agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni10685Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2015, 20:08   #331
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
[QUOTE=TCM;1365075]Hanımla İzmir - Bayındıra gittik bugün. Gazania, bodrum papatyası, hercai menekşe, mine, alyssum vb. çiçeklerin küçük poşetteki fiyatları genelde 50 kuruş, 40 tane konduğu kasa fiyatı ise pazarlıkla 12-13-15 tl. arası değişiyor.

Sedum reflexum, tırnak çiçeği, kaz ayağı gibi sedumların 45 li viyol fiyatı 5-7,5 tl.arası. Bir yerde aşağıda ismini bilmediğim üç farklı renkteki sedumları buldum. Satıcı üçü de farklı dedi ancak bana pek öyle gelmedi. Saksısını 1 tl. den 10 saksı aldım. Forumda bir bilene danışıp cinsini öğreneyim artık.

Ortancaların saksı fiyatı büyüklüklerine göre 3-5-15 tl. Resimdeki 15 ortancayı ise 20 tl. ye aldım. Benim çatıdakilerle kıyaslayıp bu sene açacağını düşünürsek neredeyse bedava.

Daha önce dikkatimizi çekmeyen verbena çiçeğiyle tanışınca 21 küçük poşette 10 tl.ye alarak günü tamamladık. Soğuğa dayanıklı dediler ancak az önce araştırınca yarı dayanıklı olduğunu öğrendim. Hoşumuza giderse kışın üzerini örterek korumaya çalışırız artık.

Sera , ledler ,toprak , gübreler ,tohumlar , kaplar vs derken toplamda 250 _300 tl sadece tohum yetiştirmeye harcadım . Aldığım çiçekler hariç . Çünkü tohumların bu yıla yetişmesi baya zor olacak gibi ,çok minikler .Tohumların hepsinin çimlenip büyüyceklerinin garantiside yok . Bu fiyatlara bahçenin her köşesini çiçek doldura bilirmişim Bizde bir tek ortancanın fiyatı 25 tl Şanslısınız .

TCM, neşecan ve ya-so beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2015, 20:33   #332
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Hanımla İzmir - Bayındıra gittik bugün. Gazania, bodrum papatyası, hercai menekşe, mine, alyssum vb. çiçeklerin küçük poşetteki fiyatları genelde 50 kuruş, 40 tane konduğu kasa fiyatı ise pazarlıkla 12-13-15 tl. arası değişiyor.

Sedum reflexum, tırnak çiçeği, kaz ayağı gibi sedumların 45 li viyol fiyatı 5-7,5 tl.arası. Bir yerde aşağıda ismini bilmediğim üç farklı renkteki sedumları buldum. Satıcı üçü de farklı dedi ancak bana pek öyle gelmedi. Saksısını 1 tl. den 10 saksı aldım. Forumda bir bilene danışıp cinsini öğreneyim artık.

Sedumlar ...

Sedum spurium

Üç renklisini göremedim. Var ise.

Sedum sp. tricolor

Yeşiller kışın kırmızılaşıyor. Ancak tamamen kırmızı olan da olabilir.

sedum spurium voodoo

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 10:16   #333
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Pazar günü (29.03.2015) yayladaydık. Budaması kalan ağaçları tamamladık ve tamamını bordo bulamacı ile ilaçladık. Bir çıplak kök bodur kırmızı iri erik (10 tl.) altı yaşında poşetli aşılı kivi (20 tl. bir çift geçen sene dikmiştik) ve yıllardır unuttuğumuz poşetli fındık fidanını (10 tl.) da sonunda bahçemize misafir ettik.

Name:  fındık.jpg
Views: 1077
Size:  67.3 KB

@Muda nın ismini söylediği sedum spuriumların altı tanesini bahçenin girişinde sağ tarafta kalan leylandilerin yanındaki hafif eğimli alana diktik. Mevcut bir kayanın yanına birkaç tane de biz ekleyerek kaya bahçesi havası yaratalım dedik. Şimdilik pek hoş olmasa da zaman herşeyin ilacı

Name:  sedum1.jpg
Views: 1004
Size:  62.5 KB

Name:  sedum2.jpg
Views: 1007
Size:  67.3 KB

Name:  sedum3.jpg
Views: 981
Size:  66.2 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2015, 19:50   #334
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bugün tekrar çıktım yukarı. Bir çuval biçilmiş çim bulmuştum, onu yayladaki odun talaşı ile birleştirip toprağa gömeyim diye. Evde viyolle birkaç ay önce aldığım sedum reflexumları da aldım, sedum spuriumların kalanları ile birlikte vakit kalırsa dikerim diye. İki günde yağan yağmur yolları çok bozmuş, arabayla evin önüne kadar gidemedim, çuvalı da sırtlayıp götüremedim, yol kenarında komşunun bahçesine bıraktım, pazar günü gittiğimizde eğer hala sağlam kalırsa alır toprağa gömerim. Bir haftada çürür veya bozulursa işer yarar mı bakalım.

