agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10685Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2014, 17:05   #241
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ana direklerine sıra ile tel çekerseniz rüzgarlarda hiç sallanma olmayacaktır. Bu şekilde kök sallanmaları çok az olacaktır. Bu şekilde 2 sene önce dünya domates yetiştirmiştim. Yazın bende böyle bir sistem yapmayı düşünüyorum.

Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sırıkta tek dal pembe domates.. - YouTube

TCM beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 18:31   #242
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sn. Doğan, üç metre arayla yapalım, ancak betonlama ile uğraşmak istemiyorum. Görüntünün hoş duracağını zannetmiyorum, üstelik sürekli demirler orada kalacağı için tarlayı traktörle sürmek mümkün olmayacaktır, kayınpederin dilinden düşemeyiz sonra. O zaman bir sıranın 15 metre olacağını düşünürsek her sıraya altı direk lazım ve 12 sıra sarılacak sebze ekeceğimizi varsayarsak ve üç sıraya bir direk dikeceğimizi hesaplarsak toplam 24 ana direk lazım. 60 cm. toprak altında 190 cm. üzerinde olsa 2.5 m.lik direkler olmalı. Ancak ilk hesaplamada "T" nin üzerini 60 demiştim, 60 değil sağı ve solundaki birer karığı da kapsayacağı için 120 cm. olması gerek. Demirci bir tanıdığa maliyeti hesaplatayım. Demirin alt tarafında toprağa çakabilmek için bir çıkıntı da olmalı.

Sn. Kuzucu, sizin gösterdiğiniz klipte her karığın direkleri ayrı ve ahşap. Aralarında üçer metre var gibi ve yanlış görmediysem direklerin alt orta ve üzerinden ipler birbirine bağlanmış. Sanırım sizin de "sallanmasın, sağlam olsun" dan kastınız bu. Benim yapmak istediğimde bir direk karığa dikilecek ve üzerine eklenen "T" yi oluşturacak 120 cm. lik üst parça her iki yandaki karıkların üzerine geleceği için ayrıca onlara direk dikmemiş olacağız ve tek direk ile üç karık halledilmiş olacak.

Aşağıya kabaca krokiyi çizdim.

Eklenen Resimler

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2014, 22:44   #243
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Karıkların arası 70 cm. imiş ... Bu demekki T nin üst demirinin uzunluğu 140 cm. olacak. Bu arada T nin toprağa giren bölümünde toprağa girmesini kolaylaştırmak için bir çıkıntı yapmalı ki çekiçle falan vurarak daha derine gönderebilelim. Önerileri bekliyorum.

Plastik 16 lt. lik ilaçlama pompası aldım 50 tl.ye. Birde bordo bulamacı. Yarın hava güzel olursa ilaçlama zamanı.

Eski 16-11-2014, 18:18   #244
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Tam olarak sistem budur bence. Ben öylesine sırıklardan yapmıştım. Haftada 6-7 kasa pembe domates çıkıyordu. Hiç o kadar beklentim yoktu, hatta bağladığım ipler kopmuştu rüzgar ve ağırlıktan. Ek olarak bağladığım ipler sayesinde sağlam kalmışlardı.

Ben ip olarak e-tartes.com adresinden bağlama ipi alıyorum. Sera ürünlerinde dahi 2 üründe kullanılabiliyor.

TCM beğendi.
Eski 16-11-2014, 22:53   #245
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Hazır uğramış buralardayken sn. Kuzucu birkaç şey daha sorayım. Tohumlarını paylaştığım pembe-yürek pembe-tula ve black krimler sırık tip olarak geçse de salçalık amishler e benzemiyor yetişme olarak. Yani amishleri tek dal olarak büyütebilirsiniz ancak saydığım domatesleri tek dalda yetiştirmek pek mümkün değil gibi, çünkü yan dallanmaları oldukça çok ve güçlü. Bunları iki-üç dal şeklinde kökten yetiştirip, tepeden her dala bir ip sarsak, hem verim olarak daha verimli olacak hem de iplerin dayanıklılığı artacak gibi geliyor.
Tepeden sarkıtacağımız ipleri boşta bırakmıyoruz herhalde çünkü rüzgarda sallanması daha fazla olacaktır. Demirlerin tepesine gerdireceğimiz galvanizli telden toprak yüzeyinden de gerdirip tepeden indirdiğimiz ipleri buna bağlasak daha iyi olacak herhalde.

