agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2010, 15:50   #991
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Arkadaşlar herkese saygılarımı sunuyorum. Bende bugün itibariyle aranıza katılmış bulunuyorum. İki kumkuatım, iki limonum, iki yaban mersinim ve çok sayıda bitkim var. Kumkuatların resimlerini yakında koyucam. Bu kumkuatlar ankarada ne zaman çiçeğe durur bilgisi olan var mı? Limonlarım bile çiçek açtılar hatta iki tane meyve dahi verdiler ancak kumkuatlar çok tembel çıktılar, yaprağa çalışıyorlar, çam ağacı gibi oldu heryeri yaprak Çiçek vermesi için özel bir şeyler yapıyormusunuz?

torpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 20:28   #992
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Temmuzdan sonra çoşabilir.Sabırla bekleyin.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2010, 23:05   #993
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2009
Galeri: 4
Ben de bir tane aldım kamkattan, ben terasta yetiştiriyorum acaba çok güneşten etkilenir mi ve su ihtiyacı ne kadardır? Sizlerden bu konuda bilgi alamak istiyorum. Teşekkür ederim.

Nilgün Eran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2010, 14:14   #994
/

Giriş Tarihi: 08-06-2010
arkadaşlar artık yavaş yavaş çiçeklenmeler başlar.çiçeklenmeden sonra meyve beklenir.ama bekledigin kadar yemesi sürmez.reçeli çok güzel oluyor bu arada

krgz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 13:02   #995
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Evet çiçeklenmeler başladı nihayet, oldukça fazla sayıda çiçek tomurcuğu var, bakalım ne kadarı meyveye duracak? Nilgün bu arada soruna cevap vereyim , benim kumkuatlar hiç rüzgar görmüyorlar diyebilirim, 15 günde bi sıvı besinle besliyorum, nerdeyse tüm gün de güneş ışığı alıyor şu an oldukça sağlıklılar. Sulama konusuna gelince bir çok yerde üstündeki toprak kuruyunca sulayın diyorlar, bende öyle yaptım üstü kuruyunca suluyorum, ki bu ankara şartlarında 3 günde bir felan demek oluyor. Saygılarımla...

torpak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 19:03   #996
/

evet arkadaşlar beklenen çiçekler açamaya başladı.oldukça güzel görünüyorlar.umarım her kes bol ürün alır.

Eski 16-06-2010, 13:55   #997
/

arkadaşlar su konusu önemli dikkat etmekte fayda var.oldukça yagmurlu günlerden sonra güneşi görünce kendilerine geldiler.

Eski 16-06-2010, 23:02   #998
Ağaç Dostu

Gülbeşeker's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2008
yani suyu azmı verelim çokmu

Gülbeşeker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 10:58   #999
/

ben kendi adıma topragı kurutmuyorum.geçen sene bunun faydasını gördüm

Eski 17-06-2010, 12:54   #1000
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Yazın sıcaklarda çok su istiyorlar, özellikle de saksı içinde bakıyorsanız... Ben 2 ya da 3 günde bir su veriyorum neredeyse. 2 tane kumkuat ağacım var, 3 senedir bakıyorum onlara. Bu ara bol bol çiçek tomurcukları verip açmaya bile başladılar.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2010, 19:13   #1001
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2010
Kumkuat ağacı bende alıcam bu hafta ama şu evdeki turunçgillerime acil yardım şimdi şöyle başlıyım nisan ve mayıs ayında çiçeklenen portakal mandalina ve limon ağaçlarım çiçeklerini benim eksik bilgimden kaybettik.şimdi bu aylarda balkonda 1 hafta kalan ağaçlarımı rüzgardan dolayı içeri ışık zaman zaman güneş ve hava alan yere aldım fakat yapraklarında yapış yapış bir hal aldı bunun için ne yapmalıyım bide sulaması hakkında bilgi alırsam .kumkuat çok güzel meyve bahaustan alıcam gübreyide ordan alıyorum.

samurai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2010, 23:21   #1002
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2010
Merhaba,

