agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Üyelerin Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni3629Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2012, 22:59   #691
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi e.ışık Mesajı Göster
merhabalar, tebrikler eserlerinizi gördükçe neredeyse yapmaktan vazgeçmeyi düşündüğüm bahçe kurmaya tekrar niyetlendim,bende balıkesirdeyim telefonunuzu yazarsanız sizi ararım sizden öğreneceğim çok şey olacak. hafta sonu yerlerini belirleyip kazacağız,mahsuru yoksa bahçenizi görmek konuşmak istiyorum. TEŞEKKÜR EDERİM
Sayın e.ışık, gözünüz de o kadar büyütmeyin eserler falan, keşke o dediklerinizi yapabilsek, küçük bir bahçem var o kadar.

Sizlere şevk verebildiysem kendimi mutlu adlederim,

Hafta sonu neyin yerlerini belirleyip kazacaksınız anlayamadım.

Bahçemi her zaman görebilirsiniz, yardımcı olabileceğim bir şey varsa hiç çekinmeyiniz, her zaman açı bir kahvemiz bulunur gelin buyrun.

Tel numaramı özelinize yazıyorum.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 23:27   #692
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musculus Mesajı Göster
Gübre saçma makinesi haznesi büyük bir makine takdir edersin. Fakat içinde ve dönen milde hiç zımpara yok. Buralara zımpara yapıştarmam gerek.

Nasıl bir şey yaptığını hiç bilmiyorum, hazneyi değiştirmedin mi? aynı hazneyimi kullandın?

Dönen mil olmayacak, içinde dönen bir tepsi bir tablo olması gerekir .

Gübre saçma makinesinden yaptığımız ceviz soyma makinesinide çapa makinesiyle çevirdiğimizi traktöre gerek olmadığını söylemek istiyorum . Çok da güzel netice aldık. Abime ve tüm cevizcilere bereketli bir hasat sezonu dilerim...
Çapa makinasıyla tabi ki olur, ama bu sök tak baya uğraş verdirir, çapa makinasından çalıştırma aparatlarına harcayacağınız parayla elektirikli bir motor koyup çalıştırmak daha akıllıca.

Halil Önen beğendi.
Eski 28-09-2012, 21:19   #693
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Kardeşim Lilium,

Gönderdiğin cevizler gerçekten çok düzgün ve lezzetlilerdi. Kabuk soyma makinan çok başarılı. Senin de söylediğin gibi kırdığım cevizlerin içinde su olmadığı gibi, insektler tarafından ziyaret edilmeyerek tamamen beyaz kalmışlar. Kırdıklarımın arasında hiç çürük yoktu. Makinan çok iyi ayırmış onları.

Bir deneme yapacağım demiştim. Yarın erken kalkacağım için(fuara gelmek üzere) dinlenmeye çekileceğim. Uzun birşeyler yazmam gerekiyor. 2-3 Gün sonra toparlayıp yazarım.

Her şey gönlünce olsun.

Halil Önen beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2012, 00:30   #694
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Osman abi sözlerinizle beni rahatlattınız teşekkür ederim, malumunuz üzre kapalı bir kutu gönderiyoruz içinin ne olduğunu çok bilemiyoruz ama az çok bir tahmin yapabiliyoruz, bu sözlerinizle tahminlerimizde de yanılmadığımızı teyit etmişsiniz tekrar çok teşekkür ederim.

Denemeyi bende merakla sabırsızlıkla bekliyorum.

Hayırlı yolculuklar yakup kardeşime çok selamlar.

Halil Önen beğendi.
Eski 29-09-2012, 20:41   #695
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Osman abi sözlerinizle beni rahatlattınız teşekkür ederim, malumunuz üzre kapalı bir kutu gönderiyoruz içinin ne olduğunu çok bilemiyoruz ama az çok bir tahmin yapabiliyoruz, bu sözlerinizle tahminlerimizde de yanılmadığımızı teyit etmişsiniz tekrar çok teşekkür ederim.

Denemeyi bende merakla sabırsızlıkla bekliyorum.

Hayırlı yolculuklar yakup kardeşime çok selamlar.
Aleyküm selam..

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2012, 23:06   #696
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Daha önce belirttiğim gibi bahçemde dozlayıcı sorunu yaşıyorum, aldığım verim bir ölçü olarak düşünülemez, bahçemdeki tozlayıcı ağaçları bu yıl ağustosta aşıladım seneye de aynı sıkıntıyı çekeceğim kesin, bir sonraki sene umuyorum ki, erkek çiçek açarlar da sıkıntıyı çözeriz.