esemeral beğendi.
Eski 16-11-2014, 23:19   #246
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Yan dal verimi çok ise ayrı ayrı ip çekmek mantıklı olacaktır. Eğer dallanma alttan olur ise bu dallar toprağa yatırılıp ipe alınabilir. Domatesler o yerden köklenecektir.

Alt kısıma ipte çekebilirsiniz illa tel olması gerekli değil. Ben serada dahi alt kısımlara ip çekiyorum. Bana göre daha kolaylık oluyor. Birde domates için özel klipsler var, önceden iple bağlamıştım bu sene onlardan almayı düşünüyorum.

esemeral ve TCM beğendi.
Eski 17-11-2014, 15:33   #247
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sn. Kuzucu ve Doğan sağolsunlar uğradıklarında yardımcı oluyorlar bahçeye...Öğrenecez biz de zamanla..

Hani biz bekliyorduk ya pek sevdiğimiz ballıcalar kurusun da tohumlarını alalım diye. Meğer öyle olmuyormuş olay. Biz çiçeklerin üzerindeki tomurcuklardan bekliyoruz tohumu. Oysa büyük resimde daha belirgin duran dalın sağında solunda sıralanan minik kulakçıkların içerisindeymiş tohumlar. Bende buzdolabı poşetlerinin içine tutam tutam soktuğum çiçekleri (tabi koparmadan) silkeleyerek tohumlarını poşet içerisine dökmeye çalıştım. Minik tohumları, içinde bulunduğu kulakçığın kendi yapısından, tozdan ayırmak zor olsa da epey becerdim. Bunları ayrıştırmada basit bir metodu bilen varsa alayım. Brachycome larda artık iyice zor oldu ayırmak, ben de ufak tefek ne bulduysam tohum niyetine topladım. Satanlar nasıl ayırıyor ki bunları?

Eklenen Resimler

Eski 17-11-2014, 15:43   #248
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ballıca tohumu

Ballıca tohumları da bunlar...

Eklenen Resimler

Eski 17-11-2014, 16:10   #249
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayın TCM ben de sizin gibi bunların tohumları nerede bulunuyor diye sürekli bakıyordum ama bir tülü göremiyordum.
Siz olayı çözmüşsünüz yarın ilk işim ben de benim ballıcalarımı kontrol etmek olacak, inşallah bir şeyler bulabilirim.

akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 14:41   #250
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ayın 2 sinde ektiğimiz sarımsaklar toprağın yüzüne çıkmışlar...(16.11.2014)

Eklenen Resimler

attar, Muda, esemeral ve 1 kişi beğendi.
Eski 18-11-2014, 15:11   #251
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen pazar yedi tanesini anca halledebilmiştik leylandilerin. Evden yaklaşık bir metre daha uzağa kanalın yakınına aldık. Aslında evin sınırı leylandilerin taşımadan önceki yeri. Ancak aradaki kalan yer çok az ve düzenli değil. Bizim evde aralığın mesafesi bir metre civarında iken yan tarafta bir karışa inip diğer tarafımızda ise iki metreye çıkabiliyor. Dolayısıyla arayı içeri alıp orayı sedumlarla doldurmayı düşünüyorum, tabi yapabilirsem. Dört çeşit sedum almıştım, planımı ve aldığım sedum çeşitlerini daha sonra aktarayım.

