agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10685Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-09-2014, 10:43   #211
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Sezonu geçen hafta kapattık, hafta sonları nasip olursa gider kalırız. Hafta içi de arada akşam üzerleri gitmemiz lazım, çünkü domatesler, kimi barbunyalar istim üzerinde, kuru fasulyelerin olmasına az kaldı.

Aslında yaylanın en güzel zamanı şu an, hava çok serin değil (ramazanda daha serindi), gereksiz kalabalığın neredeyse tamamı göçtü. Ortalığa sessizlik hakim. Özellikle sabahları gölün üzeri mükemmel gözüküyor. Sis tabakasından bazen güneşin ışıkları dahi zor görülebiliyor. Hele yağışlar başlayıp havalar daha da serinleyip ağaçların yaprakları dökülmeye başlayınca daha bi güzel oluyor yayla. Yaprakların üzerinden akan damlalar, yerde ıslanmayan kuru dal ve yaprakların çıkardığı çıtırtı, tek tük sincaplar, kuşlar, yağmurun sesi, toprağın kokusu vs. vs...

Ve gölün sabah görüntüsü. Makine profesyonel olsa ve az daha zamanım olsaydı çekip duvara parçalı tablo olarak asmak lazımdı.

Eklenen Resimler

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2014, 23:31   #212
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohum paylaşımına koymadığım domatesler. Zengarden den aldığım karışıklar içindeydi. Kıvrımlı, düz, minik yerli domatesler. Görüntüleri pek güzel, hele düz olan orta-iri boylu olanların albenisi çok fazla ancak tatları siyah, pembe ve bizim yerlilerin yanında pek yavan, ayrıca kabukları kalın. O yüzden seneye kendim ekmeyeceğim için sadece buraya resimlerini toplu bir şekilde ekliyeyim dedim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen TCM : 21-09-2014 saat 23:34 Neden: ilave resim
Eski 21-09-2014, 23:57   #213
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Uzun ayçiçekleri. Renk olarak pek güzeller, mevsime yetişmez demiştik ancak büyüdüler. Kötü tarafı içlerini doldurmayacaklar büyük ihtimal. Yani seneye tohum yok, ancak bahçenin etrafını bunlarla donatmalı. Tek ve büyük ayçiçeğindense bunlar daha güzel. Bir tanesinin üzerinde 20 tane çiçek var.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2014, 19:23   #214
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alyssum , ballıca

Gelişimlerini baştan sona verdiğim alyssum - ballıca ların son hali. Önceleri bir şeye benzetemeyenler şimdi beğeniyor. Ortalıkta sanki petek petek bal var, öylesine kokuyor.

Hemen ön tarafında ise kekikler.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2014, 19:27   #215
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

lupin

Hala bir kök lupin çiçeklenmeye devam ediyor. Diğerleri tohumlarını da dökerek olayı bitirdiler.

Eklenen Resimler

Eski 26-09-2014, 19:39   #216
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tesadüfen tohumdan ürettiğimiz gazania arkada cosmosların gölgesinde kendini göstermeye çalışıyor. Tek çiçeklen(-e)meyen malcolmia lar. Kokulu Kaliforniya Alev Çiçekleri ise seyrek olmasına rağmen görüntüde mevcut. Eğilip kokmak ise aklıma gelmedi hiç.

Name:  gazania.jpg
Views: 1101
Size:  70.4 KB

Parfüm kokulu yonca, bunu da koklayalım unutmazsak da pek seneye göresimiz yok bu arkadaşı. Sevemedik...

Name:  yonca.jpg
Views: 1104
Size:  70.3 KB

Eski 29-09-2014, 10:26   #217
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dün yayladaydık. Her an kırağı yağarak domates, kuru fasulye, biraz barbunya, biberleri yabana götürebilir.

Bahçede tadımlık ve tohumluk Kongo karpuzlarının en büyük iki tanesini (zaten fazla yoktu) çalmışlar. Şerefsizler, tadına bakacaksan niye en büyüklerini alıyorsun, madem yedin tohumlarını bari bıraksaydın ( )

YeniBON, Milla ve g.c. beğendi.
Eski 03-10-2014, 10:41   #218
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

30.09.2014 tarihinde yayladan getirdiğim ortanca çeliklerini ince mil + samra toprağına diktim ve akvaryumun içine yerleştirdim. Bakalım ne olacak.

