agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-02-2016, 10:57   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2014
Merhabalar daha önce bahsettiğim kabuklu bitler yine türedi. Koşnil diye geçiyor. Limonun ev içerisinde ve 40 tane kadar nohut boyunda meyveler var.Bunlara zarar vermeyecek ve ev içinde kullanılabilen bir ilaç bilgisi olan varmı acaba.teşekkürler

alpi66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 21:16   #452
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2015
evet arkadaşlar malum kışı atlattık sayılır yediveren limonumun limonunuda yedik şimdi nasıl haraket etmeliyim kışa girerken topragını degiştirmiştim ama tekrar degişim yapmalımıyım birde budama falan yapmalımıyım?

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
hasan_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 13:43   #453
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Üzerindeki meyveleri topladık. Sanki yükünün hafifletilmesini bekliyormuş)Hemen bu yıl için hazırlıklara başladı. Bazen üzerinde meyvesi varken de çiçekleniyordu. Fazla yorulmayacak artık.

Eklenen Resimler

ıldır, ibogel, Milla ve 1 kişi beğendi.
Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 21:40   #454
Ağaçsever

sizinki çiçek açmış benimki yapraklarını döktü nasıl toparlarız bilmem eskişehirde havaların pek tadı yok

hilalll beğendi.
Eski 24-02-2016, 07:31   #455
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Bırakın kendi haline düzelir, yeterki donup dalları kurumasın. Yapraktan önce bolca tomurcukla başlar baharı yaşamaya,
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hasan_26 Mesajı Göster
sizinki çiçek açmış benimki yapraklarını döktü nasıl toparlarız bilmem eskişehirde havaların pek tadı yok

hilalll ve Selma_321 beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 12:52   #456
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Üzerindeki meyveleri topladık. Sanki yükünün hafifletilmesini bekliyormuş)Hemen bu yıl için hazırlıklara başladı. Bazen üzerinde meyvesi varken de çiçekleniyordu. Fazla yorulmayacak artık.
Limonunuz hangi cins ve saksıdamı yerdemi dikili acaba...

ıldır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2016, 19:45   #457
Ağaçsever

yediveren cinsi saksıda kardeşim resimde belli ılmuyomu ?

Eski 24-02-2016, 20:16   #458
Ağaç Dostu.

Bazı satıcıların mayer limonu yediveren limon olarak sattıklarını gördüm. Aslında 7 veren demek, tüm yıl boyunca çiçek açıp meyve tutabilir anlamında kullanılan bir isimlendirme olmasına karşın, 7 veren ismi ile bilinen bir limon çeşidi var, bu limonun çiçekleri koyu mor ve her yaprak arasında 1 adet, sürgün uçlarında 3-5 adet sıralı halde durur. Meyveleri açık sarı renkli, meyve şekilleri hafif koniktir. Bir ara resim çeker yüklerim,

Mayer limon çiçekleri mor/beyaz renkte, dal uclarında salkım şeklinde topluca durur. Meyvesi silindirik, rengi turuncu olur. Mayer limon kokulu ve hafif ekşidir, yediveren limon kokulu ve çok ekşidir.

Sizin mayer limonu 7 veren limon olarak bilmeniz normal, dediğim gibi çoğu kimse mayer limonu yedi veren limon dedikleri için aklınızda öyle yer etmiş olmalı.
Alıntı:
yediveren cinsi saksıda kardeşim resimde belli ılmuyomu ?

Eski 24-02-2016, 22:02   #459
Ağaçsever

eyw saol bilgilerin için mutlu kardeş öle aldıgımız için öle biliyoruz dedigin gibi birde kaprak uçlarında kararma neden olur limonumda olmaya başladıda

Eski 25-02-2016, 06:04   #460
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ıldır Mesajı Göster
Limonunuz hangi cins ve saksıdamı yerdemi dikili acaba...
Mayer limon ve 50 litrelik saksıda.

ıldır beğendi.
Eski 25-02-2016, 08:41   #461
Ağaç Dostu.

Yaprak uçlarında kararma , sararma ve zamansız dökülmeler kök problemini işaret eder.