Name:  bahçe düzen1.jpg
Views: 1081
Size:  46.9 KB

Name:  bahçe düzen2.jpg
Views: 1097
Size:  38.4 KB

Bu da bitmiş hali...
Name:  bahçe düzeni3.jpg
Views: 1120
Size:  43.6 KB

Eski 18-11-2014, 17:32   #252
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yukarıdaki leylandilerin boşalttığı yere daha geriden başlayarak kürekle hafifçe bellemek ve üzerini siyah naylon ile (malçlama niyetine) örtmeyi düşünüyorum ki sedumları aktaracağımız zaman (muhtemelen mart-nisan ayları) toprak daha hazır olsun, dinlensin ve yabani otlardan mümkün olduğunca temizlenmiş olsun. Sedumları ektikten sonra da boşlukları çam kabuğu ile kapatabilirsem sanırım çapalamaya gerek kalmadan ön tarafın peyzajını tamamlamış olurum. Etrafımda çam kabuğundan ziyade kavak ve meşe ağaçlarının kabukları var. Çam yerine bunları kullansam olmaz mı?

Aşağıda çilekleri görüyorsunuz. Yan tarafını kürekle biraz kabartarak otları da ayıkladım. Önümüzdeki haftalarda yan kolla çoğalmış yavruları çıkarıp buralara dikmeyi planladım. Anaçlar mümkün olduğunca eski yerinde kalsın. Bunu yaparken eskilerin aralarını hem çapalayarak hem de hafifçe kazarak yukarıda kalmalarını sağlayıp siyah naylonla kapatmam gerek. Yoksa otların istilasından çileklerden yeterince verim alamıyoruz. Aslında çevremde bol miktarda çam ağacının iğnesinden mevcut. Siyah naylon yerine bolca bunları doldurursam yağmurlardan sonra rüzgardan fazla dağılma da olmaz, görüntü olarak ta gayet güzel durur. Şimdilik resimleri ekleyeyim, fikir jimnastiğini sonra yaparız.

Name:  çilek.jpg
Views: 1164
Size:  60.0 KB

Name:  çilek2.jpg
Views: 1126
Size:  52.3 KB

Çileklerin arasındaki üç yerden kendiliğinden çıkan tohumlarını etkinlikte paylaşıma sunduğum yabani lupinler...

Name:  yabani lupin4.jpg
Views: 1052
Size:  66.1 KB

Muda, esemeral ve Milla beğendi.
Eski 19-11-2014, 09:59   #253
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Gece sağı solu inceledim. Malç olarak çam iğnelerini asidik ortamı seven çileklerde ve ortancalarda kullanmak öneriliyor. İkisini de bu sene düşündüğümüze göre hafiften dağ yollarında çam ağaçlarına yanaşacaz demekki. Çilek için dört tür dikim şekil ve zamanı yazılmış. Bu aylarda yavruları kesip yan tarafa aktarma artık çok tercih edilen bir yöntem olmasa da kışları daha ılık geçen yerlerde öneriliyor. Verim diğer aktarım yöntemlerine göre üçte bir daha düşük oluyormuş ancak diğer öneriler kafa karıştırıcı. Zaten bizim çilek yavruları yer değiştirdiklerinin farkına bile varmayacaklar. Sabah uyanmadan kürekle kucaklar hemen bir metre kenara koyuveririm. Toprak yağışlarla yumuşak, ruhları bile duymazzzz....

Üstte sorduğum sorunun cevabını buldum. Malç için çam yerine farklı ağaç kabukları daha faydalı bile olurmuş ancak tabi görünümleri çam gibi güzel olmayacaktır.

Toprağın su kaybını azaltmak, daha sıcak kalmasını sağlayarak kök gelişimini güçlendirmek, agaçların dondan zarar görmesini engellemek, yabancı otları engellemek ve toprak yüzeyinde solucan populasyonu için daha uygun ortam sağlayarak dönüşümü hızlandırmak amaçlı toprak yüzeyine dökülen malçın yüksekliği 3 cm. i geçmeyecekmiş.

Eski 19-11-2014, 13:18   #254
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Hani biz bekliyorduk ya pek sevdiğimiz ballıcalar kurusun da tohumlarını alalım diye. Meğer öyle olmuyormuş olay.
Sn. TCM, ballıcalarınız yıl boyu çiçekli mi yoksa çiçeklenme dönemi kısa mı? Bir de ilk seferinde tohumları doğrudan yere mi serptiniz yoksa fide yapıp, şaşırttınız mı?