Bahçemdeki ağaç sayısı 60 on tane ağaç eksiğim var, yani elli ağaç bu yıl aldığım verim 250 kilogram

Eski 02-10-2012, 15:28   #697
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Ceviz konusunda gerçekten de maliyet ve verimlilik hesabının tekrar yapılması gerekir

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2012, 22:37   #698
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Abi dediğin gibi verim sorunu her bahçede var. Bu ağaçların kapladığı yer ve yapılan masraflar itibariyle cevizin kilosunun 25 lira olması lazım. Aynı yere 300 tane haziran gülü (armut çeşidi) eksen 7 yaşında ağaç başı 50 kilodan 15 ton o da 2 liradan( burda birisi toptan verdi) 30 bin lira yapar. Ceviz ekmek isteyenler bir daha düşünsünler bence...
Zamanında tüketilmesi gereken elma, armut, şeftali, kiraz gibi ürünlerle cevizi kıyas etmek yanlış olur, bu tür ürünlerin sorunları farklıdır, cevizde de aynı bu gibi söylemler yapılabiliyor, söylem farklı şeydir ürünün sorunları farklı şeylerdir.

Sadece kilo ve para hesabı yapacaklar hiçbir şey yapmasın, ürününüz ne olursa olsun sorunlarını çözmediğiniz önleminizi almadığınız taktirde hangi ürün olursa olsun hüsran yaşar.
Bu bilhassa üstte bahsettiğim elma, armut, şeftali, kiraz gibi ürünlerde daha risklidir.

miyawy, smnunal ve enerecep beğendi.
Eski 02-10-2012, 22:52   #699
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
Ceviz konusunda gerçekten de maliyet ve verimlilik hesabının tekrar yapılması gerekir
Neye göre bunu yapacağız? hangi bilgiye veriye göre, herhangi bir söyleme göremi yapacağız? bu söylemin doğruluğunu ıspatlayacak veriler elinizde varsa buyrun.

"Maliyet ve verimlilik"

İki farklı konu ayrı ayrı tartışılması gereken konu.

Eski 03-10-2012, 08:27   #700
Ağaç Dostu

İş hayatında ve yatırım sürecinde her an maliyet ve verimlilik konusunda titiz davranmak gerekir
ceviz konusunda üretim eksikliği ile beraber serbest piyasada alım satım rakamları yazılanlar gibi degil
dün itibarıyla yalova da yalova çeşidi cevizler normalı 5 tl den iyisi 7 tl toptan satılmaktadır.
topraga verilen her emek karşığını mutlaka bulacaktır
kar amacıyla büyük beklentiye giren arkadaşların tekraren maliyet ve verimlilik hesabını gözden geçirmeleri gerektiğini söylemek istiyorum
sizlerin de söylediği gibi veriler ışığında konuşmak gerekir..
iş hayatında kendmizce her gün yapmaya çalısıyoruz
ne diyeyim....
her kese bol kazanç dileyip geçiyorum....

YeniBON beğendi.
Eski 03-10-2012, 12:00   #701
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Arkadaşlar bloğum da paylaştığım ceviz soyma makinası çok ilgi çekti, telefonum susmuyor kimisi bize de yaparmısın kimisi abi yapmama yardımcı olurmusun diye soruyorlar, (elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum) kimisi böyle yararlı bir blogdan dolayı kutluyor, bende daha yararlı bilgiler isterseniz http://agaclar.net/forum/ gelin diyorum.

Yararlı faydalı olabilmek bana mutluluk veriyor oda bana yeter. Kimisi paraya doymaz kimisini ise küçük mutluluklar fazlasıyla doyurur.

