agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-02-2010, 16:44   #931
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Merhaba arkadaşlar,
Benim kamkatımın yapraklarının yakın olan fotoğraflarını koydum. Araştırdığım kadarıyla, kalsiyum eksikliği olduğunu sanıyorum. Eğer öyleyse ne şekilde kalsiyum verebilirim. İnsanlar için olan suda eriyen kalsiyum tabletleri olur mu? Diğer yapmayı düşündüğüm tavuk gübresi. Siz ne dersiniz?

Eklenen Resimler

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 17:18   #932
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Kalsiyumdan ziyade, demir ve mangan eksikliği var gibi. İz elementleri ve besinden oluşan dozunda bir karışım kullanmanızı öneririm.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 17:34   #933
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Merak ettiğim birşey var, kamkatı budamalı mıyız? Şu an saksıda saldım çayıra Mevlam kayıra büyüyor, budamazsak verimi azalır mı?
Kamkat bir narenciye türüdür malum, narenciyelerde 2 budama şekli yapılır.

1. 150-200 cm boy yaptırılacaksa istenilen boya gelmesine kadar alt yandallar gövde birleşiminden kesilir, istenilen boyda kalması için tepesi kesilir. yukarıdan aşağıya 50 cm gibi yan dallarla taçlanması sağlanır.

2. 100 cm kadar büyümesine müsade edilir tepesi kesilerek toprak yüzeyinden 20-30 cm kadar sonra yan dallarla açılması sağlanır, bodur bırakılır.

Budama yaparken istenmeyen kısımlar ve uçları kurumuş dallar kesilir. Çok sert budama yapmak, bitkiyi yorar ve meyve verimini azaltır.

Unutulmaması gereken, narenciye türlerinin en alttan belirli bir yere kadar olan dalları bol meyve tutarken tepe sürgünler meyve tutmaz.

Dal çeliklerinden çoğaltılmaz, tohumlarından dikilip kamkat fidanıda elde etmek mümkün ama hem geç meyve verir, hemde trunça aşılı olan gibi sağlıklı ve güzel olmaz. En mantıklı çoğaltım şekli turunça aşılamaktır.

Son olarak: Besin kullanmazsanız bitkiniz ilk aldığınız formdan geriye doğru gidecek ve bir zaman sonra sağlıksız bir kamkatınız olacak. Sağlığını yitirmiş bir bitkiyi eski haline getirmek epeyce zor ve zahmetlidir. Baştan tedbir almak daha akıllıca olur.

Düzenleyen Mutlu Kutlu : 26-02-2010 saat 08:41
Eski 26-02-2010, 09:45   #934
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Çok teşekkür ederim Mutlu bey,
Toprak değişimi faydalı olur mu? Bu bitki sanırım bir seneden fazladır aynı toprakta. Yoksa illa da bitki besini vermem mi gerekir. Bahçe bölümlerinden bulabileceğim bitki besinleri olur mu? Biraz fazla soru sordum ama mazur görün

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 10:13   #935
Ağaç Dostu.

Toprak değişimi bir nebze iyi olabilir, ama bitkinin kılcal köklerine zarar verileceği düşünüldüğünde pek mantıklı olmuyor. Saksı büyütmek ve büyütürken bitkinin kökleriyle oynamamak lazım.

Hiper marketlerin bahçe bölümlerinde satılan besinler çoğunlukla çiçeklendirmek ve yaprak gelişimine yardımcı besinler olarak bulunuyor. Oysa bitkilerin besin yanında iz elementleri ve mineral gereksinimleride olur.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...t=12916&page=7 bu linkteki 200 ve 206 cı mesajlarda besinle ilgili cevaplarım var.

Eski 28-02-2010, 19:40   #936
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2005
kumkuat çekirdeklerini nezaman ekmeliyim.?

wentonzahid Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2010, 03:18   #937
Ağaçsever

algül's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2010
yediğin meyvenin çekirdeklerini hemen ekebilirsin, hemen ekmeyeceksen serin karanlık ve kuru bir yerde sakla.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wentonzahid Mesajı Göster
kumkuat çekirdeklerini nezaman ekmeliyim.?

algül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 16:22   #938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Unhappy Kamkat Hakkında Sorular

Yeni bir kamkat fidanı aldım 30-40 cm boylarında.
Şimdi sorularım var ben karasal iklimin hakim olduğu bir yerde yaşıyorum.