TCM beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 15:17   #255
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sn. Saygın, ballıcaları kendim evde plastik bardaklara sık bir şekilde ektim. Büyüyünce de biraz geç de kalmış olsam toprağa şu anki bulundukları yere geçirdim. Ayrıntıları önceki sayfalarda var. Ekimden bir ay sonra çiçeklenir yazıyor bilgilerde. Tabi ben bardakta çok süre geçirdim. Beş aydır çiçekli. Daha bir yıl olmadı, aşırı donlar harici sorun olmaz diyordu, yaylada artık havalar iyiden iyiye soğuyacaktır ve sanırım bizim ballıcalar ölür. Dökülen tohumlardan çıkar diyor ama bakalım. Kokusu, görüntüsü çok güzel. Bu sene nasip olursa soğuğa dayanıklı aubrieta ları da deneyeceğim. Şu sıralar ekmem lazım aslında ya bakalım artık. kırmızı aubrieta tohumu, sarkan aubrieta tohumu, yayılıcı abrieta tohumu, aubrieta cascade | Zengarden Ev ve Bahçe

MSaygin ve esemeral beğendi.
Eski 19-11-2014, 16:09   #256
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çok teşekkür ederim. Ben fidanlıkta gördüm de kendim tohumdan yapsam, kolay ve ekonomik olur mu diye bakınıyorum

TCM beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 23:25   #257
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim. Ben fidanlıkta gördüm de kendim tohumdan yapsam, kolay ve ekonomik olur mu diye bakınıyorum
Çok kolay merak etmeyin, çabuk ta çiçekleniyor. Gelişmeye başlayınca sık olduğu için arada fazla ot da gelişemiyor. Misal hercai menekşelerde kendilerinden çok yabani ot var. Üstelik kokusu da bonus.

esemeral beğendi.
Eski 28-11-2014, 09:50   #258
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yazışmayı alıntıladım. İleride aramayalım...

Alıntı:
Yayladaki ortancaların uçlarından 10 gün kadar önce (9. ayın sonu) çelikler kestim ve bir gün sonra onları içerisine bire bir ince mil ve samra toprağı karıştırdığım plastik bardakların içine diktim. Ortancaların yaprakların uç kısımları ile ortadaki sürgünlerini keserek diktim. Şu an çatıda akvaryumun içerisinde duruyor. Havalar iyi olduğu için akvaryumun ağzını kapamadım. Bir arkadaş ortancaların yaprakları döküldükten sonra yapsaydın daha iyiydi dedi. Diğeri bahar başında yapsaydın dedi. Köklendiriciye batırmana gerek yok bir hafta sonra ben sana hümik asit (muhtemelen bunu kastetti) vereyim yukarıdan püskürt dedi. İnternetten bulduğum bilgilere göre zamanlama ve yaptığım işlem doğru. Siz ne dersiniz?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Ekım, kasım aylarında gul ve ortanca celıklemelerı yapılabılır fakat bıtkı dınlenme donemıne gırdıgı ıcın koklenme 15 gunde degılde 90 gunde olur. Baska bır yonu yok yanı, hepsının tutması dılegıyle
Alıntı:
İsmail Bey, bilgi için teşekkürler. Ben koydum çatıya, gölge direk güneş almayan bir yere, arada kurursa sularım diye düşünüyorum. Peki işlerin yolunda gittiğini nasıl anlarım. Yani köklenmezlerse yerine yenilerini önümüzdeki aylarda koymak isterim, fakat neye dikkat etmem gerek?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Rica ederim sayın TCM. Gece sıcaklıkları düşük olduğu için en az 1-1,5 ay geçmeli. Kasım ayı gibi tekrar alabilirsiniz. En iyi zaman bence şubat ve mart ayları, köklenme bu zamanlarda daha hızlı oluyor.

