agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2010, 16:20   #211
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sayın kopshtar,

Sizin Mayerinizde çok güzel. Dalları sağlıklı ve güçlü duruyor. Yazın daha güzel olacağını şimdiden haber veriyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Benim de kapalı balkondaki mayerim açmak üzere. Bir kaç hafta sonra balkona yayacakları kokuyu hacı bekler gibi bekliyorum inanın

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2010, 22:02   #212
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Uzun süredir kapalı bakonda duran mayerim aniden çiçeklerini dökmeye başladı. Yetiştirme koşullarında hiçbir değişiklik olmamasına rağmen neden çiçeklerini döktüğüne üzülerek bakarken havalandırma penceresinin kapalı olduğunu ve 1 kasa deveci armutuyla birlikte kaldığını farkettim. Dışarı aldım ve dökülme aniden durdu. Bu deneyimimi sizlerle de paylaşmak istedim. Siz siz olun bence çiçek açan bitkilernizi etilen gazına maruz bırakmayın.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 12:37   #213
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2010
benim çiçeklerinde özelliklede küpe çiçeğimde yapraklarında yapış yapış bir şeyer var. ayrıca bolmiktarda beyaz küçük küçük sinekler bunlar diğer çiçeklerde geçti ne yapmam lazım. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

serpildoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 22:56   #214
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn. Serpil Doğan,

Bitki yapraklarınıza, yaprak bitleri musallat olmuş. Uçuşan beyaz minik kelebeklerde bu bitlerin erginleşmiş anaçları, larva bırakacak bitki bakınıyorlardır.

Tek çözüm mosplant isimli ilaçı kullanmak.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 11:57   #215
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2010
Merhaba arkadaşlar.Yaklaşık 1,5 ay önce Sayın Romantik ten aldığım mayer limonum gayet iyiydi.Onu 15-50 lt lik bir saksıya diktim,salonda pencere önüne koydum.Haftada 2-3 kez suladım.Sağlıklı yapraklar çıkarmaya başladı.İki hafta önce yeni çıkan yaprakların üzerinde çok küçük kırmızı noktacıklar gördüm.Islak bir bezle sildik,ama devam ediyor.Bugün sabah baktığımda eski yaprakların üzerine de sıçramış olduğunu gördüm.Bunlar kırmızı örümcek mi acaba?İlaç mı almalıyım?
Teşekkür ederim.

DOĞA D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 20:58   #216
Yeni Üye

Pegasus's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Doğa hanım,
Kırmızı yaprak biti olduğunu düşünüyorum o canlıların. Bende sayın Romantik den almıştım. 2 hafta sonra bende bu canlılardan gördüm yapraklarda. Kolonyalı mendille her gün aldım, daha sonra arap sabunlu su püskürterek kurtuldum şuan sorun yok. Size tavsiyem her gün o canlıları elinizle toplayın haftada bir arap sabunlu su püskürtün.

Düzenleyen Pegasus : 02-04-2010 saat 21:17 Neden: imla
Pegasus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 21:11   #217
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Kırmızı böcekler, nokta gibi çok küçükse kırmızı örümcek olma ihtimali yüksek. Yapraklarda izlerini görürüsünüz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 15:37   #218
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Merhaba; mayerimin küçücük 7-8 tane üerinde limon oluştu, daha sonra bu limonlar döküldü. Şuanda üzerinde sadece 2 tane limon kaldı. (Siz benim limon dediğime bakmayın daha çok küçükler) Ayrıca bu limonlar ilk çıkan çiçeklerden oluşmuştu sonrasında çıkan çiçeklerin dişi ucu yoktu. Mayerime bişeyler oluyor ama anlamadım neden? yardımcı olursanız sevinirim.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 18:44   #219
Ağaç Dostu.

Sn. Ezo,

Mayeriniz küçük olduğundan dolayı besleyebileceği kadar meyveyi üzerinde tutar, gerisini döker. Durumunda bir anormallık yok, besin verirseniz daha fazla sayıda limon taşır üzerinde.

Eski 03-04-2010, 19:56   #220
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Benimkilerin birinde çiçek var, diğerinde çiçek yok neden olabilir ki!

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 20:45   #221
Ağaç Dostu.

Biri iyi besleniyor, diğeri az besleniyor olabilir. Veya her ikiside daha küçük ve biri erkencilik yapmış.