1- Kamkatı evdemi balkondamı yetiştirmeliyim?

2- Ve Kamkat için en uygun yer neresidir(Güneşli,Güneşsiz,Nemli)?

3- Aldığımda saksıya aktarırken içinde bayağı toprak solucanı vardı bunlar bitkiye herhangi bir zarar verirmi yoksa yararlımı?

4- Ne zaman yetişkin bir ağaç olur çiçek açıp meyve vermesi ne zaman olur?

Göknar23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 17:00   #939
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Arkadaşlar benimde öğrenmek istediğim, Çekirdekten yetiştireceğim Kamkat meyva verirmi.? Yoksa aşılamak gerekirmi. Bilen arkadaşların yardımını rica ediyorum.

amatör hobici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 17:48   #940
Ağaç Dostu.

Sormuş olduğunuz soruların zaten cevapları aşağıda açılmış konu hakkındaki mesaj içeriklerinde mevcut. Bi zahmet bütün mesajları gözden geçirin, sizin sorularınızın cevaplarını ve diğer olumlu ve olumsuz koşulları mantıken değerlendirin.
Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita')

Eski 05-03-2010, 18:53   #941
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Kamkat hakkındaki sorularımKamkat'ı nereye yerleştirmeliyim?

Yeni bir kamkat fidanı aldım 30-40 cm boylarında.
Şimdi sorularım var ben karasal iklimin hakim olduğu bir yerde yaşıyorum.

1- Kamkatı evdemi balkondamı yetiştirmeliyim?

2- Ve Kamkat için en uygun yer neresidir(Güneşli,Güneşsiz,Nemli)?

3- Aldığımda saksıya aktarırken içinde bayağı toprak solucanı vardı bunlar bitkiye herhangi bir zarar verirmi yoksa yararlımı?

4- Ne zaman yetişkin bir ağaç olur çiçek açıp meyve vermesi ne zaman olur?

Göknar23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 19:22   #942
Ağaçsever

alibabaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2009
Galeri: 7
Arkadaşım aradığınız bilgileri aşşağıda'ki linkte bulabilirsiniz.

Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita')

alibabaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 16:50   #943
Yeni Üye

Zafer ALV's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Gelde ye şimdi bu meyveleri,bu güzelliğe bakmak varken nasıl koparalım..bizimkiler tadını aldı her hafta 1-2 gidiyor meyveleri...
hepsini toplasam bir daha meyve vermesini nasıl beklerim acaba...
çekirdeklerini ekip çoğaltmayı düşünüyorum umarım başarırız...

Eklenen Resimler

Zafer ALV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 18:03   #944
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2009
kamkatımdaki hastalık..

arkadaşlar bu kamkatı alalı yaklaşık iki ay oluyor.. tüplü olarak almıştım.. aldığımda bu lekeler ve bu tarz buruşuk yapraklar üzerinde vardı.. Sanırım bu bir hastalık.. Ne olduğunu ve ne kullanabileceğimi bilen varsa yardımcı olursa sevinirim..

Eklenen Resimler

dudaeva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2010, 18:21   #945
Yeni Üye

birde bazı yapraklarda minik delikler var onlarda hastalıklamı ilgilidir bilmiyorum..

Eklenen Resimler

Eski 15-03-2010, 19:43   #946
Ağaç Dostu.

Sn. dudaeva,

Yapraklardaki bu durumlar galeri güvesinin marifeti. Şimdilik problem yok endişe etmeyin.

Yalnız yeni çıkacak yapraklardada kıvrışmalar ve yaprak zarı altında galeri izleri görürseniz bu zararlıdan kurtulmanız lazım, ipin ucunu bir kaçırısanız bütün yapraklarınız hasarlanır.

Bol güneş gören bir yerde, iyi bir bakımla çiçek açtırır bol meyve tutturabilirsiniz.

Eski 15-03-2010, 20:07   #947
Yeni Üye

hocam teşekkür ederim..