Yeni aldığım 1 mt lik kamkat' ın saksını değiştirmeyi düşünüyorum. Yeni saksıya kamkat' ın yanına kökü fazla uzamayacak, hem görsellik katacak hemde kamkatın doğal düşmanlarından bazılarını kaçıracak özelliklerde başka bitkiler dikmek istiyorum. Doğal böcek kacırıcı bitkiler olsun istiyorum. Isırgan otu, fesleğen ve maydanoz' un bazı zararlıları kaçırdığını duymuştum. Böyle bir tecrübe ya da bilgiye sahip olan varmı.
Eğer bu şekilde bir faydalı birliktelik bulabilirsek iyi olur sanırım.
Tabii kamkatın fazlaca ihtiyaç duyduğu besinleri nisbeten daha az kullanan bitkiler olması lazım.

ihunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 13:21   #1003
/

sulama ektiginiz saksının boyutuna göre kaç günde su istedigi degişiklik gösterebilir

Eski 19-06-2010, 19:47   #1004
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bu linkte fidanlar fena değil.
http://www.botanikmarket.com/KAMKAT-...T)_u_r_n_5.htm

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 11:47   #1005
Yeni Üye

mapazule53's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2010
arkadaşlar ben rizeli bir gencim yeni bir hevesle başladığım yetiştiricilik epeyi hoşuma gitti kendim yetiştireceğim bir adet böyle cins meyve yetiştirmek istiyorum kumkat olur pepino vb olabilir öyle işte... ucuza buluyorum fakat kargo masrafı içine girince pahalıya giriyo... burda bir kere 20 tl ye çok güzel bulmuştum çok dallı ve üzeri meyveli bir kumkat kaçırdıktan sonra bi daha çevrede hiç bulamadım ne dallısını ne dalsızını yardım ederseniz sevinirim...

mapazule53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2010, 12:16   #1006
/

romantik serseriden alabilirsin.hem sana yakın.irtibata geç sana yardımcı olur.

Eski 23-06-2010, 02:13   #1007
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Sn. Cengiz bey (Romantik) den aldığım kamkatım hiç beklemediğim bir anda tomurcuklandı ve beni mutlu etti. Yerini ve saksısını sevmiş olmalı
Name:  DSCN5262.JPG
Views: 2422
Size:  69.3 KB

Name:  DSCN5245.jpg
Views: 2475
Size:  21.9 KB

..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 10:03   #1008
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2010
Sevgili Romantikten aldığım kamkatlar çiçeklenmeye başladı.
Name:  PICT0227.jpg
Views: 2412
Size:  49.9 KB
Name:  PICT0228.jpg
Views: 2432
Size:  60.6 KB
Name:  PICT0229.jpg
Views: 2368
Size:  45.6 KB
Name:  PICT0230.jpg
Views: 2369
Size:  40.7 KB

aliok1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 17:32   #1009
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Arkadaşlar Kamkatlarınızın, çiçeğe geçmesi benide mutlu etti.

Daha öncedende dediğim gibi Kamkatlarınızı gereksiz kimyasallarla zorlamanıza gerek yok. Şu anda benim sera içindekilerde çiçeklenmeye başladı. Sera dışında daha büyük Kamkatlarım var onlarda şu an çiçeklenme belirtisi yok Sera dışındakilerde büyük bir ihtimalle Temmuz 15 den sonra çiçeklenmeye başlayacaktır.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 17:40   #1010
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2009
Galeri: 43
Benimki yeni yapraklar veriyor henüz. Seneye ben de çiçeklerini görürüm İnşallah.

köknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 17:46   #1011
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2010
Merhaba,

1 ay kadar önce meyvesiz aldığım kamkatımda tomurcuklanma başladı ancak hala üzerinde eski meyvalara ait saplar var ve dökülmüyorlar. Bu sapları elle ayıklasam meyve sayısına katkısı olurmu acaba.

ihunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 20:22   #1012
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Ben de merak ediyorum acaba eskiden kalan meyve saplarını koparsak daha mı iyi olur? Benim kamkat da çiçeklenmeye başladı 1 haftadır.

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 20:31   #1013
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Benim, balkonda yasamani surduren kamkatimda henuz ciceklenme yok. Gerci,1 haftadan beri Istanbul en sicak gunlerini yasiyor. (saka saka.... firtina,yagmur,dolu) Sevgili Cengiz arkadasimin dedigi gibi temmuz basinda ciceklenme bekliyorum. (Arkadasim artik kimyasallari kullanmiyorum)

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2010, 10:35   #1014
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Benim kumkuat' ta ne çiçek var nede dallanma, mart ayında saksısını değiştirdiğim gibi duruyor.

