agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-05-2009, 08:49   #151
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
İlk limonunuz hayırlı olsun, güle güle büyütün. Bir başladılar mı gerisi geliyor

Benimki geleli şunun şurasında 3,5 ay bile olmamış. Bir karış boyunda 7-8 yapraklı minicik bir şeydi. Bundan ne köy ne kasaba olur diye düşünürken birkaç gün içinde ilk tomurcuğu görünüvermişti. Şimdi 2. grup tomurcuklar çıkmaya başladı. Boyu bosu hala küçücük ama bir yandan limon büyütüyor, bir yandan tomurcuklanıyor.
Eklenti 75383
Eklenti 75384

Ben de çok sevdim bu mayer limonu
Nevsun Hanım,

Gerçekten harika gözüküyor,

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 09:50   #152
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Siz birkaç gün sonra görün. Hele çiçeklerimiz bir açsın, siz bile inanamayacaksınız gönderdiğiniz o bir karış limonun bu haline (boyu bosu hala öyle). Kendisini bahçede yetişiyor sanıyor galiba, habire bana birşeyler armağan ediyor.

Bu mayer limon gerçekten çok keyifli bir bitkiymiş. Hiç meyve vermese dahi çiçeklerinin kokusu için bile yetiştirmeye değer. İlk çiçek açtığında bulunduğu oda misler gibi kokuyordu. Kışın o karanlık ve iç karartıcı günlerinde bir RR domateslerim, bir de limon çiçeklerim yaşama sevinci ile doldurmuşlardı beni. Yakında yine o sevinci yaşatacak limonum.

Teşekkür ederim, bana bu bitkiyi kazandırdığınız için

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2009, 10:34   #153
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Her zaman derim Mayer Limonun marifeti boyunda değil icraatında diye. Ben gönderdikten sonrada siz güzelce bakımını yapıp, çiçeklendirip meyvelendirmişsiniz. Ellerinize sağlık demekten başka birşey yok.

Eski 22-05-2009, 16:56   #154
Ağaç Dostu

kılıç's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2009
Arkadaşlar iyi güzel hepiniz kızlarınızı bir güzel methedip göstermişsiniz.Ama ben dedim ki bir de benim güzel kızımı görsünler.Güzel neymiş anlasınlar.Bir tarafta kıştan beri hasat ettiğim olgunlaşmış sarı,diğer tarafta 15lik kızlar gibi yeşiller.Yetti mi,yetmedi;üzeri gelin gibi donanmış bir sürü çiçek.Bakıp zevkini çıkarın.üzerinde de ayakları polen dolu bir msafir, dikketli bakarsanız görürsünüz.

Eklenen Resimler

kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 00:31   #155
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2009
sevgili dostlar bu form u okuduktan sonra bende mayer limon sahibi olmaya karar verdim ve bugün Romantik arkadasın göndermiş olduğu mayer imle buluştum. bakalım nasıl sonuç alabileceğim. romantik arkadasa tesekkurler

sirius50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2009, 00:39   #156
Ağaçsever

sirius50's Avatar

bu arada gecen marketten almış olduğum mayer limonların çekirdeklerinide bir gece suda beklettikten sonra toprakla buluşturdum. bu konuda şansım nedir acaba ?
cengiz bey'e ve yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden tesekkurler

Eski 25-06-2009, 08:52   #157
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sirius50 Mesajı Göster
bu arada gecen marketten almış olduğum mayer limonların çekirdeklerinide bir gece suda beklettikten sonra toprakla buluşturdum. bu konuda şansım nedir acaba ?
Sayın sirius50,

Mayer Limon tohumunuuz bekletmeden ektiğiniz için çimlenecektir. Ama tohumdan çıkan Turunçgiller aşı isterler, aşısız meyve verme süresi 4-6 yılı bulduğu için ve meyveleri küçük olduğu için tercih edilmezler.

