agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni825Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2012, 14:43   #1291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-12-2011
Thumbs down kumkuat bakımı

selamlar,bikaç gün önce bana hediye gelen kumkuat fidanımı salondan daha serin bi odaya alıp iice kaloriferden uzaklaştırdım,yerden tavana kadar cam ve güneş gören bi köşeye koydum..verdiğim su miktarını günde bir çay bardağı olarak sabitledim(sabahları veriyorum) ama belli ki yanlış bişeyler yapıyorum ya da yapmam gerken bişeyleri atlıyorum... yaprakları halsiz,diri değil ve rulo şeklinde kıvrılıyorlar..ara ara kurumalar var bikaç yaprakta..çok acil ne yapmalıyım? ...

ozzymento Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2012, 20:18   #1292
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2011
Ben son bi soru daha sormak istiyorum. Bunları evin içinde yetiştirirsem kaç lt'lik, dışarıda yetiştirirsem kaç litrelik saksı gerekir? Ve özel bir toprak ister mi yoksa mesela batmandaki bağlardan fln toprağa koysak yetişir mi? Ve tabi sulama olayı.. Çok teşekkür ederim..

efesliseranus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2012, 12:32   #1293
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
Bence evin içinde yetiştirmeyin, yazın sıcaktan çok etkileniyorlar, benimki İstanbulda yaz kış dışarıda, sadece sert rüzgarlardan koruyorum, gayet iyi idare ediyor. Saksı ve toprak konusunda bilgim yetersiz ama saksı ağacın büyüklüğüne göre olmalı diye düşünüyorum. Malum ağaçların taç genişliği ile kök genişliği yakın oluyor.

Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 16:03   #1294
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2009
cevaplamak isteyeceklere yardımcı olmak için resim eklemeniz daha iyi olur, ortamdanmı, böcektenmi kaynaklanıyo bakmaları lazım..

antigen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2012, 17:40   #1295
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-07-2010
ben hergün sulamıyorum,toprak kurudukça suluyorum,benimkiler balkonda soguk havaya dayanıklı üstünde bolca meyveside var, görünüşü de canlı maşallah

dünyam1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 16:55   #1296
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Merhabalar,

Kamkatımı alalı sanırım 3 yıl kadar oldu. Her sene maşallah çok iyi verim aldık. Bu sene yazın unlu bit kabusu bulaşmıştı ama onu da gerek kimyasal ilaçla, gerek arap sabunu-sıvı yağlı su ile atlattık.

Gerçi hala üzerinde unlu bit var ama epey az. Mücadeleye devam.

Bu seneki hasatı yaptım biraz önce. Bundan 1 ay kadar önce de 10-15 kadar toplamıştık. Ve üzerinde hala bu kadar daha meyve var. Aralarında bazıları biraz hormonlu gibi, epey iriceler

Bitki Silifke'de yaşıyor; güneybatıya bakan balkonda duruyor. Yaz kış şiddetli rüzgar alıyor. Yazın 45 dereceye dayanıyor.

Ah bahçem olsaydı, onlarca kamkat yetiştirirdim

Eklenen Resimler

bin453 ve onurksk beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2012, 17:02   #1297
Yeni Üye

sökeli's Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2010
evime bir adet Kumkat aldım evin içinde bakıyorum ama yaprak dökmeye başladı ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz

sökeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2012, 10:07   #1298
Ağaç Dostu

Phin's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
Galeri: 2
muhteşem

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nariel Mesajı Göster
Merhabalar,

Kamkatımı alalı sanırım 3 yıl kadar oldu. Her sene maşallah çok iyi verim aldık. Bu sene yazın unlu bit kabusu bulaşmıştı ama onu da gerek kimyasal ilaçla, gerek arap sabunu-sıvı yağlı su ile atlattık.

Gerçi hala üzerinde unlu bit var ama epey az. Mücadeleye devam.

Bu seneki hasatı yaptım biraz önce. Bundan 1 ay kadar önce de 10-15 kadar toplamıştık. Ve üzerinde hala bu kadar daha meyve var. Aralarında bazıları biraz hormonlu gibi, epey iriceler

Bitki Silifke'de yaşıyor; güneybatıya bakan balkonda duruyor. Yaz kış şiddetli rüzgar alıyor. Yazın 45 dereceye dayanıyor.