Kalan sedum spuriumları, refleksumların ise sadece bir viyolünü dikebildim. Refleksumların kimi fazla yağmurdan köklerinden kararmaya başlamış. 45 göz birbiri içine giren kolları ile dikmek kolay olmadı, pek çok dal koptu, onları da geri getirdim, torfun üzerine koyayım da köklensin.

Bu kez ayrıntılı resimleri çektim, peyzaj açısından önerisi olan varsa alabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2015, 19:52   #335
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bunlar da uzaktan görünüm.

Eklenen Resimler

Eski 31-03-2015, 20:55   #336
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:

@Muda nın ismini söylediği sedum spuriumların altı tanesini bahçenin girişinde sağ tarafta kalan leylandilerin yanındaki hafif eğimli alana diktik. Mevcut bir kayanın yanına birkaç tane de biz ekleyerek kaya bahçesi havası yaratalım dedik. Şimdilik pek hoş olmasa da zaman her şeyin ilacı
Sevgili TCM,

Bence de zaman içinde çok daha güzel olacaklardır... Benim naçizane birkaç önerim daha olacak. Sarıkız (Lysimachia nummularia) ve yazkarı, farekulağı (cerastium tomentosum) soğuklardan etkilenmeyen ve kolaylıkla yayılan türler olarak bahçenize güzellik katacaktır. Ben lysimachianın sarı sarı çiçeklerini de, yaz karının o harika gri rengini de çok seviyorum. Bir bahçem olsa kesinlikle bahçemde yer verirdim... Benimkiler ancak saksıda gösteriyor kendilerini...
Name:  IMG_0363.jpg
Views: 946
Size:  48.8 KB
Name:  IMG_4230.jpg
Views: 962
Size:  47.3 KB

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 21:24   #337
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Bugün tekrar çıktım yukarı. Bir çuval biçilmiş çim bulmuştum, onu yayladaki odun talaşı ile birleştirip toprağa gömeyim diye. Evde viyolle birkaç ay önce aldığım sedum reflexumları da aldım, sedum spuriumların kalanları ile birlikte vakit kalırsa dikerim diye. İki günde yağan yağmur yolları çok bozmuş, arabayla evin önüne kadar gidemedim, çuvalı da sırtlayıp götüremedim, yol kenarında komşunun bahçesine bıraktım, pazar günü gittiğimizde eğer hala sağlam kalırsa alır toprağa gömerim. Bir haftada çürür veya bozulursa işer yarar mı bakalım.

Kalan sedum spuriumları, refleksumların ise sadece bir viyolünü dikebildim. Refleksumların kimi fazla yağmurdan köklerinden kararmaya başlamış. 45 göz birbiri içine giren kolları ile dikmek kolay olmadı, pek çok dal koptu, onları da geri getirdim, torfun üzerine koyayım da köklensin.

Bu kez ayrıntılı resimleri çektim, peyzaj açısından önerisi olan varsa alabilirim.
Sn. TCM; Sedum refleksumları torf yerine direk toprağa dikin. İsterseniz torfla da karıştırarak daha yumuşak bir karışım elde edin. Ben gittiğim bir yerde satıcı elinde kalan sedum refleksumları sonbaharda keserek yeniden dikiyordu. Tabi kapalı sera ortamı vardı. Köklenmeme diye bir sorunları olmadığı için hepsi muhtemelen baharla birlikte bol miktarda satışa arz edilecekti. Bir kısmının üzerinde çıkmış kökleri görünüyordu.

Benim gördüğüm her ikisi de son derece dayanıklı çiçekler. Ağır toprakta sulu ortamda kalırlarsa nasıl olurlar bilemiyorum. Bende kuraklığa da dayanıklı çıktılar. Değişik renklerini bulursam edineceğim bitkiler soğuğa dayanıklı sedumlar.