Eski 03-10-2012, 13:07   #702
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
İş hayatında ve yatırım sürecinde her an maliyet ve verimlilik konusunda titiz davranmak gerekir
ceviz konusunda üretim eksikliği ile beraber serbest piyasada alım satım rakamları yazılanlar gibi degil
dün itibarıyla yalova da yalova çeşidi cevizler normalı 5 tl den iyisi 7 tl toptan satılmaktadır.
topraga verilen her emek karşığını mutlaka bulacaktır
kar amacıyla büyük beklentiye giren arkadaşların tekraren maliyet ve verimlilik hesabını gözden geçirmeleri gerektiğini söylemek istiyorum
sizlerin de söylediği gibi veriler ışığında konuşmak gerekir..
iş hayatında kendmizce her gün yapmaya çalısıyoruz
ne diyeyim....
her kese bol kazanç dileyip geçiyorum....
Yeni mahsül ceviz parekende 7 TL'den başladı. Bölge bölge 7-15 arası değişecektir. Sezon ilerledikçe fiyatta yükseliyor. Verimlilik - maliyet hesabı için neredeyse tüm web'de alakasız bilgiler var. Kimisi 50 dönümde milyon lira kazanıyor (ağaç başı 100 kg 8*4 dikim kilosu 10 lira), kimisi daha makul ama nedense gerçek ölçüm çalışmaları yok. Yıl yıl cins-yaş-toprak yapısı vb. göz önüne alınarak yapılmış bir çalışma bulsak bu hesapları rahatça yapar deriz ki kardeşim bu işin risk payı şudur; maksimum kazanç-minimum kazanç şudur diye.

Bu arada @Lilium makinen gerçekten güzel. Yapım ayrıntılarını paylaşmanı bekliyoruz.

Halil Önen beğendi.
suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 14:08   #703
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Teşekkürler sayın suivant, Yapım aşamalarını 8 ci sayfada paylaşmıştım, Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen) Sanırım görmediniz.

Şimdi bir tane daha yapacağım.

Eski 03-10-2012, 14:44   #704
Ağaçsever

suivant's Avatar

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Alıntı:
Teşekkürler sayın suivant, Yapım aşamalarını 8 ci sayfada paylaşmıştım, Lilium / Bahçe (Balıkesir-Gönen) Sanırım görmediniz.

Şimdi bir tane daha yapacağım.
Kusura bakmayın kaçırmışım. Güzel bir çalışma olmuş. Videodaki makine sanki fabrikasyon gibi. Özenli çalışmışsınız. Cevizi çok olup da kavlatma eziyetine katlananlara şaşarım. Makine hem ekonomik hem de (elle soymaya göre) pratik.

Halil Önen beğendi.
suivant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2012, 16:46   #705
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Hiç bir hata yapmamaya çalıştım ve hiç bir hata yapmadan istediğim gibi bir makina oldu.

Günlük soyma kapasitesi (10saat) 1 ton, buda demektir 40-50 dönüm bahçelere bile yetebilir.

Daha küçük bir şeylerde yapılabilir, günlük 500 kilogram gibi, fakat gerek maliyetlerde çok bir şey fark etmeyecek, gerekse zaman kaybı açısından daha uzun sürecek.

İki, üç, beş dönüm bahçesi olanların küçük bir makina rahatlıkla işlerini görür.

Halil Önen beğendi.
Eski 05-10-2012, 17:08   #706
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ağustos 10-15 gibi yaptığım durgun göz aşıları havaların iyi gitmesinden uyanıp 10-15 cm boy attılar.

Name:  Resim 141.jpg
Views: 882
Size:  69.3 KB

Name:  Resim 136.jpg
Views: 895
Size:  63.6 KB

Name:  Resim 137.jpg
Views: 940
Size:  72.9 KB

Onuncu ayın beşin de meyva çiçeği

Name:  Resim 139.jpg
Views: 885
Size:  43.7 KB

Name:  Resim 140.jpg
Views: 963
Size:  37.2 KB

Eski 05-10-2012, 17:10   #707
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Bunlarda büyük ağaçlara yaptığım göz aşıları, kimisi 1 metreyi buldu.

Name:  Resim 144.jpg
Views: 903
Size:  59.5 KB

Name:  Resim 145.jpg
Views: 910
Size:  57.3 KB

Name:  Resim 146.jpg
Views: 899
Size:  68.1 KB

Eski 07-10-2012, 22:41   #708
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-05-2010
çok güzel

rise_com Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 12:22   #709
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Daha önce belirttiğim gibi bahçemde dozlayıcı sorunu yaşıyorum, aldığım verim bir ölçü olarak düşünülemez, bahçemdeki tozlayıcı ağaçları bu yıl ağustosta aşıladım seneye de aynı sıkıntıyı çekeceğim kesin, bir sonraki sene umuyorum ki, erkek çiçek açarlar da sıkıntıyı çözeriz.

