agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3405Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2012, 00:38   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hk50 Mesajı Göster
Sonra bu yazıyı yazan kesin Dr. (Yazısı okunmuyorç)
Neticeyi bekliyeçeğiz.
Saygılar.
Yok be hocam haksızlık etmeyelim. Paketi yan çevirince bayağı okunuyor.
Mehmet Ali Celal bey bile okumuştur.

Name:  ilaç1.jpg
Views: 1738
Size:  72.1 KB

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 00:49   #242
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Evet S.Serdar hk50 çok haklı; ben de okuyamamış idim... Ziraaa fazlaca sağa doğru eğilmemiz gerek idi; ama nerdee beller ağrıyor.... Şimdi iyi olmuş; ellerine sağlık.

s.serdar beğendi.
YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 00:57   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Bizim bahçede de yaklaşık üç yıldır meyvesini göremediğimiz bir armut ağacımız var. İlk sene bebek dedik bekledik, ikinci yıl çiçek açtı ama meyve oluşmadan kış geldi, bu sene de sizin ağaca benzer bir hastalık oluştu dallarda. Eşime söyleyeyim de o da alsın bu ilaçtan. Ne sürede faydalı olurmuş bu ilaç?

s.serdar ve YeniGine beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2012, 01:42   #244
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Evet S.Serdar hk50 çok haklı; ben de okuyamamış idim... Ziraaa fazlaca sağa doğru eğilmemiz gerek idi; ama nerdee beller ağrıyor.... Şimdi iyi olmuş; ellerine sağlık.
İlacın yazılarını okumak kolay olsun diye, görüntüyü ilaca göre göndermiştim.
Ziraatcının yazdıklarını okumanın zor olduğunu anlayınca hatamı düzelttim.

Saygılarımla.

Name:  kırmızı5.jpg
Views: 1058
Size:  44.4 KB

gilan, Fatoş, Ahmet ve 7 kişi beğendi.
Eski 04-08-2012, 02:36   #245
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Bizim bahçede de yaklaşık üç yıldır meyvesini göremediğimiz bir armut ağacımız var. İlk sene bebek dedik bekledik, ikinci yıl çiçek açtı ama meyve oluşmadan kış geldi, bu sene de sizin ağaca benzer bir hastalık oluştu dallarda. Eşime söyleyeyim de o da alsın bu ilaçtan. Ne sürede faydalı olurmuş bu ilaç?
Sayın Sudenur.

Benim armut 7 sene sonra verdi ilk meyvesini. Hatta bir ara kesmeyi bile düşünmüştüm sırf bu yüzden. 7 seneden sonraki 2 yılda meyveler mevsiminden önce ve ceviz büyüklüğüne gelmeden olgunlaşıp pat pat yere düştüler. Son iki senedir ancak 10-15 adet kadar meyve alabilik. Bu sene dalında 30-40 kadar meyve var ve şimdilik sağlam duruyorlar.

Armut ağaçım çimin içinde ve bolça su alıyor. Bildiğim kadarı ile Ankara armudu pek suyu sevmez. Sırf bu nedenle geçen sene çim sulama sprinkerlerinin yer ve açılarını biraz değiştirdim ki, armut fazla su almasın diye. Bu senede hastalıktan göz açamıyor garibim.

İşlerimin yoğunluğundan bahçeye gidip ilacı kullanma imkanım henüz olmadı. Ama satıcının ifadesine göre; bir hafta ara ile 2-3 kullanımdan sonra sorun tamamen ortadan kalkacakmış.

Saygılarımla.

mrduran, Sudenur ve YeniGine beğendi.
Eski 04-08-2012, 11:17   #246
Ağaç Dostu

Maviş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Sayın S.Serdar Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur. Ata sözüne bir örnek. Bahçeniz çok güzel. Köpekleniz çok tatlılar. Zingenize ve margarit papatyasına çok güzel. Ve size çok geçmiş olusun. İyi çalışmalar. Kolay gelsin.

s.serdar beğendi.
Maviş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 05:38   #247
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maviş2 Mesajı Göster
Zingenize ve margarit papatyasına çok güzel.
Sayın maviş2

Öncelikle beğeni ve geçmiş olsun dileklerinize çok teşekkür .

Papatyalarımız bahçemize en son gişimizde sararıp solmak üzer idi. Sanırım şu an tamemen solmuş olmalılar. Yarın yine bir kaç günlüğüne bahçeye kaçmayı planlıyoruz. Ancak papatlarla karşılaşabileceğimi hiç ummuyorum.