Köklenme olduğu zaman bitki gelişimi hızlanmaya ve su tüketimi artmaya başlıyor. Özellikle genç filizler 1-2 gün içinde gözle görülür şekilde uzuyor. Diktiğiniz çelikleri mart ayına kadar koruyun, hiç ummadığınız çelik bile tutabilir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen TCM : 28-11-2014 saat 10:18 Neden: Resim eklendi
Eski 28-11-2014, 11:01   #259
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Önceki haftalarda yaptığımız artık temizleme sırasında domatesin kök uzunluğu dikkatimi çekti. Bıçağın boyu olsun 20 cm.

Name:  domates kökü.jpg
Views: 1347
Size:  70.6 KB

Dahliaları sökerken dikkatimizi son anda çekti. Muhtemelen nisan-mayıs aylarında ektiğimiz frezyalar yeni çıkıyor Dahliaları dikerken onlardan umudu kestiğimizden gelişi güzel çapalamıştım . Çapa yaparken derinlere gidenler çıkamadı galiba.

Name:  freezya.jpg
Views: 972
Size:  69.4 KB

Dahliaları söktük. Çuvalda arabanın arkasında geziyor bir haftadır. Bodrumda güzel bir yere almalı.

Name:  dahlia1.jpg
Views: 915
Size:  68.9 KB

Name:  dahlia2.jpg
Views: 966
Size:  67.3 KB

Eski 07-12-2014, 20:04   #260
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@akçabardak tan adını öğrendiğim Sedum Palmeri yi dün köye gittiğimizde 10 dal olarak koparmıştım. Bugün elma ağacının altına diğer tek kök sarışın sedumun yanına diktik.

Name:  sedum palmeri1.jpg
Views: 880
Size:  28.9 KB

Name:  sedum palmeri2.jpg
Views: 872
Size:  60.5 KB

Name:  sedum palmeri3.jpg
Views: 922
Size:  61.3 KB

Çileklerin yaprakları iyice pembeleşmiş. Kollarını koparıp yan tarafa aktaralım diye düşünmüştük ancak yabani otlardan bu pek kolay olmayacak gibi. Herhalde bizim iş nisan-mayısa kaldı.

Name:  çilek13.jpg
Views: 991
Size:  69.8 KB

Eski 07-12-2014, 20:16   #261
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sarımsaklarımızdan çıkmayan neredeyse yok gibi.
Name:  sarımsak2.jpg
Views: 986
Size:  66.7 KB

Çakıl taşından malç malzemesi olmayacak. Her taraftan ot fışkırmış. Utanmasalar büyük taşları dahi kaldırıp altından boy gösterecekler.

Name:  çakıl taşı.jpg
Views: 977
Size:  67.7 KB

Eski 07-12-2014, 20:44   #262
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçtiğimiz hafta leylandileri ön tarafa almıştık. Resimde küreğin olduğu yerden demir bariyerlere kadar çam-ağaç kabuğu ile kaplayarak zamanı geldiğinde (sedumlar halen tohum olarak poşette duruyor ) buraları dört farklı sedum ile renklendirmeyi düşünüyorum.
1- Sedum ussuriense - Kızıl renkli - temmuz kasım arası çiçekli sedum tohumu, sedum ochroleucum | Zengarden Ev ve Bahçe

2- Sedum albüm - beyaz renkli - haziran ağustos arası çiçekli
sedum tohumu, sedum album | Zengarden Ev ve Bahçe

3- sedum acre stonecrop - sarı renkli - sarı sedum tohumu, sedum acre tohumu, dam koruğu tohumu | Zengarden Ev ve Bahçe

4- sedum stoliniferum - pembe çiçekli ve haziran temmuz arası çiçekli
sedum tohumu, sedum album | Zengarden Ev ve Bahçe

Sınırı kırmızı tuğla bordürle çevreleyip yürüme yolunu ise (bir üst resimdeki gibi) çakıl taşı ve büyük beyaz doğal taşlarla döşemeyi düşünüyorum.