Bahçemdeki ağaç sayısı 60 on tane ağaç eksiğim var, yani elli ağaç bu yıl aldığım verim 250 kilogram
sn. Lilium,
bahçenizdeki ceviz ağaçlarınızın yaşı ve cinsi nedir? ağaç başı 5 kg verim bana az gibi geliyor zira söylemler bunun çok üzerinde birde dozlayıcı sorunuzu biraz açarmısınız dozlayıcı adedimi az yoksa uygun dozlayıcı cinsimi yok,ayrıca fernette chandler cevizi dozlarmı?

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 13:47   #710
Ağaç Dostu

Alıntı:
Safranlı nın yorumlarına katılıyorum. Cevizin yerine nohut ekseydik 1,5 ton nohut alırdık en az 5 dönümden. Kilosu 5 liradan 7,500 lira. 7 sene eksek 50 bin lira. Bizim ceviz 7 sene sonunda 2,500 lira. hesap ortada. Ümit kırıcı olmamak gerek ama ümit verici bir durumda yok. Şu ana kadar ben 5 dönüm ceviz bahçesine 10 bin lira harcadım. 4.seneye gidiyoruz. Henüz bir gelirim yok. Meyve ekecekler bir daha düşünün
arkadaşım
nohut,ceviz kazanç mukayesi hesabını izah etmeye çalışayım.
1) nohut verimi en iyi şartlarda;
150-180 kg/da , toptan satış fiyatı 3-4 tl/kg 180x4 = 720 tl gelir elde edilir, masraf olarak 200tl/dekar (tohum= 4tl x 20 kg/da = 80 tl +ekim+çapalama 2 defa+ hasat) geriye 720-200 = 520 tl/da kazanç kalır ayrıca her sene aynı yere nohut ekilemez
2) ceviz verimi en kötü şatlarda;
(6x8 m aralıklarla ) 20 ağaç/da, en az 5-10 kg/ağaç ortalama 7 kg/ağaç başı alırsak 7x20=140 kg/da verim alınır. toptan satış en az 7 tl/kg 140x7= 980 tl/da eder masraf olarak 100 tl/da geriye 880 tl/da kalır.
buna göre hangisi daha kazançlı taktir edersiniz!
not = elimdeki 6 ton nohutu 4,5 tl/kg dan alıcı varsa gönderebilirim.

Eski 09-10-2012, 14:10   #711
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
arkadaşım
nohut,ceviz kazanç mukayesi hesabını izah etmeye çalışayım.
1) nohut verimi en iyi şartlarda;
150-180 kg/da , toptan satış fiyatı 3-4 tl/kg 180x4 = 720 tl gelir elde edilir, masraf olarak 200tl/dekar (tohum= 4tl x 20 kg/da = 80 tl +ekim+çapalama 2 defa+ hasat) geriye 720-200 = 520 tl/da kazanç kalır ayrıca her sene aynı yere nohut ekilemez
2) ceviz verimi en kötü şatlarda;
(6x8 m aralıklarla ) 20 ağaç/da, en az 5-10 kg/ağaç ortalama 7 kg/ağaç başı alırsak 7x20=140 kg/da verim alınır. toptan satış en az 7 tl/kg 140x7= 980 tl/da eder masraf olarak 100 tl/da geriye 880 tl/da kalır.
buna göre hangisi daha kazançlı taktir edersiniz!
not = elimdeki 6 ton nohutu 4,5 tl/kg dan alıcı varsa gönderebilirim.
Sn ykaya194

Forumda tarımda yeni bir çok arkadaşımız var. Dolayısı ile özellikle maliyet hesaplarında eksik bilgi vermemeye özen gösterelim lütfen.

İyi bir bakımdan bahsediyorsak yıllık 250 TL/dönüm'den düşük bir rakam bence düşünülmemeli. Ağaç başı 7kg verime de kaçıncı senede ulaşacağınızı düşününüz. Ayrıca bahçe kurulum masrafı ile tek yıllık bitkinin ekim masrafını da karşılaştırılmalı.

Benim tecrübelerime göre bahçe kurulum masrafları dönüm başına 1600-2000 TL arasında, işletme maliyetleri de 250-350TL arasında. Bu rakamlar 2011 Çanakkale Bayramiç bölgesindeki işçilik ve malzeme giderleri baz alınarak hesaplandı. Artış maalesef enflasyon oranında da olmuyor. 2009 senesinde yevmiye 25TL iken bu sene 40TL'nin altına düşmedi. Hatta yoğun dönemlerde 60TL bile verseniz işçi bulamadığınız dönemler oluyor.