Bahçeye ulaştığımda papatyalara yoğun bir doping uygulamak istiyorum. Bu sayede Eylül sonlarında belki bir daha yoğun bir şekilde açmalarını umuyorum.

Başarılı olabilirsem kullanacağım doping formülünü paylaşmayı düşünüyorum.

Saygılarımla.

gilan, YeniGine ve Türkan beğendi.
Eski 10-08-2012, 01:40   #248
Ağaç Dostu

Papatyalarım solmuş. Name:  crying-022.gif
Views: 56890
Size:  3.7 KB

Name:  papatya_solmus.jpg
Views: 2607
Size:  72.1 KB

Eski 10-08-2012, 01:46   #249
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Papatyalarım solmuş. Eklenti 324571

Eklenti 324572
Solar tabiii, ne zamandır yoksunuz görünürlerde. Hoşgelmişsiniiz.

s.serdar beğendi.
Eski 10-08-2012, 01:47   #250
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Hmm avatar değişmiş; yeni avatar hayrlı olsun... Kermit miydi adı?

Eski 10-08-2012, 02:09   #251
Ağaç Dostu

Alıntı:
Solar tabiii, ne zamandır yoksunuz görünürlerde. Hoşgelmişsiniiz.
Hoşbulduk. Teşekkürler.

Bir kaç gündür bahçede idim. Bu gece döndüm. Kuruyan çiçeklerden birkaç tanesini tohum için ayırdım. Zira bütün komşular benden papatya istiyor. Bildiğim kadarı ile bu papatyalar kökten ayırma usulü ile çoğalıyor. İstekleri karşılamak için tohumdan çoğaltma yöntemini deneyeceğim. Eğer başarılı olursam tüm komşu taleplerini karşılayabileceğim. Yok olmaz ise ne yapacağımı hiç bilemiyorum. Papatyalarımı köklerinden parçalamak hiç içimden gelmiyor. Name:  sad-023.gif
Views: 1429
Size:  14.0 KB

gilan ve Ayazkızı beğendi.
Eski 10-08-2012, 02:15   #252
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yaniii; bence de tohumdan olurlar iseee ne ala... Ama olmazlar iseee kusura bakmayın olmadı dersiniz olur biter. Bence de sakın parçalamayın. ( Bende de vardı papatyalar ama maalesef hepsii ne hikmetse kuruduu gitti...
Serdar Bey lantanamı gördünüz mü valla bu gece hiç yardımsız kendim küçülttüm, büyüttüüm lantana sayfasına ekledim. Ama ne kadar başarılı oldum bilemiyorum. Acizanee destek bekliyorum.

Eski 10-08-2012, 02:15   #253
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hmm avatar değişmiş; yeni avatar hayrlı olsun... Kermit miydi adı?
Evet Kurbağa Kermit yeni avatarım. Rakı değil süt içiyor. Bilmem ne kadar kalıcı olacak bu avatarım

Eski 10-08-2012, 02:19   #254
Ağaç Dostu

Alıntı:
Serdar Bey lantanamı gördünüz mü valla bu gece hiç yardımsız kendim küçülttüm, büyüttüüm lantana sayfasına ekledim. Ama ne kadar başarılı oldum bilemiyorum. Acizanee destek bekliyorum.
İnternete ve foruma yeni girdim lantanızı görmedim. Link verirseniz ya da nereye yüklediğinizi açıklarsanız hemen bakarım. sözzzzzz...

YeniGine beğendi.
Eski 10-08-2012, 02:25   #255
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

S.Serdaar teşekkürler; bulmuşsunuz zateen.Yani sonuçta başarabilmiş miyim? Zira kendim başarmaya çalıştım.

s.serdar beğendi.
Eski 10-08-2012, 02:29   #256
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Tekrar baktım avatar Kurbağa Kermit e; diyor ki!!!! Ne yapsam, ne etsem, nereye baksam, kime yardım etsem, kime teşekkür etsem, kimle paylaşsam, kimin gönlünü alsam, kimi memnun etsem, kime açıklasam... DER GİBİ

Eski 10-08-2012, 02:32   #257
Ağaç Dostu

Alıntı:
S.Serdaar teşekkürler; bulmuşsunuz zateen.Yani sonuçta başarabilmiş miyim? Zira kendim başarmaya çalıştım.
Profilinize giderek buldum lantananızın resmini. Kesinlikle başarmışsınız. Tebrik ediyorum. Elinize sağlık. Şöyle benim için daha yakın bir resmini yüklerseniz çok sevineceğim.