Kök problemlerinin oluşma sebebi aşırı sulamak, susuz bırakmak, bilinçsizce kullanılan suni gübreler ve saksı altı deliklerinin tabak içindeki suyla kapalı olması veya saksının deliksiz olması. Bunlara dikkat etmek lazım.

Birde mayer limon ve diğer narenciye türlerini yaz kış alabildiğince bol güneş aldırmak lazım. kışın dondan korumak lazım ama kuytu az ışıklı yerlerde bitki strese girip yaprak döküyor. f
Alıntı:
eyw saol bilgilerin için mutlu kardeş öle aldıgımız için öle biliyoruz dedigin gibi birde kaprak uçlarında kararma neden olur limonumda olmaya başladıda

ıldır ve Selma_321 beğendi.
Eski 06-04-2016, 18:20   #462
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Mayer limonumun çiçeklerinin çoğunda dişicik tepesi yok. Sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

Milla ve Selma_321 beğendi.
copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 13:52   #463
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

50 litrelik saksıdan 15 litrelik saksılara aktardığım mayer limon. Geçen yıl üzerinde epey meyvesi vardı. Bu yıl da epey çiçeklendi. Bakalım saksı büyüklüğü meyve sayısı ve kalitesini ne kadar etkileyecek.

Eklenen Resimler

Milla ve Selma_321 beğendi.
Eski 12-04-2016, 16:07   #464
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Sayın Lonicera , resimde gördüğüm kadarı ile sizin bitkinizde de dişicik tepeciği olmayan çiçekler var. Mayerlerin ozelligi olabilir mi? Benim mayerde çok çiçek vardı ama çiçekleri atınca meyve kalmadı. Yaklaşık 90 lt.lik varilde, kıştan yanmış güvercin gübresi takviye ettim. Sadece sulama konusunda supheliyim.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 17:48   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-08-2013
arkadaşlar benimde mayer limonum var 2 ay evvel 2 tane meyve tuttu ama meyveler leblebi kadar kaldı büyümüyorlar bir terslik mi var ?

djtunc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2016, 19:10   #466
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur 09 Mesajı Göster
Sayın Lonicera , resimde gördüğüm kadarı ile sizin bitkinizde de dişicik tepeciği olmayan çiçekler var. Mayerlerin ozelligi olabilir mi? Benim mayerde çok çiçek vardı ama çiçekleri atınca meyve kalmadı. Yaklaşık 90 lt.lik varilde, kıştan yanmış güvercin gübresi takviye ettim. Sadece sulama konusunda supheliyim.
Sn copur 09, inanın hiç dikkat etmedim. Yarın diğer saksıdakilere de bakayım ama Mayer limonun özelliklerini sıralayabilecek kadar tecrübem yok fakat meyve tutum sorunu şimdiye kadar hiç yaşamadım. Limon genel olarak suyu seviyor, ben yazın haftada 2 kere suluyorum. Kışın dışarıda olduğu için yağmurlar yeterli oluyor zaten. Belki gübrelemede sıkıntı olmuştur. Konu hakkında daha detaylı bilgileri belki Sn Mutlu verebilir.

Eski 12-04-2016, 19:58   #467
Ağaç Dostu.

Bendeki mayer limonların çiçeklerini hiç takip etmedim. Çiçek merkezinde erkek polen organları fazlaca yığıldığı için dişi organ görülmüyor olabilir. O kadar çok çiçek açıyor ki çiçeklerin tamamı meyve tutsa yapraktan çok fazla meyve oluşurdu. Dişi organı olanlar meyve tutsun yeter.

Fidanınız besin açısından fakir düşmüş, biraz besin ve iz elemtleri iyi gelir. Bol güneş görüyorsa problem değil. yaprak uçlarında sararmalar oluşmuş besin eksikliğinden dolayı.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur 09 Mesajı Göster
Mayer limonumun çiçeklerinin çoğunda dişicik tepesi yok. Sebebi ne olabilir?

Eski 13-04-2016, 12:04   #468
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn copur 09, sabah 4 saksıdaki mayer limonları inceledim. Bahsettiğiniz gibi bitki üzerindeki mevcut çiçeklerde dişicik tepesi olmayan çiçekler de var ama çok az miktarda. Örneğin 100 çiçeğin belki 10-15 tanesinde bu durum söz konusu.