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2010, 13:48   #1015
Ağaç Dostu

tropik's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2008
Arkadaşlar buda benim kumquatım;
Mutlu abi'den aldığım besini verince coştu.

Eklenen Resimler

tropik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 00:31   #1016
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
İşte benim çiçekler ve oluşan meyveler. Yalnız çiçeklenme bol değil, saksının dibinde azman bir akşamsefası yetişti, kamkatımın besinini çalıyor. Sökmeye de kıyamıyorum.

Eklenen Resimler

Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 03:57   #1017
Ağaçsever

..bg..'s Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2010
Kamkatım yavaş yavaş çiçek yapraklarını döküp meyvecikler oluşturmaya başladı. Ailecek çok sevinçliyiz.
Hiçbir kimyasal kullanmadım. Sadece güneş, su, bol bol sevgi.

..bg.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2010, 16:43   #1018
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Bu başlıkta kamkatı ilk okuduğumda çok ilgimi çekmişti, bol bol araştırdım bir takım bilgiler edindim.

Öncelikle, kamkatı çekirdeğinden değil daha önce de belirtildiği gibi aşı ile çoğaltmak gerekiyor.Kamkat kendi üzerinde çok verimli bir ağaç olmuyor, C-35 gibi üç yaprak anaçlarda ya da turunç üzerinde iyi gelişim gösteriyor.Aşılama sırasında turunçla daha yüksek başarı oranı sağlansa da üç yaprak üzerinde de daha iyi gelişim gösteriyor tercih sizin.
Fidanlıklarda süs bitkisi olarak satılanlar, özellikle de ithal gelenler genelde turunç üzerine aşılı.

Bir yerde ithal ve yerli arasındaki fark sorulmuş, Mine Hanım da form farkından bahsetmiş.Çok haklı, ithal gelenler genelde küresel formu iyi verilmiş durumda.Bakımları iyi yapıldığından yaprak renkleri daha koyu, genelde üzerleri meyveli satılıyor ve yerlilerin 2 katı fiyata gidiyor.

Bir fidancının ağzından kaçırdığına göre, ülkemizde hastalıktan görece kolay etkileniyor yetiştirme sırasında, fidanlıkta kayıp olabiliyor, bu yüzden ithal getirip daha bir rahatsızlık çıkmadan elden çıkartıyorlarmış.

Benim gördüğüm, konuştuğum kadarıyla fiyatlar şöyle;

Eğer formu iyi, yaprakları bakımlı, üzeri meyveli, iyi durumda bir ithal ağaçsa 100-120ytl'ye kadar çıkıyor fiyatı.
Yerlilerin fiyatı da 20ytl'den başlıyor, iyi durumdaysa 60ytl'ye kadar çıkıyor.
Hemen her fidanlık heveslenip bir kaç tane yapmış, genelde de iyi durumda değiller.

Biz daha önce de bahsi geçen Ç.Ü. Subtropik bitkiler bölümünden 2 tane aldık, bunların yaprakları ithale göre daha küçük boyutlu, daha açık renkte ve meyvesiz, 20ytl.
120ytl değerinde bir ithal ağaç aldık, o gerçekten etkileyici bir bitki.Aşağıya fotoğrafını koyuyorum;

Meyvesinin tadını tam tahmin edemiyordum ama yedikten sonra, hayatımda yediğim en lezzetli meyvelerden biri diyebilirim, iç kısmı ekşi, kabuğu ise çok tatlı, şeker gibi, ikisinin tadı ağızda birleşiyor ve nefis bir reyhası oluyor.Yalnız hemen yutmak yerine, uzun uzun çiğneyip, kabuğunu damakta iyice öğütmek gerekiyor.Bizim ağacın üzeri boşaldı, kıvranıp duruyoruz şimdi

Bunlar da iştah açıcı meyveler, bu fotoğraftan sonra kaç kişi heveslenip fidan peşine düşecek acaba

Yurtdışında meyvesi satılırken, meyvelerle birlikte bir kaç yaprak ve dal üzerinde bırakılıyor, o şekilde satışa sunuluyor, Amerika'da festivali bile var kamkatın.

Şimdi bu kadar heveslendikten sonra bunu üretmek kaçınılmaz oldu.Zaten bizim burada narenciye bahçelerimiz var, kayınbabamın da fidancılık sertifikası var, narenciye fidanı üretiyor.Onu da kandırdım bir denemeye başladık.İlk etapta 60 kadar aşı yaptık farklı anaçlara.