Ağaç başı 5kg verime internette yazıldığı gibi 5. yaşında ulaştığınızı varsaysak dahi, o zamana kadar yapacağınız masraf:
1500 TL ilk kurulum
250 TL x 5 yıl bakım = 2750 TL olacaktır. Dönüme 20 ağaç dikmekten bahsetmişsiniz, bu durumda dönümde 100kg ceviz ile 7TL/kg'dan satarsanız 700TL geliriniz olur diyebiliriz. Hadi bir önceki sene de 3kg almış olsanız, 420TL de oradan kazanırsınız, toplam gelir 1120 TL olur.

4 yaşından önce de verime yatırmayacağınızı varsayıyorum.

Bu arada 5 yaşındaki ağaçtan 5 kg verim alan "yatırımcı" sayısının da %10'u geçmeyeceğini de kişisel tahminim olarak ekleyeyim.

Ç.

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 15:07   #712
Ağaç Dostu

Cevizde ,elmada, armutta ve daha nice bahçelerde hesaplar hep değişken olacaktır
bir aile uygun araçlar ile çok rahat 20 dönüme bakabilir
kendiniz çalışabiliyor iseniz çok kalem bedavaya gelebilir
bir dostunuz var ise siz ona biçilen çayırı verir ,oda size gübresini verebilir
sulama bazı yerlerde bedavadır
çogu yerdede en büyük maliyettir
köyüm su cennetidir
yıllardır beton kanalardan su devamlı akar
muhtara sadece temizlik parası alır
bu para bile degil
yamaçtaki bahçelerde ise su yetmiyor ve motor kullnamak gerekiyor...
Işin özü hepimiz toprak sevgimizin peşinden gidiyoruz
ve tabi ki para kazanmak istiyoruz
rekabetçilik esasına dayanan ekonomik sistemde cevizde de ölçek ekonomisinin avantajı yatırımcıyı öne geçirecektir
yanı en az 50-100 dönüm yatırım olmalı
toprağı doğayı seven zaten bir gelir olan dostlarım ise ne gelirse alllah bereket versin demek zorundadır...
Tüm kriterler kar zarar ekseni; ölçek ekonomisine bağlı oluyor
ölçek büyüdükçe verimlilik artabiliyor

Yakup ve YeniBON beğendi.
Eski 09-10-2012, 22:59   #713
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
uygun dozlayıcı cinsimi yok,ayrıca fernette chandler cevizi dozlarmı?
Sayın ykaya194, uygun dozlayıcı yok, chandlerin dozlayıcısı franguette dir, fernette daha sonra farkedildi daha iyi olduğu, hem daha küçük taç yapısı var hem dozlaması daha uzun bir süre.

Ben bahçeyi kurarken furanguette bulamadım bana chandlerlere dozlayıcı olarak bursa 95 verdiler, 3-4 yılın sonunda görüldü ki dozlamayacak çünkü bursa 95 ler erken uyanıyor ve çiçeği erken bitiyor.

İki yıl önce dozlayıcı olarak fernette alıp ektim, bu yılda bahçemdeki bursa 95 leri fernette olarak aşıladım, fidanların gelişip erkek çiçek açması sanırım 3-4 yılı bulur, aşılar ise üçüncü yılı çiçek verir diye düşünüyorum, bir yılı atlattık gelecek yılda verim düşük olabilir (erkek çiçek olmayacağı için) bir sonraki yıl her şey yerine oturacak diye umut ediyorum.
Kendi yetiştirdiğimiz ve her gün konuştuğumuz bakımı da fena olmayan bir bahçenin fizibitesini yapabiliriz, ve bu fizibilite çok şeyleri ortaya çıkaracak kafamızdaki sorulara net ve gerçek cevaplar olacak.

Eski 09-10-2012, 23:54   #714
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Burada bir arkadaş domates ekti. 25 dönümden minimum 250 ton domates aldı.
Aynı söylemler her şeyde var, o arkadaş 250 ton aldı diye seninde 250 ton alacağının garantisi yok.
Burada da (gönende) böyle bir şey yaşandı, bir arkadaşımız domates ekmişti o yıl her şey (iklim) çok uygun gidip bakımını da iyi yapınca çok güzel verim almıştı ramork doluları domatesler geçerken biride ramorkları sayıyor vay be şu kadar ramork şu kadar ton şu kadar para, çok iyi, seneye bende ekeceğim der ve eker .