Eski 04-04-2010, 11:39   #222
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Teşekkür ederim iki de aynı yaşta ve yan yana duruyorlar, İkisi de sürgün de normal.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2010, 13:50   #223
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Sn. Nariçi,

Enzim kullandın mı? Enzim kullanınca böyle oluyor.

Eklenen Resimler

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2010, 19:19   #224
Ağaç Dostu

Muhsin81's Avatar

Giriş Tarihi: 01-01-2010
Sayın romantikten aldığım çelik mayerim boyuna posuna bakmadan çiçek açtı. Acaba meyve tutma olasılığı var mı?
Name:  100_0272.jpg
Views: 1620
Size:  55.8 KB
Name:  100_0273.jpg
Views: 1614
Size:  55.9 KB

Muhsin81 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2010, 11:45   #225
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Fidan kendini besleyemez.Daha çok küçük meyve tutmasına izin vermeyin.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 18:56   #226
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Mayerim yeni yapraklar vermeye başladı fakat bazı fililerini döktü. Şu anda toprağını değiştirsem daha çok zarar mı vermiş olurum?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2010, 12:51   #227
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Bu da benim sevgili Romantik'den gelen mayer limonum. Henüz 2 dal ama çok sayıda çiçek verdi ve hepsi meyve tuttu. Meyveler fazla gelmiş olmalı ki çoğunu döktü ve dökmeye devam ediyor. Meyve büyütme aşamasında potasyum takviyesi gerektiğini bir yerlerde okumuştum. Potasyum oranı yüksek gübre ile keçi gübresi verdim. Oysa turunçgiller yüksek azot seviyormuş

Name:  IMG_2103.jpg
Views: 1695
Size:  49.9 KB

Name:  IMG_2101.jpg
Views: 1651
Size:  33.4 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 15:26   #228
/

Giriş Tarihi: 08-06-2010
oldukça güzel görünüyorlar.umarım bol bol ürün alırsınız.

krgz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2010, 20:15   #229
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen kış dondan zarar görüp, baharda toparlayan Limon Ağacım normalindan daha büyük yapraklar çıkarıyor fakat hiç çiçeklenmedi. Geçen yaz aldığımda üzerinde hem Limon hem de bolca çiçeği vardı. Normalde şimdi çiçekli olması gerekirdi değil mi? Bu zamandan sonra çiçeklenip meyveye dönmez değil mi?
Donda zarar gören dalları oldukça derin budamıştım, bunun da çiçeklenme için olumsuz etkisi olmuş mudur?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 19:40   #230
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sarıcan Mesajı Göster
Sn. Nariçi,

Enzim kullandın mı? Enzim kullanınca böyle oluyor.
Bana en yakın komşum Sarıcan Enzim nedir pek anlayamadım birde salona limon almak istiyorum biraz bodur olan bol çiçek açıp birasda meyve verecek ne tavsiye edersiniz?

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2010, 20:23   #231
Ağaç Dostu.

Sn. ykolko,

Sanırım sorularınıza cevap vermekten korkuyor arkadaşlar

Yeni üye olmanıza karşın, o kadar çok soru soruyorsunuz ki. Sanki bu soruların arkası kesilmeyecek gibi geliyor insanlara. Genelde üye arkadaşlar ilgilendikleri konu hakkında ör: mayer limon, ilk mesajdan itibaren bütün mesajları okurlar. Mesaj içlerinde kendilerine gerekli bölümleri hafızalarına veya bir not kağıdına yazarlar. Sormuş olduğunuz sorular mutlaka daha önce sorulmuş ve uygun cevap yazılmıştır mutlaka ki, sorularınıza cevap verilmiyordur.

Sorunuzun cevabına gelince. Enzim bir nevi besin gibi birşey, besin dediğimizde bitki için gerekli olan maddelerin bir araya getirilmiş hali.

Sabahleyin aç karnına bir insanı akşama kadar aç bilaç çalıştırmak gibi bir şey bitkiye besin vermemek. Hormon türü maddeler vermek, bitkinin tüm imkanlarını zorlamak ve bol çiçek açıp albenisini kısa süreli arttırmak. Özellikle büyük hiper market raflarında satılan bitkiler.