Büyüdükleri zaman nasıl olabilecekleri konusunda fikir vermesi açısından bir arkadaşımızın resimlerini ekliyorum.

Sedum (Dam koruğu)

Sedum (Dam koruğu)

Eski 02-04-2015, 10:03   #338
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@Muda, dün akşam artan cocopeat-perlit karışımının üzerine reflexumları hafifçe toprağa bastırarak diktim mi desem bıraktım mı desem, yerleştirdim. Sabah yazınızı gördüm Muhtemel bir aya, olduğu kadar kökleriyle yaylaya toprağa geçiririm inşallah.
Resimde karışık dikilince pek kendilerini göstermemişler sanki. Bakalım bizimki nasıl olacak. Tohumdan yetiştirmek akıl karı değil sedumları. Ekeli ne kadar oldu, daha boyları bir cm. anca.

Muda beğendi.
Eski 02-04-2015, 12:53   #339
Ağaç Dostu

Poizer's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2014
Merhaba, bahçeniz ve çalışmalarınız çok güzel. Kısa bir soru sormak istiyorum. Bende evimde fide yetiştirmeye çalışıyorum. Fidelerim çok cılız oluyor. Bu konuda neler yapmak daha iyi olur. Genelde sadece torf kullanıyorum. Güzel paylaşımlarınızı her zaman bekliyorum.

TCM beğendi.
Poizer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 13:49   #340
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
bahçeniz çok güzel bizde aslen ödemişliyiz gölcüğe zaman zaman geliriz geldiğimde bahçenizi ziyaret etmek isterim. oldukça profesyonel görünüyor.

TCM ve telato beğendi.
blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2015, 17:37   #341
Ağaçsever

serdar1984's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
sayın tcm ortancalarınızı çok kıskandım ben bu sene çelik bulmakta zorlandım 6 tane çelik buldum 5 tanesinin durumu iyi anlıcanız . siz bir hayli ortanca bulmuşsunuz çok sevdiğim bir çiçektir ortanca

aleydi, TCM ve Laleci_03 beğendi.
serdar1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 13:24   #342
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Poizer Mesajı Göster
Merhaba, bahçeniz ve çalışmalarınız çok güzel. Kısa bir soru sormak istiyorum. Bende evimde fide yetiştirmeye çalışıyorum. Fidelerim çok cılız oluyor. Bu konuda neler yapmak daha iyi olur. Genelde sadece torf kullanıyorum. Güzel paylaşımlarınızı her zaman bekliyorum.
@heyyamola nın birkaç gün önceki iki yazısını buraya da kopyalayayım, güzel bir yazı birkaç yerde bulunsa iyi olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Sulama; çimlenme gerçekleşene kadar yüzeysel, çimlenme gerçekleştikten sonra kök bölgesinin hemen altına yönelik olarak yapılmalıdır. Aynı şekilde önceleri az ve sık yapılan sulama, kökler iyice gelişince bol ve seyrek hale gelmelidir. Bardakların altı delik olduğundan sorun oluşturmaz. Yine de mümkün olduğunca az sulama yapınız.

Tam dolu olmayan bardaklarınızı, içine biraz bahçe toprağı koyduğunuz başka bir bardağa şaşırtınız. (Fideyi torfu dağıtmadan kalıbıyla çıkarıp, topraklı olan diğer bardağın üzerine yerleştirin) Çok uzamış sapların boğaz doldurmasını, toprakla değil de torfla yapınız.

Toprak ilavesi olan bardaklar, asıl yerlerine dikilene kadar besin maddesine ihtiyaç duymazlar büyük ihtimalle... Sadece torfta yetişenler için sıvı halde satılan kompoze besinlerden sulandırarak kullanabilirsiniz. (Dozajı daima düşük tutunuz) Sıvı haldeki deniz yosunu da olabilir. (1/1000 oranında) Aslında ilave besin maddesine gerek kalmayabilir de.. Buna fidelerin gelişimine bakarak karar verebilirsiniz. Fidelerin büyümesinde gündüz sıcaklıklarından ziyade gece sıcaklıkları etkilidir. Gece sıcaklıkları 12 derecenin altında olursa fidelerin gelişmeyeceğini unutmayınız.