Ah bahçem olsaydı, onlarca kamkat yetiştirirdim

Düzenleyen Phin : 13-01-2012 saat 10:46 Neden: düzeltme
Phin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2012, 19:32   #1299
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sökeli Mesajı Göster
evime bir adet Kumkat aldım evin içinde bakıyorum ama yaprak dökmeye başladı ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz
Toprağının süzek olmasına, saksı dibindeki deliklerin fazla olmasına, saksı altlığı olmamasına, bol güneş(yazın yakıcı öğlen güneşi hariç) ve havadar olmasına, çok sulama yapmamaya( aşırı su öldürür) özen..

Bakım için gerekenler, hastalık dışında tabii.

Kolay gelsin saygılar lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 17:38   #1300
Yeni Üye

agultekin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
kamkatım hem yaprak hemde meyvelerini dökmeye basladı ne yapabilirim acil yardım üzerinde nerdeyse yaprak kalmadı ve birde üstünde uzun dikenli bir dal çıktı ki bunun ne olduğunu bilmiyorum ağacın kendisinden çıktı bu dikenli dal. fotoğrafta hem dikenli dalı hemde yapraklarını nasıl döktüğünü görebilirsiniz. lütfen acil yardım

agultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 18:09   #1301
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
yaprak dökümüne bir çok şey yol açmış olabilir çok sulama gibi. o çıkan dikenli de aşılandığı bitkiden çıkan sügün. bu bölümü baştan okursanız size yardımcı olacaktır. sevgiler.

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2012, 18:20   #1302
Yeni Üye

agultekin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2012
aşırı sulama yapmadım. saksının oprağını karıstırdığımda minik böcek gibi şeyler var çok fazla miktarda. ve o sürgün zararlımı yararlımı koparayımmı kalsın mı?

agultekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2012, 10:33   #1303
Ağaçsever

-serap-'s Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba agültekin;
Uzun dikenli dallar kamkatınızın aşı yapıldığı üç yaprak bitkisidir. Derhal kesmenızı oneririm çok fazla büyümüşler kolay gelsin.

-serap- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 17:59   #1304
Yeni Üye

Arkadaşlar ideal kamkat toğrağı nasıl ve karışımsa ne oranda karışım olmalıdır? Ya da şöyle sorayım,

Kamkat için kolay bulunabilecek en ideal toprak nasıl olmalı?
Bir de kamkat için bir şekilde bulabileceğimiz en iyi toprak nasıl olmalı?

efesliseranus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 18:05   #1305
Ağaç Dostu

cegabo's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2012
evde 2 tane kamkatım var hiç meyve vermiyo. acaba verimli ve ucuz kamkat nerede bulabilirim. teşekkürler...

cegabo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 21:54   #1306
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idaseyfi Mesajı Göster
Geçen yıl başıma çok garip bir olay gelmişti. Marketten aldığım 100gr'lık kahve paketinden çıkmıştı. Paketi yeni açtım içinden kahve aldım ve bir kaç dakika sonra paketten masanın üzerine doğru ilerleyen kahve parçacıkları dikkatimi çekti. Sıvıyla karışık ağ ve kahve ince bir yol oluşturmuştu; yolun ucunda ise o küçük kurt vardı.
O günden sonra o markayı kullanmadım. Hatta kahveyi de bıraktım
Bu kahvenin markasını söyleyinde biz de almayalım. Çok kötü bir durum gerçektende.

hipotalamus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2012, 23:01   #1307
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agultekin Mesajı Göster
aşırı sulama yapmadım. saksının oprağını karıstırdığımda minik böcek gibi şeyler var çok fazla miktarda. ve o sürgün zararlımı yararlımı koparayımmı kalsın mı?
Marhaba sayın agultekin, o dikenli dal aşının altından çıkan yabani daldır ve tüm besini kendisi yiyip; aşılı kamkat kısmına hiçbirşey bırakmaz. Bitkinin tüm gücünü yer götürür. Hemen en dibinden kesin tüm dikenli dalları.

Benim kamkattan da sık sık çıkar; büyümeden koparırım.