Acaba elinizdeki mevcut limon gerçekten Mayer limon mudur? Daha önceden meyvesini gördünüz mü bilemiyorum. Ya da besin eksikliğinden mi bu durum oluşuyor. Kim bilir belki de bir zararlı bu tepeciklerle besleniyordur. Daha bir sürü olasılık vardır saymaya kalksak. Ama hiç meyve tutumu olmuyorsa ciddi bir sorun olduğu da su götürmez.

Eski 13-04-2016, 12:49   #469
Ağaç Dostu

arkadaşlar benim mayer limonum 2 aydır üstünde 2 meyvesi var ama meyveler küçük kaldı bir gelişim göstermiyorlar. ilerleyen zamanlarda büyürlermi ? veya yanlış yaptığım bişeymi var ?

lime beğendi.
Eski 18-04-2016, 22:39   #470
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Merhaba,

bende mayer limonumla aranıza katıldım tüm sayfaları hayranlıkla okudum herkesin eline sağlık Balkonum bol güneş alıyor sormak istediğim sulamayı hangi sıklıkla yapmalıyım ? Birde üzerinde bolca limon var bitkime hangi gübre besinden kullanmalıyım, çok teşekkürler.

Eklenen Resimler

onurksk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 09:06   #471
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurksk Mesajı Göster
Merhaba,

bende mayer limonumla aranıza katıldım tüm sayfaları hayranlıkla okudum herkesin eline sağlık Balkonum bol güneş alıyor sormak istediğim sulamayı hangi sıklıkla yapmalıyım ? Birde üzerinde bolca limon var bitkime hangi gübre besinden kullanmalıyım, çok teşekkürler.
Kesinlikle fazla sulamadan kaçının. Bitkinin toprağını kontrol edin, 4-5 santim derinliğindeki toprak kuruysa sulayın.

Sularken de, saksı deliklerinden su gelir gelmez sulamayı kesin. Saksı tabağında su olmamalı. Sulamadan yarım saat sonra saksı tabağında bulunan suyu dökün.

Yaprakların, bol güneş almasına rağmen açık renkli ve damarlarının da belirli olduğunu gördüm. Bu durum demir eksikliğinden olabilir. Demir sülfat takviyesi yapmanızda fayda var. Buradaki sayfayı incelemenizi tavsiye ederim.

Narenciyelerde gübreleme ve diğer konularla ilgili genel bilgileri, öncelikle buradaki sayfadan öğrenebilirsiniz.

onurksk beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2016, 15:08   #472
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Cevabınız için teşekkürler, sulamaya özellikle dikkat ediyorum dediğiniz gibi toprağı kontrol etmek en mantıklısı. Hevesle küçük limonlarımıza bakmaktan yapraktaki renk açılmasına dikkat etmemişim acilen evde kolayca uygulayabileceğim bir besin takviyesi gerekiyor anlaşılan.

Eski 11-05-2016, 22:21   #473
Ağaçsever

acil yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar yukardaki limonum kurumaya başladı ve kuruyan dallarını kese kese 1 karış kaldı bende saksıdan çıkarıp gövdeyi 1 haftadır gübreli suda bekletiyorum bugun farkettimki dalın kenerlarından tomurcuklar görünmeye başlamış ne yapmalıyım ne zaman ve nasıl topraga ekicem acil yardım edermisiniz?

Eklenen Resimler

hilalll beğendi.
Eski 19-05-2016, 22:38   #474
Ağaçsever

neden kimse yardımcı olmuyor acaba ???

Eski 21-05-2016, 21:49   #475
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
acil yardımınıza ihtiyacım var arkadaşlar yukardaki limonum kurumaya başladı ve kuruyan dallarını kese kese 1 karış kaldı bende saksıdan çıkarıp gövdeyi 1 haftadır gübreli suda bekletiyorum bugun farkettimki dalın kenerlarından tomurcuklar görünmeye başlamış ne yapmalıyım ne zaman ve nasıl topraga ekicem acil yardım edermisiniz?
Bu resmi görünce ben şok oldum. Köksüz gövdeyi çelik halinde gübreli suda bekletmek... bitkinin bu durumda tomurcuklanması...