Taşıyacağınız zamana kadar yeterince gelişmiş olacaklardır...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Çok dikkatli kullanınız. Güvercin gübresi şerbeti iki tarafı keskin kılıç gibidir. Bu aşamada tavsiye etmem. (Daha gerçek yapraklar çıkmadan önceki halini kastediyor) Ben kullanırken 1 kg gübreyi, 20 litre suda 5-6 gün ağzı kapalı bir şekilde bekletirim. Sonrasında oluşan şerbetten kullanacağım kadar süzüp, onu da tekrar 100 misli su sulandırdıktan sonra kullanırım.
İşin sulama, besleme kısmı bu. Bir de tohumlar çimlendikten, toprak üzerine çıktıktan sonraki ışık gereksinimi var, direk güneş ışığı almadan birkaç gerçek yaprak çıkana kadar bol ışık almalı, biraz büyüyünce de alıştırarak (öğle güneşi hariç) sabah-akşam güneş ışığı altına almalısınız. Benim bu forumdan öğrendiğim ve kendi uyguladığım bu...

Siz fotoğraflarla ayrıntılı bilgi verirseniz alttaki adrese daha çok yardım eden olur.
Tohumdan üretme hakkında sorular, cevaplar

aleydi, telato ve Poizer beğendi.
Eski 03-04-2015, 14:21   #343
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1984 Mesajı Göster
sayın tcm ortancalarınızı çok kıskandım ben bu sene çelik bulmakta zorlandım 6 tane çelik buldum 5 tanesinin durumu iyi anlıcanız . siz bir hayli ortanca bulmuşsunuz çok sevdiğim bir çiçektir ortanca
Ben çiçeğe benim demem toprağa dikilip çiçeğini göstermedikçe

Forumdan bir arkadaşa yayladan bulabilirsem çelik göndereceğim, fazla bulursam size de gönderebilirim.

Eski 03-04-2015, 14:25   #344
Ağaçsever

serdar1984's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
Alıntı:
Ben çiçeğe benim demem toprağa dikilip çiçeğini göstermedikçe

Forumdan bir arkadaşa yayladan bulabilirsem çelik göndereceğim, fazla bulursam size de gönderebilirim.
valla şu an fazla bulun diye dua ediyorum mübarek cuma günü valla bende büyük bir özlemle bekliyorum bendekilerin çiçeklerini fazla buldugunuzda unutmayın beni

TCM ve Laleci_03 beğendi.
serdar1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 14:27   #345
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blume13 Mesajı Göster
bahçeniz çok güzel bizde aslen ödemişliyiz gölcüğe zaman zaman geliriz geldiğimde bahçenizi ziyaret etmek isterim. oldukça profesyonel görünüyor.
Beklerim her zaman. Profesyonellik bana uzak, son derece amatörüm

Eski 05-04-2015, 22:10   #346
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Cumartesi eşimle Bayındır a gittik tekrar. Geç kaldığımız için çok yer dolaşamadık. Üstelik yol yapım çalışmaları sebebiyle de önceden gittiğimiz satıcıları karıştırdık ve fazladan yol giderek zaman da kaybettik. Teyzenin birinden kasası (40 tane) 10 tl. ye gazania-verbena-bodrum papatyası karışımı, tanesi 1 tl. den 3 minik poşet çim karanfili ( çim karanfil fidesi, kokulu karanfil, yayılıcı karanfil, çim karanfil | Zengarden Ev ve Bahçe ) aldım. Aynı yerde bakınırken aşağıdaki sedumları gördüm. (sedum resimlerine bakarken denk geldi; muhtemelen sedum sediforme ) Poşeti 50 kuruş, ama bir kasa dolusu alırsan 10 tl.ye veriyim dedi. Başka bir yerde rastlamadığım için aldım. Yoksa kimi poşetler boş, her tarafa yayıldıkları için çokmuş gibi duruyordu. Garibim sedumlara satıcıların hiç biri önem göstermiyor, sıcağa-soğuğa-susuzluğa dayanıyor yayılıyor diyerek salıyorlar çayıra.

Birbiri üzerine dolanmış-karışmış alttaki örtüyü dahi delerek toprağa kök salmaya çalışmış sedumları toprağa dikmesi pek zor oluyor. Oldukça kırılgan olan kök ve dalları telef etmeden yerleştirmek imkansız. Kırılanlardan hafiften köklenmiş olanlarını toprağa sokuverdim. Köksüz olanları da aşağı getirdim. Önümüzdeki beş gün yağışlı gözüküyor, diktiğimiz yeri yükselttik muhtemelen sorun olmaz inşallah.