Eski 28-03-2010, 09:19   #948
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2009
selamlar 2 yaşındaki kumkatımın en son hali, geçen sene iyi bir gelişim göstererek büyüdü ve 5 adet meyve verdi. fakat bu sene kıştan çıkmasını bekliyorum fakat henüz bir hareketlenme olmadı. yakından incelediğimde dallarındaburuşmalar başlamış. acaba kukatım öldü mü?

poseidon. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2010, 10:00   #949
Yeni Üye

Thumbs down

işte fotoğrafları, kurtarılabilirmi acaba. yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Eski 28-03-2010, 10:20   #950
Ağaç Dostu.

Bu gelişmişlikte bir kumkuatın 5 adet meyve verebilmesi anormal bir durum. Besin kullanmadığınızın işareti olarak yapraklarda sarılıklar meydana gelmeye başlamış. Yine besin yetersizliğinden dolayı bazı taze dalların kurumaya başlamasıda normal karşılanmalı.

Kumkuatınızın şu anki resimlerine göre sağlığı iyi, ama iz elementleri içermeyen besin kullanmazsanız, şu anki durumundan daha geriye gidecek formu.

Son olarak saksı altındaki deliklerin açık olduğundan emin olun, tabak koyuyorsanız tabak ve saksı arasına taş parçaları koyarak tabaktaki su/saksı temasına engel olun.

Eski 28-03-2010, 10:51   #951
Yeni Üye

sayın Mutlu Kutlu öncelikle teşekkür ederim, beni çok rahatlattınız. Bu bahsettiğiniz iz elementi içermeyen besinleri nereden ve nasıl temin edebilirim bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz.

Eski 28-03-2010, 11:15   #952
Ağaç Dostu.

Sn. poseidon,

http://www.agaclar.net/forum/showthr...=12916&page=10 bu linkten sipariş verebilirsiniz.

Eski 30-03-2010, 15:39   #953
Ağaçsever

algül's Avatar

herkese selamlar, sayın mutlu kutlu bir kamkatım var ne ölüyor ne büyüyor ne olacak bilemiyorum. satın aldıktan sonra salona koydum yapraklarını döktü sonra bahçede saksıda olsun dedik az daha büyük bir saksıya geçirdim compo marka iyisinden toprak aldım tam 7 ay önce saksıya köklerine zarar vermeden olduğu gibi diktim. bugün hali aynıydı bu sefer yine olduğu gibi söktüm baktım köklenme hiç yok diktiğim gibi öyle kalmış kökler bana cansız gibi geldi rengi sarımsı bi kaçını kopardım köklerin içini görmek için canlı değil sanırım sonrada compo toprağı alıp yerine yanmış hayvan kemresi ve bahçe toprağı karışımına diktim bu sefer bakalım ne olacak bahar geldi ağaçlar uyandı benim bu kumkatta hiç hareket yoktu. acaba köklerinde bir sorunmu var kökler kalıp şeklindeydi dağılmıyordu kökleri dağıtıp yeni toprağa işleyerekmi dikseydim ne dersiniz ?

Eski 30-03-2010, 21:07   #954
Ağaç Dostu.

Sn. algül,

Sizin kamkatınız durağan duruma geçmiş bir kumkuat örneği. Anlattığınız durum tarlaya dikilen turunçlara aşılanan, sonrada tarladan söküldükten sonra naylon keseye veya saksıya alınan kumkuatların gösterdiği bir gelişim şekli.

Yapmanız gereken: 15-20 lt saksıya sizce iyi olan bir saksı harcı olan bir torf ile, köklerin alt kısmındaki toprağı hafifçe tırtıklayıp, şimdiki toprak seviyesinden 5 cm kadar daha derine saksıya dikmek. Size göre zayıf görünen dallarını gövde birleşim yerinden kesip atmak, gövde olarak bırakacağınız en güçlü dalın tepesinden biraz kesmek olacak. Sıcak ama güneş gören bir yere saksınızı yerleştirin. Saksı altına tabak koyacaksanız, saksı tabaktaki suya temas etmeyecek. Saksı altındaki deliklerden fazlalık suyun tahliye olduğuna emin olun. Saksı/tabak içerisinde su temasını kesmek için saksı ve tabak arasına eşit kalınlıkta ve aralıklarda çakıl taşı vb. şeyler koyabilirsiniz.