Eski 25-06-2009, 19:52   #158
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Sayın Feriha;
Limonun son durumunu merak ettim. Aynı pis mahluklar geçtiğimiz aralıkta benim kumkuatımı ele geçirdiler. Yenilen bitki olduğundan zirai ilaç kullanmaya çekindim. Ev ilaçları araştırayım derken iyice fena oldular aynı sizdeki gibi yaprakların ve 15-20 tane olan meyvelerin tümü döküldü. Ben de artık yapacak birşey kalmadı nasıl olsa öyle de böyle de öldü deyip kendimce bir yöntem geliştirdim.Bence siz de acilen bunu uygulamalısınız. Elime koca bir paket ıslak mendil aldım,ve tüm dallarını neredeyse kazır gibi bunlarla silmeye başladım. Çünkü yarı saydam konik kabuklu bite benzer birşeyler var sizin limonda da. Ben oları tırnaklarımı ıslak mendille sararak kazıdım.Büyükleri hafif kahverengimsi genç olanlar ise fıstık yeşili(zor fark ediliyor)Yaprak da kalmadığı için temizlemesi kolay olur merak etmeyin. Belli aralıklarla bu temizliği sürdürdüm. En sonunda kazanan ben oldum. Şimdi birçok dal ve sürgün verdi, kendine geliyor. Ama dikkatli olun sık tekrarlama riski yüksek. Onun için aydınlık bir yerde varsa büyüteçle inceleyin ara sıra. Bir de arada yapraklarına arapsabunlu zeytinyağı su püskürtüyorum. Şu an sorun yok. Geçmiş olsun biliyorum çok sinir bir durum.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 17:39   #159
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Sn.Romantik Serseri'den bahar başında gelen ufak fide geçen haftaya kadar hiçbir gelişim göstermediği halde son bir haftadır aniden canlandı şu an üzeri yeni filizler ve tomurcuklanmalar başladı demekki ümidei kesmemek gerekiyormuş.

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 00:12   #160
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Artık benimde mayer limonum var. Antalya tropik seradan geldi. Gerçekten harika bir fidan göndermişler. En kısa zamanda resimlerini ekliyeceğim.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 00:29   #161
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sayın romantikten sonbaharda aldığım limonlarımın son hali .

Eklenen Resimler

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 22:25   #162
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Alıntı:
haziran ayında toprakla buluşturduğum altı adet mayer çekirdeğimden ikisi çimlenmiş fotoğraflarını ekliyorum. umarım sağlıklı gelişşirler.
sayın roömanytik sizin göndermiş olduğunuz mayer fidesi sadece yeni yapraklar açtı çiçek konusunda sesizler (buarada kamquatım devamlı çiçek açıp meyveye döndü) sizin öneriniz doğrultusunda herhangi bir gübreleme yapmadım. çiçek açması bu zamanadan sonra mümkünmü? ankarada geceleri hava lar soğumaya başladı sayılır ne zaman içeri almalıyız bu koınuda da bilgilerininiz paylaşmak isterim

Eklenen Resimler

Eski 15-09-2009, 22:30   #163
Ağaçsever

sirius50's Avatar

bu da kamquatımın fotoları (biraz flu çıkmış lar)

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2009, 09:42   #164
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
haziran ayında toprakla buluşturduğum altı adet mayer çekirdeğimden ikisi çimlenmiş fotoğraflarını ekliyorum. umarım sağlıklı gelişşirler.
sayın roömanytik sizin göndermiş olduğunuz mayer fidesi sadece yeni yapraklar açtı çiçek konusunda sesizler (buarada kamquatım devamlı çiçek açıp meyveye döndü) sizin öneriniz doğrultusunda herhangi bir gübreleme yapmadım. çiçek açması bu zamanadan sonra mümkünmü? ankarada geceleri hava lar soğumaya başladı sayılır ne zaman içeri almalıyız bu koınuda da bilgilerininiz paylaşmak isterim
Sayın sirius50,

Mayer Limonlar yılda 3 kez çiçek açıp, 3 kez meyveye dururlar. Ankarada havalar çok soğuduysa Mayerinizide, Kamkatınızıda iç mekana alabilirsiniz.

Eski 23-09-2009, 09:52   #165
Ağaç Dostu

is_m@il's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2009
Çekirdekten yetişen limondan meyve alınabilir mi?

is_m@il Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2009, 09:59   #166
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi is_m@il Mesajı Göster
Çekirdekten yetişen limondan meyve alınabilir mi?
Sayın is_m@il,

Çekirdekten yetiştirme limonunuz, diğer Limonlarınız gibi olmayacaktır. Diğer Limonlar 1 yılda meyveye duruyorsa, sizin Çekirdekten yetiştirdiğiniz 4-5 yılda meyveye duracaktır. Ayrıca meyveleride diğer Limonun meyvelerine göre çok küçük olacaktır. Bu yüzden çekirdekten yetişen Turunçgiller hiç bir zaman tercih edilmez.