Yaşlı elma ağacının altında göze hoş görünmesi, yayılımının kolay olması, yağmurdan etkilenmemeleri için ufak bir tepe oluşturduk. Çevrelemesini beyaz taşlarla veya kilit taşlarıyla yaparız.

Name:  05.04.2015-1.jpg
Views: 846
Size:  68.8 KB

Name:  05.04.2015-2.jpg
Views: 839
Size:  69.1 KB

Name:  05.04.2015-3.jpg
Views: 852
Size:  69.7 KB

Name:  05.04.2015-4.jpg
Views: 873
Size:  70.0 KB

Fiyat bilgilerini arkadaşların şimdi ve ileriki dönemlerde kıyaslama yapabilmeleri için yazıyorum, umarım yanlış anlayan yoktur.

Eski 05-04-2015, 22:25   #347
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sayfanın üst tarafında bahsettiğim sedum spurium dan dün 15 saksı daha aldım. Satıcı kapatmış gitmiş, reklam panosundaki telefonu cevap vermez, özellikle bu sedumları almak için gitmiştim zaten. Etrafta dolanırken yolun karşısındaki benzinciye gittim. Allahtan araları iyiymiş, oğlunu aradılar, ben sedumları aldım parasını benzinciye verdim ve yüzümde güller açmış bir şekilde evin yolunu tuttuk.

Leylandilerin arka tarafına, önceki ektiklerimizin aralarına ve ön taraflarını doldurduk. Normal yayılma kabiliyetlerine bakarsak bu sezon komple eğimli alanı doldurmaları lazım diye düşünüyorum.

Bu sedumlar istediğim gibi yayılırsa seneye bahçenin ön tarafıyla uğraşmama gerek kalmayacak. Tabi denildiği gibi soğuklara tam dayanıklı iseler. Resimleri ayrıntılı göstermemin sebebi ekimi düşünen arkadaşların kafalarında daha iyi canlandırmayı sağlayabilmek. Bir de spuriumlar muhtemelen soğukta kızarıp havalar ısınınca yeşeriyorlar. Çünkü geçen haftanın resimlerinde yaprakları daha yeşil gibiydi. Haftaya nasip olursa bakalım bugün ektiklerimiz de kızaracak mı?

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2015, 22:41   #348
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu iki arkadaşta geçen sene bahçemizin yıldız küçükler şampiyonları;
Hercai menekşeler ve alyssumlar (ballıca)

Menekşelerden sol taraftaki iki kök birkaç haftadır kıpırdanıyorlardı, bu hafta iyice düzelmişler. Üstelik onlara sağ taraftaki beş-altı kök daha eklenmiş. Özellikle sol taraftakiler kar-yağmur-dolu-kırağı dinlemeden başları dimdik dolaştılar bütün kış. Sağdakilerin mahsun kalmasında ise suç bizdeydi. Otunu çöpünü ayıklayıp, zeminden yükseltmemiz gerekirken biz tohumlarının peşinden koştuk. Denk geldiğinde hep söylüyorum, soğuk yerde yaşıyorsanız mutlaka hercai menekşe bulundurun bahçenizde.

Name:  05.04.2015-9.jpg
Views: 840
Size:  54.5 KB

Eşimin dikkatini çekmiş, bizim mor ballıcalar yeşermeye başlamışlar. Aslında okuduğumuz bilgilere göre kar-don-soğuk havaya belli bir dereceye kadar dayanmaları lazımdı. Önümüzdeki haftalarda ne yapacaklar merak ediyorum. Ballıcaları da mutlaka deneyin, ekimi-dikimi-bakımı son derece kolay. Ekimden itibaren en geç birbuçuk ayda çiçekleniyor. Mis gibi kokusu da bonusu...

Name:  05.04.2015-10.jpg
Views: 789
Size:  63.8 KB

Eski 07-04-2015, 16:09   #349
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:
Sayfanın üst tarafında bahsettiğim sedum spurium dan dün 15 saksı daha aldım. Satıcı kapatmış gitmiş, reklam panosundaki telefonu cevap vermez, özellikle bu sedumları almak için gitmiştim zaten. Etrafta dolanırken yolun karşısındaki benzinciye gittim. Allahtan araları iyiymiş, oğlunu aradılar, ben sedumları aldım parasını benzinciye verdim ve yüzümde güller açmış bir şekilde evin yolunu tuttuk.