En önemli konu ise kumkuatınızı sağlıklı beslemek. Yeni çıkan sürgünlerdeki yapraklar sarı çıkıyorsa kesinlikle beslenme bozukluğu vardır. 949, 951 nolu mesajlarda beslenme için biraz bilgi yazmıştım, dikkate almanızı rica ederim.

Eski 31-03-2010, 15:49   #955
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Wink

Selamlar, Mutlu bey, size birkaç sorum olacak evimde yeni bir kamkatım var fakat galeri güvesinden etkilenmiş (siteden takip ettiğim kadarı ile) ve üst yaprakları alttakilere göre sarı, sanırım mineral eksikliği de var. Saksı değişimi yapacağım sizin öneriniz sanırım torf kullanmak, sitede torf +gübre+kırmızı toprak karışımı diye okumuştum.
Kırmızı toprak nasıl temin edilir ?
Ya da sizin bitki besininiz, torf ve bahçe toprağı kullansam yeterli olur mu ?
Sim organik ve sim dermayı da sizin hazırladığınız sıvı besine ek kullanırsam zararlı olur mu ?Sadece saksı değiştirirken de kullanabilirim diye düşünmüştüm, kök gelişimini arttırdığı için.Sim organic içeriğinde iz element yok herhalde değil mi ? Kiraz ağacım da kullanıyorum, sizin besininizi de kullanabilirim değil mi ?
İlaçlama için elimde neemazal var ,ne dersiniz yoksa mosplant almalı mıyım ?
Biraz karışık oldu sanırım cevaplarsanız çok sevinirim.

öjenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 20:12   #956
Ağaçsever

algül's Avatar

teşekkürler mutlu bey, sanırım fazla sulanmış kamkatım ondan kökler ölmeye başlamış çünkü satanlara bakıyorum saksılar kupkuru amam fidanları çok sağlıklı kumkat nemlisaksıyı sevmiyor sanırım.

Eski 31-03-2010, 22:44   #957
Ağaç Dostu.

Sn. öjenol,

Alt yaparakların koyu yeşil, yeni çıkan yaprakların açık sarı olması mutlaka iz elementlerinin eksikliğinden kaynaklanır. Bahsedilen kırmızı toprak, bahçe toprağı kastedilmiştir. Bahçe toprağı aşırı killi (suyu tutan ve bırakmayan toprak çeşiti) olmadığı müddetçe rahatlıkla kullanılabilir, içerisine toprak kabarık kalması için torf, perlit vermikülit vb. katkılarda kullanılabilir. Yeni kullanacağımız topraktaki mineral ve iz elementleri bir süre sonra bitki tarafından emildiği için toprak bu maddeler açısından zayıf hale gelir. besin ve iz elemntleri takviyesi yapmak tabi ki çok iyi gelir.

Bizim seramızın etraf toprağı tamamen kırmızı, suyu çabuk geçirdiği için biz saksı harçlarımızı hazırlarken siyah toprak kullanıyoruz, kırmızı topraktan çok az karıştırıyoruz.

Neemazal ve diğer besinleri hiç kullanmadım, bu yüzden dozları ve içerikleri, sonuçları hakkında bir fikrim yok. Bizim hazırladığımız besin çiçekli bitkiler ve meyve veren ağaçlar üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu gördük.

Galeri güvesi ve bit ler için bence tek çözüm mosplant.

Eski 03-04-2010, 09:15   #958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2007
Çok teşekkür ederim, biraz daha araştırıyorum organik besinler hakkında.

öjenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2010, 14:48   #959
Yeni Üye

serkan06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Bende evdeki kamkat ve diğer bitkilerim için Ziraai ilaç satan yerden gübre istedim.Organik olmasını istediğimide belirttim ve bana aşağıda linkini verdiğim organik gübreyi tavsiye etti. Etmeklede kalmadı sattı Uzman arkadaşlardan uygun olup olmadığını ve ne sıklıklarda kullanmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
http://www.egezirai.com/Urunler6.html Amino Quick

serkan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 14:16   #960
Yeni Üye

serkan06's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2010
Bu da benim kamkat ım.

Yusuf Bey den geçen hafta aldığım kamkat fidanım. Yaprakları biraz havaya bakıyor ama ilk geldiğinden daha iyi. Kolinin tepesinde hava almaları için bir delik vardı sanırım yapraklar bu yüzden yukarı bakıyor.

Eklenen Resimler

serkan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024