geç kaldığımı bilemediğim için istemiştim. Önemli değil. Ben bir boşluğa düştüm galiba. Şimdi bir koca kış bitkilerden, doğadan uzak kalacağımı düşününce, ufak tefek üretimler peşindeyim. Gezdiğim yerlerde gözlerim bitkilerden çiçeklerden başka birşey görmüyor. Hayırlısıyla şubat'ı bekliyorum dört gözle. Tabii zamanlar çabuk geçer mi acep diyerek geziyorum. sevgiler...

münevver48 beğendi.
Eski 14-12-2014, 18:59   #318
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Asmalıtepe'den, bitkilerimden kuşlardan, kaplunbağalardan en beteri de güneşten uzak geçen günler..
Kış güneşini çok az alan biryerlerden herhese selamlar..
Zor ve çok zor oluyor. Ah bu zorunluluklar..
Yarın çıkıp bahçeler arayacağım, bitkiler çiçekler bulmaya çalışacağım. Hiç olsun azcık hasret gidermek için. İnsanın bulunduğu yerlerde fidancı,çiçekçi seraların olması dahi çok büyük nimetlermiş.
Burası Elbistan linyit kömür işletmelerinin ilçesi Elbistan.
Havada işletmenin dumanından, sisinden başka birşey yok gibi.
TAbii ki toprakta da ne ola ki. Bir anaokulunun bahçesinde rastladığım minyatür gülleri saymazsam. Onları yarın gidip fotoğraflamayı ve bir küçük kök dilenmeyi düşünüyorum.
Çok güzellerdi. Bataklıkta bitmiş gül gibi...

emel262 ve münevver48 beğendi.

Düzenleyen asmalıtepe : 14-12-2014 saat 19:01 Neden: yanlışlık
Eski 17-12-2014, 15:06   #319
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Üç gün gecikmeli gittiğimden güllerin bu hale gelişini çekebildim. Yenik düşmüşler kışa ve güneşsizliğe onlar da...

Bir küçük köklü ayraç rica etmiştim, Sağolsunlar onlar bana saksısıyla ikram ettiler.

Ben de şimdi eviçinde onun gözünün içine bakarak bitki hasretimi gidermeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2014, 19:25   #320
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Erken hüküm vermişim ve Elbistan'ın hakkını yemişim:

Bu gün güneş çok güzeldi, botanik bahçesi de..Hem de birden fazla sera ve bitki satıcısı buldum. Ha bu mevsimde nasıl olursa o kadardılar. Yaprakları sararıp dökülmüş güller, çiçekler..soğuktan titreyen fidanlar çamlar.

Yine de birazcık ta olsa özlem gidermek iyi oldu. Tohum sordum yok. Lale soğanı dikmişler henüz yeni. 1cm kadar başgöstermişler. 7-8 adet alıp getirdim eve.
Ağaçlar net.'in ilgili sayfasını okudum, öğrendim ve balkona soğuk yere bıraktım.

Allah ömür verirse inşaallah Şubat gibi Asmalıtepe'ye naklederiz.
El durmuyor, Menekşe'ye benzeyen bir çiçeğin üç rengini aldım.
Bunlarla teselli olacağım. Bir de Roka ekmek istiyorum tohum bulablirsem..

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2014, 19:32   #321
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Bu minyatür gül fidanını anaokulu vermişti. Bahçede soğukta olduğundan dalları çıplaktı. Evde içeride tutuyorum, Yapraklanmaya başladı. Görünen o ki bahardan önce Gülünü de göreceğim. İnşallah.

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2014, 08:30   #322
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

teşekkür ederim teyidiniz için. Evet çuha. Çok sevdim ve beğendim onu. Kışa ve soğuğa karşı dimdik ayakta oluşu da başka güzel.

Bu da sarısı.

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2014, 08:53   #323
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

sevgili asmalıtepe çuhalarını güle güle büyüt. renk olarak zengin bir yelpazeye sahip bende seviyorum zahmetsiz çiçekleri.
açık havada yetiştirilen bir çiçek bence lalelerin yanına güneş görebilecek şekilde koymanı tavsiye ederim.güllerinide unutma. sevgiler......

YeniGine ve asmalıtepe beğendi.
Eski 26-12-2014, 08:38   #324
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

günaydınnn..sayın münevver48; Önerdiğiniz gibi hepsini balkona ve gecelerin sert soğuğuna bıraktım. Burada kapalı balkon yok çünki. Ama az da olsa güneş alacaklar. Şimdilik iyi görünüyorlar.

Şimdi tohum alma derdindeyim. Zengarden'e baktım. Çok uygun fiyatlar. Bir soru var kafamda; Toprağı da oradan almak, yetiştirebilmede daha iyi mi olur ki.

Müthiş bir tohumla üretme isteğim var şu günlerde. Biliyorum erken henüz. Hazırlanayım.
Denediniz mi bu sektörün tohumlarını veya fidelerini arkadaşım?

