agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3405Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2021, 13:16   #751
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Güler hanım merhabalar.

Geçtiğimiz sonbahar da, yan komşumuz ile ilk defa üzüm ve elmadan pekmez yaptık.

Bunca yıl mahsüllerimizi hiç bu şekilde dönüştürme ve muhafaza etmeyi nedense düşünmemiştik.

Elmaları önce keser ile parçaladık, ön kaynatma yapıp süzdük, içine Isparta'dan temin ettiğimiz pekmez toprağı katıp tekrar kaynatıp kıvama gelecek kadar kaynatıp bolca pekmez ürettik. Ye ye bitiremiyoruz.

Name:  1.jpg
Views: 437
Size:  48.9 KB
Name:  2.jpg
Views: 484
Size:  53.0 KB
Name:  3.jpg
Views: 432
Size:  56.8 KB
Name:  4.jpg
Views: 437
Size:  61.9 KB

Fakat çok meşekkatli, zor ve zaman alıcı bir işlemmiş bu pekmez yapımı. Bir daha denermisiniz derseniz, şimdilik kalsın derim.

Karımız fazlası ile temiz. Tavsiyenizi ilk fırsatta deneyeceğim.

Sağlıcakla kalınız.

Güler, attar, Muda ve 2 kişi beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 13:42   #752
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Merhabalar. Bahçenize imrendim doğrusu . ben de sebze bahçesini hayata geçirdikten sonra böyle güzel bir çim alanı oluşturma niyetindeyim. Ancak bir tereddütüm var muhtelif yerlerde okuduğum kadarıyla çim alanı içerisine ağaç veya gül olması halinde sprinklerle yapılan üstten sulamadan dolayı külleme, mantar vb. gibi hastalıkların meydana geldiği. Siz böyle birşeyle karşılaştınız mı?

chntskn06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2021, 17:27   #753
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Güler hanım merhabalar.

Geçtiğimiz sonbahar da, yan komşumuz ile ilk defa üzüm ve elmadan pekmez yaptık.

Bunca yıl mahsüllerimizi hiç bu şekilde dönüştürme ve muhafaza etmeyi nedense düşünmemiştik.

Elmaları önce keser ile parçaladık, ön kaynatma yapıp süzdük, içine Isparta'dan temin ettiğimiz pekmez toprağı katıp tekrar kaynatıp kıvama gelecek kadar kaynatıp bolca pekmez ürettik. Ye ye bitiremiyoruz.

Eklenti 716426
Eklenti 716427
Eklenti 716428
Eklenti 716429

Fakat çok meşekkatli, zor ve zaman alıcı bir işlemmiş bu pekmez yapımı. Bir daha denermisiniz derseniz, şimdilik kalsın derim.

Karımız fazlası ile temiz. Tavsiyenizi ilk fırsatta deneyeceğim.

Sağlıcakla kalınız.
Sade pekmez yemek insanı çabuk bıktırır.
Biz pekmezi ,Yogurtla,Tahinle ,Turşu ile,Pekmez dolazı yaparak.Erik çorbasına katarak.Ası çorbasına Katarak tüketiriz. Tavsiye ederim.

s.serdar ve fdemir beğendi.
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2021, 17:42   #754
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Birkaç senedir biz de bahçedeki üzümlerden üzüm pekmezi yapıyoruz.
Önceleri eşim Oğuz'la beraber yapıyorduk ama sonra ben yan çizmeye başlayınca işi Oğuz tek başına yüklense de olmasına yakın Gülerrrr, gel de bak bakalım olmuş mu? demesi alışkanlık haline geldi.
Hakikaten çok meşakkatli bir iş. Topla, yıka, çuvallara al, suyu çıksın diye ez, birkaç sefer süz, kaynat süz dinlendir tekrar kaynat ve nihayetinde 30-35 kg üzüm suyundan ancak 2-3 litre kadar pekmez elde et.
Üzüm çok olduğundan hepsini tüketmek mümkün olmadığından bu yola baş vuruyor Oğuz, pek de şikayetçi değil, çocuklara ve torunlara gidiyor neticede.

s.serdar, Resulgur ve fdemir beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2021, 17:51   #755
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Yaklaşık 1,5 sene de bir çit mazılarımızı bakıma alıp buduyorum. Bu sene
de zamanı geldi ve budamasını yapmaya başladım. Budama yaptıkça körpe yeni yeşil dallar yok oluyor, mazıların kararmış iç gövde ve dalları ortalığa çıkmaya başlıyor. Görünüş olarak çirkinlik arz etse de, kalıcılığını sağlamak açısından mecbur olduğumuz kaçınılmaz bir işlem.