YeniBON ve esemeral beğendi.
Eski 04-10-2014, 08:19   #219
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kurban Bayramı arifesinde (dünkü resimler) yaylanın son hali;

Hafiften kırağı yağmış ve domateslerin bir kısmını bitirmiş. Kuru fasulyelerde sorun yok. Üzerlerinde fazla olmasa da taze fasulye ve barbunyalar da iyi durumda. Minik ayçiçeklerinin uç kısımları erimiş. Karpuzların büyük çoğunluğunu topladım geriye beş altı küçük karpuz - kavun kaldı.

Menekşeler çiçek açıp tohum saçmaya devam ediyor. Yağmurlarla yeşilliklerin arasında kalmışlar.

Name:  herc.jpg
Views: 1036
Size:  74.0 KB

Yakından menekşenin biri; kırmızı yuvarlakta tohum kesesi açılmamış, sarının içinde ise tohumlarını saçmaya hazır.

Name:  hercai menekşe bahçe1.jpg
Views: 2094
Size:  66.8 KB

Hala göremediyseniz biraz daha yakından...

Name:  hercai menekşe bahçe2.jpg
Views: 1177
Size:  51.8 KB

Bir de kadife çiçeğine bakın. Menekşe gibi kibar ve zarif değil. Hızla büyümeye devam ediyor. Rüzgarlara aldırdığı yok, dimdik ayakta. Yağmurlarla fışkıran otlar kadifenin yanına uğramamış bile çiçeğin sıklığından...

Name:  kadife çiçeği bahçe.jpg
Views: 1053
Size:  73.0 KB

Eski 04-10-2014, 08:37   #220
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ballıca lar (alyysum) gelişmeye ve etrafını bal kokusuna bulamaya devam ediyor. Havalar iyice soğuyunca üzerlerini naylonla kapayıp korumaya almalı, çünkü hak ediyor keratalar. Dona yarı dayanıklı yazıyordu. Hemen ön tarafındaki kekiklerde şöyle bir elimi gezdirince kekik kokusunu aldım. Dona dayanıklıymış bakalım ne kadar yayılacaklar. Resmin sağındaki arkadaşı tanıyamadım, tanıdık çıkarız diye de koparmaya kıyamadım.

Name:  ballıca.jpg
Views: 1239
Size:  71.9 KB

Diken topu gibi duran malcolmia lar yağmurlardan sonra çiçeklenmeye mi başlamış ne? Hemen yanındaki kokulu kaliforniya çiçeklerinde koku falan alamadım ben hala.

Name:  malcolmia.jpg
Views: 1356
Size:  72.3 KB

Yoncalar gelişmiş.

Name:  yonca.jpg
Views: 1255
Size:  71.9 KB

Bu arkadaş ta yeşermiş.

Name:  kertenkele.jpg
Views: 1016
Size:  45.2 KB

Eski 04-10-2014, 08:48   #221
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kadifenin yanında gelen, yaprakları hariç büyümesi, çiçeğiyle cosmosa benzeyen bu arkadaşın ismini öğrenmiştim ancak hatırlayamadım. Yayladaki daha çiçeklerin yeni açmaya başladı. Hemen ötesindeki cosmoslar ise istim üzerinde. Aşağıdaki akranları ise tohumlarını vermeye çoktan başladı.

Name:  cosmos1.jpg
Views: 1020
Size:  66.6 KB

Cosmosun kurumuş hali. Şimdi tohumları bu sarı ile işaretlediğim ve avucumdaki (net çekememişim) dikenimsi yapılar mı?

Name:  cosmos2.jpg
Views: 1262
Size:  48.2 KB

Name:  cosmos3.jpg
Views: 1231
Size:  21.2 KB

Eski 04-10-2014, 08:55   #222
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Dikimi biraz geç kalan kereviz, karnabahar ve pırasalar...
Özellikle kerevizler otların arasında kalmış hafiften, çapalasak iyiydi ama...