Eski 16-01-2012, 23:08   #1308
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cegabo Mesajı Göster
evde 2 tane kamkatım var hiç meyve vermiyo. acaba verimli ve ucuz kamkat nerede bulabilirim. teşekkürler...
Sn. cegabo, kamkat için iklim çok önemli. Bence sizin kamlatlarınız da iyi bir bakımla verimli hale gelebilir. İstanbul'un iklimi onlar için biraz zor; her daim güneşli bir hava istiyorlar. Evinizin en çok güneş alan kısmına koyun, ortamı da ılık olsun. Olmazsa bahçesi ve güneşi olan birine verin; o sizin için baksın.

Eski 16-01-2012, 23:15   #1309
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Toprağının süzek olmasına, saksı dibindeki deliklerin fazla olmasına, saksı altlığı olmamasına, bol güneş(yazın yakıcı öğlen güneşi hariç) ve havadar olmasına, çok sulama yapmamaya( aşırı su öldürür) özen..

Bakım için gerekenler, hastalık dışında tabii.

Kolay gelsin saygılar lütfen.
Merhabalar, aslında ben sulama, toprak vb. niteliklerin iklimden bağımsız düşünülemeyeceğini savunuyorum. Bitki yaşadığı iklimi seviyorsa herşey ona vız geliyor; iklimi sevmiyorsa da el bebek gül bebek bakılsa bile ölüyor.

Benim kamkatım Mersin-Silifke'de yaşıyor ve toprağı tam tamına bahsettiğinizin zıddı Killi, sıkışık ve kırmızı toprak; süzek değil; saksının altında tabak var ve daima su birikir (hatta yosunludur). Yazın yakıcı güneşin altında 45 derecede durur, kışın çok sert rüzgarlarda savrulur. Ama genel olarak iklimi sevdiği için bu koşullar onu olumsuz etkilemiyor.

Herkes yaşadığı yerin iklimine uygun bitki yetiştirmeli diyorum; hüsran ve hayalkırıklığı yerine o bölgeye özgü görkemli muhteşem bitkilere sahip olmak çok daha keyifli bir hayat sunabilir.

Sevgiler

Eski 17-01-2012, 11:40   #1310
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Sayın Nariel;

Çok güzel demişsiniz efendim;

''...Ama genel olarak iklimi sevdiği için bu koşullar onu olumsuz etkilemiyor...'', diyerek.

Koşulları bitkiye değil de, bitkiyi koşullara iyi adapte etmişsiniz. Ki hep böyle yapmaya çalışıyor bilinçli yetiştiriciler, hiç olmazsa bir kaç nesil içinde bunu başarıyorlar. Keşke bende sizin kadar becebilsem.

Sağlıklı yaşam, yaşam içinde ortam, ortam içinde bitkiler.. cümleten sizlerin olsun inşallah.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2012, 08:54   #1311
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2012
yaprakları hafif açık yeşil renk alıp rulo şeklinde kıvrılıyorsa gübre ihtiyacı var demektir git çiçekciye güzel bi çiçek topragı ve gübresi al

achil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2012, 18:17   #1312
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-03-2009
herkeze merhaba 2 gün önce kumkuat aldım saksısı ufak olduğu için bir ebat büyük saksı alarak toprağını hiç dağıtmadan yeni saksıya yerleştirip üstüne biraz bahçe toprağı ekledim kumkuatı evimde güneş yeren yere koydum kumkuatı kaçgünde bir sulamam lazım ve kumkuat ne zaman budama yapılır? ve meyve vermesi için ne vermek lazım mı? kumkuatımın yaprakları yeşil ama hafif sarımsı renk var birde kumkuatımım çalışma masansının üstünde altında saksı tabağı var olmaması lazım diyorlar acaba doğrumu kumkuatı koduğum yer yazın ve akşam güneş ışığını alan bir yerde daha önceden aldığım kumkuatım yeni yaprak açtı ve sonra kurudu tahminen çok su verdiğim içindi bunuda kurutmak istemiyorum bilgili kişi olarak sizlerden yardım istiyorum havalar iyi olursa bahçeye koyacağım ama malum istanbulda havalar soğuk ölür diye korkuyorum ancak istanbulda mayıs ayının sonunda koyabiliriz yardımcı olursanız sevinirim

Düzenleyen dussokagi : 21-01-2012 saat 10:03
dussokagi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 09:43   #1313
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2011
buda benim kamkatım.boyu saksı hariç 110 cm.

dragonw Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 21:30   #1314
Yeni Üye

Zafer ALV's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Bizim katkatta buradaki bazı arkadaşlarımızın ki gibi kelaynak gibin bişi oldu...meyveleride dökülmeye başladı enson pamuklu bit için arapsabunlu fıs fıs yapıp toprağını havalandırmıştım ...
buradan okuduklarımla bişiler denicem...kurtarmak için fikri olan varsa yardım edebilir mi?