YeniGine beğendi.
Eski 10-08-2012, 02:35   #258
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

S.Serdar zaten ben de tam anlayabilmiş değilim; halaa sanırım rastgele buluyorum, bulabiliyorum bazı şeyleri... (Diye düşünüyorum.) Beğeniniz içiin teşekkürler. Zaten altta da yakın fotoğraf yüklemem var... Teşekkürler; başarabilmiş olmama ben de sevindim açıkçası. Çoook şükür.

s.serdar beğendi.
Eski 10-08-2012, 02:59   #259
Ağaç Dostu

Alıntı:
S.Serdar zaten ben de tam anlayabilmiş değilim; halaa sanırım rastgele buluyorum, bulabiliyorum bazı şeyleri... (Diye düşünüyorum.) Beğeniniz içiin teşekkürler. Zaten altta da yakın fotoğraf yüklemem var... Teşekkürler; başarabilmiş olmama ben de sevindim açıkçası. Çoook şükür.
Forumda bir arama penceresi var. Bu pencereye aradığınız kelimeyi yazınca, aradığınız kelimeyi içeren tüm mesajlar listeleniyor. Listelerin üstünü tıklayıncada o kelimeye ait sayfa açılıyor. Yöntemi biliyorum ama pek kullandığım söylenemez bu özelliği.

Yakın çekiminizi de gördüm. Ancak bendeki 2 fotoğraf makinası da her nedense kırmızı renk yakın çekimlerde arzulanan netliği yakalıyamıyor. Sizin yakın çekim resminizde de benzer sıkıntı var. Yakın çekimde renk netliği yeterince iyi değil. Yakın çekim derken bir bir çiçeğin yakın çekimini arzulamıştım. Bendeki papatyaların örnek olması için bir yakın çekimini aşağıya ekliyorum. Fotoğrafcılıkta buna makro çekim de deniyor galiba. Ancak çiçek rengi kırmızı olunca sanırım arzulanan netlik zor olacak.

Name:  yakın.jpg
Views: 1142
Size:  32.9 KB

gilan, tturt, GÜLSEN_ ve 4 kişi beğendi.
Eski 10-08-2012, 03:03   #260
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tekrar baktım avatar Kurbağa Kermit e; diyor ki!!!! Ne yapsam, ne etsem, nereye baksam, kime yardım etsem, kime teşekkür etsem, kimle paylaşsam, kimin gönlünü alsam, kimi memnun etsem, kime açıklasam... DER GİBİ
O sizin iyi niyet ve hoş görünüz.

Belki Tv'de maç seyrediyor da olabilir

mrduran beğendi.
Eski 10-08-2012, 03:04   #261
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Yakın çekim derken ben de hesapta makro çekim yapmış idim. Olmamış mı yani?

Eski 10-08-2012, 03:05   #262
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
O sizin iyi niyet ve hoş görünüz.

Belki Tv'de maç seyrediyor da olabilir
Hiç sanmıyorum öyle bir görüntü, izlenim yok. Görüntü, izlenim ayneen benim dediğim gibi!!!

Eski 10-08-2012, 03:11   #263
Ağaç Dostu

Alıntı:
Hiç sanmıyorum öyle bir görüntü, izlenim yok. Görüntü, izlenim ayneen benim dediğim gibi!!!
Zaten internette yabancı bir siteden arakladım o resmi. Açıklması yoktu Kermi'in ne yaptığı konusunda. Dolayısı ile yorum kullanıcısına veya ilgililerine bırakılmış olduğu için SİZ HAKLISINIZ.

YeniGine beğendi.
Eski 10-08-2012, 03:14   #264
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Evet; ben tekrar baktım avatar a; kesinlikle öyle düşünüyorum... S.Serdar teşekkür ettim, iyi geceler, görüşürüz inşallah dedim. Çıktım.

Eski 10-08-2012, 04:16   #265
Ağaç Dostu

Gülleri budarken zaman zaman aşağıdaki durumla karşılaşıyorum.

Name:  gül_kurdu1.jpg
Views: 1694
Size:  65.5 KB

Gül dalının içi boşalmış aynen su borusu gibi olmuş. Dalın rengi yeşilden sarıya dönüşmüş ve üzerinde çiçek varsa genellikle gonca da iken solmuş halde.

Sanırım buna gül iç kurdu diyorlar. Ancak nasıl mücadele edileceği yolunda çok araştırıp sormama rağmen yıllarca sağlıklı bilgi sahibi olamadım.

