agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni958Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-03-2015, 09:37   #1291
Ağaç Dostu

blume13's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeese Mesajı Göster
merhaba, tohumdan üretme ,le ilgili benim de bir sorum var;

ektiğim biber tohumu sanırım çok yüzeyde kalmış. yaklaşık yarım santim boyunda ama iki ucu da toprakta. acaba tohum(çekirdek) tarafını mu topraktan çıkarmalıyım yoksa öteki ucunu mu? daha önce de çimlendirdim ama hiç böyle bir sorun yaşamamıştım
bence hiç dokunmayın sprey ile iki fıs fıs su verin ve güneşe koyun kendisi iki günde çıkacaktır.

blume13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 09:49   #1292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2015
Merhaba,
Aldığım bir kitapla beraber hediye olarak karaçam tohumlu kalem göndermişler.Arkasında 5-6 tane tohum vardı.Onların hepsini toprak bularak plastik bardaklara ektim.Sadece 1 tanesi büyüdü.Fakat annem bunun çam değil ot olduğunu söylüyor.Acaba sizce aşağıdaki resimdeki yeni çimlenmiş şey ot mu karaçam ağacı mı ? Teşekkürler.

Kuzgun06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 13:00   #1293
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Karaçam olmadığı kesin de ot kısmını bilemem.

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 14:03   #1294
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kuzgun06 Mesajı Göster
Merhaba,
Aldığım bir kitapla beraber hediye olarak karaçam tohumlu kalem göndermişler.Arkasında 5-6 tane tohum vardı.Onların hepsini toprak bularak plastik bardaklara ektim.Sadece 1 tanesi büyüdü.Fakat annem bunun çam değil ot olduğunu söylüyor.Acaba sizce aşağıdaki resimdeki yeni çimlenmiş şey ot mu karaçam ağacı mı ? Teşekkürler.

Okuduğunuz bölümün 10. sayfası ve 295. mesajdaki karaçam fidesine bakınca anneniz haklı gibi duruyor.

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 16:25   #1295
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Okuduğunuz bölümün 10. sayfası ve 295. mesajdaki karaçam fidesine bakınca anneniz haklı gibi duruyor.

Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz
Acaba başka bir çam olma ihtimali varmı çünkü otsa boştan yere uğraşmak yerine başka tohumlar bulup ekmek istiyorum kalemde karaçam yazıyordu

Kuzgun06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 16:35   #1296
Yeni Üye

sedefnur's Avatar

Zeki bey güzel paylaşım için evvela teşekürler ben kivi tohumu hakkında bilgisi olan varmı ben çekirdek kuruttum ama kaç gün soğukta beklemeliyim kaç gün dışarıda durmalı anlamadım

sedefnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2015, 08:15   #1297
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-05-2007
Merhaba güzel bir ot büyütmüşsünüz. Benim saksı diplerinden çıkan otlardan..

dostca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2015, 18:43   #1298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2015
Çok yıllık bitkilerde tohum ne zaman toplanmalıdır çam vb
sorumu cevaplarsanız çok memnunedersiniz beni

gelecekk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2015, 08:04   #1299
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
selluka çiçeği

kivi içinde 4-5 hafta soğuk katlama yapılması gerekiyor denmiş

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2015, 13:38   #1300
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2015
merhabalar,
Elimde 1 yıl önce aldığım çok çeşitli tropikal tohumlar var bunların nasıl ekileceğini pek bilmiyorum satan kişi bana tarifini vermişti ama yazıyı kaybettim. Yardımınıza muhtacım