Ne aldığını söyleyeyim mi musculus, dölümüne 500 kilo

Neden mi!

Her şey karşıdan bakıldığı görüldüğü gibi olmuyor da ondan, domateste ot bele kadar olmuş hastalıklarla mücadele edilmemiş, capa yapmaya gidiyorlar ikindiye kadar ağaç altında gölgede yatıyorlar ikindiden sonra iki capa vurup akşam oldu geliyorlar, gerekli bakım ve gübremeler yapılmamış.

Tarım ramork saymayla ya da ağaçtan 3 kilo mu 50 kilomu aldın hesabıyla yapılmaz, doğru uygulamalar ve doğru çeşit seçimiyle bitkinin iklim ve istekleri doğrultusunda yapılırsa sonuçları da güzel olur.

Bakınız arkadaşımız leonfather41 bahçesinden 8 yaşındaki ağaçlarının resimlerini koymuş ve verim konusunda onunda şikayetleri var. Resimleri paylaşmamın sebebi de üstte bahsettiğim iklim bakım çeşit (vs) koşularından olan farklılıklar.

8 yaşında olan sayın leonfather41 ağaçları.

Name:  Görüntü042.jpg
Views: 1383
Size:  68.8 KB

Name:  Görüntü043.jpg
Views: 1281
Size:  63.4 KB

Bunlarda benim 6 yaşında olan ağaçlarım.

Name:  Resim 123.jpg
Views: 1519
Size:  73.0 KB

Name:  Resim 124.jpg
Views: 1370
Size:  71.9 KB

Eski 10-10-2012, 00:25   #715
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Çamtepe nin yazdıkları son derece doğru. Ceviz tek yıllıklara rakip olamaz.
Ben öyle düşünmüyorum, fiatlarla oynanmazsa beş yılın sonunda tek yıllıklardan alacağın parayı alırsın daha sonraki yıllar katlayarak devam eder, ve 7ci 8ci yıl 20 kilogram alsan 20x20=400kg x 10 = 4000 tl dönümden gelir, Toplamda 10 yılın sonunda tek yıllık bitkilerden elde ettiğin geliri fazlasıyla alınabileceğini düşünüyorum ki, 8 yaşında olan bir ağaçtan 40 kilogram alınabileceğini düşünüyorum bunu deneyimlerimden görebiliyor gördüklerimden tahmin yapabiliyorum, daha önceki mesajımda dediğim gibi tam net bir şeyler için bana iki yıl müsade.

Fiatlar konusunda hiç bir şeyin garantisi yok, ne domatesin ne çeltiğin ve nohutun ne fasulyenin ne elmanın ne armutun.

Bu yıl fiat bu diye bunu hiç bir şey için baz alamayız.

Eski 10-10-2012, 07:49   #716
Ağaç Dostu

alimallah's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
tozlayıcı

[QUOTE=Lilium;1029839]Sayın ykaya194, uygun dozlayıcı yok, chandlerin dozlayıcısı franguette dir, fernette daha sonra farkedildi daha iyi olduğu, hem daha küçük taç yapısı var hem dozlaması daha uzun bir süre.
Sayın Lilium,
Chandler'in tozlayıcısı olarak, Franguette belirtiliyor bu konudaki ciddi sitelerde. Siz Fernette'nin daha uygun bir tozlayıcı olduğunu yazıyorsunuz. Bu konudaki kaynağınızı paylaşır mısınız?
Teşekkürler, saygılar..

alimallah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 09:02   #717
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Bunlarda benim 6 yaşında olan ağaçlarım.

Eklenti 337828

Eklenti 337829
Abi şu fizibilite çalışmanı benim tarlada yapsak diyorum.