Eski 10-08-2012, 14:10   #266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Serdar bey, yanlışım varsa düzeltiniz lütfen. Papatyaların tohumunu toplayabilmeniz için dalında iyice kurumasını beklemeniz gerekmiyor mu? Sizin solmuş papatyalar susuz kalmış gibi göründü sanki gözüme, tohum oluşturacaklarmış gibi bir halleri yok. Yanında ekili sardunyaları kışın söküyorsunuz galiba topraktan? Saksıya dikilip içeri mi alınıyorlar?

YeniGine beğendi.
Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2012, 23:50   #267
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sudenur Mesajı Göster
Serdar bey, yanlışım varsa düzeltiniz lütfen. Papatyaların tohumunu toplayabilmeniz için dalında iyice kurumasını beklemeniz gerekmiyor mu? Sizin solmuş papatyalar susuz kalmış gibi göründü sanki gözüme, tohum oluşturacaklarmış gibi bir halleri yok. Yanında ekili sardunyaları kışın söküyorsunuz galiba topraktan? Saksıya dikilip içeri mi alınıyorlar?
Sayın Sudenur.

Papatyanın tohumdan çoğaltılması hakkında hiç bir bilgim yok. Tohum alabimek için çiçeğinin nasıl olgulaştırılması gerektiği hususunda da hiç tecrübeli değilim. Solmuş çiçeklerin kurularından bir kaç taneyi kenara ayırdım. Biraz daha kuruyunca içinden tohum almayı deneyeceğim. Şimdiye kadar hiç denememiş olduğum için sizin yazdıklarınızda doğru olabilir. Deneyip göreceğiz...

Papatyalar susuz kalmış değil. Sadece çiçekler ömrünü tamamladığı için kurumuşlar. Bitkinin yaprakları ve gövdesi şu an çok canlı durumda.

Name:  DSC03310.jpg
Views: 5495
Size:  71.4 KB

Sardunyaların iyilerini sonbaharda saksıya alıp şehirdeki evimize taşıyor ve kışı ev ortamında geçirtiyoruz. Ben denemedim ama bazı komşular bir çukur kazıp içine karton kutu koyup dışını naylonla kapladıkları bir ortamda yaklaşık 20 cm'lik sardunya çubuklarını yan yatırıp 5-6 cm'sini toprağa gömmek suretiyle muhafaza ediyorlar. İlkbaharda %20-25 oranında canlılık sağlayabiliyorlar.

Eski 11-08-2012, 01:38   #268
Ağaç Dostu

Şu anda 28 kök domates bitkim var. Bu sene domateslerimiz bol ve güzel meyve verdi ve vermeye de devam ediyor. Belki cinsi iyi olduğu için belki de havaların uygun gitmesi etkili oldu.

Name:  domates11.jpg
Views: 1291
Size:  77.9 KB

Ancak bildiğim tek farklılık var, o da geçen sonbaharda toprağına kum karıştırmam olmuştu. Bu sene domatesler daha bol kumlu bir toprakta yetiştiler. Yaklaşık 1 m2'lik toprağa yaklaşık bir kova kadar 0,3 mm’lik kum atıp bolca belleyip tırmıklayarak toprağa karıştırmıştım. Bu sene de yine benzer amaçla mil kum temin ettim. Hasat bittikten sonra yine toprağa aynı miktarda daha mil kum karıştırmak istiyorum.

Bahçeden mutfağa

Name:  domates.jpg
Views: 1183
Size:  53.8 KB

Eski 11-08-2012, 01:48   #269
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-07-2009
Alıntı:
Sayın Sudenur.

Papatyanın tohumdan çoğaltılması hakkında hiç bir bilgim yok. Tohum alabimek için çiçeğinin nasıl olgulaştırılması gerektiği hususunda da hiç tecrübeli değilim. Solmuş çiçeklerin kurularından bir kaç taneyi kenara ayırdım. Biraz daha kuruyunca içinden tohum almayı deneyeceğim. Şimdiye kadar hiç denememiş olduğum için sizin yazdıklarınızda doğru olabilir. Deneyip göreceğiz...

Eklenti 324710
Aynı papatyalardan bende de var. 2 senedir tohumlarını alıp yetiştirmeye çalışıyorum ama bir tanesini bile çimlendiremedim maalesef.

ozgurbilgin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2012, 01:49   #270
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Maşallaah, ağız tadı ilee, bereketi bol olsun inşallah...

GÜLSEN_ ve Dünyalı beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024