Name:  kereviz1.jpg
Views: 1297
Size:  70.9 KB

Karnabaharları eşim dikmişti, pek sık olmuş, bakalım aşağıda birbirlerine mi girecekler.
Pırasalar iyi, sık dikince destek olurlarmış. Fondaki patatesleri de unutmayalım bu arada.

Name:  karnabahar.jpg
Views: 1244
Size:  70.4 KB

Muda, esemeral, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 04-10-2014, 09:02   #223
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Lupin ve brachycome ların kendi tohumlarından çıkan yavruları. Dünden kalan son resimdi bu. Kurban Bayramının sabahında çok çalıştım. Mübarek Bayramımızı kutlar, forum ailesine ve dünyaya sağlık, huzur ve barış içinde nice bayramlar dilerim...

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2014, 07:54   #224
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Geçen haftanın resimleri...
Ballıcalar (alyssum) her geçen hafta yayılıyor. İlk tohumları ektiğimde ve toprağa diktiğimde böyle olacaklarını tahmin edemezdim.

Name:  ballıca.jpg
Views: 1381
Size:  71.6 KB

Sonunda malcolmia çiçeklendi. Sağ taraftaki daha küçük olanlar Kaliforniya alev çiçeği.

Name:  malcolmia.jpg
Views: 1207
Size:  69.2 KB

Ballıcaların yanındaki kekikler. Sağındaki bitki de büyümeye devam ediyor ve ben de koparmıyorum, bakalım ne çıkacak.

Name:  kekik.jpg
Views: 1184
Size:  73.0 KB

attar, Muda, aleydi ve 4 kişi beğendi.
Eski 21-10-2014, 09:49   #225
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Zeki MÜREN - Sevgimizin Aşkımızın Üstünden - YouTube

Mevsim geçti, yaz geçti, sezon bitti ve ortalık darmadağın oldu...
Birkaç ay önce yemyeşil değil miydi buralar?

Name:  vah1.jpg
Views: 915
Size:  71.6 KB

Name:  vah2.jpg
Views: 927
Size:  71.5 KB

Şimdi yukarıdaki yerler ilgi ister, herhalde ilaç ister (çünkü pek çok yerde mantar var en azından benim bildiğim), çapa ister, gübreyi şimdiden istemez herhalde de ne zaman ister... Sorular pek çok ta bunların cevabını nereden bulmalı? Forumda biraz dolaştım ve mevsimsel işler takvimi diye bir şeyler var ancak orada şu ayda ilaçlayalım diye yazıyor. Yol gösterecek biri çıkarsa sevinirim.

Muda, Milla, g.c. ve 1 kişi beğendi.
Eski 21-10-2014, 10:33   #226
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Kimileri kuruyup sürecini tamamlasa da yağmurlarla kendini geliştirenler de var bahçenin diğer köşelerinde.

Ballıcalar pek güzel büyüyorlar, dibindeki kekikte öyle. Ortadakini bu kez forumda bir bilene sorayım ilgili sayfasında. Ballıcaların tohumlarını alıp etkinliğe yetiştirsem olacak ta neresinden nasıl alınır ki?

Name:  ne bu 1.jpg
Views: 1141
Size:  60.2 KB

Bu arkadaşta yeni doğanlardan, kuruyup dökülenlere nispet yapar gibi...Safrana benzemiyor mu?

Name:  yeni1.jpg
Views: 924
Size:  45.3 KB

Name:  yeni2.jpg
Views: 917
Size:  31.0 KB

Ve çilekler, kök salıp çoğalıyorlar, tüm kökleri büyütüp ayırsak seneye 200 kök olacaklar ama o kadar da değil...Bu arada ekranın sol tarafındaki lupine dikkat, mevsimi değil sanki ama bakalım yabani lupin ne kadar büyüyecek.

Name:  çilek1.jpg
Views: 908
Size:  70.5 KB

attar, Muda, esemeral ve 3 kişi beğendi.
Eski 21-10-2014, 10:56   #227
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Arkada kadifeler...Önündekilerin adını unuttum. Adını unuttumlar cosmosa benziyor ancak onlar gibi çok ve renkli çiçekleri yok. Ancak güzel tarafı desteksiz olarak rüzgarda dahi ayakta durmayı biliyorlar.