Cep telefonun çektiği resimler pek başarılı olmadı. Döktüğüm çam kabukları pek anlaşılmasa da fikir verecektir.
Öncelikli çam kabuğu bulayım diye birkaç keresteciyi dolaştım. Sadece biri palet yapımında çam kullanıyordu. Sağolsun çalışan işçiler beş çuval hazırlamışlar. Verin birşeyler deyince 20 tl. verip çuvalları zor da olsa binek arabaya tıkıştırarak yaylaya çıkardım. Çuvalları gelişigüzel doldurdukları için kabuk kadar talaş çıktı. Malç için talaş pek sorun olmasa da rüzgar ve yağmurla taşınacağını ve çabuk toprağa karışacağı için uzun vadeli olmayacak gibi duruyor. Görüntü açısından da kabuk gibi güzel durmuyor. Önümüzdeki haftalarda keresteciye gidip kendim toplasam daha iyi olacak. Yakmak için satılan ve odun kesimi esnasında dökülen meşe kabuklarının çuvalı (elenmiş halde) 7-8 tl. ye satılıyor. Olmazsa onlardan da ilave etmek lazım. 15 çuval daha lazım gibi.

Eklenen Resimler

Eski 12-12-2014, 16:55   #263
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Ben de hafta sonu yayladakilerin yavrularını ayırıp bulabilirsem malç niyetine çam iğnesi döşemeyi düşünüyorum köklerin etrafına. Bugün iyi yağmur yağdı, hava soğudu, yukarısı bulutlardan görünmüyor, hafta sonuna iyice soğuyacak bakalım artık.
Sayın TCM;

Çam iğnesi döşemenizi tavsiye etmem. Öncelikle çam iğnesi ne kadar dikkat ederseniz edin elinize batabilir. Çam ağaçlarının altında hemen hemen hiç ot göremezsiniz. Bildiğim kadarı ile çam ağacı yaprağı toprağı kaplayarak fazla asitli hale getirip başka bir şeyin yetişmesini önlüyor.

Bu yıl arkadaşımdan aldığım yediveren çilekler en verimli çilek cinsi çıktı. Halen çiçek açan var. Arkadaşım çatı kiremitleri ile yeni yer oluşturdu. Ben bulabilirsem çilek için satılan çuval gibi olan siyah naylonlardan yapmayı düşünüyorum. Benim çilekler de özellikle Osmanlı çilekleri her yeri kapladı. Çim gibi oldu. Onların da ayrılması gerekiyor.

esemeral beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 23:43   #264
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@Muda, eldivenden geçemezki Malç naylonu kaplamalı ancak doğal ve güzel durmaz herhalde. Çam iğnesinin asiditesini çilek ve ortanca severmiş o açıdan söyledim. Yediverenlerin birkaç çeşidi var, sizin gördüğünüz hangisi acaba?

Eski 14-12-2014, 18:46   #265
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sabahtan mavi ve kırmızı 90 ar kadar aubrieta tohumu plastik kaplara ekildi. Ayrıntıları sonra eklerim. Yaylada ise bakır-kireç karışımı ilaç yapraklarını tamamen dökmüş ağaçlara bol bol uygulandı. Çileklerin yavrularından yedi-sekiz kadarı yeni yerlerine alındı ancak daha çok var. Dahlia soğanlarını içine koymak için marangozdan aldığım kalın talaş (rendeden çıkan diyelim) ve gazete parçaları hazır. Bugün yayladaki son dahlia soğanlarını da aşağı indirdik.

Eski 14-12-2014, 22:59   #266
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Aubrieta ekim bilgisi, aubrieta tohumu

Aubrieta mavi ve kırmızıdan 100, mor renkten ise 300 tohum almıştım. Resimdeki kapaklı plastiklerden beş tanesine, tekine yaklaşık 90 ar tane denk gelecek şekilde ektim. Hepsinden artan tohumlarla (100 kadar daha arttı) bir plastik daha doldururum diye tahmin ediyorum. Denk getirebildiğim kadarıyla her tohumun arası birer cm. oldu. Perlit, vermikülit, ponza vs ile uğraşmadım artık. Sene başında aldığım torfun içine ektim. Daha doğrusu ekim bilgisinde dediği gibi torfun üzerine görünür halde bırakıp spreyle su vererek kapaklarını kapadım.

