Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 05-04-2015, 22:10   #346
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Cumartesi eşimle Bayındır a gittik tekrar. Geç kaldığımız için çok yer dolaşamadık. Üstelik yol yapım çalışmaları sebebiyle de önceden gittiğimiz satıcıları karıştırdık ve fazladan yol giderek zaman da kaybettik. Teyzenin birinden kasası (40 tane) 10 tl. ye gazania-verbena-bodrum papatyası karışımı, tanesi 1 tl. den 3 minik poşet çim karanfili ( çim karanfil fidesi, kokulu karanfil, yayılıcı karanfil, çim karanfil | Zengarden Ev ve Bahçe ) aldım. Aynı yerde bakınırken aşağıdaki sedumları gördüm. (sedum resimlerine bakarken denk geldi; muhtemelen sedum sediforme ) Poşeti 50 kuruş, ama bir kasa dolusu alırsan 10 tl.ye veriyim dedi. Başka bir yerde rastlamadığım için aldım. Yoksa kimi poşetler boş, her tarafa yayıldıkları için çokmuş gibi duruyordu. Garibim sedumlara satıcıların hiç biri önem göstermiyor, sıcağa-soğuğa-susuzluğa dayanıyor yayılıyor diyerek salıyorlar çayıra.

Birbiri üzerine dolanmış-karışmış alttaki örtüyü dahi delerek toprağa kök salmaya çalışmış sedumları toprağa dikmesi pek zor oluyor. Oldukça kırılgan olan kök ve dalları telef etmeden yerleştirmek imkansız. Kırılanlardan hafiften köklenmiş olanlarını toprağa sokuverdim. Köksüz olanları da aşağı getirdim. Önümüzdeki beş gün yağışlı gözüküyor, diktiğimiz yeri yükselttik muhtemelen sorun olmaz inşallah.

Yaşlı elma ağacının altında göze hoş görünmesi, yayılımının kolay olması, yağmurdan etkilenmemeleri için ufak bir tepe oluşturduk. Çevrelemesini beyaz taşlarla veya kilit taşlarıyla yaparız.

Name:  05.04.2015-1.jpg
Views: 848
Size:  68.8 KB

Name:  05.04.2015-2.jpg
Views: 841
Size:  69.1 KB

Name:  05.04.2015-3.jpg
Views: 854
Size:  69.7 KB

Name:  05.04.2015-4.jpg
Views: 874
Size:  70.0 KB

Fiyat bilgilerini arkadaşların şimdi ve ileriki dönemlerde kıyaslama yapabilmeleri için yazıyorum, umarım yanlış anlayan yoktur.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön