agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni5680Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2013, 16:04   #301
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Çiçek pericim,çimlendikten sonra ki konumu açısından sordum.Cosmos tam güneş görmezse fasulye sırığı gibi uzarmış ama çiçeklenme olmazmış, yarı gölge alan pek bir fazlaya bahçem de.
Ben de ne dertliymişim, yazdıkça yazıyorum, gasp ettim sayfanızı

Çimlendikten sonra ben dediğim gibi pek aldırış etmiyorum, sal gitsin zihniyetinde yarı gölgede kalsa da çiçeklenmemezlik yapmadı benimkiler. Benim burada da gördüğüm şey şu hem kendi gözlemim hem de forumdan: Kozmos zaten uzun boylu oluyor, hatta burada bir yerlerde resimlerde gördüm, bahçede çok iyi bakımla 1.50cm civarına bile ulaşan vardı.

Yani uzun oluyorlar evet. Mesela o resimden çıkarım yaparsam, güneşte bile o kadar çok boy atabiliyorlar. Benim balkonda gölgede kalıyorlardı ama gene de uzun oluyorlar nispeten. Yani sardunyadan örnek vereyim, onun kadar kısa kalmazlar Bence bahçeniz yarı gölge ise bir sorun olmaz, gayet de hoş durur.

Kozmosun bodur cinsi bile varmış, Kozmos başlığında okumuştum.

Bir de şunu aktarayım: Ben buraya ilk üye olduğumda uç almadan bahsediyordu herkes, ben de hatta kozmosta da yapılır mı diye sormuştum. Ben denemedim ama sanırım bu işlem kozmosta yapılırsa tek dal üzerinde upuzun boylanmasındansa, yanlardan da dallanmayı teşvik edebilirsiniz. Yanlardan başka dallar da çıkar sanırım ve daha yuvarlak bir hal alır bitkinin görüntüsü. Hatta denemek için birazını uzun bırakın, birazında da uç alma yapın - hangisi daha hoş durur kendiniz karar verin. Sonraki seneye de Allah'ın izniyle öyle devam edersiniz.

Kendimi durdurayım artık, biraz yazmayayım da yüzüm eskisin

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:05   #302
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Sardunyaların kolay tutması lazım. Ben mi yanılıyorum ?

Sudenur ve gülenyüz beğendi.
h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:12   #303
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2010
Galeri: 5
Hoşbuldum Sudenur'cuğum, kalanchoen hayırlı olsun. 1,5 liraya süpermiş ya
Toprağını değiştirmekle çok çok iyi yapmışsın, torfa ektikleri için, çok çabuk çüreme oluyor. Yazın bol bol güneş görsün, güneşi çok seviyor.
Ben yeşil elli değilim canım ya, keşke öyle olsa. Sevgiler...

Sn.h_dogan, normal ve ceylan sardunyalar çok çabuk tutuyor ama ben sakızları sevdiğimden onlar olmuyor.

Düzenleyen ipektuğçe : 19-02-2013 saat 18:40
ipektuğçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:14   #304
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ipektuğçe Mesajı Göster
Hoşbuldum Sudenur'cuğum, kalanchoen hayırlı olsun. 1,5 liraya süpermiş ya
Toprağını değiştirmekle çok çok iyi yapmışsın, torfa ektikleri için, çok çabuk çüreme oluyor. Yazın bol bol güneş görsün, güneşi çok seviyor.
Ben yeşil elli değilim canım ya, keşke öyle olsa. Sevgiler...

Sn.h_dogan, normal ve ceylan sardunyalar çok çabuk tutuyor ama ben ceylanları sevdiğimden onlar olmuyor.
Çok üstüne düşmeyin tutacak tutmayacak diye ben özenmediğimden midir nedir tutturuyorum genelde.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:16   #305
Ağaç Dostu

Sevgili Cymbelina, cosmoslar da uç alma işlemini benimle görüşmüştünüz. Bendeki bodur cosmos du, çok güzel gelişim göstermişti.

Eski 19-02-2013, 16:21   #306
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Valla hi çok güldüm. Eskitmeyin yahu yüzünüzü, bilgi paylaşımı yapıyoruz, ben gayet memnunum.

Bodur Kosmos'u ben de görmüştüm üye bahçelerinin birinde. Zengarden'de vardı alacaktım lakin güneşli ortam seviyor açıklamasını okuyunca vazgeçmiştim, keşke alsaymışım, varsın olsun da bir metre olsun, pencereye çıkar öyle seyrederdim.

Sayın h_dogan, çeliklediklerim ya çürüyor ya kuruyor, hormona batırdıklarım dahi tutmadı..

Teşekkür ederim ipektuğçe'cim, daha güzelleri senin olsun, önerini özenle uygulayacağım teşekkür ederim. Torf öyle ıslaktı ki, satılmayanlar çürümüştür büyük olasılık, hortum tutulup yıkanmış gibiydi garibanlar..

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 16:25   #307
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Doğru Sayın İpektuğçe, size sormuştum değil mi? Ben dediğim gibi hiç onlarda (ve hatta diğer çiçeklerimde) uç alma yapmamıştım sorduğum vakit. Size sorduktan sonra da yapmadım çünkü bu kadar anlata anlata, öve öve bitiremediğim, nazlanmaz dediğim kozmosumu öldürmeyi başardım Heh, foyam ortaya çıktı şimdi

Ama illa benim gibi öldürecek kadar da ihmal etmeyin canım siz de, herşeyi de açık açık söyletmeyin yani

Şaka bir yana geçen bahar istediğim gibi gitmedi bazı şeyler, toprağım yoktu balkonda problem vardı vb, taaa Temmuz'a sarktı benim kozmos olayım. Bu bahar tekrar buluşurum inşallah onunla.

Eski 21-02-2013, 08:44   #308
/

Giriş Tarihi: 17-01-2013
Günaydınlar.Sn Sudenur ,Arkadaşım neredesiniz.Hani bahçende hiç soğanlıların yok mu çıkmadımı ?Resimleri çek sayfana yükle bakalım.Akşam aklıma geldi Arkadaşımın bahçesinde soğanlı yokmu diye

adneser, Sudenur ve YeniGine beğendi.
gülenyüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 18:55   #309
/

En son ben mesaj yazmışım öyle kalmış.Arkadaşım elim dolu geldim elimde kaldı.

Eklenen Resimler

Eski 22-02-2013, 23:50   #310
Ağaç Dostu

Pozitif enerji kaynağımız sevgili gülenyüz.
Çok incesiniz, çok teşekkür ederim.
Bahçemden görüntüleri sizin için ekledim..

Evimizin giriş cephesi yönünde taş aralıklarına diktiğim sedumlarımı çok seviyorum, sarkık bir görüntü alacaklar inşallah baharda..
Name:  girişte ki sedumlar.jpg
Views: 934
Size:  48.2 KB

Mis zambaklarım çiçek sapı oluşturmaya başlamış, hemen yanına diktiğim lale soğanlarım sürgün vermekte.. .
Name:  mis zambaklarım.jpg
Views: 903
Size:  67.5 KB

Çuha köşemi geçen hafta düzenledim, Bauhause'dan aldığım çuhaları diktim. En dipte iki kök Sarcococca büyüyor. Sarcococca
Name:  çuhalar.jpg
Views: 902
Size:  54.0 KB

Korumaya aldığım ortancalarım iyi durumda çok şükür. Havalandırmak için açıp tekrar bağladım, sürgün vermeye başlamış bir dolu..
Name:  ortanca.jpg
Views: 966
Size:  50.3 KB

İki saksıya gömdüğüm sümbüllerimin gelişimleri çok yavaş, her gün kontrol ediyorum, sabırsızlanmaya başladım koklamak için..
Name:  sümbüller.jpg
Views: 1041
Size:  42.9 KB

gilan, h_dogan, Tura ve 19 kişi beğendi.
Eski 23-02-2013, 00:19   #311
Ağaç Dostu

Bir kısmını saksıya, bir kısmını bahçeme ektiğim sedum ve sempervivum arajmanım.
Name:  saksı sukulent.jpg
Views: 1212
Size:  51.9 KB

Kışı korumasız alanda, yağmurun karın altında geçirenler daha keyifli. Soğuk severmiş meğer hınzırlar..
Name:  küpsukulent.jpg
Views: 876
Size:  56.4 KB
Name:  P2211107 (600 x 450).jpg
Views: 923
Size:  55.4 KB
Name:  P2211127 (600 x 450).jpg
Views: 909
Size:  49.1 KB

Adı ben de saklı site üyelerimizden biri ve kıymetli üyemiz Esin hanımın gönderdiği Acem halım yayılmaya devam ediyor. Her ihtimale karşı bir kökünü saksıya dikip içeri aldım, don vurur diye endişelendim..
Name:  acem.jpg
Views: 928
Size:  60.6 KB

Eski 23-02-2013, 01:07   #312
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sevgili Sudenur; maşallah bahçen aldı başını gidiyor... Yavaş yavaş nizam, intizam, düzen, bakım, emek inşallah karşılığını hep birlikte tüm güzellikleri ile baharda göreceğiz. Sabırsızlanıyorum; az kaldı inşallah...
Ellerine, çabana sağlık.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 01:51   #313
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim YeniGine ablacığım. "Seni resmi karşılamayı beceremiyorum bir türlü. Uyarı alacağımdan çekiniyor olsam da başka türlüsü gelmiyor elimden."

Ziyaret ve beğenileriniz için teşekkür ederim. Bir kaç fotoğraf daha ekliyorum. Toprak uyanıyor, bitkiler uyanıyor, bahçem şenleniyor nihayet. Adım sudenur elimden gelen budur. Görüntülemeye devam edelim..

Hercailer, döktükleri tohumlarıyla yeni fideler oluşturmuş, sarı renklisinden ekmediğime çok pişmanım, yer olsa dikeceğim lakin çıkmak üzere olan lalelerim boşlukları kapatmış.
Name:  hercailerim.jpg
Views: 957
Size:  62.1 KB
Name:  lalehercai.jpg
Views: 938
Size:  42.9 KB

Altuni Taflan'larımı kış başında üstlerinden budamıştım azıcık. Yan dallar veriyor, genişliyor. Renk ve formlarıyla renk kattılar bahçeme, minyatür güllerime yarenlik yapacaklar kısmetse..
Name:  taflan.jpg
Views: 1221
Size:  61.1 KB

Safran soğanlarım çiçek vermeye hazırlanıyor.
Name:  safran.jpg
Views: 938
Size:  60.9 KB

Muskarilerim ve Nergisler yanyana..
Name:  muskari.jpg
Views: 877
Size:  53.2 KB

Gördüğünüz gibi sevgili gülenyüz, kayda değer bir şey yok gibi henüz..

Eski 23-02-2013, 02:18   #314
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Evet ben seni biliyor ve tanıyorum; sen yine beni resmi karşılamaya çalış ya da ne bileyim içinden geldiği gibi.
Evet bence de artık toprak, bitkiler uyanmaya başlasınlar, zira sıkıldık. Biran önce tohumları ekmeyi istiyoruz hep birlikte.
Evet bence de keşke aralara sarıları atabilse imişsin. Ama olsun hazirana kadar ömürleri var gelen laleler ile güzelleşecektir diye düşünüyorum. Çok da güzel olacaklar gibi, ellerine sağlık.
Gelen laleler, muskariler, nergisler de süper görünüyor. Çok güzeller. Ben zaten soğandan ekip de geldiklerini gördükçe mutlu oluyorum. Çiçek açmış açmamış çok da umursamıyorum. Benim için önemli olan o güzelim gelişleri, gelişmeleri oluyor.
Çok belirgin ki bahçen geçen seneye göre (Hele ikimizin de yaptığı o muhteşem yuvarlak tarha göre) muhteşem görüntüler sergileyecekler. Ellerine, çabana sağlık.

Eski 23-02-2013, 02:20   #315
Ağaç Dostu

Sarkıcı ve dik formu Biberiyelerim, minik minik çiçeklendi..
Name:  biberiye.jpg
Views: 1002
Size:  57.6 KB

Tek kökten yayılan fare kulağı bitkimin çiçesiz hali de güzel, renk tonu ve kışın bile yemyeşil kalması hoşuma gidiyor.. Diğer bitkim Dağ Kekiği, aromatik bitki merakım var.
Name:  fare kulağı.jpg
Views: 1071
Size:  57.8 KB

Dört çeşit Adaçayı bitkim kar sonrası yanmış gibi olunca dipten budadım gübre verdim, coşarlar inşallah bahar sonunda..
Name:  adaçları.jpg
Views: 1360
Size:  61.4 KB

Vıburnum Tinus "kartopu" ve adını unuttuğum diğer bitkim..
Name:  kartopu.jpg
Views: 899
Size:  54.5 KB

Üç renk güzellik çalım. Abelia'larım..
Name:  abelia.jpg
Views: 902
Size:  57.9 KB

Eski 23-02-2013, 02:28   #316
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Evet ben seni biliyor ve tanıyorum; sen yine beni resmi karşılamaya çalış ya da ne bileyim içinden geldiği gibi.
Evet bence de artık toprak, bitkiler uyanmaya başlasınlar, zira sıkıldık. Biran önce tohumları ekmeyi istiyoruz hep birlikte.
Evet bence de keşke aralara sarıları atabilse imişsin. Ama olsun hazirana kadar ömürleri var gelen laleler ile güzelleşecektir diye düşünüyorum. Çok da güzel olacaklar gibi, ellerine sağlık.
Gelen laleler, muskariler, nergisler de süper görünüyor. Çok güzeller. Ben zaten soğandan ekip de geldiklerini gördükçe mutlu oluyorum. Çiçek açmış açmamış çok da umursamıyorum. Benim için önemli olan o güzelim gelişleri, gelişmeleri oluyor.
Çok belirgin ki bahçen geçen seneye göre (Hele ikimizin de yaptığı o muhteşem yuvarlak tarha göre) muhteşem görüntüler sergileyecekler. Ellerine, çabana sağlık.
Haklısın ablacım, bir sezon da ancak bu kadar düzeltebildim, üye önerileri ve cesaret verici destekleri sayesinde epeyce yol kat etmişim..

http://www.agaclar.net/forum/attachm...iz-bahcem1.jpg Şu fotoğraf, bakarsan bağ olur bakmazsan dağ.. sözünün en etkin göstergesi..

Eski 23-02-2013, 02:34   #317
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Eveet baktım yine o linge... Ve güldüüm kıs kıs. Benim o tarlam hâlâ öyle duruyor. Bekliyorum inşallah Allah ım ömür sağlık verir ise 1-2 ay sonrasını. İlgileneceğim inşallah.
Ve görüyorum ki sen çok yollar katettin azmin, emeğin, sevgin ile. İnşallah darısı başıma.
Sudenur o tarh kalmadı öyle bahçende değil mi?

Eski 23-02-2013, 02:38   #318
Ağaç Dostu

Kalmadı. Çim ekimi esnasında o bölümü de çimlendirdik, kenarlarda topladım gül ve diğer soğanlılarımı.

Eski 23-02-2013, 03:06   #319
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tahmin etmiş idim kalmadığını; zira görüyorum ki çok yol katettin Sudenur. Gelişmeler inan ki takdire şayan, emek, ilgi büyük. Takipdeyim. Devam inşallah...

Eski 23-02-2013, 04:02   #320
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Peki, bu bahar için hangi tohumları çimlendirmeyi düşünüyorsunuz? Netleştirdiniz mi? Karar vermek zor

Sudenur beğendi.
Eski 23-02-2013, 11:29   #321
Ağaç Dostu

Sevgili Cymbelina, Zengarden'den aldıklarım ve diğer tohumlarla birlikte epeyce çeşidim oldu. Bir kısmını çıkmasını istediğim yere, bir kısmını da çimlendirme kaplarına ekmeyi düşünüyorum. Çıktıkça mı paylaşsam diyorum.. rezil olmak var ya işin ucunda..

Eski 23-02-2013, 14:30   #322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Sayın Sudenur.

Ooooo maşallahhhhh.

Sezonu herkesten önce açmışsınız. Kıskandım vallahi.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 14:35   #323
Ağaç Dostu

Hoşgeldiniz Serdar bey. Kıskanılacak bir görüntü yok henüz efendim, teveccüh ediyorsunuz.. uğradığınız için teşekkür ederim..

Eski 23-02-2013, 18:15   #324
Ağaç Dostu

Sevgili Sudenur, yine çok güzel görüntüler paylaşmışsın, teşekkür ederiz. Bahçenin eski ve yeni haline baktım, harika bakmışsın ki bu güzellikler ortaya çıkmış. Hercai menekşelerinin kendileri gibi saksısı da çok şirin. Ayrıca sedum ve sempervivum larına da bayıldım, bahçede çok güzel gelişeceklerine eminim. Ellerine emeklerine sağlık, bu yaz daha ne güzellikler göreceğiz kimbilir. Sevgiler...

Eski 23-02-2013, 18:21   #325
/

İyi akşamlar Sn Sudenur,bak ne güzel olmuş.Beni kırmadın sağol. Neler varmış neler hepsi çok güzel.Sevgi ve Saygılar....

ipektuğçe ve Sudenur beğendi.
Eski 23-02-2013, 18:31   #326
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Sayın Sudenur

312. mesajdaki taflan ve negizlerin bulunduğu resimlerin zeminde görünen meteryal ağaç kabuğumu veya ağaç yongası mı?

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2013, 21:31   #327
Ağaç Dostu

gokcegokce's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Sevgili Sudenur, bahçen azminin zaferiyle epey düzene girmiş. Baharla birlikte açan çiçeklerle bahçenin neşesi daha da yerine gelecek ve biz de seyrine doyamayacağız. Sevgiler.

Sudenur beğendi.
gokcegokce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2013, 01:48   #328
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar, ziyaretleriniz ve cesaret verici mesajlarınız mutlu olmamı sağladı, çok çok teşekkür.. )

Sevgili ipektuğçe, sedum ve sempervivum türleri ile sitemiz sayesinde tanıştım, iyi ki de tanışmışım, öyle sevdim ki her tarafı sarsalar hiç şikayetim olmaz..

Sayın gülenyüz, kullanıcı adınız gibi gülümsetiveriyorsunuz insanı. Geziyor, araştırıyor, yoruluyor, paylaşıyor, ufuklar açıyorsunuz önümüzde, sağ olun, var olun ve hep buralarda olun rica ederim, hürmetler bizden..

adneser bey, sorduğunuz malzemeyi Ürünler - Bahcelife.com bu siteden getirtmiştim. Fırınlanarak sterilize edilmiş çam kabuğu olduğunu söylediler, çok memnun kaldım, yabani ot çıkışını en aza indirdi ve kuru toprak görüntüsünü güzel kamufle etti. Nemli tutuyor toprağı.

Sevgili gökçegökçe, inşallah o günleri de görebilir ve gösterebilirim, bahar geliyor, heyecanım giderek artıyor, teşekkür ederim uğradığınız için her vakit beklerim.

Eski 24-02-2013, 02:07   #329
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Sevgili Cymbelina, Zengarden'den aldıklarım ve diğer tohumlarla birlikte epeyce çeşidim oldu. Bir kısmını çıkmasını istediğim yere, bir kısmını da çimlendirme kaplarına ekmeyi düşünüyorum.
Yok canım ne rezil olması, hiç öyle düşünmeyin, hem biz sizi seviyoruz, öyle kötü düşüneceğini sanmam arkadaşlarımızın Tabi ben böyle diyorum ama yukarıdaki mesajlarda kozmosum öldü diye zar zor itiraf ettim o ayrı

Dün mü ne aklıma geldi bu arada, sizin bahçeye yer müsaitse minik bir salıncak düşünür müsünüz mesela?? Bakın kum havuzu istedim o kadar yapmadınız Bari salıncağa evet deyin, deyin ki ben yazın gelip bineyim, sizin ufaklığı bahane ediyorum aslında, kum havuzu ve salıncak hep kendim için düşündüğüm yatırımlar

cemo, ipektuğçe ve Sudenur beğendi.
Eski 24-02-2013, 02:19   #330
Ağaç Dostu

Sevgili Cymbelina, bahçe salıncağımıza buyur etsem?
Kum havuzu için büyüdü kızım ablası. Bu seneye dek bizim bahçeden çıkmıyordu veletler, oyuncağını alan geliyor, oyuncağını alan geliyor, her yer tabak, çanak, bebek vs dolunca da toplaya toplaya bir hâl oluyordum, o yüzden istemedim kum havuzunu.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024