Halil Önen beğendi.
Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 09:48   #718
Ağaç Dostu

Alıntı:
Burada bir arkadaş domates ekti. 25 dönümden minimum 250 ton domates aldı. ortalama 20 kuruştan 50 bin lira. 15 bin lira masrafa gitti. 35 bin lira net kar. Dönüm başı 35/25= 1400 lira. 5 sene böyle devam etse 7 bin lira. 5 sene sonra 20 ağaç bile eksen dönüm başı 20x5= 100 kilo O da 10 liraya versen kilosunu en fazla 1000 lira eder. Nohut tan zarar ediyorum diyen arkadaş lütfen bir daha okusun yazdıklarımı. 4 lira süper fiyat nohut için. Çamtepe nin yazdıkları son derece doğru. Ceviz tek yıllıklara rakip olamaz. Uzun süre isteyen meyve. Ama armut rakip olabilir.
Arkadaşlar,
ceviz,badem gibi meyva bahçesi tesisi kurmak uzun vadeli bir yatırım ve kuruluşta aynen fabrika gibi ilk yatırımı maliyetli olan bir iş olduğu malumunuzdur ancak iyi yönetilen bir işletme gibi yöreye uygun cins seçimi ve bahçeye bilinçli bakım yapıldığında 5-6 yıl sonra aldığın bir yıllık ürün ile kendini rahatca amorte edebilmektedir zira bir ağaçtan 20-30 kg alındığında bile dekar başına 20 ağaç x 20 kg=400kg x10tl=4000 tl/da eder hangi tek yıllık üründe bunu alabiliriz? aynı zamanda ceviz aralarınada 3-5 yıl sebze ekerek kazançta sağlanabilmekte (biber vs. gibi sulu tarım)

Önceki yazımda nohut ile ceviz getirisi mukayesesi yaparken;nohutun en yüksek verimini ve fiyatını , cevizin ise en düşük verim ve fiyatını kabul ederek mukayesesini yaptığım halde bile cevizin daha fazla getirisi olduğu hesaplandı.
nohuttan zarar etmedim zira ektiğim arazi ceviz bahçesi kurmaya uygun olsa idi cevizi tercih ederdim.
saygılar,

Safranlı beğendi.
Eski 10-10-2012, 10:50   #719
Ağaç Dostu

[QUOTE=ykaya194;1029939]Arkadaşlar,
ceviz,badem gibi meyva bahçesi tesisi kurmak uzun vadeli bir yatırım ve kuruluşta aynen fabrika gibi ilk yatırımı maliyetli olan bir iş olduğu malumunuzdur ancak iyi yönetilen bir işletme gibi yöreye uygun cins seçimi ve bahçeye bilinçli bakım yapıldığında 5-6 yıl sonra aldığın bir yıllık ürün ile kendini rahatca amorte edebilmektedir zira bir ağaçtan 20-30 kg alındığında bile dekar başına 20 ağaç x 20 kg=400kg x10tl=4000 tl/da eder hangi tek yıllık üründe bunu alabiliriz? aynı zamanda ceviz aralarınada 3-5 yıl sebze ekerek kazançta sağlanabilmekte (biber vs. gibi sulu tarım)

Yukarıdaki yazıya uzun vadeli yatırım konusunda katılıyorum
ancak dönümde 20 ağaçtan 20 kğ verim çok çok iyimser olmuş
reelde bu rakamı bulmak zor
yine reelde kilosonu 1o tl satmka daha da zor

formullaone ve Çamtepe beğendi.
Eski 10-10-2012, 16:00   #720
Ağaçsever

leonfather41's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2012
Alıntı:
Safranlı nın yorumlarına katılıyorum. Cevizin yerine nohut ekseydik 1,5 ton nohut alırdık en az 5 dönümden. Kilosu 5 liradan 7,500 lira. 7 sene eksek 50 bin lira. Bizim ceviz 7 sene sonunda 2,500 lira. hesap ortada. Ümit kırıcı olmamak gerek ama ümit verici bir durumda yok. Şu ana kadar ben 5 dönüm ceviz bahçesine 10 bin lira harcadım. 4.seneye gidiyoruz. Henüz bir gelirim yok. Meyve ekecekler bir daha düşünün
Arkadaşlar bu ceviz işine girdiğime bin pişman oldum 8-9 yıllık 132 ağaçtan bu yıl aldığım ceviz 40 kg yanlızca 40 kg.Ağaç başı değil toplamda.Fidancıların dediği gibi tonlarca ceviz alınmıyor.Birde bu yıl cevizlerin içleri tamamen kurudu.Cevizlerin kabukları çatladı.Anlayacağınız bu işten sıtkım sıyrıldı.Heryıl bir dünya masraf yap ortada bişi yok...
Eğer ceviz yapacaksanız iyi düşünün derim saygılarımla

smnunal beğendi.
leonfather41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bahçe, ceviz, ceviz fidanı, ceviz yetiştiriciliği, lilium

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024