Name:  kadife.jpg
Views: 1237
Size:  71.3 KB

Bu arkadaşta yayladan değil, aşağıdan. Öğle vakti benim kız okul servisini beklerken görmüş bağırıyor 'baba hiç bu kadar büyük çekirge gördün mü' diye.
Peygamber devesini görünce yayladaki komşumun kızı aklıma geldi. Muhtemelen minik kertenkeleleri görmüş olmalı ki bağırıyordu 'gelin bakın bukalemun gördüm'...

Name:  deve.jpg
Views: 980
Size:  48.0 KB

h_dogan, attar, Muda ve 6 kişi beğendi.
Eski 26-10-2014, 19:49   #228
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bilenlerin cevapları... Burada da bulunsun, yardımı olacak...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
...
Bahçede kış hazırlığı için öncelikle kurumuş, solmuş, soğuk vurmuş, verimden düşmüş bütün tek yıllık sebze ve çiçekler kökleriyle beraber sökülüp bahçeden uzaklaştırılmalı, taşıdığı hastalık ve zararlı etmenlerin bertaraf edilmesi amacıyla en iyisi yakılmalıdır.

Toprağın tavlı olduğu zaman yanmış çiftlik gübresi serilerek toprak işlemesi (sürme, belleme) yapılmalıdır. Güz döneminde yapılacak toprak işlemesi o kadar önemlidir ki; Bunu ormanlık alanda, hafif bir esinti eşliğinde dalınan derin bir uykuya benzetebiliriz. Bu uykunun sabahı, toprağın bahardaki uyanışıdır.

Bu dönemde meyve ağaçlarına (yaprakları döküldükten sonra) yapılacak olan yüzde 2 oranındaki bordo bulamacı uygulaması, ertesi sezon yaşanması muhtemel mantar ve bakteri kaynaklı hastalıkların önlenmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Kolay gelsin.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
Topraktakiler [hastalık etmenleri kastediliyor] için en iyi yapacağınız şey toprağı ters düz edip iyice güneşlenmesini sağlamak ve yapabiliyorsanız solarizasyon yapmak.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Ben yanmış keçi veya koyun gübresini, toprak donmadan önce (Kasım ayında) metrekareye 4 kg gelecek şekilde yayıp sürüyorum. Tavuk gübresi daha kuvvetli olduğundan 1-2 kg yeter sanırım. Kışa girmeden önce vermeniz daha iyi olur. Bahara kadar toprakla etkileşim sağlar. Faydalı mikroorganizmaların faaliyetine yardımcı olur.
Bu arada Ödemiş te 23-26 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen "süs bitkileri ve fidancılık sergisinden" iki kök sedum rupestre Angelina aldım. Önümüzdeki günlerde yaylaya dikerim nasip olursa...

esemeral, g.c. ve Kahraman43 beğendi.
Eski 31-10-2014, 23:08   #229
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ballıca lar, bahçenin hercai menekşelerle birlikte renkli köşeleri... Çiçekler kurusa da biraz tohum alsak...

Eklenen Resimler

Eski 01-11-2014, 08:49   #230
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstteki resimde "siemens" çiçeği dikkatimden kaçarak resme yansımış. Officeseus familyasının excelloid cinsinden olan bu çiçeğin en büyük özelliği dört mevsim açabilmesi. Hava-su-gübre-ilaç ve güneş beklentisi hemen hemen hiç yok. Sadece "tık" ını ihmal etmemeniz lazım. Herkes öneririm, tohumları etkinliğe yetişmedi ancak talep etmeniz halinde önümüzdeki bir ayda tohum oluşumuna göre değerlendirebilirim...

Eski 02-11-2014, 18:37   #231
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bugün eşimle yaylada biraz işlendik.