Özellikle en bodur neticeleri veren anaç Flying Dragon cinsi üzerinde de denemeler yapacağız, umudumuz masa üzerine koyabileceğiniz 30cm büyüklüğünde üzeri meyveli ağaçlar yapabilmek, Flying Dragon anacı uygun olacak sanırım.Bizim buraların toprağı Flying Dragon için pek uygun değil ama saksıda olduğu için toprak düzenlemek çok zor olmayacaktır.

Kısmetse 500 kadar ağaç da meyvesi için yere alacağız deneme amaçlı.Çukurova'da nasıl bir gelişim gösterecek göreceğiz.Anladığımız kadarıyla hastalığa yatkın olacak, zor bir tür ama mühendislerimizin de yardımıyla neticeye ulaşacağız sanıyorum.

Aşı gözlerini aldığımız fidanı sonra tacını koruyarak yere aldık gelişsin diye, hemen ilk haftada komple çiçeklendi sıfırdan, bu çok memnun edici bir gelişme oldu.

Bu arada bu araştırmalar sırasında bizim meyvesi için büyüttüğümüz meyer limonun da Amerika'da Kamkattan bile daha yaygın bir ev narenciyesi olduğunu gördüm.Uygun anaçlar üzerinde bahçeler için ve saksıda iç mekan için, belli dönemlerde havalandırmak, dışarı çıkarmak koşuluyla, çok iyi netice verdiğini öğrendik.Meyer limon için de benzer bir çalışma planlıyoruz şu anda, bodur anaçlar üzerinde.

Bu arada şu başlıkta üreticiye şöyle destek oluyoruz, böyle yardımcı oluyoruz diyen öğretim görevlilerine de uğradık bilgi alabilmek için.Biz hevesle, şu anaca aşı düşünüyoruz diye anlatıp, tavsiyelerini sorunca "Biz burada denemeler yapıyoruz ama size söyler miyiz hiç, Amerikalı bize söylüyor mu" dediği için de saygıyla anıyorum.Üniversitelerin, o ülkenin, kentin insanına üreticisine destek olmak yerine bilgiyi kendine istif etmesi, bilgi kıskançlığı bu ülkeyi daha ne kadar yerinde saydıracak bilmiyorum, yazık

Hem süs bitkisi olarak hem meyve üretimi olarak iki koldan ilerleyen denememizi sizlerle adım adım paylaşırım gelişmeler oldukça.

Selamlar,
Sayın MSaygin Kamkat üretmek ve yetiştirmekle uğraştığınıza göre bana bilgi verebilirsiniz umarım. Ben bir sera dan 3-4 ay önce bir küçük kamkat ağacı aldım. Terasımda yetiştiriyorum ve gün boyu güneş alıyor, bugüne kadar da sıcaklar başladığından beri hergün azar azar suladım ve üzerinde çiçekler var, hatta bir iki tanede küçücük meyve başlamış. Fakat bir kaç gündür bir kaç yaprağının orta kısımlarında kahverengi kurumuş gibi lekeler gördüm, ayrıca harita böceği var galiba ve yaprak arkasıda örümcek ağı gibi, acaba sulama fazlalığı ya da güneş fazlalığı olabilir mi? Şimdiden bilgileriniz için teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2010, 16:54   #1019
Ağaçsever

Nilgün Eran's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Ahmet Bey
şu calamondin işine de girseniz...kamkat ev için o kadar da uygun değil...asıl ev ortamında en uygun turunçgil calamondin...

.
Ahmet Bey,
MSaygin'a da sordum fakat kamkatımı kaybetmemek için, cevap gecikir korkusu ile size de sormak istiyorum. Terasımda bir kamkat ağacım var 3-4 aydır, gayet iyi gidiyordu fakat son günlerde, tam da meyve vermeye başlamışken minik minik, yaprakların da kuruma ve harita böceği oluştu, yaprak arkasında örümcek ağı gibi beyaz iplikçikler var. Ben hergün azar azar suluyordum bütüngün güneş alıyor diye, acaba ondan mı oldu diyorum, ne dersiniz? Bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. MSaygin'a fotoğraflarını da yollamıştım bakabilirseniz belki faydası olur.

Eski 05-07-2010, 21:32   #1020
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Herkesın kankatı çıçek açmış. Bizim zalim hala kısır. Anca yer.Çok güçlü ve gelişmiş. Ama hala çiçek yok

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024