Leylandilerin arka tarafına, önceki ektiklerimizin aralarına ve ön taraflarını doldurduk. Normal yayılma kabiliyetlerine bakarsak bu sezon komple eğimli alanı doldurmaları lazım diye düşünüyorum.

Bu sedumlar istediğim gibi yayılırsa seneye bahçenin ön tarafıyla uğraşmama gerek kalmayacak. Tabi denildiği gibi soğuklara tam dayanıklı iseler. Resimleri ayrıntılı göstermemin sebebi ekimi düşünen arkadaşların kafalarında daha iyi canlandırmayı sağlayabilmek. Bir de spuriumlar muhtemelen soğukta kızarıp havalar ısınınca yeşeriyorlar. Çünkü geçen haftanın resimlerinde yaprakları daha yeşil gibiydi. Haftaya nasip olursa bakalım bugün ektiklerimiz de kızaracak mı?
Sedum türlerinden ektiklerinizde herhangibir sıkıntı yok. Benim burada soğuğa dayanıyorlarsa sizin orada daha kolay dayanırlar. İyi tarafları çok da kolay şekilde çoğalıyorlar. Kesip direk toprağa dikseniz bile tutuyorlar. Bende bahçeye diktiğim sedum sieboldi muhtemelen yazın yeteri kadar su veremediğim için öldü. Onu ve sedum autumn joydan bu yıl bahçeye dikeceğim. Soğuklar konusunda onlarda da problem yok. Ancak daha fazla su istiyorlar.

Sedum sieboldii

Sedum telephium "Autumn Joy", Sedum spectabile

esemeral, TCM ve telato beğendi.
Eski 09-04-2015, 15:26   #350
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yaylaya kar yağmış bugün. Diktiğimiz sedumlar ne yapıyor acep. Kırmızılara birşey olacağını sanmıyorum ama bir kısmını köksüz olarak toprağa sokuverdiğimiz sedum sediforme ? lere birşey olmamıştır inşallah. Bu sene domates-biber fidelerini boşuna yetiştiriyoruz herhalde. Bu gidişle temmuzda diker ekimde kırağıya teslim ederiz.

aleydi ve telato beğendi.
Eski 13-04-2015, 10:57   #351
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Tohum paylaşım etkinliğinden gelen tohumlarla birlikte geçen seneden sevdiğimiz domates tohumlarının ekim işlemine 30 mart akşamında suya koyarak başlamıştık. Alttaki resimler iki haftalık, gerçek yapraklar çıkmaya başladı.

Eklenen Resimler

Eski 13-04-2015, 11:05   #352
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bunlar da ekim işlemine 09.04.2015 tarihinde başladığımız kadife-cosmos ve alyssumlar. (ballıca)

24 saatini doldurmadan erken doğum yapanlar cosmoslar oldu. 6 lt. lik saksının dibini toprak-perlit karışımı, üzerini bir parmak cocopeat ve en üstünede sadece çimlenecek tohumları koyacak kadar torf koydum.

Name:  cosmos 2015-1.jpg
Views: 747
Size:  41.5 KB

Onu alssum takip etti. Çiçeği sevdiğimiz için 11 lt. lik saksıya 1 er cm. aralıklarla 300 adet tohumu yerleştirmeye çalıştım.

Name:  ballıca 2015-1.jpg
Views: 706
Size:  39.0 KB

Ve kadifeler 6 lt. lik plastik saksıdan dış dünyaya merhaba dedi.

Name:  kadife 2015-1.jpg
Views: 697
Size:  47.2 KB

Eski 13-04-2015, 11:48   #353
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Benim cosmos tohumu siparişlerim yurt dışından , henüz gelmedi . Bu kadar kolay çimlenebildiklerine sevindim . Kadife çiçeğini komşum kendi kaldırımına ekmişti bir kaç kök . Ertesi yıl benim bütün bahçem kadife çiçeği oldu . Çok kolay çimleniyor . Aslında direk bahçeye ekebilirdiniz. Eskişehirin soğugunda kendi çimlenebildiğine göre . pek etkilemiyor galiba . Güle güle büyütün , kolay gelsin .