Önceki sayfalarda yazmıştım sene başında sarımsak ektiğimizi. Ancak sık ve düzensiz ektiğimiz, başta gübre kullanmadığımız için sarımsaklar lezzetli olmalarına karşın iri değillerdi. Bu sene ekim zamanını daha uygun olduğu için erkene aldık. Geçen sene ektiğimiz yeri çiçeklendirmeyi düşündüğümüz için evden daha uzağa, kullanmadığımız kümesin yakınına yaklaşık 3 metrekarelik yere ektik. Su göllenmesini engellemek için ekim yerini biraz yüksek tuttuk. Ekilecek yerdeki yağmurlarla artan yeşillikleri gerek sökerek, gerekse orakla biçerek uzaklaştırdıktan sonra yumuşak olan toprağı kürekle alt üst ettik. Hazırdaki yanmış tavuk gübresini metrekareye 1 kg. gelecek şekilde toprağa serperek çapayla toprağa karıştırdık. Ekimin düzenli olması için resimde görülen tahta parçası ile sıra aralarını yaklaşık 15 cm. olacak şekilde aralayıp sarımsakların aralarında ise yaklaşık 12 cm. bırakarak 5 tl.ye aldığım yarım kilo sarımsağı ektik.

Name:  sarımsak1.jpg
Views: 979
Size:  56.6 KB

Name:  sarımsak2.jpg
Views: 986
Size:  56.5 KB

Dikim araları...

Name:  sarımsak3.jpg
Views: 964
Size:  50.9 KB

Eski 02-11-2014, 18:46   #232
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bizden başka işlenenler de olmuş...

Evin giriş kapısında epey çalışmışlar. Geçen hafta delikleri görünce bozmuştum. Ancak bu kez alternatif yolları da yapmışlar. Ben de ellemedim artık Tarla faresi herhalde diye düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 02-11-2014, 18:56   #233
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstte bahsettiğim minik sedumu yaşlı ve tecrübeli elma ağacımıza emanet ettik. Anlaşamazlarsa nisan ayında tekrar bakarız.

Name:  sedum1.jpg
Views: 822
Size:  61.1 KB

Name:  sedum2.jpg
Views: 841
Size:  48.3 KB

Toprağı kazarken halka şeklini almış bir tl. büyüklüğünde kıllı-tüylü bir arkadaş bulduk.

Name:  kurt.jpg
Views: 821
Size:  76.4 KB

Eski 02-11-2014, 19:02   #234
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Zaten geç ekmiştik ama birer tane olsun yesek iyi değil miydi?

Bu kerevizler...

Name:  kereviz1.jpg
Views: 943
Size:  68.4 KB

Sık dikilmiş, kimisinin yaprağı nedendir bilinmez delik delik olmuş bu karnahabarlar...

Name:  karnabahar.jpg
Views: 1009
Size:  55.5 KB

Bu pırasalar olacak ta biz de tadına bakacaz...

Name:  pırasa.jpg
Views: 967
Size:  51.6 KB

Eski 02-11-2014, 19:18   #235
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bahçenin panoramik hali.

İlk resimde sol tarafta evin sağında hala aşkla etrafı renk ve kokuya boğan ballıcalar görülüyor. Bugün ektiğim yer ise sağ tarafta.

Name:  panoramik bahçe1.jpg
Views: 937
Size:  12.1 KB

Üstün devamı. Yazdan kalan kargılar toplanacak daha...

Name:  panoramik bahçe2.jpg
Views: 950
Size:  14.2 KB

Eski 14-11-2014, 14:23   #236
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

12.11.2014 günü yayladaydım. Kargıları toparladım, bitkilerin kurumuş saplarını, topraktan çıkardığım köklerini, hastalık kalıntılarını mümkün olduğunca ortadan kaldırmak için yaktım.

Üstte resmini verdiğim minik sarışın sedumun üst tarafları soğuğa bağlı, bozulmalı olmuş gibi. Kereviz, karnabahar ve pırasalar aynen devam. Ektiğimiz sarımsaklardan da ses yok. Eve yakın olan çit görevi görsün diye diktiğimiz 25 kadar leylandiyi evden yaklaşık birer metre daha ileriye almaya karar vermiştik yazın. Geçen pazar eşimle birlikte yedi tanesini ancak alabildik. Taşıyacağımız yerde neredeyse kaya tabakaları olduğu için epey zor oldu. Niye o kadar uğraştığımız resimleri eklediğimde anlaşılır Haftasonu gittiğimizde ayrıntılı resimleyip kafamdaki planları aktarayım da üzerinde hep birlikte çalışalım.
Öncelikle ilk plan kargıların yerine metal şeyler kullanmak. Hem sayıyı azaltmış, hem daha az uğraşmış olacağız. En iyi tarafı da daha dayanıklı olacak. Diye ümit ediyoruz ancak ne kadara mal olur, dayanır mı bilmiyorum. Kafamdaki şekli kağıda dökebilirsem birazdan aktarayım.