Eski 26-09-2009, 01:59   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2009
Thumbs down

merhaba arkadaslar.2 ay önce antalyadan bır lımon fıdanı aldım.ama aldıgımdan berı hıc bır kıpırdanma yok.süreklı balkonda duruyo acaba ıcerı alsam faydası olurmu.yardımcı olursanız sevınırım.simdiden tesekkurler.

karakuş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 01:47   #168
Yeni Üye

merhaba arkadaslar benım lımon agacımın yapraklarının altında kırmızı kırmızı ufacık örumcege benzer bocekler var.çok dıkkatlı bakmayınca gorunmuyo vıde cok hızlı hareket edıyorlar.acaba bunlar nedır bı bılgınız varsa yazarsanız sevınırım.vede na yapmammam gerektıgını soylersenız co sevınırım lıon agacımı kurtarın.herkaze sımdıden tesekkurler.

Eski 13-10-2009, 10:41   #169
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Geçmiş olsun.Limonunuzda kırmızı örümcek var.Ben baya bir uğraştım bu sorunla.Çok dikkat etmeniz gerekiyor.İlk önce arapsabunlu pamuk **** yumuşak bir bezle yaprakların altlarını ve üstlerini silin.İlk yapabileceğiniz budur. Sonra 1-2 saat sonra duş aldırın.Kırmızı örümcekten kolay kurtulamazsınız.Gövdede hatta toprakta olabilir.Saksının üst kısımdaki toprağı alabildiğiniz kadar alıp değiştirin.Yeni toprak ekleyin.Kimyasal ilaç kulanmak istemedim.Enson Organik ilaçlar kullanabilirsin.Sitede satış bölümünde olanlar var.ben Bionem kullanıyorum.Şu ana kadar sorun yaşamadım.Umarım sizde kurtulursunuz.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2009, 10:44   #170
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Kimyasal ilaç kullanmak isterseniz Zirai İlaç satan bayilere danışabilirsiniz.Onuda reçete yazdırarak alabilrisiniz.Kolay Gelsin.

Eski 13-10-2009, 15:42   #171
cyc
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2009
Kırmızı örümcek kolay kolay geçmeyen bir tür bana sorarsanız bir defaya mahsus kimyasal ilaç kullanın. Kırmızı örümcek yumurtası için olan ilaçtan alın.

cyc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2009, 17:22   #172
Yeni Üye

teşekkur ederım arkadaslar sayenızde lımonumda kırmızı orumcek denen ıllet kalmadı.umarım gerı gelmez.acaba buyumemesıde bundan olabılırmı. alalı üç ay oldu ama sağ olsun daha bir yaprak bile açmadı.ama antalyadan alıp ankaraya getirdim vede balkonda duruyor.bide boyu çok uzun aralardan 2 dal sürgünü var.acaba sürgünden üstünü budasam mı yoksa mart ayınımı bekleyeyim.yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 31-10-2009, 14:22   #173
Ağaçsever

Lun@tiC's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
bendeki mayer limon topraktan itibaren 4-5 dal halinde birkaçını budasammı?

Lun@tiC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2009, 22:39   #174
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Benim mayerimin toprakla buluştuğu noktada filizlenme oldu, bende kararsızım acaba koparsam mı kalsa bir zararı olur mu?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2009, 12:46   #175
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Mayer Limon yapraklarında siyah küf

Sn. Romantikten geçen sene aldığım Mayer Limon epeyce büyüdü fakat hiç çiçek açmadı. Sizlere ne zaman çiçek açar diye soracak iken daha önemli bir problem yaşamaya başladım.

Bazı yaprakların üzerinde siyah küflenmeler oluştu. İşin garibi ıslak peçete ile silindiğinde yaprakta iz bırakmadan çıkıyor. Yaprakların hepsini teker teker silerek temizlemeyi düşünüyorum ama bu küflenmeye sebep ne olabilir diye sormaktan alamadım kendimi. Mayer Limona özgü bir hastalık mıdır? Yoksa balkonda başka bir sebepten dolayı küf oluşmuş olabilir mi?

Birde mayer limon fidesi kaç yaşında çiçek açar. Bu yıl çiçeklenmesini beklemeliyim?