YeniGine beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2015, 13:23   #354
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@aleydi, bir önceki sene arkadaştan köklü cosmos alıp bahçeye dikmiştik. Geçen sene de eşimle birlikte bahçeyi temizler, sürerken muhtemelen kendiliğinden çıkmış olması gereken cosmosları bulmaya çalıştık ama olmadı. Dolayısıyla her tarafı otlarından temizleyip geçtik. Yani kaldırımda olsa veya bahçenin kullanılmayan bir kesiminde olsaydı biz de ellemezdik. Kadifeler de aynı şekilde. Bu sene kadifeleri bahçe plakalarının (fayans) bittiği yerlere sırayla sınır oluşturacak şekilde ekmeyi planlıyoruz. Cosmosları da geçen seneki yerinden farklı bir yerde ve daha yoğun görmeyi istediğimiz için evde çimlendirdik.

Sizin kaya bahçesi için de; en altta taşlarla çevirdiğiniz yerden zirveye çıkarken iki-üç karış üstteki yeri de aynı taşlarla çevirin; en üste bulduğunuz soğuğa dayanıklı sedum cinsinden iki kucak, orta kısma nispeten daha az yayılan ama bulunduğu yeri dolduracak (bu sene aubrietayı deneyeceğim ben de, ortaya yakışır mı bilmem) en alta da alyssumlar. Bir değerlendirin, geçen dolaşırken evin bahçesinde gördüm, güzel olmuş ama seyredenleri sıkmaması için tepeyi biraz geniş tutmak gerekecek yoksa sizinki gibi tek halka yetecektir.

YeniGine ve aleydi beğendi.
Eski 13-04-2015, 14:31   #355
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Üstteki üç silahşörün iki gün sonraki halleri; değişim özellikle cosmoslarda hızlı olmuş di mi?

Sıralama aynı; cosmos-

Name:  cosmos 2015-2.jpg
Views: 682
Size:  55.4 KB

Alyssum-

Name:  alyssum 2015-2.jpg
Views: 675
Size:  39.4 KB

Ve kadife çiçeği-

Name:  kadife 2015-2.jpg
Views: 658
Size:  39.8 KB

Eski 13-04-2015, 15:10   #356
Ağaçsever

özlemsoylu's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2014
sayın tcm peki bunları ne zman ayıracaksınız cosmos büyüklüğünde çimlenen çiçeklerim var **** fotolarını cekip ölemi sorsam

TCM beğendi.
özlemsoylu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2015, 23:50   #357
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Maşallah çok güzel çimlenmişler Sayın TCM.

TCM beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 08:51   #358
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlemsoylu Mesajı Göster
sayın tcm peki bunları ne zman ayıracaksınız cosmos büyüklüğünde çimlenen çiçeklerim var **** fotolarını cekip ölemi sorsam
Şaşırtma işlemi ile ayrıntılı bilgileri bu iki sayfada bulabilirsiniz.

Şaşırtma Nasıl Yapılır?

Tohum, çimlenme ve şaşırtma aşamaları

Eski 16-04-2015, 10:34   #359
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Huzur - dinginlik - yalınlık - doğallık... Mezarlığa gittiğimde ilk bunlar geldi aklıma. Hava kararmaya yakın, kimse yok, aslında epey kalabalığız ama...
Çok sevdiğimiz eniştemizin (amca derdik ve amcamız gibi benimseyip sevmiştik) mezarı.
Yedi ay olacak gideli. Eğer yaşasaydı yaylada çalışmalara başlardı bugünlerde. Önceki yazılarımda paylaştığım ortanca çeliklerinin çoğunu onun bahçesinden almıştım. Bir çuvalı geçkin dahlia soğanlarını da.

Muhtemelen mezarını çocukları mermerle kaplatacaklardır ancak böyle de güzel görünmesi için yaylaya dikmek için birkaç ay önce aldığım tırnak çiçeklerinin bir kısmını üzerine diktim. Baş tarafına sedumlar koydum. Ara ara geri kalanını da elimden geldiğince işlemeyi düşünüyorum.

Bakalım tırnak çiçekleri ne kadar sürede göze hoş gelecek şekilde etrafı kaplayacak.

Eklenen Resimler

Eski 16-04-2015, 23:39   #360
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun inşallah... Sayın TCM ellerinize, gönlünüze sağlık. Çok güzel düşünmüşsünüz, duygulandırdınız beni.

aleydi ve TCM beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024