g.c. beğendi.
Eski 14-11-2014, 14:29   #237
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Üstteki resimde "siemens" çiçeği dikkatimden kaçarak resme yansımış. Officeseus familyasının excelloid cinsinden olan bu çiçeğin en büyük özelliği dört mevsim açabilmesi. Hava-su-gübre-ilaç ve güneş beklentisi hemen hemen hiç yok. Sadece "tık" ını ihmal etmemeniz lazım. Herkes öneririm, tohumları etkinliğe yetişmedi ancak talep etmeniz halinde önümüzdeki bir ayda tohum oluşumuna göre değerlendirebilirim...
Bu nadir bitkinin bilgisi gözden kaçmış Gerçi nadir dedik ama benim ofisin masa üstü saksı saksı bununla dolu.

TCM ve g.c. beğendi.
MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2014, 14:59   #238
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Bu nadir bitkinin bilgisi gözden kaçmış Gerçi nadir dedik ama benim ofisin masa üstü saksı saksı bununla dolu.
Excelloid cinsinden olanlar daha güzel, istediğin forma sokabiliyorsun, ister yapraklandır ister çalı formuna sok, sen ne istersen onu yapabiliyor da dilinden anlamak lazım. Ben biliyorum diye geçiniyordum meğer bildiklerim devede kulakmış. Elin oğlu neler yapıyormuş arada bakıyorum da...Wordoid cinsinden olanlar daha basit, güçlüpoint ler süs amaçlı göze hoş gelenler ve acccessss ler ise benim favorilerim...Daha önce yazdığım gibi bakım falan istemiyorlar ama "tık" a dikkat etmek lazım, ayarı kaçırdın mı sakat...

MSaygin ve g.c. beğendi.
Eski 14-11-2014, 15:20   #239
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Karık araları 60 cm. üç karıktan ortadakine boy 2.20 m.lik demir çaksam bunun 40 cm. i toprak altına gitse yüzeyde 1.80 m. kalır ki bize yeter. Demirin üstüne "T" şeklini alacak şekilde boyu 60 cm. olan bir parça daha kaynattırsak uçları halkalı (resimde siyah renkli olanlar) ve bu halkalardan aşağıya ipleri (kırmızı renkli olanlar) sallandırdıktan sonra domatesi, fasulyeyi, hıyarı bunlara sardırsak olmaz mı? Tabi bu "T" demirleri kaç m. arayla dikmek lazım. Sıra boyları yaklaşık 15 m. 5 m. de bir diksek toplam sıra başına dört "T" yapar. Bu T direklerin aralarına galvanizli teller çekip (mavi renkli olanlar) ipleri bunlara bağlarım ancak fasulye ipi tırmanıp galvanizli tel üzerinden devam ederken güneşte ısınan telin ısısı fasulyeye zarar verir mi? Özellikle domatesin yükünü yiyen "T" ler bu kadar ağırlığı taşıyabilir mi?
İlavesi, önerisi veya komple daha iyi fikri olan varsa alabilirim.

Eklenen Resimler

attar, esemeral, Milla ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-11-2014, 15:48   #240
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
5m fazla aralıklı olur. 2.5-3m daha uygun yük bineceği için. Yalnız T'leri sadece 40 cm gömmek yetmeyebilir. Toprak yumuşadığı zaman devrilme ihtimali var. Ya betonlamak lazım ya da 60-70 cm batırmak lazım ki devrilme olasılığı azalsın.

Telin ısınması konusunda ise bir fikrim yok ama zaten tepeye kadar iple sardıracağınız için pek sorun olmaz diye düşünüyorum.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024