agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3629Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-10-2012, 16:11   #721
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
6-7 yaşında 20 kg. ceviz veren ağacın cinsini söyleyin onu ekelim. Neden gerçekleri kabul edemiyoruz. Ceviz den para kazanmak için en az 10 yıl beklemek gerek. benim dediğim domates dönüm başı 10 ton ortalama. Zira 17 ton alan da var. Ama lezzet **** kalite var mı? Elbette yok. Ama neticede salçalık. Ve de salçalık olduğu için kilosu 20 kuruş. Cevizde öyle. Çok verim daha az kalite demek. 8 yaşındaki cevizden alırsınız belki 20 kg. ama içi ne kadar dolu çıkacak o önemli. Yine iddia ediyorum. En iyisi armut. deveci armudu verim çağında 400 kilo ve toptan 90 kuruş ağaç başı 360 lira. gerisini siz hesaplayın. Nail abi hep iyi bakılan bahçeleri söylüyor. Aynı paralelde konuşuyoruz abi. Kötü bakım olan bahçeler konumuz olamaz. Derdim benim yeni ekecek arkadaşlar için. Yoksa biz zarar da etsek ceviz e devam. Mesela bende 3 yaşında williams armudu var. 20 kiloya yakın armut yaptı. Satsaydım 30 lira yapardı. Cevizler de 3 yaşında. Ama 1 ceviz 2 armudun kapladığı alanı kaplıyor şu an. 5 dönüme 60 ceviz dikersen aynı yere en az 120 armut dikilir. Öyle yapsaydım şu an 3600 liram vardı. Ama cevizlerde şuan moral meyveleri var. Acizane tavsiyem armuttur. Armutu ekimi yapan özellikle Bursalı arkadaş yok mu biraz teknik bilgi versin bize. İnanıyorum ki daha iyi anlatır size.
sevgili dostum musculus ve safranlı,
Bu sitenin kuruluş amacı;üyeler arası bilgi paylaşımıdır,amacım söylemler ile polomik yapmak değil uygulamaları görerek yorum yapmaktır.
Örnek olarak; birkaç yıldır yazları (Kozçeşme/Biga) 12 da. 450 adet 5 yaşında yabancı cins (teksas) badem ağacı olan köylümün bahçesinde sık sık yardımcı olmak ve uygulamayı görmek için bulunmaktayım bunun yanında bu yıl azda olsa 50 adet ceviz fidanını oluşturduğum bahçeme diktim ayrıca nohut ektirdiğim tarlamdan aldığım hasatdanda memnunum.
Köylüm gecen yıl 800 kg kabuklu badem hasat yaptı, kış aylarında kabuğunu elle kırarak 420 kg iç badem elde etti ve 14 tl/kg dan pazarladı bu yıl 2200 kg kabuklu hasadı yaptı kırma işini kolaylaştırmak için beraber giderek 2. el kırma makinası satın aldık (mesleğim mak. müh.) ve karşılığında bir miktar iç bademi 15 tl/kg dan pazarladı kış aylarında fiyat daha yükselebilir sonuçta; 1200 kg iç badem x 15tl = 18000 tl/12da = 1500 tl/da gibi bir gelir elde etmiş olacak ayrıca ağaçların arasına (yalnız 4 da. lık kısmına) acı biber ekerek 8000 tl net gelir elde etti.önümüzdeki yillarda ağaçlar büyüdükçe, budama ve ilaçlamasında görülen hatalarıda düzelterek bu miktar çok daha artacaktır.
Cevize gelince, geçen yaz birçok küçük büyük kapalı çeviz bahçelerini dolaştım (Balıkesir,Bursa, manyas,Biga/Eybekli köyü gibi yerler) pedro,chandler gibi yabancı cins bakımlı olan bahçelerde 20 kg/ağaç verim alıyormusun diye sorduğumda bu miktarı çok az bulmaktalar.
saygılar,

enerecep beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 16:12   #722
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Aynı söylemler her şeyde var, o arkadaş 250 ton aldı diye seninde 250 ton alacağının garantisi yok.
Burada da (gönende) böyle bir şey yaşandı, bir arkadaşımız domates ekmişti o yıl her şey (iklim) çok uygun gidip bakımını da iyi yapınca çok güzel verim almıştı ramork doluları domatesler geçerken biride ramorkları sayıyor vay be şu kadar ramork şu kadar ton şu kadar para, çok iyi, seneye bende ekeceğim der ve eker .

Ne aldığını söyleyeyim mi musculus, dölümüne 500 kilo

Neden mi!

Her şey karşıdan bakıldığı görüldüğü gibi olmuyor da ondan, domateste ot bele kadar olmuş hastalıklarla mücadele edilmemiş, capa yapmaya gidiyorlar ikindiye kadar ağaç altında gölgede yatıyorlar ikindiden sonra iki capa vurup akşam oldu geliyorlar, gerekli bakım ve gübremeler yapılmamış.

Tarım ramork saymayla ya da ağaçtan 3 kilo mu 50 kilomu aldın hesabıyla yapılmaz, doğru uygulamalar ve doğru çeşit seçimiyle bitkinin iklim ve istekleri doğrultusunda yapılırsa sonuçları da güzel olur.

Bakınız arkadaşımız leonfather41 bahçesinden 8 yaşındaki ağaçlarının resimlerini koymuş ve verim konusunda onunda şikayetleri var. Resimleri paylaşmamın sebebi de üstte bahsettiğim iklim bakım çeşit (vs) koşularından olan farklılıklar.

8 yaşında olan sayın leonfather41 ağaçları.

Eklenti 337826

Eklenti 337827

Bunlarda benim 6 yaşında olan ağaçlarım.

Eklenti 337828

Eklenti 337829
Sn lilium söylemlerinize katılıyorum.
Siz emekli olduğunuzdan zamanınız bol.Benim gibi çalışan birini sizinki kadar **** diğer ceviz bahçesi olan arkadaşlardan gibi bakımlarını yapamayabilirim.Birde ağaçları ekmeden önce, ek 1 -2 yıl bakımdan sonra bakım ihtiyacı yok gibi söylemleri buradan paylaşmak isterim.Diğer benim açtığım bir konudada paylaştığım gibi ceviz i yeşil dalından alıyorlar gibi birtakım şehir efsaneleri vardı.Bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.Bakımında masrafı çok ,zaman gerekli,ilaçlamanın maliyeti, adam çalıştırmak vs vs.
kolay gelsin

leonfather41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 22:04   #723
Ağaç Dostu

sn lilium iyi akşamlar,
Resimlerde gördüğüm kadarı ile ceviz ağaçlarınızın yapraklarındaki yansıyan beyazlık güneşten korumak için uygulanan ismini hatırlayamadığım organik koruyucumudur?
2. dikkatimi çeken ise ceviz dalları yere çok yakın gibi duruyor ayrıca ağaçlarınıza modifiye lider şekil budamasımı yaptınız.

Eski 10-10-2012, 23:22   #724
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alimallah Mesajı Göster
Sayın Lilium,
Chandler'in tozlayıcısı olarak, Franguette belirtiliyor bu konudaki ciddi sitelerde. Siz Fernette'nin daha uygun bir tozlayıcı olduğunu yazıyorsunuz. Bu konudaki kaynağınızı paylaşır mısınız?
Teşekkürler, saygılar..
Sayın alimallah, kaynaktan eminim fakat şu an aramam lazım zamanım yok, kaynağa ulaşınca yazarım.

Chandlerin dozlayıcısı franguette dir doğrudur, Chandlerın dozlayıcıları franguetteyle birlikte fernette, asıl dozlayıcısı cisko'dur.

Cisko'yu bu yıl dışarıdan getirttik, üretmeye çalışacağız.

Türkiyeye ilk gelen sanırım franguette, franguette büyük taç yapan bir cins fernette daha küçük taç'ı ve erkek çiçekte kalma süresi franguetteden bir hafta 10 gün kadar daha fazla buda daha iyi bir dozlanma demektir.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 23:30   #725
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Sayın alimallah, kaynaktan eminim fakat şu an aramam lazım zamanım yok, kaynağa ulaşınca yazarım.

Chandlerin dozlayıcısı franguette dir doğrudur, Chandlerın dozlayıcıları franguetteyle birlikte fernette, asıl dozlayıcısı cisko'dur.

Cisko'yu bu yıl dışarıdan getirttik, üretmeye çalışacağız.

Türkiyeye ilk gelen sanırım franguette, franguette büyük taç yapan bir cins fernette daha küçük taç'ı ve erkek çiçekte kalma süresi franguetteden bir hafta 10 gün kadar daha fazla buda daha iyi bir dozlanma demektir.
Sayın lilium,fernette'yi fernor'un tozlayıcısı olarak biliyordum.Bu durumda fernette aynı bahçe içinde hem fernor'u hem de chandler'ı tozlar diyebilir miyiz?

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 23:35   #726
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Mesajı Göster
Abi şu fizibilite çalışmanı benim tarlada yapsak diyorum.
Sen dedin de yapmadık mı?

formullaone beğendi.
Eski 10-10-2012, 23:53   #727
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın lilium,fernette'yi fernor'un tozlayıcısı olarak biliyordum.Bu durumda fernette aynı bahçe içinde hem fernor'u hem de chandler'ı tozlar diyebilir miyiz?
Evet dozlar.

Arkadaşlar o cins bu cins diye bir şey yok, şunu şu dozlar bunu bu dozlar diyoruz doğrudur, denmesinin sebebi de ağacın dişi çiçek açtığı dönemde başka bir ağacın erkek çiçek açması durumudur. Yani sizin ağacınızın dişi çiçek açtığı dönende cıvarınızda adını hiç bilmediğiniz bir ağaç erkek çiçek açıyorsa sizin dişi çiçek açmış ağaçınız dozlanır.

O cins bu cins denmesinin tek sebebi ağaçların dişi çiçek açtığı dönemde diğerlerin erkek çiçek açması,
Chandlerin dişi çiçek açtığı dönemde erkek çiçek açan cinsler franguette,fernette, cisko'dur.

Eski 11-10-2012, 07:24   #728
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Sen dedin de yapmadık mı?
Bu sözün olsun mu?

Ağaçlar.net şahit olsun mu?

(Az fırsatçıyım demi )

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 07:25   #729
Ağaç Dostu

Alıntı:
Evet dozlar.
...
O cins bu cins denmesinin tek sebebi ağaçların dişi çiçek açtığı dönemde diğerlerin erkek çiçek açması,
Chandlerin dişi çiçek açtığı dönemde erkek çiçek açan cinsler franguette,fernette, cisko'dur.
Ha şimdi daha açık konuşuldu. "Beğen"<- Tık.

kasap.94 ve Halil Önen beğendi.
Eski 11-10-2012, 16:43   #730
Yeni Üye

Alkış's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2012
sayın lilium adana da bahçe kurmak istiyorum fakat ceviz le limon arasında tercih yapamadım siz bu konuda tecrübelisiniz, siz ne önerirsiniz.teşekkürler..

Alkış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 19:31   #731
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın Lilyumun hoşgörüsüne sığınarak fikrimi söyleyeyim, Ceviz soğuk iklim ister. Adanada yapacaksanız Pikan düşünmelisiniz.

Lilium ve formullaone beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2012, 22:32   #732
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
sn lilium iyi akşamlar,
Resimlerde gördüğüm kadarı ile ceviz ağaçlarınızın yapraklarındaki yansıyan beyazlık güneşten korumak için uygulanan ismini hatırlayamadığım organik koruyucumudur?
2. dikkatimi çeken ise ceviz dalları yere çok yakın gibi duruyor ayrıca ağaçlarınıza modifiye lider şekil budamasımı yaptınız.
Sayın ykaya194, ağaçlarda gördüğünüz beyazlık kaolin kili'dir, güneşin yakıcı sıcaklarından etkilenmemek için kullanıyoruz, iki yıldır kullanıyorum ve kullanılmasını şiddetle tavsiye ediyorum, bölgemizde kullanmayanlar oldu müthiş derecelerde güneş yanıklığına maruz kaldılar, benim bahçemde hiç güneş yanığına rastlamadım.

Dalların yere yakınlığı beni engellemiyor, bahçeye tıraktör sokmuyorum, çapalamayı çapa makinasıyla yaptığım için tacı birden yüksetmiyorum önce bu dallardan verim almalıyım, ağaç büyüdükçe taç da yükselir.

"ağaçlarınıza modifiye lider şekil budamasımı yaptınız"

Aksine bir çoğunu goble yaptım, ama en uygunu modifiye lider şekli, yavaş yavaş bunu uyguluyorum.

Eski 11-10-2012, 22:35   #733
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi univercity Mesajı Göster
sayın lilium adana da bahçe kurmak istiyorum fakat ceviz le limon arasında tercih yapamadım siz bu konuda tecrübelisiniz, siz ne önerirsiniz.teşekkürler..
Limon hakkında hiç bir bilgim yok, o onuda bir şey diyemeyeceğim.

Ceviz konusunda sayın agozceye katılıyorum.

Eski 12-10-2012, 08:30   #734
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
Mahsul edilen Ceviz yıl içerisinde her ay satılabilirken, mahsul edilen armutun hemen satılması gerekir ki, depolama şansı yoktur. Sırf bu nedenle bile cevizi tercih ederim.

Halil Önen beğendi.
rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 10:04   #735
Ağaç Dostu

sn Lilium,
Sorularıma verdiğiniz çok net ve faydalı cevaplar için teşekkür ederim.
Bu yıl mayıs sonunda oluşturduğum kapalı ceviz bahçem her ne kadar küçükte olsa (42 ağaç) öğrenme merakımdan dolayı sizlerden edineceğim pratik bilgileri teorik bilgilerimle pekiştirmek isterim. (bu vesile ile üye arkadaşlarda bilgilerinizi paylaşmış olur) Ceviz yetiştirmek için uygun yer bulduğumda daha büyük bahçe kurmayı planlıyorum mevcut tarlalarda ya taban suyu veya yol ve su problemi var.
Bu yaz sık sık yaptığım Biga-İstanbul seyehatlarında sizleri ziyaret etmek istedim her defasında ya Gönen dönüş yolunu kaçırıyorum veya işlerimden dolayı gelemedim inşallah baharda ziyaret ederim.
saygılar,

Lilium ve Halil Önen beğendi.
Eski 12-10-2012, 12:22   #736
Yeni Üye

Alkış's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2012
yorumlarınız için teşekkür ederim agozce ve lilium..

Alkış Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2012, 12:42   #737
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rise_com Mesajı Göster
Mahsul edilen Ceviz yıl içerisinde her ay satılabilirken, mahsul edilen armutun hemen satılması gerekir ki, depolama şansı yoktur. Sırf bu nedenle bile cevizi tercih ederim.
Eskiler armudu saman arasında saklıyorlardı da bozulmuyordu gibi bir şey kalmış aklımda.

Bu konuda bilgisi olan var mı?

rise_com ve bulgur beğendi.
Eski 12-10-2012, 14:34   #738
Ağaç Dostu

Doğru hatırlıyormuşum (galiba)

http://forum.fotografturk.com/elma-n...ir-t13870.html

rise_com beğendi.
Eski 12-10-2012, 14:36   #739
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Eskiler armudu saman arasında saklıyorlardı da bozulmuyordu gibi bir şey kalmış aklımda.

Bu konuda bilgisi olan var mı?
Doğrudur, eski usul ya da imkan meselesi, eskiden buzhane herherde yoktu elma armudunu üretici saman altına gömerek dayanıklık süresini biraz uzatabiliyordu, şimdi buzhaneler ulunca üretici ürününü buzhaneye koyarak ömrünü uzatabiliyor. Fakat bu seferde ürünün yarı fiatını da buzhaneye veriyor.

miyawy beğendi.
Eski 18-10-2012, 23:31   #740
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ben başka tesbitlerdeyim şu an.

Name:  ABCD0007.JPG
Views: 1858
Size:  21.0 KB

Eski 19-10-2012, 12:37   #741
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2012
Alıntı:
Ben öyle düşünmüyorum, fiatlarla oynanmazsa beş yılın sonunda tek yıllıklardan alacağın parayı alırsın daha sonraki yıllar katlayarak devam eder, ve 7ci 8ci yıl 20 kilogram alsan 20x20=400kg x 10 = 4000 tl dönümden gelir, Toplamda 10 yılın sonunda tek yıllık bitkilerden elde ettiğin geliri fazlasıyla alınabileceğini düşünüyorum ki, 8 yaşında olan bir ağaçtan 40 kilogram alınabileceğini düşünüyorum bunu deneyimlerimden görebiliyor gördüklerimden tahmin yapabiliyorum, daha önceki mesajımda dediğim gibi tam net bir şeyler için bana iki yıl müsade.

Fiatlar konusunda hiç bir şeyin garantisi yok, ne domatesin ne çeltiğin ve nohutun ne fasulyenin ne elmanın ne armutun.

Bu yıl fiat bu diye bunu hiç bir şey için baz alamayız.
Sayın Lilium,
Konunuzu baştan sona okudum ve şunu söylemeliyim, bahçeniz muhteşem. Yazılarınızı da önceden beri takip ederim. Bu yüzden bu yazınızdaki bir ayrıntı beni şaşırttı. Gelir hesabı yaparken dönüme 20 ağaç hesap etmişsiniz. Halbuki siz çok daha seyrek dikim tavsiye ediyordunuz. Sormak istediğim, acaba bu fikriniz değişti mi, eğer değiştiyse buna ne sebep oldu acaba?

kozel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 14:45   #742
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Hayır kararımda bir değişiklik yok, 8x6 ekilebilir, ve bu ekim ölçülerinde 20 ağaç sığdırılabilir.

Halil Önen beğendi.
Eski 19-10-2012, 15:37   #743
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2012
Alıntı:
Hayır kararımda bir değişiklik yok, 8x6 ekilebilir, ve bu ekim ölçülerinde 20 ağaç sığdırılabilir.
Cevabınız için teşekkür ederim. Sitede gördüğüm en güzel ceviz bahçesi sizinki olduğundan ve dikim aralığının çok önemli olduğunu düşündüğümden sizin fikirlerinizi çok önemli buluyorum. Daha önceki bir mesajınızda " Dikim mesafenizi 8x8 den aşağı yapmayınız, çit sistemi düşünürseniz 8x6 öneririm. " demişsiniz. Yani, tekrar bakınca 8x6 önerdiğinizi farkedebildim.

Ticari anlamda ekecek olsanız çit sistemini mi tercih ederdiniz? 10x8 ile 8x6 lık çit sistemini karşılaştıracak olsanız, verim için hangisini önerirsiniz? Çünkü böyle güzel bir bahçe elde ettikten sonra cevizleri az ışık alıyor diye kesmek çok korkunç bir şey olur. Bir de sizin ekim aralığınız nedir acaba?

kozel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2012, 23:34   #744
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kozel Mesajı Göster

Ticari anlamda ekecek olsanız çit sistemini mi tercih ederdiniz?

Bana göre 3 dönüm de ticaridir 3000 dönümde . 3-5 dölüm olan bahçelerden gelir beklenmiyorsa hobi amaçlıysa ticari düşünülemez.

5 dönüm bahçe ekonomik sıkıntısı olan biri için bir emekli maaşı daha olarak düşünülebilir.

Ticari anlamda ekecek olsaydım ve yerim büyük olsaydı yine 8x8 ekerdim çok sık ekip çok verim alacağım anlamı çıkmamalı ve düşünülmemeli doğa ananın kuralları neyse ona göre hareket etmek gerekliliğine inanırım. Düşünün ki, sık ektiniz bunun budamaları ona göre yapılması gerekir çok dikkat etmeniz gerekir ayrı bir maliyettir, bahçe hava almaz hastalıktan kurtaramazsın yani kısacası evdeki bulgurdan da olursun.

10x8 ile 8x6 lık çit sistemini karşılaştıracak olsanız, verim için hangisini önerirsiniz? Çünkü böyle güzel bir bahçe elde ettikten sonra cevizleri az ışık alıyor diye kesmek çok korkunç bir şey olur. Bir de sizin ekim aralığınız nedir acaba?
10x8 çok geniş olur, çit sistemi düşünülse bile 8x8 de çit sistemi olur, sıra aralarını açar (bahçe hava alması için, ilaçlamada kolaylık için) sıra üstleri bir birine geçer yine çit sistemi olur.
7x3.5 - 8x4 ekenler için hiç değilse 8x6 ekin düzenli bir budamayla kalıcı ağaçlarınız olur diyorum.
7x3.5 - 8x4 ekimlerde efendim 10 yıl sonra birer tanesini çıkaracağım diyor, yahu 10 yılda çok bir şey alamayacaksın ve diğer kalıcı ağaçlarında taç yapılarını bozacaksın ve ayrıca fidan bakım söküm gibi bir maliyet oluşacak onlardan aldığın verim söküm parasına yetmeyecek desem doğru olur.

Benim ekim aralığım 8x8 dir.

Safranlı ve kozel beğendi.
Eski 20-10-2012, 08:17   #745
Ağaç Dostu

Alıntı:
... 7x3.5 - 8x4 ekimlerde efendim 10 yıl sonra birer tanesini çıkaracağım diyor, yahu 10 yılda çok bir şey alamayacaksın ve diğer kalıcı ağaçlarında taç yapılarını bozacaksın ve ayrıca fidan bakım söküm gibi bir maliyet oluşacak onlardan aldığın verim söküm parasına yetmeyecek desem doğru olur.

Benim ekim aralığım 8x8 dir.
Abi dün cevizci bir tanıdığımla sohbet ettik. Bu 8*4 ekenlerin, 8*4 ekmesinin sebebi diyor, yabancı çeşitler çok budamaya geliyormuş ve meyveyi de yan daldan veriyor. Yani, al eline hızarı, dalları doğra diyor. Yerine çıkan dallar daha çok filiz ve meyve yapıyor diyor. Yani yan dal verimi yüksek ağaçlarda sürekli sert budama yaparak hareket ediyor. 10 sene sonra aradan ağaç çıkarmıyormuş. Yani hep 8*4.

Arkadaşımın doğrucusuyum.

Safranlı ve YeniBON beğendi.
Eski 20-10-2012, 10:45   #746
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Alıntı:
Ben başka tesbitlerdeyim şu an.

Eklenti 339595
Abi, yeni bir buluş peşin demisin ?Nedir o resimdeki,hemen ucundan göstermişsin.

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2012, 10:59   #747
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Name:  sallama aparatı 5.jpg
Views: 4674
Size:  61.9 KB

Bende ceviz ağacı silkeleme üzerinde çalışıyorum.

agozce, Lilium, selis ve 4 kişi beğendi.
mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2012, 13:42   #748
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Abi dün cevizci bir tanıdığımla sohbet ettik. Bu 8*4 ekenlerin, 8*4 ekmesinin sebebi diyor,
Şu tanıdığını bide benimle tanıştırsana bu tecrübeleri nerede hangi bahçede denemiş görmüş ve daha çok meyva almış.

"10 sene sonra aradan ağaç çıkarmıyormuş. Yani hep 8*4."

10 sene olupta Ağaç çıkarmadığı bahçeyi bana da gösterebilir mi?

Arabaya atlar hemen gelirim.

(Ben pire için çok yorgan yaktım, bunun içinde yakarım)

Eski 20-10-2012, 14:17   #749
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mitat10 Mesajı Göster
Abi, yeni bir buluş peşin demisin ?Nedir o resimdeki,hemen ucundan göstermişsin.
Yok yeni bir buluş değil, ceviz soyma makinamı sattım, şimdi bir tane kendime iki tanede yedek olarak yapıyorum.

Buluş dedin de aslında aklımda bir şeyler var, bakalım ileri ki günler zaman bulursam onuda yapmaya çalışacağım.

İşin kolayını aylaza sor demişler,

Düşündüğüm şey bir bant, bu yıl cevizleri soyarken her seferinde bir kasa kabuğu taşıdık durduk, tek başına da taşınmıyor, bu taşıma işi hem zamandan hem yorucu oluyor.
Kabukların akan oluğun altına bir bant yapıp kabukları direk arabanın ramorkuna taşıyacak bir bant düşünüyorum.

Ayrıca bu soyulan yeşil kabuklarında çok iyi bir gübre olacağı yolunda ibareler var, resimleyip göstermeye çalışacağım.

Sizin buluşunuz da çok güzel,hoşuma gitti ve çok beğendim, iyi düşünmüşsün, halat yerine mil olsaydı daha iyi olmazmıydı diye düşündüm.

Diğer sarsıcılar sağa sola sarsarken sizinki de ileri geri sarsıyor çok bir şey fark etmez, önemli olan verimlilik alabilmek.
Tüm yaratıcılıklar böyle başlar ve gelişir, başarılı olacağına inancım sonsuz.

Eski 20-10-2012, 14:50   #750
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Sayın Lilium ''cevizde gübreleme,ilaçlama takvimi'' başlığı altında bahçemin toprak analizini paylaştım fakat sanırım yanlış bir başlık seçtim ya da üye arkadaşların yorumlama fırsatı olmadı.Sizden rica etsem tecrübelerinize dayanarak tahlil sonucuma bir yorum getirebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum,iyi çalışmalar. ( Bu arada kabukları taşıma bandı fikrinizi çok beğendim,üstelik gübre değeride olursa mükemmel olur. )

Lilium beğendi.
formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe, ceviz, ceviz fidanı, ceviz yetiştiriciliği, lilium

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024