Ben salonumda limon beslemek istiyorum demekle olmuyor. Önce salonunuzun limon beslemek için elverişli olduğuna emin olmanız lazım. Sonra türüne karar verip isteklerini karşılamanız lazım.

Limon gibi meyve veren bitkiler en az 3-4 saat güneş görebilmeliler. sıcaklık -5 in altına düşmemeli kış aylarında.

Hevesiniz asla kırılmasın, deneme yanılmaylada kendinize göre doğru şekilde bitki büyütmeyi öğretebilirsiniz. Tavsiyem en küçük boy fidanlardan alarak denemelere başlamanız.

Saygılarımla.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykolko Mesajı Göster
Bana en yakın komşum Sarıcan Enzim nedir pek anlayamadım birde salona limon almak istiyorum biraz bodur olan bol çiçek açıp birasda meyve verecek ne tavsiye edersiniz?

sguven beğendi.
Eski 03-10-2010, 23:46   #232
Ağaç Dostu

ykolko's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Sayın Mutlu Kutlu uzun zamandır tüm formu okuyorum ama bazı sorularıma verilen cevaplar ya örtüşmüyor **** farklı cevaplar verldiği için çözülmüyor çok soru sorduğum ve form üyelerini rahatsız ettiysem özür dilerim.
Uygun mekan sorusuna gelince İstanbul'da (Kadiköy) yaşıyorum evimin salonu doğu'yu ve güney'i ağaçların arasındanda olsa görüyor turunçgil olarak (çok minik aldım) bir yıldır Calamondin yetiştiriyorum sonderece mutlu görünüyor meyve ve çiçek veriyor onu çok sevdiğimizden evin calamondin'nin köşesinde çeşitli turunç ağaçları yetiştirmek istiyorum 15 yıldır salon'un diğer güneş alan yerinde Gardenya(1) ve Açelya (7) yetiştiriyorum umarım turunç konusunudada başarılı olurum.( eğer yeterli doğru bilgiler alabilirsem )

ilginize teşekkür ederim.

ykolko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2010, 11:46   #233
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Sayın Mutlu Kutlu, size bir sorum olacak.
Limon (Citrus) çekirdekten yetiştirme
sayfada 02-10-2010, 15:51 tarihli #665 numaralı mesajıma bakabilir misiniz? Limonun dikeninde çift baş durumu var. Bunun nedenini biliyor musunuz? Fotoğrafı mevcut.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 01:01   #234
Ağaç Dostu.

1 yıldır calamondin yetiştiriyorsanız, çiçek meyve de almışsanız zaten siz konuyu kavramışsınız. Doğru yoldasınız devam edin derim, tedirginlikler yaşamak bazı insanlar benden daha iyi biliyordur öğreneyim demek insanı bazan yanıltır. En doğru, kendi bildiğimiz doğrudur.

Gardenya ve açelyayı 1 yıldan fazla zaman bakabildiyseniz konu üzerinde epeyce uzmanlaşmışsınız demektir. Diğer turunçgil çeşitlerinide calamondine baktığınız gibi bakarsanız, gerektiğinde besinle beslerseniz kormadan seçiminizi yapın ve büyütün. İnsan beslediği bitkiden çiçek görüp meyve tutturunca başka bir mutluluk yaşıyor.

Yaşadığınız sorunlar olursa, bu sorunlar üzerinden sorular sorarsanız seve seve yardımcı olurum.

Başarılar dilerim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykolko Mesajı Göster
Sayın Mutlu Kutlu uzun zamandır tüm formu okuyorum ama bazı sorularıma verilen cevaplar ya örtüşmüyor **** farklı cevaplar verldiği için çözülmüyor çok soru sorduğum ve form üyelerini rahatsız ettiysem özür dilerim.
Uygun mekan sorusuna gelince İstanbul'da (Kadiköy) yaşıyorum evimin salonu doğu'yu ve güney'i ağaçların arasındanda olsa görüyor turunçgil olarak (çok minik aldım) bir yıldır Calamondin yetiştiriyorum sonderece mutlu görünüyor meyve ve çiçek veriyor onu çok sevdiğimizden evin calamondin'nin köşesinde çeşitli turunç ağaçları yetiştirmek istiyorum 15 yıldır salon'un diğer güneş alan yerinde Gardenya(1) ve Açelya (7) yetiştiriyorum umarım turunç konusunudada başarılı olurum.( eğer yeterli doğru bilgiler alabilirsem )

ilginize teşekkür ederim.