Alıntı:
neden kimse yardımcı olmuyor acaba ???
Ben, ilk defa böyle birşeyle karşılaştım. Hem de bu mevsimde...

Bitkiyi çelik olarak değerlendirirsek; tomurcuktan ziyade, çeliğin kök oluşturması önemli. Kök oluşumu varsa, bitkiyi kurtarma şansınız olabilir.

Başarılı olduğunuz takdirde, uyguladığınız yöntemi burada paylaşmanız hepimiz için yararlı olacaktır.

Kolay gelsin.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 07:30   #476
Ağaç Dostu.

Boşuna çabalıyorsunuz limonunuz aşılı, bahçede toprakta daha mutlu olabilirdi ama saksıda bu kadar dayanabilmiş. uğraşılarınız sonuç vermeyeceği için vazgeçin, bir daha mayer almayı düşünürseniz aşısız orjinal alın, saksıda problem çıkarmıyorlar. olağan dışı bir sorun olmazsa.
Alıntı:

Eski 22-05-2016, 19:57   #477
Yeni Üye

onurksk's Avatar

Merhaba,

Balkonumdaki mayer limonumun yapraklarında sararma başladı, damarlar yeşil ama yapraklar sararıyor demir eksikliğimidir ? toprağına 2 tane paslı çivi gömdüm. Bitki besini olarakta Genta genel kullanım sıvı bitki besini aldım npk oranları 4-6-6 şeklinde içinde 8 adet iz elementte var, 15 günde 2 lt suya 1 kapak kullanın yazıyor yeterli olurmu ? teşekkürler

Eski 22-05-2016, 20:29   #478
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selçuk Boz Mesajı Göster
Bu resmi görünce ben şok oldum. Köksüz gövdeyi çelik halinde gübreli suda bekletmek... bitkinin bu durumda tomurcuklanması...

Ben, ilk defa böyle birşeyle karşılaştım. Hem de bu mevsimde...

Bitkiyi çelik olarak değerlendirirsek; tomurcuktan ziyade, çeliğin kök oluşturması önemli. Kök oluşumu varsa, bitkiyi kurtarma şansınız olabilir.

Başarılı olduğunuz takdirde, uyguladığınız yöntemi burada paylaşmanız hepimiz için yararlı olacaktır.

Kolay gelsin.
Gövdede köklenmeler mevcut hayata döndürmeye çalışıyorum işte kuruma sebebini anlayamadm toprakta olmayınca suda canlanmaya başladı

Eski 22-05-2016, 20:32   #479
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Boşuna çabalıyorsunuz limonunuz aşılı, bahçede toprakta daha mutlu olabilirdi ama saksıda bu kadar dayanabilmiş. uğraşılarınız sonuç vermeyeceği için vazgeçin, bir daha mayer almayı düşünürseniz aşısız orjinal alın, saksıda problem çıkarmıyorlar. olağan dışı bir sorun olmazsa.
Eskişehirde bahçe topragında yetişse ugraşmayız ama olmuyor işte birdaha almıcam zaten bakımı zor burlarda olmuyor gövde kökleniyo kurtarırsak kurtarcaz yoksa çöpe

hilalll beğendi.
Eski 12-07-2016, 21:21   #480
Ağaç Dostu

Arkadaşlar bu iç anadolu bölgesinde beslenen turunçgiller neden hep sorunlu oluyor. herkesin yaprakları sararıyor kuruyor mevye tutmuyor neden böyle. şu koskoca sitede aklı selim bir ziraat mühendisi falan yokmu bize yol gösterebilecek? e-fidancım komdan aldığım mayer limon geldiğinde harikaydı üzerinde tam boyutlu 2 adet limonu vardı. bana geleli 1 sene olacak nerdeyse, ama yeni limonlar çıktı onlarda ufacık kalıp sonra kuruyup döküldü, şimdide yaprak damarları hariç yapraklar sararıyor. lütfen yardım edin çok üzülüyorum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024