Elimdeki tohumlar ise şöyledir,
Carambola tohumu 3 adet,blacberry jam fruit 1 adet papaya 1 adet kumkat 4 adet Passion Fruit 3 adet Meyveli Akabea 1 adet Coconilla 5 adet Sunberry 10 adetten fazla Chinese Angelica Toz gibi 10 adet ylangylang 1 adet Michaelia 1 adet Purple Appleberry 1 adet Titty Fruit 6 adet Rosella 3 adet Saman dağı biberi 6 adet 1 edet te üzerinde ismi yazmıyor fakat killi hafif grimsi bir renge sahip fındık içi büyüklüğünde bir tohum var. Bana bunları satan kişi hibrit olmadığı gemi kaptanı bir arkadaşının getirdiğini söyledi. Her zaman dikile bileceğini İstanbul iklimine uyumlu olduğunu ev ortamında yaşayabildiğini söyledi hatta bi kaçını kendisi dikmiş tutmuş. Saksıda torf kullanmamı % 20 perlit karıştırmamı söyledi. Bu tohumlar hakkında bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum.

zonguldak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2015, 18:29   #1301
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2015
mart ayında diktiğim porsuk tohumlarında hala hareketlenme göremedim.her yerde en az 2 yılda çimlendiği yazılan bu türle ilgili deneyimlerini paylaşabilecek olan var mı?

mr.kenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 20:29   #1302
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2015
merhabalar bişey sormak istiyorum fasulye biber ve domates ektim fasulyelerim once yaprak buktu sonra boyunlarını buktu domateslerıme ve biberlerime seyreltme yaptım onlarda yaprak ve boyun büktü acaba neden yaptılar nasıl düzelte bılırım ?

not:hepsi güneş görüyor tamamı kapalı balkonda duruyorlar sabah 4 aksam 3 saat ortalama gunes goruyor

yenal5353 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2015, 19:40   #1303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2015
Ne zaman tohum verir?

Merhaba arkadaşlar yeni yetiştiriciyim. Hawaii orman gülü yetiştirmeye ve "tohumdan" çoğaltmaya karar verdim. Acaba hawaii orman gülü ne kadar aralıklarla ve ekildikten ne kadar süre sonra tohum verir?

greatwork Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2015, 21:07   #1304
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2015
selam arkadaşlar elimde pachira tohumu var nasıl çimlendirebilirim.

northstar1975 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 22:30   #1305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2015
merhaba arkadaşlar
forumda yaklaşık 4 aydır uzun okumalar yaptım ancak sabun cevizi tohumu hakkında sormak istediğim bir şey var, kestane kabuğu gibi parlak ve kısmen esnek ama çok sağlam ve sert bir tohumu var, öyle ki bıçakla kesemedim, bütün aşındırma çalışmalarım sonuçsuz kaldı ve ben de tarif edildiğ gibi sıcak suda bekleterek nemli torfa ektim, iki aydır izliyorum ama hiçbir değişiklik yok, sorum şu, acaba tohumu soğuk katlama ta da parçalama gibi bir işlem mi yapmalıyım
ilgilenirseniz çok sevinirim teşekkürler

izmocee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 15:25   #1306
Ağaçsever

spices girl's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
merhaba arkadaşlar,ben şeftali tohumu çimlendirmeye çalışıyorum.ilk önce tohumları 24 saat suda bekletdim.sonra pamuk üzerine koydum.ve her gün ıslatıyorum.artık 1 ay oldu ama hala tohumlar çimlenmedi.sizce beklemeliyim mi?yoksa artık hiç bi şey çıkmaz?napiyim?

TCM beğendi.
spices girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 18:49   #1307
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2009
Galeri: 37
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spices girl Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar,ben şeftali tohumu çimlendirmeye çalışıyorum.ilk önce tohumları 24 saat suda bekletdim.sonra pamuk üzerine koydum.ve her gün ıslatıyorum.artık 1 ay oldu ama hala tohumlar çimlenmedi.sizce beklemeliyim mi?yoksa artık hiç bi şey çıkmaz?napiyim?
Şeftali, Badem gibi meyve çekirdeklerini direk bahçeye 6-10 cm kadar derine Kasım ayında eker, sonrasında unuturum. Bahar başlangıcında kendiliğinden çimlenirler. Diğer bir yöntemde saksılara tek çekirdek ekip, sonrasında saksıların üst kısmı 10 cm kadar toprak altında kalacak şekilde gömmüştüm. (Yine Kasım ayında) Onlar da firesiz çimlenmiş, daha sonra kalıcı yerlerine aktarılmıştı. Bu tip meyve çekirdekleri belli bir zaman soğukta kalmadan çimlenmeyebiliyor.

heyyamola Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 18:54   #1308
Ağaçsever

spices girl's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
Teşekkürler.peki tohumun kabuğunu soymuşmuydunuz?

TCM beğendi.
spices girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 19:43   #1309
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
Şeftali, Badem gibi meyve çekirdeklerini direk bahçeye 6-10 cm kadar derine Kasım ayında eker, sonrasında unuturum. Bahar başlangıcında kendiliğinden çimlenirler. Diğer bir yöntemde saksılara tek çekirdek ekip, sonrasında saksıların üst kısmı 10 cm kadar toprak altında kalacak şekilde gömmüştüm. (Yine Kasım ayında) Onlar da firesiz çimlenmiş, daha sonra kalıcı yerlerine aktarılmıştı. Bu tip meyve çekirdekleri belli bir zaman soğukta kalmadan çimlenmeyebiliyor.
Bu ekilenlerin (ceviz, kestane, badem, elma vs. gibi ağaçlar için söylüyorum) çıktığında kendi ağacından olma ihtimali çok düşük ama di mi?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 20:58   #1310
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spices girl Mesajı Göster
Teşekkürler.peki tohumun kabuğunu soymuşmuydunuz?
Kabuğuna hiç bir işlem uygulamadan ekmiştim.

Eski 20-09-2015, 21:22   #1311
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Bu ekilenlerin (ceviz, kestane, badem, elma vs. gibi ağaçlar için söylüyorum) çıktığında kendi ağacından olma ihtimali çok düşük ama di mi?
Eğer üzerine aşı yapılmışsa aynı çeşit çıkmaz. Genelde meyvesini beğenerek tükettiğimiz çoğu çeşit değişik anaçlar üzerine aşılanmıştır. Dolayısıyla çekirdeğinden çimlenen fidan anacın özelliğini gösterecektir. Aşısız olsa bile özellikle cevizde bire-bir aynı olmuyor. Aşısız badem, kayısı ve eriklerden ekilenler aynı özelliği gösteriyor.

Eski 20-09-2015, 21:46   #1312
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Bir kısım ağaçlar çekirdekten büyüdüklerinde kendi aşılı hallerini vermezler. Bir kısmı ise kendini veriyorlar. Benim daha önce bahçemde çekirdekten büyüyen şeftali aynı yarmaca şeftali olmuştu. Üç çeşit olarak büyüyen zerdali kayısıdan bir tanesi tam kayısı olmuş, diğerleri ise zerdali olmuştu. Aslında en güzeli zerdali çekirdeği dikip çıkan fidana istediğimiz kayısı aşılamak en sağlıklısı. Yabani amerikan asma anaçlarına istediğimiz üzüm çeşitlerini aşıladığımız zaman hastalıklara dirençli uzun ömürlü asmalarımız olacak. Ancak bazı türlerde ise aslına dönmesi söz konusu. Greyfurt, portakal, limon, mandalina gibi meyvelerde çekirdeğini dikerseniz yabani türü olan turunç elde edersiniz. Onların yeniden aşılanması gerekiyor.

Ben iki yıl önce burada bulunan bir bademi tüp içerisine ektirdim. Geçtiğimiz yıl dikemedim. Ancak bu yıl dikebildim. Onlar yerli badem olduğu için aynen kendi anaç badem ağacındaki gibi meyveler verecekler. Başka bademlerin bir kısmı muhtemelen çekirdekten kendi aslını vermeyecekler. Bende bulunan bir çeşit yerli yazlık elma çekirdekten de dikseniz, kök sürgününden de dikseniz aynı kendisini verecek. Ben yerli olduğu için Amasya elmasının güzel bir örneğini bulunca aynısını verme ihtimali nedeni ile tohumlarını saksıya dikmiştim. İki tane yaşayan elma fidem var. Biraz daha büyüdükleri zaman onları bahçeye dikip sonucuna bakacağım.

TCM beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 23:58   #1313
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bir kısım ağaçlar çekirdekten büyüdüklerinde kendi aşılı hallerini vermezler. Bir kısmı ise kendini veriyorlar. Benim daha önce bahçemde çekirdekten büyüyen şeftali aynı yarmaca şeftali olmuştu. Üç çeşit olarak büyüyen zerdali kayısıdan bir tanesi tam kayısı olmuş, diğerleri ise zerdali olmuştu. Aslında en güzeli zerdali çekirdeği dikip çıkan fidana istediğimiz kayısı aşılamak en sağlıklısı. Yabani amerikan asma anaçlarına istediğimiz üzüm çeşitlerini aşıladığımız zaman hastalıklara dirençli uzun ömürlü asmalarımız olacak. Ancak bazı türlerde ise aslına dönmesi söz konusu. Greyfurt, portakal, limon, mandalina gibi meyvelerde çekirdeğini dikerseniz yabani türü olan turunç elde edersiniz. Onların yeniden aşılanması gerekiyor.

Ben iki yıl önce burada bulunan bir bademi tüp içerisine ektirdim. Geçtiğimiz yıl dikemedim. Ancak bu yıl dikebildim. Onlar yerli badem olduğu için aynen kendi anaç badem ağacındaki gibi meyveler verecekler. Başka bademlerin bir kısmı muhtemelen çekirdekten kendi aslını vermeyecekler. Bende bulunan bir çeşit yerli yazlık elma çekirdekten de dikseniz, kök sürgününden de dikseniz aynı kendisini verecek. Ben yerli olduğu için Amasya elmasının güzel bir örneğini bulunca aynısını verme ihtimali nedeni ile tohumlarını saksıya dikmiştim. İki tane yaşayan elma fidem var. Biraz daha büyüdükleri zaman onları bahçeye dikip sonucuna bakacağım.
Yerli olan çeşitlerde başka anaçlar üzerine aşılanabiliyor. Mesela bende hem M9 anacına (tam bodur) hem de MM106 anacına (yarı bodur) aşılanmış Amasya elması var. Ayrıca komşumda yabani çöğüre (ufak meyveli, hafif ekşi) aşılanmış Amasya elması var. Üçünün de oluşturduğu meyveler aşağı-yukarı aynı özellikte... Ancak her birinin meyvesinden ayrı-ayrı çekirdeklerini çıkartıp eksek üç farklı türde fidanımız olacağı kanaatindeyim.

Sizin tohum aldığınız meyveyi yetiştiren ağaç; Kök sürgününden veya çekirdekten yetişip, tekrar aşılanmamışsa aynı özellikte meyve vermesi beklenir. Bir de etrafında değişik elma türleri varsa onlardan etkilenme (çapraz tozlanma) ihtimali var mıdır? Sonucu ben de merak ediyorum.

Muda ve TCM beğendi.
Eski 10-03-2016, 23:14   #1314
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2013
Değerli Forum üyeleri,

Belki yazılmış çizilmiş olabilir ama bulamadığım için şu soruma yanıt arıyorum. 4-5 dönüm kadar arazimde Kayısı Bahçesi kurmak istiyorum. Yer Manisa. Arazim biraz ağır tabir edilen tınlı toprak. Geçirimi çok iyi değil. Gediz Nehrine yakın. Bu detayları geçtikten sonra, kafayı Anaç olacak, yani toprağa dikeceğim kısma diktim. Bunun toprağa uygun olması önemli ki bir hata yapmayayım.

Hali hazırda fidancıların sattığı ürünler var ama acaba bölgede başarılı olmuş örnekler bulup onları çekirdekten mi yetiştirmeliyim, bunu düşünüyorum.

Malum aşılı meyvenin çekirdeğini dikince çıkan ürün aşılı olmuyor. Yoz oluyor. Merak ettiğim bu yoz acaba o aşılı meyvenin anacının özelliklerini mi taşır? Yoksa anaçtan farklı olur da anacı kadar başarılı olmaz mı?

Bu sorular kafamı kurcalıyor. Bu konuda kimse yardımcı olabilir mi acaba?

Saygılar

sallaso Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 21:14   #1315
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sallaso Mesajı Göster

Malum aşılı meyvenin çekirdeğini dikince çıkan ürün aşılı olmuyor. Yoz oluyor. Merak ettiğim bu yoz acaba o aşılı meyvenin anacının özelliklerini mi taşır? Yoksa anaçtan farklı olur da anacı kadar başarılı olmaz mı?
Çekirdek dikilince çıkan çöğürün, anacın özelliklerini taşıması beklenir. Anacın bire-bir aynı özellikte olması için doku kültürü yoluyla çoğaltılması tercih edilir.

sallaso beğendi.
Eski 16-03-2016, 08:45   #1316
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
6 martta diktiğim 3 çeşit patlıcan tohumunun hiçbiri çıkmadı. Tohumlar evin içinde ve ısı sorunu yok, nemliler, derine dikilmediler. Biber ve domatesler çıktı bunlar hala ortada yok. Normal midir acaba?

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 21:21   #1317
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2016
merhabalar,
çimlendirme de bilgisi olan arkadaşlara sorum, zahter çimlendirmeyi başardım lakin şuursuzca bir büyüme mevcut neticesinde boyun büküp toprağa değiyor akabinde ölüyor.. nerede yanlış yaptım acaba ve ne yapmalıyım.. şimdiden sağ olun

Eklenen Resimler

Pitcarlos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 22:16   #1318
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kerkenez Mesajı Göster
6 martta diktiğim 3 çeşit patlıcan tohumunun hiçbiri çıkmadı. Tohumlar evin içinde ve ısı sorunu yok, nemliler, derine dikilmediler. Biber ve domatesler çıktı bunlar hala ortada yok. Normal midir acaba?
Patlıcan daha geç çimlenir. 15-20 gün içinde hala çimlenmediyse (25-30 derece sıcaklık ve yeterli nemli ortamda) ya fazla nemden tohumlar çürümüş, ya da tohumlar ekim öncesi çimlenme kabiliyetini yitirmiş olabilir.

kerkenez beğendi.
Eski 19-03-2016, 22:34   #1319
Ağaç Dostu

heyyamola's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pitcarlos Mesajı Göster
merhabalar,
çimlendirme de bilgisi olan arkadaşlara sorum, zahter çimlendirmeyi başardım lakin şuursuzca bir büyüme mevcut neticesinde boyun büküp toprağa değiyor akabinde ölüyor.. nerede yanlış yaptım acaba ve ne yapmalıyım.. şimdiden sağ olun
15-20 gün sonra direk dış ortamda çimlendirmeyi deneyin. Çimlenme sonrası fazla sıcak ortam ve ışık yetersizliği bu tür tohumların sağlıklı gelişmesine engel oluyor. Ayrıca seyrek ekerseniz (4 cm aralıkla açılan çiziler üzerine, 2 cm aralıkla) daha iyi olur.

Pitcarlos beğendi.
Eski 19-03-2016, 22:46   #1320
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heyyamola Mesajı Göster
15-20 gün sonra direk dış ortamda çimlendirmeyi deneyin. Çimlenme sonrası fazla sıcak ortam ve ışık yetersizliği bu tür tohumların sağlıklı gelişmesine engel oluyor. Ayrıca seyrek ekerseniz (4 cm aralıkla açılan çiziler üzerine, 2 cm aralıkla) daha iyi olur.
bütün tohumları bu şekilde heba ettim sanırım. en azından birini kurtaraydık iyiydi. muhtemelen fazla sudan dolayı gibi geldi bana .... teşekkürler heyyamola

Pitcarlos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
casuarina cunninghamiana, cotyledon, çam, çimlendirme, fıstık, ficus macrophylla, kestane, kotiledon, köklendirme, moreton bay fig, river sheoak, sera, şaşırtma, tohum, tohum ekme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024