Eklenen Resimler

Zafer ALV Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2012, 23:20   #1315
Ağaç Dostu

papatya73's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2011
bence bitlere arap sabunu yetmez mosplante denen ilaç forumda öneiliyor ama ben denemedim.maalesef geçen sene bitler yüzünden ben de bir kamkat öldürmüşdüm. çok dikkat etmek lazım.
1 ay kadar önce internetten kamkat ve mayer limon sipariş ettim. Limonum alışdı sanki, filiz verdi yeşillendi. Uzun süre kumlu tınlı aradım ama bulamayınca hindistan cevizi torfu diye suya geçirgen diye söylenen toprak aldım bauhausdan. Kökünü dağıtmadan üzerine hindistan cevizi torfu ekledim.Ama kamkat biraz kargodan etkilenmiş yaprak dökdü bazı dallar kuru sanki inşallah yeşillenir, beklemedeyim. Gübre versem mi? Acaba ne yapsam? Yardım edin lütfen!

Düzenleyen papatya73 : 24-01-2012 saat 00:00 Neden: eksik bilgi
papatya73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2012, 15:43   #1316
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya73 Mesajı Göster
bence bitlere arap sabunu yetmez mosplante denen ilaç forumda öneiliyor ama ben denemedim.maalesef geçen sene bitler yüzünden ben de bir kamkat öldürmüşdüm. çok dikkat etmek lazım.
1 ay kadar önce internetten kamkat ve mayer limon sipariş ettim. Limonum alışdı sanki, filiz verdi yeşillendi. Uzun süre kumlu tınlı aradım ama bulamayınca hindistan cevizi torfu diye suya geçirgen diye söylenen toprak aldım bauhausdan. Kökünü dağıtmadan üzerine hindistan cevizi torfu ekledim.Ama kamkat biraz kargodan etkilenmiş yaprak dökdü bazı dallar kuru sanki inşallah yeşillenir, beklemedeyim. Gübre versem mi? Acaba ne yapsam? Yardım edin lütfen!
iz elementli gübre kullanın belki faydası olur eğer kumkuatınız evin içinde ise fazla su vermeyin

Eski 24-01-2012, 19:30   #1317
Yeni Üye

Kamkat tohum ile üretilebilir mi?
Yurtdışında tohum satışı var.

Bir de bu bitki çelikle üretilebilir değil mi?
Bir çok yerde aşı yapılmalı diyor. Aşı olmadan sadece çelikle üretmenin bir sakıncası var mı?

Eski 25-01-2012, 10:30   #1318
Ağaç Dostu

çelikle üretimi zor ancak tohumla üretip aşı yapmanız lazım

Eski 25-01-2012, 16:54   #1319
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dussokagi Mesajı Göster
çelikle üretimi zor ancak tohumla üretip aşı yapmanız lazım
Sonuç olarak şunu anlamaya çalışıyoru. Çelikle üretebilirsek aşıya gerek yok değil mi?
Bir de tohum ile üretimde illaki aşı şart sanırım. Peki o zaman neden tohumları satılıyor yurtdışında?

Eski 26-01-2012, 09:55   #1320
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hipotalamus Mesajı Göster
Sonuç olarak şunu anlamaya çalışıyoru. Çelikle üretebilirsek aşıya gerek yok değil mi?
Bir de tohum ile üretimde illaki aşı şart sanırım. Peki o zaman neden tohumları satılıyor yurtdışında?

benimde demek istediğim çelikle üretimi kumkuatın çok zor hadi bir şans çelik ile ürettiğinizde çelik aldığınız meyvenin aynısını vermeyecektir onun için tekrar aşı yapmak lazım

Etiketler
bakım, kumkuat, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024