Eski 26-12-2014, 09:11   #325
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhaba Sayın Asmalıtepe, siz her ne kadar Sayın Münevver48' e sormuş olsanız da yazmadan geçemedim Ben bu bitki deliliğine tohumdan yetiştirme ile başladım (çünkü bitki üretme konusunda başka yolların olduğu konusunda hiçbir fikrim yoktu ) Her neyse, bahsettiğiniz siteden sıklıkla alışveriş yapıyorum. Toprak konusunda, özel toprak isteyen bir tür ise (kaktüs, sukulent gibi) kendi karışımlarından alabilirsiniz, gayet başarılı. Tohum çimlendirme için ise özel tohum çimlendirme torfları var, sadece çimlendirme aşamasında steril olması nedeniyle güzel sonuçlar almanızı sağlıyor. Tohumları ise gayet sağlıklı. Kısacası tavsiye ederim kendilerini. Sevgiyle kalın...

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 10:32   #326
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Teşekkür ederim Sayın maya.

Evet o sektörün sitesini inceledim. Beğendim. Henüz satış yok. Site yeniledikleri için.

Düzenleyen asmalıtepe : 26-12-2014 saat 11:21
Eski 30-12-2014, 16:11   #327
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Bu geçici ikametgahımda öyle bir delilik yaptım ki, Şubat başına kadarcık sürede hasretimi dindirme arayışlarıma çok fazlasını ekledim:

Hiç ayağım uğramadığı halde A101 markete baktım. Bir de ne göreyim elvani çeşit çiçek soğanları...Durur muyum hiç birden birkaçtan da öte , herbirinden üçer dörder derken 10 çeşitle çarpınca etti 20-30 paket. Ee..her pakette ortalama 5-6 yumru..Hani buna saksı.

Velhasılı kelam cebi deldiğimizin ziyanı yok aldığım onca saksı bile az gelecek.

Kulaklarınız çınlasın sn münevver48. Keşke sizin teklif ettiğinizde az sayıda başlasaydım.
Neyse hayırlısı olsun.

Eski 30-12-2014, 18:30   #328
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Alıntı:
günaydınnn..sayın münevver48; Önerdiğiniz gibi hepsini balkona ve gecelerin sert soğuğuna bıraktım. Burada kapalı balkon yok çünki. Ama az da olsa güneş alacaklar. Şimdilik iyi görünüyorlar.

Şimdi tohum alma derdindeyim. Zengarden'e baktım. Çok uygun fiyatlar. Bir soru var kafamda; Toprağı da oradan almak, yetiştirebilmede daha iyi mi olur ki.

Müthiş bir tohumla üretme isteğim var şu günlerde. Biliyorum erken henüz. Hazırlanayım.
Denediniz mi bu sektörün tohumlarını veya fidelerini arkadaşım?

sevgili asmalıtepe,bilgisayarımda ki sorun yüzünden cevap vermekte geciktim. umarım beni hoşgörüyle karşılarsınız.bazen teknolojinin esiri oluyoruz.
evet canım o sitenin tohumlarından çok memnun kaldığımı söyleyemem.soğanlarını ve toprağını denemedim.tanıdığım bir arkadaşımda memnum kalmadı. bu o siteyi kötülemek değil belki sorun benim hatam olabilir.çok sabırsızlanıp zamansız ekim yapmamdan kaynaklanabilir. büyük hayaller kurduğum tohumlardan sadece sellukayı yaşattım.tohumdan üretim gerçekten çok emek istiyor.bende ilk fırsatta fidanlarını denemek istiyorum.benim tavsiyem yaşadığın bölgeye uyum sağlayacak türlere dikkat edilerek bitki seçimi yapılması gerektiğini şartların çok zorlanmamasını önerebilirim.sevgiler....

Eski 30-12-2014, 18:46   #329
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayn Asmalıtepe,
Küçük çuhalarınızı ben de çok sevdim. Harika görünüşleri var.

Sayın münevver48 de siz çok güzel motive ediyor, yol gösteriyor. Sayfanızdan bir teşekkürde Sayın münevver48'e.

aleydi ve asmalıtepe beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2014, 03:09   #330
Ağaç Dostu

asmalıtepe's Avatar

Selam münevver48 hoşgeldiniz. Artık meraklanmaya başlamıştım sağlığınızdan falan. İyi ki teknolojiden yana uzakmışsınız buralara. Aman iyi olun da cevap gecikmesi falan önemli mi.

O firmanın adını sitede çok okuduğumdan bir güven oluşmuştu. Sizin fikriniz önemliydi. Diğer firmalarla da karşılaştırınca fiatları da uygun geldiği için cevabınızı bekleyemeden epeyce bir tohum getirttim. Hayırlısı olsun, soğanları çok almışım saksı gereğinden dolayı ve tohumların zamanı geniş diye bahara bırakacağım ekmeyi. Ayrıca taşınması yeni ekilmişlerde mahzurlu olabileceğinden korktum.

Soğanlara dönersem; Fotoğraflar yolda. Çok fazla almışım.Acemiliğime de bakmadan. İnşallah başarırım. Bak onların derdinden uyku uyuyamadım. Sabah olsa da onları toprağına kavuştursam derdiyle..

Saksı yetersizliğinden dikemeyeceğim soğanları ne kadar bekletme şansım olabilir acaba?
Çok sık dikmek te olmazmış.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024