Name:  aubrieta tohumu.jpg
Views: 819
Size:  41.1 KB

Name:  aubrieta ekim bilgisi.jpg
Views: 840
Size:  76.5 KB

Name:  toplu aubrieta.jpg
Views: 763
Size:  67.2 KB

Eklenen Resimler

Eski 19-12-2014, 19:26   #267
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dün (18.12.2014) ilk yapraklar gözüktü aubrietaların. Dördüncü günde.

Eski 29-12-2014, 15:44   #268
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Aubrietalar benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Üstte görülen 5 ayrı kabın birindeki çimlenme oranı yüzde 50 ye yakınken diğerleri oldukça vasat. Hatta birinde tek bir tohum çimlendi. Tek çimlenenin üzerini geç açtım çimlenme olmayınca, içindekiler mantardan bozulmuş olabilir diye düşünüyorum çünkü tohumlar hafif beyazlamış görünümdeydi üzerini açtığımda. Oda ısısı 22 derecelerde, gece üzerlerinde tasarruflu ampul yanıyor, gündüz pencere kenarında direk olmasa da güneş ışığını alıyor, sabah akşam su spreyledim. Tek eksik kalan kağıttaki bilgiye göre tohumların üzerine perlit koymadım, tohumlar üzeri açıkta torfun üzerinde kaldılar. Elimde kalan karışık renklerde 150 kadar daha tohum var. Bakalım bir ara bunları da ekelim.

Eklenen Resimler

Muda, esemeral ve Milla beğendi.
Eski 29-12-2014, 15:52   #269
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bunlar da ön tarafta yerlerini hafiften değiştirerek ön tarafa yaklaştırdığımız leylandiler. Çam kabuğu ile komple doldurmak istiyorum. Altında yabani ot tohumları, ayrık otları var (bir kısmını sökebildim) Toprağı hazırlasın, yabanileri öldürsün, biraz sıcak tutsun diye örtüyorum.Yukarıda yazmıştım çam kabuklarını palet yapan bir yerden aldığımız. Geçenki beş çuvalı çalışanlar toplamışlardı. Ancak dökerken farkettim ki talaş çoğunlukta kalmış. Bu kez gidince rica ederek kendim topladım. Dört büyük çuval sadece kabuk olacak şekilde. Kimileri ufaklı, kimileri ise oldukça büyük denk geldi. Hatta bütün olarak ağaçtan çıkanları şöminenin etrafına, duvara döşesem mi diye aklımdan geçirmedim değil. Resimde görüldüğü gibi küçüklü büyüklü oldu. Çok küçük oldu mu güzel durmuyor, büyük olunca daha güzel duruyor görüntü olarak ancak yoldan geçenler yakmak için toplayıp götürmezlerse iyi.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 29-12-2014, 20:16   #270
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Aubrietalar benim için tam bir hayal kırıklığı oldu. Üstte görülen 5 ayrı kabın birindeki çimlenme oranı yüzde 50 ye yakınken diğerleri oldukça vasat. Hatta birinde tek bir tohum çimlendi. Tek çimlenenin üzerini geç açtım çimlenme olmayınca, içindekiler mantardan bozulmuş olabilir diye düşünüyorum çünkü tohumlar hafif beyazlamış görünümdeydi üzerini açtığımda. Oda ısısı 22 derecelerde, gece üzerlerinde tasarruflu ampul yanıyor, gündüz pencere kenarında direk olmasa da güneş ışığını alıyor, sabah akşam su spreyledim. Tek eksik kalan kağıttaki bilgiye göre tohumların üzerine perlit koymadım, tohumlar üzeri açıkta torfun üzerinde kaldılar. Elimde kalan karışık renklerde 150 kadar daha tohum var. Bakalım bir ara bunları da ekelim.
Reklamlar çok güzel. Sonuç o kadar iyi değil. Ben de aynı yerden her renginden ve başka tohumlar alarak denemiştim. Umarım siz başarılı olursunuz. Keşke ilkbaharda ekmiş olsaydınız. Büyüme olasılıkları daha fazla olurdu.

TCM beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024