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2009, 20:57   #176
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Romantikten geçen sene aldığım Mayer Limon epeyce büyüdü fakat hiç çiçek açmadı. Sizlere ne zaman çiçek açar diye soracak iken daha önemli bir problem yaşamaya başladım.

Bazı yaprakların üzerinde siyah küflenmeler oluştu. İşin garibi ıslak peçete ile silindiğinde yaprakta iz bırakmadan çıkıyor. Yaprakların hepsini teker teker silerek temizlemeyi düşünüyorum ama bu küflenmeye sebep ne olabilir diye sormaktan alamadım kendimi. Mayer Limona özgü bir hastalık mıdır? Yoksa balkonda başka bir sebepten dolayı küf oluşmuş olabilir mi?

Birde mayer limon fidesi kaç yaşında çiçek açar. Bu yıl çiçeklenmesini beklemeliyim?
Sayın sarıcan,

Normalde Mayer Limon 1 yaşından itibaren, uygun sıcaklıkta, yılda 3 kez meyve verir. Ben geçen seneden kalan fidanlarının çoğundan meyve aldım. Gönderdiğim arakadaşların çoğuda aynı şekilde meyve aldı. Sizinki neden meyve vermedi anlamadım. Soğukta kalmış veya yerini çok değiştirmiş olabilirmisiniz. Bu yıl çiçek ve meyve olarak sizi sevindireceğine inanıyorum.

Bu arada yapraklarındaki küflenme, yanındaki başka şeylerden etkilenme ile olmuş bir şey olabilir, benimde yol kenarındaki Turunçgillerde toz yüzünden yapraklarında küflenme olşutu, böyle bir durum söz konusu olabilirmi.

Saygılar.

Eski 05-11-2009, 22:44   #177
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sayın Romantik,

Geldiği günden beri güneye bakan kapalı balkonda ve balkonun en iyi güneş gören kısmında. Saksısıda oldukça büyük. Geldiğinde ufacıktı ve yaprakları delik delikti. Çok sıkı bakıma aldım ve şimdi 70 cm yi geçti gibi.

Kapalı balkon olduğu için soğuktan etkilenmiş olamaz. Ondan daha narin domatesleri topraksız tarımla büyütüyorum ve sulama suyunada topraksız tarımda kullandığım besin eriyiğinden katıyorum. Yaprak gelişimi çok güzel oldu.

Yazın evde bulunmadığımız dönem içinde akıllı saksı mantığı ile otomatik sulama yapmıştım ama gelmemize yakın bidondaki su tükenmiş ve sanırım 15-20 gün yaz sıcağında susuz kalmıştı. Çiçekte gecikmesi bundan olabilir mi. Onun dışında çok sağlıklı görünüyor. Sulama rejimi ve miktarını nasıl ayarlamalı.

Yaprakların üzerindeki küfü bende anlamış değilim. Silince yaprakta hiç iz kalmayacak şekilde temizleniyor. Sanki bir yerden üzerine kurum yağmış gibi. Kapalı balkonda komşu olarak yaşadıkları domateslerden başka yabancı madde yok gibi. Arada bazı yapraklarda oluşmuş, hemen yanındaki yaprak gayet temiz.

Ana gövde çok kısa etrafından 7-8 sürgün verdi ve hızla uzadılar, fakat ince oldukları için kendilerini taşımakta zorlanıyorlar. Nasıl bir budama tekniği uygulamalıyım? Tepe sürgünlerini budayıp daha fazla uzamalarını engellesem olur mu? Biraz dallar kalınlaşsa iyi olur herhalde.

Umarım güzel çiçeklerini görürüzde balkon şenlenir biraz.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2009, 12:53   #178
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Kapalı balkonda nemden küflenme oluyor.Yapraklara su püskürtmeyin.Arada havalandırın.

Eski 17-11-2009, 21:17   #179
Ağaç Dostu

denizkedisi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-06-2009
Galeri: 2
Sayın Romantik ten gelen mayer limon.Üstten 20 cm kırıldığı halde,uzun boylu...Şimdi yanlardan mı sürgün verecek?

Eklenen Resimler

Düzenleyen denizkedisi : 17-11-2009 saat 21:20 Neden: ek
denizkedisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2009, 21:48   #180
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Sayın denizkedisi,

Mayeriniz sağlıklı ve formlu,

Yanlarından ve uç kısmından tekrar sürgün verecektir.

Bu arada Kırılma kargodanmı kaynaklanma ?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024