Eski 24-10-2010, 23:32   #235
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
limon

Sayın Mutlu Bey,
Sizden aldığım mayer limonlar,çok güzel gelişti ilk yıllar bir iki tane ,ancak bu yıl herbiri ,7-8 adet limon verdi.İki hafta önce,içeriye aldım,yemyeşil olan limonlar suratle sararmaya başladı(oysa limonların yeşil toplanıp sonra sarartıldığını bir yerde okumuştum,doğru toplanma zamanı ,nasıl tesbit edilir. Bir de yaprakların da lekeler oluştu.)Umarım böceklenme olmamıştır gözle görünen bir canlıya rastlamadım.Name:  limon-2.jpg
Views: 1513
Size:  12.7 KBName:  limon-1.jpg
Views: 1416
Size:  15.4 KB

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 23:38   #236
Ağaç Dostu.

Sn. Müjgan Yılmaz,

Bendeki sera içi ve sera dışındaki limonlarda sararma aşamasına geçtiler. Limonların hızlıca sararması gayet doğal. Limonların yeşilken toplanıp sonradan sarartılması tamamen ticari getiriyi fazla elde etmek için yapılan bir işlem.

Sararan limonları kesip kullanabilirsiniz, bırakırsanız doğal olarak nisan ayına kadar dalında durabilirler. Bazen ağaç yorulmuş oluyor, dalından durduk yere atıveriyor meyvesini yere.

Yapraklarındaki yer yer beliren kurumalar stres belirtisi. Tam güneşten az güneş gören bir yere geçtiği, serin bir ortamdan sıcak bir ortama geçti içinde gerçekleşmiş olabilir.

Kök ve gövde sağlığında problem yoksa yaprakların dökülmesi çok önemli değil, vakti zamanı gelince yeniden yapraklanır. Bazan üzerinde bir tane bile yaprak kalmamacasına dökülüyor, kök ve gövde problemi yokken bile. Sonra birden bire tomurcuklanıp yapraklanıyor. Böceklenmenin olmuş olacağını sanmıyorum.

Bitkilerde aynı insanlar gibi, iç dünyalarında kimbilir neler yaşıyorlar.
Kimbilir ne tür stres yaşıyorlar. Bizler elimizden geldiğince onları anlamaya çalışıp, az stres yaşamalarını sağlamaya çalışmak oluyor.

Eski 26-10-2010, 22:05   #237
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Sayın Mutlu Bey,

Çok teşekkür ederim,çok yardımcı oldunuz,sağolun.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2010, 19:31   #238
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Benim limonum da sararmaya başladı

Name:  IMG_3180.jpg
Views: 1374
Size:  33.7 KB

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 15:21   #239
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Sn. Mutlu Bey'den geçen yaz sonu aldığım mayer limon, bu sene 8 adet limon tuttu. Bunlar dalında sararanlar.
Name:  DSC09515.JPG
Views: 2105
Size:  60.9 KB

Bir taneyi de yeşilken koparıp, elma sepetinin içinde beklettim (elmanın yanında bazı meyveler çabuk olgunlaşıyor), dalındakilerden çok önce sarardı.
Name:  DSC09514.JPG
Views: 1647
Size:  55.5 KB

Limonları toplayıp, ağacını saksıdan çıkarıp bahçeye geçireceğim. Dalındaki limonlara bakarken yeni tomurcukları gördüm.
Name:  DSC09519.JPG
Views: 1594
Size:  65.0 KB

Mutlu Bey, saksıdan çıkartırken, saksının yapısı gereği toprağını bütün olarak çıkaramayacağım. Problem olur mu?

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 15:47   #240
Ağaç Dostu.

Sn. Kiraz,

Limonunuza güzel bakmışsınız. Sonbahar çiçeklenmelerini yaşıyor, bu çiçeklerden 3-5 tanesi limon tutabilir.

Toprağını dağıtmadan çıkarıp dikseniz iyi olur, fakat dağılmadan çıkma ihtimali yoksa saksı kenarlarında boşluk yaratın, ana gövdenin altındaki köklerin toprağını dağıtmadan çıkarmaya çalışın. Tamamen dağılırsada problem değil, çabuk toparlanır diktiğiniz yerde. Havalar yeterince serin birşey olmaz.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024