Eklenti 652530
.

Eklenti 652529

Hayal ettiğiniz dünyayı bulunca niçin onu geldiğiniz yere benzetmeye çalışıyorsunuz? Oysa o mazılar doğal haliyle ne kadar içaçıcı duruyor.
Üslubum sertse özür.

s.serdar ve fdemir beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2021, 19:31   #756
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Hayal ettiğiniz dünyayı bulunca niçin onu geldiğiniz yere benzetmeye çalışıyorsunuz? Oysa o mazılar doğal haliyle ne kadar içaçıcı duruyor.
Üslubum sertse özür.
Eğer gerekli budamayı yapmaz iseniz, mazıların iç taraflarında oluşan ancak dışardan bakıldığında görülmeyen o sarama ve kurumaları ortadan kaldırmazsanız ve de bitkinin ana gövde çevresinin hava almasını sağlayamazsanız, mazının ömrü az olur, İlkbahar-Sonbahar arası yemyeşil duvar görüntüsünü sağlayamazsınız.

Dolayısı ile doğallığı sağlamak ve devam ettirmek için bir sürede olsa sevimsiz görünümüne rağmen budama son derece gerekli.

chelik26 ve fdemir beğendi.
Eski 20-02-2021, 19:41   #757
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chntskn06 Mesajı Göster
muhtelif yerlerde okuduğum kadarıyla çim alanı içerisine ağaç veya gül olması halinde sprinklerle yapılan üstten sulamadan dolayı külleme, mantar vb. gibi hastalıkların meydana geldiği. Siz böyle birşeyle karşılaştınız mı?
Çim alanlarda sadece küçük bir Uludağ göknar, bir Ankara armutu bir de golden elma var. Çiçek ekili alanlarI tamamiyle çimlerin dışında tutuyorum.

Name:  vlcsnap-2021-02-20-15h46m50s703.jpg
Views: 377
Size:  64.1 KB

Name:  vlcsnap-2021-02-20-15h48m37s838.jpg
Views: 358
Size:  57.0 KB

Sprinklerden gelen su meyve ağaçlarının dal ve yapraklarını kesinlikle düşmüyor. Şimdilik sprink suyu alan çam da bir sıkıntımız mevcut değil.

Değindiğiniz gibi üzerine sprink suyu düşen başta gül olmak üzere bazı çiçeklerde küllenme ve mantar sık karşılaşılan bir durumdur. Ben de değil ama çim içine bu tür çiçek dikmiş tüm komşularım bu sorunu sürekli yaşıyorlar.

Kişisel deneyim ve tecrübeme dayanarak çim alanlara kesinlikle çiçek dikilmemeli derim.

feyzi_48 ve fdemir beğendi.
Eski 15-06-2022, 02:40   #758
Ağaç Dostu

Bazı nedenler ile epeyce süredir paylaşımı kestim. Umarım bilgi ve tecrümemi paylaşmayı devam edebilirim.

Dutlubahçe ve gsezer beğendi.
Eski 15-06-2022, 15:22   #759
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2022
Serdar bey yaz arifesinde yeniliklerinizi duymayı heyecanla bekliyoruz.

s.serdar beğendi.
melikgazi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2022, 20:53   #760
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2019
Alıntı:
Bazı nedenler ile epeyce süredir paylaşımı kestim. Umarım bilgi ve tecrümemi paylaşmayı devam edebilirim.
Daha önce okumuş olmama rağmen bahçenizin kurulum serüvenini yeniden okudum. Kendi bahçemde ben de sizin gibi ilk önce ağaç diktim şimdi de çim yapmayı planladigim alanın ortasında kaldıkları için ne yapsam diye kara kara düşünüyorum keşke bahçenizi ilk okuduğumda tavsiyelerinizi not alsaydım.
İnşallah paylaşım yapmanıza mani durumlar çözülür ve bilgi/tecrübelerinizden istifade etmeye devam edebiliriz.

s.serdar beğendi.
gsezer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2022, 22:19   #761
Ağaç Dostu

Annesi öldüğü ya da bakmadığından çiftlikte biberonla beslendiğini gördüğümüz bu kuzucuğu hemen alıp 10 gün bahçemizde misafir ettik. Çimler hariç tüm çiçeklerin sebzelerin tadına baktı. Çime nedense hiç yüz vermedi.

Eklenen Resimler

Eski 06-07-2023, 04:38   #762
Ağaç Dostu

Bu yıl bahçe mevsimini Nisan ortalarına doğru açmış ve şehirdeki evimizin gaz, su elektrik vana ve sigortalarını kapayarak bahçemize merhaba demiştik.

Yaklaşık 2,5 aydır kesintisiz bahçemizde yaşamaya başlamıştık. İlk torunumuzun bizlere merhaba demesine dayalı olarak, ona olan destek ve bakım hizmetlerine katkı sağlayabilmek amacıyla geçmiş yıllara göre oldukça geç olarak bahçe sezonunu ancak 15 Nisan'da açabilmiştik.

Geçen sonbaharda da eşimin birden ortaya çıkan tansiyon yüksekliği rahatsızlığı nedeniyle bahçemizi hazırlıksız ve apar topar kapatmış ve kışa hazırlık işlemlerini yapamamıştık. 2022 Sonbaharı ile 2023 İlkbahar'ı yöremizde çok kurak geçmişti. Bu yıl yaz aylarında yaşamayı umduğumuz su sıkıntısı nedeniyle, yeraltından çektiğimiz su ile sürdürmeye çalıştığımız hobi niteliğindeki tarımsal faaliyetlerimizi bir miktar askıya almak, buna dayalı olarak da, çim alanlarımızın miktarını azaltmak düşüncesindeydim.

Sezonu açmaya hazırlanırken temin ettiğimiz sebze ve mevsimlik çiçek fidelerimizi, toprak sıcaklığını düşük olması, geceleri hava sıcaklığının 5 derecelere yaklaşması nedeniyle bir kaç hafta toprak ile buluşturamadık. 14 Mayıs sabahı oyumuzu erkenden kullanıp, bahçemize dönüp fide ve çiçeklerimizi ekmeye başladık. Ancak 16 Mayıs'tan, 10 Haziran'a kadar, her gün 3,5 defa, her seferinde yarım saat bir saat yağmur yağışı yaşadık. Bu yüzden sebze fidelerimizin pek çoğu ilk ekildikleri gün gibi hiç bir gelişim ve büyüme göstermeden durdular. Güneş batmaya yaklaşınca hırkasız, kabansız montsuz durmak mümkün değildi.

Çevremizdeki genelde buğday ekilen arazilerin hepsi nadasta, nadasta olamayan ve başak tutmuş tüm tarlalarda çok ciddi şekilde küf ve mantar sorunu yaşanıyordu. Her gün defalarca yağan yağmur nedeniyle meyve ağaçlarına bir gram bile mantar, böcek ve parazit ilacı atamadık. Artık meyve ağaçlar bitledi, yapraklar büzüşüp sarardı veya karardı. Şimdilik sadece çimlerimiz ve evin verandasında saksılar içinde ekili olan bir miktar mevsimlik çiçeklerimiz ve de çit duvarı olarak ekip büyüttüğümüz mazılar ve geçen sonbaharda budamasını ihmal ettiğimiz için boyu yaklaşık 2 metreyi bulan güllerimiz baş başayız.

Dün öğle saatlerinde yakın aile dostumuzun çocuğunun nikah ve düğün törenine katılmak için şehre döndük.Gece 00.30 Şehirdeki evimize döndük. Ev çok sıcak ve aylardır kapalı olduğu için ikişer Türk kahvesi içip biraz kendimize geldiğimizde, saat 03.30 bahçe evimize kaçmayı uygun bulduk.. Saat 04.30 civarına Bahçemize gelip bahçe aydınlatmalarını açıp bir miktar fotoğraf çekip sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

halcur beğendi.
Eski 06-07-2023, 04:46   #763
Ağaç Dostu

[attach][attach][attach][attach]Name:  WhatsApp Image 2023-07-06 at 04.36.16.jpg
Views: 94
Size:  27.2 KB[/attach][/attach][/attach][/attach]

Eklenen Resimler

halcur, feyzi_48 ve gsezer beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024