agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni162Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2020, 19:37   #511
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-12-2020
sevgili üyeler merhaba,
öncelikle forumda yeniyim, sürç-ü lisan eylersem kusura bakmayın. Son zamanlarda botaniğe merak saldım ve limon ağacı (yediveren/mayer) satın aldım. Fidan elime henüz ulaşmadı ama 2 yaşında olduğu yazıyordu, tüplü. Şimdi öncelikli sorum alacağım bu fidanı kaç litrelik saksıya dikmem gerekli? Bir de Eskişehir'de yaşıyorum, malum karasal iklim. Fidanımı salonda yetiştirebilir miyim, kapalı mekanda? Evim iki cepheden de güneş alıyor, sadece öğlen tepedeyken almıyor, sabah arka odalar akşam da ön odalar güneş görüyor. Okuduğum bazı yerlerde meyve alabilmek için soğuklama yapmak gerektiği yazıyordu, kışın burası çok soğuk oluyor ama çift camlı kapalı balkonumuz var, minimum kaç dereceye kadar bu balkonda bu işlemi yapabilirim? Veya bu işlem zaruri mi? Son olarak da hangi dönemde, ne tür bir gübreleme yapmam gerekli? Genel kullanım (bu a101'de mixflor marka sıvı gübre) çiçekli/çiçeksiz bitki gübresi yeterli olur mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

flora_fauna Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2021, 12:30   #512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Turunçgilleriniz için, mayer limon da dahil, gübre alacağınız zaman NPK değerlerinde N(azot) oranı yüksek, P(fosfor) oranı düşük ve K (potasyum) oranı orta değerde gübreler almaya çalışın.Ayrıca mutlaka iz element katkılı olsun. NPK oranı 5-1-3 olan bir gübre turunçgil ağaçlarınız için en doğru, en faydalı gübre olacaktır.Turunçgiller yüksek oranda azot isterler.
Piyasada Biolchim marka "Spray Dunger 312" diye bir gübre var, oranı 27-9-18.
Ayrıca Bor, Mangan ve Çinko ilavesi var içinde.
Bulabilirseniz bunu Mart başından itibaren 15 günde bir yapraktan uygulayın, çok faydası olacaktır.
merhaba,

bu spray dunger 312 ya da benzeri ne önerirsiniz? aradan geçen zamanda o bulunamıyor gibi duruyor internette ama. Growway Proway 312 buldum aslında ama bir tane küçük mayer'im olduğu için pahalı diye gerek var mı bilemedim.

bulduğum alternatifler:
GRASSO - Çim ve Fidan Gübresi 25-5-10 + ME 72,00 TL
Peters Gübre 1 kilo 30-10-10 63,00 TL
Genta Heroe 1 Kg 30-5-10 94,90 TL
Growway Proway 27-9-18 312 120,81

5-1-3 oranına yakın ve fiyatına göre mantıklı diye grasso'yu seçeceğim galiba yorum alabilirsem güzel olurdu

nohark Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2022, 09:22   #513
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2021
Merhaba sipariş verdim heyecanla bekliyorum. Elimde 6 litrelik saksı ve perlit karışımlı hazır toprak var. Bahçe toprağı bulmam zor. Böyle eksem olur mu?

manolya100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024